Apollohal zal flonkerende miljoenenschat herbergen Nog meer moties aangekondigd Nieuwe voorschriften voor bromfietsen op komst Agrarisch verzet tegen blokkering van f 50 miljoen voor de landbouw Wiener Sangerknaben in de Haarlemse Concertzaal „Amsterdam Diamantstad" Gele schijf als herkenningsteken, een verplichte geluiddemper en duozit met voetsteunen DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 7 Kamerdebat over bestedingsnota „Welvaart uitgedeeld die er niet was" René Mayer naar ons land Landbouw teleurgesteld Inleveringstermijn verlengd van 10,- bankbiljetten Parlementair commentaar Rechterlijke uitspraak over Bussumse steekpartij RAI-tentoonstelling geopend Nieuwe voorschriften Sterke terugslag Studentenactie verkeerd door politie begrepen Messetrekker veroordeeld tot twee jaar Mededeling over prijsstop voor consumptiemelk Mr. Luns zeer bezorgd over Britse defensiebeperking Verkeerd voorbeeld kan navolging vinden Breuk in de Labourpartij Van onze Kamerverslaggever) In het debat over de bestedingsbeperking in de Tweede Kamer verklaarde gisteren de heer VandeWetèring (C.H.TJ.), dat hij de indiening overweegt van een motie om de voorgestelde kostprijsverhogende belastingen in ieder geval een tijdelijk karakter te geven. Er werd voorts een motie aangekondigd door de heer B i e w i n g a (A.K.) tegen de blokkering van de vijftig miljoen gulden, die de landbouw zal krijgen voor onderhoud en afschrijving op gebouwen. Hij kan daarbij rekenen op de steun van de heer De Ruiter (C.H.U.) die deze blokkering verwerpelijk en on rechtvaardig noemde. Evenals dinsdag werd er ook gisteren weer over geklaagd, dat de regering zelf te weinig bezuinigt en de lasten op anderen afwentelt. Bezuinigingen van formaat zijn niet te ontdekken, zei de heer Van de Wetering (C.H.U.), die van oordeel was dat hoofdzakelijk verzwaring van de lasten op het gezinsinkomen is gekozen als bestedingsbeperking. De werkelijke bezuiniging van het rijk is uiterst gering, ver zuchtte ook de heer Van Leeuwen (V.V.D.). Maar beide sprekers waren, evenals dinsdag de woordvoerders van K.V.P., P.v.d.A. en A.R., het eens over de noodzaak van de bestedingsbeperking. Overheid en volk hebben in 1956 boven hun stand geleefd, zei de heer Van de Wetering. Maar pas na de verkiezingen kreeg het volk te horen dat de schatkist leeg was. En mr. VanLeeuwen (V.V.D.) verklaarde: „Er is in 1956 welvaart uitge deeld, die er niet bleek te zijn. Er is 1500 miljoen meer besteed dan voor het behoud van het evenwicht in de economie gewenst was. Toch verklaarde de heer Van de Wete ring, dat de C.H.U. bereid is de regering te steunen, nu ons volk langs de afgrond van een ongebreidelde inflatie loopt. En ondanks zijn overvloedige critiek zei mr. Van Leeuwen niet, dat hij tegen de voor gestelde maatregelen overwegend bezwaar had. Wel was hij beangst voor een bezuini- gingspolitiek als in de tijd van minister De Geer, die werkloosheid ten gevolge had. De alom erkende overbesteding schreef mr. Van Leeuwen voor 700 miljoen op re kening van de investeringen en voor even eens 700 miljoen op rekening van de lonen. Daarbij heeft de prijsstabilisatie geleid tot een intering van de reserves met honder den miljoenen. „Dat is het resultaat van de politiek van minister Zijlstra, die Neder land de geleide economie heeft terugbe zorgd nadat minister Van den Brink ons daarvan had verlost", aldus deze V.V.D.- afgevaardigde, die voorts zei dat even wichtsherstel kan worden gevonden door verhoging van de produktiviteit en van de produktie. Werkelijke bezuiniging van de overheid staat gelijk met verhoging van de produktiviteit. Evenwichtsherstel is ook mogelijk door vernietiging van de over tollige koopkracht, hetzij door prijsstijging hetzij door belastingverhoging, die de con sumptie beperkt. Over de verhoging van de vennootschaps belasting met totaal honderd miljoen gul- De „Wiener Sangerknaben" traden woens dagavond op in de Haarlemse Concertzaal, die totaal uitverkocht was. Onder leiding van de jonge dirigent Gerhard Lang zon gen de jongens een programma van ge wijde muziek. Daarna voerden zij het zang spel „De opera-repetitie" van Lortzing op. Zij besloten het optreden met de uitvoe ring van een aantal profane koorwerken. Uit al deze prestaties kon men de macht van de traditie van eeuwen proeven plus die van de bijzondere muzikale aanleg, waaraan de candidaat-„Sangerknabe" dient te voldoen om bij de keurgroep te worden ingelijfd. Doch met alle respect voor de vaardig heid van deze jeugdige zangertjes moet het mij toch van het hart, dat zij mij dit keer niet bijzonder meegevallen zijn. Ik miste in hun al te scherpe stemvorming, de geraffineerde beheersing van de vocali- teit, die ik mij van vorige generaties „Wie ner Sangerknaben" herinner. Zij over schreden nu herhaaldelijk de grenzen van de dynamiek, zulks ten koste van het tim bre, dat, vaak geforceerd, zijn charme ver loor. Dit gold dan in hoofdzaak de 'so praanvleugel, maar ook in de alten ging het er in het begin (in een motet van Bux- tehude) nogal ruw toe. Een vrij oppervlak kige voltolking van het „Sancta Maria" van Mozart en een slappe dito van „Ver- gine Madre" van Verdi waren artistiek niet verantwoord. Wat dit laatste nummer betreft: het mag trouwens een hachelijke onderneming heten een zo subjectieve mu ziek, die geheel de gesublimeerde roman tiek van de latere Verdi bezit, in de ob jectieve klank van een knapenkoor te in terpreteren. Wat niet wegneemt, dat een werkelijk bezielde dirigent de expressivi teit er wel, al ware het slechts uiterlijk, zou weten op te leggen. Maar ik meen te mogen constateren, dat de jonge dirigent daar nog niet aan toe is. Hij bekommert zich evenmin om de uitdrukking als om de klankvorming en het evenwicht der partijen. Met deze instelling slaagde hij er evenwel in frappante resultaten te be reiken met twee moderne koorwerkjes van Karl Schiske. Met dat al blijven de Weense zangertjes artisten in de dop. Hun vertolking van „Die Opernprobe" van de componist van „Tsaar en Timmerman" was daar om dit te bewijzen. Zij zongen en speelden het aardige werkje, dat het een lieve lust was. Maar dat is geen koorzang, welke de uiterste geraffineerdheid van samenklank vergt, die de Sangerknaben in het verleden vaak tot een sublieme hoogte wisten op te I voeren. Waarom zou dat nu niet meer kunnen, daar toch de Weense zangertjes ook nu weer getuigden van een goed mu zikaal ras te zijn? Jos. de Klerk Na de hernieuwing van zijn mandaat als president van de Hoge Autoriteit zal de heer René Mayer vrijdag in Den Haag bezoeken brengen aan de minister-presi dent dr. Drees en aan de minister van Economische Zaken, prof. Zijlstra. Het Nederlandse lid van de hoge autoriteit, de heer D. P. Spierenburg, zal de president op deze reis naar Nederland vergezellen. den, zei de heer Van Leeuwen, dat hij het onderscheid in belastingheffing voor onder nemingen werkend in coöperatieve vorm (lager tarief) en die in vennootschapsvorm zou willen opheffen. Dan zouden de coöpe raties 50 miljoen gulden meer moeten op brengen en dat is precies het bedrag, dat de regering aan extra vennootschapsbelasting wil heffen ten bate van de landbouw, waarmee in het S.E.R.-advies geen reke ning was gehouden. Het moment voor de huurverhoging met 25 percent vond de heer Van Leeuwen wel zeer ongunstig gekozen. De V.V.D. heeft altijd gepleit voor een geleidelijke huur verhoging van bijvoorbeeld tien percent gedurende enige jaren achtereen. Het zou beter zijn om dat ook nu te doen. Dan is men tevens van de blokkering van de helft van de huurverhoging af. Bezwaren had de heer Van Leeuwen tegen de plannen van de regering, ettelijke miljoenen uit te geven voor hulp aan on derontwikkelde gebieden. Dat kan pas ge beuren als eerst onze financieel-economi- sche toestand weer gezond is. Men zendt toch ook niet een lekgeslagen schip voor hulpverlening uit? Men dicht eerst de gaten, zo merkte hij op. De communist PauldeGroot schetste de bestedingsbeperking als een ingrijpende verlaging van het levenspeil van het wer kende volk en de heer Van der Ploeg (K.V.P.) drong er bij de regering op aan de prijsverhogingen te temporiseren, omdat ajiders de stijging van de kosten van levensonderhoud de mensen over het hoofd groeit. De blokkering van de gelden, totaal vijf tig miljoen gulden, die de landbouwers zul len krijgen als een tegemoetkoming in hun lasten van onderhoud en afschrijving op bedrijfsgebouwen, noemde de heer D e Ruiter (C.H.U.) verwerpelijk, onrecht vaardig en „een koude socialisatie". Ook de heer B i e w e n g a (A.R.j verklaarde," dat men in landbouwkringèn zeer teleur gesteld is over hetgeen de regering voor de landbouw wil doen. Tegen de verlaging van de grondrente in de kostprijsbereke ning heeft de A.R.-fractie ernstig bezwaar, evenals tegen de blokkering van de ver goeding voor de gebouwenlasten. De eisen van het Landbouwschap komen neer op een totaal van 350 miljoen, terwijl de rege ring 200 miljoen wil geven, waarvan ech ter 50 miljoen wordt geblokkeerd. Voor de verhoging van de landarbeiders- lonen was de heer Van der Ploeg (K.V. P.) dankbaar, maar hij was teleurgesteld, dat zij nog niet zullen worden vastgesteld op basis van werkclassificatie. Vandaag wordt het debat voortgezet. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij de gelegenheid lot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 10, me den 1945E en model 1949, bij haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar correspondentschappen heeft verlengd, en wel tot en met 31 Mei 1957. Van 1 juni 1957 af zullen bedoelde bankbiljetten al leen nog maar bij haar hoofdbank te Am sterdam (kantoor Herengracht 461463) worden verwisseld. De bandkbiljttten van model 1945E zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijn- gebied Limburg. De bankbiljetten van mo del 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzijde een reproduk- tie van het schilderij van Jacob van Ruys- dael, getiteld „Molen bij Wijk bij Duur stede". Drie nieuioe patrouilleboten van de Engelse kustwacht, die ook als motor torpedoboten kunnen worden gebruikt, houden snelheidsoefeningen ter hoogte van Portsmouth. Het zijn schepen van de Britse Dark-klasse, genoemd de „Adventure", de „Aggressor" en de „Biter". Zij hebben Napier-Deltic-mo- toren, een nieuwe constructie, bestaan de uit drie tweetakt-motoren in drie hoekige -vorm met drie krukassen. (Van onze parlementaire redacteur) Wie de hoop gekoesterd mocht hebben, dat de Tweede Kamer over een zo belang rijk onderwerp als de nota inzake de be stedingsbeperking een debat in grote stijl zou weten te houden, is tot dusverre be drogen uitgekomen. Ten dele zijn er hier voor wel verzachtende omstandigheden, bijvoorbeeld, dat de verscheidenheid van vraagstukken, die hierbij aan de orde zijn, een beletsel kan zijn om zich tot enkele hoofdpunten te bepalen. Bovendien is het stuk, waarover de gedachtenwisseling gaat, een onoverzichtelijk document. De meeste sprekers zijn er dan ook niet in geslaagd werkelijk tekening aan het ge heel te geven. Aan uiteenlopende wensen was er geen gebrek en er kwamen woensdagmiddag opnieuw enige moties in het verschiet. De anti-revolutionaire heer Biewenga zou op deze wijze een uitspraak wensen tegen de blokkering van hetgeen met het oog op de eigenaarslasten in de landbouwsector tot een hogere opbrengst voor de eigenaren zal leiden. De heer Van de Wetering (C.H.) koestert het verlangen, dat de Kamer ken baar zal maken dat de kostenverhogende belastingen slechts een tijdelijk karakter dienen te krijgen. Tot de op zichzelf be langwekkende beschouwingen behoorde het betoog van mr. Van Leeuwen (V.V.D.) over de zijns inziens foutieve politiek van minister Zijlstra inzake de prijsstabili satie. Maar wanneer men zich tenslotte afvraagt, wat de Kamer tegenover hetgeen zij verkeerd vindt en niet wil, dan wel voor positieve oplossingen aan de hand doet, moet geconstateerd worden, dat in dat opzicht niets van een bepaalde lijn te ontdekken valt. Hierin nu zal wellicht tenslotte de „kracht" van de positie van het kabinet gelegen kunnen zijn. Dit kan immers tegenover de critici uitspelen, dat zij althans tot dusverre in gebreke ge bleven zijn aan te geven, wat er thans voor betere maatregelen genomen kunnen of moeten worden dan die, welke de re gering beoogt te treffen. Het beste van de gang van zaken bij deze gelegenheid is misschien nog wel, dat het kabinet ruimschoots gelegenheid krijgt zich op be antwoording van de gemaakte bezwaren voor te bereiden en dat zodoende wellicht alsnog van achter de ministerstafel iets beters te voorschijn komt dan het „brod delwerk", dat de Kamer tot dusverre heeft geproduceerd. Diamantbewerking stelt hoge eisen aan haar beoefenaars. Een vaste hand. een langdurige ervaring en een gron dige kennis van de vaak zeer grillige structuur der kostbare stenen zijn de voornaamste vereisten. Hier ziet men de sneldraaiende schijven waarop de diamanten geslepen worden. De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 39-jarige niet gedetineerde filmoperateur J. F. G. B. uit Bussum, die op 18 juni zijn 21-jarige vriendin mejuffrouw Y. H., een hulp in de huishouding, met een dolkmes twee ste ken in de rug toebracht, toen zij met een andere man uitging. De rechtbank achtte de verdachte schul dig aan een poging tot zware mishande ling met voorbedachten rade en legde hem drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar op. 's Ochtends wa ren er tien maanden, waarvan vier voor waardelijk, tegen hem geëist. De raads man had op een geheel voorwaardelijke straf aangedrongen. „Sociaal gezien heeft de bromfiets ongetwijfeld bewezen een zeer nuttig vervoer middel te zijn, geschikt zowel voor zakelijk gebruik als voor recreatiedoeleinden, maar met de vlucht van dit vervoermiddel zijn ook de gevaren op de weg toe genomen, want de bromfiets is steeds verder gaan afwijken van haar oorspronkelijke vorm: een fiets waarop men zich zonder te trappen kon voortbewegen. Er viel dan ook niet aan te ontkomen dat de overheid beperkende maatregelen in het leven riep. Vorig jaar is voor bromfietsen een maximum snelheid van 40 kilometer per uur ingevoerd. Het bedrijfsleven heeft nu vrijwillig de verplichting op zich genomen, met ingang van morgen, 1 maart, geen bromfietsen meer aan de markt te brengen, die een hogere snelheid dan 40 kilometer per uur kunnen bereiken". Dit zei heden de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, bij de opening van de R.A.I.-tentoonstelling van fietsen, bromfietsen, scooters, motoren en auto scooters, die, gecombineerd met een expo sitie op kampeergebied, in Amsterdam wordt gehouden. De minister zei deze vrijwillige ver plichting, waaraan hij spoedig een wette lijke basis wilde geven, zeer op prijs te stellen. Hy had nog andere maatregelen op het oog, die ertoe kunnen bijdragen „een rus tiger sfeer rond de bromfiets te scheppen", zoals hij het noemde. De bewindsman dacht aan het voorschrijven van een ge luiddempende inrichting, van een mini mum remvertraging en aan een voorschrift, dat er voor een duopassagier een doeltref fende zitplaats moet zyn, waarbij de voe ten moeten rusten op voetsteunen. Even eens overweegt hij te bevorderen, dat de bromfiets een onderscheidingsteken zal moeten voeren in de vorm van een eenvou dige gele schijf aan de voorzijde. Een der gelijk onderscheidingsteken kan volgens de minister veel misverstand ten aanzien van het verlenen van voorrang voorkomen. De minister stond vervolgens stil bij de autoscooter of scootmobiel. Het tweeslach tig karakter van dit voertuig, een over gangsvorm tussen motorrijwiel en kleine auto, roept de vraag op, voor welke typen een motorrijbewijs en voor welke een autorijbewijs nodig is. De minister vroeg ten slotte aandacht voor de voetganger. ?Iet is zijn bedoeling over enkele maanden de wettelijke rege ling tot bescherming van de voetganger van kracht te laten worden. Hij deed een dringend beroep op het rijverkeer, zich zonder reserve aan deze regeling te hou den. Tevoren had de algemeen voorzitter van de R.A.I.de heer Egon F. Eriksson, in een toespraak enige cijfers genoemd om de groei van het aantal tweewielige motor voertuigen te illustreren. Op 1 augustus 1956 waren er 133.548 mo torrijwielen en 28.618 scooters in gebruik, in vergelijking tot een jaar daarvoor een toeneming van 11 percent. Het aantal scooters is in één jaar met tachtig percent toegenomen. Volgens de heer Eriksson be treft het hier geen verschuiving in de markt, maar veeleer het ontsluiten van een nieuw terrein. De scooter appelleert ken nelijk aan een ander publiek dan het mo torrijwiel, hetgeen volstrekt niet betekent, dat de tijd van het motorrijwiel voorbij is. Tegenover één scooter zijn er namelijk nog altijd vijf motorfietsen in gebruik. Als er bij één motorisch voortbewogen vervoermiddel gesproken kan worden van een stormachtige ontwikkeling, dan is het wel bij de bromfiets, aldus de heer Eriks son. Op 1 augustus 1953 waren er 283.000 brom fietsen, een jaar later 376.000 en nu onge veer 650.000. De R.A.I.-voorzitter verklaarde, dat de vorig jaar ingestelde rem op de afbetaling een sterke terugslag heeft gehad op de ver koop van bromfietsen, motorfietsen en scooters. In juni 1956, de maand, waarin deze maatregelen van kracht werden, was de verkoop van bromfietsen 25 percent lager dan in dezelfde maand van 1955, in juli 1956 38 percent en in augustus zelfs 43 per cent lager dan in dezelfde maanden van het vorig jaar. Een soortgelijke terugslag werd bij de verkoop van motorrijwielen en scooters ondervonden. In de tweede helft van 1956 is ten opzichte van hetzelfde tijd vak van 1955 het aantal afbetalingscontrac ten zowel voor bromfietsen als voor motor rijwielen en scooters gedaald met percen tages, welke variëren van 60 tot 75 per cent. De heer Eriksson deed een beroep op de regering het verschil in de afbetalings regeling, waarbij voor radio- en televisie toestellen een kassastorting van 20 percent is voorgeschreven, tegenover 30 pex-cent voor bromfietsen en 35 percent voor mo torrijwielen en scooters, op een zo kort mogelijke termijn weg te nemen. CARNAVALSCONCERT Het Limburgs Symfonie Orkest in Maas tricht heeft woensdagavond in het Staar- gebouw een traditie, welke de laatste jaren door zijn dirigent André Rieu was gevormd, voortgezet met een feestelijk carnavals concert. Twee werken, welke aan het L.S.O. en dirigent Rieu waren opgedragen, werden voor het eerst uitgevoerd. Ditmaal had de Rijnlandse componist Friedrich Schmidtmann uit München-Gladbach een vierdelig orkeststuk geschreven, dat hij als een „Maas-kerade" had opgedragen aan het tweestromenland tussen Maas en Rijn. Van de Maastrichtse musicus Louis Toebosch speelde het L.S.O. verder een carnavalesk geïnstrumenteerd orkestwerk, „Cantatorium Carnavale". (Van een redacteur) De Amsterdamse diamantnijverheid heeft de laatste decennia harde klappen gehad. De crisis van de dertiger jaren en daarna de tweede wereldoorlog zijn niet onge merkt aan haar voorbijgegaan. Vroeger gaf zij vele duizenden werknemers arbeid, nu zijn het er nog slechts duizend. Ande re diamantbewerkingscentra in het buiten land zijn haar dan ook verre voorbijge streefd. Toch telt die kleine industrie in ternationaal zowel als nationaal nog altijd mee: nog steeds verdient zij voor ons land ieder jaar gemiddeld tien miljoen aan de viezen en nog altijd staat zij volgens vele deskundigen aan de spits wat haar werk betreft: nergens is men zo ver in de kunst van het kloven en snijden, der kostbare stenen. Daar komt bij, dat de arbeidspres tatie door de verbeterde bewerkingsmetho den veel groter is dan vroeger: de produk tie per arbeider is vergeleken bij voor de oorlog, met vijftig percent toegenomen. Ook de vervanging der oude, hooggespe cialiseerde arbeidskrachten van wie er velen door de Duitsers zijn weggevoerd tijdens de oorlogsjaren levert geen on overkomelijke moeilijkheden meer op: een nieuwe generatie van diamantbewerkers wordt voorbereid om de opengevallen plaatsen in te nemen. Zo zijn dus voor de diamantairs alle voorwaarden aanwezig om te trachten, het verloren terrein te her winnen en daarmee is men al sinds 1949 energiek bezig. Onderdeel van deze actie is een interna tionale tentoonstelling „Amsterdam dia mantstad" die van 21 juni tot en met 16 juli in de Apollohal gehouden wordt. Sier en industriediamanten in vele variëteiten en grootten zullen daar den volke getoond worden, alles uiteraax-d achter glas en op zeer deugdelijke wijze beveiligd tegen die ven en „verzamelaax-s". Er komen twintig grote stands en zeventien vitrines, die te zamen een schat aan edelstenen zullen be vatten, waarvan de waarde vele miljoenen guldens bedraagt. De Diamond Trading Company het intexmationale diamant concern zal in zijn stand ruwe diaman ten tonen, zoals ze uit de mijnen komen, maar nok grote, uiterst waardevolle ste nen van bijzonder fx-aaie kleur en zuiver heid. De Amsterdamse industx-ie zal niet alleen een unieke collectie sier- en indu striële diamanten exposex-en, maar tevens demonstraties laten geven van alle stadia van bewerking: het slijpen, kloven, snij den en polijsten der stenen, maar ook het ontwerpen, zetten en dragen van uit dia manten vervaardigde juwelen, dit laatste door een aantal bekoorlijke mannequins. Vele buitenlandse „huizen" hebben me dewerking toegezegd in de vorm van bij zondere inzendingen. Uit Amerika komt de wereldbefaamde „Hope"-diamant, een steen die 44V2 karaat weegt en een waar de van honderdduizenden guldens verte- genwooi'digt. Deze „kanjer" werd in 1642 in Voox--Indië gedolven en in 1830 door de Londense bankier Hope gekocht. Thans is het kleinood, dat zijn eigenaar volgens de legende ongeluk heet te brengen, in het bezit van de New Yorkse juwelier Harry Winston, die de Hope-diamant zelf per vliegtuig naar Amsterdam zal brengen. De tentoonstelling zal tevens aandacht schenken aan de geschiedenis en de toe komst van het diamantvak, dit laatste in de vorm van een wex-vings- en px-opagan- Aankondiging van lustrumviering werd beschouwd als anti- Speidelactie Een groep van vijfenveertig eerstejaars studenten der Amstei-damse universiteit is in de afgelopen nacht in touw geweest om 5000 mystei-ieuze pamfletjes overal in de stad aan te plakken. Er stond een in ja- quet gestoken hyper-modern „mannetje uit de maan", of misschien was het wel een „mars-man", op afgebeeld en het vette cijfer 1632 en dan nog de hoofdlet ters IQ. De actie, bedoeld om het Amsterdamse publiek nieuwsgierig te maken en het op dxe wijze via latere mededelingen op de hoogte te stellen van de komende 65e lus- truxnviering der universiteit, verwekte echter enig misverstand. Er wei-d gedacht aan een actie tegen de benoeming van generaal Speidel. Het resultaat was, dat agenten van politie in de afgelopen nacht, en vandaag gedux-ende de ochtenduren ar beiders van de stadsreiniging, naarstig be zig zijn geweest de talloze pamfletten te verwijdex-en. Bovendien werden 's nachts twaalf van de vijfenveertig plakkende eex-stejaars gearresteerd, maar na enkele uren weer vrij gelaten. Het vette getal 1632 is het jaartal van de oprichting der universiteit, de lettex-s IQ „zijn alleen maar om het moeilijk te maken", zo deelde men ons van de zijde van het Amsterdams Studenten Corps mede, dat zoals iedere vijf jaar de viering van het lusti-um ox-ganiseert. Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft een 25- jarige Haarlemse steigerbouwer vanmor gen wegens poging tot zware mishandeling veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek. Veertien dagen gele den had de officier van Justitie wegens poging tot moord een gevangenisstraf van vier jaar, met aftrek van voorarrest, ge- eist. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op zondag 16 december 1956 - toen hij onder invloed van drank verkeerde - de eigenaar van een café aan de Botermarkt met een mes had gestoken. De caféhouder werd naar een ziekenhuis overgebx-acht en herstelde vrij spoedig. Tijdens de behan deling van de zaak was gebleken, dat ver dachte zodanig onder invloed verkeerde, dat het barmeisje, zijn vriendin, hem ge weigerd had jenever te schenken. Tegen sluitingstijd verzocht de eigenaar van het café verdachte te vertrekken en toen ver dachte hieraan geen gevolg gaf, werd hij bij de arm gegrepen. Daarna trok ver dachte een mes en gaf de caféhouder een steek. Er zou minnenijd in het spel ge weest zijn; kort tevoren had de man in een ander café gezegd, dat hij de café houder „overhoop zou steken". da-actie voor jonge arbeiders. Het plan bestaat, om gelijk met de expositie een diamantcongres te houden onder leiding van prof. ir. D. Dresden, directeur van het TNO. Vooraanstaande buitenlandse geleer den zullen voox-drachten houden over het wox-dingsproces van de diamant, die een historie van miljoenen jaren heeft en de natuurkundigen nog voor vele x-aadsels stelt. Aan de tentoonstelling zullen voorts di verse extra-attracties verbonden worden, zoals een wedstrijd om diamantprijzen, verrassingen voor diamanten echtparen die in Amsterdam wonen en voor de zoveel duizendste bezoekers of bezoeksters. De staatssecretaris van Economische Za ken heeft in antwoord op een brief van het produktschap voor zuivel, meegedeeld dat ook bij de minister van Landbouw en bij hem de wens leeft, de prijsstop voor con sumptiemelk en melkproducten niet lan ger te doen voortbestaan dan strikt nood zakelijk is. Deze prijsstop zal echter pas kunnen worden ingetrokken wanneer waarborgen zijn geschapen dat aan de eisen van de pi-ijsstabilisatiepolitiek ook in deze sector op bevredigende wijze wordt voldaan. Prijsverhogingen moeten zo veel moge lijk worden vermeden en dienen in elk geval niet te geschieden dan na vooraf gaand overleg met het ministerie van Eco nomische Zaken. In beginsel vormen alleen belangx-ijke externe kostenstijgingen, met name belangrijke prijsstijgingen van grond- en hulpstoffen of voor de handel van inkoopprijzen een basis voor overleg over doorberekening. Loonkosten vormen in beginsel geen basis voor prijsverhoging. Andere kleine kostenstijgingen dient het bedrijfsleven zelf te dragen. In beginsel zullen motieven tot prijsverhoging, ont leend aan rentabiliteitsoverwegingen, slechts in uitzonderingsgevallen een rol kunnen spelen, aldus de staatssecretaris. (Van onze correspondent in Londen) Voor zijn terugkeer naar Nederland heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, nogmaals uitdrukking gegeven aan de bezorgdheid, die, niet in het minst, de Nederlandse regering koes tert over de Britse voornemens tot ver mindering van de strijdkrachten op jxet vasteland. Nederland verkeert in een bij zondere positie aangezien het voor de mili taire organisatie en aanvoer voornamelijk op Groot-Brittannië is aangewezen. Iedere verzwakking van de Britse strijdkrachten betekent tevens een verzwakking van ons eigen verdedigingsstelsel, aldus mr. Luns. Op de conferentie der Westeuropese Unie heeft mr. Luns, die het debat opende, zich tot tolk gemaakt van de zes landen, die de Britse voorstellen met de grootste te- i-ughoudendheid hebben ontvangen. Groot-Brittannië bevindt zich, min of meer tot zijn vex-rassing tegenover een ge sloten front van de zes continentale landen. Mr. Luns heeft de Britten ook in persoon lijke gesprekken, onder andere met minis ter-president MacMillan, onder het oog ge bracht dat zij, gezien de verdragsverplich tingen, rekening moeten houden met de andere leden van de Unie. Het is de vraag of de Britten tot een geringere aderlating dan de voorgestelde bereid zullen zijn, maar zeker zal het tem po van het plan worden vertraagd. Gevaar Mr. Luns zette in de conferentie der WEU niet alleen de militaire bezwaren uiteen, overeenkomstig de lijnen van het rapport van generaal Norstad. de opperbevelhebber van de UNO over het Britse plan, maar vestigde vooi-al de aandacht op de politieke terugslag in het Russis.che kamp en op de psychologische gevolgen in West-Europa zelf, dat allicht in de verleiding zal komen het Britse voorbeeld te volgen. Ook in Nedei-land zijn er „nogal wat mensen die menen, dat onze defensielast te zwaar wordt", zo zei hij. Mr. Luns wees op het gevaar dat de waarschijnlijkheid van een oorlog met kernwapens zal worden vergroot. Bij een drastische inkrimping van de conventionele strijdkrachten kan men alleen nog op de waterstofbom vertrouwen, ook bij lokale verwikkelingen. Het i-esultaat der besprekingen is dat de Britse regering beseft dat het minder ge makkelijk zal zijn dan zij zich had voor gesteld om haar plannen in hun oorspron kelijke vorm en in ijl-tempo tot uitvoering te brengen. Volgens zijn bondgenoten mogen de Brit ten de verantwoordelijkheid die zij des tijds met veel ophef op zich hebben geno men van zich af zouden schudden of in belangrijke mate verzwakken. Sehvyn Lloyd's toezegging, dat een deel van de troepen uit Duitsland als mobiele reserve in Engeland gereed zal worden gehouden, wordt onvoldoende geacht. LONDEN (UP) De Britse Labourpartij heeft de overeenkomst van 1946 met de cooperative Movement opgezegd, waardoor volgens politieke waarnemers de mogelijk heid van een vierde politieke partij zou kunnen ontstaan. De Cooperative Movement heeft twintig paxdementsleden als vertegenwoordigers binnen de Labour party en onder de disci pline van de ..party-whips" in het Lager huis. De rod^n voor d«-*e breuk is een me ningsverschil over de financiële bijdrage aan de nartijkas en het benoemen van kan didaten in de kiesdistricten. De meerder heid van de conservatieven zou door deze actie toenemen, wanneer de twintig parle- menstleden een eigen groep zouden vor men. De Manchester Guardian noemt dit een van de belangrijkste politieke gebeurtenis sen sinds Ramsey MacDonald de Labour partij verliet.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3