Bestedingsbeperking door hogere belastingen en prijzen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het rijk zal tweehonderd miljoen per jaar gaan bezuinigen HET WEER c4' MORRIS idoümiw! Israëliërs wijken niet voor Amerikaanse aandrang Het leven wordt 5 percent duurder N.Z.H. wil buslijn IJmuiden-Beverwijk Gaza en Akaba Garanties onvoldoende geacht als er geen macht achter staat Bezuinigingsnota 71e JAARGANG No 188 v MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 36 Onbestendig Melk, brood en suiker worden duurder Duits vrachtschip gezonken na botsing: tien doden Wassend water van de grote rivieren Zeventig ouden van dagen bij brand omgekomen in de V.S. Het Suezkanaal Springstof uit „Edgar Bonnet" wordt verwijderd Drie doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 133 DODEN j Onafhankelijk Arabisch pact in voorbereiding Britse koninklijke paar in de herfst naar Amerika? In maart uitkering van extra zeventig percent Het woord is aan Britse koninklijke paar bezoekt Portugal Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. TeL 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Alle ministers van het kabinet hebben de nota ondertekend, die heden bj' de Tweede Kamer is ingediend over de noodzakelijke bestedingsbeper king ter handhaving van de waarde van de gulden. Door de daarin opge somde maatregelen zullen geleidelijk de kosten van levensonderhoud stijgen tot einde 1957 met 6,8 percent. Daarbij is echter inbegrepen de huurverho ging, waarvoor 2 pet. looncompensatie wordt gegeven. De voelbare stijging van de kosten van levensonderhoud zal aan het einde van dit jaar dus bijna 5 pet. bedragen. Over het gehele jaar gerekend zal het prijseffect ongeveer de helft belopen. Tegenover deze stijging zullen geen eisen mogen worden gesteld voor loonsverhoging, want dan zou er geen sprake zijn van beste dingsbeperking. Het rijk zal op zijn uitgaven 200 millioen per jaar be zuinigen. Ten dele komt dit neer op het uitstellen van de uitvoering van plannen. Er is ook bij inbegrepen het voordeel van een verhoging van de PTT-tarieven, waarvan het rijk in 1957 nog met ongeveer 20 miljoen zal profiteren. De gemeenten moeten honderdmiljoen gulden bezuinigen, in hoofdzaak ook door het uitstellen van de uitvoering van nieuwe werken. De particuliere bedrijven worden voornamelijk door belastingverhoging gedwongen te bezuinigen en hun investeringen te beperken. De bezuinigin gen en belastingverhogingen zullen pas in de loop van 1957 of^nog later ten volle het beoogde resultaat opleveren. Het kabinet is daarom van mening dat voorshands de bezuiniging in 1958 moet voortduren. De voorgenomen maatregelen zyn: Verhoging van de Vennootschapsbelasting, waardoor deze 100 miljoen per jaar meer zal opbrengen. Het tussentarief van de omzetbelasting wordt verhoogd van 8 tot 10 percent en het weeldetarief van 15 tot 18 percent, mét uitzondering voor gedistilleerde dranken, per sonenauto's en motorrijtuigen. In het nieuwe tarief van 10 percent worden betrokken radio- en televisietoestellen en bier. Nieuwe banden voor personenauto's en motor rijwielen worden onderhevig aan een tarief van 15 percent, in plaats van 5 percent. Deze verhoging van de omzetbelasting zal per jaar 24 miljoen meer opbrengen. By de huurverhoging op 1 juli zal de personele belasting niet worden verlaagd. Het kabinet verwacht een hogere opbrengst van 7 miljoen van deze belasting. Door de prijsstijging van de grondstoffen wordt een prijsverhoging verwacht van sommige tabaksartikelen. De opbrengst van de tabaksaccijns zou daardoor met 44 miljoen per jaar stijgen zonder dat de percentages van de heffing verhoogd worden. De Ionen in de landbouw zullen met 5 percent worden verhoogd. Een hogere beloning voor de boeren zal 200 miljoen per jaar vergen, waarvan 60 miljoen via prijsstijgingen aan de consument wordt doorberekend. Ten laste van de schatkist komt 140 miljoen, maar daarvan wordt 50 miljoen voor de boeren geblokkeerd. Het consumentensubsidie op melk wordt afgeschaft. Dat vergt per jaar 63 miljoen minder. Deze maatregelen in de landbouw zullen een aanzienlijke prijsstijging voor consumptiemelk en een minder belangrijke prijsstijging voor brood en suiker ten gevolge hebben. Een verhoging van de P. T. T.-tarieven zal het rijk 56 miljoen per jaar meer opbrengen. In de nota wordt gezegd dat de beste dingsbeperking niet zwaarder is dan waar toe de Sociaal-Economische Raad had ge adviseerd, al is de financiële toestand thans minder rooskleurig dan op het mo ment dat de S.E.R. zijn advies uitbracht. De regering heeft echter overwogen dat al te sterk ingrijpende maatregelen tot on gewenste schokken kunnen leiden en dat het daarom de voorkeur verdient bij de uitvoering van het saneringsplan voors hands enige voorzichtigheid te betrachten. Daarbij komt dat de regering van de maat regelen een wat gunstiger resultaat óp de betalingsbalans niet uitgesloten acht. Zij zal echter de feitelijke ontwikkeling op de voet blijven volgen om zo nodig tot verder gaande maatregelen te kunnen overgaan. Zij zegt voorts, zich ervan bewust te zijn, dat met de uitvoering van het programma op de verschillende sectoren van onze volkshuishouding lasten worden gelegd, die echter zoveel mogelijk naar redelijkheid worden verdeeld en die, in het bijzonder wanneer men de inkomensverschuiving ten behoeve van de landbouw buiten beschou wing laat, voor de particuliere sector als geheel betrekkelijk bescheiden blijven. De verzwaringen zijn noodzakelijk, opdat uit eindelijk weer een toestand van economisch evenwicht wordt bereikt. De gunstige uitwerkii-g van het beper kingsprogramma zou echter denkbeeldig kunnen worden, indien een streven aan de dag zou treden de opgelegde lasten zo veel mogelijk op andere sectoren af te wen telen. Een onverantwoorde stijging van zowel lonen als prijzen zou daaruit voort vloeien met alle nadelige gevolgen van dien. Het een zowel als het ander zal, mede óp grond van de prijsstabilisatiepolitiek, voorkomen moeten worden. De regering vertrouwt daarom op de ver dere medewerking van de bij de bestedings- •CCOCCCOOOOCCCOGCQ xxxxxxxxxx>oooooocoo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Toenemende bewolking met later plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind en hier en daar mist; later matige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S x»ccccccocccocoocc<xoocooo3cccocccccccocccooccccccccccc< Het gevolg van de regeringsmaatrege len ten behoeve van de landbouw zal zijn, dat de melk met 10 cent per liter zal stijgen, het brood met 0.4 cent per brood en de suiker met 3.5 cent per kilo. Het staat nog niet vast wanneer de melk duurder wordt. De prijsverhoging kan In twee étappes tot stand komen, bij voorbeeld per 1 juli (afschaffing subsi dies met 4 cent per liter) en 1 novem ber, wanneer de nieuwe producenten prijs voor de melk ingaat. Brood en suiker zullen in ieder geval pas na oktober duurder worden. De we reldmarktprijs voor suiker is thans 22 cent per kilo hoger dan de consument op het ogenblik betaalt. Indien suiker zou moeten worden ingevoerd, zou de prijsstijging meer dan 3.5 cent per kilo bedragen. :CCO^COCOJCODCOCOC<XCCODCOCOD:cccocccoïccocx:CCCOCOCCCCO: beperking betrokken groeperingen te kun nen rekenen. Die medewerking is onmis baar om de doelstelling van het regerings beleid, bevordering van een gezonde eco nomische ontwikkeling van ons land, te verwezenlijken. Aan het slot van de nota zegt de rege ring, dat naarmate het beleid, dat zij zich voorstelt te voeren, vruchten afwerpt, een zekere accentverschuiving mogelijk zal worden. Wellicht zal daarbij ook op enkele maatregelen kunnen worden teruggekomen. (Men zie verder pagina 2) STOCKHOLM (Reuter, UP) Het Duit se vrachtschip „Harburg" (1800 ton) is za terdag, na een botsing in de mist ter hoogte van het eiland Lindingoe waar op zich een voorstad van Stockholm be vindt met de Zweedse tankboot „Tinny" (16.450 ton) gezonken. Tien opvarenden van het Duitse schip verloren het leven. Acht van de dertien leden der bemanning verdronken. De gezagvoerder overleed op weg naar het ziekenhuis. De Zweedse loods aa boord van de „Harburg" kwam om het leven. De vijf overlevenden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De „Tinny" werd later de haven binnen gesleept. De „Harburg" (thuishaven Ham burg) was op weg naar Stockholm. Vol gens de kapitein van een der sleepboten, die de tanker trokken dook de „Harburg" opeens uit de mist op, voor de boeg van de „Tinny". De „Tinny" liet wel onmiddel lijk de machines achteruitdraaien, maar de tanker ramde het kleine vrachtschip dat binnen twee minuten in de golven ver dween. Het "peil van de grote rivieren is door de regenval der laatste dagen sterk gestegen. De uiterwaarden lopen onder. De foto geeft een beeld van de was van de Waal bij Zaltbommel. Voor vervanging treinverbinding met VelsenHoogovens Naar wij vernemen heeft de directie van de NZH bij de Commissie Vergunningen Personenvervoer een aanvraag ingediend om een vergunning voor het uitoefenen van een busdienst tussen Beverwijk (station) en IJmuiden. De hier voorgestelde buslijn wordt vooral gezien als een nieuwe verbinding met de Hoogovens in Velsen-Noord en daarbij ge legen woonwijk. Deze verbinding wordt noodzakelijk door het vervallen van de spoorweghalte Velsen-Hoogovens na de in gebruikneming van de tunnel onder het Noordzeekanaal. De route wordt dan onge veer als volgt: Station Beverwijk, Hoog ovens, tunnel, Driehuis, Veelsen, IJmuiden, weermee Velsen dan tevens de stadsdienst zal hebben gekregen waarom het al zo vaak heeft gevraagd. Met het oog op deze verbinding heeft de NZH in principe 24 nieuwe bussen besteld bij Verheul in Waddinxveen. Natuurlijk is dit aantal niet alleen voor de lokale dienst in IJmond nodig, maar een deel van deze bussen, die van hetzelfde Leyland-type dat op het Haarlemse stadsnet dienst doet, zal de Scaniavabissen in het rayon Leiden gaan vervangen, terwijl ook voor de dienst in Haarlem een paar bussen meer nodig zijn dan waarover men thans de beschikking heeft. WARRENTON (Reuter/UP) Bij een felle brand in een tehuis voor ouden van dagen te Warrenton in de Amerikaanse staat Missouri zijn ten minste zeventig mensen om het leven gekomen. Toen de brand uitbrak bevonden zich meer dan 155 ouden van dagen in het tehuis. Burgers en brandweerlieden redden meer dan de helft van de bewoners van het huis. Er zijn veel gewonden. Het gebouw was een week geleden nog geïnspecteerd en als rusthuis goedgekeurd. De brand ontstond tijdens het bezoekuur in het middelste van de drie gebouwen waaruit het tehuis be stond. De brand werd gevolgd door een ontploffing, vermoedelijk in een tank met butaangas. ISMAILIA (Reuter) De Egyptische kanaalmaatschappij heeft zich bereid ver klaard de springstof uit de gezonken sleep boot „Edgar Bonnet" te laten verwijderen, heeft een woordvoerder van de UNO in Ismaïlia meegedeeld. Daarna zal aan de bergingsdienst van de UNO toestemming worden gegeven dit wrak op te ruimen. Het is op een na het laatste wrak dat de vaart in het Suezkanaal nog belemmert. Drie Egyptische kikvorsmannen zijn er nu aan bezig. De bergingsdienst van de UNO wacht al sinds 10 januari op toestemming om de sleepboot te lichten. Hij ligt even ten zui den van Port Said. Dan ligt voor schepen met een diepgang van 25 voet alleen nog in de weg het fre gat „Aboukir" bij Suez, dat ook met spring stof geladen is. Het 300 ton metende Egypti sche vrachtschip „Ramses", dat zaterdag het kanaal bij Port Said binnenvoer, is zon dag in Suez aangekomen. Het is het eerste koopvaardijschip, dat sedert november van het vorige jaar het gehele kanaal is door gevaren. ADVERTENTIE BARTEÜORISSTR. HAARLEM. 13439 FERD B0LSTR. 48 ADAM TEL/17162 WINTERSPORTKIEDING Velsenaar Loudon omgekomen In de afgelopen nacht omstreeks twee uur zijn twee militairen van de Konink lijke Landmacht bij een auto-ongeval op de Haarlemmerweg even voorbij Tuin dorp-Geuzenveld te Amsterdam om het leven gekomen. Zij zaten in een personenauto, die waarschijnlijk tenge volge van slippen tegen een lichtmast is opgereden. Met waren de 23-jarige kornet jhr. H. F. J. Loudon uit Velsen en de 24- jarige tweede luitenant J. L. M. F. Bas- tiaens uit Maastricht. Beiden waren on gehuwd en behoorden tot het 101e ver kenningsbataljon der cavalerie. In de bocht nabij het viadukt over de Graafse Weg te Nijmegen is heden morgen een ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij de tandarts Sanders uit Wychen om het leven is gekomen. Voor bijgangers vonden hedenmorgen om 6 uur de auto van de tandarts in een diepe grep pel achter een gaas-afrastering. De be stuurder is vermoedelijk vlak na de bocht de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij moet daarbij uit de wagen zijn geslingerd, waarna de auto kantelde en op hem viel. Toen het ongeluk werd ontdekt, was de bestuurder reeds overleden. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om j j het leven gekomen 133 personen, j van wie 19 kinderen. THOMASVILLE (AFP, Reuter) Pre sident Eisenhower heeft zondag opnieuw een beroep op Israel gedaan om zijn troe pen uit Egypte terug te trekken en „te vertrouwen op de vastberadenheid van alle vrienden van de rechtvaardigheid". „Dit zal, naar de mening van de Verenigde Staten Israel een grotere bron van veilig heid verschaffen dan het voortzetten van een bezetting tegen het verpletterende oordeel van de wereldgemeenschap in". „Israël zou liever de toekomstige status van de Golf van Akaba en de kuststrook van Gaza definitief en tot zijn genoegen zien geregeld, vóórdat het zijn troepen te rugtrekt. Alle leden van de UNO zijn ech ter aan het handvest gebonden om hun in ternationale geschillenmet vreedzame middelen te regelen en zich in hun inter nationale betrekkingen te onthouden van het dreigen met of het gebruiken van ge weld tegen de territoriale onschendbaar heid van welke staat dan ook. Deze ver plichtingen schijnen het gebruik van het gewelddadig veroveren en bezetten van andere landen om zijn positie bij onder handelingen ter regeling van internatio nale geschillen te vrsterken, uit te sluit- ten", al''us de Amerikaanse president. Eisenhower deed dit beroep, nadat de Israëlische ambassadeur in de V.S., Abba Eban, voor de derde maal in 48 uur een onderhoud had gehad met minister Dulles. De perschef van het Witte Huis deelde na afloop van dit onderhoud, dat in de wo ning van minister Dulles plaats vond, mee, dat Israel in feite opnieuw het Ameri kaanse plan voor een doorbreking van de impasse had afgewezen. SEVILLA (UP) In Spaanse politieke kringen is men van mening, dat koning Saoed van Saoedi-Arabië, die zondag zyn verblijf Spanje beëindigde en van Se- villa naar de Marokkaanse hoofdstad Ra bat vertrok, zal pogen een Arabisch blok te vormen, waarbij Egypte en Syrië van hun pro-Russische politiek zullen moeten terugkomen, Het Rooms-katholieke blad „Yas" schreef: „Wij moeten niet te veel illusies koesteren, en de Verenigde Staten moeten wel bedenken dat de Arabische landen zich niet in de armen van het westen zul len werpen. Het blok, dat zij zullen vor men, zal waarschijnlijk slechts hun eigen belangen dienen. Marokko, Tunesië, Lybië, de Libanon, Saoedi-Arabië, Perzië, Irak, Pakistan en Jordanië zullen door een keten van verdragen met elkaar worden ver bonden. Egypte en Syrië zullen geheel worden ingesloten en de regeringen van deze landen zullen hun politiek moeten herzien". Koning Saoed zal een week in Marokko blijven. Via Tunesië en Lybië, waar hij kortere tijd verblijft, reist hij naar Cairo. De koning zal hier met Arabische leiders, onder wie president Nasser, besprekingen voeren, vermoedelijk over het plan-Eisen- hower. LONDEN (Reuter) Men verwacht dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië en de hertog van Edinburgh in het najaar een officieel bezoek aan de Verenigde Sta ten en Canada zullen brengen, aldus meldt de „Sunday Express" In maart zal by de postkantoren de zo genaamde „suppletie-uitkering" betaalbaar worden gesteld. Deze uitkering wordt ver richt op grond van de regeringsbeslissing om de sociale uitkeringen met tien percent te verhogen. Zy, die vallen onder de Inva liditeitswet, zullendoor middel van een afzonderlijke kwitantie zevenmaal tien percent ontvangen gebaseerd op de gelden de basisrente van 1 september 1956. Eisenhower verklaarde, dat Israel naar de menh.g van de V.S. „het maximum aan waarborgen heeft gekregen, dat het rede lijkerwijze op dit ogenblik kan verwach ten of u-t met de billijkheid tegenover an deren kan worden verenigd". Mevrouw Golda Meir, de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft zon dag tijdens een televisie-uitzending in de V.S. verklaard, dat Israel zijn troepen rondom de Golf van Akaba zai terugtrek ken zodra de Verenigde Staten ervoor in staan, dat de Israëlische scheepvaartrech ten in dat gebied worden beschermd. Zij voegde hieraan toe, dat de Amerikaanse regering tot dusver aan Israel geen vol doende gespecificeerde garanties terzake heeft gegeven. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken had Israel verzekerd dat de V.S. al wat in hun macht ligt op het gebruik an militaire kracht na zullen doen om Israels recht op een vrije door vaart door de Golf te ondersteunen, indien het betrokken gebied door de Israëlische troepen zou worden ontruimd. „Wij kunnen echter nog niet zien hoe da ïee het probleem wordt opgelost", zeide mevrouw Meir, „wij hopen dat de Verenigde Staten in staat zullen zijn een stap verder te gaan". Zij voegde eraan toe, dat indien de V.S. garant zullen staan dat de rechten van alle volkeren op een vrije doorvaart door de Golf zullen worden beschermd, er „een uur later" geen Israëlische troepen in het gebied meer zullen zijn. Udanavarga: Als de zelfzucht sterft, wordt het geluk geboren. Koningin Elizabeth van Groot-Brit tannië en de hertog van Edinburgh hebben elkaar zaterdag, na een schei ding van vier maanden, ontmoet op het Portugese militaire vliegveld Montijo bij Lissabon. De koningin kwam met een vliegtuig uit Londen. De hertog was met het koninklijke jacht „Britannia", na een zeereis van vier maanden, in de havenplaats Setu- bal aangekomen. Het officiële bezoek van het Britse koninklijke paar aan Portugal begon daar gisteren. De koninklijke gasten brachten het week einde door aan boord van het konink lijke jacht in de haven van Setubal. Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn zondagmiddag de gas ten geweest van de hertog van Palmela, een voormalige Portugese ambassadeur in Groot-Brittannië die een landgoed te Calhariz, nabij Setubal heeft. Van daag worden de koninklijke bezoekers te Lissabon verwacht. De „Britannia" is vanmorgen de Taag opgestoomd naar de Portugese hoofdstad die feestelijk versierd is. (Van onze financiële redacteur Het rapport van de S.E.R. heeft ons er reeds op voorbereid, dat vrij drastische maatregelen nodig zijn om het verbroken evenwicht tussen middelen en bestedingen te herstellen. Ook was reeds bekend, dat de regering tot nog ongunstiger conclusies is gekomen, hetgeen in de thans versche nen nota inzake beperking van de beste dingen nog eens duidelijk wordt gezegd. De thans in de Nederlandse economie aan wezige onevenwichtigheid komt in spre kende cijfers tot uitdrukking in de ge wijzigde verhouding tussen de nationale besparingen en het totaal van de investe ringen. Volgens de voorlopige schattingen zijn de totale investeringen van 4220 mil joen in 1955 tot 5240 miljoen in 1956 ge stegen, terwijl de besparingen van 5060 miljoen tot 4650 miljoen zijn teruggelopen zodat deze zelfs in absolute zin zijn ge daald. Was er in 1955 nog een overschot tussen deze beide bedragen van 840 mil joen, voor 1956 zal met een tekort van 590 miljoen moeten worden rekening gehouden. De verwachting van de S.E.R. dat bij een ongewijzigd beleid de betalingsbalans voor 1957 in evenwicht zou zijn, zal dan ook volgens de regering niet worden verwezen lijkt. Integendeel zal de betalingsbalans voor dat jaar een niet onaanzienlijk tekort aanwijzen. De moeilijkheden, waarvoor de regering zich geplaatst ziet, zijn in niet geringe mate vergroot door de teleurstellende ont wikkeling in de agrarische sector, welke een ingrijpende wijziging van het land- bouwprijsbeleid noodzakelijk maakt. Niet temin wil de regering „op dit moment" niet veel verder gaan dan de S.E.R. heeft voor gesteld, ook al zal zij de feitelijke ont wikkeling op de voet volgen om zo nodig tot verder gaande voorzieningen te kunnen overgaan. Het ligt niet op onze weg het gewijzigde landbouwprijsbeleid aan een critische be spreking te onderwerpen. Een verhoging van de lonen der landarbeiders met 5 pet. kan in het kader van de loonsverhogingen in de industriële sector niet onbillijk wor den geacht en evenmin de herziening van de grondslagen voor de kostprijsberekenin gen, waardoor de sterk gedaalde rentabili teit van de landbouwbedrijven zal moeten worden verbeterd. Totaal is er met de her ziening van het landbouwbeleid 200 mil joen gemoeid, waarvan 60 miljoen via prijsverhogingen aan de verbruikers zal worden doorberekend en 140 miljoen ten laste van de schatkist zal komen. Hiervan wil de regering slechts 90 miljoen dek ken, omdat 50 miljoen eigenaarslasten niet aanstonds aan de producenten wordt uitgekeerd, maar, evenals de helft van de huurverhoging, te hunnen gunste op groot boekrekening zal worden geboekt en in geen geval vóór 1959 zal worden vrijge geven. Vooreerst zullen de producenten dus met een rente van 3,5 pet. over dat bedrag tevreden moeten zijn, hetgeen trouwens ook wordt bijgeschreven, met de bedoeling dat dit tegoed zal worden ge bruikt voor een meer doelgerichte ver betering van de bedrijfsgebouwen. Ook hier is dus van bestedingsbeperking sprake, waarbij de schatkist het voordeel heeft dat zij, evenals bij de huurverhoging, allengs over grote bedragen de beschikking krijgt. Op basis van de gedeelde verantwoorde lijkheid heeft de S.E.R. de noodzakelijke beperking van de bestedingen over de drie sectoren - overheid, bedrijven en particu lieren - verdeeld. De regering volgt deze lijn door op de overheidsuitgaven rond 200 miljoen te bezuinigen. Dit wil echter niet zeggen, dat de totale overheidsuit gaven in vergelijking met de begrotings cijfers voor 1957 met dat bedrag zullen dalen. Want sinds het opstellen van de begroting voor 1957 zijn de staatsuitgaven al weer belangrijk gestegen, zodat het aan vankelijk tekort op de gewone en buiten gewone dienst 786 miljoen) per 12 februari 1957 tot 923 miljoen is opge lopen, Ondanks het feit, dat de regering 200 miljoen wil bezuinigen, wijst de op basis van de voorgestelde wijzigingen samengestelde begroting een tekort aan van 759 miljoen, dat is slechts 27 mil joen minder dan oorspronkelijk werd ge raamd. Men wil nu 75 miljoen op de consump tieve uitgaven van de overheid besparen. Doordat echter de uitgaven van het Land- bouw-Egalisatiefonds thans op 318 mil joen worden geraamd tegen 159 miljoen in september van het vorig jaar, zijn de totale uitgaven van de gewone dienst, de buitengewone dienst I (aflopende uitgaven) en het Egalisatiefonds per saldo bijna 200 miljoen hoger. Alleen door het op voeren van de middelen wordt dit nadeel geneutraliseerd. De regering is er dan ook van overtuigd, dat verdere bezuiniging op de overheidsuitgaven noodzakelijk is en zal daarnaar blijven streven. Het is vooral belangwekkend wat de voorgenomen bestedingsbeperking voor de bevolking en de bedrijven betekent. Wat de eerste betreft wordt verwacht dat als ge volg van vervallen subsidies en prijsver hogingen van produkten (brood, suiker, melk) en diensten (overheidsbedrijven) de kosten van levensonderhoud op het einde van 1957 met 6,8 pet. zullen zijn gestegen. Hierin is dan ook de huurverhoging be grepen, welke echter voor de loontrekkers ten dele wordt gecompenseerd. Maar een grote groep van de bevolking zal deze compensatie missen en dus met een niet onbelangrijke budgetverhoging van het huishoudboekje worden geconfronteerd. Dit is de reden waarom de regering in het kader van de verhoging der directe belastingen de inkomstenbelasting (de par ticuliere belastingbetaler) daarvan uitsluit. Deze wordt naar haar oordeel reeds zwaar genoeg door de verhoging van de indirecte belastingen getroffen, waarbij moge wor den gereleveerd, dat ook van een accijns verhoging op tabak wordt afgezien omdat (Vervolg op pag. 3 zesde kolom)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1