VERFILMD PROTEST TEGEN DE VERKOOP VAN MENSEN Bevroren dienstmeisjes PRONKZIEK PRALEND LAAT NAPELS ZICH BEWONDEREN Over de onwaardigheid van allemansvrienden Primavera. ONZE PUZZEL Muziekfestival 1957 van Luzern Burgemeester geeft miljoenen aan zijn geliefde stad Redetwisten met de bewoners van oude huurkazernes Mozaiekbestrating waar eens de oude eiken stonden Van onze correspondent in Washington) ZOLANG da wereld weet, dat men meer vliegen met stroop vangt dan met azijn, zo lang reeds bestaat het vak, dat men thans in Amerika „public relations" noemt. Vorsten en veldheren hebben herhaaldelijk hun gezag en hun macht gehandhaafd door moord en doodslag, maar in het algemeen waren heersers, die een univer siteit of een kathedraal stichtten, die aalmoezen gavèn en vrij stelling van belasting verleenden, meer effectief. Ten dele is het natuurlijk waar, dat men door dergelijke schenkingen zijn onder danen of onderworpen volken trachtte te kopen. Doch meer en meer is men gaan beseffen, dat men door dergelijke gestes zichzelf aan het publiek kon verkopen, dat men er op die manier „inging" bij de mensen en populair werd. Het is dit laatste aspect van de verhouding tot het publiek, dat zo belangrijk geworden is in de moderne „public-relations". Geen land heeft het verder in dit vak gebracht dan Amerika. De president van de Verenigde Staten heeft verscheidene public-relations-experts in zijn dienst, maar ook grote industrieën kweken op die wijze een goede reputa tie voor zichzelf. Steden cultiveren zo hun goede naam, universi teiten en ziekenhuizen eveneens. Een grote filmster kan het zeker niet stellen zonder een public-relations-manager, die een mooie legende van hem of haar fabriceert.... Kortom, vrijwel ieder mens en vrijwel Iedere instelling, die wèl kan varen bij de sympathie van de massa, laat zich om aan dat publiek te behagen letterlijk en figuurlijk „oppoetsen" door deskundigen. Zo krijgt men glans, of in het Amerikaans „glamor". Al dit etaleren en opdienen van belangrijke personen en instituten heeft weieens iets weer zinwekkends, maar het zou toch van een beperkte visie getuigen, als men er alleen maar kwaad van wist te spreken, stel, dat een president of een vorst goede ideeën en plannen heeft, doch niet de gelegenheid of het vermogen om die op pakkende wijze aan zijn volk mee te delen. In zo'n geval is er alles voor te zeggen, dat hij assistentie krijgt van experts. Laat een dramaturg zijn rede stileren, laat een decorbouwer het spreekgestoelte ontwerpen en laat een filmregisseur het televisieprogramma verzorgen, make-up incluis! Zo worden da denkbeelden en plannen tot het volk ge bracht, zo alleen kan de leider bij het volk de steun vinden, die hij nodig heeft. Voor een man, die om welke reden ook niet voldoende vat kan krijgen op de massa, is een public-relations-expert beslist noodzakelijk. Zou hij die versmaden, dan zou hij even dom zijn als Een aantrekkelijke nieuwe hoed, die deze week op een modeshow een redenaar, die staande voor een gehoor van tienduizenden in Londen werd getoond, voor cocktailparties of bruiloften. Men goin luidspreker zou willen gebruiken. lette op de witte haneveer en de voile van bruine tule. DE kunst van de publicrela- tions heeft zich echter dusdanig ontwikkeld, dat men niet alleen de stem van iemand kan ver sterken en zijn kwaliteiten kan accentueren, men is thans in staat een persoonlijkheid aan het volk voor te toveren, die in feite in het geheel niet bestaat! Gedurende de laatste jaren is er in Amerika een figuur naar voren gekomen, die wel bijzon der grote behoefte heeft aan de hierboven beschreven oppoets- kunst. Heel vaak kijkt het pu bliek naar een bepaald televisie programma of heel vaak zet men een bepaald radioprogram ma aan, alleen omdat daar een man in optreedt, die men graag mag, die men bewondert, aan wie men verknocht is, ja, die men liefheeft zelfs. Radio en televisie zijn In Amerika vrijwel geheel commercieel. Dat wil zeggen: elk speciaal programma wordt betaald door een firma, die een deel van de zendtijd ge bruikt om reclame te maken. Uiteraard zullen de fabrikanten van benzine, lippenstift of bier het meest geneigd zijn om te „adverteren" in een uur van een bekende ster van radio of tele visie. En hun enthousiasme wordt nog groter, wanneer deze sier niet alleen zijn program ma laat omlijsten door reclame voor hun produkten, maar zelfs bereid is persoonlijk die fabri katen aan te bevelen. Van be drog kan men hier nauwelijks spreken. Er zullen maar weinig simpele zielen zijn, die niet be seffen, dat Arthur Godfrey, Ed Sullivan of Eddie Gallaher er voor betaald worden, als zij in hun programma ineens met zo veel enthousiasme gaan spreken over een bepaald soort sigaret ten, een nieuw restaurant of een nieuw model auto. Willen echter zulke „sterren" hun waarde als „verkoper" behouden, dan moe ten zij ervoor zorgen populair en geliefd te blijven bij het grote publiek. Zij moeten allemans vrienden blijven of worden en zo mogelijk allemansafgoden. Dan pas wordt hun woord wet en dan pas zullen hun aanhan gers neiging vertonen om de si garetten te gaan roken en de lippenstift op te smeren, die Ed die of Arthur dagelijks prijzen. Om goed te verkopen moeten de sterren door hun oppoets- specialisten eerst zélf aan het publiek worden verkocht.... Deze lange inleiding die overigens ook een artikel op zichzelf kon zijn was nodig om duidelijk te maken, in welk een reuzenballon van public- relationszwendel José Ferrer een forse prik met zijn film „The Great Man" (De grote man) heeft gegeven. Ferrer heeft niet alleen de regie gehad van deze film, hij speelt er ook zelf de hoofdrol in. Hij is namelijk de radio-verslaggever, die de her- denkings-uitzending moet ma ken van een pas omgekomen, verafgode held van radio en televisie. De verslaggever (Fer rer) die aanvankelijk zelf in zijn „held" gelooft, wil een ontroe rende uitzending maken en trekt er op uit om interviews op te nemen met mensen, die de over ledene intiem hebben gekend. Dan blijkt evenwel, dat de po pulaire, verafgode ster, een bruut, ordinair en harteloos mens is geweest, volkomen ver schillend van de gevoelige, warmmenselijke en geestige held, die hij dank zij zijn spel en de reclame in de oren der massa had weten te worden. De film een produkt van Univer sal International geeft de da gen weer, die verlopen tussen de plotselinge dood van de „held" en de herdenkingsuitzending. Het conflict spitst zich toe: zal de verslaggever een geparfu meerd relaas geven dat aansluit bij de nobele reputatie, die de overledene zich heeft verwor ven, of zal hij het bijtende, maar zuiverende zuur van waarheid opdienen? Zonder zijn superieuren erin te kennen, besluit hij tot het laatste. Daarmee zo lijkt het vergooit hij zijn eigen kansen om de grote man op te volgen. Doch de uiterst commerciële di recteur van de radio- en tv-or- ganisatie beslist anders: deze verslaggever heeft zich met één klap een grote reputatie ver overd, hij is de strijder gewor den voor waarheid en integri teit. Ook een kruisridder is een held, ook hij kan sigaretten en auto's aan de man brengen.... Een film vol humor, cynisme en ironie. De typeringen zijn uit stekend, het spel is snel en raak. „We spelen circus, mams mogen we een oude japon van u hebben als tent?" „Ja, ik heb wel een rol voor u in mijn volgende film maar het is een heel kleintje!" (Van onze correspondent in Washington) ZELDEN hebben Amerikaanse gezinnen een meisje voor dag en nacht. Zelfs een dagmeisje is veel meer uitzondering dan regel. Bij het begin van de tweede wereld oorlog h"ad nog zes percent van da gezinnen een of andere huishoude lijk hulp, thans vindt men zulke hulp nog slechts in vier percent der gezinswoningen. Heeft dat tot gevolg gehad, dat de getrouwde vrouw in de Verenigde Staten huiselijker geworden is? Beslist niet Er zijn meer buitenshuis werkende vrouwen dan ooit. Heeft het verdwijnen van keukenperso- neel dan tot gevolg gehad, dat de Amerikaanse echtgenote zich overwerkt? Ook dat niet. En waarom niet? Om twee redenen: Er heeft zich een nieuwe cate gorie huispersoneel ontwikkeld en verder kent Amerika veel „be vroren dienstmeisjes". Behalve in de groep van de al lerrijksten doet de Amerikaanse man ongelooflijk veel in de huis houding. Hij zuigt stof, doet kin deren luiers aan, hij wast de vaat, lapt de ramen, maait het gras, maakt de auto schoon, doet bood schappen en zo verder. Er zijn er Laten we aannemen, dat de man opdracht heeft gekregen om onder meer vier zogenaamde „t.v.-dinners" meer naar huis te brengen. Per stuk zal hij daar voor tachtig of negentig dollar cent hebben betaald. Thuisgeko men geeft hij de vier pakjes aan zijn vrouw. Die haalt uit de vier doosjes vier ijskoude aluminium- borden te voorschijn. Die borden zijn overdekt met een soort alu minium papier en 'wat daaronder zit ziet men pas over een kwar tier. De vier borden gaan name lijk koud en wel in de oven, ko men er na vijftien minuten weer uit en pas dan trekt vader of moeder het aluminiumpapier weg. Zij en de kinderen kunnen dan. m.eteen aan hun maal begin nen, want netjes in vakjes en gloeiend heet, ziet men op al die bordjes: vlees in jus, aardappel puree en doperwtjes. Tafeldek ken is niet eens nodig. Met een vork kun je zo het bord leeg- eten. Desgewenst van je schoot en gezeten voor het televisie- toestel. Niet voor niets hebben deze eerst gekookte en daarna bevroren porties de naam van „t.v.-dinner" gekregen. Dezelfde fabriek maakt ook maaltijden met kalkoen of kip, ja zelfs Chi nese gerechten. Deskundigen zijn het er over eens dat de toch nog altijd vrij kostbare bevriezingsmethode, veel waren verser bij de mensen in huis brengt, dan wanneet; zij ze, zogenaamd vers. maar van ver aangevoerd, onbevroren ko pen. Er is hier zoveel te koop in blik. glas en in bevroren toe stand, dat vrijwel geen huis vrouw er over denkt om iets te wecken. Zij heeft er de tijd niet voor en het zou haar waarschijn lijk niets besparen. Wie er ook kookt, de man of de vrouw, in de keuken krijgt men het steeds gemakkelijker. Men heeft nu al ijskasten ont worpen, die veel breder zijn dan hoog en die geen gebuk meer op reikhoogte aan de muur gehangen worden. De nieuwste vatenwas-machines zijn al heel comfortabel. Je kunt daar de bor den inzetten zonder er eerst de restjes van te hebben verwijderd. Kippenboutjes? schillen? Zet de hele zaak zo vuil als je wilt in de machine. De restjes worden van de vaat afgewassen, vermalen en weggespoeld. Daarna krijgen bor den, kopjes en schalen hun ge wone beurt. Wil de huisvrouw bij feestelijke gelegenheden toch nog eens iets op de ouderwetse manier klaarmaken, dam kost haar dat toch ook minder tijd: de „elektrische oven" verricht won deren. Een roastbeef, die twee-en een-half uur in een gewone oven moet staan, heeft in zulk een oven met „microwaves" maar een half uur nodig. Een „wekkersys teem" zorgt er natuurlijk voor dat er niets aanbrandt! O Voor liefhebbers van de Nederlandse lit teratuur. Onderstaande naamkaartjes zijn de verwarde namen van Nederlandse schrijvers en schrijfsters. Als u de letters anders rangschikt, vindt u hun namen wel. 1. Dijm Stevikson 2. Ada Rikkorei-Ubben 3. Jan Hobius Crifa 4. Anne B. Storm 5. Han Belletram 6. E. van der Nies 7. Trineke van Heijte Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad f 7.50, f 5.en f2.50. dient men uiterlijk dinsdag 17 uur de oplossing te zenden aan een van onze bureaus in Haarlem, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. Men wordt verzocht de oplossingen uit sluitend per briefkaart in te zenden, met duidelijke vermelding: „Puzzel". Oplossing Kwadijk, Egmond aan Zee, Naarden, Nesse, Etersheim, Middelie, Enkhuizen, Ransdorp, Landsmeer, Aalsmeer, Nauerna, Diemen. KENNEMERLAND. Prijswinnaars H. de Maaker, Leidsevaart 520 Haar lem (f7.50); mevrouw P. 'Verschoor, Kon. Wilhelminakade 27h, IJmuiden (f5.en J. C. Beek, Maresstr. 105, Haarlem (f2.50;. Het Internationale Muziekfestival van Luzern wordt dit jaar gehouden van 17 augustus tot 7 september. Er worden acht symfonieconeerten gegeven door het Zwit serse Festivalorkest en Het Weens Phil- harmonisch Orkest. Deze concerten staan onder leiding van Herbert von Karajan, Carlo-Maria Giulini, Ernest Ansermet, Wolfgang Sawallisch, Joseph Keilberth, Dimitri Mitropoulos Rafael Kubelik en André Cluytens. Als solisten werken mee Nathan Milstein en Wolfgang Schneider- han, viool, Arturo Benedetti-Machelangeli, Robert Casadesus en Alexander Brailovs- ky, piano, Lisa della Casa, sopraan, en Enrico Mainardi, cello. Er worden voorts twee kamermuziekconcerten gegeven met Irmgard Seefried, sopraan, Yehudi Me- nuhin, Wolfgang Schneiderhan en Rudolf Baumg'artner, viool, een liederenavond met Dietrich Fischer-Diskau, bariton, en Karl F.ngel, piano, twee uitvoeringen met wer ken van Mozart door het Collegium Musi- cum van Zürich onder leiding van Paul Sacher met Elaine Shaffer, fluit, een reci tal door Clara Haskil, piano, en Arthur Grumiaux, viool een recital door Arthur Rubinstein, piano, twee orgelconcerten door Anton Heiller en Marcel Dupré en een kamermuziekconcert door het Weens Octet. Er worden ook cursussen gegeven. NAPOLI Terwijl in het noorden de sneeuw nog op de bergen ligt, is in het zuiden de winter definitief voorbij. Wij vieren het vro lijke lentefeest. Het is in Italië een uitzonderlijk vroeg voorjaar. De aman delbomen staan reeds in bloei. De tere witte bloesem van de Mandorli doet den ken aan wonderlijke vlin derwolken. De mirten bui gen voorover van de zware knoppen die zij dragen. De wingerd toont het eerste blad, over bomen en hees ters ligt een waas van hel der groen. En overal prij ken krokussen, anemonen en hyacinten. De hemel heeft weer het prentbrief- kaartenblauw. Iedere dag weer wentelt het brocaten zonnewiel een schoonge veegde hemelzaal binnen. Over vlakten en heuvels hangt de gloed van zachte voorjaarskleuren. En iedere Hollander kan na een dagreis ontwaken in deze zoete kleurenwereld. Reeds nu zitten trappen en terrassen vol jonge mensen, die hunkerend op het om hoog geheven gelaat de eerste koesterende zonne stralen vangen. De miljar den druppels der fonteinen worden in het lentelicht een sprookjesschat van diamanten en robijnen. De wereld schijnt in goud ge vat te zijn. Napels is een heerlijke stad, door alle seizoenen heen, doch het schoonst van al is de nooit genoeg be zongen primavera, wanneer zij zich, pronkziek pralend als een bruid, laat aanbid den en bewonderen. Een bedwelmende schoonheid, waaraan men zich gewillig overgeeft. De baai moet slechts worden geëvenaard door Rio, zo zeggen de zee lui. Ik weet dat zo niet. Wel ben ik mij bewust, dat wie hier eenmaal in liefde ontbrandde, voor altijd voor het vaderland verloren is. lende van te hoge ouder dom op straathoeken ten toon stellen. U kent de vuile kinderen en de gox-e eet huisjes. De meisjes die be halve caramelli ook zich zelf te koop aanbieden, de haveloze bedelaars met uit geteerde gezichten, die men niet kan helpen, omdat er honderden, duizenden zijn. U begrijpt niet hoe iemand naar zo'n stad kan terug verlangen. Wat zal ik u daarop ant woorden? Italië, het zuiden zeker, is een land van en voor jonge mensen, kerels die werken om in hun vrije tijd te kunnen léven. U in Nederland kent staatspen sioen, ziekenfonds, werk loosheidsverzekering, er komt een pensioenregeling voor weduwen en wezen. Dat alles is er vergist u zich niet in Italië even eens, ook al weet geen mens de weg in de papieren verzekeringsdoolhof. Maar men maakt zich daarover geen zorgen, zolang men over brood en zon beschikt. Alleen de ouden hebben het moeilijk, tenzij zij kinderen hebben, want dan zal er liefderijk voor hen gezorgd worden. Een hechtere fa milieband dan onder armen is ondenkbaar. U bent ergens misschien trots op uw stad, of die nu Haarlem of Rotterdam mag heten, er is geen armoede, er is werk voor iedereen, er is geld. Maar.... de zon schijnt er nooit zo op het blote lichaam, dat het lijkt of men in een gloeiend ge stookte bakkersoven wordt geschoven. Men ziet er geen jongens op straat te zingen staan, men kan er voor dertig lire geen pizza kopen, die zo heet is, dat men de kaaskoek van de ene hand in de andere moet laten dansen. Er hangen aan de huizen geen rissen tomaten te drogen, er zijn geen koele kerken waar men amechtig de krant Een afscheid kan nooit voor eeuwig zijn, omdat er altijd het schrijnend heimwee blijft. Misschien begrijpt u dit niet, omdat u uit eigen aan schouwen, of uit na-oorlog- se films, de sloppen en ste gen kent, waarboven altijd de was in bonte slingers te drogen hangt. U kent de huurkazernes, de altijd stoffige straten, het doffe, nooit aflatende rumoer van de miljoenenstad. U kent de paupers en de bedelaars, de grijsaards die heel hun el- kan lezen, er is geen markt waar vissen van meer dan honderd ponden liggen naast garnalen zo groot als kleine kreeften. Men hoort er het roepen niet van de man die voor honderd lire jurken vent, er zijn geen straatorkesten, geen proces sies met oorverdovend vuurwerk, geen wijkfeesten, geen trottoirschilders. Er zijn geen perziken van een kwartje per kilo, er is geen enkel restaurant waar men voor twee kwartjes zijn buik aan die zalige spag- helti kan rond eten. Er zijn geen tweehonderd vijf tig zoele avonden per jaar, er zijn niet de zwarte meisjes, waarvan men weet dat ze de mooiste ter wereld zijn, er zijn geen bloeiende amandelbomen in het vroe ge voorjaar OM DIT alles te zien is het niet voldoende met een reisvereniging naar Napels te gaan. Wie in hotel Vesu- vio of Continentale een ka mer bespreekt zal het geluk niet vinden. Daarvoor is het inderdaad noodzakelijk grootste reder, eigenzinni ger dan Nero eertijds. Een man die wijken vol woon huizen bouwen laat, zónder daarvoor aan iemand ver gunning te vragen, die straten laat verbreden, krotten opruimen, fonteinen aanleggen. Een week voor de verkiezingen huurt hij restaurants waar alle stem gerechtigden gratis kunnen middagmalen. „Stemt Lau- ro" schreeuwen spandoeken. Een man die een gigantisch stadion laat bouwen en dat alles uit eigen zak betaalt. Veel meer dan de helft van in zo'n huurkazerne te le ven, de zelfde huizen van twintig en meer eeuwen her. Want Martialis schreef reeds over „trappen die naar de hoogste verdie pingen voerden". Het is noodzakelijk het brood te breken met een harmonica speler, een politoerder, een schoenmaker, een vilder, met hen te drinken van de wijn die het land zo rijke lijk geeft, te discussiëren over de politiek, Togliatti te verguizen, Vanoni te be jubelen, om na drie flessen de P.C.I. als enig redmid del voor een gedroomde heilstaat te zien, de Demo craten en de Monarchisten naar de duivel te wensen, om de andere dag ter biecht te gaan bij Don Fre- derico, die weet wat van mensen is te wachten. Om van deze stad te hou den, moet men op de brede stoep van het marmeren postkantoor, dat de zwart- hemden lieten bouwen, ge zeten hebben met een ge leende beeldroman, moet men in de galleria vrien den weten, woeste wed strijden hebben meege maakt, wilde verkiezingen, feesten van heiligen en met duizenden in theaters zo lang hebben ge schreeuwd tot een bepaalde scène nóg eens werd ge speeld. Wat Den Haag, Utrecht en Haarlem bieden weten u en ik precies. In Italië doet men wijn over de sla, in Holland azijn, als u voelt wat ik daarmee bedoel. NAPELS, een héérlijke stad! en daarmee is dan niets teveel gezegd. Waar ter wereld regeert een burgemeester, als hier Don Lauro, die meer miljarden heeft dan wij op de vingers van twee handen kunnen natellen? Een vissers jongen uit een plaatsje na bij Sorrento, nu Europa's het totaal aantal uitge brachte stemmen verkreeg hij bij de laatste verkie zingsslag. Gaf men ook vroeger het volk geen brood en spelen? De Piazza del Municipio, het gemeentehuisplein,waar honderden oude steeneiken stonden, liet Lauro door draglines en monstermachi nes omploegen. Schande, riep men in Rome. „Kom over zes maanden zien wat ik tot stand heb gebracht!" schreef Lauro in II Roma, de krant die hij dagelijks met meer dan een miljoen exemplaren verspreiden laat. Nu werkt men er aan ondergrondse doorgangen, er is een mozaiekbestrating. Rond fonteinen zijn terras jes aangelegd. Infrarode lantaarns zorgen zelfs in de winter voor „zon"-verlich- ting. Als Don Achille Lau ro een belastingaanslag krijgt, stuurt hij die naar Rome terug. Voor het com mentaar zorgt zijn eigen hoofdredactie. In II Roma publiceert hij de jaarreke ning. Hoeveel miljard hij voor Napels uitgaf. Wie dit alles waar weet, kent nog slechts één Italië, één wereld en dat is Napels, waar water zelfs naar nee- tar smaakt. Wjm A,ingJ MOKRMOND Bij herverkavelingswerk zaamheden bij Renesse op Schouwen-Duiveland zijn enkele maanden geleden restanten van de zware muren van het in 1297 verwoeste slot Moermond gevonden. De werkzaam heden zijn nu aan de an dere zijde van het tegen woordige kasteel voortge zet en dezer dagen heeft men de voor de geleerden verrassende ontdekking gedaan dat er aan de an dere zijde van het slot nog restanten van een derde kasteel liggen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 17