Twee moderne stationnetjes aan nieuwe spoorbanen door Velsen Begroting van Maatschappelijk Werk goedgekeurd Grote waardering in de V.S. voor Nederlandse vloot Amsterdam krijgt primeur van De Ruyter-tentoonstelling 70LV0 ,,,pkwa",ei, SU? EERSTE KAMER Bestedingsbeperking bij subsidieverlening Haar taak zal de bescherming van convooien zijn Duin en Kruidberg en Driehuis-zuid afgestemd op de nieuwe situatie, ontstaan door de tunnelbouw TwffttUHSCk rayon Haarlem Prior 1 maart officieel bij de AVRO Parlementair commentaar Automobilist veroorzaakte grote schade aan trein Trombonist stelt Haags Conservatorium in gebreke Staatssecretaris Moorman terug Uitslag prijsvraag voor de lagere scholen V alentijndag 1957 Twee Haarlemmers gehuldigd 'n. tip, rijdt OVERVEEN Tol. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 1 m Kerkelijk Nieuws Postume hulde aan prof. dr. H. A. Lorentz Bundel artikelen over de geleerde ter perse Chris Barber vanavond voor de radio Twee arrestaties in zaak van moord te Nieuwland DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 Van onze Kamerverslaggever) Minister Klompé heeft in de Eerste Ka mer gaarne willen toegeven, dat de subsi dies op de begroting voor Maatschappelijk Werk te hoog zijn geraamd. In de afgelo pen jaren is er bij het jonge departement echter een stroom van aanvragen om sub sidie binnengekomen, waardoor men in het begin niet een voldoende overzicht had. Het stellen van voorwaarden leidde er toe, dat verscheidene instellingen niet voor sub sidie in aanmerking kwamen. Nieuwe sub sidie-aanvragen zullen thans over verschei dene jaren moeten worden gespreid. Dat is noodzakelijk wegens de bestedingsbeper king. Als de subsidies niet worden verleend, is de minister van Maatschappelijk Werk en niet van de minister van Financiën daar voor verantwoordelijk. Het is niet zo dat royale rijkssubsidies morele plichten van de gemeenten zijn overgenomen. De rijkssubsidies hebben met handhaving van de gemeentelijke subsidies geleid tot aanzienlijke vermeerdering van het aantal maatschappelijke werkers. In de grote steden is het aantal verdubbeld. Wat de Ambonezenkwestie betreft zei de minister dat de suggestie, de 35 gezinnen van weerspannige Ambonezen in Westka- pelle over andere kaan pen te verspreiden, reeds lang is overwogen, maar de kamp leiders van de Ambonezen in andere kam pen wilden daar niet van weten. Er zijn geen gezinnen overgeplaatst en het is ook niet de bedoeling vrouwen en kinderen te interneren, maar alleen mannen, die de sfeer bederven. Nederland heeft volstrekt geen econo mische motieven laten gelden bij het op nemen van Hongaarse vluchtelingen. Al leen overwegingen van menselijkheid heb ben gegolden. Er wordt geen medewerking meer verleend voor de werving van Hon gaarse vluchtelingen voor de mijnen, mede op grond van de opgedane ervaringen, zei de "minister. Als de Hongaarse vluchtelin gen tei-ug willen naar hun land, zijn zij daarin vrij. Velen die hier een betrekking hebben gevonden, zullen de terugreis zelf kunnen bekostigen. Anders springt de re gering bij. Met de aanpassing van de Hon gaarse vluchtelingen aan de Nederlandse toestanden moet men geduld hebben. Daar om moet men hen ook niet te snel voor be slissingen stellen. In 1956 zijn 18.455 Nederlanders uit In donesië gerepatieerd. In 1957 zal er scheepsruimte zijn voor 20.000 repatrian ten. De verwachting is, dat de vraag naar passage daar beneden zal blijven. Het zwaartepunt van het beleid ten aan zien van de bejaardenzorg is er op gericht eigen omgeving te handhaven. Nagegaan wordt of dit door inschakeling van vrij willigers bevorderd kan worden. Voor (Van onze parlementaire redacteur) Minister Klompé heeft bij de verdediging van haar begroting in de Eerste Kamer op nieuw getoond, dat zij de onderwerpen van uiteenlopende aard, die in bespreking kwamen, zeer goed beheerst en dat zij geenszins in hoofdzaak haar hart laat spre ken. Meer dan eens was in het debat ook haar slagvaardigheid te bewonderen. De door haar opgedane parlementaire erva ring, zo blijkt heel duidelijk, komt haar zeer te stade. Haar politieke geestverwant, senator Schuurmans, had de vraag gesteld of de minister van Maatschappelijk Werk zich ten opzichte van het subsidiebeleid niet gehandicapt ziet doordat haar ambtgenoot Hofstra haar financiële beperkingen zou opleggen. Als er niet voldoende subsidies zouden worden gegeven, zou aldus de fout liggen bij de minister van Financiën. Manmoedig gaf minister Klompé te ken nen, dat zij zelf voor haar eigen zaak staat en wenst te staan. Worden de minister van Financiën en de „beleidsminister" het niet eens, dan komt het kabinet er aan te pas. Heeft de ministerraad beslist en zouden aan de desbetreffende „beleidsminister" de door deze gewenst geachte gelden worden onthouden, dan moet die minister voor zich zelf uitmaken of er deswege reden bestaat de portefeuille neer te leggen. Laat de minister dit echter achterwege, dan, zo ver klaarde minister Klompé onomwonden, gaat het niet aan zich tenslotte te ver schuilen achter de zo onwillig geweest zijnde bewaarder en bewaker van de schat kist, In dat geval blijft de „beleidsminister" aan. geheel op eigen verantwoordelijkheid. Aldus kregen zij, die zo gaarne de minister van Financiën willen gebruiken als boe man, een voortreffelijk lesje. Op 22 april van het vorig jaar reed de directeur van een Amsterdamse firma met zijn auto, waarin ook zijn kinde-en zaten, in volle vaart op de overweg af, welke zich bij Hazerswoude in de spoorlijn Lei- den-Utrecht bevindt. Deze overweg is be veiligd door twee halve spoorbomen, een licht- en een belsignaal. De automobilist zag het lichtsignaal pas op het ogenblik dat de bomen dicht gingen. Hij was naar links uitgeweken om het nog vrije deel van de overweg te bereiken eri daarna tegen een stalen mast gebotst. De mast was verbogen en even later met de pas serende trein in aanraking gekomen, waar door grote schade was ontstaan. De auto mobilist en een van zijn kinderen werden vrij ernstig gewond. Voor de Haagse politierechter, voor wie hij zich thans had te verantwoorden, ver klaarde de directeur, dat hij het licht te laat had gezien. Hij was ter plaatse goed bekend omdat hij er meermalen passeerde. Zijn mening dat het beveiligingssysteem niet goed had gewerkt, werd bestreden door een deskundige, die verklaarde dat de installatie in orde -was en dat er een tijd van zes seconden was tussen het aan gaan van het licht en het neergaan van de bomen. De officier van Justitie eiste een boete van 500 gulden. De politierechter vond dat de directeur, juist omdat hij zo vaak de overweg passeerde, oplettender had moeten zijn en veroordeelde hem tot f 250 boete. vrije tijdsbesteding van de bejaarden is er in de eerste plaats een taak voor particu lieren en de gemeenten. Na een korte re- en dupliek is de begro ting van Maatschappelijk Werk goedge keurd. Prof. De Grooth (V.V.D.) heeft zijn voorstel, de beraadslaging uit te stellen over het wetsontwerp voor het treffen van voorzieningen in verband met het op 15 fe bruari vervallen van het Organisatiebesluit Voedselvoorziening 1941, opdat het te laat ingediende wetsontwerp alsnog behoorlijk kan worden onderzocht, ingetrokken, zodat er niet behoefde te worden gestemd. Het wetsontwerp werd aangenomen met aantekening dat prof. De Grooth geacht wilde worden te hebben tegengestemd. Voor het gerechtehof in Den Haag zijn. vandaag de pleidooien gehouden in. een zaak, die een voormalig leerling van het Haagse conservatorium, de heer L. J- C. P. van der A, aanhangig heeft gemaakt tegen het instituut, waar hij destijds tr°mibone studeerde. Eiser voelt zich door het con servatorium benadeeld, omdat hem, hoe wel zijn cijfers voldoende waren, geen toe stemming werd verleend aan het examen in 1952 deel te nemen. In eerste instantie is de heer P. van der A. door de Haagse rechtbank niet in het gelijk gesteld. Voor het gerechtshof betoogde zijn raadsman., mr. L. van Heijningen, dat men zijn cliënt negen jaar lang door geflatteerde cijfers had gesuggereerd, dat zijn studie bevredi gend verliep. Voorts wend betoogd,, daifo de heer P. van der A. op grond van zijn be haalde cijfers studiebeurzen zouden zijn toegekend- De pleiter voor de tegenpartij, mr. S. E. Gratema, zei, dat eiser van, school geld was vrijgesteld niet op grond van zijn studieresultaten, maar ingevolge een alge mene regeling voor onvermogenden. „Wat de vloot betreft is Nederland op de goede weg. Wat wij nu hebben aan radar, snelvurende kanons, mijnenvegers en mis schien ook aan onderwaterdetectie (hierover pleegt weinig te worden onthuld), behoort tot het modernste ter wereld. De Amerika nen waarderen dit bijzonder, vooral in deze onzekere tijd, nu door vele andere NAVO- leden over bezuiniging wordt gesproken. Zij beschouwen de Nederlandse marine als de enige, die klaar is en willen ons als voor beeld stellen aan hun andere bondgenoten". Deze conclusie bracht-vice-admiraal H. W. C. Moorman, staatssecretaris van Marine, mee van zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten, waarvan hij gisteren is teruggekeerd. De heer Moorman zei dat de Amerika nen met man en macht werken aan het zwakke punt van hun strategie en hun tac tiek: de bescherming der vliegdekschepen. Wat cle grootste van die schepen die op kernenergie zullen varen om (met atoom- bommenwerpers) voor onbeperkte tijd in volle zee te kunnen blijven aan be scherming nodig hebben, is ernorm. Zo'n schip kost zonder vliegtuigen 290 miljoen dollar of meer dan een miljard gulden. De minder grote vliegdekschepen, die niet met atoomenergie zullen varen, zullen een belangrijke rol spelen bij landings operaties. De nieuwe tactiek is namelijk voor landingen gebruik te maken van grote helikoptei-s (ongeveer 25 per vliegdek- schip). Deze helikopters moeten door ja gers beschermd worden, waarvoor weer andere vliegdekschepen nodig zijn. Deze tactiek leidt tot de bouw van steeds meer vliegdekschepen en de daarvoor benodigde bescherming. Voor de andere taak der marine: het ver voer van troepen en uitrusting over de oceanen, zal Amerika een steeds groter be roep op zijn bondgenoten moeten doen. Ne derland zal daarbij een belangrijke rol kun nen spelen bij de bescherming van con vooien. Daar ongeveer 80 percent vaai de Nederlandse vloot is toegewezen aan de NAVO, betekent dit dat 40.000 Nederlan ders rechtstreeks zullen zijn betrokken bij het beschermen van Amerikaanse levens en dit spreekt tot de verbeelding in de V.S. De Amerikanen beschouwen ons dan ook als volwaardige bondgenoten en als wij zo door kunnen gaan met ons vlootprogramma zullen zij ons misschien steunen in die din gen, waar wij als klein land weinig aan kunnen doen. aldus de heer Moorman. De staatssecretaris verklaarde niet te hebben onderhandeld over een eventuele levering van geleide projectielen: Dat wordt de taak van minister Staf, wanneer deze begin april naar de Verenigde Staten gaat. Ditzelfde geldt voor radar, dat volgens Amerikaanse kranten een eventueel Neder lands „ruilobject" zou kunnen zijn. Inder daad is Nederland op het gebied van radar Amerika vooruit, verklaarde de heer Moor man. Van een eventuele „ruil" is echter geen sprake geweest tijdens zijn bezoek aan de V.S. Wat de geleide projectielen betreft zijn de Amerikanen ver gevorderd, niet alleen voor luchtafweer, maar ook voor bewape ning van onderzeeboten. De door de Stichting Commissie voor Woordkunst in Hilversum georganiseerde prijsvraag voor declamatie- en voordracht materiaal ten behoeve van de lagere schooljeugd heeft 148 inzendingen opge leverd. In de afdeling gedichten heeft de jury de eerste en'tweede prijs, respectieve lijk 75 en 50 gulden toegekend aan mejuf frouw Vera Witte in Franeker. In de af deling verhalen kon geen bekroning wor den toegekend. In de afdeling acteerstuk- jes ontving Herman van de Kamp in Alt- forst de derde prijs voor zijn spelletje „De kleine Gregoor". De jury bestond uit Annie Sweers, Alb. Welling en L. Roelofse. De Alpensteenbok in Artis kan zijn vaderland maar niet vergeten. Hij heeft een prachtige rotspartij tot zijn be schikking, maar het liefst staat hij urenlang in deze moeilijke positie op het hek van zijn verblijfplaats in de open lucht alsof hij uitziet over de Zwitserse bergen. Vandaag zJjn 131 Nederlanders, onder wie twee Haarlemmers met bloemen ge huldigd, omdat 7,ij zich door naastenliefde en burgerzin hebben onderscheiden. On der hen, die een bloemenhulde ontvingen zijn Johan Bodegraven, die de NCRV- actie „Goed zo" op touw heeft gezet, we genwachters en donors van het Rode Kruis. Deze bloemenhulde, een navolging van de Angelsaksische „Valentijndag", is een initiatief van de vereniging der Neder landse Bloemisterij en wordt in ons land sinds 1950 gehouden. De vereniging De Nederlandse Bloemis terij heeft dit jaar een zó groot aantal voordrachten ontvangen van landgenoten, die naar het oordeel van het publiek in aanmerking komen voor een bloemenhulde op „Valentijndag", dat de jury zich ge noodzaakt heeft gezien het maximum-aan tal van honderd personen te overschrijden. In samenwerking met het emigranten blad „De Wereldpost" zijn ook de Neder landse emigranten uitgenodigd hier te lande gevestigde Nederlanders aan te wij zen voor een Valentijnbloemenhulde op grond van de uitzonderlijke hulp. die zij bij hun vertrek uit het vaderland hebben ondervonden. Ook Haarlemmers hebben in de bloe menhulde gedeeld. De heer J. H. Nijmands werd vandaag in de bloemetjes gezet, om dat hij zich tijdens de strenge vorstpe riode van vorig jaar gekleed te water heeft begeven om een hond te redden. Tevens werd hulde gebracht aan de heer P. Visser, oud-ambtenaar van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem voor de onvermoeibare ijver, die hij ten toon heeft gespreid, om een oudere landgenoot, die wilde emigreren, te voorzien van docu menten. die nodig waren om diens schijn baar niet aantoonbare vakbekwaamheid te kunnen bewijzen. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van twee nieuwe stationnetjes ter aanvulling van het reeds eerbiedwaardige arsenaal dat de gemeente Velsen op dit punt rijk is. Aan de nieuwe, omgelegde spoorlijn tussen het bestaande station Santpoort en de halte Driehuis-Westerveld komt tegenover de Kruidbergerweg en speciaal bestemd voor de noordelijke uitbreiding van Santpoort, een haltegebouw „Duin en Kruidberg" met twee perrons, die door een voetgangerstunnel onder ling verbonden worden; bezuiden Driehuis verrijst bovendien het nieuwe station „Driehuis-Zuid". (Van een redacteur) Volgende maand zondag 24 maart is het driehonderdvijftig jaar geleden, dat Michiel Adriaanszoon de Ruyter in Vlis- singen geboren werd. Hem ter ere wordt er van 24 maart tot 16 juni in het Rijksmu seum een herdenkingstentoonstelling ge houden, die een boeiend overzicht zal ge ven van het leven van onze grote admi raal, beginnend bij zijn activiteiten „aan het grote wiel" en eindigend bij zijn in drukwekkende staatsie-begrafenis in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Deze exposi-- tie, die op 2 juli naar Vlissingen verhuist, zal uiteraard grote aandacht besteden aan De Ruyters roemruchte daden als vloot voogd, maar de bezoeker ook kennis laten maken met de veel minder bekende fa cetten van zijn loopbaan, met name als succesvol koopvaarder, ontdekker en be schrijver van vreemde kusten. De inrich ting geschiedt naar ontwerp van Dick El- fers, die is uitgegaan van een moderner, maar ook een didactischer opzet dan bijvoorbeeld die van de Rembrandt- tentoonstelling van vorig jaar. Deze opzet is gekozen omdat men vooral bij de jeugd belangstelling wil wekken voor deze grote Nederlander uit de zeventiende eeuw. Van daar dat er veel gewerkt wordt met beeld statistieken en andere eenvoudige specta culaire middelen. Daarnaast echter zal ook het culturele element rijkelijk vertegen woordigd zijn, bijvoorbeeld in de befaam de marinestukken van Willem van der Velde, Bakhuyzen en andere zeeschilders, die De Ruyter's zeeslagen vereeuwigd hebben. Veel van deze doeken, alsook de verschillende geschilderde portretten en gravures van de admiraal zijn uit het eigen bezit van het Rijksmuseum, andere zijn uitgeleend door buitenlandse musea en particulieren. Een van die portretten afkomstig uit het National Maritime Mu seum in Greenwich toont De Ruyter met de befaamde wandelstok, hem ge schonken door de koning van Spanje. Daarnaast kan men diezelfde wandelstok „in natura" aanschouwen; zij is altijd be waard gebleven en maakt nu al sinds vele jaren deel uit van de collecties van het Rijksmuseum, waar zij echter meestal over het hoofd gezien wordt. Zo omvat deze herdenkingstentoonstel ling onder de ruim driehonderd bijeenge brachte voorwerpen, archivalia en privé- bezittingen van De Ruyter nog tal van merkwaardige en zeldzame stukken. Men ziet er onder meer een collectie exquise zilveren gebruiksvoorwerpen, die toebe hoord hebben aan de rijke touwslager Lampsins uit Vlissingen, waar Michiel in zijn blauwgeruite kiel aan het wiel draaide tegen een salaris van zes stuivers per week! Ook het „grote wiel" zelf zal na tuurlijk niet mankeren, evenmin als een aantal modellen van zeventiende eeuwse koopvaarders en oorlogsbodems, die door het Prins Hendrik Museum in Rotterdam en het Scheepvaartmuseum in de hoofd stad bijeengebracht zijn. Al met al belooft het een zeer bizondere tentoonstelling te worden. Als extra-attrac tie zal de schooljeugd, die klassegewijs de expositie komt bezoeken, een rondvaart door de havens en grachten van Amster dam kunnen maken tegen een tarief van slechte enkele dubbeltjes per kind. ADVERTENTIE hoofd-agenl {/ff9 Karei Prior, tot nog toe kapitein van de Vara-showboot, heeft woensdagmiddag zijn langverbeide brief van de Vara ge had, waarin werd meegedeeld, dat hem per 1 maart ontslag is verleend. De heer Repko, directeur van de Avro, deelde van ochtend mede, dat Prior dan onmiddellijk in dienst van de Avro treedt als hoofd van de afdeling lichte programma's. Inmiddels heeft de heer Gijsbert Nieuwland, kapel meester van de Marinierskapel in Rotter dam, de Avro laten weten, dat hij zijn benoeming als hoofd van de afdeling lich te muziek aanvaardt. Hij heeft zijn ont slag uit de militaire dienst bereids aan gevraagd. De heer Nieuwland zal, zodra hij zijn functie heeft aanvaard, direct de leiding van de lichte muziek ten volle op zich nemen. In hoeverre de heer Prior reeds dit seizoen zijn stempel op de amu sementsprogramma's zal drukken, is nu nog niet te zeggen. Vermoedelijk zal hij pas het volgend seizoen gelegenheid krij gen zijn ideeën te realiseren. Men mag wel aannemen, dat alle kans bestaat, dat de „Bonte Trein" op zijn minst gemoder niseerd zal worden', zo niet op dood spoor wordt gezet. MEVROUW J. E. BOENDERMAKER IN BERGEN OVERLEDEN In Bergen is dinsdag op vierenzeventig- jarige leeftijd overleden mevrouw Marie J. E. Boendermaker, echtgenote van wijlen Piet Boendermaker, de bekende collectio neur van werken uit de Bergense school, die in februari 1947 is overleden. Mevrouw Boendermaker heeft ook na de dood van haar echtgenoot steeds grote belangstelling aan de dag gelegd voor het kunstleven in Bergen. Het laatste jaar was zij door ziekte aan het bed gekluisterd. Voor de jongere schildersgeneratie van Bergen, die haar deskundig oordeel altijd op hoge prijs stel de, toonde zij steeds grote belangstelling. De begrafenis is vastgesteld op vrijdag middag half drie op de begraafplaats aan de Kerkedijk in Bergen. In de hal van Duin en Kruidberg komen twee plaatskaartenbureaus en een tele fooncel; via een schuifdeur en de controle cabine komt men op het eerste perron en met een reizigerstunnel onder het dubbele spoor dat naar de Velscr tunnel leidt, op het. tweede perron. Beide perrons worden voorzien van een wachtgelegenheid en op het eerste perron zullen toiletruimtes wor den opgetrokken. Fietsenstalling en tunneltje Aan de straatzijde is een ruimte voor 22 bromfietsen en 300 normale rijwielen ge projecteerd. Voorts werd er een voetgangerstunneltje ontworpen, dat naast de reizigerstunnel komt te liggen en dat de verbinding tussen de Kruidbergweg en het voorpleintje van het station mogelijk maakt. Met torentje en parkeerplaats o Het eveneens nieuwe stationnetje Drie huis-Zuid, dat gebouwd wordt aan de doorgetrokken Hagelingerweg en de v. d. Vondellaan krijgt een iets grotere allure dan de nieuwe halte Duin en Kruidberg. Het ontwerp houdt rekening met een strakke gevel, die bekroond wordt met een slank torentje, dat een klok draagt; aan de zijde van de v. d. Vondellaan is op een parkeerplaats op het voorterrein gerekend. Voor het eigenlijke station wordt een rij wielstalling voor ongeveer 100 fietsen ge bouwd; daarachter komt tussen de rails van de baan naar de Velser spoorwegtun nel het plaatskaartenkantoor en het eiland perron met de wachtgelegenheid, welk per ron meeloopt in de flauwe bocht van de spoorbaan in de richting Duin en Kruid berg en Santpoort. Daar de Hagelingerweg be-oosten het nieuwe station via een tunnel onder de spoorbaan door duikt, maakt men gebruik van de aparte voetgangerstunnel er naast, om toegang tot de plaatskaartenbureaus en het perron te krijgen. Na de trap, die een kleine zes meter hoogteverschil moet overbruggen tussen het voetgangerstunneltje en de spoorbaan, zijn achter elkaar geprojecteerd het plaats kaartenkantoor met twee loketten, toiletten en toegang tot het pei-ron. Negen stations of haltes Een inventarisatie van Velsens stations- voorraad leert, dat de gemeente met deze nieuwe stations er bij straks beschikt over 4 i i -■ /feoMoas/en „i" Situatieschets voor het nieuwe stationnetje Driehuis-Zuid bij de zo goed als gereedgekomen tunnel in de doorgetrokken Hagelingerweg Santpoort-Station, Duin en Kruidberg, Driehuis-Zuid, Driehuis-Westerveld, halte Zeeweg, station Velsen IJmuiden-Oost. halte Casembrootstraat, halte Julianakade en station IJmuiden-West. Halte Hoogovens zal verdwijnen, maar dan blijft er in het rijk door de NS be deelde Velsen toch nog altijd het record aantal van negen stations of haltes over. De moderne gevel van het nieuwe haltegebouw Duin en Kruidberg van het voorplein af gezien. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ter Aa (U-) en te Hei- en Boeicoop A. Gooyer, kandidaat te Huizen (N.H.); te Eext (Dr.) (toez.) H. Brouwer te De Wilp (Gr.). Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-Loosdudnen (5de pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam; te W°rkum J. Banga te Vleuten-de Meern. Aangenomen naar Jutrijp-Hommerts J. Winter, kand. tie Amsterdam, die bedankte voor Sellingen (Gr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Huiizum (Fr.) (2de maal) F- F. Pels te Armadale (Australië). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Bussum: G. Bilkes te Amster dam-Zuid en J. P. Geels te Haarlem-Centr, Geref. Gemeenten Bedankt voor Tholen J. B. Bel te Krab- bendijke- De Nederlandse organisate voor zuiver- wetenschappelij k onderzoek en de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen hebben prof. dr. H. B. G. Casimir te Lei den, prof. ir. J. Th. Thijsse te Delft, prof. dr. W. J de Haas, oud-hoogleraar te Lei den en mevrouw T. C. Clay-Jolles, fil.- docta., een subsidie verleend voor de uit gave van een bundel artikelen ter nage dachtenis van Hendrik Antoon Lorentz. De redactie van deze bundel wordt gevoerd door mevr. dr. G. L. de Haas-Lorenz, de oudste dochter van de grote natuurkun dige. Het boekje zal binnenkort van de pers komen. Het initiatief tot de uitgave van deze bundel is reeds in 1954 genomen door prof. dr. J. Clay, die echter de uitvoering van dit plan niet meer mocht beleven. Ook professor Einstein, die zijn medewerking had toegezegd, overleed tijdens de voor bereidingen. Het boekje, dat in het Engels wordt uit gegeven, bevat als inleiding „een brief" over Lorentz, die prof. Einstein in 1953 aan het museum voor de historie der natuur wetenschappen te Leiden schreef en voorts een beschouwing van prof. De Haas. Daar na treft men een gedeelte van de door me vrouw dr. De Haas-Lorentz geschreven „mémoires" aan. Op het eerste deel van haar „herinneringen" volgt een verhan deling van prof. dr. A. D. Fokker, waarin Lorentz' dissertatie besproken wordt en die een overzicht geeft van diens gehele wetenschappelijke arbeid. Prof. dr. B. van der Pol, die evenals prof. dr. Fokker conservator bij Lorentz is geweest, toen deze curator was van Teylers labo ratorium, geeft een verhandeling over LoFentz' werk met betrekking tot electro- magnetische telecommunicaties. De bijdrage van prof. ir. Thijsse draagt als titel: „De afsluiting van de Zuiderzee". Prof. Thijsse is een der voornaamste mede werkers van Lorentz geweest bij diens theoretische behandeling van het probleem van de drooglegging der Zuiderzee. Het boekje besluit met de rede, die prof. dr. P. Ehrenfest bij Lorentz' graf heeft uitge sproken, gevolgd door die, welke prof. dr. Casimir in 1953 heeft gehouden bij de Lo- rentz-herdenking te Arnhem. Verscheidene foto's verluchten de tekst. De 28-jarige Chris Barber, dixieland- bandleider in Engeland, is woensdag met de blues-zangeres Ot.telie Patterson en elf man van zijn gezelschap, uit Londen op Schiphol aangekomen, waar hij op het platform en in muzikale stijl werd ont vangen door de „Stork-Town-Dixiekids" uit Den Haag. het jongste Dixielandorkest van Europa. Chris Barber reageerde op spontane wijze en voegde zich, uit de machine stappend, met zijn trombone on middellijk bij hen. De uitvoering moest la ter op dringend verzoek van de douane in de hal worden herhaald. De Engelse Band treedt in Rotterdam op voor de mili tairen in het tiptop-taptoe programma. Vanavond speelt het orkest eveneens voor de militairen in Breda, welke uitvoering door de radio wordt uitgezonden. In de zaak rond de mysterieuze dood van de weduwe Kodde te Nieuw en Sint Joosland op Walcheren zijn wederom twee arrestaties verricht. Het onderzoek heeft ertoe geleid dat thans ook in verzekerde bewaring zijn gesteld de echtgenote van de taxi-chauffeur L. H. uit Nieuw en Sint Joosland cn de horlogemaker G. N. uit Middelburg, met wie H. allerlei zaakjes opknapte. H. zelf werd reeds eerder gear resteerd, op beschuldiging van verduiste ring. Later werd hij er ook van verdacht de doodslag te hebben gepleegd. De echt genote van H. wordt ervan verdacht me deplichtig te zijn aan de verduistering. De horlogemaker is gearresteerd op beschul diging van medeplichtigheid aan een van de misdrijven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9