Israel zou bereid zijn de legers terug te trekken Meeste partijdelegaties kwamen „neen" zeggen bij Sukarno OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER INUNDATIE IN DE SAONEVALLEI I Het woord is aan Massavertoon voorspel van communistische coup Mollet wil Amerikaans krediet voor oliewinning in Algerije Debat in UNO-Assemblée in afwachting van een bekendmaking opgeschort cê" „New York Post" zinspeelt op enorme mogelijkheden voor West-Europa J. J. VAN KOOTEN Indonesië in beslissende fase Grote bezorgdheid bij Europeanen Ongekend lage eierprijzen Droog en zonnig Volgende week Brits-Frans beraad in Parijs Koningin Dina van Jordanië blijft bij haar ouders Sovjet-aanklacht in UNO tegen V.S. leed echec HEINKEL SCOOTER '57 f1895. Krediet voor door water gedupeerde agrariërs Arabisch communiqué Vijf doden in het verkeer V erkeer songelukken I DIT JAAR: 161 DODEN Rebellenleiders opgepakt in Algerije en Frankrijk Robert Lacoste in Parijs Amerikaanse gezant in Hongarije teruggeroepen 71e JAARGANG No 197 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 302e JAARGANG No 45 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Washington) Het grote nieuws uit Washington is, dat Israel zich in beginsel bereid verklaard zou hebben de Amerikaanse voorstellen voor Akaba en Gaza te aanvaarden. Indien de Israëliërs inderdaad hun troepen terug trekken uit Egyptisch gebied, is het niet zeker of nog een actie in de UNO zal vol gen. De Israëliërs zijn bitter in hun on officiële uitspraken over secretaris-gene raal Hammarskjoeld en men bespeurt by hen voorkeur voor een regeling buiten de UNO om. De Fransen hebben in Washing ton aan de Amerikaans-Israelische onder handelingen deelgenomen. (Reuter-AFP) Te Washington verluidt dat de Israëlische regering de Amerikaanse autoriteiten binnenkort in kennis zal stel len van haar besluit, de Israëlische strijd krachten terug te trekken. Hierover zou overeenstemming tussen Israel, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn bereikt. De Is raëlische ambassadeur te Washington Abba Eban, heeft in antwoord op vragen ver klaard: „De hoop, dat op korte termijn een oplossing zal worden gevonden, is sterker geworden." De New York Times verneemt, dat Israel in de komende 48 tot 70 uur bekend zal maken, dat het bereid is zijn troepen terug te trekken op basis van verzekeringen der Verenigde Staten en van een aantal andere staten, dat zij het beginsel van vrije vaart door de Golf van Akaba zullen steunen. Voorts zou, via de UNO de verzekering worden gegeven dat Israel niet meer bloot zal staan aan aanvallen uit Gaza door Egyptische zelfmoordbrigades. De Israëli sche troepen zouden door UNO-militairen worden vervangen, die zouden blijven, tot dat de verhouding tussen Israel en Egypte minder gespannen is geworden. Israel heeft er op gestaan, dat de strook van Gaza niet aan Egypte zal worden te ruggeven. Het lijkt, dat de Israëlische auto riteiten er van overtuigd zijn, dat dit niet zal geschieden. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, en Eban, hebben woensdagmiddag op het State Department besprekingen gevoerd met minister Dulles. Amerikaanse resolutie De UNO-Assemblée zal vandaag het debat over het Nabije Oosten niet voort zetten, omdat er geen afgevaardigden zijn die over de kwestie het woord willen voe ren. Naar verluidt is de onderbreking een gevolg van een afwachtende houding die de delegaties aannemen met het oog op een Amerikaans voornemen om een resolutie in te dienen waarin gevraagd wordt om tijdelijk UNO-bestuur voor Gaza en vrije vaart door de Golf van Akaba. De Ameri kaanse resolutie zou in grote lijnen de verklaring van de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson volgen, die gepleit heeft voor benoeming van een UNO-commissaris voor Gaza en tussen tijdse maatregelen om het huidige Israëli sche bestuur in het gebied te vervangen. Voorts zou volgens Pearson de scheepvaart ADVERTENTIE BARTEtJORjSSTR: HAARLEM IEL 1 3439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM TEL 717162 LEDEREN MOTORKLEDING De prijzen voor de kippeëieren, welke reeds gedurende enkele maanden op een laag peil waren, hebben vanmorgen op de veilingen een ongekend na-oorlogs diepte punt bereikt. Werd vorige week te Barne- veld op de Veluwse eierveiling voor eieren van 61 tot 62 gram nog gemiddeld f 10.40 betaald, thans daalde de prijs tot gemid deld f 8.35 per 100 stuks. De veiling begon met een notering van f 6.70 voor de licht ste eieren (48 tot 49 gram) en eindigde met f 9.70 voor de zwaarste eieren (67 tot 68 gram) zodat zelfs het grootste ei nog be neden de tien cent bleef. Deze enorme prijsval (het gaat landelijk bezien om vele honderdduizenden guldens) is het gevolg van de voor deze tijd van het jaar ongewoon grote produktie. In andere jaren veroorzaakt het winterweer om streeks deze tijd een aanzienlijke terug gang van de produktie. »xxoo:oocx3oo3ocx^)coco5ïcocccoooccoocoococxxx5ocooocoooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht lichte vorst. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S door de Golf van Akaba niet gehinderd mogen worden. De Verenigde Staten zouden hier, naar verluidt, nog een tijdslimiet voor terug trekking der Israëlische troepen aan willen toevoegen en een bedreiging met verdere maatregelen als de tijdslimiet overschreden zou worden. De Amerikaanse UNO-afgevaardigde Lodge zou zijn plannen met de Indiase af gevaardigde, Krisjna Menon, besproken hebben, waarna Menon een onderhoud had met de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Fawzi. Menon heeft zijn ver trek naar Nieuw Delhi tot donderdag uit gesteld. Men verwacht, dat Lodge zijn resolutie zal indienen zodra hij zeker weet dat de vereiste meerderheid yan tweeder den in de Assemblée bereikt 'kan worden. De ontwerp-resolutie zal waarschijnlijk door een aantal landen worden ingediend. Het Amerikaanse plan houdt het midden tussen alleen maar een beroep op Israel en het afkondigen van sancties tegen dat land. De Verenigde Staten wisselen van gedach ten met Brazilië, Columbia, India, Indone sië, Noorwegen, Joegoslavië, Australië en Nieuw Zeeland. De UNO-Assemblée heeft met 52 stemmen voor en acht tegen (de Sovjet-Unie en haar bondgenoten) bij drie onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin de secretaris-generaal wordt ge machtigd tot 31 december 1957 16.500.000 dollar uit te geven voor de UNO-politie- macht in Egypte. LONDEN (Reuter/AFP) De Britse minister-president, MacMillan en zijn mi nister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd gaan op 9 maart naar Parijs voor besprekingen met hun Franse collega's Mollet en Pineau aldus verluidt in Londen en Parijs. Mollet en Pineau zullen hun Britse ambtgenoten onder meer verslag uit brengen over hun besprekingen in Was hington en Ottawa, alvorens de Britse staatslieden naar Bermuda gaan voor een conferentie met president Eisenhower en minister Dulles. AMMAN (UP) Men verwacht, dat ko ningin Dina koning Hoessein op zijn te rugreis uit Cairo naar Jordanië niet zal vergezellen. De geboorte van een dochter veroorzaakte in hofkringen te Amman te leurstelling. De koningin verliet daarop de Jordaanse hoofdstad en woont sinds sep tember bij haar ouders in Cairo. Geruch ten over een breuk zijn echter tegenge sproken. Koningin Dina, die in Cambridge heeft gestudeerd, is een vurig voorstand ster van de afschaffing der Islamitische wetten, die de vrouw in een onderge schikte positie plaatsen. Koning Hoessein heeft het te druk met binnenlandse moei lijkheden, om suffragette-activiteit aan te moedigen. De koning heeft gisteren zijn echtgenote voor de tweede keer sinds zij naar Cairo ging, bezocht. In Frankrijk is de Saöne, een zijrivier van de Rhone, buiten haar oevers getreden. Op de foto ziet men het dorpje Anse, in de buurt van Lyon, dat zich als een ei land uit het water verheft. Het xoater van de meeste Fran se rivieren is begon nen te vallen. Alleen in de Seine werd nog was waargenomen. In een tiental steden en dorpen moest men woensdag van bootjes gebruik maken door dat de straten over stroomd zijn. In Gi- vors aan de Rhöne werden veertig ge zinnen geëvacueerd. In Parijs staan reeds de kaden onder water en men verwacht dat het verkeer erover stopgezet moet wor den. In West-Duits- land kwamen drie mensen door verdrin king om het leven, in Oostenrijk een. De Donau heeft in We nen het kritieke peil bereikt. In Bonn is de Rijn buiten zijn oevers getreden. Het water kwam tot op enkele meters van het Westduitse parle mentsgebouw. Het ri vierverkeer functioneert echter nog steeds en de rivierpolitie gelooft niet dat de Rijn het peil van twee jaar geleden zal bereiken, toen de parterre van het parlementsge bouw blank kwam te staan. Stroomop waarts zakt het water en de scheepvaart is hervat tot Kehl en Straatsburg. De Donau heeft kelders onder water gezet in Donauwörth, waar een verdere stijging niet wordt verwacht. (AFP/UP/Reuter). Anonymus: De mens is een wezen, waar heel wat van te maken is als men hem jong vangt. ''aatvs*, NEW YORK (UP) De speciale poli tieke commissie van de Algemene Verga dering der UNO heeft met 53 tegen 8 stem men, bij 11 onthoudingen, een resolutie verworpen welke vroeg „subversieve acH- citeiten" der Verenigde Staten aan de ka te stellen. Slechts Rusland en zijn satelhu. ten stemden voor de resolutie. De onthou dingen kwamen van Joegoslavië, Finland en negen Arabische of Aziatische staten. De Poolse afgevaardigde Jerzy Micha- lowski verklaarde, dat Polen uit ervaring „acties kent, die van verscheidene centra in het westen worden gevoerd". Hij zei, dat er spionnen naar zijn land waren ge zonden en dat er via de radio en door mid del van ballons verspreide vlugschriften propaganda tegen de Poolse regering was gemaakt. De afgevaardigde voegde hier aan toe, dat zijn land zich, zoals steeds, te gen elke inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden, van welke zijde en met welke motieven dan ook, krachtig verzet. Michalowski zei niet, of hij de Sovjet-ont- v/erp-resolutie zou steunen. WASHINGTON (Parijs/Reuter/AFP). President Eisenhower en de Franse minis ter-president Mollet, hebben woensdag in het Witte Huis te Washington gesproken over de toestand in het Nabije Oosten en in Algerije in gezelschap van de Ameri kaanse en de Franse minister van Buiten landse Zaken, Dulles en Pineau. De be sprekingen worden vandaag voortgezet. Mollet heeft tot de nationale persvereni ging te Washington gezegd, dat zijn be sprekingen met Eisenhower „in hoge mate bemoedigend" verlopen. De president noch hij hadden hun onenigheid van de laatste maanden verbloemd. Het wederzijds ver trouwen is ongeschokt, zo zei hij. Mollet zei, dat het een misdaad zou zijn de toestand van voor de veldtocht in de Sinai te herstellen. Israel wordt omringd door „buren met kwade bedoelingen", die zich herhaaldelijk aan aanvalsdaden heb ben schuldig gemaakt. „Ik weiger deze staat (Israel) als een agressor te brand merken", aldus Mollet. Het pan-arabisme is niet de uiting van een volk, aldus de premier. Evenals pan-slavisme en pan- germanisme is het een mythe, in naam waarvan de onafhankelijkheid van volken wordt bedreigd. Mollet zei in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, dat de geschillen die in het recente verleden tussen de Verenigde Staten en Frankrijk waren gerezen, zijn bijgelegd. Volgens de New York Post vormt de mo gelijkheid van Amerikaanse financiële hulp voor de ontsluiting van twee nieuwe olievelden in het noordoosten van Algerije een belangrijk onderwerp bij de bespre kingen van Mollet en Eisenhower. Het blad schrijft, dat het belang van deze pas ontdekte olievelden, die blijk baar van buitengewone grootte en hoeda nigheid zijn, in politiek en economisch op zicht aanzienlijk kan zijn, zowel voor Euro pa als voor het Nabije-Oosten. De olie, die hier gewonnen kan worden, zou een groot gedeelte van West-Europa grotendeels on afhankelijk kunnen maken van de olie uit Saoedi-Arabië, Irak en Perzië, die door het Suezkanaal moet worden vervoerd. Franse deskundigen, aldus de New York Post, ramen, dat er een half miljoen dollar nodig zal zijn voor een volledige ontwik keling van deze nieuwe olievelden en voor de aanleg van een buisleiding van 1.600 kilometer, die door de Sahara naar de kust van de Middellandse Zee zou lopen. Volgens het blad stellen de Amerikaanse oliemaatschappijen zeer veel belang in de Franse olievondst. Deelneming van Ame rikaanse maatschappijen aan de ontwikke ling der nieuwe velden zal wellicht in be langrijke mate bepalen, welk besluit er wordt genomen ten aanzien van de Ame rikaanse financiering, waarom Mollet drin gend heeft gevraagd, aldus de NewYork Post. De leider van het Franse staatsbureau voor olieonderzoek, Guillamat, heeft te Parijs verklaard, dat de Sahara binnen vijf tien jaar geheel in de Franse oliebehoeften zal kunnen voorzien. Hij voorspelde, dat Frankrijk en zijn overzeese gebieden tegen 1961 negen mil joen ton olie per jaar zullen produceren, hetgeen een kwart is van het Franse ver bruik. In de vijf jaren tot 1960 zal Frank rijk aan olieonderzoek 250 miljard frank uitgeven. ADVERTENTIE Houtplein 20 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 De regering heeft besloten, voor de door de wateroverlast in de zomer van 1956 zwaarst getroffen agrarische bedrijven hulp te verlenen in de vorm van het ver strekken van krediet op een wyze, zoals ook in 1954 is geschied. Een daartoe strek kend voorstel is by de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend. LONDEN (Reuter) De vier Arabische staatshoofden, die drie dagen te Caïro heb ben geconfereerd, hebben woensdagavond, na de laatste vergadering van de confe- retie, bekendgemaakt, dat zij zich zullen inspannen voor „een onmiddellijke en on voorwaardelijke terugtocht van Israel ach ter de bestandslijnen". Volgens de staatshoofden is het nood zakelijk, dat de „agressieve landen" Egypte schadeloos stellen voor alle schade die het land door hun „agressie" leed. Alle po gingen tot beperking van de Egyptische soevereiniteit over het Suezkanaal werden verworpen. Men kwam overeen, dat de scheepvaart door het kanaal wordt ge regeld in overeenstemming met de con ventie van Constantinopel van 1888. De staatshoofden veroordeelden de „Britse agressie tegen de gebieden van Jemen" en kwamen overeen solidair met Jemen te zijn bij het bedwingen van deze „agressie", aldus radio-Caïro. Zij besloten „de rechten van de Arabie ren in Algerije op vrijheid en onafhanke lijkheid" ten volle te steunen. Uit Caïro wordt nog gemeld, dat men in Arabische politieke kringen het verloop der conferentie beschouwt als een „over winning van Nasser over de gehele linie". De Egyptische politiek van „positieve neutraliteit" tussen oost en west werd eveneens onderschreven. Uit de bekend making blijkt ook, dat de Arabische lan den bereid zijn Amerikaanse economische hulp, waaraan geen voorwaarden zijn ver bonden, te aanvaarden. DJAKARTA, (ANP en UP). De leiders van de islamietische chris telijke en katholieke partijen hebben hedenmorgen president Sukarno medegedeeld, dat zij zijn plannen „tot redding van het land" met daar aan gepaard gaande deelneming van de communisten aan een nieuw kabi net, niet kunnen aanvaarden. Gehelm de militairen met de bajonet op het geweer, bewaakten het presidentieel paleis, toen lndonesië's politieke leiders zich naar binnen begaven om het hoofd van de staat in kennis te stellen van hun inzichten over zijn plan voor een regering-nieuw-stijl, in de plaats van het tot dusver ge volgde Westers democratische stelsel. Voor het paleis had zich een enorme menigte verzameld. Groepen arbeiders, die voor deze gelegenheid vrijaf hadden ge kregen, stroomden over Djakarta's voor naamste plein en voerden spandoeken De 21-jarige metselaar B. uit D i d a m is met zijn bromfiets onder een autobus gevallen. Hij overleed ter plaatse. De 46-jarige wielrijder G. Hagen, die dinsdag te Apeldoorn door een auto werd aangereden, toen hij plotseling over stak, is in het St. Liduinaziekenhuis te Apeldoorn overleden. Bij het passeren van een vrachtauto is op de Tielerweg te Geldermalsen een personenauto met drie inzittenden, de 70- jarige De Kruiff uit Ophemert en twee ongeveer 40-jarige zoons, in volle vaart tegen een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto gereden. De 70-jarige vader werd gedood, de bestuurder ernstig en de andere inzittende licht gewond. Een 43-jarige wielrijder is op de Cru- quiusweg te Amsterdam, bij het links uitwijken voor een aldaar liggende trein- rails in aanraking gekomen met een laad bak van een naast hem rijdende vracht auto. Bij de val, die de man maakte, kwam hij op de rails. De dood trad vrijwel on middellijk in. In het Westerziekenhuis te Rotter dam is de 53-jarige machinist H. van Linn uit de Christiaan de Wetstraat overleden. Hij is dinsdagavond met een bromfiets tegen pen trottoirband gereden, waardoor hij viel. Tengevolge van verkeersonge- j j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven sfekomen 161 personen, j i van wie 22 kinderen. jBiaiaiBaaaaaiamiiaiiaaiiiaiaaiiaiaiiiiiRBiKiiflniatiï mee, waarop de onmiddellijke inwerking treding van Sukarno's conceptie werd geëist. Alle Nederlandse scholen en tal van Nederlandse en Engelse bedrijven waren gesloten en in de straten, die naar het Merdekaplein waar ook het paleis ge legen is leiden, waren slechts weinig Europeanen te zien. De studio's van radio-Republik Indo nesia, en ook de vlak bij het paleis gelegen Engelse ambassade stonden onder be waking van mariniers en met automa tische vuurwapens uitgeruste speciale politietroepen. Na hun onderhoud met de president, verlieten de leiders van de religieuze par tijen ongestoord het paleis. De voorzitter van de nationalistische partij, P.N.I., Su- wirjo, en de secretaris-generaal van de communistische partij P.K.I. werden luid toegejuicht, toen zij voor het paleis aan de daar samengedrongen menigte zeiden Sukarno's plannen ten volle te steunen. Hun partijen hebben 96 van de 260 zetels in het parlement, terwijl de religieuze par tijen 108 stemmen vertegenwoordigen. De leiders van de machtige Masjumi en Nahdatul Ulama weigerden echter voor de menigte een verklaring af te leggen daar zij meenden dat deze menigte „bevooroor deeld" was. Overschreeuwd Toen de voorzitter van de islamitische partij „Perti" zeide, dat zijn partij de con ceptie steunde maar de ex-vice president Mohammed Hatta als premier wenste, werd hij door geschreeuw overstemd en moest hij haastig onder nee-geroep het ge- improviseerde spreekgestoelde verlaten. President Sukarno sprak, nadat hij de meningen van de Indonesische politieke leiders had aangehoord, de menigte toe, die op zeker 100.000 personen werd ge schat. Hij beloofde de leiders en het volk in het begin van de komende week zijn beslissing bekend te zullen maken. Doelende op de oppositie van de mo hammedaanse en christelijke partijen te gen zijn plan zei Sukarno: „Er zijn natuur lijk mensen vóór en tegen bij elke nieuwe conceptie en elk nieuw idee". Hij zei alle meningen te overwegen. „Zij zijn alle in mijn maag en ik ga ze opnieuw koken Sukarno verdedigde zijn „democratie van wederzijdse hulp", door te zeggen, dat Engeland een „kabinet van wederzijdse hulp" had in de Tweede Wereldoorlog. In het Verenigd Koninkrijk werkten tijdens de Tweede Wereldoorlog Labour en Con servatieven samen op een moment, dat hun land op het punt stond door de fas cisten onder de voet gelopen te worden", zei hij. Hij deelde de juichende en wilde me nigte, die op het vroegere Koningsplein verzameld was mede, dat hij tijdens het weekeinde naar Surabaia zou gaan en maandag terug zou komen. Nadat ik terug ben uit Surabaia zal ik onmiddellijk mijn beslissing bekend maken", aldus Sukarno. „Ik smeek u om kalm te zijn", voegde hij hier aan toe. Volgens waarnemers bestond de menigte voor een aanzienlijk deel uit goed gedisci plineerde leden van communistische vak bonden, die in gesloten colonnes het plein op waren gemarcheerd. Daags tevoren had de leuzen-kladderij een hoogtepunt bereikt. Het anti-Westers karakter van de leuzen trok de aandacht. Een ervan luidde bijvoorbeeld: „Gooi de Hollanders er uit" en een andere: „Een kabinet met de communisten betekent, dat de Hollanders Indonesië zullen verlaten". (Van onze correspondent in Parijs) De Franse politie heeft gisteren, zowel in Frankrijk als in Algerije, met een reeks arrestaties en invallen de organisatie der Algerijnse nationalisten slagen toege bracht die haar, volgens de officiële be richten tenminste noodlottig kunnen wor den. Er zijn verscheidene vooraanstaande Algerijnse nationalisten gearresteerd. Met het oog op deze politieactie, die al sinds enige tijd moet zijn voorbereid, heeft de Franse minister-resident in Algerije Ro bert Lacoste gistermiddag een onderhoud gehad met de minister van Justitie Fran cois Mitterrand, die premier Mollet, die in Washington vertoeft, vervangt. In officiële kringen is men terughoudend ten aanzien van de politiële operaties en het is niet uitgesloten, dat er nog andere arrestaties te wachten staan. Intussen gonst het in Parijs van geruch ten. Verscheidene vooraanstaande Franse politici en parlementsleden worden ge noemd als medeplichtigen van het Alge rijnse vrijheidsfront, dat op het punt zou staan de Algerijnse republiek te procla meren. Het sein voor de operatie leek gisteren te worden gegeven, toen een Noord-Afri kaan in de buurt van de Are de Triomphe in Parijs werd aangehouden. De man droeg een schoenendoos onder de arm, inhouden de dertien miljoen francs. In verscheidene Franse steden werden Noord-Afrikanen opgepakt, die eveneens tamelijk omvang rijke sommen vervoerden. De totale som der in beslag genomen gelden bedroeg gis teravond ongeveer 73 miljoen francs. Bij invallen werden ook documenten en adres lijsten in beslag genomen, die in geheim schrift waren opgestel 1. Onder de gearresteerden bevinden zich enkele Europeanen en verscheidene nota belen, intellectuelen tn zeven advocaten van het gerechtshof van Algiers. De kwa liteit van de arrestanten versterkt de in druk, dat de Franse politie de Algerijnse bevrijdingsorganisatie ditkeer aan de top heeft getroffen. Uit verklaringen uit officiële bron zou men kunnen opmaken, dat de Fransen een grootscheepse zuivering zijn begonnen met het doel de Algerijnse vrijheidsbeweging van haar leiders te beroven. Vermoedelijk hoopt men daarna gemakkelijker de poli tieke omstandigheden te kunnen scheppen voor een noging een voordelige overeen komst over een wapenstilstand met de res terende rebellen te sluiten. ALGIERS (UP) In de bergen van Aflou, 300 km ten zuidwesten van Algiers, woedt een hevige strijd tussen sterke af delingen opstandelingen en Franse troepen die steun hebben van artillerie en vlieg tuigen. Er zouden reeds 72 rebellen zijn gesneuveld en „tientallen" gevangen ge nomen. Aan Franse zijde werden „enige verliezen" geleden. Bij schermutselingen, in de omgeving van Bone en Constantine, WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaan se gezant in Boedapest, Edward Thomp son Wailes, is naar Washington teruggeroe pen. De Hongaarse regering heeft hierom gevraagd, omdat Wailes, die op 2 novem ber in Hongarye aangekomen is, nog steeds niet zijn geloofsbrieven heeft aangeboden, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag bekend ge maakt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1