ZE VEN DA GEN HAARLEM Ter Oecumenische Jeugdraad wil interkerkelijke actie Jielematt c Bros STIENS Stichting voor open jeugdwerkop komst Per 3 maart geen vrije keuze voor consumenten Experiment Lezen en laten lezen Door bijtrekken wijken is inwerktijd nog niet achter de rug Voorwalt-foto ZEIS Van mensen en dingen onder de Damiaatjes DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 SANERING MELKBEZORGING IN HAARLEM FILM 8 en 16'mm Overveen, tel. 16012 Gabaret-dansant voor „Generaal Cronjé" Kermis of) Parklaan Rekwest aan G.S. besluit raad niet goed te keuren „Directeur Fanny" door H.A.T. BLIKGROENTEN "'onveranderd de beste Geen bezwaar tegen sigarettenautomaten Ir. Van Meurs sprak weer over het streekplan I VERENIGDE JEUGD Verjongd Zonnestraal Mevrouw M. Th. Bierens de Haan onderscheiden AMSTERDAM NEW YORK DE SANERING VAN DE MELKBEZORGING in Haarlem en enige omliggende gebieden verloopt anders dan men aanvankelijk heeft verwacht. Bij de invoering van de sanering was de aanloopperiode nameljjk bepaald op drie maanden. Na deze periode zouden de consumenten gelegenheid krijgen een keuze te doen uit drie melk- slijters. Het ministerie van Economische Zaken achtte een inwerktijd van drie maan den voldoende. Thans heeft het ministerie uitstel verleend wat betreft de datum, waarop de consumenten een vrye keuze kunnen doen. Als gevolg van deze beslissing zullen de consumenten aanstaande maandag - per 3 maart zou de vrije keuze ingaan - hun melk nog niet van een andere handelaar kunnen betrekken. De coöperatieve vereniging van melk handelaren in Haarlem en omstreken heeft de laatste tijd uiterste pogingen gedaan om de bovenomschreven beslissing te bewerk stelligen. De vereniging wendde zich tot het Produktschap voor Zuivel, dat een onderzoek naar het verloop van de sane ring der bezorging in Haarlem liet instel len. Het Produktschap stelde zich achter het standpunt van de vereniging, dat een inwerkperiode van drie maanden te kort was. 1-Iet ministerie van Economische Zaken is blijkbaar gezwicht voor de argumenten, die de Héarlemse vereniging van melkhande laren heeft aangevoerd. In de woensdag gehouden openbare vergadering van het Produktschap voor Zuivel heeft de ver tegenwoordiger van het ministerie, drs. A. van der Willigen, naar aanleiding van het verzoek der coöperatieve vereniging mede gedeeld, dat de vereniging er telefonisch van in kennis is gesteld, dat uitstel is ver leend wat betreft de toepassing der vrije keuze. Op ons telefonisch verzoek om in lichtingen, deelde de heer Van der Willigen, in aansluiting hierop mede, dat het ministerie de vereniging inderdaad nog enig respijt wil geven. Het ministerie heeft ADVERTENTIE PROJECTIESCHERMEN De winkeliersvereniging „Generaal Cronjé" heeft woensdagavond in de grote zaal van café-restaurant „Die Raeckse" een feestavond gehouden ter gelegenheid van haar vijfentwintigjarig bestaan. Voor het bestuurslid H. van Gastel was het dubbel feest, want hij was tevens jar rig. Vele vrienden en bekenden maakten van de gelegenheid gebruik om hem ook daarmee te feliciteren. De heer A. van der Borg schetste ia zijn welkomstwoord de steeds groeiende be tekenis van de winkeliersvereniging en haalde de waarderende woorden, die Haarlems burgemeester op de receptie had gesproken, nogmaals aan. De voorzitter was van mening, dat de leden niet alleen aan het huidige bestuur dank verschuldigd zijn voor het in de afgelopen jaren gevoer de beleid, maar zeer zeker ook het voor malige bestuur, dat in grote mate heeft bijgedragen tot de groei en bloei van de vereniging. In het bijzonder bracht de heer Van der Borg hulde aan de heer S. Schindeler, die zijn beste krachten al heel wat jaartjes aan de vereniging heeft ge wijd. Na de korte inleiding van de voorzitter konden de vele aanwezigen genieten van een cabaretprogramma, dat met vaart en élan op de planken werd gezet. De con férencier, Frans Eyckhof, bracht er al dra de stemming in. Met soms ietwat pikante grapjes had hij veel succes. Hansy Pal lieter en haar „Witte Kraaien" verzorgden het muzikale gedeelte van het programma. Tussen de verscheidene sketches door werd er vrolijk gedanst. De bewoners van de Parklaan te Haar lem leggen zich niet neer bij het op 13 februari door de Haarlemse gemeenteraad genomen besluit de kermis bij wijze van proef op de Parklaan te houden. Namens de 175 ondertekenaren van het adres aan de raad is er thans een rekwest gestuurd aan liet college van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarin dit college wordt verzocht zijn goedkeuring te onthouden aan het besluit van B. en W. van Haarlem om op het gedeelte van de Parklaan ten oosten van de Jansweg een kermis te houden. Rekwestranten motiveren hun verzoek met een beroep op het algemeen belang, waarbij zij wijzen op enige bepalingen in de gemeentewet, die handelen over het in gebruik geven van gemeente-eigendommen en over jaarmarkten. Verder wordt in het rekwest gewezen op de bezwaren, die ook reeds in het adres aan de raad naar voren zijn gebracht en zijn de opstellers van mening, dat bij het debat in de raad op 13 februari de tegenstemmers tegen de motie, die het besluit van B. en W. wilde vernietigen, te weinig aandacht aan de argumenten van de bezwaarden hebben geschonken. Het rekwest is ondertekend door de heren R. H. Uijtenbogaard en A. L. Hans- ma. die zich beschouwen als mondelinge lasthebbers van de ondertekenaars van het adres aan de raad. Desgevraagd deelde men ons mee, dat men niet bij de pakken zal gaan neerzitten. Zelfs als de voorjaarskermis, ondanks alles toch op de Parklaan gehouden wordt, wil men doorgaan met het gebruiken van alle wettige middelen om te trachten de Park laan voor de toekomst vrij van de kermis te houden. Over de aard van deze middelen heeft men zich nog niet beraden, omdat men nu eerst het resultaat van het rekwest aan G. S. wil afwachten. de coöperatieve vereniging de suggestie gedaan, zelf een voorstel te doen wat be treft de invoering der vrije keuze. Een dergelijk voorstel zal echter niet al te lang op zich* mogen laten wachten. Zal het voorstel binnen enkele maanden niet aan het ministerie zijn gedaan, dan zal dit nieuwe maatregelen nemen. Het verzoek om uitstel werd uiteindelijk ingewilligd, omdat de indeling van de gesaneerde wij ken nog niet gereed is en dus de inwerk periode niet als achter de rug kan worden beschouwd. In haar vergadering van woensdag middag heeft de Vertrouwenscommissie voor de melkhandel in Haarlem en om geving eveneens aandacht aan de kwestie van de vrije keuze geschonken. Op 14 februari heeft de vertrouwenscommissie hier reeds over gesproken; toen kwam zij tot de conclusie, dat bepaalde speculaties als zou de vrije keuze niet per 3 maart doch per 3 mei worden ingevoerd, van elke grond waren ontbloot. In haar gistermiddag gehouden vergade ring gaf de commissie als haar oordeel te kennen, dat de melkslijters nog niet geheel gereed waren met de saneringsmaatregelen omdat de wijken nog moesten worden bij getrokken. De commissie kwam daarom gisteren tot de conclusie, dat de vrije keuze voorlopig nog moet worden uitgesteld. Een nieuwe datum van invoering is thans nog niet bekend. Na de uitbundige vrolijkheid om de on sterfelijke tante van Charley heeft het r.k. „Heemsteeds Amateur Toneel" woensdag in het Minerva Theater met de opvoering van „Directeur Fanny" de ernst weer enigszins hersteld. Niet dat wij voor de inhoud van dit stuk een grote bewonde ring hebben opgebracht.Rosita Peters (één der vele pseudoniemen van Will, van der Berg) heeft zich er immers opnieuw toe bepaald de drie bedrijven te vullen met een reeks situaties, waarmee het publiek nu zo langzamerhand vertrouwd moet zijn geraakt. En de figuren, die deze handeling op de been mogen houden, werden door hem evenmin bijzonder origineel getekend. Al gebiedt de eerlijkheid hieraan toe te voegen, dat Will, van der Berg met de dia logen soms resultaten bereikt, die tot aan dacht dwingen, maar deze scènes blijven toch te gering in aantal om de opvoering door een serieuze vereniging te kunnen rechtvaardigen. En nog steeds rangschikken wij ook „H.A.T." hieronder, welke vereniging bo vendien over enige krachten beschikt, die regisseur J. J. Schelvis toch in staat zou den stellen het repertoire op een artistiek hoger niveau te brengen. Want in „Direc teur Fanny" konden enkele behoorlijke typeringen worden genoteerd, zoals de ge decideerde Gerry Lagendaal van mevrouw Van Wees-Wijers, de besluiteloze moeder van Bep Grotegansey en de gemoedelijke huishoudster van Corrie Meijboom. Van de heren speelde Ben van der Ham de enigszins louche Jan Geertsen met de ver eiste allure en ook Jul Schouten bewees als Bert de kunst van het acteren te ver staan. Wanneer hij nu zijn dictie beter gaat verzorgen, zal hij zich voor „H.A.T." stellig tot een bijzonder bruikbare kracht kunnen ontwikkelen. Verder verdient de trouwhartige oom Gijs van J. van Wees nog een eervolle vermelding, in tegenstel ling tot de boekhouder van J. Peperkoorn, die alleen maar als zwak kan worden om schreven. Voor dit stuk, dat het publiek onmiskenbaar de hele avond intensief ge spannen hield, had men zich van een fris decor en fraaie moderne meubelen voor zien. Het was alleen jammer dat het ach terdoek zo dicht tegen het décor was aan gebracht, dat de spelers zich bij het ver laten van het toneel slechts zijdelings kon den bewegen, waardoor elke ruimte-illusie totaal verloren ging. J. v. D. ADVERTENTIE B. en W. van Haarlem zijn er toe over gegaan het raadsbesluit tot schrapping van het verbod tot plaatsen van sigaret tenautomaten uit de politieverordening, ter visie te leggen op een der afdelingen van de gemeentesecretarie. Dit houdt in, dat Gedeputeerde Staten geen bezwaar hebben tegen het raadsbesluit en dat er voor hen geen aanleiding bestaat het raadsbesluit voor vernietiging bij de Kroon voor te dragen. Volgens de wet moeten Gedeputeerde Staten veertien da gen na het nemen van het besluit een antwoord inzenden. De Federatie van Haarlemse sigaren winkeliers had een bezwaarschrift bij Ge deputeerde Staten ingediend. Verder be roep is niet mogelijk. ADVERTENTIE Opticien GIERSTRAAT 27 De afdeling Haarlem VII van de Partij van de Arbeid hield woensdagavond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierde- weg in Oud-Schoten een ledenvergadering. Voorzitter P. Eggens deelde onder meer mede, dat er door de huisbezoekers van de propagandacommissie in de afgelopen maanden uitstekend werk is verricht. Het streefgetal van zeshonderdtweeëntwintig leden op 30 juni 1957 is reeds enige weken geleden overschreden. Momenteel gaat de afdeling Haarlem VII met de afdeling Bussum in het gewest Noord-Holland-Zuid aan het hoofd van de ledenwervingscom petitie. Hierna ging men over tot de be handeling van de voorstellen en amende menten voor het op 7, 8 en 9 maart in Den Haag te houden partij congres. Ir. P. K. van Meurs, hoofdingenieur bij de Provinciale Planologische Dienst van Noordholland, gaf aan de hand van enige kaarten een uiteenzetting van de streek plannen „IJmond-Noord" en „Zuid-Ken- nemerland". De aanwezigen kregen een goed beeld van de ontwikkelingsmogelijk heden van deze gebieden. In tegenstelling tot het revolutionaire karakter van het eerstgenoemde plan, een industriecentrum met honderdtwintigduizend inwoners ten noorden van het Noordzeekanaal tussen Beverwijk en Heemskerk, zal het topogra fische beeld van de stad Haarlem met de naaste omgeving, behoudens enige uit breiding in zuid-oostelijke richting, niet veel wijziging ondergaan, aldus de con clusie van ir. Van Meurs. MET DE verschillende stukjes protestants jeugdwerk, die wij in deze rubriek hebben be schreven, hebben we natuurlijk niet alle protestants-kerkelijke richtingen gehad. Inplaats van een licht wat monotone volledigheid na te streven, vestigen wij vandaag de aandacht op de Oecumenische Jeugdraad in Haarlem en omstreken, die nu al méér dan acht jaar be staat en waarin jongeren van verscheidene protestantse kerken meestal bij het jeugdwerk in die kerken betrokken elkaar ontmoeten. Ook de ouderen ontmoeten elkaar, in de Oecumenische Raad van Kerken, gegroeid uit een steeds sterker wordend eenheidsverlangen, nu de hopeloosheid van een gescheiden optrekken der verschillende kerkformaties in de huidige samenleving steeds duidelijker blijkt. De eenwording, die voor de generatie, welke thans de plaatsen in de kerkelijke col leges bezet nog zeer veraf schijnt, is voor talrijke ker kelijke jongeren iets, waar van zij vurig hopen, dat hun generatie er nog iets van zal gaan meemaken. Toen de jongeren van verschillende kerkelijke richtingen destijds mede op een suggestie van de „grote" Oecumenische Raad bij elkaar kwamen, be paalden zij zich in eerste in stantie tot een soort terrein verkenning: ieder vertelde eens iets van zijn kerk en daarover ging dan de ge- dachtenwisseling. Maar zo zoetjes aan kennen zij elkaar wel en zijn zij een team gaan vormen, van wie het geza menlijk uitgangspunt sterk genoeg is om de kerkelijke verschillen geen belemme ring meer te doen zijn. Gé DORLAND uit Heem stede, onder wiens voorzitter schap de raad de laatste paar jaar heeft gewerkt, maar die thans door drukke werkzaam heden zijn plaats moest af staan aan een jongere, zei ons: „Wij hadden langzamer hand genoeg gepraat om ons alleen nog daarmee tevreden te stellen, we wilden wat gaan doen". En als resultaat daarvan begint thans een pro ject gestalte te krijgen, open jeugdwerk op oecumenische basis. De kennismaking in de Oecumenische Jeugdraad was verdiept doordat jeugdgroe pen van verschillende richtin gen bij elkaar op bezoek gin gen, waarbij zij veel van elkaar hebben opgestoken. Verder organiseerden zij on der meer oecumenische jeugd diensten en een oecumenisch Paas-appèl op de Grote Markt, waaraan ondanks de stromen de regen honderdvijftig jon geren deelnamen. Dergelijke interkerkelijke samenkomsten worden als hoogtepunten van het werk gezien, maar de heer Dorland behield er een on bevredigd gevoel bij. Er was voor de raad naar zijn mening méér weggelegd, voor al op het gebied van prak tisch jeugdwerk. Uit zijn eigen ervaring kende hij het instuif- werk in de Hervormde Ge- Het pad van het gemeen tebestuur van Haarlem gaat ook wat de aankoop en in richting van het huis Van Edenstraat 10 betreft niet over rozen. In de raadsvergadering van 27 juni van het vorige jaar besloot de Haarlemse raad, zij het niet zonder tegenkan ting, tot aankoop voor veertig duizend gulden van dat per ceel, waarna in november vijfentwintig mille beschik baar werd gesteld voor de in richting als kantoor voor de verificatie-afdeling van het secretarie-apparaat, Daar het huis pas op 1 decem ber door de vorige gebruikers werd ontruimd, zou men den ken dat B. en W. alles goed hadden „getimed". Men re kende echter buiten de aan de Dreef residerende waard, in casu het provinciaal be stuur. Nadat het huis tot er gernis van alle woningzoeken den en dat zijn er zesdui zend bijkans drie maanden leeg heeft gestaan is er nu een missive van Gedeputeerde Staten op het Haarlemse Stadhuis gekomen, waarin wordt meegedeeld, dat men de inrichtingskosten aan de hoge kant vindt en B. en W. wor den uitgenodigd met een zui niger voorstel te komen. En ofschoon men waardering kan hebben voor de provinciale bezorgdheid over het gemeen telijk beheer rijst de vraag of, als zo vaak, ook in dit geval de zuinigheid de wijs heid niet bedriegt. Want niet aileen zal het huis nu nog een paar maanden langer leeg staan, hetgeen renteverlies met zich brengt, maar de er varing heeft ook geleerd, dat elke maand een prijsstijging van een half percent plaats vindt, zodat men relatief al tijd duurder uit is. Daarbij nemen wij natuurlijk aan, dat de gemeente de inventaris tot het noodzakelijke heeft be perkt. Want anders zouden deputeerden natuurlijk het gelijk aan hun zijde hebben. Gedeputeerden natuurlijk het De afdeling Verificatie, om welker huisvesting het in dit geval gaat, zal dat gemakke lijk kunnen verifiëren. meente in Heemstede, waar mee zeer veel buitenkerke lijke jongeren bereikt werden en het werd een ideaal van hem en ook voor de andere leden van de jeugdraad om zo iets in dit nieuwe en brede verband in Haarlem mogelijk te maken. i^cccoroccco»cccccoococcccccoccococcco èxïxccctx&zzyyyxcaxcccccccoccccaxtx': AL MEER dan tien jaar deed een groep Hervormde jongeren instuifwerk in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht, maar dit begint zodanige vormen aan te ne men. dat er een bredere opzet nodig is. Zo kwam het, dat de Oecumenische Jeugdraad zich er op uitnodiging van de Her vormde Jeugdraad mee bezig ging houden. Het is de bedoe ling een oecumenische stich ting op te zetten, die dit werk overneemt. Het gaat erom de „flanerende" jeugd via aller lei vormen van plezierige ont spanning te bereiken en met de regelmatige bezoekers van de instuif verschillende inte resse-groepen te vormen. Het belangrijkste probleem hierbij is echter de huisvesting. Er zijn reeds verscheidene pogin gen aangewend om iets te vin den, dat ruimte biedt aan on-, geveer tweehonderd mensen. Men heeft onder meer gepro beerd de AMVJ erbij te inte resseren, maar dat is niet ge lukt. Terwijl de pogingen in dit opzicht voortgaan, wordt er reeds gewerkt aan een stichtingsacte welke onder meer voorziet in de samen stelling van het stichtingsbe stuur drie deskundigen en vier vertegenwoordigers uit de jeugdbeweging en daar naast de oprichting van een „projectenraad" beoogt, die voor de programma's zal zorg dragen. MET DEZE interkerkelijke aanpak hopen de jongeren van de oecumenische jeugdraad bij alle getheoretiseer over „wat ons scheidt en wat ons samen bindt" een daad te stellen, om aan te tonen, dat er een sa mengaan in de praktijk moge lijk is, waarmee voor de een wording der protestantse ker ken al heel veel gewonnen zou zijn. Een krachtige aanmoedi ging daartoe hebben zij kun nen vinden in de toespraak, die prof. dr. J. C. Hoekendijk tot hen richtte op een confe rentie van de landelijke Oecu menische Jeugdraad: „Het is uw taak om te wagen, de ouderen zullen wel waken; uw plaats is het experiment, laat de ouderen de traditie; u moet progressief zijn: vooruitschrij- dend - er is voor gezorgd, dat er voldoende conservatieven, bewarenden, zijn". Een groepje jonge radio amateurs in Haarlem heeft zich onder de grootse naam „Radio Experiment Compa ny" verzameld om ziekenhui zen en tehuizen hun diensten te verlenen bij installeren van radio's voor de patiënten en vooral ook om eigen program ma's via deze radio aan te bie den. Zij hebben echter nog te weinig geschikte krachten voor dergelijke uitzendingen en zoeken dus contact met jongelui (meisjes en jongens) die qua stemgeluid en dictie geschikt zijn om de program ma's om te roepen. Ook ande re talenten, bij voorbeeld op het gebied van de lichte muze, zijn welkom bij de secretaris, H. Scheffer, Kortenaerstr. 1. De modernisering van de winkelbedrijven in Haarlem gaat gestadig verder. Zo ont vingen wij vandaag een mededeling van de schoen handelaar B. Paanakker en Co uit de Anegang dat hij zijn verjongd bedrijf morgen in gebruik hoopt te nemen. Wij herinneren nog even aan de collecte voor de t.b.c.- bestrydingsvereniging „Zon nestraal", die volgende week wordt gehouden. De gulheid der Haarlemmers behoeven wij voor dit doel niet te sti muleren, maar collectanten en collectrices kan men nog heel goed gebruiken. Op de volgende adressen kan men zich melden: Linschoten- straat 87 rood, Kruisweg 74, Van Berensteynstraat 6, El zenplein 48. Hieronder volgt de lijst van boe ken, aangeschaft door de Stads bibliotheek. Romans: Bomans, Het doosje; Corsari, Charles en Charlotte; Dür- renmatt. De rechter en zijn beul; Gardner. Het geheim van de zon- nenbaadster; Garve, Vergiftigde olijven; Mendels, Zoethout en eta- mien en andere novellen; Orwell, De boerderij der dieren; Vestdijk, Meneer Visser's hellevaart; Chris tie, Lord Edgware dies; Stevenson, Amberwell; Cesbron, Les innocents de Paris. Papulair wetenschappelijk: Van Essen, De verhouding van geloof en medische wetenschap; Booij. Een stille omwenteling; Jong. Overheid en onderdaan; Wölber en Hanisch, Opvoeding tot sexuele verantwoor delijkheid: Wanders, Hel raadsel Mars; Werner en Veldhuizen, Aquariumvissen uit Amerika, dl. 3; Ziekenverzorging in beeld; Toxo- peus, Klaas Toxopeus omnibus; Petrarca, Dichtungen, Briefe, Schriftèn; Brom, Alberdingk Thijm; Andreas en Vinkenoog, Tweespraak; van het Reve, Sovjet annexatie der klassieken: van Thic- nen, Algemene kunstgeschiedenis. 2e dr. dl. 1 (leeszaal); Degand, Gonzalez: Lassaigne, La peinture esoagnole, de Velasques k Picasso; Prenen, Houtgravures van den heer Henry Brown; Blaukopf, Lexikon der Symphonie; Heimeran en Aulich. Het genoegelijke strijk kwartet; Wien; Melchior, Gekluis terd Kongo; Clark. The rivers ran east: Mertens, Sterke verhalen; Smith. Eisenhowers zes grote be slissingen; van Lennep. Honderd jaar Hartekamp; Hogeweg-de Haart, A. M. M. Storm-van der Chijs; van Haverbeke, De 13e eeuwse middelnederlandse oorkon- dentaal te Brugge en omgeving; Couperus, Verzamelde werken, d. 9. Schwarz. Hel drama der plane ten; Atletiek; Nicholson, Ontwerp zelf uw borduurwerk; Spoerl. Uw motor en u; De taak en de organi satie van de personeelsdienst in de onderneming; Allen. The novel to day: Kok, Voordragen, een bundel gedichten, dl. 5; Strand. Orion, ge dichten; Müseler, Europaische Kunst; Handier, Deutsche Maler der Gegenwart; Gray, Japanese screen painting: Meier-Graefe, Vincent van Gogh; van Oordt, Te kenen en schilderen; Loeser. Hugo Wolf; Verkruisen, Beknopte be schrijving en muzieklijst inzake hel clavecimbel; Wurfbain, Over vio len, praatjes en wenken; Baedeker, Ter gelegenheid van haar vijfenzeventigste verjaardag is mevrouw M. Th. Bierens de Haan-Waller, wonende aan de Jozef Isra- elsweg 2 te Bloemendaal door Koningin Juliana benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Zij kreeg deze onderschei ding naar aanleiding van het vele sociale werk door haar verricht, in het bijzonder voor hetgeen zij voor de Vereniging tot be hartiging der belangen van jonge meisjes in de loop der jaren heeft gedaan, zowel voor de plaatselijke afdeling, waarvan zij dertig jaar bestuurslid was en thans ere presidente is, als ook van de landelijke vereniging, waarvan zij twintig jaar deel van het bestuur uitmaakte. De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, spelde hedenmor- ben mevrouw Bierens de Haan te haren huize de versierselen verbonden aan deze orde op in tegenwoordigheid van vele fa milieleden, vrienden en bestuursleden van de Vereniging tot behartiging der belan gen van jonge meisjes. De burgemeester zeide onder meer dat om haar heen steeds de sfeer van het mooie werk leeft en dat niet alleen de jonge meisjes haar dankbaar zijn, maar ook de overheid, waarom haar deze onderscheiding werd verleend. Me vrouw Bierens de Haan heeft ook veel ge daan voor het Sterhuis te Haarlem, voor de inrichting van huize „Ebenhaëzer" te Bloe mendaal, alsook voor het clubhuis in de Damstraat te Haarlem. Door haar beminne lijke persoonlijkheid en gaven van hoofd en hart zijn velen haar dank verschuldigd. Mevrouw Bierens de Haan viert haar verjaardag heden in intieme kring. Er heerste woensdagmiddag vooral bij de opening grote bedrijvigheid in de hoek van Unilever. De vaste stemming voor het fonds gedurende de ochtendbeurs al waar gehandeld werd op 364367 percent werd 's middags voortgezet. Onder leven dige handel werd op 366V:> geopend en daar kwam gedurende het verdere beurs- verloop nog 2'/2 percent bij, zodat dit fonds 14 punten boven de slotkoers van dinsdag kwam. Speciaal door flinke publieke vraag en aankopen op kleine schaal door Parijs. Londen daarentegen was eerder afgever. In Kon. Olie ging niet zoveel om. Parijs was geen koper. De koers van f 167.40 was vrijwel onveranderd bij dinsdag. Philips 243 bleef prijshoudend, terwijl AKU 1 per cent kon aantrekken op 201V2. Van de cul tuurwaarden moest Amsterdam Rubber 1 punt prijsgeven (76V2). Voor scheepvaar ten was Scheepvaart unie 1 punt beter, ter wijl Holland-Amerika Lijn werd geadvi seerd op 165 pet. en 10 pet. stockdividend plus 2 pet. in contanten. De stockdividen den werden geadviseerd op f 165 voor stukken van 1000 gulden. Dit brengt de aandelen op een basis van circa 183 pet. te gen dinsdag 179"/?, zodat van een vaste stemming gesproken kan worden. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Adviesprijs N.S. 101 pet.; 5 pet. converteer bare obligaties Philips 112% (112%). Pro longatie 334 pet. (ANP). Technische factoren beheersten gisteren de markt, waarin slechts enkele individuele fondsen op grond van eigen nieuws enige aandacht trokken. Over het geheel geno men schommelden de koersen tussen een halve dollar hoger en lager om hun vorige slotnotering. Evenals tijdens de laatste beursdagen bleef de activiteit gering, nu Wallstreet wacht op nieuws van buitenaf om hetzij een nieuwe vraag te veroorzaken, hetzij een aanval op de reeds bereikte diep tepunten. Boeing Airplane was het meest actieve fonds met een aandelenomzet van 127.000, het werd gevolgd door U.S. Hoffman en Dynamics. De totale omzet bedroeg on danks de Boeing-activiteit slechts 1.620.000 aandelen, dus weinig meer dan de 1.580.000 van dinsdag, welke de kleinste was sinds 23 oktober 1956. Het industriegemiddelde sloot 1,46 lager op 466,26; dat voor spoorwegen 0,11 hoger op 141,04 en dan voor openbare nutsbedrij ven 0,05 hoger op 70,53 (UP). Slotkoers Heden gisteren 13.45 uur 3Nederl. '47 88% 88% 3 °/o Nedl. 1962/64 92% 92% A. K. U 202 202V2 Calvé Delft 305 305* Van Gelder Zonen 194 194 K. N. Hoogovens 300 300 Nederl. Ford 237 290 N. Kabelfabriek 273V2 272 gew. Philips Gloeil. 243 Va 243 pref.Philips Gloeil 148)4 148'/t Unilever 367 '/s 361 Wilton Fijenoord 218% 218 Dordtsche Petrol. 83214 836 Konkl. Petroleum 167,60 f 168,— A'dam Rubber 76% 75l/2 Holl. Amer. Lijn. 16714 168% N. Scheepv. Unie 165% 166 Phs. v. Ommeren 282 282 H. V. A 89% 89 Verg. Deli Mijen 92 91 Amsterd. Bank 210 210 Ned. Handel Mij. 166% 166'/: Rotterd. Bank 172% 172% Twentsche Bank 178 178 Anaconda Copper 61% 61% Bethlehem Steel 173% 173 U. S. Steel 6lUia 6OV1 Genera] Motors.. 39% 39% Shell Union 8114 80% 333% 33V2 Vorige koers

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15