Slecht gebouwde Haarlemse huizen na dertig jaar onbewoonbaar De originele costuums Samenvoeging van Halfweg met Haarlemmermeer Ronson steentjes: 'n levensbehoefte voor uw aansteker! Met bepalingen in het bestek zou de hand zijn gelicht Nadere motivering van Gedeputeerde Staten MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Kedoestraat N.Z.H. neemt proef met twee eindpunten Geen verhaal Twee auto's en een bus door gladheid geslipt Jeugdgebouw uitgebrand Aerdenhouts Vondelschool heeft een brievenbus UfT STAD EN STREEK Auto reed trottoir op en vernielde bromfiets Burgerlijke Stand van Haarlem Begrafenis van ds. W. Spliethoff Toko in Delftwijk LISSE Huisbroeitentoonstelling HAARLEMMERMEER Pachtovereenkomsten geniegronden 8 stuks f 0.80 ZANDVOORT Historisch straatje onderging wijziging Feestavond Zandvoorts Mannenkoor VOGELENZANG Jaarfeesten van K.A.B. Receptie van de heer D. J. van Rijn Zilveren jubileum Het is overduidelijk gebleken, dat aan de bouw van zes woningen voor de wo ningbouwvereniging „Spaarnoog" en van zeven huizen van particuliere eigenaars aan de Kedoestraat in Haarlem onvol doende zorg is besteed. Zeven woningen aan de Kedoestraat verkeren thans in een dermate desolate toestand, dat zy reeds dertig jaar na de bouw op het punt van in storten staan en in september dan ook on bewoonbaar zyn verklaard. Een dezer dagen is zelfs een gedeelte van een gevel losgeraakt en met donderend geraas op straat gevallen. By de bouw van huizen voor de wo ningbouwvereniging „Spaarnoog" aan de Spaarnoogstraat en aan de Oostvest heeft de aannemer zich niet aan de bepalingen in het bestek gehouden. De voorzitter van de woningbouwvereniging verklaarde, dat toen op last van de woningdienst de vloer in een van de huizen werd opengebroken, bleek, dat palen die voor de fundering waren gebruikt, ongeveer vier meter te kort waren. Ook voldeden de dakbedek kingen niet aan de eisen. Waarschynlyk tengevolge van een te geringe controle heeft men hier de hand mee kunnen lich ten. Met de herbouw van deze zes huizen is een bedrag van vijftig mille gemoeid, welk bedrag reeds aan de gemeenteraad ter beschikking is gesteld. Voor verbetering van de overige huizen van de woningbouwvereniging „Spaarn oog" is een bedrag van 150.0U0 gulden uit getrokken. In dit bedrag zijn niet de kos ten van de wederopbouw van de onbe woonbare huizen begrepen. Een van de zes woningen, die zullen wor den herbouwd, is reeds door de bewoners verlaten. De andere gezinnen zullen zo spoedig mogelijk volgen. De verhuiskosten komen voor rekening van de gemeente. Voorts zal, indien dit nodig zal zijn, huur- compensatie worden verleend. Ondanks het feit, dat de gezinnen uit de Spaarnoog straat en de Oostvest gedurende de tijd, dat hun woningen zullen worden ver bouwd, in huizen zullen wonen die gerief lijker zijn, hebben zij toch grieven. Immers veelal komen zij in een buurt, waar het levensonderhoud duurder is; voorts bestaat er, daar het in de meeste gevallen étagewoningen betreft, vaak geen gelegenheid fietsen of bromfietsen te stal len. Dit brengt ook weer extra onkosten met zich mee. De huizen zullen zo gauw mogelijk wor den gesloopt. Met de vernieuwing van het huis, dat reeds door de bewoners is ver laten, zal een dezer dagen een begin wor den gemaakt. Van de zeven woningen aan de Kedoe straat in Oud-Schoten worden er op het ogenblik nog twee bewoond. Deze gezin nen zullen hun huizen deze week verlaten, waarna met het slopen en de wederopbouw zal worden begonnen. Er zal een nieuwe, betonnen fundering worden aangebracht, zodat zich in de toekomst geen verzak kingen meer kunnen voordoen. De hou ten palen van de fundering blijken geheel te zijn verrot. De bus in Zandvoort De laatste dagen doen steeds meer ge ruchten de ronde, dat de N.Z.H.V.M. haar wensen voor de vestiging van een eind station voor de bus bij de watertoren vol ledig zou hebben opgegeven en haar keuze definitief zou hebben bepaald bij het Zwarteveld, hetgeen door de directie der N.Z.H. aan het gemeentebestuur van Zandvoort zou zijn bericht. Naar aanleiding van deze geruchten vernemen wij van bevoegde zijde, dat hier van geen sprake is. De directie der N.Z.H. heeft zich echter wel tot het gemeente bestuur van Zandvoort gewend met teke ningen en omschrijvingen voor het nemen van proefnemingen met een eindstation van de bus ongeveer op de plaats, waar nu het eindstation van de tram gevestigd is, namelijk het Zwarteveld. De N.Z.H. wil met beide eindpunten in de wintermaanden een proef nemen. Het ligt voor de hand, dat eerst de proef met het eindpunt aan de Watertoren genomen zal worden, omdat het huidige tramstation en de baan opgebroken moeten zijn voor dat men het Zwarteveld goed kan berei ken. Het zou natuurlijk tevens van belang zijn wanneer deze zomer aan de per tram in Zandvoort aankomende reizigers werd ge vraagd waar zij het eindpunt het liefst willen hebben. Want tenslotte hebben deze gasten van Zandvoort ook nog wel enig belang bij de bepaling van het eindpunt. Enige van de onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Kedoestraat in Haar lem-Noord. In de loop van deze week zal met het slopen worden begonnen. Bij het begin van de tweede wereldoor log, dus na vijftien jaar reeds, waren deze huizen eigenlijk al niet meer bewoonbaar. Toen al scheurden de muren en trokken deuren scheef. De bewoners ondervonden hierdoor veel last van lekkages en tocht. Enige tijd geleden is de gemeente er toe overgegaan de huizen te laten stutten, om dat deze anders niet alleen een gevaar zouden hebben opgeleverd voor de bewo ners zelf, maar ook voor de voorbij gangers. Men zal zich allicht afvragen in hoe verre de schade, welke volgens de bevoeg de instanties door nalatieheid is ontstaan, op de oorspronkelijke aannemers kan wor den verhaald. Tenslotte zijn hier grote bedragen aan gemeenschapsgeld mee ge moeid. Naar men ons heeft meegedeeld is de termijn waarbinnen een eventuelé ver volging had kunnen worden ingesteld, ver streken. Bovendien zou he't zeer moeilijk zijn geweest om nauwkeurig na te gaan bij wie de uiteindelijke verantwoordelijk heid zou hebben gelegen. Immers, een aan nemer werkt met onderaannemers, waar onder heibazen, zodat de betrokkenen tal van mogelijkheden zouden hebben „zich op hun voorman te dekken". Bovendien moet men niet vergeten, dat een dertig, veertig jaar geleden want de huizen van „Spaarnoog" staan ongeveer veertig jaar het bouwtoezicht nog niet zo goed ontwikkeld was als tegenwoordig. Nu, zo verklaarde men ons nadrukkelijk, zouden dergelijke nalatigheden om geen scher per woord te gebruiken niet meer kun nen voorkomen. Bovendien ressorteer den de woningen aan de Kedoestraat onder de gemeente Schoten, die niet meer bestaat, zodat ook het onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken aldaar vrijwel onmogelijk is gewor den. In elk geval is door deze krotvor ming binnen enkele tientallen jaren, welke de gemeente Haarlem voor grote financi ële offers en de betrokken huurders voor veel ongemakken stelt, duidelijk gebleken van hoeveel waarde een goed georgani seerd bouwtoezicht is. Tengevolge van de gladheid zijn van morgen omstreeks negen uur op de Delft laan in Haarlem enige ongevallen ge beurd, waarbij drie auto's zwaar werden beschadigd. In Badhoevedorp is een bus in een sloot gereden. Een personenauto, die in de richting van de stad reed, wilde op de Delftlaan een file wagens passeren, slipte tengevolge van het gladde wegdek en botste tegen een tegenligger. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Tussen het Delftplein en de Jan Gijzen- kade is op de Delftlaan voorts een wagen geslipt en tegen een lichtmast gereden. De auto werd ernstig beschadigd. Op de hoek van de Aalsmeerderdijk en de Vijfhuizerweg in Badhoevedorp is een autobus van Maarse en Kroon, bestemd voor het vervoer van arbeiders van de weg afgegleden en in een sloot gekomen. Ook hier deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. In Haarlem en Heemstede heeft de rei nigingsdienst op de gevaarlijke punten zand gestrooid. Vanmorgen om vier uur reeds zijn drie wagens van de reinigings dienst uitgerukt en hebben voornamelijk in de binnenstad en op de uitgangs- en in valswegen zand gestrooid. Tegen tien uur was het gevaar geweken en konden de mannen van de reinigingsdienst weer in rukken. De bussen van de N.Z.H. hebben van de gladheid, mede door het feit, dat voldoen de zand op de busroutes was gestrooid, weinig hinder ondervonden. Het jeugdgebouw van de verkenners- groep St. Paulus aan de Zijlweg in Haar lem is zaterdagavond grotendeels afge brand. Enige jongens van omstreeks twaalf jaar kwamen des middags op het idee een kampvuurtje op de zolder van het ver enigingsgebouw te stoken. Met een emmer water hebben zij de vlammen geblust. Zij hebben dit echter niet zorgvuldig genoeg gedaan, want na enige tijd ging de vloer smeulen en weldra grepen de vlammen om zich heen. De bovenverdieping van het ge bouwtje is uitgebrand, de benedenverdie ping gedeeltelijk. Het gebouw is verzekerd. Zaterdagmiddag heeft ir. J. W. Le Nobel, voorzitter van de oudercommissie van de Vondelschool te Aerdenhout, namens ouders en oud-leerlingen een brievenbus voor deze school aan het Bloemendaalse gemeentebestuur overgedragen. Burge meester dr. D. H. Peereboom Voller, heeft het geschenk namens het gemeentebestuur aanvaard. Boven de brievenbus is een bronzen gedenkplaat aangebracht met de beeltenis van Joost van den Vondel, welke plaat werd ontworpen en uitgevoerd door de Bentveldse beeldhouwster mevrouw B. SturmVan den Bergh. Onder de talrijke aanwezigen waren de wethouder van Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, enige vertegenwoordigers van de dienst van Publieke Werken van Bloe- mendaal, het hoofd en de leerkrachten van de Vondelschool, leden van de oudercom missie en van de voormalige feestcommis sie, die in september het feest ter gelegen heid van het vijfentwintigjarig bestaan van deze school heeft voorbereid. Tijdens de jubileumviering rijpte het plan, aangezien er nog wat geld over was, aan de school een blijvend aandenken te offreren. Aangezien de Vondelschool het vijfentwintig jaar zonder brievenbus heeft moeten stellen, viel de keuze daarop. Na overleg met mevrouw Sturm werd beslo ten boven de gleuf van de brievenbus een gedenkplaat aan te laten brengen. Naast de gleuf zijn de jaartallen 19321956 in- gebeiteld. Na een toespraak van ir. Le Nobel onthulde zijn dochter, Nanda le Nobel, de brievenbus met bronzen reliëf plaat door het gordijn weg te trekken. Burgemeester dr. Peereboom Voller zei- de het geschenk gaarne te willen aanvaar den en noemde het een versiering met op voedende waarde voor de jeugd in de sfeer van de zeventiende eeuw. De burgemeester merkte op, dat de woordenschat van Vondel ook ons twintig- ste-eeuwers nog steeds kan beroeren. Deze brievenbus vormt het contact tussen de buitenwereld en het inwendige van de school via Joost van den Vondel en de burgemeester hoopte dat dit de penne- vruchten zal beïnvloeden. De heer Le Nobel las een oorkonde voor, waarin onder meer vermeld staat dat mej. dr. M. E. Nolte deze oorkonde als eerste poststuk door de brievenbus zou wer pen. Zij sprak de wens uit, dat de brie venbus het contact tussen de school, de ouders en de gemeente zal verstevigen. Tenslotte richtte de voorzitter van de oudercommissie zich nog met waarderen de woorden tot de beeldhouwster voor de artistieke wijze waarop zij de gedenkplaat heeft uitgevoerd. Hij hoopte dat ook in de toekomst de op de plaat aangebrachte spreuk van Vondel: „De leere die het Kind is in de Jeughd gegeven, Gemeenelyck het zal behouden al zijn leven", op vele toe komstige leerlingen van toepassing zal zijn. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte wierp een oorkonde door de nieuwe brievenbus van de Vondelschool. in het hoft Een uur later. Het spreekuur van de Haarlemse wethouder van onderwijs, kunst-, jeugd- en sportzaken en vreemdelingenver keer, de heer D. J. A. Geluk, begint woens dag 20 februari niet om twee, maar om drie uur 's middags. Inbraak. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn onbekenden door het raam van een broodfabriek in de Lange Margaretha- straat te Haarlem geklommen met de kenne lijke bedoeling, in heit kantoor een brand kast te forceren. Toen dit niet lukte, heeft men een speurtocht door het gebouw onder nomen en in het expeditiekantoortje een ouderwetse kassa opengebroken. De buit bestond uit zeven gulden. De inbreker heeft bovendien van toffees gesnoept. Jaarvergadering NCVB te O verveen. Vrijdagavond 22 februari houdlt de afdeling O verveen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering in ge bouw „Irene" aan de Elswoutslaan te Over- veen, waar onder meer een bestuursverkie zing aan de orde komt. De heer R. Z. van Willigen van der Veen zal spreken over „De gewijzigde positie van de gehuwde vtouw in het rechtsverkeer sinds 1 januari 1957". Gemeentepolitiek. De federatie Haar lem van de Partij van de Arbeid organiseert in de komende maanden een cursus gemeen tepolitiek. De bedoeling van deze cursus is belangstellenden een beter inzicht te geven in het beleid van de P.v.d.A.-fractie in de Haarlemse gemeenteraad. De eerste cursus avond wordt woensdag 20 februari in hotel Royal aan het Stationsplein te Haarlem ge houden. De heer E. F. Albrecht zal dan een inleiding houden over taak en positie van de gemeente in ons staatsbestel, autonomie, zelfbestuur en burgerzin onder het motto: „Tussen burger en Den Haag". VPRO-avond. Onder auspiciën van de VPRO wordt woensdagavond 20 februari in feestzaal „Noord" aan de Rijksstraatweg in Oud-Schoten de geluidsfilm „Tuin der won deren" (Pennywhistle Blues) vertoond. Deze in Alexandra Town, een voorstad van Jo hannesburg (Zuid-Afrika) opgenomen film wordt geheel door negers gespeeld. Geen spreekuur. De heer A. J. van Houten, wethouder van financiën te Heem stede, is dinsdag verhinderd zijn spreekuur te houden. Aankoop grond Kleverlaan. In de don derdag te houden vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal zal een voor stel van B. en W. aan de orde komen om van het destijds beschikbaar gestelde krediet van 10.000 voor de aankoop van gronden aan de Kleverlaan voor wegverbreding, een bedrag van ƒ440 beschikbaar te stellen voor aan koop van 440 m2 tegen een prijs van een gulden per vierkante meter. ADVERTENTIE die gedragen zijn door Romy Schneider en Karl-Heinz Böhm in de films „Sissi" en „Sissi de jonge Keizerin" zijn geëtaleerd bij de Firma Gerzon, Grote Houtstraat. De nieuwe film komt vrijdag a.s. in het Rembrandt-theater. Plaatsbespreken 2 dagen vooruit aan de kassa, telefonisch alléén voor dezelfde dag. Zondagmiddag om kwart voor vijf wilde de bestuurder van een personenauto van de Generaal Cronjéstraat links af de Paul Krugerstraat te Haarlem inrijden. Hij reed het trottoir op en kwam tegen een huis tot stilstand. Een bromfiets, die daar gepar keerd stond werd vernield. De bestuurder van de auto is doorgereden. Een surveillerende politieagent trof des avonds in het centrum een beschadig de auto aan. Het bleek, dat het de auto be trof, die de bromfiets had vernield. De be stuurder van de wagen, een zesendertig- jarige Haarlemmer, werd aangehouden en bij een onderzoek kwam de politie tot de conclusie, dat de mogelijkheid bestond, dat de man tijdens het besturen van de auto onder de invloed van de sterke drank ge weest zou zijn. Na het verhoor is de man op vrije voeten gesteld. MIES DEINTJM EXPOSEERT De schilderes Mies Deinum exposeert haar werk tot 1 maart in de r.k. openbare leeszaal aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Haarlem,16 februari 1957 ONDERTROUWD, 16 februari: A. van Dijk en P. Knuist; J. Witkamp en C. G. van der Genugten. GEHUWD, 16 februari: E. van der Puij en L. de Wind. BEVALLEN van een zoon, 15 februari: J. W. DamBloemendal; W. C. Th. van der KroftZijlstra; C. RobbenVan der Weij- den; C. DuijsRozer.daal; 16 februari: C. G. WatzemaAndriesse; W. W. Hustermann Van Gelder; H. M. den Braber—Van Zo meren. BEVALLEN van een dochter, 14 februari: M. F. J. KlepWesterkamp. OVERLEDEN, 13 februari: J. G. van Thoor, 68 j., Gasthuisvest; 15 februari: W. Spliethoff, 58 j., Louise de Colignylaan; W. van Wirdum, 78 j., Gasthuisvest; E. Chr. Diets, 84 j., Wijdesteeg; Chr. Vooges, 77 jaar, Baljuwslaan. Klokken van de Bavokerk zullen luiden Dinsdagmorgen van tien uur tot halfelf zullen de klokken van de Grote- of Sint Bavokerk te Haarlem luiden ter gelegen heid van de begrafenis van ds. W. Spliet hoff, in leven predikant bij de Evange lisch Lutherse gemeente te Haarlem. Om tien uur zal zijn stoffelijk overschot van het stei-fhuis aan de Louise de Colignylaan naar de Lutherse kerk aan de Witte He renstraat worden overgebracht. Daar wordt om halfelf een rouwdienst gehouden. Om twaalf uur, als de rouwstoet zich in de Witte Herenstraat in beweging zet, zul len de klokken van de Bavotoren opnieuw luiden en wel totdat de stoet Haarlem ver laten heeft. De begrafenis zal om twee uur op de begraafplaats Crooswijk te Rotter dam geschieden. In de zondagmorgen gehouden dienst in de Lutherse kerk heeft de voorganger, ds. G. Kroes, het overlijden van ds. Spliethoff aan de gemeente meegedeeld. Daarna heeft ds. Kroes een predikatie gehouden naar aanleiding van Psalm 130 vers 4 „Maar bij U is er vergeving, opdat GÜ gevreesd wordt". De predikant herinnerde er aan, dat ds. Spliethoff zich op oude jaarsavond, dank zij de moderne techniek, voor het laatst tot de gemeente had ge richt. Van zijn ziekbed af had hij een toe spraak gehouden, die op een band is opge nomen. In de kerk hebben de gemeente leden naar hem geluisterd. Tot besluit had ds. Spliethoff gezegd „Laat u met God verzoenen". In aansluiting op deze woor den sprak ds. Kroes over Psalm 130 en in het bijzonder over het vierde vers. In de rubriek „Zeven Dagen Haarlem" werd vrijdag door een ongelukkige naams verwarring gewag gemaakt van de opening van een zelfbédieningswinkel d!e toko „Commandeur" in Parkwijk. Hier was uiteraard Delftwijk bedoeld. Wij hebben meegedeeld, dat Gedepu teerde Staten van Noordholland zich tot de gemeenteraden van Haarlemmermeer en van Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben gewend betreffende een eventuele wijziging van de grenzen van beide ge meenten. Deze wijziging wordt urgent ge noemd doordat Haarlem verzocht heeft tot gebiedsuitbreiding over te mogen gaan. Gedeputeerde Staten hebben verzocht het antwoord van de gemeenteraden vóór 1 april in te zenden. In hun brief aan de gemeentebesturen schrijven Gedeputeerde Staten, dat zij de door Haarlem verzochte gebiedsoverdracht van een deel van Haarlemmerliede en Spaarnwoude onvermijdelijk achten. In beginsel zijn twee oplossingen te den ken, aldus Gedeputeerde Staten, namelijk vereniging van Haarlemmerliede en Spaarnwoude met alleen Zwanenburg en omgeving en vereniging van het gehele „tussengebied" onder één gemeentebe stuur. Het college merkt op volledig begrip te hebben voor een verlangen van Haarlem merliede en Spaarnwoude om, zo mogelijk, als zelfstandige gemeente te blijven voort bestaan. Het is Gedeputeerde Staten ech ter duidelijk, dat een poging om de com binatie van Zwanenburg en Halfweg te realiseren zo grote weerstanden zou op roepen dat zij in feite niet in overweging kan worden genomen. De tegen een af scheiding van Zwanenburg uit zijn tegen woordig gemeentelijk verband te verwach ten bedenkingen zijn zo voor de hand lig gend, dat Gedeputeerde Staten menen, dat de keuze op vereniging van het gehele tussengebied onder één gemeentebestuur moet vallen. Ook in dat geval zullen Half weg en Zwanenburg in een zelfde gemeen telijk verband worden opgenomen, hetgeen volkomen aansluit bij hun onderlinge maatschappelijke verwevenheid. Volgens Gedeputeerde Staten zullen bei de gemeenten zich dan tot één grotere eenheid voegen, een eenheid, die reeds in menig opzicht, met name op maatschap- pelijk-economisch gebied, bestaat en die thans ook op bestuurlijk gebied ten zeerste wenselijk gaat worden. Hiermee zullen ook belangen van hogere orde, zoals het be veiligen van het agrarisch „tussengebied" tussen Amsterdam en Haarlem worden ge diend. Gedeputeerde Staten zouden tevens nog enige grenscorrecties aangebracht willen zien. Daarbij denken zij aan het grensbe- loop door het dorp Spaarndam, welk grens- beloop reeds enige tientallen jaren onge mak oplevert. Wanneer, zoals thans staat te gebeuren, de voor uitbreiding en sane ring van het dorp benodigde terreinen aan de oostzijde, op het gebied van Haarlem merliede en Spaarnwoude, in gereedheid zullen zijn gebracht en straks zullen wor den bebouwd en bevolkt, zullen die onge makken ongetwijfeld toenemen. De grens bij Spaarndam ware zo ver oostelijk te Zaterdagmiddag heeft burgemeester Th. J. de Graaf de jaarlijkse huisbroeitentoonstel ling in het verenigingsgebouw in „De Engel" te Lisse geopend. Verreweg de meeste huis- broeiers waren er in geslaagd de jury een groot aantal keurige bloemen voor te zetten, waarmee zij deze commissie een zeer moei lijke taak op de schouders legden. De voorzitter, de heer P. van Dijk, gaf een uiteenzetting van de gang van zaken bij het huisbroeien, waarbij hij aantoonde, dat alle deelnemers er waren er negenenveertig gelijke kansen hadden. Terwijl verleden jaar de temperatuur tijdens deze tentoonstelling ongeveer 15 graden onder nul was, heeft het weer nu uitstekend meegewerkt. Dat heeft de kwaliteit in hoge mate bevorderd. Burgemeester De Graaf zeide, dat het een compliment voor deze show is, dat zij in staat is deskundige critiek te doorstaan. De burgemeester noemde de tentoonstelling typisch iets voor de Engel. Door de betrek kelijk kleine omvang van deze gemeenschap, waar iedereen elkander kent, is zij bij uit stek geëigend een dergelijke show te houden en te doen slagen. De bollenstreek staat be kend als een welvarende streek. Maar wan neer het ooit minder goed zou gaan in de bloembollenstreek, zou dit z:ker een ramp betekenen voor de gehele streek. Daarom is het volgens spreker noodzakelijk ook een andere reden van bestaan te garanderen. Daarom is het niet uitgesloten, dat in de toekomst eventueel ook in de Engel indus trieën gevestigd zullen worden. De uitslagen waren: Hyacinten: 1. de heer J. v. d. Peet; 2. P. v. l Dijk, 3. C. A. van Noort, 4. Th. van Beek. Narcissen: 1. A. van Noort, 2. C. A. van Noort, 3. P. v. Dijk, 4. Th. van der Voort. Tulpen: 1. Th. van Beek, 2. Th. Clemens, 3. B. Waasdorp, 4. J. Hermans. Crocussen: 1. C. A. van Noort, 2. Th. v. d. Voort, 3. H. Tulen. De wisselbeker voor de beste inzending werd gewonnen door de heer Th. van Beek, die hiermede de beker definitief gewonnen heeft, daar hij driemaal achtereen winnaar werd. De wisselbeker voor de beste gelijke inzending (het aardigste geheel) werd ge wonnen door de twaalfjarige J. Hermans. Vrije inzending: 1. J. van Duin, 2. Herm. Wiessels, 3. M. Duineveld, 4. J. v. d. Meer. De gemeenteraad van Haarlemmermeer besloot op 16 augustus van het vorig jaar in het belang van de volkshuisvesting en ter uitvoering van het uitbreidingsplan in onderdelen „Hoofddorp-West" van de Staat der Nederlanden de zogenaamde genie- gronden aan te kopen. De kosten van het pachtvrij maken van de aangekochte grond komen voor rekening van de gemeente. De pachters van de grond hebben zich inmid dels tot de pachtkamer van het kantonge recht te Haarlem gewend met het verzoek hun pachtovereenkomsten, welke op 31 de cember zouden eindigen, te verlengen. Bij beschikkingen van 2 februari heeft de pachtkamer deze pachtovereenkomsten met respectievelijk zes en drie jaar verlengd. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad meegedeeld, dat het ge meentebelang meebrengt, dat tegen deze beschikkingen beroep wordt ingesteld. Zij stellen de raad voor dit te doen. ADVERTENTIE verleggen, dat, mét de reeds bestaande dorpsbebouwing ten oosten van de sluizen, de gronden voor de oostelijke uitbreiding van dat dorp bij Haarlem komen te beho ren. Een tweede grenscorrectie achten Gede puteerde Staten nodig aan de oostzijde van Halfweg; de grens kan verlegd worden naar het verbindingskanaal van de ring vaart naar het Zijkanaal F. Een van Zandvoorts oude straatjes, gele gen in de oude Zuidbuurt, n.l. het bekende Kerkpad, is zaterdagmiddag in veler aan dacht geplaatst, doordat het bedrijf van de firma V. J. van Petegem Zn., haar druk kerij een belangrijke uitbreiding liet on dergaan. De uitbreiding is in oud Zand- voortse stijl uitgevoerd, waardoor een his torisch belangrijk oud straatje in ere is her steld. Burgemeester mr. PI. M. van Fenema heeft de nieuwe automatische snelpers in werking gesteld. In oud Zandvoortse cos tuums was de buurtvereniging „De Wurf' vertegenwoordigd. Vele sprekers voerden het woord, onder wie de heren G. Suurland, voorzitter van de buurtvereniging „De Wurf", P. van der Mije, oud-chef van de afdeling bevolking en J. Termes. De heer H. Koning sprak namens het aannemersbedrijf van de firma M. Koning Zonen, die de bouw van dit nieuwe oud Zandvoortse pand verzorgde. Hij zei, dat wanneer men de huizen van Zandvoorters binnentreedt, hetzij in deze gemeente of elders, een afbeelding van het Kerkpad in de vorm van foto of schilder stuk niet ontbreekt. Het Kerkpad met op de achtergrond de fraaie kerktoren is een symbool van het oude Zandvoort. Door een saneringsplan was het moeilijk een plan uit te werken. Aan het beleid van de bur gemeester en de wethouders is het te dan ken, dat de toestemming tot de bouw werd verleend, zodat het de dichter kan worden nagezegd: „Wie hier bedrukt met tranen zaait, zal juichen als hij vruchten maait." De heer V. J. van Petegem, die talrijke bloemstukken en geschenken ontving, bracht dank voor de grote belangstelling. In restaurant „Zomerlust" te Zandvoort hield Zandvoorts mannenkoor zaterdag avond j.l. onder zeer grote belangstelling zijn jaarlijkse feestavond. De bijeenkomst werd geopend met een openingswoord van de voorzitter, de heer L. van der Mije, waarna de zangers op verdienstelijke wijze al blijft een gebrek aan eerste tenoren nog altijd een handi cap „Verenigingslied" van Jac. Bonset en „De bruid" van Den Hertog ten gehore brachten onder leiding van dirigent H. Bijleveld. Daarna was aan het cabaret-ensemble „Euterpe" uit Amsterdam de opgave voor een gezellige avond te zorgen, iets, waarin het ensemble slaagde. Met de cabaret revue „Daar zit 'et in", op vlotte wijze over het voetlicht gebracht, wist men een groot succes te boeken. Met een verloting en een geanimeerd bal werd de avond besloten. Zondagavond is het tweede en laatste jaarfeest gehouden van de afdeling Voge lenzang der Katholieke Arbeidersbeweging. Dankzij de medewerking van de toneel afdeling „Door Vriendschap bloeiend" is dit feest geslaagd. De heer A. de Groot vroeg medewerking voor twee afdelingen die de steun van ieder bijzonder nodig hebben, namelijk het Mgr. Van Schaikfonds, dat financiële steun biedt bij de opleiding van priesters uit de arbeidersgezinnen en Herwonnen Levens kracht, waarvan de plaatselijke afdeling in verband met het feit dat drie patiënten uit Vogelenzang in „Berg en Bos" worden ver pleegd, veel geld kan gebruiken. Na deze opwekking kwam de toneel afdeling voor het voetlicht met „Grote Kinderen" van Rosita Peters. Onder leiding van de regisseur, de heer J. Beliën, maak ten de dames en heren van „Door Vriend schap Bloeiend" er een aardige opvoering van. Van hen mogen in het bijzonder worden genoemd T. Warmerdam als de smid Jacob Pijnakker en mevrouw Kangeveld-Mink als Dina zijn vrouw. Karei Warmerdam was te prijzen als Marten, de zoon, en Nel Prins als Tini Brandts, de aangenomen dochter. Ook de overige medespelenden deden het heel goed, slechts J. de Vries als Hendrik van Stralen, viel wat uit de toon. Zaterdag heeft de heer D. J. van Rijn in zijn woning aan de Zaanenlaan in Haar lem-Noord in intieme kring het feit her dacht, dat hij vijfentwintig jaar als be ëdigd makelaar en taxateur zijn werk zaamheden is begonnen. Vele vrienden en relaties maakten van de gelegenheid gebruik de heer Van Rijn met dit heuglijke feit geluk te wensen. Bij huiseigenaren en huurders is de heer Van Rijn een geziene persoonlijkheid en daar om had het voltallige bestuur van de Ver eniging van Huiseigenaren besloten, de jubilaris te bezoeken. In enige warme be woordingen dankte de heer Van Rijn voor de vele cadeaus en bloemen. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer J. Mulder bij de firma D. W. Koopen en Zn, Haarlem, groothandel in levens midden als boekhouder in dienst trad. De jubilaris werd per auto met vrouw en kinderen van huis gehaald en op het met bloemen versierde kantoor door het gehele personeel ontvangen en gehuldigd. De directeur, de heer G. P. A. Koopen, sprak zijn dank uit in hartelijke bewoor dingen voor het vele werk dat de jubilaris voor de zaak al die jaren gedaan heeft, en overhandigde hem een geschenk onder couvert. Ook van het personeel heeft hij een stoffelijke blijk van waardering ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10