I HET WEER Senaatscommissies keurden het plan-Eisenhower goed Mr. G. Helders wordt minister van Zaken Overzee Fransen zonder kleerscheuren uit politieke UNO-commissie Algerije-beleid niet veroordeeld Afro-Aziatische resolutie moest het afleggen tegen tzvee andere j; KLM hield uitverkoop 1 van gevonden voorwerpen Zondagsrijverbod nu officieel tijdelijk opgeheven Nenni is partijsecretaris met blok aan het been Komt er nog vorstweer Kouder Buffer tussen leiding en het centrale comité Nieuw Frans voorstel ter zake van de Euromarkt Parijs wil een jaarlijkse bijdrage voor Afrika Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 123 DODEN! j Tengevolge van verkeersonge- Het woord is aan Nederland vraagt begrip in het E.G.K.S-parlement Offers voor Euromarkt en Euratoom te zwaar? Westelijk beraad over Sjepilovs nota's Beeld voor Tromp in Scheveningen Gedeeltelijk akkoord over buitentarief in Brussel Uitvaart Charles Faroux 71e JAARGANG No 185 DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 33 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 li i 1 1 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. 1 1 B I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- i 1 I 1 f 1 1 1 ill I M C J C Uil JilCBC 2 Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. JL gJL ^Lwsf^L e& JL JL A kJJ wBm&J JwbF JL ifruAi fr- p-p- f ^.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De buit van de controleurs der KLM- 2 machines aan gevonden voorwerpen is ook in het afgelopen jaar weer groot en in sommige gevallen zeer merkwaardig geweest. Wie laat er nu een oude fiets,5 een blusapparaat of een pijl en boog in een vliegtuig achter? Hoeden (200 stuks), handschoenen i (140 paar), vulpennen (dozen vol), jassen (100 stuks) in alle modellen en kleuren zowel van dames als van heren, para- S pluies (60 exemplaren), koffers (15 2 stuks), tennisrackets en speelgoed en 2 niet te vergeten kostbare sieraden lagen 2 schots en scheef op het toneel van een 8 Uithoornse cafézaal. De verkoop, waar- :2 voor zeer grote belangstelling bestond 0 uit alle delen van het land, heeft ver- scheidene uren geduurd. Evenals vorige 'i. jaren bedroeg de omzet ongeveer 4000 8 gulden. 8 9. C0CODC<XX>CODCOCC0C>COCOC<X>.7OCC0COCOCOC'^COCOCO7OCOax:'C^.O In de Nederlandse Staatscourant is thans gepubliceerd een beschikking van de mi nister van Economische Zaken, volgens wélke het zondagsrijvex-bod vooi-lopig bui ten werking wordt gesteld. NEW YORK (UP) De voornaamste commissie van de algemene vergadering heeft woensdagavond twee met elkander concurrerende moties over Algerije aange nomen, wat inhoudt, dat zij beide naar de vei'gadering zullen worden gezonden voor een beslissing. Geen van de twee moties haalde de twee-derde meerderheid, die nodig is voor goedkeuring door de alge mene vergadering. Verwacht wordt, dat de twee moties samengevoegd zullen worden, vóórdat de vergadering stemt. Een door de Verenigde Staten gesteunde Latijns-Amerikaanse motie, die de hoop uitspi-eekt op „een vredelievende en demo cratische oplossing" van het Algerijnse vraagstuk, werd met 41 tegen 33 stemmen en 3 stemmen blanco aangenomen. Een tweede motie, door Japan, de Philip- pijnen en Thailand ingediend - aandrin gend op onderhandelingen tussen de twee partijen - werd met 37 tegen 27 stemmen en 13 stemmen blanco aanvaard. Een derde motie, voorgesteld door de 18 landen van het Afro-Aziatische blok, werd door haar voorstellers in de steek Engelse Damesvesten 29.50 gelaten, nadat de eerste twee paragrafen waren verworpen. Frankrijk had woensdag de hoop uitge sproken dat een stemming van de UNO voor de Latijns-Amerikaanse motie - of een weigering om de hele kwestie in over weging te nemen - zou helpen om de vrede in Algerije te herstellen, daar de guerilla's er dan wellicht van overtuigd zouden raken, „dat de wereld hen niet steunt". Vandaag komt de Assemblée bijeen om de Algerijnse kwestie en de ontwapening te bespreken. Parijs voldaan Onze correspondent te Parijs tekent hierbij aan: Van de uitslag van de langdurige debat ten van de politieke commissie der UNO over de Algerijnse kwestie, heeft men in Parijs met grote voldoening kennis geno men. Deze uitslag werd door Christian Pineau, die de Franse opvatting te New York met kracht verdedigd heeft, in de afgelopen nacht in een radio-boodschap zelfs als een diplomatiek succes omschre ven. De politieke commissie heeft nu twee resoluties aangenomen en een derde ver worpen, waarbij Frankrijk tegenover de Algerijnse rebellen in het ongelijk werd gesteld. De twee andere resoluties, waarin beide partijen worden opgewekt om een democratische oplossing voor hun geschil len te vinden, zal nu aan de Assemblée worden voorgelegd, die zich vermoedelijk Af* rlA-TA A-f Tol 1 1 4 4" CfWoL" OY1 t C c r I s 1 2 1 1 2 1 1 1 1 1 i i1 II (Van onze correspondent in Bonn) Geleerden van het meteorologisch insti tuut in Winterberg in Sauerland voorspel- lene, dat er geen strenge vorst zal komen, omdat in heel Europa, tót ver achter Mos kou, een warme luchtstroom heerst. Het koufront begint pas in de Oeral en zelfs daar is de vox-st aanzienlijk geringer dan vorige jaren. Hun confraters vtn het me teorologisch instituut in Fi-ankfort aan de Main voorspellen daarentegen dat de erg ste kou nog te wachten is, al zal het lang niet zou koud worden als vorig jaar om deze tijd. Volgens hen moet men, behalve óp nachtvorst, ook overdag op temperatu ren beneden het vi'iespunt rekenen. VXOCCCCCCCCOOCCOMCOOCOOCOOOKV3CCCOCOCOCCOOKXCOOOOCCCO 5 VERWACHTING, medegedeeld door S 5 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van 2 donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Nu en dan buien afgewisseld 8 door opklaringen. Krachtige tot 8 matige wind tussen noordwest 8 en zuidwest. Iets lagere tempe- 8 raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ó.o xooccceoscosccogoooooocoooooosoaooooeoccoecccccccco: DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S VENETIE (Reuter) Pietro Nenni is met zijn tegenstanders in de Italiaanse socialistische partij" tot een vergelijk ge komen en heeft zich bereid verklaard aan te blijven als partij-secretaris. Hij krijgt een directoraat van twintig man naast zich en veel vrijheid bij de uitvoering van zijn politiek: breken met de communisten en het vergroten van de partijinylped door middel van de parlementaire democratie. Het partij directoraat bestaat uit tien le den van de groep va- Nenni (Nenni inbe grepen), zeven van dc groep der „functio narissen" (links) en vier van de groep on der leiding van Basso (midden-links). In het dagelijks bestuur van de partij kreeg Nenni een meerdei-heid, namelijk drie te gen twee zetels. In het centrale comité heeft hij slechts een derde deel van de le den op zijn hand. Krachtens het vergelijk met de leiders van de „rebellen" in zijn partij blijven de partijfunctionarissen, die tien jaar lang nauw met de communisten hebben samen gewerkt, in functie. Te Venetië denkt men, dat de noodzaak voor Nenni met deze mensen te werken, eer. eventuele fusie met de sociaal-democratische partij zal vertra gen. Alle belangrijke politieke beslissingen moet het dagelijks bestuur verwijzen naar het directoraat, waarin Nenni meestal op een meerderheid kan rekenen om dat en kele rebellenvertegenwoordigers in het directoraat zich wel weer bij hem zouden willen aansluiten. De groep van Petrini, die zeer gekant is tegen Nenni's nieuwe program, is niet in het dagelijks bestuur en het directoraat vertegenwoordigd. Deze groep staat voort zetting van het bondgenootschap met de communisten voor. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. G. Ph. Helders tot minister. Hij zal worden belast met het beheer van het departement van Zaken Overzee, zo als het departement van Overzeese Rijks delen in de toekomst zal worden genoemd. Mr. Heldei-s is lid van de Christelijk Historische Unie. Hij is op 19 maart 1905 in Rotterdam geboren. Na het voltooien van zijn studie in de rechtswetenschap werd hij inspecteur van Financiën in het voormalige Nederlands-Indië. In Batavia en Bandoeng is hij lid van de gemeente raad geweest. Tijdens de oorlog verbleef hij in Japanse gevangenschap. Na zijn repatriëring was hij twee jaar werkzaam bij het ministerie van Financiën m Den Haag. Hij is thans directeur van de Natio nale Trustmaatschappij te Amsterdam. Mr. Helders woont in Hilversum. Sedert het optreden van het tegenwoor dige kabinet op 12 oktober 1956 heeft ir. C. Staf, de minister van Defensie ad inte rim dc portefeuille van Overzeese Rijks delen beheerd. Nadat minister Staf de wens t.e kennen had gegeven van deze taak ontheven te worden, is overleg ge pleegd met de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antillen, onder meer over de vraag, hoe voortaan de konink rijksaangelegenheden, die Suriname en de Nedei-landse Antillen raken, zouden die nen te worden behandeld. De regering is van mening, dat het zeker in de eerste jaren van ontwikkeling van de koninki-ijksstructuur aanbe veling verdient, dat een minister belast blijft met de bevordering van een juiste interpretatie en toepassing van het Sta tuut voor het Koninkrijk der Nedeidanden. Het door hem beheerde departement zal medewerking kunnen verlenen bij de be handeling van die koninkrijksaangelegen heden die Suriname en de Nederlandse Antillen raken en waarover de Raad van Ministers van het Koninkrijk moet be slissen. De nieuwe minister van Zaken Overzee zal ook een coördinerende taak vervullen met betrekking tot de beleidsbepaling en uitvoering van de Nederlandse hulp- en bijstandsverlening aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor zover niet wegens internationale aspecten het beleid ten aanzien van Ne derlands Nieuw-Guinea in eerste instantie bij de minister van Buitenlandse Zaken berust, zal minister Helders tevens de ver antwoordelijkheid dragen voor het be stuur en de ontwikkeling van dat gebieds deel. Nagegaan zal worden in hoeverre het oorspronkelijke departement van Over zeese Rijksdelen dient te worden gereor ganiseerd. Geen politicus Een telefoontje uit Den Haag bracht mr. Helders gisteren tijding, dat het departe ment van Zaken Overzee, na een onder- breking, die acht maanden heeft geduurd, weer een eigen bewindsman krijgt en dat men hem had uitgekozen om deze hoge functie te bekleden. Dat deze mededeling een volkomen verrassing voor hem was, zou teveel zijn gezegd. Wel is de benoe ming, die gisteravond nog officieus was, maar die waarschijnlijk vandaag door de handtekening van de Koningin wordt be krachtigd, op korte termijn voorbereid. Het is nog maar betrekkelijk kort geleden dat mr. Helders voor het ministerschap werd aangezocht. Zijn grote Indische ervaring is ongetwijfeld een der factoren geweest, die er toe hebben geleid, dat het oog op hem is gevallen. In de salon van zijn witte villa aan de Delilaan in Hilversum liet mr. Helders, een rijzige vijftiger, zich gisteravond kennen als een bijzonder innemend man. die, hui selijk zijn pijp rokend, volkomen bereid Mr. G. Ph. Helders, die zal worden belast met het beheer van het departe ment van Zaken Overzee, zoals het departement van Overzeese Rijksdelen in de toekomst zal worden genoemd. PARIJS (Reuter) Het Franse kabinet heeft een nieuw voorstel inzake de deelne ming van Frankrijks Afrikaanse gebieden aan de gemeenschappelijke Europese markt goedgekeurd. Het voorstel, dat vandaag zal worden voorgelegd aan de regeringen van West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, noemt het bedrag van de „bescheiden" financiële bijdrage, die de andere vijf landen, naar het oordeel van Frankrijk, moeten leveren aan de investeringen in de „infrastruc tuur" van Frans-Afrika. Hieronder ver staat men investeringen van overheidswe ge in ziekenhuizen, wegen, krachtstations en dergelijke projecten die dienen tot be vordering van de sociale en economische ontwikkeling. Het bedrag, dat Frankrijk van de vijf andere landen als bijdrage ver langt, in ruil voor de openstelling der Afrikaanse markten, zou tussen 35 en 50 miljard francs per jaar liggen. Op haar be groting heeft de Franse regering voor dit soort investeringen in de Afrikaanse ge bieden 185 miljard francs uitgetrokken. De opneming van de Afrikaanse ge bieden van Frankrijk en België in de ge meenschappelijke markt is het voornaam ste vraagstuk, waarvoor met het oog op de sluiting der verdx-agen over de Euromarkt en de Euratoom nog een oplossing moet worden gevonden. West-Duitsland zou de vooiTiaamste bijdrage moeten leveren. De Westduit.se minister van Economische Za ken, Erhard. is echter gekant tegen een vaste jaarlijkse bijdrage. Hij is van me ning dat ieder investeringsproject afzon derlijk en op zijn mérites moet worden be oordeeld. De ministers van Buitenlandse Zaken van de zes landen, zullen maandag te Pa rijs de kwestie der Afrikaanse gebieden bespreken. De premiers der zes landen zul len dinsdag te Parijs vergaderen. Bondskanselier Adenauer zi\, naar men meent te weten, alls doen wat in zijn ver mogen ligt om overeenstemming te berei ken. Volgens mi istT Spaak kan het Euro- marktverdrag op 10 maart worden onder tekend. Het Nederlandse standpunt is dat men de niet-koloniale landen niet kan verplich ten tot deelname in de ontwikkeling van de overzeese gebiedsdelen van België en Frankrijk. Een dergelijke eis acht de Ne derlandse delegatie onaanvaardbaar. WASHINGTON (UP). - De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse zaken en de gewapende strijdkrachten hebben drie pogingen, het plan-Eisenhower voor het Nabije Oosten af te zwakken, ongedaan gemaakt. Een voorstel van de Democrati sche voorzitter Theodore Francis Green en senator John C. Stennis, de „volmacht" van president Eisenhower, in het Nabije Oosten troepen in te zetten, indien hij dit nodig acht, aan goedkeuring van het Con gres te onderwerpen, werd met 17 tegen 11 stemmen verworpen. Vier van de vijf tien Democraten sloten zich in de stem ming bij de Republikeinen aan. Reeds eerder waren twee pogingen, respectievelijk van senator Waine L. Morse en van senator J. William Fulbright om het ontwerp zuiver adviserend te maken, met 16 tegen 12 stemmen en bij monde linge stemming verworpen. Men verwacht, dat de Senaat zich tegen het einde van de week met de voorstellen zal bezighouden. Juist voor de uiteindelijke stemming, waarin het ontwerp met 20 tegen 8 stem- Haarlemmer te Rotterdam omgekomen In het ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam is aan de gevolgen van won den, opgelopen bij een autobotsing te Rot terdam, overleden de heer F. J. van Eeke- len, algemeen procuratiehouder bij het kantoor Haarlem van de Rotterdamsche Bank. Hij was chef-de-bureau en een groot aantal jaren bij de bank werkzaam. De heer Van Eekelen horeikte de leeftijd van negenenveertig jaar. Op de Aelbrechtskade te Rotterdam is de auto, bestuurd door de heer Var. Eeke len, in botsing gekomen met een bestel auto. De inzittenden, de heer en mevrouw Van Eekelen en twee kinderen, en de in- zittender van de bestelauto, een echtpaar uit Rotterdam zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Meviouw Van Bommel-Heesmans is in de nabijheid van haar woning te L i e s s e 1 (gem. Deurne) door een passerende auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij kort daarop is overleden. Het slachtoffer was moeder van zeven jonge kinderen. Zij had juist haar man in het ziekenhuis te Deurne bezocht, die daar wordt verpleegd voor een bedrijfsongeval, dat hem vorige week overkwam. De ongehuwde heer H. Hendriks is, toen hij per rijwiel over de Van Liersbrug te Boven Smilde reed en de rijksstraat weg wilde oversteken, aangereden door een uit de richting Assen komende auto. Het slachtoffer is in bewusteloze toestand vervoerd naar het ziekenhuis in Assen, waar het is overleden. lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 123 personen, j j van wie 19 kinderen. George William Curtis: Toorn is een weelde, die alleen mensen met een zeker inkomen zich kunnen veroorloven. STRAATSBURG (ANP) In de Ko len- en Staalparlement te Straatsburg heeft het Nederlandse Eerste Kamerlid de heer G. Vixseboxse (C.H.U.) namens alle Nederlandse afgevaardigden een verkla ring afgelegd waarin de vrees wordt geuit dat de verdragen voor de Eura-markt en Euratoom in Nederland tot grote politie ke moeilijkheden zullen kunnen leiden. In deze verklaring leggen de Nederlandse af gevaardigden er de nadruk op, dat zij nog in dezelfde mate als voorheen warme voorstanders zijn van de totstandkoming van een gemeenschappelijke Europese markt en zich er van bewust zijn dat ter bereiking hiervan het brengen van offers onvermijdelijk is. „Zij zijn evenwel van oordeel dat hetgeen tot dusverre met be trekking tot de ontwerp-verdragen in de openbaarheid is gekomen, aanleiding geeft tot gerechtvaardigde vrees dat in meer dan een opzicht van Nederland offers znllen worden gevraagd welke de draagkracht van 's lands economie te boven gaan. Het in het belang van de gemeenschap der zes landen achten dat in het huidige stadium van de onderhandelingen te Brussel Ne derlandse volksvertegenwoordigers van alle belangrijke politieke partijen duidelijk van hun standpunt doen blijken, opdat in een latere fase hun niet kan worden ver weten dat zij in dit opzicht misverstanden hebben laten bestaan. De heer Vixseboxse opperde de gedach te, ook tussen de leidende organen van de Europese gemeenschappen een soort personele unie te vormen. Het ligt volgens hem in de rede, dat het voorzitterschap van de Europese commissie, het beleidsor gaan van de Europese markt, zal worden toevertrouwd aap de huidige president van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, de Frans man René Mayer. men is aanvaard, keurde de commissie een wijziging van de laatste minuut goed van senator Hubert Humphrey, waardoor de inhoud van het oorspronkelijke verzoek van de president verzwakt wordt Een gedeelte van de resolutie is geschrapt. Daarin werd gesproken over „machtiging" aan de president om de Amerikaanse strijdkrachten te gebruiken „als hij het nodig acht voor het verzekeren van de veiligheid en het beschermen van de terri toriale integriteit en politieke onafhanke lijkheid van een land of een groep landen van het Nabije-Oosten die hulp vragen tegen een openlijk gewapende aanval van een land dat door het internationale com munisme beheerst wordt". In de goedgekeurde lezing luidt dit ge deelte: „De Verenigde Staten achten het handhaven van de onafhankelijkheid en integriteit van de Tanden van het Nabije- Oosten van vitaal belang voor de nationale belangen en de wereldvrede. Daarom zijn de Verenigde Staten bereid, als de presi dent het nodig acht, gebruik te maken van hun strijdkrachten om elk land of groep van landen te helpen, die hulp vragen te gen een gewapende aanval van een land dat door het internationale communisme beheerst wordt Deze hulp moet in over eenstemming zijn met bestaande Ameri kaanse verdragsverplichtingen en binnen de voorzieningen van het UNO-handvest vallen". WASHINGTON (UP) Tussen de Ame rikaanse, Franse en Britse ministeries van Buitenlandse Zaken zal spoedig overleg worden gepleegd over het plan inzake het Nabije Oosten van de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Sjepilov. Pas daarna, wanneer een gemeenschap pelijk standpunt is bepaald, zullen ant- woordnota's aan Rusland worden gezon den, aldus werd van diplomatieke zijde in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. In diplomatieke kringen is men van me ning dat de Russische minister zijn gelijk luidende nota's aan de westelijke Grote Drie heeft gezonden om de Egyptische pre sident Gamal Abdel Nasser te beïnvloeden, vóórdat deze de koning van Saoedi-Arabië ontmoet. Reeds enige tijd bestaan er plannen om een groot bronzen beeld van Maarten Harpertszoon Tromp te doen plaatsen op de noordelijkste punt van de nog te ver lengen Scheveningse boulevard. De Haag se beeldhouwer Dirk Wolbers is bijna ge reed met het schetsontwerp. De gedachte aan een gedenkteken voor de zeventiende- eeuwse Nederlandse admiraal wortelt in een legaat, dat de in de bezettinsgtijd overleden oud-gezant dr. H. P. M. Muller ter beschikking stelde voor de oprichting van een Trompmonument. Dit legaat zal echter niet voldoende zijn om het plan, waarvoor een speciaal comité is gevormd, ten uitvoer te brengen. Het comité stelt zich voor een beroep te doen op het Ne derlandse volk. Wolbers is in zijn schets ontwerp uitgegaan van een militante, ro buuste Tromp, die blootshoofds en het ge zicht naar de zee gewend uitziet over het gebied waar hij zijn laatste slag heeft geleverd en zijn leven offerde. Vandaag komt de Assemblee bijeen om de Algerijnse kwestie en de ontwapening te bespreken. Parijs voldaan Onze correspondent te Parijs tekent hierbij aan: Van de uitslag van de langdurige debat ten van de politieke commissie der UNO over de Algerijnse kwestie, heeft men in Parijs met grote voldoening kennis geno men. Deze uitslag werd door Christian Pineau, die de Franse opvatting te New York met kracht verdedigd heeft, in de afgelopen nacht in een radio-boodschap zelfs als een diplomatiek succes omschre ven. De politieke commissie heeft nu twee resoluties aangenomen en een derde ver worpen, waarbij Frankrijk tegenover de Algerijnse rebellen in het ongelijk werd gesteld. De twee andere resoluties, waarin beide partijen worden opgewekt om een democratische oplossing voor hun geschil len te vinden, zal nu aan de Assemblée worden voorgelegd, die zich vermoedelijk nog deze week definitief zal uitspreken. Het blijft altijd mogelijk, dat er dan toch nog een nieuw voorstel ter tafel komt om Frankrijk alsnog te veroordelen, maar, gezien de verhouding in de politieke com missie, mag het uitgesloten worden geacht, dat de noodzakelijke meerderheid van twee derde der stemmen zich tegen de Fransen uit zal spreken. De Algerijnse rebellen zijn er met behulp der Arabische en commu nistische landen dus niet in geslaagd Frankrijk wegens zijn „kolonialisme" aan de schandpaal te nagelen en door die mis lukking, zo menen diplomatieke kringen in Parijs, kunnen de kansen worden bevor derd door direct overleg tussen Frankrijk en de fellagah in Algerije een wapenstil stand te bereiken, als eerste stap naar een statuut, waarmee uiteindelijk beide partijen zich zullen kunnen verenigen. (Vnn onze correspondent in Brussel) Op de conferentie te Hertoginnedal van de douane-deskundigen, waarbij baron Bentinck Nederland vertegenwoordigde, is in grote mate overeenstemming bereikt over het buitentarief van de nieuwe douane-unie der zes landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Minister Luns zou maandag in Parijs enkele concessies doen op het gebied van de landbouw, indien de discussies over het buitentarief voor Nederland gunstige re sultaten zouden opleveren. Dit lijkt inder daad te zijn gebeurd. Voor de meest ge voelige produkten zoals kleurstoffen, plastics en organische chemische produk ten is in ruime mate met het Neder landse standpunt, dat ook het Belgische is, rekening gehouden. Op de lijst van de „gevoelige" produkten, waarover de mi nisters nog moeten ondei-handelen, blijven ongeveer tachtig produkten vermeld. Het gehele buitentarief van d« douanunie geldt voor duizend posten. was iets over zichzelf en zijn gezin te ver tellen, maar die zich om begrijpelijke re denen in dit stadium nog ongaarne uitliet over de omvangrijke arbeid, die hem thans wordt toevertrouwd en over de huidige verhoudingen waarmee hij straks als mi nister zal worden geconfronteei'd. Wel liet hij doorschemeren," het zeer belangrijk te achten en dit uiteraard niet om per soonlijke redenen dat „Zaken Overzee" weer een eigen bewindsman krijgt. Hij ver klaarde de inhoud van het van regerings zijde uitgegeven communiqué volledig te kunnen onderschrijven. „Ik ben geen Ne derlands politicus, maar dat kon voor deze benoeming wel eens niet zonder betekenis zijn", zei hij. De nieuwe minister is reeds zeer kort na te zijn afgestudeerd hij studeerde rech ten in Leiden, waar hij zich in het bijzon der toelegde op het Nederlands en het in ternationaal privaatrecht naar het toen malige Nederlands Indië vertrokken, waar hij met zijn vrouw, naar hij ons vertelde, in het toenmalige Batavia en Bandoeng vele goede jaren heeft beleefd. Zijn laatste Indische jaren waren minder prettig: de Japanners interneerden hem. Gisteren, op de dag dus dat het bericht van de officieu ze benoeming afkwam, was het juist elf jaar geleden, dat de heer en mevrouw Hel ders met hun vier kinderen repatrieerden. In Nederland is het vijfde kind geboren. De oudste van het vijftal, de enige zoon, zal het bericht dat zijn vader een minis terszetel zal innemen, pas later vernemen. Hij verblijft namelijk in Canada, waar hij werkzaam is bij een bank in Toronto „en wel tot zijn eigen en tot onze grote tevre denheid", zoals de heer Helders verklaar de. De oudste dochter zal volgende maand in Hilversum in het huwelijk treden, de tweede dochter doet dit jaar eindexamen gymnasium en de derde zit in de vierde klas van het christelijk lyceum. Het gezin Helders woont di'ie jaar in Hilversum. „Als het maar enigszins mogelijk is, blijven wij hier ook wonen. Ik vind Hilversum een bij zonder mooie, prettige en gezellige stad", zei mr. Helders, die in zijn woonplaats scriba is van de centrale kerkeraad der Nederlands Hervormde Kerk. De nieuwe minister, die gisteravond reeds vele telefonische, telegrafische en mondelinge gelukwensen van vrienden en bekenden in ontvangst mocht nemen, moet thans op zo kort mogelijke termijn zijn werkzaamheden in Amsterdam, die voor een belangrijk deel op het internationale vlak liggen, overdragen. Het is de bedoe ling dat hij zo spoedig mogelijk zijn nieuwe functie aanvaardt; Op het kerkhof van Bannois in het depar tement Seine-et-Oise is woensdag het stof felijk overschot ter aarde besteld van Char les Faroux, in leven president van de Ver eniging van Franse Sportjournalisten en van de Franse Biljart Bond. De baar ging schuil onder talloze kransen en bloemstukken, ge zonden door automobielclubs uit Frankrijk en uit het buitenland. In de morgenuren was in de kerk van St. Dierre te Neuilly een uit- vaartdierv*4 «ehouden

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1