In Belfast-drinken Oranjemannen op „de goede koning Willem" „Zonder voorbehoud en naar waarheid" i TELEVISIE 0/3 de Mooi en Gezond! NOORD-IERLAND IS BRITS, MAAR... Ertstanker „Vittangi" geheel vlot en binnen Ondanks religieuze speldeprikkerij - reageert Ulster kalm op de terreur Twee ton subsidie minder voor vreemdelingenverkeer CPraatótoel Solidair Eigenzinnig T weedracht Spanning KINDERAFTREK DE AANGIFTE VOOR DE INKOMSTENBELASTING Heringa Wuthrich Geen geldverkeer na 15 uur op hulppostkantoor ^Hoc is het ontstaan?^ UITBUNDIG J ZA1 KKDAG 2 3 FEBRUARI 1957 yJ Er is na de gebeurtenissen van de laatste dagen een vreemde, zo niet chaotische toestand ontstaan voor wat de voetbal pool betreft. Vele voetbalclubs in Neder land namelijk achtten het niet gewenst om hun eigen winstgevende pools op te heffen ook al had dan de Bondsver gadering van de KNVB besloten tot het instellen van een pool alleen voor leden van de Bond zodat het KNVB-bestuur inoest besluiten na zondag aanstaande de eigen pool te liquideren. Waarna slechts één vraag restte: Wat nu? Het antwoord erop gaf het ministerie van Justitie al heel gauw: wij zullen zo spoedig mogelijk gaan optreden eerst tegen de ergste over treders van de loterijwet, daarna tegen de rest. En gebeurt er verder niets, dan zal net wedden op de resultaten van voetbal wedstrijden weldra afgelopen zijn al thans zolang het kabinet van thans zitting heeft; of de Hoge Raad zou na een proef proces de vele pools toch willen toelaten en dus de tegenwoordige toestand willen bestendigen, hetgeen evenwel niet waar schijnlijk is. Hoe dan ook, de stand van zaken van dit ogenblik valt te betreuren. En wel vooral omdat enkele KNVB-clubs daar voor zelf verantwoordelijk zijn geweest, aangezien zij verstandig noch sportief ge handeld hebben. Een ieder moest het toch wel duidelijk zijn geweeest dat er na het overleg van de minister van Justitie met het KNVB-bestuur maar één weg' over bleef: één voetbalpool, die zo veel moge lijk besloten was; dat wilde dus zeggen, alleen voor leden van de bij de Bond aan gesloten clubs. De Bondsvergadering sprak zich met 85 tegen 3 stemmen voor een dergelijke pool uit, maar desondanks bra ken verschillende clubs de eenheid en gingen door. Hetgeen dat is zonder meer duidelijk niet anders dan onspor tief genoemd kan worden. Nü is de toestand zo dat de onsehul- digen weer de hardste klappen krijgen dat zijn de verenigingen die zich wél aan het besluit hielden en die zich getroost hadden met de gedachte dat het eenvoudig niet anders kon en dat er toch ook in de KNVB-pool iets extra's voor de clubkas te verdienen viel. Nü zit men in een wei nig aantrekkelijke pool-poel, waaruit moeilijk een weg te vinden zal zijn. Of men zal alsnog sancties «moeten treffen, maar daar wijst op het ogenblik niets op. Jammer, maar de clubs die het betreft zullen de hand in eigen boezem moeten steken. (ADVERTENTIE) Ook voor G. M. OORD Grote Houtstraat 108 - Haarlem Naar nu blijkt is de gestrande ertstanker Vittangi" gistermorgen bjj Vlissingen in- lerdaad enige tijd geheel vlot geweest, toch dit was van te korte duur om het schip in vrij water te krijgen. Bij het vlot- trekken van de Zweed maakte men name lijk gebruik van de ,,top" van de vloed. Na een half uur was het water al weer te ver gezakt, en raakte de kiel van de „Vittangi" grond. Later echter is de reus weer vlot gekomen en in behcuden haven gebracht. Doordat het schip nu geen slagzij meer maakte, konden de luchtcompressoren, die tot nu toe aan boord van de bergingsvaar tuigen werkten, op het dek van de „Vittan gi" gebracht worden. Twee kranen zijn begonnen met het lossen van de ruimen in het voorschip met inmiddels gearriveerde binnenvaartuigen van 500 tot 600 ton draagvermogen. Om de sleepboten „Gele Zee" en „Scal- dis" meer trekkracht te geven bij het in open water houden van het schip, dat dwars op het vaarwater in de ebstroom iigt. werden ze in tandem gekoppeld met de sleepboten „E ropa" en „Van Woelde- ren". Het schip is gistermiddag om tien over vijf, dankzij het opkomende water en dank zij het feit, dat een deel van de lading eruit verwijderd was, weer geheel vlotgekomen en naar de Vlissingse haven versleept. De Vlissingse boulevard stond zwart van de mensen, die uit alle delen van Zeeland waren gekomen om dit schouwspel niet te missen toen het Zweedse schip werd ver sleept naar de Vlissingse buitenhaven. De kranen uit Rotterdam gaan daar nog verder met het lossen van de lading, en het is nog niet zeker, waar het schip ten slotte gerepareerd zal worden. Het is mo gelijk dat het Antwerpen zal zijn en het kan ook in Rotterdam gebeuren, maar men ziet in Vlissingen geen kans een dergelijke grote reparatie uit te voeren. Het meest waarschijnlijk lijkt Antwerpen, omdat men tegen een reis over de Noordzee met het zwaar beschadigde schip opziet. Zoals men weet hebben de bergers het bergingscontract afgesloten op basis van „no cure no pay" en de scheepvaartdes kundigen in Vlissingen noemden de gehele berging „een gouden tientje op zijn kant". (Van onze reisredacteur) BELFAST, februari. De stoel, waarin de sergeant had gezeten, stond nog voor de haard in de eenzame politiepost van Derrylin. De man had in zijn donker blauwe uniform van de Royal Ulster Constabulary, de voeten in pantoffels, naar het behaaglijk knetterende open vuur gestoken, met de krant naast zich, zijn for mulier van de voebalpool zitten invullen. Zou Arsenal van de Spurs kunnen winnen? En wat zou Manchester tegen New Castle doen? Zou zijn ene guldentje hem nog eens werkelijk rijkdom in de schoot werpen? Het antwoord op die droom vraag werd gegeven door een twintigjarige jongen, die buiten in de regenachtige nacht stond. Hij schouderde zijn geweer en mikte op de brede rug van de politieman. Het schot sloeg als een zweep slag door de stilte, de ruit spatte uit elkaar en voor de haard van de politiepost in Derrylin lag de eerste dode van de „campagne voor de bevrijding van Noord- Ierland'. De lange politie-inspecteur, die mij op een nachtelijke tocht door het moerassige grensgebied onder Ennis- killen had meegenomen, waar de Royal Ulster Consta bulary, versterkt door vrijwilligers en militairen over de kronkelpaadjes patrouilleert en' achter de heggen in hinderlaag ligt op zoek naar de IRA-terroristen, was in de stille kamer van Derrylin's politiepost zijn goed moedige vrolijkheid even kwijt geraakt. Hij wees door het raam: „Vandaar komen ze. Van achter de grens. De grens tussen groen en oranje". (ADVERTENTIE) N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Het bestuur van de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingen verkeer (A.N.V.V.), heeft van het ministe rie van Economische Zaken bericht ont vangen, dat het voor 1957 rekening moet houden met een vermindering van het subsidie met 200.000. In 1956 bedroeg het subsidie 1.410.000. In kringen van het vreemdelingenver keer en de Horeca-bedrijven is men over deze mededeling ontsteld. In 1956 bracht het vreemdelingenverkeer 236 miljoen gul den op. Deze inkomsten, die gur^tig wer ken op de handelsbalans en voor een deel onzichtbare uitvoer inhouden, zijn voor een groot deel mede bereikt door de krachts inspanning van de A.N.V.V.-propaganda in het buitenland. Nu men aan de ene kant het propagandistische argument aan het verliezen is, dat Nederland goedkoop is en men anderzijds zich extra inspanning wil getroosten om de vele miljoenen bezoekers van de wereldtentoonstelling 1958 te Brus sel op te wekken tevens een bezoek aan Nederland te brengen, is een verlaging van het subsidie een zware slag, aldus meent het bestuur van de A.N.V.V. Men zal pogin gen in het werk stellen het oude subsidie, dat voor het werk toch al aan de lage kant was en dat ook wordt verlaagd door de prijsstijgingen, te behouden. Groen en oranje: ik dacht terug aan die avond in Belfast, toen dertig glazen schui mend bier omhoog gingen en dertig man nen met oranje sjerpen om plechtig een dronk uitbrachten: „To good king Wil liam", op de goede koning Willem. Die dronk werd dezelfde avond door de leden van tientallen loges van Ulsters Oranje- orde uitgebracht in het hoofdgebouw van de orde in Belfast. Een vreemde ervaring met een eigen parlement en een eigen kabinet, maar het wil van zijn deelgenootschap in het Verënigd Koninkrijk„not an inch", geen duim breed, wijken. „Ulster is British", Britser dan Brits zelfs, het werkt als een paard voor de Britse economie, vecht als een leeuw in Britse oorlogen, voelt zich politiek, economisch en in levenswijze op leven en dood met de grote Britse broer verbonden. En al kpn men de spot van de Zuid-Ieren begrijpen, wanneer de Ulstermen weer eens over hun eigen voeten struikelen in de haast om te bewijzen: „Wat ben ik toch een lekker op passend knulletje en wat is die rooms- katholieke jongen van de buren toch een voor een Nederlander, die meent dat er Me branieschopper-, aan bewondering alleen in zijn eigen land op oranje wordt gedronken. Welnu, het gebeurt in Noord- Ierland met tenminste evenveel vuur Want de Ulstermen vereren in de koning stadhouder Willem de man, die, toen hij met zijn roomskatholieke schoonvader James II afrekende in de slag bij de Ierse rivier de Boyne (1690), de protestantse be volking in Noord-Ierland voor het eerst de status van vrije, gelijkgerechtigde burgers verschafte. Daarom noemen die Ulsterse protestanten zich „Oranjemannen" en op 12 juli, de verjaardag van de slag bij dc Boyne, is er in Belfast net zoveel oranje te zien als op Koninginnedag in Den Haag. Dat streelt die Nederlander, totdat hij merkt dat oranje in Ierland een scherpe religieuze scheidslijn symboliseert. Tussen de „groene Ieren", rooms-katholiek en voorstanders van een herenigd Ierland, en „oranje Ieren", protestanten die zich hard nekkig vastklampen aan hun Britse status. Dat bleek overduidelijk in het gebouw van de Oranje-orde, waar de loges van deze, organisatorisch in zekere zin aan de vrij metselarij herinnerende, orde bijeen wa ren. In goedmoedige gezelligheid welis waar, maar met een duidelijke antipapis tische ondertoon. „Zij" betekenen in de gesprekken rooms-katholiek en „wij" was protestant. En dat „wij" stond voor: el kaar helpen, ook maatschappelijk, en pal staan tegen Rome en Dublin. Een typische minderheidssolidariteit, ogenschijnlijk vreemd voor een groep, die in Ulster met 900.000 tegenover 450.000 rooms-katholieken een sterke meerderheid bezit. „Maar wij hebben in onze historie een zure minder heidsperiode beleefd", zo zei een lid van de orde tegen mij. „De rooms-katholieken krijgen meer kinderen en als wij niet op passen zitten wij er zo weer onder". Al is oranje symbool van zijn pro testantse emancipatie, voor de verdediging van de huidige status steunt Noord-Ierland op een andere loyaliteit, namelijk die jegens Groot-Brittannië en het huis van Hannover. Ulster heeft lokale autonomie. De politieposten van de Roal Ulster Constabulary aan de grens liggen in de eerste linie tegen de terreuracties van de IRA. voor de harde onverzettelijkheid, durf en ijver van die eigenzinnige Ulster ontkomt men ook weer niet. Die eigenschappen hebben er inderdaad voor gezorgd, dat er twee Ierlanden zijn gegroeid. Aan de ene kant het speelse, be koorlijke, onbekommerde Dublin, aan de andere het potige grauwe Belfast. Maar ook aan de ene kant de neutrale republiek, die een oorlogsprofijt van vierhonderd mil joen pond over de balk joeg, economisch in al zijn' Vo'egen kraakt, een werkloze-op iedere vijftien mannen telt, en jaarlijks een emigrant op iedere dertig, en aan de andere kant Ulster, dat niet alleen de economische lusten, maar ook de oorlogs lasten van de Britse band kent en dat nu een in een intrinsiek even arm gebied als het zuiden, een grootscheepse bouw- en textel-industrie heeft opgebouwd. Dat slechts een werkloze op 25 mannen heeft en zich een stelsel van sociale voorzie ningen kan veroorloven, waarbij het nog zeer achterlijke systeem van de republiek volslagen in het niet zinkt. Niet alleen de oranje Ulstermen denken er niet aan die sociaal-economische verworvenheden, ook de rooms-katholieken, die nu op de natio nalistische partij stemmen, zouden wel twee keer in hun huishoudboekje kijken, wanner zijn werkelijk de kans zouden krij - gen voor een hereniging van Ierland te stemmen. „Zij ijveren er slechts voor", zo zei een hoge functionaris van de Ulster regering tegen mij, „omdat zij weten dat die toch niet verwezenlijkt zal worden. „Maar ja", zo voegde hij er met Ierse overdrijving aan toe, „Ierland is nu een maal het grootste openlucht-gekkenhuis van de wereld". Zonder die overdrijving te onderschrij ven, kan men niet ontkennen dat de ar gumenten in de Ierse politiek wel eens wat komisch aandoen. Wanneer men bijvoor beeld in Dublin verneemt, dat „de onder drukking van de rooms-katholieken door de Britse bezettingstroepen in Ulster ver gelijkbaar is met het Russische optreden in Hongarije", dan moet men bij het zien van de brave Britse jongens in uniform, die door Belfast flaneren, wel even glim lachen. Zeker, er bestaat in Ulster een zekere mate van godsdienstige speldeprikkerij, van maatschappelijke bevoordeling, die de buitenstaander nogal kinderachtig aan- Ulster is British": in het hoofd kwartier van de Unionistische partij, die de protestanten in Ulster ver tegenwoordigt, zetelt partij-secre taris Billy Douglas, die men wel Ulsters ongekroonde koning noemt, Zolang de godsdienstige tegenstel ling blijft bestaan, kunnen de Unionisten de verkiezingen nooit verliezen. ADVERTENTIE U kunt uw verhoogde benzine-uitgaven ge makkelijk tot het oude of een nog lager niveau terugbrengen door aanschaffing van 'n RENAULT 4 of RENAULT DAUPHINE 1 op 17! Prijzen resp. f 4190.— en f 558(1.— GARAGE DEN HOUT Halszaak De snelheid waarmee het menselijk leven door de tijd heenvliegt is verbazingwek kend. Zo ben je geboren, zo ben je grijs en kaal, en zo ben je voorbij. Het is als de gefilmde opnamen van groeiende plan ten. Je ziet ze omhoog schutteren, kramp achtig zich ontplooien en verwelken in de zeventien minuten die de natuurfilm duurt. Dan gaat het licht aan en eten we vanïlle- ijs. Het zou dom zijn, te menen, dat we hier voor geen xvaarschuwing ontvangen. Gods dienst leert het ons, dichters vertellen het ons. Maar op de een of andere manier denken we altijd, dat het voor ons niet geldt. En wat doen we om ons op die Kennis in te stellen? Verrijken we onze ziel? Den ken we na over eeuwigheid? Nee, we zwe len voor ons dagelijks brood, we betalen inkomstenbelasting en brengen verjaar- dagsbezoeken. En wat hebben we daar aan als alles voorbij is? Merkwaardig is, dat de mens een dier lijk onbegrip heeft voor zijn werkelijke positie in de loop der dingen. Aan de andere kant, als hij werkelijk zich bewust was van zijn omstandigheden, wat zou hij doen? En dit doet mij denken aan mijn lieve lingsverhaal. De man die in toenemende mate begon te lijden aan martelende mi graine, oorpijnen en oogsteken. Hij lag hele dagen op zijn bed, zijn oren gonsden, zijn ogen puilden uit, zijn hoofd leek in brand te staan. Zijn dokter onderzocht hem maar vond niets verkeerds. De man ging naar zieken huizen, liet zich doorlichten, hart nakijken, bloedsomloop controleren, hersenen onder zoeken. Maar de hoofdpijnen, de oogkram pen en het oorsuizen bleven aanhouden. Zijn gezichtskleur werd roder en roder, zijn ogen puilden en zijn oren tuitten, en eindelijk vond een dure professor uit, dat de man aan iets ongeneeslijks leed en moest verwachten, in zes tot acht maanden te zullen sterven. De man nam dit met berusting op. Hij verkocht zijn zaak. zei vrienden en familie vaarwel en besloot de laatste maanden te leven zoals hij het zich altijd gedroom.d had. Een der dingen die hem als onbe reikbaar ideaal voorgezweefd. hadden, was het dragen van overhemden naar maat. Geld speelde voor de stervende geen rol meer en dus liet hij zich zes zijden over hemden aanmeten bij de beste hemden- maker van de stad. ,.Arm 58" („58" herhaalde de hemden- maker): „borst 37" („37"), boord 15l/s". „Vijftien-en-een-half boord?", zei de ten dood qeivijde. „Ik heb geen vijftien-en- een-half". „Meet nog eens na, Maagstra", zei de baas. Meneer Maagstra mat. „Vijftien-en-een- half', zei hij. „Positief". „Ik draag altijd veertien-en-een-half", zei de man met zes maanden levensver wachting. „Dat is mijn maat". „Veertien-en-een-half', zei de hemden maker. „Wel, meneer, zoals u wilt. Alleen, als u veertien-en-een-half draagt, dan moet u er op rekenen dat uw ogen zullen uitpuilen, uw oren zullen suizen, u zult een hoogrode gelaatskleur en vreselijke hoofdpijnen krijgen Herman Fortuin Een hard en onverzettelijk volk: twee dokwerkers uil Belfast. doen. Maar daar staat tegenover, dat de bevolking van Ulster met bewonderens waardige zelfbeheersing reageert op de in ieder opzicht ongerechtvaardigde terreur acties uit het zuiden. Dat de regering onder de „wet op de speciale bévoegdheden" zich het recht toemeet verdachte elementen te interneren kan men haar, gezien het aantal gevallen van overduidelijke illoyaliteit, niet kwalijk nemen. Maar als vandaag of morgen bij een nieuwe aanslag van de I.R.A. weer een paar onschuldigen omkomen, zou de latente spanning tussen groen en oranje, de tragische verdeeldheid van Ierland, wel eens in represailles kunnen uitbarsten, met kwade gevolgen. (Van onze belasting-medewerker) Vele van onze lezers zullen het aangifte biljet voor de inkomstenbelasting 1956 reeds ontvangen hebben. En als ze het niet ontvangen hebben, zal het niet lang meer duren. Het is de bedoeling om in een aan tal artikelen degenen die het biljet zelf in vullen, door een korte bespreking van de meest voorkomende moeilijkheden, voor zover de plaatsruimte dat toelaat, daarbij behulpzaam te zijn. We denken daarbij aan particulieren, dat zijn zij, die geen bedrijf uitoefenen en ook niet een zogenaamd vrije beroep, zo als dokter advocaat, notaris enzovoorts. Als regel verzorgen deze niet zelf hun aan gifte. Het uitgreikte biljet draagt aan de voorzijde een grote A of een B. Staat er een A op, dan wordt alleen opgave van het inkomen ge- vraagd. Het bil jet met een B ver eiste ook aangifte van het vermogen. We beperken ons tot de aangifte voor de inkomstenbelasting, indien mogelijk zullen we in het slot-arti- kel nog enkele opmerkingen over de ver- mogensaangil'te maken. Deze aangifte le vert over het algemeen veel minder moei lijkheden op dan die voor de inkomsten belasting. Vooraf nog een enkele opmerking. Ieder, aan wie een aangiftebiljet is toegezonden, is gehouden het in te vullen, ook al meent hij of zij nog zo stellig, dat geen belasting verschuldigd zal worden. De terugzending moet geschieden vóór 15 april. Deze ter mijn kan verlengd worden tot 15 juli, als een voorlopige aangifte wordt gedaan. Een biljet daarvoor is of te vinden in het aan giftebiljet, óf het kan gewaagd worden op de inspectie. We zouden het doen van zulk een voorlopige aangifte aan onze lezers niet aanraden, als er niet een reden voor is, bij voorbeeld dat niet tijdig alle vereiste gegevens beschikbaar zijn. Waarom zoudt u een vervelende bezigheid nodeloos uit stellen? In juli hebt u misschien vakantie en dan is het nog veel vervelender. Het eerste punt, dat we bij de beschouwing van het aangiftebiljet ontmoeten, dat wel enige toelichting vereist, is de kinderaftrek. Het is vraag 3 van het A-biljet en vraag 8 van het B-biljet. De wet geeft kinder aftrek voor alle eigen kinderen, stiefkinde ren en pleegkinderen, die op 31 december 1956 nog geen zestien jaar waren. Hierop is slechts één uitzondering: wanneer man en vrouw gescheiden zijn of duurzaam ge scheiden leven, dan is voor kinderen, die inwonen bij één der (voormalige) echtge noten vereist, dat zij grotendeels op kosten van de andere worden onderhouden, wil die andere (voormalige) echtgenoot of echtgenote recht op kinderaftrek hebben. We nemen nu als voorbeeld een man en vrquw, die gescheiden zijn, terwijl de vijf tienjarige dochter bij de moeder inwoont en grotendeels op kosten van de vader wordt onderhouden. In dit geval krijgen man en vrouw beiden kinderaftrek. De vrouw eenvoudig omdat het kind nog geen zestien jaar is en de man omdat het gro tendeels op zijn kosten wordt onderhou den. Met „grotendeels" wordt bedoeld voor meer dan de helft. Wat precies een pleegkind is, zegt de wet niet meer, maar we menen dat in de oude regel: pleegkind kan alleen zijn het kind, dat als een eigen wordt onderhouden en opgevoed, niet veel verandering is geko men. Het pleegkind zal geheel als een eigen behandeld moeten worden en geheel ten laste van de belastingplichtige moeten ko men. Met kinderen boven de zestien jaar is het wonderlijk. Die kunnen voor meer dan één gelden. Daarover en over nog wat anders een volgende keer. (ADVERTENTIE) HAMEA-Geieimooie, gave handen. 95 ct- HAMEA-Crème: Iris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die hét 'm doet WAT munhaRPT maakt isGOEfr P.T.T. in Santpoort ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Zoals wij hebben gemeld zal het hulp kantoor der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie te Santpoort-Station met ingang van 1 maart worden verheven tot bijkantoor met volledige dienstuitvoering. Hoewel het verschil tussen een hulp kantoor en een bijkantoor in hoofdzaak van interne aard is, zal de omzetting ook voor het publiek enige veranderingen medebrengen, daar de dienstuitvoering ge heel zal zijn als op de bijkantoren in de steden, d w.z. dat gedurende de gehele openstellingstijd (8.30—12.30, 14.00—16.00 en 17.0019.00; des zaterdags 8.3013.00 uur), de volgende postzaken kunnen worden af gedaan: zegelverkoop, verzending van aan getekende stukken en postpakketten, rijks postspaarbank, telegraaf- en telefoondienst. Voor het storten en uitbetalen van post wissels, voor de postcheque- en girodienst, kwitantiedienst, belastingbetalingen, uit keringen ingevolge sociale verzekerings wetten, pensioen- en postbetalingen, zal het bijkantoor zijn opengesteld van 8.30 12.30 en van 14.0015.00 (des zaterdags van 8.30—13.00 uur). De huidige openstelling na 15 uur voor deze onderdelen van het geldbedrijf komt derhalve te vervallen, zulks in overeen stemming met de in het gehele land gel dende regeling. Als nieuwe faciliteit wordt ingevoerd het inwisselen en verkrijgen van munten op maandag tot en met vrijdag van 9.00— 12.30 uur (des zaterdags niet). De laatste buslichting aan het kantoor, welke aansluiting geeft op de nachtpost treinen, zal te 19.25 uur blijven geschieden. De omschrijvingen, die men in de woordenboeken vindt: voorbeeldig, uit nemend, voortreffelijk, zijn niet meer in overeenstemming met het tegenwoor dige taalgebruik. Wij zeggen: de kin deren hadden uitbundig plezier of: iemand uitbundig prijzen. De definitie der woordenboeken is echter historisch wel te verklaren. Het Duitse zelfstandig naamwoord Ausbund betekent: toon beeld, model, puikje. Het is namelijk oorspronkelijk: het buiten aan een pak koopwaar gebonden monster en natuur lijk gebruikte men daarvoor het aller beste. Ausbündig betekent daardoor: voortreffelijk, uitstekend, bijzonder en in deze zin werd het woord in het Ne derlands overgenomen. Thans gebruikt men het in de zin van: geweldig, tot het ^overdrevene toe.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5