PHILIPS Arza Holland n.v. Geraamd tekort tot drie ton gestegen VERKOOP-AUTOMATEN LASSIE HAVERMOUT Vier jaar geëist tegen man, die caféhouder met mes stak Begrotingsdebat in Heemstede SIGARETTEN-AUTOMATEN Haarlemse bejaardenzorg t SILVER STOEPKE Horlogerie HERMAN MULDER PONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Onderhandelingen over energielevering bieden uitzicht op een ton voordeelverhoging straatbelasting tijdelijk van de baan Doe mee aan de grote Philips prijsvraag! G. A. VAN DUIJNEN ■s GROOTHANDEL Vruchtbaar overleg met omliggende gemeenten UIT STAD EN STREEK Kort nieuws HAARLEMSE RECHTBANK H. H. J. Heule overleden PRISMA-het veilige horloge DË BEHANDELING van de Hecmsteedse gemeentebe- ADVERTENTIE crroting voor dit jaar is vanmorgen door de gemeenteraad onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, niet zozeer begonnen onder de schaduw van een in feite zeer bescheiden tekort van 140.000 gulden, niaar veeleer in een ongewisse stemming omtrent de mid delen waarmee een verbetering in de gemeentefinanciën hn worden gebracht. De twee belangrijkste onzekerheden werden veroorzaakt door de uit de Memorie van Antwoord gebleken verdeeld heid van B. en W. omtrent de verhoging van de straat belasting van vier op zes percent, zonder welke het tekort hvee ton zou hebben bedragen. Zoals wij hebben gemeld, is de meerderheid van het College teruggekomen op het aan vankelijk voornemen door middel van deze verhoging het tekort te beperken. Het is wel zeker, dat deze wijziging andermaal aan de orde komt na de aanstaande huurver hoging. nu gebleken is. dat het aanvankelijke begrotingstekort inmiddels is opgelopen tot drie torn De nog steeds voortdurende onderhandelingen met rlaai- Het wisselende beleid van het college met goed hebben" en spreker illustreerde voorts betrekking tot de verhoging van de straat- belasting werd natuurlijk door de nestoi an de raad, de heer R e ij n d e r s, als woordvoerder van de in de oppositie zijnde p,rtii van de Arbeid dankbaar aangegre pen voor het plaatsen van een enkele cn- fische opmerking. „Het klopt niet dat men enerzijds spreekt over de noodzaak slechts een bescheiden gebruik te maken van de reserves, wanneer men anderzijds pen maatregel nalaat, waardoor nog eens 7P=;tig mille aan die reserves wordt ont trokken." De heer Reijnders kondigde dan nok aan, dat hij een initiatiefvoorstel in petto had voor het geval R. en W. geen bevredigende verklaring of toezegging zou den kunnen doen. Wat de voorspelde herziening van de «as- elektriciteit- cn watertarieven betrof, meende spreker, dat daaruit zou moeten blijken, dat met de draagkracht van de verschillende bevolking terdege rekening is gehouden en dat in elk geval het ver- bruikskwantum voor de gezinstarieven met twintig percent wordt verhoogd. Uiteraard drong de heer Reijnders, even als andere sprekers, aan op verhoging van het tempo van de woningbouw. Daarna wijdde hij veel aandacht aan het probleem van de huisvesting en verzorging der be jaarden, waarbij hij het betreurde dat het college daarin nog steeds geen standpunt heeft ingenomen, in tegenstelling tot vele andere gemeentebesturen die reeds lang tot de bouw van speciale verzorgingshuizen zijn overgegaan. Was de heer Reijnders zijn beschouwin gen begonnen met in te stemmen met de in ons blad gemaakte opmerking, dat deze onderhavige Heemsteedse begroting eer der een passief dan een actief bestuurs beleid weerspiegelt, hij besloot haar met nogmaals het morele recht van zijn fractie op een wethouderszetel te verdedigen. Hij kon het zich daarbij zeer gemakkelijk maken, omdat hij slechts de spfekers van de andere fracties behoefde te citeren toen die het recht van de protestants-christe lijke groep op een wethouderszetel in een overeenkomstige situatie bepleitten. Hij kondigde daarbij tevens aan, dat de socia listen in de raad voort zullen gaan met het indienen van initiatiefvoorstellen om te voorkomen, dat de gemeente conservatief zal worden bestuurd. Drs. JVeyers thans K.V.P. De heer Verhoeven (K.V.P.) zag bij het begin van deze vergadering het getal zijner fractiegenoten met één vermeerderd, doordat de heer Weyers mededeelde, dat hij zijn uit de K.N.P.-perióde stammende onafhankelijke positie had opgegeven en op zijn verzoek „welwillend was toegelaten" tot de K.V.P. Voordat de heer Verhoeven zijn als gewoonlijk uitvoerige financiële beschouwingen - thans uiteraard vooral ge wijd aan de investeringsbeperkingen en de moeilijkheden om met kasgeld te finan cieren - sprak hij nog een uitvoerig per- lom over de herziening van liet voor Heemstede nadelige leveringscontract voor elektriciteit waaraan Haarlem de revisie neeft gekoppeld van het voor de Spaarnestad nadelige leveringscontract voor gas vormen de andere onzekere factor. Wethouder Van Wijk, juist gisteren teruggekeerd van een wintervakantie, kon daarover echter meedelen, dat het vrij zeker is, dat de nieuwe leveringscontracten tezamen een ton voordeliger voor Heemstede zullen uitvallen, het geen ongetwijfeld in de huishoudboekjes der Heemstedenaren zal doorwerken. Overigens worden de onderhandelingen met Haarlem thans in een prettige sfeer gevoerd, niét alleen omdat beide partijen begrip hebben»voor elkanders wensen, maar ook ornaat bij e" bij elk geval wordt uitgegaan van 1 januari 1956 als datum van ingang der nieuwe contracten. Deze eerste begrotingsvergadering na het overlijden van wethouder Disselkoen begon met een gevoelig woord ter herdenking van de heer Verhoeven (K.V.P.): ,,Hij was een groot mens, een goed mens en een harde werker. Wij zijn hem niet vergeten". Als u nu een Philips radiotoestel of radiogrammofoon koopt, kunt u deel nemen aan een geweldige prijsvraag. Want Philips geeft aan 501 kopers de contante prijs terug, terwijl 500 andere kopers een tweede toestel cadean krijgen. Grijp deze unieke kans! Ga het prijs vraag-vouwblad vragen aan uw Philips handelaar die u gaarne alle gegevens verstrekt. met cijfers zijn ontkenning van het argu ment, dat in meerderheid elders wonende huiseigenaren door de verhoging zouden moeten betalen. Bovendien zag spreker er geen bezwaar in. dat de saldi-reserves door de gemeenten worden aangesproken in de tijd, dat deze nodig zijn. De heer Verhoeven zei er voorts van overtuigd te zijn, dat de huidige begroting als totaliteit wel weer een te pessimistisch beeld zal hebben gegeven. Daarom stemde hij ook niet in met tariefsverhoging, wél zal tot verdere differentiatie der tarieven moeten worden overgegaan. Over het personeelsbeleid merkte spre ker op, dat dit erop gericht moet zijn een gezonde doorstroming van overheid naar bedrijfsleven te bevorderen. Bekeerd Over het kleuteronderwijs zei de heer Verhoeven, dat het beter is ten halve te keren dan geheel te dwalen. Hij was tot het inzicht gekomen, dat degenen die in september zich verzet hebben tegen het ontslag aan de helpsters bij de kleuter scholen gelijk hebben gehad en hij vond het geen standvastigheid thans op dat besluit terug te komen. Voorts meende de heer Verhoeven nog, dat het normbedrag voor de vergoeding van administratiekosten voor het bijzonder onderwijs te laag is, waarna hij nog enige aandrang oefende op een intensiever toe zicht op het aankoopbeleid van de gemeen telijke bibliotheek. Daarin werd hij bijgevallen door de heer Brink van de V.V.D., die, daar de heer Zeelenberg afwezig was, dit jaar de libe rale beschouwing leverde, waaruit vooral onbehagen over de financiële situatie sprak omdat deze de autonomie der gemeente dreigt aan te tasten. „Baas blijven in eigen huis", luidde zijn parool. Omtrent de tarie venpolitiek gaf hij zijn verlangen naar een door particulieren en grote verbruikers gelijkelijk te dragen verhoging te kennen. De heer Brink liet over de volkshuisves ting zijn voorkeur voor hoogbouw nog maals blijken en hij bleek wel iets te zien in de gedachten van een aantal Noordken- nemerlandse burgemeesters. De critiek op de handhaving van woningvorderings- en van de woonruimteverdelingsadviescom missie van jaar op jaar in dezelfde samen stelling (waarbij beide commissies identiek zijn) werd door de heer Brink herhaald. Een eventuele verhoging van de straatbe lasting wilde hij pas na de huurverhoging aan de orde gesteld zien. „Realist zijn" De heer Van Bruggen (Prot. Chr.) baseerde zijn referaat op het advies over de bestedingsbeperking van de sociaal- economische raad onder het motto „Laat ons realist zijn", waarbij hij de mening bleek toegedaan, dat Nederland verder heeft gesprongen dan zijn polsstok lang is. Omtrent de duur van deze impasse bleek spreker echter veel minder optimistisch dan bijvoorbeeld de heer Verhoeven. De ADVERTENTIE nü door B. en W. in Haarlem toegestaan Bezoekt onze toonkamers waar u een ruime keuze automaten vindt, of vraagt vrijblijvend bezoek van één onzer deskundigen. soonlijk woord in de vorm van een parallel heer Van Bruggen achtte de beantwoor- met en vogue zijnde buitenlandse staats lieden, naar aanleiding van zekere wrijvin gen in de verstandhouding tussen college en raad, waarvan ook de burgemeester in zijn nieuwjaarsrede had gewaagd. Ten aanzien van de financiële situatie wierp hij het verwijt verre van zich als zouden de gemeenten schuldig staan aan de huidige overspanning op de geldmarkt, al worden zij wel gedwongen mede te wer ken aan de bestrijding daarvan. Spreker geloofde evenwel zozeer aan de tijdelijk heid van deze monetaire moeilijkheden, dat hij daarin geen aanleiding kon zien bijvoorbeeld de straatbelasting te verhogen. „Het feit, dat de Heemstedenaren het beter hebben, wat de hoogte der straatbelasting betreft, dan inwoners van andere gemeen ten, wil nog niet zeggen, dat zij het ook ding van de schuldvraag van de overbe- steding nu niet opportuun, maar wilde zich toch wel verweren tegen de hier en daar bestaande opvatting, dat nu juist de ge meenten teveel zouden hebben uitgegeven en geïnvesteerd. De grote vlottende schuld van de gemeenten is veeleer te wijten aan bepaalde feilen in het beleid van de rijks regering. „We hebben geen scholen als paleizen gebouwd, geen luxueuze uitbreiding imn het raadhuis gesticht, geen kostbare zwem baden aangelegd"aldus de heer Van Brug gen, die juist het ,.op de plaats rust" - karakter van de Heemsteedse begroting een bewijs van kracht noemde. Evenals de heren Reijnders en Verhoe ven brak ook de heer Van Bruggen de staf over de wanverhouding tussen de Heem- SINGELV. AMSTERDAM-C TEL 33144 H V.V.. ADVERTENTIE Het beste ontbijt in de kortste Speciale condities voor HAARLEM 1 Fabriek te Heemstede, dus EXTRA vlugge bediening. Vraagt offerte bij: Herenweg 116, tel. 55507 Heemstede steedse voeding van het gemeentefonds en de daaruit ontvangen bijdragen, terwijl toch wel vaststaat, dat het gemeentefonds ook in 1957 voldoende middelen zullen toevloeien. Omtrent de tarieven hoopte de heer Van Bruggen, dat Haarlem zich voor een rede lijke regeling zal laten vinden. Daarbij gaf ook hij uiting aan zijn voorkeur voor een zo gevarieerd mogelijk tarievengamma. Verder bepleitte spreker voortdurende aanpassing van de steunnormen aan het prijspeil. Ten aanzien van het subsidiebe leid toonde de heer Van Bruggen zich dankbaar jegens de voorgestelde steun aan het Bijbelonderwijs, maar wilde verder ook hier „de pas markeren". Huisvestingsbeleid Naar aanleiding van de door de heer Verhoeven gemaakte opmerkingen met be trekking tot enige wrijving in de raad - ongetwijfeld mede naar aanleiding van de herhaalde huisvestingsdebatten en de door de heer Reijnders nog onlangs verlangde openbare rehabilitatie van de met de uit voering van het huisvestingsbeleid belaste ambtenaren - stelde de socialistische woordvoerder nogmaals, dat hij deze reha bilitatie moreel noodzakelijk achtte. „Dat is geen kwestie van op de tribune spelen, maar men moet zich afvragen of de raads leden die steeds de critiek op het huisves tingsbeleid hebben uitgeoefend, wellicht ongewild daardoor niet op de tribune heb ben gespeeld," aldus de heer Reijnders. De voorzitter deelde hierop mede. dat het College geen enkel bezwaar heeft het over de omstreden punten van het Huisvestingsbeleid uitgebrachte rapport openbaar te maken: het staat vast, dat in geen enkel geval reden tot gerechtvaar digde critiek op de betrokken ambtenaren bestaat. Burgemeester Van Rapppard, die de beantwoording van algemene beschouwin gen opende, noemde het wellicht een voor deel van het niet vertegenwoordigd zijn van een der fracties in het College dat hierdoor meer ppbouwende critiek op het beleid tot uitdrukking zou kunnen komen. De heer Van Rappard attaqueerde ver volgens de heer Verhoeven wegens diens omzwaai in de kwestie van het ontslag van de helpsters bij het kleuteronderwijs, welk ontslag hem nog steeds noodzakelijk voor komt, vooral daar het begrotingstekort wegens de maatregelen in de sociale sec tor en het vervallen van de verhoging van de straatbelasting wel tot drie ton zal stijgen. Invloed op bibliotheek Wat het toezicht op de gemeentelijke bibliotheek betreft, deelde de burgemeester mede, dat het hier om twee dingen gaat. In de eerste plaats is van rooms-katholieke zijde gevraagd naar een commissie, die tot doel zou hebben het bezoek aan de rooms- katholieke afdeling van de bibliotheek te stimuleren en nog enige andere, niet nader omschreven doelstellingen. Bij een onder houd tussen spreker en de r.k. geestelijke adviseur kwam uit, dat men van rooms- katholieke zijde meer invloed op de biblio theek wenste. Wanneer het erom gaat, dat bij de uitbreiding van het boekenbezit daarin adviezen worden ingewonnen van rooms-katholieke zijde, bestaat daartegen zeker geen bezwaar. Een tweede punt is of de onderwijs commissie niet meer bij het beheer van de bibliotheek kan worden ingeschakeld. Hier van toonde burgemeester Van Rappard zich een warm voorstander. De burgemeester stemde voorts in met de gebleken noodzaak tot spoedige aanleg van een zwembad, vooral nu de rooms- katholieke begraafplaats uitbreiding be hoeft. Respijt Vervolgens deed de wethouder van Fi nanciën, de heer Van Houten, de rede nen uit de doeken welke tot de intrek king van het voorstel tot verhoging van de straatbelasting hebben geleid. De meerder heid van het college is van mening ge weest, dat het niet aangaat slechts een be paalde en beperkte groep namelijk de huiseigenaren het begrotingstekort te laten verminderen. Wel is het college be reid deze zaak na de aanstaande huurver hoging opnieuw aan de orde te stellen. Daartoe is ook wel aanleiding, omdat na de opstelling van de begroting het ge raamde tekort tot drie ton is gestegen. Tegen een opvoering van de gemeente lijke uitgaven en het daardoor bewust aan sturen op een subjectieve uitkering bleef de heer Van Houten voor hem doorslag gevende. bezwaren koesteren, omdat hij er een ondermijning van de gemeentelijke autonomie van vreest. „Een halve sigaar" Uit de beantwoording van wethouder Van W ij k stippen wij, behoudens de reeds in de aanhef genoemde vooruitzich ten omtrent de uitslag van de onderhande lingen met Haarlem, aan, dat de tarief stelling der bedrijven zal geschieden op basis van de kostprijs inclusief afschrij ving tegen vervangingswaarde. De verlaging van het stroomtarief zal de verhoging van de gasprijs ongeveer com penseren. Dan rest nog de noodzaak het tekort van veertigduizend gulden op het waterbedrijf op te vangen; een kwestie van vijftien cent per week per gezin of een halve sigaar, aldus de wethouder. De heer Brink kreeg de geruststel ling, dat de tarieven aangepast zullen wor den aan die van het P.E.N. voor zover het om doorgeleverde stroom gaat. Wethouder Van Lent had het deze reis gemakkelijk, want veel critiek op zijn portefeuille was er niet geweest. De wo ningbouw westelijk van de Glipperweg schort nu op de curveprijs, het knelpunt bij de woningbouw. Het terrein is opge hoogd, de aannemer wil bouwen, het wach ten is op de rijksgoedkeuring. Flatbouw als voorgenomen aan Valkenburgerplein en Herenweg achtte de wethouder geen verlichting van de werkelijke woningnood. Het gaat immers om koopflats. Naar wij vernemen is er door het ge meentebestuur van Haarlem contact opge nomen met de besturen van de omliggende gemeenten om te trachten te komen tot een gemeenschappelijke gedragslijn met be trekking tot het toezicht op de rust- en verpleeghuizen voor bejaarden. Het over leg daarover bevindt zich nog in het eerste stadium. Een en ander kan men zien als een ge volg van de pas begonnen activiteit van de geriater van de Haarlemse G.G.D., de arts W. Kok, die immers speciaal met de spe cifieke zorg uit medisch oogpunt voor de bejaarden is belast. De heer Kok is zijn werk aangevangen met een onderzoek in te stellen naar de huisvesting en verzorging van de van ge meentewege in verpleeg- en rusthuizen op genomen Haarlemse bejaarden. Bij die be zoeken wordt hij door een maatschappe lijk werkster en een verpleegster geassis- teeerd. Uiteraard strekt zijn werk zich ook uit tot de rust- en verpleeghuizen buiten Haarlem, waar Haarlemse bejaarden zijn gehuisvest. Op die manier ontstond gelei delijk meer contact met de omliggende ge meenten, inzonderheid met Heemstede. Een en ander heeft ertoe geleid, dat thans een uniforme verordening voor het toezicht op rust- en verpleeghuizen in studie is, met de Haarlemse ontwerpverordening als uitgangspunt. Wij vernamen, dat ook Zand- voort, Bloemendaal en Bennebroek voor dit vraagstuk belangstelling hebben. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat men bij de ontwikkeling van dit overleg zal komen tot een intensiever gezamenlijke bejaardenzox-g, waarvoor dan ongetwijfeld de aanstelling van een tweede geriater no dig zal blijken. Nietttos in het kort Uitbreiding. De Van den Berghsiich- ting te Noordwijk, waar zwakzinnige kin deren worden verpleegd, is voornemens een gebouwencomplex te laten bouwen in Alphen aan de Rijn, waar plaats zal zijn voor dui zend patiëntjes. „Deze man heeft zeker uit voorbedachte rade gehandeld en daarom leg ik hem po ging tot moord ten laste". Deze woorden sprak de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, toen vanmorgen een 25- jarige steigerbouwer uit Haarlem terecht stond. Deze man zou onder invloed van sterke drank op zondag 16 december 1956 een Haarlemse caféhouder met een mes hebben gestoken, waardoor de caféhouder in een ziekenhuis moest worden opgeno men. Ondanks het feit, dat de messteek geen ernstige gevolgen heeft gehad, meen de de officier van Justitie een ernstige straf te moeten requireren, waarom hij vier jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. „Heren, we gaan sluiten", zei een 36- jarige caféhouder te Haarlem op de reeds genoemde zondagavond, toen het reeds bijna twaalf uur was. De steigerbouwer was om kwart over elf het café binnen gekomen en had aan de bar plaatsgeno men. Hij zou onder invloed van sterke drank zijn en daarom weigerde een 28- jarige buffetjuffrouw aan zijn wens te vol doen, toen hij een biertje bestelde. De buf fetjuffrouw en de steigerbouwer kenden elkaar goed. Zij hadden, wat men in de volksmond noemt: „losse verkering" en waren enige malen met elkaar uitgegaan. De buffetjuffrouw vond, dat haar vriend reeds voldoende had gedronken en schonk hem daarom een kop koffie in. De man nam haar dit kwalijk. Als zijn vriendin langs liep, stak hij zijn been uit om haar te doen struikelen. „Hij deed wat vervelend en zeurde steeds om bier", zei de buffetjuffrouw ter zitting tegen de pre sident van de rechtbank, mr. N. Smits. Omdat de steigerbouwer het café niet wilde verlaten, pakte de caféhouder hem bij de arm en leidde hem naar de deur. Hierop trok de steigerbouwer een stevig zakmes en stak de eigenaar van het café in de linker zij. Daarop rende hij naar bui ten, andere cafébezoekers achtervolgden hem, slaagden erin hem te grijpen en le verden de man over aan de politie. De caféhouder moest in een ziekenhuis wor den opgenomen. De wond genas snel; uit een medisch rapport bleek, dat gevaarlijke complicaties hadden kunnen ontstaan, als het mes enkele millimeters dieper in het vlees was gekomen. Twee dagen voor de zondag, waarop het gebeurde zich afspeelde, zou verdachte in een ander café tegen een schoonzuster hebben gezegd: „Als ik nog eens in dat café kom, steek ik Leo (zo heet de eigenaar) overhoop". De eigenaresse van het café, waarin verdachte deze woorden had ge sproken. had tegen de politie verklaard, dat zij deze woorden had opgevangen. Ter zitting van de rechtbank, zei de 51-jarige caféhoudster echter, tegenover de politie geen verklaringen te hebben afgelegd. „De politie heeft me nooit iets gevraagd". Ver der zei de caféhoudster: „Het dringt trou wens nooit tot me door, als in mijn café iets tegen me wordt gezegd". De president van de rechtbank: „Nou, u bent dan wel een leuke gesprekspartner". Omdat hij weinig hoogte van deze getuige kon krij gen, voegde hij haar toe: „Gaat u maar gauw weg". De buffetjuffrouw, waarmee verdachte „losse verkering" had, had het zakmes te voren eens afgepakt, maar omdat de stei gerbouwer het voor beroepswerkzaamhe den nodig had, had zij het hem weer terug gegeven. Verdachte: „De caféhouder had praatjes over me rond gestrooid, maar toen ik zaterdag 15 december, een dag voor de messteek, met hem had gesproken, was alles weer in orde". De caféhouder kon zich echter niet herinneren, dat de ver dachte met hem had gepraat. De officier van Justitie was van oordeel- dat het verdachte's bedoeling is geweest, de caféhouder van het leven te beroven. Twee dagen tevoren had verdachte reeds uitgelaten, dat hij de man zou „overhoop steken" en inderdaad heeft verdachte zijn voornemen uitgevoerd. De officier meende, dat verdachte in hoge mate jaloers was. Vermoedelijk had hij een wrok tegen de caféhouder; mogelijk vermoedde ver- Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-centrum van de Nederlandse Chris ten Vrouwenbond zal maandag 18 februari haar maandelijkse ledenvergadering houden in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104. De heer B. Reehorst te Santpoort van de n.v. weverij en spinnerij „De Spanjaard" te Borne zal een lezing met lichtbeelden houden over ..Ons huishoudtextiel". Kano-propaganda. De Haarlemse Ka novereniging houdt zaterdag 18 februari een propaganda-avond onder auspiciën van de Nederlands^ Kano Bond in „Ons Gebouw", Kamerlingh Onnesstraat 83, Haarlem. Verduistering. Een negenendertigjarige vertegenwoordiger uit Haarlemmermeer, die verdacht werd van verduistering, omdat hij geld, dat hij van klanten had ontvangen, niet had afgedragen aan zijn patroon, is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Te Haarlem is in de leeftijd van tachtig jaar overleden de heer H. H. J. Heule, stichter van de bijbelse diorama's van Palestina, die aan de Schotersingel in 1938 werden tentoongesteld en elk jaar duizen den bezoekers trokken. De diorama's, die sinds vorig jaar overgegaan zijn aan de Haagse Bijbelvereniging, zijn vervaardigd door de Blaricumse kunstschilder S. van der Schaar. Hij schreef verschillende wer ken, waarvan wij noemen: „De geschiede nis van de Heiland". Zijn stoffelijk over schot is vandaag op de algemene begraaf plaats te Haarlem ter aarde besteld. Diefstal en verduistering De Haarlemse politie heeft dinsdag een 26-jarige Haarlemmer aangehouden die er van wordt verdacht een aanzienlijk aan tal verduisteringen en een diefstal te hebben gepleegd. De man zou op machtiging van zijn ge wezen meisje een bedrag van honderd zevenendertig gulden van haar spaarbank boekje hebben opgenomen en voor eigen gebruik hebben aangewend. Voorts wordt hij er van verdacht verscheidene huishou delijke artikelen, waaronder een stofzui ger, een wasmachine, een wringer, een vloerkleed, benevens enige lakens en slo pen, die hij op huurkoop had verkregen, te hebben verduisterd Ook zou hij vakan tiezegels ter waarde van honderd gulden van een familielid hebben weggenomen. Van al deze artikelen kon slechts de stof zuiger worden achterhaald. De man is in gesloten. dachte een verhouding tussen de caféhou der en de buffetjuffrouw. „Hij heeft zich die zondagavond rpoed ingedronken met de bedoeling de caféhouder inderdaad over hoop te steken", zei de officier van Justitie, die meende, dat verdachte in voorbedachte rade had gehandeld en hem daarom poging tot moord kan worden ver weten. Op deze gronden eiste hij een ge vangenisstraf van vier jaar met aftrek van voorarrest. Mr. dr. F. A. Bijvoet ging in zijn plei dooi uitvoerig na welk feit de verdachte ten laste gelegd zou kunnen worden. Vol gens hem is er van poging tot moord geen sprake, omdat de opzet ontbreekt. De offi cier van Justitie is van mening, dat er wraakgevoelens zouden bestaan, maar hier mee was pleiter het niet eens. Van jaloezie kan ook niet gesproken worden. Verdachte heeft in dronkenschap gehandeld en dan moet het uitvoeren van een daad na kalm overleg uitgesloten worden geacht. Ver dachte houdt van gebruik van grote woor den en mogelijk heeft hij wel eens ver klaard wraak te nemen, maar volgens plei ter is er geen reden aanwezig om aan te nemen, dat verdachte gepoogd heeft over te gaan de caféhouder van het leven te beroven. Mr. Bijvoet concludeerde, dat overblijven zware mishandeling en mis handeling, aangezien verdachte in een ogenblik van drift gestoken heeft. De rechtbank zal op 28 februari uil- spraak doen. ADVERTENTIE Edeldoublé 20 micron met «r fl» r «j stalen bodem, 13 steens anker, m T öwi" anti-magnetisch DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 Haarlem - Telefoon 20049 PRISMA HORLOGES natuurlijk bij.... KAMPERVEST 51 - TEL. 21101

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13