„De Wals van de Toreadors van Jean Anouilh Bij verhoging P.T.T.-tarieven ook draadomroep duurder Vijftig jaar geleden De negen Muzen Arthur Miller in staat van beschuldiging DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 3 Van dag tot dag "N Dure lof Filmster Marta Toren vandaag overleden Jubileum-voorstelling van „De Notenkraker" Geschenken voor jarige prinses Minister Helders in functie Coen Bot 75 jaar Alle sigaretten worden 10 cent per pakje duurder Examens ^Praatótoel Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 19 februari 1907 Generaal Lauris Norstad, opperbevelheb ber van de NAVO, brengt een driedaags bezoek aan ons land en hij heeft zich bij zijn aankomst al meteen gekweten van de opdracht, de Nederlanders een pluim op de hoed te steken voor hun consequente voortgang op de weg der bewapening vol gens de richtlijnen van de NAVO-overeen- komsten. Reeds eerder werd op diezelfde Nederlandse hoed een Amerikaanse pluim gestoken, toen staatssecretaris Doorman in Washington was. Deze hoge marine-fuctio- naris leidde uit die loftuiting af, dat wij Amerikaanse geleide projectielen zouden krijgen. Wie zich toen verwonderd heeft afgevraagd, of de modernisering van de NAVO-strijdikrachten pleegt te geschie den volgens de schooiachtige methode van „aantekening van goed gedrag", zal zich nu misschien angstig bezinnen op de vraag of al die lof betekent, dat wij als klein en eco- noimsch in een crisis verkerend land wel licht méér doen dan in deze omstandighe den redelijkerwijs van ons kan worden verwacht. Vele NAVO-landen kondigen be zuiniging op hun strijdkrachten aan onder dwang van binnenlandse economische om standigheden, doch wij blijven blijkbaar ijverig ons best doen om de militaire over heden in Washington te behagen. Moeten wij ook niet wat betreft onze militaire in spanningen de tering naar de nering zet ten? Het zou natuurlijk reusachtig zijn, wanneer we geleide projectielen zouden krijgen maar die zullen óók betaald moe ten worden. En met geleide projectielen is onze economie niet op de been te helpen. De Centrale Commissie voor de Film keuring in Nederland heeft de film „Guys and Dolls" voor de derde maal gewogen en te licht bevonden. Na alle publicaties, die wij aan deze affaire hebben gewijd, is hier wel de overweging op haar plaats of wij nu wel zo gebaat zijn met deze bij de wet voorschreven preventieve censuur. Ze is voortgekomen uit een tijd waarin de film werd beschouwd als een attractie van het laagste allooi, zo verdacht als de kermis- vermakelijkheid welke zij aanvankelijk was. Men moest, zo meende men, voor deze vorm van massa-beïnvloeding oppassen. Ze was gevaarlijk. Sindsdien is de film ge- evolueerd en heeft zij haar kermisaanzien al lang verloren. En het moge waar zijn dat zij soms een bedenkelijke inhoud ver toont, te gevaarlijker door haar geraffineer de perfecte vorm, ook de geestesgesteld heid waarmee wij tegenover het filmver schijnsel staan, is geëvolueerd. Die evolutie wordt evenwel in Nederland bij de wet ont kend. Men acht het Nederlandse volk nog altijd niet mondig. De reacties op de jong ste uitspraak van de Commissie voor de Filmkeuring bevestigen dat er in deze een groot verschil in opvatting bestaat. Wat de commissie kwetsend acht voor de religieuze gevoelens van een bepaald volksdeel en derhalve in strijd met de goede zeden, wordt door de filmjournalistiek allerminst laakbaar geacht, ja, de uitspraak der Com missie wordt zelfs gekwalificeerd als voort vloeiend uit overdreven bezorgdheid. De Commissie bleek als in strijd met de goede zeden te beschouwen wat de filmjourna listiek slechts zag als een zeer wel verdra- gelijke vorm van amusement. Nu kan men aanvoeren dat het hier gaat om slechts één film en het niet aangaat daarom maar meteen de hele filmkeuring op de helling te zetten. Maar gaat het in derdaad om één film? Er zijn naar onze smaak veel films, die de Commissie om een even onbegrijpelijke interpretatie van de regel der goede zeden wél doorlaat. Sommige schiet-maar-raak- films bij vooi'beeld. Men schijnt daar in Den Haag te zeggen: „Dood is dood, maar laten we oppassen voor wie leven in de brouwerij brengen".Hier klopt iets niet. De interpretatie van wat men onder goede zeden en openbare orde moet verstaan laat zoveel ruimte, dat de Commissie zelfs volksgroepen gaat beschermen, die daar van niet eens gediend zijn. Met „Guys and Dolls" het Leger des Heils. Met „Tijl Uilen spiegel" de rooms-katholieker*. Acht de commissie ons nog wel in staat om onszelf te beschermen? Het is, dunkt ons, tijd om ons op de op dracht van de Commissie te bezinnen. Haar taak te waken voor goede zeden en openba re orde zal nader omschreven moeten wor den. De Commissie moet in haar interpre tatie geen blanco volmacht hebben. Dat zal haar verantwoordelijkheid verlichten en haar tot minder overdreven bezorgdheid stemmen. Dat zou'tevens de Nederlandse bioscoopbezoeker de volwassenheid geven, die hem toekomt. (Al sluit dat een keuring naar leeftijdsgrenzen niet uit). Wij kunnen nu eenmaal maar kiezen uit wat ze in Den Haag goed keuren. En wij zijn zo langza merhand heus wel kieskeurig geworden. Het is alweer een jaar of vier geleden, dat ik in Parijs een opvoering van „De Wals van de Toreadors" heb gezien. Aan het einde van de vorige week zag ik dit spel van Jean Anouilh opnieuw, nu in de vertaling van Adriaan Morriën door het Rotterdams Toneel, dat het als een „tra gische klucht" op het affiche heeft aan gekondigd. Pas na de successen in Engels sprekende landen heeft men dus blijkbaar in Nederland de vertoning van deze ge waagde zedenkomedie voor personen boven de achttien aangedurfd. Het kan ook wel zijn, dat men er niet goed raad mee wist en eigenlijk nog niet weet ge zien althans de toevoeging „tragisch" aan wat door de auteur alleen maar een „far ce" werd genoemd. Die dubbele aandui ding is symptomatisch voor een gebrek dat men bij alle waardering voor de vele kwaliteiten de voorstelling niet ontzeggen kan: men heeft als het ware de beide keerzijden van een door Anouilh kunstig gesmede medaille tegelijk willen tonen. Dit is duidelijk in strijd met de bedoeling: de schrijver laat de kluchtige kant van zijn thema zien, het publiek moet de tragiek maar raden die daar achter zit! Dat thema is merkwaardig, kenschet send genoeg. Men zal zich uit zijn vroege blijspelen de strijd herinneren om het be houd van de zuiverheid in een wereld, waarin alles door bedrog en verachtelijke benepenheid wordt aangetast. Hier echter wordt (en het is nog maar een voorspel tot het reeds door de Haagse Comedie opge voerde „Ornifle") ook de romantische il lusie ontluisterd. De onbevredigend ge- trouwde generaal Saint-Pé heeft op een tuinfeest een rein jong meisje, mejuffrouw De Sainte Euverte, ontmoet. Zij heeft zeventien jaar in trouwe kuisheid op hem gewacht, maar dan meent zij eindelijk te kunnen bewijzen dat de generaal zich niet langer van een echtscheiding hoeft te laten weerhouden, omdat zijn vrouw hem be drogen zou hebben. Zij komt haar rechten op zijn liefde opeisen. Het loopt allemaal heel anders, want tenslotte draagt zij haar tedere gevoelens over op de twintigjarige ADVERTENTIE U kunt uw verhoogde benzine-uitgaven ge makkelijk tot het oude of een nog lager niveau terugbrengen door aanschaffing van 'n RENAULT 4 of RENAULT DAUPHINE 1 op 17! Prijzen resp. ƒ4190.en 5580. GARAGE DEN HOUT De 30-jarige Zweedse actrice Marta Toren is vanmorgen na een zeldzaam voorkomende hersenaandoening in een ziekenhuis te Stockholm overleden. Haar echtgenoot, de toneelschrijver Leonardo Berovici, bevond zich aan haar sterfbed. Tien jaar geleden is Marta Toren naar Hollywood gegaan, waar zij talrijke hoofdrollen in films te vervul len kreeg. Men herinnert zich misschien nog, dat zij enkele jaren geleden in Haar lem logeerde in de tijd, dat er op het sta tionsemplacement van Vogelenzang opna men voor „The man who watched the trains go by" naar een in Nederlaard spelend boek van Simenon (met Claude Rains) werden gemaakt. Spaanse muziek. Woensdag 20 februari zal de harpist Edward Witsenburg met be geleiding van Han Wilmink aan de piano in het I.C.C. in Amsterdam een concert geven van klassieke en moderne Spaanse en Portugese muziek met toelichting in de Nederlandse taal. De avond wordt georga niseerd door het genootschap „Spanje- Spaansch Amerika" in samenwerking met de vereniging Nederlandse Kring van Vrienden van Portugal. Expositie Dordrecht Het tekengenoot schap Pictura in Dordrecht zal een ten toonstelling houden van schilderijen en tekeningen van de Haagse schilders Rein- der Visscher en J. H. van Ieperen. De ex positie duurt tot en met 10 maart. Nieuwe bioscoop in Enschede Op 20 februari zal in Enschede een vierde bio scooptheater worden geopend. Het is ge vestigd in de schouwburgzaal „Ons Huis", waarvan na de opening van de Twentse Schouwburg nog slechts zelden gebruik is gemaakt. Het nieuwe theater dat de naam „Metropole" draagt, zal aan 730 bezoekers plaats bieden. Het is daarmede het groot ste bioscooptheater van Enschede. Expositie. In samenwerking met de Nederlandse ambassade in Washington D.C. wordt op het ogenblik de eerste expo sitie in de Verenigde Staten gehouden van werken van de moderne Nederlandse kun stenaar Ap Sok. De tentoonstelling, die tot en met 31 maart te bezichtigen is, omvat vijfenveertig recente werken van de Ne- derlander: litho's en etsen. Prinses Margaret Prinses Margaret van Engeland heeft dezer dagen zozeer ge noten van een rock 'n roll-film, dat zij haar schoenen uittrok en met haar in kousen gestoken voeten de maat sloeg, aldus UP. Expositie In het Haags Gemeente museum wordt een tentoonstelling voorbe reid van aquarellen en schilderijen van Carel van Niekei-k en tekeningen en gi'a- fisch werk van J. Fi-anken pzn. Deze ten- tooixstelling wordt op vrijdag 22 februari geopend. Zij blijft tot 7 april. Negende van Beethoven Ter nage dachtenis van Arturo Toscanini wordt van avond in de bibliotheek van de United Sta tes Information Service aan het Lange Voorhout 24 in Den Haag een door de Usis geox'ganiseei'd gi-ammofoonplatenconcert gegeven. Men hoort de Negende Symfonie van Beethoven door het NBC Symphonie Orchestra onder Toscanini's leiding met solistische medewerking van Eileen Farx-ell, Nan Merriman, Jan Peerce en Norman Scott. Een scène uit „De Wals van de Torea dors" van Jean Anouilh door het Rotterdams Toneel met Lia Dorana en Hans Croiset op de voorgrond en daarachter hoofdrolvertolker Bob de Lange met Caro van Eyck op zijn schouders. secretaris, die een onwettige zoon van de amoureuze vechtjas blijkt te zijn. Intussen wordt de toeschouwer getuige gemaakt van de helse treiteringen tussen twee mensen, die een huwelijk zonder liefde in stand houden uit lafheid en bezitsdrang. De vrouw van de generaal wendt nota bene verlamming voor om op die manier de zich met clandestiene pleziertjes troos tende „wederhelft" aan haar bed te kluis teren. Men kan dit hier slechts summier ge schetste stuk gemakkelijk verkeerd beoor delen en regisseur Pim Dikkers heeft dit gedeeltelijk ook gedaan. De voornaamste fout heb ik reeds aan het licht gebracht: de tragiek moet de luidruchtig verborgen achtergrond blijven. Men weet toch zo langzamerhand waarachtig wel dat Jean Anouilh voor alles een meester in de kunst der vermommingen is. Die vindt men ook hier toegepast: de mensen zijn anders dan hun uiterlijk zou doen ver moeden. De generaal bijvoorbeeld is een voor de consequenties van zijn natuur be vreesde Don Juan onder zijn uniform. Men lette trouwens eens op de namen van de beide hoofdpersonen: mensen die bezield zijn met „heilige" voornemens en zwichten voor de vleselijke verleiding. De beperkte plaatsruimte maakt het mij onmogelijk dit thema nader te ontwikkelen. En trouwens: dit had het uitgangspunt van de voox-stel- ling moeten zijn. Er is nog een andere vermomming, een camouflage van de bijkomende bedoeling onder het uiterlijke aspect van een Fx'anse komedie in de trant van Feydeau en zijn alle facetten van lichtzinnigheid in melo dramatische trant uitspelende tijdgenoten. De intrige is slechts nabootsing, zeer op zettelijk, om de levensles zodanig te ver bergen dat men geprikkeld wordt er naar te raden! Regisseur en vei-tolkers hadden uiteraard dit toonaangevende voorbeeld moeten volgen. De interpretatie van de demonstratieve feiten moet aan de toe schouwers worden overgelaten. Ik meen de moralist Anouilh te ïierkennen in het neventhema: men moet iemand pijn kun nen doen om ex-ger kwaad te voorkomen. Dat is ondogmatisch en onconventioneel. Maar het is, geloof ik, juist de stelling van de schrijver, dat angst voor de gevolgen van verandering van levensgewoonte de zuivex-heid van de ziel tot een waax-deloze illusie maakt. Dat is iets om over na te denken tussen alle spektakel van kluch tige effecten en scabx-euze grappenmakerij. De generaal wordt door gebrek aan geloof in zijn gevoelens een Don Juan, dat wil hier zeggen: een vluchteling in platvloerse avontuurtjes. In „Ornifle" is dit motief dramatisch stex-ker en tegelijk weerzin wekkender uitgewerkt. Ook daar een rai sonneur, maar een minder vervelende dan hier de ongelukkig getx-ouwde huisax-ts. Dat Pim Dikkers, overigens voldoende bewijzen van door intelligentie gesteund vakmanschap afleggend om vertrouwen in zijn toekomst als regisseur te rechtvaar digen, de situatieklucht niet zonder meer doi'st px-esenteren, heeft een belemmerende invloed op de spelprestaties gehad. Vooral Bob de Lange was daarvan de dupe, want er was geen eenheid van contrasten in zijn generaal, nu diens „verborgen" gevoels leven als weke sentimentaliteit aan het licht trad. Men moet daarbij in aanmer king nemen, dat hij volstrekt niet het type is voor de charmeur uit geraffineerde on macht, waarmee unifox-m en grootspraak de misleidende tegenstelling vormen. Lia Dorana gaf als de laat ontluikende bloem van bleke zuiverheid een aantrekkelijke en aandoenlijke creatie te zien. Caro van Eyck was als de „wraakzieke" echtgenote in het vierde bedrijf onvergetelijk. Huive ringwekkend was deze openbaring van wellustige hebzucht. Dat het evenwicht van de voorstelling er bijna door verstoord werd, was niet aan haar te wijten, doch kwam door het ontbreken van een tegen pool. Met deze spookachtige suggestie van kwaadaardige bezetenheid heeft Anouilh zijn grote scène uit „De Repetitie" (zo prachtig destijds van Ko van Dijk en Ellen Vogel) geëvenaai'd. Wat ik mij van de niet bijster indrukwekkende Franse voorstel ling herinner, werd door Cax-o van Eyck radicaal weggespeeld. Jan Teulings maakte een redelijk wezen van de oninteressante dokter, Ina van Faassen en Marianne Rector waren de schreeuwlelijkerds van dochters, die alleen maar dienden om de perversie van hun vader te illustreren, Joekie Broedelet maakte als gast een mooie scène van het voorlezen van een gevonden brief met de motivering van een der talrijke zelfmoord pogingen, Peter Holland was, als pastoor nota bene, de deus-ex-machina en Hans Croiset was net iets te jongensachtig in de moeilijke rol van de bijtijds uit zijn ge frustreerdheid barstende secretaris. Trees van der Donck en Ria Vroemen be lichaamden twee verleidingskansen voor de snoeplustige generaal. Het publiek in Rotterdam zal ten dele wel gechoqueerd zijn geweest, want Anouilh liet weinig ge legenheid om dat te bereiken ongebruikt, maar toonde door applaus en reacties een grote ingenomenheid. David Koning Ballet der Lage Landen Voor de jubileumvoox-stelling ter ge legenheid van het tienjarig bestaan zal het „Ballet der Lage Landen" binnenkort in studie nemen het ballet „De Notenkraker" op de muziek van Tsjaikofsky. De Engelse choreograaf Walter Gore zal voor de in studering van dit ballet binnenkort naar ons land komen. De decors en kostuums zullen worden ontworpen door Harry Cordwell. De officiële jubileumvoorstel- ling is vastgesteld op woensdag 29 mei in de stadsschouwburg in Amsterdam. De Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller, die onder meer bekend werd door zijn stuk „De dood van een handelsreizi ger", is maandag in staat van beschuldi ging gesteld, omdat hij geweigerd heeft aan de Commissie tegen Onamerikaanse Activiteit van het Huis van Afgevaardig den de namen mee te delen van schrijvers, met wie hij naar zijn eigen mededelingen in het jaar 1947 bijeenkomsten van de communistische partij heeft bijgewoond. Hij wordt in dit verband beschuldigd van „minachting van het Congi-es". Miller ont kende in juni in een getuigenis voor de commissie, dat hij ooit communist was ge weest. Hij verklaarde echter contact te hebben gehad met een aantal organisaties, waarin de communisten invloed hadden. Hij zei verder tot de commissie, dat hij „thans geen zaak zou steunen, die door de communisten wordt beheerst". De schrij- ver motiveerde zijn bovengenoemde wei gering met de verklaring: „Mijn geweten staat mij niet toe de naam van een ander te noemen en hem in moeilijkheden te brengen". Prinses Marijke is maandag, op haar tiende verjaardag, gewoon naar school ge gaan. Toen zij voor de middagpauze naar huis terugkeerde, wachtten haar ten pa- leize tezamen met haar moeder reeds de officiële gasten, haar peetoudei's en een vertegenwoordigster van de K.L.M. Haar peetouders, mevrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wiltens, kwamen haar geluk wensen en geschenken aanbieden. Me vrouw Post is de weduwe van de verzets strijder Johannes Post, die op 16 juli 1944 in Overveen werd gefusilleerd. De heer Wiltens is voorzitter geweest van de Raad van Negen van het studenten-verzet. Mej. I. S. Hooftman, stewardess van de K.L.M., bood de prinses een pop aan, die als K.L. M.-stewardess was gekleed. Ook arriveerde een deputatie van het wapen van de ver bindingsdienst onder leiding van luitenant kolonel L. A. K. van der Weg. Zij bood de prinses een houten werktafeltje met stoel aan. 's Morgens om half elf waren acht motor- rijders van de Meppelse motorclub „De Knalpiepe" de paleistuin binnengereden om een grote taart voor de prinses te be zorgen. Het waren dezelfde motorrijders die i'n de koude winter van 1947, toen de prinses geboren werd, ondanks ijs en sneeuw dezelfde tocht van Meppel naar Soestdijk hadden gemaakt om hun geluk wensen aan te bieden. Op het ministerie van Zaken Overzee heeft maandagmiddag minister Staf, die geruime tijd de leiding van het departe ment heeft waargenomen, deze overgedra gen aan minister G. Ph. Helders. De voorgenomen verhoging van een aan tal P.T.T.-tarieven, waarvan in de re geringsnota betreffende de bestedings beperking gewag is gemaakt, komt ook ter sprake in de Memorie van Antwoord van minister Algera aan de Eerste Kamer over de begroting 1957 van het staatsbedrijf der P.T.T. De minister zegt onder meer dat voor bepaalde gebruikers van de diensten der P.T.T. een tariefsverhoging weinig be zwaarlijk zal zijn. Voor andere gebruikers kunnen zulke verhogingen echter verstrek kende gevolgen hebben. In het algemeen komt het hem echter niet juist voor, daar om een al te grote onevenwichtigheid in de tarieven te laten ontstaan. Ook voor dabladen en tijdschriften zal een beschei den tariefsverhoging noodzakelijk zijn. Hierbij zal zoveel mogelijk rekening wor den gehouden met de culturele taak die zij vervullen. De minister ontkent dat P.T.T. op het gebied van de automatisering in het ver leden tekort zou zijn geschoten. Bij de posterijen wordt sinds geruime tijd me chanisatie toegepast. De minister ontkent, dat de postbestel ling tijdens het weekeinde slecht zou zijn. Er is niet voldoende reden aanwezig tot uitbreiding van de nachtposttreinen over te gaan. Zouden deze treinen ook in de nacht van zaterdag op zondag en van zon dag op maandag rijden, dan zouden de daaruit voortvloeiende hogere kosten niet in een reële verhouding staan tot het nut, dat de uitbreiding zou opleveren, nog af gezien van de omstandigheid dat niet over het voor deze uitbreiding nodige personeel kan worden beschikt. Bij de postcheque- en girodienst geeft de recente decentralisatie enige verlichting van het personeelsprobleem van het kan toor 's-Gi'avenhage. Particulieren kunnen echter in het alge meen thans nog niet als rekeninghouder worden toegelaten. In de uitbreidingsprogramma's van de telefoondienst wordt in de regel voorrang gegeven aan de uitbreidingen ten behoeve van de gi-oei van het verkeer boven die voor uitbreiding van het aantal aanslui tingen. Het tempo van de ontwikkeling van de telefonie wordt op het ogenblik niet be paald door hetgeen P.T.T. en leveranciers aan dit bedrijf zouden kunnen px-esteren, doch beheerst door investeringsmogelijk heden. Draadomroep De minister verwacht dat by de draad omroep op korte termijn een verhoging Zaterdag zal Coen Bot zijn vijfen zeventigste verjaardag vieren. Men ziet hem hierboven met een model van de reddingsboot de „Dorus Rijkers", waar mee hij talloze malen naar schepen in nood is uitgevaren. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. N. C. A. PERQUIN Dr. Nicolaas Cornelis Adrianus Perquin, die tot buitengewoon hooglex-aar in de faculteit der letteren en wijsbegeerten aan de rijksuniversiteit in Utrecht is benoemd om onderwijs te geven in de pedagogiek en pedagogische psychologie ten behoeve van de lex-aarsopleiding, zal op maandag 25 februari om 16.15 uur in het groot-audito rium zijn ambt aanvaarden. van het abonnementstarief en van de huur van de luidspreker tot stand zal komen. Daarvan kan een belangrijke daling van het tekort worden verwacht. Volledige aanpassing van de tarieven kan echter nog niet op korte termijn worden verkregen. Voor gedeelten van netten, die blijvend onrendabel blijken te zijn, zal opheffing worden overwogen. In beginsel is de mi nister niet van plan de exploitatie in ge hele netten te doen staken, omdat dit in strijd zou zijn met een van de voornaam ste argumenten, op grond waarvan de ex ploitatie van de draadomroep aan P.T.T. werd overgedragen. De toeneming van het aantal luisteraars op de draadomroep, vergeleken met die welke van een radio-ontvangtoestel ge bruik maken, heeft zich voor de draad omroep niet ongunstig ontwikkeld. Meer dan 25 percent der nieuw aangeworven abonné's heeft een aansluiting op hun radiotoestel. In de loop van het vorig jaar zijn de hoofden van dienst gemachtigd tot het in dienst houden van gepensioneerden, wan neer de stand van het personeel dit nood zakelijk maakt. Zij, die de 65-jarige leef tijd bereiken kunnen in dienst gehouden worden, mits de bedrijfsarts hen daartoe medisch geschikt acht. Voorts wordt als voox-waarde gesteld, dat de belangen van andere personeelsleden niet worden ge schaad. Deze maatregel zal in hoofdzaak bij de lagere functies en dan voor maxi maal twee jaar worden toegepast. De sigaretten worden per 1 maart een dubbeltje per pakje van 20 stuks duurder. Oude voorraden mogen voor de oude prijs worden uitverkocht. Deze prijsverhoging is na overleg tussen de minister van Economische Zaken, de sigarettenfabrikanten en de sigaretten- importeurs tot stand gekomen. De verho ging geldt voor alle prijsklassen. Deze prijsverhoging is een gevolg van het voortdurend oplopen van de pry zen van ruwe tabak op de wereldmarkt. AMSTERDAM (Vrije Universiteit): Ge slaagd voor het doctoraal examen economie: W. R. W. Donner, Nieuw Nickerie. Suriname en H. van den Bei-g, Amsterdam. Kandidaatsexamen theologie: H. Alsmeier, Bentheim (Did.); Th. H. A. Rijper, Amers foort; A. van Asselt, Baa-n. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Doctoraalexamen geneeskunde: J. Bruinsma, Velsen-noord; S. Scheffer, Duivendrecht, mejuffrouw E. ter Horst, Den Haag; C. Wa- lig. Zaandijk: C. Middelbeek, Zaandam; R. Vroom, Haarlem; C. J. v. d. Waarden. Assen delft-O.; W. J. de Gx-aaff, mejuffi-ouw T. Beemster, mejuffrouw L. v. d. Gaag, Lie Giok Thwan, j. S. M. Beerepoot, H. Klijn, A. J. van Harselaar. W. Piet, A. Raymakers, M. C. Veddex-, mejuffrouw L. H. M. Houben, mejuffrouw E. J. A. de Hart, A. Khazam, T. E. Hoffman, R. Buimer, W. Groeneveld, Kwee Tjien Hwa, J. B. Bijlsma, P. W. Mars, Th. Straatsma. A. W. Hijmering, P. H. Hillen, W. J. Honnebier, P. Hof, A. J. H. Hermans, mevrouw B. S. ViëtorVan Menk, A. A. M. Broess, A. H. van Leeuwen, S. Lendrink, D. Mulder, allen te Amstex-dam. Doctoraalexa men rechten: mejuffrouw E. van Dongen, mejuffrouw E. van Riet, mejuffrouw J. van Riel, alleen te Amstex-dam; jhi\ G. C. Six, Laren. UTRECHT: Tandax-tsexamen: L. P. C. Lafère, Den Helder; H. Rauwedink, Utrecht. Semi-ax-tsexamen: P. J. van Elk. Gouda; W. A. Kirpestein, Tx-icht (Gld.); mejuffrouw J. R. Look man, Ut'-echt. Artsexamen F. P. C. Billet, Bx-eda; A. C. van Dam, Bodegraven: P. W. L. Glaudemans, Bussum; C. Th. Kle- man, Naarden; H. G. Scholten, Enschedé. Doctox-aalexamen geschiedenis: H. van de Dunk, Bilthoven Doctox-aalexamen klassieke lettex-en: mejuffrouw J. de Bruijne (cum laude), Dordrecht; mejuffrouw J. C. Rij laarsdam (cum laude), Hilvex-sum. LEIDEN: Geslaagd voor het kandidaats examen geneeskunde: de dames L. R. van van Heusden, Voorburg; A. M. van Kestex-en, Den Haag; L. W. Wijsman, Den Haag, en de heren W. J. M. Boonakkei-, Rotterdam; D. Flohx-, Rotterdam; J. T. Hoogeveeix, Den Haag; J. J. van der Meensch, Leiden; D. J. P. N. van der Minne, Wassenaar; B. J. Nik- kels, Heemstede en P. R. Sleebos, Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde mejuffrouw C. ten Kate, Rotterdam en de heren F. P. Gotsis, Amstex-dam; B. van Leeuwen. Den Haag en The Tjeng Ho, Leiden. Semi-ax-ts examen mejuffrouw A. C. Nauta, Overveen en de heren H. Th. E. Hoedt, Leiden, R. F. Roodexxburg, Wassenaar en J. Timmers, Rijnsbui-g. Artsexamen: mejuffrouw C. Benckhuysen, Boskoop en de heer J. A. Römer, Oosterbeek. fOp dz Waarschuwing Wij waarschuwen tegen de calorie-isten. Het zijn de lieden, die tegenover u gaan zitten, terwijl gij heerlijk zit te eten en dan, tot in de eenheden nauwkeurig, gaan optellen hoeveel calorieën gij daar wel zit te verzwelgen. En nu is het zo met de voeding: niets is slechter voor de maag, de darmwand, de inwendige kanalen, klie ren en dingen dan onlustgevoelens tij d ens de maalt ij d schrijft u dat even op. Zulke calorie-isten zijn de men sen, die u, immers een goed en gezond eter en misschien een tikkeltje te breed om het middel, de hele pret van het zich smakelijk (en noodzakelijk) voeden ver gallen. „Kerel, kerel!", roepen ze uit, „jij zit je daar gewoon dood te eten, weetjedat- wel! Wat éét jij! Nou, ik zie jou nog ereis lillijk le pas komen. Weet jij wel wat je daar aan calorieën zit te verslinden? Dui zenden en duizenden en dat met zo'n zit tend leven als dat van jou. Man, je gaat eraan! Ineens lég je; ik. zie jou nog 'es over de grond kruipen van narigheid". Kijk, lezer, dat nu is funest. Want gij legt dan bedremmeld en verontrust - in een opwelling dus van onlustgevoelens - mes en vork terzijde en de maagsappen gaan averechts stromen. En dat is zeer onge zond. Geen suiker, Mies!", horen wij overal de gehele dag roepen. „Geen suiker, kind je! Ik ben aan het miniseren (zegt men dan) miniseren, Mies, en van suiker word je als een olifant, als een dinges. Geen suiker, kindjelief. Zevenhonderd-en-een- en-veertig calorieën per schepje en dat dan veertig keer per dag, nou, ga er 'maar aan staan: geen jurkje dat je nog past e n ineens lég je! Leg je plat, Mies! Geen suiker, mekind". Wij huiveren dikwijls bij deze wrede taal. „Ineens lég je!", horen wij dan. ter wijl wij nog een schepje jus nemen en een paar aarpeltjes en kijk, weer een voorbeeld, dat duidt op onlustgevoe lens. „Moet jij nou 'es even luisteren, jon gen", zeggen ze, terwijl ze zich de jaloerse lippen aflikken van lust om mee te gaan eten. „Wat je daar nou zit te doen, is je zelf opbranden! Hoe meer jij neerzwelgt, hoe meer vuur er binnen in je gaat bran den en hoe sneller je opbrandt. Je gaat gewoon in vlammen op! Zo moet je dat bekijken met dat bunkeren", en wij heb ben wel eens steels naar beneden gekeken om te zien of we de rook al zagen. Soms, lezer, halen zij een dun boekje tevoorschijn uit hun binnenzak en lezen luidop voor, hoeveel dit wel precies is en hoeveel d&t en gij zit daar aan uw eerst zo blijde dis en het voedsel, dat u daar straks nog zo heerlijk smaakte, valt in miljoenen droge calorieën uileen op de trage tong. Het behoeft geen betoog dat de inwen dige machine van de mens bij zulk een behandeling gaat stokken; niets gevaar lijker dan onlustgevoelens. Daarom waar schuwen wij voor de omgang met calorie- isten; de waangedachte, dat men een soort vuurvreter is, doet de mens geen goed. Wij raden u aan: zodra gij iemand ont moet van: „Geen suiker, Mies", neem hem., of haar, even apart en leg het eens uit. Wijs eens op de psychische zijde. Op de lelijke zielsv er groeiingen welke het gevolg kunnen zijn van de gevaarlijke caloritis: bijvoorbeeld het pesten van de kanarie, het hitsen van de kat, en soms ineens heel vals tegen de parapluiebak trappen. Over tuig ze: een mooi rond en vol buikje houdt u drijvend op de barre levenszee. Duif Ned. Herv. Kerk Beroepen te Langerak en te Op-en Ne- der-Andel A. Lam, kand. te Zeist. Aangenomen naar Moerdijk J. van Woer den, vicaris te Krimpen a.d. IJsel; naar Amersfoort C. van Dorp te Huizen (N.-H.) Bedankt voor Westerhaar (O.) E. M. Pannekoek te Ochten. Benoemd tot hulpprediker te Hoog- made J .F. Röth, a.s. emeritus predikant te Nieuw-Loosdrecht. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Purwokerto F. L. Schalkwijk te Hoek (Z.); te Leiden (vac. G. F. Hajer) H. Heule te Deventer; te Gouda (vac. A. Nijhuis) P. Robbers te Rotterdam; te Minnertsga (Fx-.) E. Haver kamp, kand. te Grootegast. Bedankt voor Zuidhorn J. van der Zan den te Murmerwoude. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Doesburg P. J. de Bruin te Boskoop en S. Wijnsma te Broek op Lan- gendijk; te Overschie J. Drenth te Amers foort en P. de Smit te Middelharnis. Bedankt voor Tholeix J. Keuning te Ba- rendrecht; te Midwolda (Old.) H. van der Schaaf te De Kx-iirx en M. Vlietstra te Eemdijk. Geref. Gemeenten Aangen. n. Rotterd.-C. A. Vergunst te Cor sica (U.S.A.) (voox-heen te Zeist), die be dankte voor Sioux Center en voor Artesia (Californië, U.S.A.). DEN HAAG. Zatex-dagmiddag, toen de Minister van Justitie, mr. E. van Raalte, zich huiswaarts begaf, heeft vlak voor zijne woning in de Amaliastx-aat een manspersoon vier schoten uit een i-evol- ver op hem gelost. Slechts één der scho ten raakte den Minister, echter zonder eene wonde te veroorzaken. De kogel ging slechts bij den schouder door de overjas heen. Een der huisgenoten, die het gebeux-de zag, opende snel de deur, waarop de Minister zijne woning binnen ging. Dat hij hevig geschrokken was, be hoeft voorzeker geen betoog. Spoedig hei-kreeg hij echter zijne gewone kalmte en later op den middag begaf de Minister zich weder gewoon naar zijn departe ment. De dader kon spoedig op aanwij zing van eenige jongens worden ge grepen. Hij is een 40-jarige Amsterdam mei-, een gewezen ondex-kapelmeester van de infanterie in de West, sinds een jaar gepensioenneerd met f190 'sjaars. Hij meent een hooger bedrag te hebben ver diend, maar heeft op zijn vele requesten steeds een afwijzend antwoord gekregen. Hij vex-klaarde in een aanslag den eenigen uitweg te zien. „Het kon mij niet schelen op wie", zoo zeide hij bij zijn verhoor, „maar een aanslag m'-.-i u- r»i«gén!"

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5