TAXI 18000 Zandvoortse raadsleden trekken het boetekleed aan Stichter van „Ons Huis" en diaconie huis negentig jaar Optimisme en pessimisme bij verkoop bloembollen in het buitenland Sloop van veelomstreden pand na netelige discussie uitgesteld Van Deursen's Speciaalzaak Ds. G. Hulsman behartigde zowel geestelijke als sociale belangen WOENSDAG 27 FEBRUARI 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 „VERGISSING IS MENSELIJK" Chef Albert Heijn-winkel viert jubileum LISSE Soldaat uit Lisse voor militair gerechtshof HAARLEMMERMEER Tarieven voor sluiten van huwelijken VOOR BETERE AARDAPPELEN „Burgerschap en burgerzin" voor jonge kiezers VIJFHUIZEN Dorpshuiscomité roept burgerij bijeen J aarvergaderin£ ambtenarenbond Verbetering zwembad „De Blauwe Beugel" HILIEGOM Toneelgroep „Alliance" gaf avond voor 't Nut BENNEBROE& V astenavondviering Kath. Vrouwenbeweging Deelneming van Lisse aan bollencorso nu definitief Bijeenkomst Katholieke Culturele Kring Haarlemmermeer bespreekt de samenvoeging IN DE DINSDAGAVOND gehouden vergadering van de Zandvoortse gemeente raad is een langdurige discussie ontstaan naar aanleiding van de brief, die de raads leden mevrouw Moll (Arb.), Siegers (KVP) K o n in g (Alg. Zandvoorts Belang) en T at e s (VVD) naar de gemeenteraad hebben gezonden, met de vraag het besluit van de raad van 22 januari tot afbraak van het pand Rozenobelstraat 4 in te trek ken. Daarby kwam ter sprake het nachtelijk bezoek, dat de raadsleden B r e u r e en T a t e s na afloop van de vorige raadsvergadering in aanwezigheid van de wethou ders Van der Werff en Kerkman aan genoemd pand hebben gebracht. Er ontstond een netelige discussie, waarbij over en weer diverse beschuldigingen wer den geuit. In het vuur van het gevecht werd gebruik gemaakt van termen als „leu gens", „stunts" en „opvoering van een operette", met welk laatste woord het nachte lijk bezoek van de raadsleden aan het veelomstreden pand werd bedoeld. Uiteinde lijk was de overwinning aan de briefschrijvers. De raad ging niet in op een voor stel van wethouder Van der Werff om een beslissing aan te houden, maar stelde zich met tien tegen drie stemmen achter de brief, zodat dus sloping van het pand voorlopig van de baan is. De agenda leverde weinig moeilijkhe den op en de reeds in ons blad gepubli ceerde voorstellen van B. en W. werden aangenomen, nadat over enkele punten van gedachten was gewisseld. Nadat de voorzitter, burgemeester mr. H. M. van F e n e m a, de brief van de vier raadsle den aan de orde had gesteld, gaf de heer T a t e s hierop een toelichting. Deze stel de, dat het wellicht een vreemde handel wijze van de raad is, om na een besluit te hebben genomen zijn standpunt te her zien. Hij memoreerde, dat na de vorige openbare raadsvergadering een besloten zitting was gevolgd, tijdens welke over de huisvesting van twee moeilijk plaatsbare gezinnen was gesproken. De raad is toen andermaal geconfronteerd met enige schrijnende woningnood-problemen. „Wanneer het pand Rozenobelstraat 4 wordt afgebroken, zal dit inderdaad voor het Gasthuisplein een buitengewone ver betering betekenen. Maar mogen wij de dorpsverfraaiing stellen boven de woning nood?" vroeg de heer T a t e s zich af. Spreker zei, dat de raadsleden toen be sloten werd tot afbraak van genoemd pand steeds van de gedachte zijn uitgegaan, d het hier krotopruiming betrof. De wo ningen blijken echter nog niet als krotten te kunnen worden aangemerkt en zijn, na het aanbrengen van voorzieningen, voor twee gezinnen bewoonbaar. Spreker meen de, dat met het oog op de woningnood thans geen huizen moeten worden afge broken. „Het zou een aanfluiting zijn, wan neer wij wel tot sloping overgingen". En verder: „Wanneer ik een fout heb gemaakt om mijn stem ten onrechte aan het voor stel tot slopen te geven, dan zou ik willen stellen: het boetekleed siert". Ook mevrouw Moll (Arb.) trok het boetekleed aan en zei, dat ze zich bij het nemen van het besluit tot het doen slo pen had vergist. Zij was van de gedachte uitgegaan, dat het hier ging om een krot woning. De heer Siegers (KVP) stelde, dat de raad zich in de plaats moest den ken, van de mensen, die dringend om be hoorlijke woonruimte verlegen zijn. Het beste was naar zijn mening, het pand Ro zenobelstraat 4 met bescheiden middelen op te knappen voor bewoning. De heer Koning (Alg. Zandv. Bel.) evenals vorige sprekers een van de onder tekenaars van de brief zei: „Inderdaad heeft de raad een vergissing begaan. Maar een vergissing is menselijk". Wethouder Van der Werff haalde een uitlating aan van de persoon, die het pand Rozenobelstraat 4 het laatst heeft bewoond. In plastische termen heeft deze gezegd: „De raad is hotsie-knotsie als hij dat pand niet laat slopen". De wethouder stelde voor, een beslissing aan te houden en door de commissie voor publieke wer ken te doen beoordelen, in welke toestand het perceel verkeert. Operette Uitvoerig gaf de voorzitter zijn mening over de gang van zaken te kennen een mening die een scherpe reactie van de heer Tates veroorzaakte. De voorzitter stelde zich achter het voorstel van wethouder Van der Werff om een beslissing aan te houden en „thans weer geen overhaast be sluit te nemen". Hij sprak waarderend over het feit, dat de raadsleden van hun belangstelling voor het huisvestingspro bleem doen blijken. Nadat mr. Van Fene- ma de voorgeschiedenis van deze kwestie had belicht, noemde hij haar een „tragi- comedie". Het nachtelijk onderzoek van de raadsleden naar de toestand van het per ceel Rozenobelstraat 4, schetste hii in iro nische termen als „de opvoering van een operette"; „toch kan men ook nog enigs zins waardering hebben voor deze nach telijke activiteit", aldus spreker. De voorzitter betreurde de gang van za ken echter en achtte haar niet op het oeil staan voor een gemeenteraad als die van Zandvoort. Hij wees hierbij op de publika- tie over dit nachtelijk onderzoek in ons blad, door welk verslag het gebeurde ..het halve land is doorgegaan". De voorzitter was erover opgebeld zelfs vanuit Utrecht. Spreker wees erop. dat aan een verzoek om schorsing van het raadsbesluit onmo gelijk door B. en W. kon worden voldaan, daar volgens artikel 209a van de Gemeen tewet, B. en W. slechts gebonden zijn, de besluiten van de raad uil te voeren. Mr. Van Fenema vervolgde door erop te wij zen, dat door slooing van de oude woning met schuur het GasthuisDlein kan worden verbeterd en aanmerkelijk in waarde zal stijgen. Het verzoek om de sloping twee jaar uit te stellen noemde hij: „op zijn vriendelijkst gezegd: naief". Hij vreesde, dat de „sta-in-de-weg" dan nog langer ge handhaafd zal blijven. SDreker achtte de mening onjuist, als zouden B. en W. de doi-psverfraaiing boven de oplossing van de woningnood willen prevaleren. „Wij hebben echter ook aan de dorpsverbetering aandacht te schenken. Er is nog genoeg te verbeteren, temeer daar aan het sanerings plan nog niet is gewerkt". De voorzitter bleef bij zijn mening, dat met het besluit tot slopig door de raad geen beleidsfout is gemaakt. „Het was een verstandig besluit", besloot mr. Van Fenema. „Ondeskundig" In tweede instantie zei de heer Tates het te betreuren, dat deze kwestie op het niveau, als thans gebeurde, werd behan deld. Hij nam het de voorzitter bijzonder kwalijk, dat deze het verzoek van de vier briefschrijvers als „naief" betitelde. „U hebt hier niet te maken met kinderen maar met mensen, die met beide benen op de grond staan". Spreker wees erop, dat wet houder Van der Werff steeds had gespro ken van een „krot". In de vorige raads vergadering gaf de heer Slagveld even als de heer Gosen niet aanwezig als zijn deskundige mening te kennen, dat de wo ning „prima" is. De heer Tates stelde deze mening tegen over die van de wethouder, die naar zijn oordeel „ondeskundig" op dit gebied is. „Maar dat is hem niet kwalijk te nemen, want hij weet niet wat hij zegt", aldus de heer Tates, die voorts zei. dat zijn nachte lijk onderzoek in het thans onbewoonde huis zelfs is gekenmerkt als een verkie zingsstunt. De VVD-woordvoerder maakte echter duidelijk, dat alle fracties zich ach ter het verzoek om de sloping aan te hou den, hebben gesteld. „Als het college goed willend was geweest, dan hadden B. en W. het raadsbesluit aangehouden. De raad heeft er recht op, op een eerder genomen besluit terug te komen", aldus spreker, die voorts zei, niet te willen suggereren, dat B. en W. onvoldoende aandacht aan de wo ningnood zouden schenken. Wethouder Van der Werff: „Op die bewuste nacht na de besloten raadsverga dering heb ik tegen Kerkman gezegd: wees voorzichtig, dat is weer een van de vele stunts van de heer Tates. Die poogt weer de hele raad op sleeptouw te nemen". De wethouder opperde vervolgens de ver onderstelling, dat de heer Tates de vol gende dag naar „de krant was gelopen om een stuk te laten opnemen". De heer Tates reageerde echter scherp met de interrup tie: „Houd u toch op met. uw leugens", waarna hij mededeelde, geen stappen tot genoemde publikatie in ons blad te heb ben genomen, doch ervan versteld te heb ben gestaan, dat ons blad van het nachte lijk onderzoek in kennis was gekomen. Stunts Nadat de heer Diemer (Arb.) als zijn mening had te kennen gegeven, dat een beslissing over dit punt moest worden aangehouden, zei zijn fractiegenoot Moll de wijze, waarop de voorzitter had gespro ken. te betreuren. De heer Siegers dreigde overstag te gaan en liet uitkomen, dat het toch misschien wenselijk was een beslis sing aan te houden. De heer Tates eiste, dat wethouder Van der Werff het woord „stunts" terugnam, want: „Een raadslid, dat rustig zijn plicht doet. haalt geen stunts uit. De voorzitter had de indruk, dat de wethouder een humoristische op merking had willen maken. Het onmiddel lijke commentaar van de heer Tates loog er niet om: „Tjonge, tjonge, wat is hij (de wethouder» toch lollig...." Wet houder Van der Werff dacht er niet aan zijn opmerking „stunts" terug te nemen. „Daarmee heb ik de heer Tates in een waar licht gesteld", was zijn commentaar. Na ongeveer anderhalf uur over dit punt te hebben gesproken, kwam het verst- strekkende voorstel tot uitstel van de sloping, zoals voorgesteld in de brief van de vier raadsleden in stemming. Met tien tegen drie stemmen stelde de raad zich hierachter. Tegenstemmers waren de heren Diemer, Van der Werff en ir. Van Kuyk (Arb.). In het stichtingsbestuur „Gemeenschaps huis Zandvoort" werden benoemd de heren J. H. Lindeman (twaalf stemmen) en C. Paap (elf stemmen). Twee stemmen wer den uitgebracht op de heer Koning en één op de heer Breure. Aanvankelijk verklaarde de heer Koning zich tegen het standpunt van Gedeputeer de Staten om de wedden der wethouders te verhogen. Hij noemde het wethouder schap een „ere-baantje" en de wethouders moeten zich daarom offers getroosten. Enige andere raadsleden wezen er ech ter op, dat het wethouderschap beslist geen ere-baantje kan worden genoemd, gezien het vele en verantwoordelijke werk, dat moet worden verricht. Ir. Van Kuvk (Arb.) betreurde het, dat het Zuiderbad gezien de financiële consequenties nog niet kan worden her bouwd. Ook de heren lindeman (KVP) en Breure waren deze mening toegedaan. De heer Koning echter zei. dat Zandvoort als zeebadplaats aan een bad grote behoefte heeft. De voorzitter achtte herbouw van het Zuiderbad wel noodzakelijk. Mede als gevolg van de maatregelen tot bestedings beperking moet hiervan thans worden af gezien. Jammer vond de voorzitter het, dat het rijk de gemeente wat betreft de finan ciële steun tot herbouw van het bad heeft teleurgesteld. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter, dat bij de strandpachters niet zo'n grote animo leeft voor uitbreiding van het aantal bad- cabines. ADVERTENTIE Vrijdag 1 maart zal de heer Th. Verzeil- berg, chef van de winkel van Albert Heijn, Grote Krocht 24 te Zandvoort het feit her denken, dat hij vijfentwintig jaar geleden bij dit bedrijf in dienst kwam. De heer Verzeilberg begon zijn loopbaan in 1932 als verkoper bij de toenmalige firma Van Amerongen. Na bij verscheidene filialen van deze firma te hebben gewerkt werd de heer Verzeilberg benoemd tot chef van de Van Amerongenwinkel in de Kruisstraat te Haarlem en in 1946 tot chef van de winkel in Zandvoort. In 1952 gingen de zaken van de firma Van Amerongen over naar Albert Heijn. Voor het hoog militair gerechtshof te Den Haag stond een negentienjarige dienstplichtige soldaat uit Lisse terecht, die in appèl was gekomen van een vonnis van de krijgsraad, waarbij hij werd veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek en vijf maanden strafklasse, omdat hij met een kameraad, terwijl zij in licht arrest waren, was ontsnapt en in burgerkleding naar België was uitgeweken. Daar waren zij tijdens een poging tot in braak in Brussel aangehouden Verdachte verklaarde erg veel spijt te hebben van het gebeurde en tot de poging tot inbraak te zijn gekomen, omdat hij in drie dagen niet had gegeten. Vooral tegen de straf klasse had hij veel bezwaar. De advocaat-fiscaal, mr. Zaayer, vond dc strafklasse de enige manier om verdachte begrip voor de krijgstucht bij te brengen en eiste bevestiging van het vonnis. De verdediger schetste verdachte, die in het burgerleven een uitstekend werknemer is. als een jongen, die innerlijk nog kind is gebleven. Hij heeft een moeilijke jeugd gehf.d en is erg op vrijheid gesteld, welke hij in dienst kwijt is. De verdediger vroeg het hof de strafklasse niet te laten door gaan, daar dit zijns inziens een verkeerde uitwerking zal hebben. De uitspraak volgt later. In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen tot het vast stellen van een nieuwe legesverordening. Zij delen mee, dat nu voor het voltrekken van huwelijken door de restauratie van het raadhuis een accomodatie is verkregen, die aan de eisen des tijds voldoet, het redelijk is de thans daarvoor geldende tarieven te verhogen. Het tarief vöor een huwelijk voor de eerste klasse wordt verhoogd van 50 tot 75 en voor de tweede klasse van 35 tot 50; de derde klasse willen B. en W. ongewijzigd laten. Het tarief voor het voltrekken van een huwelijk op een buiten gewoon uur zal echter worden verlaagd van 10 tot 7.50. Ook zullen de tarieven voor het voltrekken van huwelijken buiten het raadhuis verhoogd worden. Ook wordt voorgesteld het legestarief terzake van de afgifte van bouwvergun ningen als volgt te verhogen: voor het ge deelte van de bouwsom boven 20.000 tot en met 100.000 met vijf cent voor elke 100; voor het gedeelte van de bouwsom boven 200.000 eveneens met vijf cent per 100. In vergelijking tot de in andere ge meenten geldende tarieven zijn die, welke tot dusver in Haarlemmermeer worden ge heven, laag te noemen. B. en W. zijn van mening, dat gelet op de te verrichten om vangrijke werkzaamheden ten behoeve van de behandeling en beoordeling van bouw- aanvragen de verhoging alleszins gewet tigd is. Indien de wijzigingen worden aanvaard dan verwachten B. en W. een hogere leges opbrengst van naar schatting 3.400. (ADVERTENTIE) SINDS 1851 Ged. Oude Gracht 107 Tel. 14245 Voor het uitreiken van het boekje „Bur gerschap en burgerzin" aan jonge kiezers vragen B. en W. van Haarlemmermeer aan de gemeenteraad een bedrag van 1.200 beschikbaar te stellen. Het boekje bedoelt de jonge kiezers naders te brengen tot het besef van de nieuwe verantwoordelijkheid van hun kiesgerechtigde burgerschap en tot begrip van het voorrecht dit burger schap te bezitten. Voor Haarlemmermeer zullen zeshonderdvijftig exemplaren nodig zijn in het jaar 1957. Chassis voor vuilnisauto Voor het aanschaffen van een chassis, uitgerust met extra schokbrekers en voor zien van een fabriekscabine, met inbegrip van een L.P.G.-installatie voor de vierde roltrommelvuilnisauto vragen B. cn W. van Haarlemmermeer en de gemeenteraad een krediet van 19.000 beschikbaar te stellen. Enkele weken geleden werd door het college van Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer een vergadering be legd met afgevaardigden van verscheidene verenigingen en organisaties te Vijfhuizen om te bespreken op welke wijze het in gebrekkige toestand verkerende gymna- stiekgebouw kon worden gerestaureerd en veranderd in een dorpshuis. Het comité, dat werkt onder de naam „Comité Dorps huis Vijfhuizen", heeft de voorbereidende maatregelen verder ter hand genomen en is thans zo ver, dat men het moment ge komen acht om de plannen met de bur gerij te bespreken. Daartoe wordt op maandag 4 maart aan staande in café De Clerq aan de Spiering weg een openbare vergadering gehouden, waar het comité zijn plannen uiteen zal zetten. Het is de bedoeling, dat het be treffende comité deze avond tevens zijn bestaan beëindigt. Men zal tijdens deze bijeenkomst voorstellen het bestuur te be noemen van de „Stichting Dorpshuis Vijf huizen", die het dorpshuis in de toekomst in beheer zal hebben. In deze stichting zal zitting worden genomen door twee ver tegenwoordigers van elk der verschillende geestelijke stromingen van het dorp. De be treffende bestuursfunctionarissen zullen tijdens de vergadering worden gekozen. Tijdens de gehouden jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Ambtenaren, afdeling Zandvoort, bleek uil het jaarverslag van de secretaris, dat het ledenaantal is toegenomen van 123 tot 130 en nog i-egelmatig groeit. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren F. de Jong, voorzitter; J. G. Bisenberger, penningmeester; L. H. Cohen, tweede voorzitter; K. Paap, tweede secre taris: Corn. Koper, tweede penningmees ter; W. Harting, Keesman en P. Pijper, leden werden bij acclamatie herkozen. In de kascommissie werden benoemd de heren R. Huizing, G. Keur en G. van Walsum. De hoofdbestuurder, de heer Lindoorn. huldigde de heren R. Huizing. P. Herfst en Jb. de Muinck. Eerstgenoemde met het oog op zijn veertigjarig- en beide laatst- genaamden wegens hun 25-jarig N.V.V.- lidmaatschap. Het gouden- en de zilveren- N.V.V.-insignes werden aan hen uitge reikt. Hun echtgenoten ontvingen een doosje theelepeltjes. De afdelingsvoorzit ter, de heer F. de Jong, bood dc- drie ju bilarissen namens de afdeling een her inneringsgeschenk aan. Dominee G. Hulsman, thans emeritus predikant te Laren (bij Lochem), die van 1894 tot 1903 hervormd predikant te Zand voort was, hoopt dinsdag 5 maart negentig jaar te worden, na twee dagen tevoren zijn 65-jarige echtvereniging te hebben gevierd. Ds. Hulsman destijds behalve de gees telijke ook de grote ijveraar voor de maat schappelijke belangen van Zandvoort, ge niet bij de oude Zandvoorters grote be kendheid. In brede kring was hij door zijn belangrijk werk op maatschappelijk gebied zeer geliefd en nog altijd wordt met grote waardering over zijn werk gesproken. In Zandvoort was hij de stichter van het be kende „Ons Huis" en van het Hervormde Diaconiehuis. Een goede indruk, hoezeer hem zijn Zandvoortse periode nog altijd na aan het harte ligt, ver krijgt men uit het memoran dum, dat de krasse predikant deze maand aan het gemeentebestuur van Zandvoort zond nadat hem was gevraagd zijn alge mene indrukken over zijn Zandvoortse pe riode te willen weergeven. Ds. Hulsman schreef o.a.: In Zandvoort, waar ik negen jaren als predikant in de Hervormde kerk ben werkzaam geweest, ben ik gekomen van het liefelijke Lemele en Archem in net najaar van 1894. Ik heb daar een heerlijke tijd mogen beleven in eigen gezin en op het terrein van de gemeente. Zandvoort was in die dagen nog voor een deel een vissersdorp en voor een deel een opkomende badplaats. Ik heb daar in het badseizoen kennis mo gen maken met vele autoriteiten op het ge bied van het kerkelijke en maatschappe lijke leven en heb veel van hen geleerd. Maarmijn hart ging uit naar het een voudige vissersdorp. Ik heb de bevolking leren kennen als een goed slag mensen en velen van hen als helden, die in geval van storm en stranding de moed hadden om hun leven te wagen ten dienste van anderen. Maar deze bevolking had één begrijpe- pelijke, doch gevaarlijke kwaal,de nei ging tot dronkenschap. Een leerplichtwet was er in die dagen nog niet. Jongens van negen en tien jaren gingen al mee met de vaders op zee en leerden al vroeg drank ge bruiken. Ik heb destijds treurige gevallen van dronkenschap en hun gevolgen meege maakt. Dit volksgevaar maakte de stichting noodzakelijk van een vergaderlokaal voor de jeugd waar geen drank werd geschon ken. Dit was de aanleiding tot de stichting van een „Ons Huis". Een kleine kroeg kwam te koop, waarvan de bezitter was overleden. De bekende filantroop, de heer P. W. Janssen, met wie ik het geval ging bespreken, gaf de koopsom op voorwaarde, dat ik voor de meubilering zou zorgen. Dit is het begin geweest. Later werden belen dende percelen aangekocht en zo werd het terrein van „Ons Huis" steeds verder uit gebreid. Het werd een plaats van geeste lijke opbouw, waar vele bekende mensen het woord hebben gevoerd. De invloed van deze stichting was weldadig. Doch er was méér dat herziening nodig had. Er werd weinig gedaan voor ouden van dagen. Er was wel een oude stichting, maar de ruimte aldaar was onvoldoende. Een wonderlijk geval was aanleiding om over te gaan tot de bouw van een diaconie huis. De bekende geneesheer dr. C. A. Gei'ke mijn buurman in de Kerkstraat kwam bij me en klaagde zijn nood. Hij was namelijk geroepen bij een zieke oude man, die met planken zich een hut had gemaakt in de duinen en die door dorpsgenoten in de buurt met karig voedsel in het leven was gehouden. De man had zich in tijden niet gewassen en had een korst vuil over het lichaam gekregen. Ik ging de ongelukkige bezoeken en stond er machteloos bij. Hoe was deze man nog te redden? Daar flitste mij een lumineuze gedachte door de geest. Er woonde sedert korte tijd te Zandvoort een aanzienlijke jonkvrouwe, freule Agatha de Vos van Steenwijk, een geboren ver pleegster, die in haar mooie villa hulpbe hoevende kinderen verzorgde. Ik ging naar haar toe en deelde haar mijn bevindingen mede. Zij kwam onder de indruk en zei, de ongelukkige oude man te zullen reinigen en helpen, op voorwaarde, dat ik dadelijk moeite zou doen om een diaconiehuis te stichten. Zij stelde daarvoor onmiddelijk 1000,beschikbaar. Een nieuwe taak lag voor mij. Ik ben aan het werk gegaan en het diaconiehuis is er gekomen. Twee zus ters, zuster Van Melle en zuster Bronders hebben toen de taak der verpleging op zich genomen en zo is er een mooi werk tot stand gebracht. Zo heb ik nog enige jaren mogen werken. In 1903 kreeg ik net be roep naar Groningen en ik nam het aan. 6 september 1903 nam ik afscheid, maar Zandvoort is mij steeds dierbaar gebleven. Het moge dorp en bewoners goed blijven gaan! Wat de verdere loopbaan van ds. Huls man betreft, zij het volgende gememoreerd: In Groningen voltrok zich zijn overgang van ethisch-orthodox naar vrijzinnig, een verandering, die hem in 1915 een beroep naar Assen deed aannemen. In 1920 ver trok hij naar Den Haag als voorganger van de Nederl. Protèstantenbond. In 1931 ging hij als predikant naar Drempt, en in 1943 verkreeg hij, ria gedurende 51 jaar als pre dikant te zijn werkzaam geweest, emeri taat. (Van onze correspondent in de bollenstreek) Dit jaar trekken de bloembollenreizigers meer dan anders tussen de verschillende landen heen cn weer, want er zijn vele moeilijkheden bij de verkoop. De abnor maal hoge temperaturen jagen de bollen in bloei en dus wordt de aanvoer aan de bollenmarkten groot, meestal te groot. Dit betekent, dat de prijzen die de broeiers voor de bloemen krijgen laag zijn. In Engeland, het narcissenland bij uitstek, ko men bovendien grote hoeveelheden nar cissen van het vrijveld aan de markt, zo dat de geforceerde bloemen verlies op leveren. Merken de reizigers, dat er weinig te verhandelen is, dan komen zy even naar huis. In feite zitten de bloembollenexporteurs dus op een stevige koude te wachten, waardoor zij de kans krijgen meer van hun klanten voor hun bloemen te ont vangen en de aanvoer periode wat te ver lengen. Zij hebben de hoop daarop echter al opgegeven en proberen er nu zo van te maken, wat de omstandiheden toelaten. Het wordt de exporteurs niet eenvoudig gemaakt, want juist in zo'n ongeluksjaar voor de broeiers als dit, moeten zij met het nieuwe prijzensysteem werken. Zij zijn er niet zo aan gewend en moeten de moge lijkheden hiervan nog leren. In Duitsland worden nogal wat grapjes gemaakt over deze vele tientallen pagina's tellende lijst. Wij hebben tenminste vernomen, dat deze officiële prijzenbeschikking van het Pro- duktschap voor Siergewassen de Koran wordt genoemd, eendeels door zijn omvang en anderdeels, doordat er zo weinig kansen op gezellig heen en weer schuiven in zitten. In het verleden werden dikwijls orders geboekt, die in onderling overleg tussen de broeier en de exporteur wei-den samen gesteld. Men trok dan een grote accolade achter de hele lijst en zette er een een heidsprijs achter. Wegens de concurrentie werd deze meestal afgerond naar beneden Het leek zo nu en dan wel op een aardig cadeaustelsel. Die accolade kan men nu nog wel doorvoeren, maar de prijslijst zorgt er wel voor, dat er een afronding naar boven is, want wel mag men een prijs hoger maken dan de voorgeschreven mi nimumprijs, maar beslist niet lager. Bol- lenverkopers wordt nu een kwestie van verkoopkunde. Het is geen wonder, dat er reizigers zijn die klagen; er zijn echter ook reizigers, die nu kans zien om behoorlijke prijzen te maken en daardoor de service aan de klanten kunnen verhogen. Onjuistheden in dit systeem worden ook door de ontwerpers toegegeven. Zo is ons een geval bekend van een kweker-expor teur, die voor een klant altijd een bepaalde variëteit teelde. Hij kreeg er een dubbeltje per stuk voor en beide betrokkenen waren Ten behoeve van de zweminrichting „De Blauwe Beugel" bij de Ringvaart nabij Aalsmeer heeft de gemeenteraad van Haar lemmermeer op 14 april 1955 besloten aan de zwemclub „De Blauw Beugel" een le ning te verstrekken van f 12.000 tegen een rente van 3 Nadat de werkzaamheden waren uitgevoerd was er een tekort van f 3000. Het bestuur had gehoopt het tekort te kunnen dekken uit hogere inkomsten gedurende de zomer 1956. Door de zeer ongunstige weersomstandigheden zijn de ontvangsten echter zover beneden het ge middelde gebleven, dat slechts ternauwer nood de normale verplichtingen konden worden nagekomen. Het bestuur heeft de gemeente gevraagd de oorspronkelijke le ning vam f 12.000 te verhogen tot f 15 000. B. en W. 9tellen de gemeenteraad voor aan het verzoek te voldoen. Dinsdagavond werd in de grote zaal van 't Nut aan de Van de Endelaan te Hille- gom de laatste nutsavond van het seizoen gegeven. In zijn welkomstwoord zei de heer J. R. N. J. Bijl van Duivenvoorde dat het een echt huiselijke avond zou worden, die geheel in het teken zou staan van de toneelgroep „Alliance". Er wei-den drie toneelstukjes opgevoerd: „Een reuze idee" van Willy Corsari, „Het twaalf blik" van James M. Barrie, „Een eeuw ten ach ter" van Godfried Bomans en „Standing and misunderstanding" van een onbe kende auteur. In deze vier stukjes traden alle leden van „Alliance" met veel succes op. Enigen van hen willen wij hier vermelden. Zo speelde Bep Bijlo uitstekend de dochtei des huizes, alias dienstmeisje in „Een reuze idee". Heel goed ook was het spel van de heer H. G. Kwant als zoon. Mevrouw E. van Waveren (het echte dienstmeisje) bracht als dochter des huizes het hoofd van de Argentijnse oom op hol. In het tweede stuk was mevrouw Berk hout-Paling goed op dreef. Mevr. Plaets man-Van Tel was hierin minder gelukkig, maar zij herstelde zich voortreffelijk in de laatste schets. In het stuk van Bomans waren het de heer J. Bijlo en zijn dochter, alsmede de heer Kwant, die het stuk goed tot zijn recht, deden komen. Het was een genoegelijke avond en het dankwoord van de voorzitter werd door de aanwezigen dan ook met een warm ap plaus onderstreept. De afdeling Bennebroek van de Katho lieke Vrouwenbeweging heeft dinsdag avond op enthousiaste wijze het vasten avondfeest gevierd. Er werden aardige voordrachten en declamaties gehouden, waarbij te rafwisseling verscheidene aar dige gezelschapsspelletjes werden gedaan en enige jongeren zich aan een dansje waagden. Bij een oefening in hersengymnastiek bleek met hoeveel zorg de vragen waren samengesteld. Voorbij sprak een opwekkend slotwoord en herinnerde aan het door enige dames geopperde plan om in de komende zomer een dagje uit te gaan. Het ligt in de bedoe ling, daarvoor een dag in juni vast te stel len. Aan dit uitstapje nemen alleen de dames deel; de heren echtgenoten en ver loofden moeten die dag thuis blijven. tevreden. Doordat deze variëteit maar in zeer kleine hoeveelheden wordt geteeld is zij terecht gekomen in de vergaarbak „niet genoemde soorten" en de prijs daarvan is twaalf cent. Dit is net te veel voor de koper, die dus iets van een dubbeltje zoekt De kweker echter kan de bollen straks naar het surplus brengen, waar hij er maar een paar cent voor krijgt. Hoe enorm moeilijk het is een zo om vangrijk sortiment te regelen blijkt uit de reacties in de verschillende landen. In Frankrijk zi.jn de winkels behoorlijk ge reserveerd ten aanzien van de prijzen, maar in Engeland loopt de handel op dit gebied beter dan verleden jaar. Er is trouwens de laatste jaren toch een grotere interesse voor de „droogverkoop" van bloembollen. Dit is de verkoop aan parti culieren voor tuintjes en tuinen in Enge land te constateren. Overigens zijn de reacties zeer verschil lend. Wij hebben reizigers gesproken, die juist uit Engeland terugkwamen en die de ondergang van het bloembollenvak binnen vier of vijf jaar voorspelden. Zij zien een enorme toename van de bloembollenteelt in dat land, waar men dan ook nog met prijzen komt, die lager liggen dan de Ne derlandse. Andere reizigers zijn niet zo be nauwd; zij boeken rustig hun orders en kopen even rustig op de beurs in. De broeiers in Duitsland zijn eveneens gereserveerd. Vele moeten hun rekening van de in dit najaar gekochte bollen nog betalen en zij zien met angst en beven de aanmaningen komen. Door het krediet stelsel kunnen zij namelijk bollen kopen, die zij meestal pas betalen nadat de bloe men verkocht zijn. Dit loopt dus tegen en nu zitten zij in zak en as In zo'n stemming zijn zij niet bereid nieuwe orders te plaat sen. Alleen zij, die hun bloemen vroeg aan de markt hadden en daarvoor zeer be hoorlijke tot beste prijzen hebben gekre gen, hebben weinig last. Dit percentage is echter niet zo groot. Alles bij elkaar genomen heeft men dit jaar nog minder zekerheden dan andere. Over het algemeen neemt men wel aan, dat re minder bollen zullen worden ver kocht. Zou dit zo zijn en zou de oogst goed worden dan kunnen er onder de kwekers wel eens rake klappen vallen. Waar die zullen vallen is niet te zeggen, want'er is gebleken, dat wat de Nederlanders de zo genaamd betere variëteiten noemen, in het buitenland niet zo worden bezien en men betaalt daar dezelfde prijs hiervoor als voor de oude handelssoorten, die de broeier minder kosten. De kwekers van deze betere variëteiten bekijken de toekomst met een niet zo optimistische blik. Dit alles hoort echter bij het bloem bollen vak. Men is er zeer aan stemmingen onderhevig en is ieder jaar weer verbaasd toch weer meer te hebben uitgevoerd dan het jaar daarvoor, ondanks alle sombere voorspellingen, of juist daardoor, aan het begin van ieder jaar. Ledenvergadering afd. Lisse van Bloembollencultuur Dinsdagavond werd in de veilingzaal van het H.B.G. te Lisse een ledenvergadering ge houden van de afdeling Lisse van de Ko ninklijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Het voornaamste punt van bespreking werd uitgemaakt door de vraag, of deelname aan het grote bloemencorso met een praalwagen mogelijk is. In de laatste iaren werd de praalwagen van de afdeling Lisse bekostigd door een klein aantal leden. Het bestuur achtte dit echter niet juist en stelde daarom voor de contributie met 25 oercent te verhogen, waardoor het mogelijk zou worden, dat de afdeling zelf de finan ciering van d>e deelname aan het bloemen corso zal kunnen verzorgen. Na enige s- cussie werd dit voorstel aangenomen, waar bij echter bejaald werd, dat de contributie verhoging niet verplicht gesteld zou wor den. Uit di praktijk in andere plaatsen is namelijk gebleken, dat slechts ongeveer twee percent der leden deze verhoogde contri butie niet wil betalen. Het bestuur was ver heugd. dat met dit besluit de deelname aan het corso definitief was geworden. Na de rondvraag werd een film vertoond over de chemische onkruidbestrijding. Dominicus over vrijmetselarij De heer J. Dominicus heeft dinsdag in ge bouw „Flora" te Hillegom op de tweede bij eenkomst van de Katholieke Culturele Kring gemroken over vrijmetselarij. In 1940 waren er in Nederland 87 afdelin gen met 4100 leden, thans heeft men 129 af delingen of loges met 8700 leden Onder de afd'fling ressorteren ook West-Indië en Su riname. De beweging draagt in de zuidelijk gelegen landen een veel feller anti-katholiek karakter dan in onze ''-«ken. Spreker staafde deze uitspraak door op de burgeroorlog in Spanje en de revolutie in Portugal te wijzen, waar de vrijmetselaars hand in hand gingen met communisten en socialis-tne. De heer Dominicus legde er ech ter de nadruk op, dat dit in de Germaanse landen en dus ook in Nederland, gezien het karakter van de vrijmetselarij, nooit zal ge beuren. De leden komen overwegend uit humanistische cn liberale kringen en treden tot de beweging toe met de bedoeling betere mensen te worden. Velen worden echter lid omdat zij van de beweging willen profiteren. Daarom betoogde spreker met klem dat naar zijn mening bestrijding wel de vrijmetselarij moet betreffen, maar niet de vrijmetselaars en hij motiveerde de wenselijkheid van be strijding voor katholieken met te wijzen op de vaagheid van de voorschriften en het feit, dat deze in strijd zijn met de katholieke leer en omdat de vrijmetselaars de geopenbaar de waarheid niet aanvaarden, doch door middel van zelfstandig onderzoek tot het geloof in God willen komen. Zeer uitvoering behandelde de spreker daarna de verscheidene loges en van hetgeen er gebeurt wanneer men als lid wordt toege laten. Alle verhalen over het geheimzinnige sterven van vooraanstaande vrijmetselaars verwees hij echter naar het rijk der fabelen. Na de pauze vertoonde de er Dominicus een groot aantal dia's, waardoor men een duidelijk overzicht kreeg van de ceremoniën van de vrijmetselaars en tevens een goede, maar vooral nuchtere kijk op het karakter van deze beweging. Donderdag 7 maart komt de gemeente raad van Haarlemmermeer in openbare vergadering bijeen in het raadhuis te I-Ioofddorp, onder meer ter bepaling van een standpunt met betrekking tot de door Gedeputeerde Staten gedane mededelin gen omtrent een eventuele vereniging der gemeente Haarlemmermeer met Haarlem- merliede en Spaarnwoude.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10