STIENS Haarlemse politierechter bestraft aantal gevallen van diefstal ^^Bricvcn aan de redactie Rouwdienst in Lutherse kerk voor ds. W. Spliethoff ZEIS Kilo's slanker BonKorets Deze tientjes worden ongeldig HAARLEMS DAGBLAD 7 Hier is Uw middel dat veilig en zeker werkt! Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Chef drukkerij St. Jacobs Godshuis neemt afscheid Actie van U.V.V. wordt uitgebreid Hongaarse gezinnen uiten hun dankbaarheid Bal-masqué „De Oosthoek" Medische verklaring voor rijbewijs onjuist ingevuld EDO bestaat zestig jaar en gaat feestvieren Veel aantrekkelijks voor de jeugdige leden „De C.H.U. en de jeugd" Teraardebestelling van F. J. van Eekelen Uitslag toneelwedstrijd in Medemblik Cabaretavond „West- Frisia" Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 19 FEBRUARI 195 7 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse politierechter kreeg maan dagmorgen een aantal gevallen van diefstal {e berechten, waarbij gevangenisstraffen en geldboetes werden uitgedeeld. Zo werd een 20-jarige magazijnbediende uit Haarlem veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken met aftrek van de lijd in voorarrest doorgebracht, omdat hij uit een tas van een expeditieknecht, die sa men met hem bij een wijnhandelaar in Haarlem werkte, zestig gulden had wegge nomen. De jongen was al eens voor ver duistering tot één jaar jeugdgevangenis veroordeeld, waarvan vijf maanden als voorwaardelijk werden beschouwd, zodat deze straf hem nu weer boven het hoofd hangt. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevangenis straf van twee maanden met aftrek. De verdedigei', mr. G. J. I-I. de Leeuw, wees er op dat de diefstal niet van te voren was overwogen, omdat hij anders wel meer zou hebben weggenomen dan de vijftig gul den en toonde aan, dat er enige hoop gevende factoren waren. Hij vond de straf dan ook te zwaar ,,Deze verdachte moet zitten voor een gulden per dag" waar mee de politierechter, mr. J. P. Petersen in zoverre rekening hield, dat hij twee weken van de geëiste straf afdeed. Een 26-jarige los-werkman uit Haarlem had op de avond van do 12de februari een bromfiets meegenomen uit de portiek van een café in de Lange Veerstraat te Haar lem en was daar op gaan rijden. Hij zei in de mening te verkeren, dat de bromfiets van een vriend was, die in het café aan wezig was. Dit bleek echter niet het geval fe zijn. De politierechter noemde het een „wonderlijk geheel" en ook de officier van justitie sprak van een enigszins eigenaar dig gedrag. Het was waarschijnlijk, dat de drank een rol gespeeld had. Diefstal van de bromfiets achtte mr. Van der Valk Bouman niet bewezen, daarom vroeg hij voor de diefstal van benzine en olie een gecombi neerde straf van zes weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met aftrek en vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsman ven verdachte, mr. P. J. Prinsen Geerligs, had de vader van de jon gen als getuige laten verschijnen, die ver klaarde dat zijn zoon een goed werkman was, die echter de borrel niet kon laten staan. Mr. Prinsen Geerligs verzocht bij de uitspraak hiermee rekening te willen hou den en eventueel onder toezichtstelling van het medisch maatschappelijk consultatie bureau voor alcoholisme te overwegen. De veroordeling luidde conform de eis van de officier. Bruidsfoto's Een 26-jarige fotograaf uit Utrecht moest zich verantwoorden omdat hij eind 1955, begin 1956 vergrotingen van bruidsfoto's had weggenomen van een Haarlemse foto graaf, waar hij toen in dienst was. Hij had deze foto's zelf gemaakt en gebruikt als studiemateriaal. De officier van Justitie was van mening, dat de foto's eerder als reclamemateriaal gebruikt werden, aangezien verdachte sinds kort een eigen zaak in Utrecht heeft. De ADVERTENTIE helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, brandcrigheid maagzuur) DARMSTOORNISSEN (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") ONBEHAAGLIJKHEID (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") VERGIFTIGING (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokcer waarschuwen. eis luidde vijftig gulden boete, waarbij mr. Petersen zich met zijn uitspraak aansloot. Een 28-jarige werkster uit Bloemendaal, die bij een familie in Aerdenhout ander halve dag per week werkte had in de kel der van haar werkhuis een grote hoeveel heid flessen ontdekt, gevuld met wijnen en andere spiritualiën. Eerst had zij eens enige flessen wijn en jenever meegenomen, zon der dat iemand er iets van merkte en latei- heeft zij nog meer flessen weggenomen, met deze flessen had de werkster een bij drage geleverd aan een gezellig kerst avondje. Op een vraag van de politierech ter deelde de verdachte mee, dat zij bij de betreffende familie nog steeds werkzaam is en dat zij de wegenomen drank heeft vergoed. Hiermee rekening houdend eiste de offi cier van Justitie een geldboete van vijftig gulden. De uitspraak luidde conform. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens liet principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES De chef van de drukkerij van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem, de heer J. M. Bonfrer, heeft de pensioengerechtigde leeftijd bereikt en maandag na een dienst- periode van 35 jaar afscheid genomen van regenten en personeelsleden. Zijn echtge note en kinderen waren hierbij aanwezig. In de regentenkamer van de drukkerij heeft de voorzitter van het regentencollege, de heer I-I. M. Bartels, woorden van waar dering tot de scheidende chef gesproken. Hij zei, dat van de leerlingen, die de chef had opgeleid, er nooit een voor het examen was gezakt. Hij wenste de heer Bonfrer toe, dat deze met zijn echtgenote van een welverdiende rust zal mogen genieten, waarna hij hem als afscheidscadeau twee fauteuils aanbood. Namens het personeel sprak het oudste personeelslid, de heer P. Schelvis, die een bij de fauteuils passende tafel aanbood. Ook de directeur, de heer W. Habraken, uitte zich in sympathieke bewoordingen tot de heer Bonfrer. De voorzitter van de Nederlandse Katho lieke Grafische Bond, de heer W. de Zwa ger, memoreerde het verdienstelijke werk van de scheidende chef voor de Katho lieke Arbeidersbeweging, waarvan de heer Bonfrer secretaris der afdeling Haarlem is. De heer De Zwager zei te hopen, dat de scheidende chef nog veel activiteit in de K.A.B. zal ontplooien. Velen maakten daar na van de gelegenheid gebruik, de heer Bonfrer de hand te drukken. Hierbij wer den verscheidene geschenken aangeboden. Onder meer was aanwezig de heer A. J. M. Angenent, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging, afdeling Haarlem. „Tafeltje-dek-je" Vorig jaar februari is de U.V.V. te Haar lem gestart met de actie „Tafeltje-dck-je", die beoogt het verstrekken van warme maaltijden aan personen, die door ziekte of ouderdom zelf niet in staat zijn, deze klaar te maken. In het begin werden deze maal tijden aan 25 personen verschaft, die om de dag van warm eten werden voorzien. Spoedig was dit aantal uitgegroeid tot zes tig personen. Vandaag ondergaat de actie weer een belangrijke uitbreiding, want dan zullen weer dertig maaltijden meer worden afgeleverd. Over enkele weken zal het aan tal personen, dat om de dag een warme maaltijd ontvangt, nogmaals met dertig worden uitgebreid, zodat dan het totaal aantal verzorgden op honderdtwintig is gebracht. De warme maaltijden worden verstrekt op advies van de arts of een maatschap pelijk werkster. In het afgelopen jaar wer den zij betrokken van net gemeentelijk be jaardentehuis aan de Schotersingel. Met ingang van vandaag zal ook eten worden gekookt in het St. Elisabethsgasthuis, zodat binnen enkele weken het aantal verzorg den zal zijn verdubbeld. De maaltijden worden in gamellen met auto's van vrij willigers naar de adressen van de verzorg den gebracht. Elke dag zijn hiervoor zeven dames van de U.V.V. in touw, die niet al leen het eten in pannetjes moeten schep pen, doch het ook moeten rondbrengen en daarna de 150 pannetjes moeten afwassen. Een groep van vijftig vrijwilligers staat de U.V.V. ter beschikking om het eten te ver voeren. Iedere autobezitter verleent één maal per week zijn medewerking. Het is echter nodig, dat de U.V.V. op een voldoen de aantal auto-bezitters een beroep kan doen en daarom wil men vooral de groep reserve-rijders uitbreiden. Diegenen, die zich voor het éénmaal per week rondbren gen van dó maaltijden beschikbaar willen stellen, kunnen zich opgeven bij het secre tariaat van de U.V.V., Proveniershuis, Haarlem. Namens de vijf Hongaarse gezinnen, die onlangs een woning aan de Harm ie Schaft- straat te Haarlem hebben betrokken, heeft de heer Lang Ferencne zich met onder staande brief gericht lot de secretaresse van de.U.V.V.: „Wilt u mij veroorloven, dat ik mij langs deze weg, in naam van de vijf Hongaarse gezinnen, dank zeg voor de goedgezindheid, welke u jegens ons hebt getoond. Het is ons een behoefte te bedanken voor de vele inspanning, welke vereist was voor het in richten van de vijf woningen. Want hier is niet alleen sprake van inrichten, maar ook hóé! Toen ik de kamers was doorgelopen, de kasten had geopend, was ik tot tranen toe geroerd- Alles leek een sprookje, of er voor ons hier goede feeën waren geweest. En nu willen wij weer wat vragen. Wilt u in onze naam onze dank en onze dank baarheid vertolken aan het bestuur en be volking van Haarlem en aan ieder van de dames, die behulpzaam zijn geweest in uw wérk. Wij beloven ons best te zullen doen ons zó te gedragen en te werken, dat wij u kunnen tonen, dat uw welwillendheid niet aan onwaardigen een verkwisting is. geweest. Met welgemeende genegenheid, in naam van de vijf gezinnen: LANG FERENCNE". (Verkort weergegeven De Overijselse-, Drentse- en Gelderse vereniging „De Oosthoek" heelt zaterdag avond voor haar leden in café-restaurant ..Dreefzicht" aan de Fonteinlaan te Haar lem een geslaagd balmasqué gehouden. Het dansorkest „De Kruidnoten" onder lei ding van de heer Grootegoed zorgde er voor dat de stemming er van het begin tot het eind in bleef. Een „jeugdfanfareorkest" bracht voorts tussen de bedrijven door enige nummers ten gehore, die de feest vreugde nog verhoogden. De verschillende prijzen werden als volgt toegekend: Groepen: 1. De vier windstreken 2. Drie kleine kleutertjes; 3. Voetbaltoto. Zelfvervaard'gde kostuums: 1. Wiener Waschmadel; 2. Wapens van Haarlem en Noordholland; 3. Snip en Snap; 4. Tiroler en Tirolerin; 5. Spaans echtpaar. Dames individueel: 1. Schemerlampje; 2. Dame in biedermeier klederdracht; 3. Pi raat; 4. Modern Shanghai: 5. Gelaarsde kat; 6. Spaanse dame; 7. Wollemijntje; 8. Goed zo-actie. Heren indivueel: I. Indiaan; 2. Dorus. Speoiale publieksprijs: Drie kleine kleu tertjes. Bij een foto Een steenbok, karak teristiek dier, gewend in eenzaamheid op het dak der aarde uit te zien naar de grootse wijdheid der natuur. Eenzelvig, moedig, gehard, gewend aan wijde spron gen over eindeloze diepten! Nu gekluisterd tussen pijlers in een, voor hem, onmoge lijk kleine ruimte, met, o ironie, een rots partijtje, waarvan hij nooit gedroomd heeft zoiets te beklimmen in een hopeloos vlak, somber en vochtig land. Ik beken het eerlijk, bij die foto heb ik gehuild. Ik zal nooit de moed vinden, naar dat trieste kijkspel te gaan. Zullen die moeders met haar Marietjes, Pietjes en zakjes koek iets kunnen doorgronden van dat mateloze verdriet, dat zo'n gekluisterd wezen omgeeft? Ik hoop het! C. H. M. „Ouwe kranten". Het is u wellicht opgevallen, dat er op het ogenblik een belangrijke hausse heerst in de „heppunog- ouwekrante". Ten minste vier keer per dag verschijnt een vennootschap aan de deur van 6-a 7-jarige ondernemers, dik wijls een tweejarige deelgenoot in hun midden medevoerende als bewijs hunner betrouwbaarheid en het transport vraag- stuk oplossende door middel van autopeds en zeepkistjes. We zouden deze ondernemingsgeest kun nen toejuichen, als er niet enige onzeker heid bestond omtrent de bestedingen. Vre zende, dat in hoofdzaak de kleurballen- automaat hierover zou kunnen inlichten en met de herinnering aan de tijd, dat bui tenlandse bezoekers van Marken en Volen- dam in de waan verkeerden, dat „mak sent" in het Hollands zo iets als: goeden dag! betekende, menen we gerechtigd te zijn tot de vraag of het beter zou zijn, in dien van „hogerhand" aan deze bedelarij een einde werd gemaakt vóór ze in het bloed is overgegaan. D. S. Nogmaals: woningnood. Uit de reacties, welke binnenkwamen op mijn ingezonden stuk over de woningnood, blijkt dat men niet begrijpt waar het om gaat. Er zijn namelijk in ons land niet zo maar een paar honderd huizen te kort, maar er is een woningnóód, met alle vreselijke gevolgen vandien. Het is toch niet vreemd hiervoor begrip te verwachten bij degenen die in het bouwbedrijf werkzaam zijn? Men valt mij aan op het feit dat ik de 48-urige werkweek zou willen verlengen, maar dat is niet juist. In deze donkere maanden haalt men immers deze achtenveertig uur niet. Als men 's morgens een uur later be gint. dan kan men 's middags toch wel een half uur langer werken? Verder is het iedereen bekend dat de bouwtijden van de huizen steeds langer worden door gebrek aan personeel. In Vel- sen liggen verscheidene fundamenten van flats waar al weken niet aan gewerkt wordt. Voor de schaftplaatsen en de kle ding zouden de aannemers inderdaad veel meer moeten doen. Zou het tenslotte niet van verantwoor delijkheidsgevoel en begrip voor deze nood getuigen wanneer de bouwvakorganisaties eens een enkele keer zouden adviseren een uur over te werken? Als men alleen een organisatie heeft om op te treden als de lonen te laag zijn, dan geef ik niet veel voor de innerlijke kracht van zo'n organi satie. Wat mij betreft is deze discussie hiermee gesloten. H. B. Atoomgevaar. Mijn zoon vertoeft sinds enige tijd in Japan. Hij schreef mij on langs: een paar dagen geleden lazen we een onprettig bericht in de krant. De ra dio-actieve regens, die worden veroor zaakt door proeven met A en H bommen, zijn hier zeer talrijk. De gevolgen blijven niet uit. Men heeft in de beenderen van tien Japanners een abnormaal grote hoe veelheid strontium 90 gevonden. Het be trof hier mensen die hun gebeente na hun dood voor sectie hadden vrijgegeven. Dit element komt in alle menselijke gebeente voor, maar in deze grote hoeveelheden kan het beenkanker veroorzaken. Dat is de re den waarom Japan zo heeft geprotesteerd tegen de Britse plannen nieuwe proeven met kernwapens te gaan nemen. Het eiland waar die atoom- en waterstofbommen tot ontploffing zullen worden gebracht ligt hier hemelsbreed maar enkele duizenden mijlen vandaan. Wat is de menselijke so lidariteit toch weinig in tel: die Britten denken natuurlijk: die streken liggen zo ver van ons land, wij zullen er geen schade van hebben! Het zijn „maar" Polynesiërs en Japanners, die we aan deze gevaren bloot stellen, d i e tellen niet mee. Tot ze straks de rekening presenteren; dan schreeuwen we moord en brand, maar de moord pleegden we zelf en de brand heb ben we zelf gesticht! EEN VERONTRUSTE MOEDER. Kermis op Parklaan - Er is nu al genoeg geschreven en gepraat over de kermis op de Parklaan en naar het schijnt in de meeste gevallen door tegenstanders van de door B. en W. vastgestelde plaats. Nu de Haarlemse gemeenteraad de knoop heeft doorgehakt en dit jaar de kermis bij wijze van proef op de Parklaan zal worden gehouden, is het voor de feestvierenden wel een uitkomst. Laat de tegenstanders eens gaan kijken in Alkmaar, Zaandam of Amsterdam. In al deze plaatsen draait de kermis ook in de stad, daar wordt ook gejoeld en gehost en vergeleken bij deze plaatsen is Haarlem maar een dode stad Het bezwaar van de scholen begrijp ik niet: ten tijde van de kermis zijn deze gesloten en de meesters en leerlingen kunnen in die tijd gaan en staan waar zij willen. Dat de kermis in een bevolkt stadsdeel wordt gehouden, vind ik begrijpelijk: het gaat er toch om de kermis voor de bevolking zo gunstig mogelijk be reikbaar te maken. Daarom zou ik zeggen: schep vreugde in het leven. Het leven is toch al kort genoeg. Diegenen, die niet van de kermis houden, blijven rustig thuis. C. F. v. d. K. Tot 28 februari kunt u cleze bank biljetten van tien gulden, die op 1 maart ongeldig worden, bij bank instellingen inwis selen. Het boven ste, gedateerd 7 mei 1945, heeft een rode achterkant met een afbeelding van een Limburg se kolenmijn. Het andere, gedateerd 4 maart 1949, heeft een blmiwe ach terkant met een molenlandschap. Een technisch controleur uit Haarlem stond maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter terecht, omdat hij de zoge naamde medische verklaring, nodig voor het aanvragen van een rijbewijs, onjuist zou hebben ingevuld. Ofschoon de ver dachte door een hersenbeschadiging ten gevolge van een motorongeluk vroeger aan toevallen had geleden en hij daarbij ook in een inrichting voor zenuwzieken was verpleegd, had hij de beide desbe treffende vragen van het formulier met „neen" beantwoord. Dit was uitgekomen door een anonieme brief. Later hadden enige artsen echter verklaard, dat de verdachte naar hun me ning wel in staat was een auto te bestu ren en mocht hij dan ook zijn rijbewijs behouden. Volgens de verklaringen van de verdachte was hij te goeder trouw ge weest, omdat hij niet meer leed aan de toevallen en hij in „Meer en Bosch" slechts ter observatie was opgenomen en later tewerkgesteld was. De officier van Justi tie, mr. G. W. F. van dor Vólk Bouman meende, dat deze tewerkstelling een ar- beidstherapie gold en eiste, de verzachten de omstandigheden in aanmerking nemen de, een boete van honderd gulden. De raadsman van de verdachte, mr. J. D. A. Viskil, achtte de formuleringen van het aanvragebiljet niet zeer gelukkig en betoogde dat de vragen door leken zeer moeilijk zijn te beantwoorden. Zijn cliënt had gemeend, dat hij het formulier juist had ingevuld. De politierechter, mr. J. P. Petersen, wilde bij zijn uitspraak hiermee rekening houden en veroordeelde de man tot een boete van vijftig gulden. Op 1 maart aanstaande bestaat de Haar lemse Football Club EDO zestig jaar. Uiteraard willen de bestuurders van deze in het Haarlemse sportleven zo'n belang rijke plaats innemende vereniging dit ju bileum niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Men heeft dan ook een feestpro gramma vastgesteld dat er zijn mag. De jubileumviering omvat de volgende gebeurtenissen: 2 maart: receptie in restaurant Brink- mann aan de Grote Markt in Haarlem; 23 maart welpenmiddag tussen teams van EDO en HFC; 30 maart aspirantenmiddag met elftallen van EDO en HFC. Des avonds is er een feestavond in gebouw Cültura in de Jansstraat; 31 maart ju niorendag met juniores van de jubileren de vereniging en die van SHS uit Den Haag. Indien het elftal van Haarlem vrij ge maakt kan worden van competitie voetbal, dan zal er op deze dag een erewedstrijd worden gespeeld tussen EDO en Haarlem. De juniorendag wordt dan op een later tijdstip gehouden. Verder zullen er dan honkbal- en softbaldemonstraties zyn. De pijper- en drumband van BATO zal haar medewerking verlenen. Op 6 april is er verder een feestavond voor de seniores in het concertgebouw in Haarlem en tot slot is er dan nog een mid dag voor alle leden die zogenaamde sixes- wedstrijden zullen spelen. Als het weer meewerkt zal er tevens een koffiemaaltijd zijn. Dat is op 30 april. Een niet gering programma dus, dat vooral voor de jeugd van EDO bijzonder veel aantrekkelijke gebeurtenissen telt. Hetgeen een verheugend verschijnsel mag heten. Op het jubileum van EDO komen wij nog nader terug. Dr. ir. G. A. Kluitenberg, voorzitter van de federatie van Christelijk-Historische Jongerengroepen, heeft dezer dagen in de ledenvergadering van de afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie ge sproken over „De C.H.U. en de jeugd". In zijn inleiding merkte hij op, dat de ver kiezingen in 1956- niet zo verlopen zijn, als de unie dat gaarne had gezien. Wel is het aantal stemmen gestegen in verhouding met vroegere verkiezingen, maar het to taal heeft geen gelijke tred gehouden met de bevolkingsaanwas. Het verlies voor de C.H.U. was anderhalf percent. Vervolgens ging spreker de uitslagen na van de verkiezingen voor de Tweede Ka mer in de afgelopen vijfentwintig jaar. In 1933 had de Christelijk Historische Unie tien zetels en daarna varieerde het aantal; het was acht of negen. De unie is er in de afgelopen kwarteeuw niet in geslaagd haar doel te realiseren. Dr. Kluitenberg besprak eveneens de cijfers van de S.D.A.P. en de Partij van de Arbeid; er was vroeger een grote tegenstelling tussen het christendom en het socialisme en thans spreekt men over doorbraak. Sprekende over negatieve punten tegen de C.H.U. zeide spreker, dat uit een onder zoek is gebleken, dat men de unie te christelijk noemt en dat zij te slap op treedt. Het eerste punt bestreed spreker en wat de slapheid betreft zeide hij, dat gebrek van een eigen persorgaan een be langrijke factor is. Ook wordt er te weinig aan propaganda gedaan. Vooral dient aandacht te worden besteed aan de jeugd. Volgens sprekers ervaring heeft de jeugd geen houvast aan de C.H.U. en zij weet niet wat zij aan de politieke partij heeft Men zou kunnen zeggen, dat het te be grijpen is in deze fel bewogen tijd, waarin oorlogen dreigen en economische gevaren aan de orde van de dag zijn. Dr. Kluitenberg memoreerde de belang stelling van de jeugd voor politieke par tijen. Bij de A.R.-partij is de binding het grootst; de C.H.U.-jongerenorganisaties tellen zestien- tot achttienhonderd leden, welk aantal niet veel verschilt met andere partijen. Het aantal kiesverenigingen van de C.H.U. bedraagt vierhonderd en het aantal jongerenorganisaties zeventig. Dit aantal noemde spreker te gering en hij wekte besturen van kiesverenigingen op mee te werken de jeugd krachtig aan te pakken. Jongeren moeten een kans krij gen zitting te nemen in vertegenwoordi gende colleges en ouderen dienen niet te zeggen, dat zij meer geschoold en onder legd zijn. maar zij moeten de jeugd een kans geven. In het tweede deel van de vergadering werden huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. De voorzitter, de heer J. J. Huizinga, had in zijn openingswoord het sympathi serend lid ds. W. Spliethoff herdacht en de beste wensen uitgesproken voor een spoe dig herstel van de bestuursleden de heren II. Th. C. Bückmann en D. Dijksman, die in een ziekenhuis zijn opgenomen. Alvorens vanmiddag het stoffelijk over schot van ds. W. Spliethoff, in leven predi kant bij de Evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem, op de begraafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam teraarde werd besteld, is vanmorgen in de kerk aan de Witte Herenstraat, waar hij zo vele malen ge preekt heeft, een rouwdienst gehouden. Terwijl de rouwstoet van het sterfhuis naar de kerk reed, luidden de klokken van do Bavokerk op de Grote Markt. In de Lutherse kerk waren zeer velen bijeengekomen, toen de baar binnen ge dragen werd. De heer A. Fischer speelde op het orgel Lied 181: „Ach, blijf met uw genade, Heer Jezus, ons nabij". De Synodale commissie van de Evange lisch Lutherse kerk was vertegenwoordigd door dr. J. P. van Heest, voorzitter en ds. C. Pel, secretaris en de commissie voor geestelijke verzorging van militairen door ds. Hylkema uit Den Haag. Verder woon den vele collega's van divei-se kerkgenoot schappen, vertegenwoordigers van bestu ren en instellingen, waaraan de overledene zijn krachten heeft gegeven, de rouw dienst bij. Voorganger was ds. G. Kroes, die na het uitspreken van het votum en het lezen van Psalm 103, verzen 15 en 17, in gebed voor ging- De gemeente zong Lied 163 vers 3: „Heer ontferm u over ons", waarna gelezen werd Johannes 14, verzen 1 tot 6 en verzen 17 tot 24. Nadat nog gezongen was Lied 154 vers 3: „Lof. eer en prijs zij God", hield ds. Kroes een predikatie naar aanleiding van de woorden van Paulus uit de brief aan de Romeinen 8, verzen 38 en 39: „Want ik ben verzekerd, dat noch dood noch leven ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods. welke is in Christus Jezus, onze Heer". Ds. Kroes noemde het een droevige op dracht, die de gemeente deze morgen heeft, samengebracht. Droevig, omdat men sa men is gekomen om rouw te dragen over hem, die uit het midden van de hem door God toevertrouwde gemeente na een wel zeer smartelijk lijden is heengegaan. Nie mand had kunnen bevroeden, dat voor ds. Spliethoff, direct na zijn vakantie in de afgelopen zomer, het ziekbed stond te wachten. Na gememoreerd te hebben hoe de ziekte verlopen is, zeide ds. Kroes, dat de thans overledene moedig en manhaf tig heeft gestreden. Ds. Kroes vervolgde: „De verzekerdheid des geloofs zij, naast de grote droefheid om zijn heengaan uit ons midden, ons tot troost en bemoediging en opwekking. Tot troost en bemoediging omdat wij weten, dat hij thuis gekomen is bij zijn Hemelse Vader, na zijn zware en moeilijke tocht". Zestien jaar lang heeft ds. Spliethoff in de gemeente, op de kansel en catechisaties, Onder vele blijken van deelneming is maandagmiddag op de Noorderbegraaf plaats in Haarlem-Noord teraardebesteld het stoffelijk overschot van de heer F. J. van Eekelen, chef de bureau van het kan toor Haarlem van de Rotterdamsche Bank aan de Zijlstraat. Vorige week zondag is de heer Van Eekelen een ongeluk overkomen in Rotterdam. Enkele dagen later is hij in een ziekenhuis aldaar overleden. Toen de baar in de aula werd gedragen speelde de heer Gosse W. G. Kroese op het orgel „Morgenstemming" van Edv. Grieg, waarna jhr. J. T. van Spengler, directeur van het kantoor Haarlem van de bank, woorden van afscheid sprak. Hij zei, dat het afscheid nemen des te zwaarder is, omdat de berichten over de toestand van de heer Van Eekelen aanvankelijk gunstig luidden. Hij had zelfs gehoopt aan het einde van de afgelopen week naar huis te kunnen gaan, maar vermoedelijk heb ben zich complicaties voorgedaan, waar door hij onverwacht is overleden. Als di recteur van het kantoor Haarlem herin nerde jhr. Van Spengler er aan, dat hij meer dan vijfentwintig jaar nauw met de heer Van Eekelen heeft samengewerkt. Het kantoor Haarlem van de Rotterdamsche Bank lijdt een groot verlies; de overledene was een bankman van de oude stempel en zijn werk vormde een belangrijk deel van zijn leven. Hij vervulde zijn taak met grote zorg en toewijding; zijn ijver en zijn con sciëntieuze wijze van werken waren voor beeldig. De bank verliest in hem een goede medewerker en een bijzonder mens. Zijn adviezen zullen node gemist worden. Ten slotte richtte jhr. Van Spengler zich met woorden van troost tot de nabestaanden. Namens vrienden sprak de heer A. Tas- seron, die onder meer memoreerde dat de heer Van Eekelen altijd bereid was ande ren te helpen, waar hij kon. Zijn vrienden zijn diep getroffen door zijn heengaan. De organist speelde nog twee preludes van Chopin, waarna de baar grafwaarts werd gedragen. De zoon van de overledene sprak woorden van dank. op ziekenbezoek en vergaderingen, in na volging van de Apostel Paulus en de re formator Luther, de theologica crucis (de theologie des kruises) gepredikt. Het was ds. Spliethoff - aldus spreker - niet gegeven afscheid te mogen preken in zijn gemeente, maar de prediking van zijn ziekbed tot de gemeente op oudejaars avond, toen zijn woorden dank zij de mo derne techniek hoorbaar waren, was een ontroerend getuigenis van wat het geloof in het kruis van Christus vermag. De ge meente is hem dankbaar voor zijn arbeid die hij altijd verricht heeft zonder zelf verheffing, stil en getrouw. Na de predikatie speelde de organist Lied 57: „Als ik het wond're kruis aanschouw". Ds. Kroes ging in gebed voor en de slotzang was Lied 192 vers 3: „Wat God doét, dat is welgedaan". Tot besluit van de dienst speelde de heer Fischer „Een vaste burcht is onze God". De uitslag van de door „Hierna Beter" in Medemblik georganiseerde toneelwed strijd, waaraan ook werd deelgenomen door twee Heemsteedse toneelverenigin gen, luidde als volgt: Eerste prijs: „Hierna Beter" uit Medem blik, met „Iemand, die toevallig langs kwam". Tweede prijs: „De Schakel" uit Castricum, met „Bakersprookje". Derde prijs: „Heemstede-West" uit Heemstede, met „De heksen van Malta". Vierde prijs: „Onder Ons" uit Heemstede-Bennebroek, met „Een schip vaart uit". Een persoon lijke prijs werd onder meer behaald door Cor Hunik van „Heemstede-West", die als majoor Ferguson in „De heksen van Mal ta" de beste herenrol speelde. De prijs voor de beste bijrol was voor J. van der Woll'f van „Onder Ons", als Klaassie in „Een schip vaart uit". De jury bestond uit mevrouw IJ. Wegener-Sleeswijk Van Ba- len-BJanken en H. Bakker uit Amsterdam en mr. D. Visser uit Alkmaar. De culturele en ontspanningsvereniging „West Frisia" bracht zaterdag in hotel „de Leeuwerik" voor haar leden eën variété programma onder het motto: „Hier zijn we dan", waarvan de samenstelling en leiding berustten bij de heer Herman Veldkamp. Het gezelschap heeft veel succes geoogst, dat voor een groot deel op rekening kon worden geschreven van de Hawaïband „The Blue Birds", welke band met popu laire muziek voor de goede stemming zorgde. „De Chromo's", drie mondharmoni- kavirtuozen, hadden ook een aandeel in het succes. De goochelaar mr. Jack oogstte met zijn papegaai veel bijval. Ook bracht de imi tator Raymond Baker zijn nieuwe imitatie nummer. Het trio „Floris van Styrum" zorgde tot diep in de nacht voor balmuziek. ADVERTENTIE Opticien GIERSTRAAT 27 Haarlem, 18 februari 1957 ONDERTROUWD. 18 februari: P. Bosman en E. G. J. Aal; P. J. Plok en M. Mes. BEVALLEN van een zoon. 15 februari: T. Amelung—Koelemij; 16 februari: J. A. W. Adelink—Emmer; Ctvr. M. E. van Roodse- laarSmit: J. M. BergmanTruijens; 17 februari: P. Meijer—Leis; K. T. Duijff— Zwarthoed; M. Th. Boere—Van Dam; H. Dijkzeul—Hilterman. BEVALLEN van een dochter 16 februari: E. A Luikel- Wanders; M. M. Bloemen— Van der Valk; A. f. Cora, lissen -Verweij: C. M. Smeeman—Slenders 17 februari: J. O. M. Jaspers—Kimman: S. Berk—Van den Berge: 18 februari: F. A. Kleijn-- Dahlhaus. OVERLEDEN, 16 februa~i: r M. Hetem Mulder. 61 j„ Papentorenvest; 17 februari: J. H. Mcnsink—Schumer, 73 j., Van Bere- steinstraat; J. M. G. Uilenhoed, 45 j.. Pot- gieterst^aat; C. C. H. Disseldorp, 20 m„ Zuid polderstraat; C. Tan.—Douw van der Krap, 55 j„ J. J. HamelinkstraatE. K. van Norden, 57 j.. Oranjestraat.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9