Overeenstemming te Parijs over Euromarkt en Euratoom V.S. kan keus tussen Israel en zijn vijanden niet ontgaan HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het leven zal duurder worden dan de regering berekent Ondertekening der verdragen volgende maand in Rome Eisenhower raadpleegt Congres Donderdag zal Afro-Aziatisch blok in UNO opnieuw sancties eisen 71e JAARGANG No 190 WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 38 Op lange termijn Voorlopig Afro-Aziatisch beraad over „West-Irian" wiiiiiiiii^a Roeiboot sloeg om; twee van de vijf inzittenden verdronken Twee gewonden na het bezwijken van bouwsteiger Nog buiig K.N.V.B.-voetbalpool buiten werking De 100.000 op lot 9429 Drie doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 136 DODEN j Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 136 personen, 5 van wie 19 kinderen. Mening van het N.V.V.-bestuur: Het woord is aan Oostduitse regering is op een opstand voorbereid Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter/ANP) Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen hebben vandaag te Parijs officieel besloten tot de instelling van een gemeenschappelijke markt en een kernenergiegemeenschap. Voorts hebben zij besloten de gemeenschappelijke markt te verbinden met de Franse en Belgische gebieden in Afrika onder een gemeenschappelijk investerings- en handelspro gramma. Een woordvoerder van de Westduitse bondskanselier verklaarde, dat er volledige overeenstemming is bereikt. Dr. Adenauer, die als eerste de zaal, waarin de slotbesprekingen waren gehouden, verliet, verklaarde zeer tevreden te zijn. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, zei, dat de ver dragen inzake Euromarkt en Euratoom in de loop van de volgende maand te Rome zouden worden getekend. De juiste datum is nog niet vastgesteld, daar de ministers eerst de tekst van de verdragen nogmaals willen lezen. (AFP) In het slotcommuniqué van de conferentie wordt voorts medegedeeld, dat de ministers zyn overeengekomen in het verdrag inzake de Euromarkt de beginse len op te nemen, waarin de zes landen uit drukking geven aan hun bereidheid hun overzeese gebiedsdelen te associëren met de gemeenschappelijke markt en bij te dragen tot de economische en sociale in vesteringen, die de ontwikkeling van deze gebieden vereist. In een eerste conventie, die voor de duur van vijf jaar zal worden gesloten, zullen de voorwaarden voor de toepassing van deze beginselen nader worden uitgewerkt. In deze conventie zal de bijdrage der deel nemende landen in de investeringen in de overzeese gebiedsdelen worden vastgelegd. Na afloop van deze periode van vijf jaar zal een nieuwe conventie worden gesloten. Over de Euratoom wordt in het commu niqué medegedeeld, dat de splijtbare stof fen eigendom zullen zijn van de hiervoor op te richten Europese organisatie. In de conventie zullen voorts de regelin gen worden vastgelegd, onder welke de markten van de deelnemende landen en de overzeese gebiedsdelen geleidelijk zul len worden geopend voor de wederzijdse handel. De premiers der zes landen hebben van morgen opnieuw bevestigd, dat hun lan den voort willen gaan met hun pogingen tot het bereiken van een steeds grotere in tegratie van Europa, waarvan de verdra gen inzake de Euromarkt en Euratoom een beslissend stadium vormen. Minister Spaak deelde nog mede, dat er volledige overeenstemming is bereikt over het statuut van Algerije in de Euromarkt. Algerije vormt een deel van Frankrijk en niemand denkt er aan dit te bestrijden, al dus Spaak, die de bereikte overeenkomsten een zeer goed begin noemde. Hij legde er de nadr'k op dat er in bijzonderheden overeenstemming is bereikt voor het eer ste stadium van de Euromarkt, maar dat in volgende stadia is voorzien. Wij begin nen th: s een politiek op lange termijn, zo zei Spaak. (Reuter) Volgens kringen der confe rentie is men het'eens geworden over de stichting van een gemeenschappelijk in vesteringsfonds voor de financiering van de economische ontwikkeling van de Afri kaanse gebieden waarin jaarlijks het equivalent van ongeveer honderd miljoen dollar zal worden gestort. Frankrijk en West-Duitsland zullen elk 32 percent van dit bedrag voor hun rekening nemen, Bel gië en Nederland elk veertien, en Italië acht. Luxemburg behoeft niet bij te dragen. Volgens onze correspondent wekt het slotcommuniqué bij eerste lezing gematig de voldoening. Premier Mollet van Frank rijk legde er in een kort commentaar de nadruk op, dat de genomen beslissingen als niet meer dan een étappe mogen worden beschouwd. Premier Drees zei in een toe lichting op de resultaten, dat ook de Ne derlandse overzeese gebiedsdelen van de (ADVERTENTIE) ■li' CASSETTES VANAF Fl. 28.15 NEW YORK (UP) In het Afrikaans- Aziatische blok in de UNO is deze dagen overleg aan de gang over de kwestie Ne derlands Nieuw-Guinea. De Jordaanse ambassadeur Abdel Monem Rifai, voorzitter van het blok zeide, dat deze kwestie een van de voornaamste pun ten is op de bijeenkomst die het blok hedenmiddag zal houden. Dinsdag was dat eveneens het geval. Rifai sprak van „West- Irian". Het debat over de kwestie Nederlands Nieuw-Guinea in de Algemene Vergade ring, verzocht door 15 van de 27 Afrikaans- Aziatische leden van de volkerenorgani satie, begint eind deze week of begin van de volgende. investeringen kunnen profiteren. Niette min zal Nederland meer moeten bijdragen dan het ontvangt. Dit verschil zal in het begin 3,4 miljoen dollar bedragen, welk be drag na vijf jaar zal zijn opgelopen tot 13,5 miljoen dollar. Over verschillende onderdelen, en met name over de positie van Algerije, moet nog verder worden on derhandeld door de deskundigen. Hoogst waarschijnlijk zal er ook nog een confe rentie van de ministers van Buitenlandse Zaken nodig zijn, alvorens de overeen komst rijp is voor de ondertekening. Die plechtigheid zal niet op de aanvankelijk vastgestelde datum van 10 maart kunnen geschieden. De algemene indruk was dat de beraadslagingen moeilijk konden af springen. Vermoedelijk zal het compromis de Europese gevel redden, maar zullen de fundamenten door zoveel ontsnappingsfor mules en andere vernuftigheden worden ondermijnd, dat men in de bestendigheid van het bouwwerk geen overdreven ver trouwen mag hebben. WASHINGTON/NEW YORK (UP, Reu ter, AFP). Of de Verenigde Staten hun steun zullen geven aan sancties tegen Is rael zal vermoedelijk vandaag beslist worden. Dan zullen president Eisenhower, minister Dulles en de fractieleiders uit het Amerikaanse Congres daarover beraad slagen. Minister Dulles heeft dit dinsdag tijdens zijn gebruikelijke persconferentie verklaard. Hij sprak de hoop uit, dat Is rael alsnog zijn strijdkrachten uit de land- strook van Gaza en Sjarm el Sjeik zal terugtrekken. Dulles verklaarde nog, dat Amerika geen plannen koestert voor officiële voor stellen aan de UNO. „Een dergelijk plan zal er wellicht morgen zijn", zo zei hij. Men stelde Dulles daarop de vraag, of het congres de president zou kunnen be letten, eventuele sancties tegen Israel te ondersteunen. Men doelde hierbij op het feit, dat er in het Amerikaanse Congres steeds meer verzet komt tegen het denk beeld van tegen Israel gerichte sancties. Dulles antwoordde hierop, dat het er van zal afhangen, wat voor sancties het zijn, daar sommige sancties de goedkeu ring van het Congres zoucjen behoeven, andere niet. Kennelijk doelde Dulles zij nerzijds erop, dat tot militaire sancties Dinsdagmiddag omstreeks zes uur zijn twee arbeiders, werkzaam bij de Zuiderzee werken, nabij Enkhuizen verdronken. Toen vijf mannen in een roeibootje naar de wal werden gebracht, passeerde een motorvlet. Tengevolge van de zware golf slag kapseisde de roeiboot, zodat alle vijf inzittenden te water geraakten. Drie van hen konden worden gered, maar de 47- jarige J. Nieuwenhuizen uit Venhuizen en de 54-jarige J. van Leijn uit Bovenkarspel, vader van negen kinderen, verdronken. De lichamen van beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Enkhuizen overge bracht. Bij werkzaamheden aan de oostelijke schacht van Staalovrn III is vannacht een hangsteiger bezweken. Hierdoor vielen vier arbeiders van de ovenbouw ongeveer vier meter in de diepte. Twee hunner, de oven metselaars IJ. C. en S. H., beiden uit Be verwijk moesten in het Rode Kruiszieken- huis worden opgenomen met klachten over pijn aan rug en nek. De beide anderen kwamen met de schrik vrij. oa»ooccco30oocoxxxxx»3occo=ccccocoococccocccox«ooco<x VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op vele plaatsen nog regen of sneeuw, later opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind draaiend naar westelijke richtingen. In de komende nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets hogere tem peraturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ococxxxocorxxxDor *v»rxxy.xxxxxo3co;vx>rxvoc xxxxxxcoxccc<z DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Met een scheur van veertig meter lengte in de flank ligt de Zweedse erts- tankboot „Vittangi" met zware slagzij op de Leugenaarsbank voor de rede van Vlissingen. Het schip strandde in de nacht van maandag op dinsdag, terwijl het op weg was met een lading erts van Narvik naar Antwerpen. Het schip kan niet worden versleept vóór de zware lading er uit zal zijn verwij derd. De sleepboten „Poolzee" en „Scal- dis" zijn bij het schip, waarvan de bemanning is overgestapt. (Luchtfoto ANP) Het bestuur van de KNVB heeft be sloten de voor zjjn leden ingestelde voet baltoto met ingang van maandag 25 fe bruari buiten werking te stellen. Deze beslissing is genomen op grond van het feit, dat een belangrijk aantal voetbal verenigingen zich niet houdt aan het be sluit der bondsvergadering van 26 januari en de activiteit op het gebied der club- pools onverminderd heeft voortgezet, ter wijl tevens andere instellingen zich met het organiseren van voetbalpools, bezig houden. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de honderdduizend gevallen op lot 9429. Van dit lot is serie A verkocht in Roermond, serie B in Soestdijk, serie C in Arnhem, serie D in Leiden, serie E in Rotterdam en serie F in Purmerend. De 67-jarige handelaar in kleinvee B. Warringa uit Eeksterzand is bij het kruispunt Bareveld-Wildervank-Stadska- naal op zijn bromfiets dodelijk veronge lukt. Uit de richting Hoogezand naderde over de voorrangsweg een personenauto die vaart minderde bij de kruising. Uit de richting Bareveld kwam een tweede per sonenauto, die stopte om voorrang te ver- nen. Van achter de stoppende auto kwam de bromfietser het kruispunt op, die aan gereden werd door de eerste auto. De 58-jarige wielrijder Th. Liitje, die zaterdagmiddag bij het onvoorzichtig over steken van de Haarlemmerweg te A m- sterdam werd aangereden en ernstig gewond door een personenauto, is in het Wilhelminagasthuis overleden. Op de Nieuw Bussummerweg te Hui zen is de 48-jarige heer Wielik uit Hui zen met zijn bromfiets dodelijk veronge lukt. Nadat hij was ingehaald door een N.B.M.-autobus met aanhanger is de brom fietser door nog niet verklaarde oorzaak op de weg gevallen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. niet zonder goedkeuring van het Congres kan worden besloten. De politieke commissie van de Democra tische fractie in de Amerikaanse Senaat heeft dinsdag met algemene stemmen be sloten, de Amerikaanse delegatie bij de UNO te verzoeken, zich te verzetten tegen elke poging om sancties tegen Israel te nemen. Steun voor scheepvaart Uiteraard was er op de persconferentie van Dulles grote belangstelling voor de vraag, wat de Amerikaanse „steun" voor de vrije vaart der Israëlische schepen door de Golf van Akaba nu precies te beteke nen heeft. Dulles verklaarde, dat Amerika niet be weert, dat het de vrije Israëlische vaart met geweld zou beschermen, want zulk een gebruik van geweld kan niet zonder stappen van het Congres worden toege past. „Maar", zo zeide Dulles, „wat bedoeld was, is dat Amerikaanse schepen door de zee-engte en de Golf van Akaba zouden varen en dat ik niet verwachtte, dat men ze zou tegenhouden". „De president", zo voegde Dulles hieraan veelbetekenend toe, „heeft de bevoegdheid, geweld te gebrui ken ter bescherming van Amerikaanse schepen. Door aldus het karakter van in ternationaal vaarwater aan de Golf van Akaba te geven, zouden de Verenigde Sta ten een atmosfeer scheppen, die alle lan den, die deze wateren willen bevaren, ten goede zou komen", aldus Dulles. Dulles gaf toe, dat Amerika geen toe zegging van Egypte heeft, dat de blok kade tegen Israel niet zal worden hervat, doch zijns inziens zal Egypte zich richten naar de uitspraak van de UNO, dat die wateren een internationaal karakter hebben. PARIJS (Reuter) Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op een persconferentie desgevraagd verklaard, dat Frankrijk be reid is samen met Amerika en Engeland koopvaardijschepen naar de Golf van Het anker van een van de vijf genera toren van de „Oranje" moest wegens ouderdomsgebreken vervangen wor den. Om veel sloopwerk in het schip te voorkomen heeft men dit anker, dat een gewicht van 8 ton heeft, door het wegbranden van enige spanten en een halve huidplaat door de scheepswand naar buiten gehaald. De foto toont het anker in het 4.20 X 2.20 meter grote gat. ADVERTENTIE 8ARTEli0RISSTR -HAARLEM - IEL 1 3439 fERD, BOLSTR: 48 ADAM TEL. 717162 Noorse sokken - kousen - truien Akaba te zenden om de nadruk te leggen op het internationale karakter van die waterweg. Hij zei, dat Frankrijk bij besprekingen in Washington met Engeland, Canada en de Verenigde Staten suggesties gedaan heeft wat betreft het geven van garanties aan Israel. Nadere bijzonderheden wilde hij niet meedelen. De onderhandelingen zijn nog niet afgelopen, zei hij, en het is moge1 ijk dat het debat donderdag in de UNO zal worden uitgesteld. Inmiddels is Abba Eban, de gedelegeerde van Israel in de UNO, tevens ambassadeur in de V.S., naar Jeruzalem vertrokken om zijn regering een vollediger beeld te geven dan zelfs de uitvoerigste telegrammen kunnen doen over de crisis als gevolg van de weigering van zijn land om zich geheel en al van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Als voornaamste reden van zijn reis gaf Eban op, dat „het onmogelijk is iedere nuance weer te geven van wat er tussen de Verenigde Staten en Israel gaande is op een afstand van meer dan 9000 kilo meter". De Arabisch-Aziatische groep in de UNO zal donderdag sancties van de UNO tegen Israel eisen als dit land nie+ besluit zijn troepen „volledig, onmiddellijk en onvoor waardelijk" uit Gaza en Sjarm El Sjeik aan de Golf van Akaba terug te trek ken, aldus heeft Charles Malik, de Li banese minister van Buitenlandse Zaken, na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken van het Nabije Oosten, William Rountree dinsdag verklaard. Malik zei ook, een zeer bemoedigend antwoord van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken gekregen te hebben op een verzoek van Libanon om economische en militaire hulp van de Verenigde Staten. Swift: Goede manieren vormen de kunst, anderen op hun gemak te stellen. Het Nederlands Verbond van Vakvereni gingen vreest, dat de stijging van de kosten van het levensonderhoud veel groter zal zyn dan de regering in de nota over de bestedingsbeperking heeft berekend. De drie vakcentrales hebben destijds be rekend, dat op grond van het S.E.R.-rap- port een verhoging van de kosten van levensonderhoud aanvaardbaar zou zijn welke, ten opzichte van het gemiddelde van 1956, voor 1957 gemiddeld vier percent en aan het einde van 1957 zes percent zal bedragen. Zij waren bereid een verdere verhoging van gemiddeld 0,2 en eind 1957 0,4 percent te aanvaarden, teneinde een verhoging van de lonen der landarbeiders mogelijk te maken. De regering berekent nu, dat totaal inclusief de landarbei dersionen een verhoging nodig is, die aan het eind van dit jaar zal resulteren in een stijging van de kosten van levens onderhoud van 6,8 percent, dus 0,4 percent meer dan de vakcentrales destijds bereid waren te aanvaarden. Het verschil tussen deze cijfers wordt uit de bestedingsnota niet duidelijk, aldus het N.V.V.-bestuur, dat bovendien opmerkt, dat mede door de reeds ingegane prijsverhogingen een veel sterkere stijging van de kosten van levens onderhoud tengevolge van de regerings maatregelen moet worden gevreesd. In de eerste plaats berekent de regering voor de compensatie van de huurverhoging een loonsverhoging van twee percent. Een looncompensatie van twee percent zal ech ter in het bijzonder in de grotere plaatsen onvoldoende zijn om de voorgestelde huur verhoging te compenseren. Het is uit de re geringsnota niet duidelijk of met deze fac tor rekening is gehouden. Zou men desniettemin de kostenverho ging tengevolge van de huurverhoging op twee percent stellen en houdt men reke ning met de reeds nu bekende verhoging van de kosten van levensonderhoud ten opzichte van het gemiddelde van 1956 met twee en een half percent, dan resteert voor de overige maatregelen van de regering aan het einde van het jaar een verhoging van de kosten van levensonderhoud van 2,3 percent. Het N.V.V.-bestuur betwijfelt of de voorgestelde regeringsmaatregelen binnen deze verhoging van de kosten van levensonderhoud kunnen worden gefinan cierd. Daarbij is dan nog afgezien van de invloed van prijsstijgingen, welke niet een gevolg van de regeringsmaatregelen zijn, maar door andere factoren worden veroor zaakt. Het N.V.V. vreest dan ook, dat de totale verhoging van de kosten van levens onderhoud aanzienlijk groter zal zijn dan destijds door de drie vakcentrales als grens is gesteld. BERLIJN (DPA) De Oostduitse minis ter van Staatsveiligheid, Ernst Wollweber, heeft voor de televisie in Oost-Berlijn ge zegd, dat zijn regering is voorbereid op plannen voor een opstand. De „Duitse De mocratische Republiek" is zo hecht ge grondvest dat iedere poging tot een om wenteling zal mislukken, aldus Wollweber. Zijn ministerie houdt verscheidene staats- vijandige groepen in het oog, waarvan enige „reeds morgen erop los willen slaan" en andere hun doel langs omwegen trach ten te breiken. Partijsecretaris Alfred Neumann heeft voor communistische func tionarissen in Oost-Berlijn een verscherpte propagandastrijd om West-Berlijn aange kondigd. Het zal de heer John Foster Dulles van daag in het Witte Huis te Washington niet gemakkelijk zijn gevallen, zijn politiek voor het Nabije Oosten tegenover de lei ders van het Congres te verdedigen. Want de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken heeft zich in een impasse gewerkt, waar vrijwel niet meer uit te komen is. De „steun", die hij verleden week Israel heeft toegezegd, bleek bij nadere beschou wing al bijzonder weinig om het lijf te hebben. Die steun kwam neer op het ver kondigen van de opvatting, dat de Golf van Akaba door Egypte als een internatio nale scheepvaartweg „dient" te worden erkend en dat de Amerikaanse regering, wat het Suezkanaal betreft, vasthoudt aan de Egyptische verklaring van januari 1950, waarin aan alle landen vrije vaart door dat kanaal werd beloofd. Dat Egypte er nimmer aan heeft gedacht die belofte in te lossen en dat het dit onder de gegeven omstandigheden (waarin het Amerika en Rusland zo heerlijk tegen elkaar kan uit spelen) minder dan ooit zal doen, schijnt in de overwegingen van Dulles geen rol te spelen. Maar een des te grotere rol speelt dit in de overwegingen van de regering van Israel. Want het is volkomen logisch dat dit landje, na jaren en jaren door zijn buren te zijn getergd, aan moord- en roof overvallen te zijn blootgesteld en te zijn gehinderd in zijn handel met het buiten land, nu wel eens garanties van enige werkelijke waarde wil hebben. Maar wat is de werkelijke waarde van de verklaring van Dulles, dat „zijns inziens" Egypte zich wel zal richten naar de opvatting der UNO, dat de Golf van Akaba en het Suez kanaal internationale wateren zijn? Egypte heeft zich nog nooit naar de opvattingen van de UNO gericht, als die opvattingen in strijd waren met zijn eigenbelang of met zijn pathologische haat tegen Israel. Daar om is ook de toespeling van Dulles op een eventuele stap bij het Internationale Ge rechtshof waardeloos, want men mag nau welijks aannemen, dat Nasser een uitspraak van het Hof, waarbij Egypte in het onge lijk zou worden gesteld, niet naast zich neer zou leggen. Het kan Ben-Goerion dus allerminst kwalijk worden genomen, dat hij concreter garanties eist dan wat vrome wensen van Dulles. Deze logica van het Israëlische stand punt wordt door een groot deel van het Amerikaanse Congres ingezien, niet slechts door de Democraten maar ook door een aantal Republikeinse partijgenoten van de President zelf, onder wie de invloedrijke senator Knowland. De laatste heeft reeds de voor-de-hand-liggende vraag gesteld: waarom wel sancties tegen Israel en niet tegen de Sovjet-Unie, Egypte of India? Het zal voor Dulles ietwat pijnlijk zijn, daarop te moeten antwoorden: „Omdat we met sancties de Sovjet-Unie en India niet op de knieën kunnen dwingen, maar het kleine Israel wel" en „omdat Egypte anders met de communisten gaat heulen, wat Is rael tóch niet doet", en ook „omdat we tegen Israel zo-wat iedereen méé kunnen krijgen, zelfs onze Russische aartsvijanden, wat tegenover een ander land niet zo gemakkelijk lukt." Dit alles zouden zeer oprechte en steekhoudende argumenten zijn, maar helaas tevens argumenten die men in fatsoenlijk gezelschap niet hard-op kan uiten. Dit nu maakt de situatie voor Dulles allesbehalve benijdenswaardig. Want de Democraten zullen vermoedelijk niet na laten. de minister er op te wijzen dat de situatie in het Nabije Oosten zich onge twijfeld heel anders zou hebben ontwik keld als hij, Dulles, niet begonnen was de Egyptenaren naar het communistische kamp te drij.ven door zijn gesol met de financiering van de Assoean-dam. Het intrekken van de kort tevoren gegeven Amerikaanse belofte hieromtrent heeft de stoot gegeven tot Egypte's vervreemding van het Westen, tot de naasting van het Suezkanaal en de aanvaarding van com munistische wapens. Uit die naasting is de politieke crisis en uit die bewapening de militaire crisis voortgekomen, die tot de Israelisch-Brits-Franse actie hebben ge leid. Washington ziet zich nu gedwongen, Egypte en de rest van de Arabische wereld, tot zelfs woestijnvorsten van het ongun stigste type toe, met vriendschapsbetuigin gen te overladen om in politiek opzicht te redden wat er te redden valt. Maar Dulles schijnt niet in te zien dat Egypte en de Arabische wereld tóch niet tevreden zullen zijn voordat Amerika zijn voormalig pleeg kind Israel - met een tragische variant op het verhaal van Abraham en Isaak - eigen handig heeft gedood. En wij geloven niet, dat het Congres en de Amerikaanse publie ke opinie dat ooit zullen toestaan. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1