KLINGDECOR DROSTE Beeltenis Noordse landen hopen eenheid stap voor stap te bereiken N.V. DE HOUTWERF Van dag tot dag Kopenhagen wordt het centrum voor gemeenschappelijk kernonderzoek €)p de raatótoel Garage DEN HOUT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Omgekomen beklimmers worden geborgen Koningin zag voorstelling van „Aparte Tafels" Bruno Walter houdt zich beschikbaar „Britse Gemenebest is een persoonlijk offer waard" Examens Onder moeders paraplu verpleegstercacao Vooronderzoek in zaak van uit Breda gevluchte gevangenen Duitse fabriek levert geen banden meer voor Grand Prix Doodvonnissen in politiek proces in Syrië ,fF~ Ofschoon een algemeen geldende onder wijsvernieuwing, afrekenend met talrijke ongewenste regelingen en scheefgegroeide situaties, nog tot de vrome wensen be hoort, wordt in kringen van het onderwijs toch een verheugende activiteit aan de dag gelegd om een einde te maken aan onvol komenheden en alvast in beperkte sfeer nieuwe, efficiënter en aan het snel ver anderde maatschappelijke leven aange paste methoden ingang te doen vinden, in afwachting van wat van hogerhand te zij ner tijd als algemeen geldend zal worden voorgeschreven. De onderwijsvernieuwing leeft dus blijkbaar bij degenen, die er mid den in zitten onderwijzers, schoolhoof den, leraren, rectoren en schoolbesturen geven nu en dan duidelijk blijk daarvan. Dat moet worden toegejuichd, doch tege lijk is het een bewijs voor de urgentie van een algehele herziening van ons onder wijsstelsel. In Amersfoort is men begonnen met een interessante wijziging in de manier, waar op kinderen van Lagere School naar het Middelbaar Onderwijs overgaan. Het vroe gere toelatingsexamen is vervallen en de geschiktheid der kinderen wordt vastge steld door middel van proefwerk op de Lagere School. De kinderen worden daar toe aanbevolen door het schoolhoofd of de school-psychologische dienst Men hoopt op die wijze „talenten" te ontdekken, wier ouders oorspronkelijk niet geneigd waren ze voor M.O. aan te melden. Daarnaast verwacht men dat de kinderen, die aan de proef worden onderworpen, door de ver trouwde sfeer waarin de toelatingsproef plaats heeft, minder last zullen hebben van de beklemming die een „examen" nu eenmaal pleegt te veroorzaken, en dus vrijer uiting zullen geven aan hun kennis en talenten. Het lijkt ons een grote vooruitgang, die hier bij wijze van experiment wordt inge luid. Uiteraard zal het nodig zijn dat de vrijheid blijft bestaan om kinderen buiten deze proef om via een normaal toelatings examen tot de „Middelbare" toegang te verlenen, doch wellicht zal daar steeds minder gebruik van behoeven te worden gemaakt. In Amersfoort verwacht men succes van de nieuwe methode, die zich afspeelt binnen het kader van een „contact- scholenplan" dat enkele steden omvat. Het zou een nieuwe stap kunnen zijn in de richting van een grotere coördinatie tussen L.Q en M.O., die volgens de plannen der onderwijsvernieuwing in de toekomst zo danig in eikaars verlengde moeten komen te liggen, dat zij een gesynchroniseerde opleiding vormen; waarbij de interne ver anderingen en vernieuwingen uiteraard ook volkomen in dezelfde geest moeten worden opgebouwd. Op Mont Blanc De Federation Frangaise de la Montagne heeft bekend gemaakt een poging te zul len ondernemen de lijken van Jean Vin- cendon en Frangois Henry, die in decem ber tijdens hevige sneeuwstormen op de hellingen van de Mont Blanc om het leven kwamen, te bergen. De bergingsexpeditie zal, in samenwer king met de Société Chamoniarde de Se- cours en Montagne, worden ondernomen wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn. Vincendon en Henry waagden hun tocht tegen het advies van deskundigen in. Bij een reddingspoging stortte een helikopter neer. De inzittenden van het toestel kon den echter worden gered. Nadat het vrij wel onmogelijk scheen dat beide mannen nog in leven waren, werden verdere red dingsexpedities op verzoek van de familie der slachtoffers afgelast. Koningin Juliana heeft woensdagavond niet-officieel een bezoek gebracht aan de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar zij de eerste Haagse voorstelling bij woonde van „Aparte Tafels" van Terence Rattigan door de Nederlandse Comedie. De koningin had met haar hofdame, jonk- vrouwe C. E. B. Röell, onopvallend de logeplaatsen ter linkerzijde ingenomen. Op de nationale fotografische tentoon stelling te New York zijn de laatste snufjes op het gebied van fotograferen te zien. Een exposant heeft twee klein- beeldcamera's boven elkaar gemon teerd - een voor zwart-wit en een voor kleurenopnamen - om eenzelfde beeld met twee toestellen tegelijk te fotograferen. (Van onze correspondent te Stockholm) De zitting van de Noordse raad, die voor het eerst in Helsinki werd gehouden, is ten einde. Het was kenmerkend voor deze vergadering dat bij de sluiting de pers vertegenwoordigers van de gedelegeer den werden gescheiden. Ook tijdens de zitting heeft men over de besprekingen trouwens weinig in de bladen gelezen. De problemen zijn zeer voorzichtig behan deld. Een „Verenigd Noord-Europa" zal on danks alle goed wil slechts langzaam tot stand komen, al zit er stellig beweging in. Inzake het voornaamste probleem, de op richting van een Noordse markt, is men in Helsinki niet verder gekomen dan het be sluit tijdens de volgende zitting, in het be gin van 1958 te Oslo definitief stelling te nemen. Finland kan dan waarschijnlijk nog niet aan deze markt deelnemen, omdat de Sovjet-Unie daar bedenkingen tegen heeft. De Noren zijn wel tegemoetkomender ge weest, maar zij hebben toch nog allerlei bezwaren en Denemarken wenst een uit zondering voor landbouwprodukten. Het grootste succes van Helsinki is dat er overeenstemming is bereikt over een op te- richten instituut voor kernonderzoek. Het centrum zal in Kopenhagen komen, de stad van Nobelprijsdrager prof. Niels Bohr. Men zal zich daar met de theoreti sche kernfysica bezig houden en ook met de kracht, die in een waterstofbom schuilt, om te trachten deze energie aan banden te leggen en de mensheid te laten dienen. Kruimelzaken Van de overige 106 agendapunten van Helsinki is weinig belangrijks te zeggen, behalve dan dat Finland van waarnemend, actief lid is geworden. De Noren, die het dichtst bij het Westen staan, zijn van me ning, dat de Noordse raad om de twee jaar bijeen kan komen. Kleinere onderwerpen zouden schriftelijk worden behandeld. In die geest heeft zich de Noorse premier Gerhardsen uitgelaten. Er is veel tijd met kruimelzaken verspild. Zo werd voorge steld de grens tussen Finland en Zweden duidelijk te markeren, door op een behoor lijke breedte het hout te kappen en een enkele meter breed niemandsland te doen ontstaan. Deze grens blijkt echter uitslui tend door rivieren te worden gevormd. De Noordse raad heeft 27 aanbevelingen uitgewerkt, die aan de vier regeringen zullen worden overhandigd. Enkele van deze aanbevelingen zijn: nationale studie beurzen moeten ook in de andere landen gelden; een onderzoek naar de mogelijk heid middelen ter beschikking te stellen van studenten, die aan een universiteit van een ander land, waar de kosten van levens onderhoud hoger zijn, willen studeren, fi nancieel te helpen; bij de aanvragen voor beurzen alle Noordse nationaliteiten gelijk te behandelen en afgestudeerde artsen en tandartsen gelijkwaardig te beschouwen. Er werden ook voorstellen aangenomen in zake vrijheid van rechten voor films voor kinderen. Bovendien zal verder worden gewerkt aan de Noordse pas en carnet unie. De Scandinaviërs kunnen al zonder meer de grenzen van de broederlanden passeren. Men wil echter ook buitenlanders zonder formaliteiten de inter-Noordse grenzen la ten overschrijden. Voor de buitenlandse auto's zullen geen extra formaliteiten meer nodig zijn. Er wordt gewerkt aan de oplos sing van de technische moeilijkheden dien aangaande. In beginsel is men het al eens. Als alles goed gaat, zal voor 1 januari 1958 een definitief plan gereed zijn. Er is dus een toenadering. Terwijl de Benelux-landen en West-Europa echter met grote problemen worstelden (EGKS, Euromarkt en Euratom) beginnen de Noordse landen met de kleine problemen om langzaam maar zeker tot elkaar te groeien. Het is echter mogelijk, dat Noor wegen en Denemarken, en wellicht ook Zweden, naast deze langzame weg ook het tempo van de eenwording van West-Europa moeten volgen, alle broederlijke gevoelens ten spijt. ADVERTENTIE In elk huis past. de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs Kampersingel 20-24 - Tel. 11932 Het besluit van de Amerikaanse dirigent Bruno Walter om zich uit het concertleven terug te trekken waarover wij in ons blad van woensdag berichtten betekent allerminst, dat de tachtigjarige musicus de dirigeerstok voorgoed heeft neergelegd. De president van het New Yorks Philhar- monisch Orkest heeft van Bruno Walter de verzekering gekregen, dat hij voor „speciale gelegenheden" op hem kan rekenen. Walter zal in de komende weken bovendien met het New Yorks Philharmo- nisch Orkest nog verscheidende grammo foonopnamen maken, onder meer van de Negende Symfonie van Bruckner en de Tweede Symfonie van Mahler. Prins Philip: LONDEN (Reuter) De Lord Mayor van Londen, Sir Cullum Welch, heeft dinsdag in zijn officiële residentie, Mansion House, een lunch aangeboden aan prins Philip bij gelegenheid van diens terugkeer in Engeland. Er waren 360 gasten, onder wie premier MacMillan, de aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, de leden van de bemanning van het koninklijk jacht „Britannia", waarmee de prins zijn reis om de wereld gemaakt heeft, en leden van de Britse Olympische ploeg. Prins Philip werd vergezeld door Michael Parker, die onlangs wegens echtscheiding, ontslag nam als par ticulier secretaris van de prins. „Ik ben blij terug te fcijn," zo verklaarde de prins in een korte toespraak. „Vroeger gaf ik er niets om, als ik vier maanden van huis was, doch ik geloof dat er dingen zijn, die een persoonlijke opoffering waard zijn. Een hiervan is het Britse gemenebest. Ik ben bereid veel op te offeren als ik daar door het welzijn van het Gemenebest, al is het maar een beetje, bevorderen kan". Op de foto ziet men de prins samen met Parker, die zijn laatste officiële rit maakt. LEIDENKandidaatsexamen Kunstge schiedenis: mejuffrouw J. E. Vos, Den Haag. GRONINGEN: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, de heer J. W. Gerritsen, ge boren te Hengelo, op een proefschrift ge titeld: „Fonocardiografie, betekenis voor de diagnostiek van enige aangeboren en ver worven hartigebreken". Doctoraalexamen Biologie: J. M. Bonga, Groningen. Doctoraal examen Farmacie: Th. M. Malingre, Schoon hoven. Doctoraalexamen Scheikunde: T. van Hogen, Groningen. Kandidaatsexamen "r:<5- en Natuurkunde F: J. L. de Boer, Haren (Gr.); J. N. Jansonius, Assen; H. J. H. Kor- fage, Groningen; T. W. Tuintjer, Tolfoert. (ADVERTENTIE) is 't knus. Maar thuis is 't knusser. Want daar wacht 'n dampende, geurige kop Droste cacao! Dat was al grootmoeders lékkerste recept voor gezelligheid! Karton: 1 kg 5,60 - '/j kg 2,90 - 250 gr 1,50 - 100 gr 0,65 Blik 1 kg 6,85 - kg 3,70 - 250 gr 2,— - 100 gr 1,— voor kdppenvol gezelligheid Een Westduitse rechter van instructie heeft woensdag te Bielefeld verhoren afge nomen in de zaak van de drie jaar geleden uit die gevangenis te Breda ontsnapte en naar West-Duitsland uitgeweken voorma lige Nederlanders. Verschillende politie mannen, die tijdens de Duitse bezetting in Nederland hebben gediend, werden ver hoord in de zaak van de 39-jarige Sander Borgers. Borgers en de andere ontsnapte gevangenen zijn wegens oorlogsmisdaden in Nederland tot zware straffen veroor deeld. De regering te Bonn heeft indertijd een verzoek tot uitlevering van de vluch telingen van de hand gewezen. Thans onderzoekt de Westduitse justitie of de vroegere Nederlanders, die allen op vrije voeten zijn, misdaden hebben begaan, die volgens het Duitse recht strafbaar zijn. Het was reeds lang bekend waar Bor gers zich ophield en het leek dat hij er zich al geruime tijd niet meer om bekom merde dat men zijn verblijfplaats wist en van zijn doen en laten kennis droeg. Bor gers is een van de zeven tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde politieke de linquenten, die op de avond van tweede Kerstdag 1952 uit de strafgevangenis te Breda zijn ontvlucht De andere zes zijn Hubertus Bikker, Klaas Carel Faber, Ja cob de Jonge, Willem van der Neut, Wil lem Albertus Polak en Antoine Touseuil. Zij ontsnapten tijdens een filmvoorstel ling in de strafgevangenis, waarbij zij ge bruik maakten van de hulp van enige handlangers die later deswege door het ge rechtshof te 's Hertogenbosch tot een ge vangenisstraf van zes maanden zijn ver oordeeld. Bikker en Faber werden kort na de ontsnapping in Duitsland gearresteerd. De Duitse Continental-bandenfabriek heeft buitenlandse bestellingen voor ban den voor Grand Prixwedstrijden niet ge accepteerd. Een woordvoerder verklaarde dat de fabriek er op de duur geen voordeel in ziet speciaal-uitgeruste auto's met racebanden naar de diverse races om de grote prijzen te sturen. Bestellingen voor speciale racebanden zijn de laatste tijd ontvangen van Lancia, Ferrari en Maserati en van de Britse Cooper-fabriek maar deze bestellingen zijn beleefd afgewezen. De woordvoerder zeide dat de tegen woordige crisis in de internationale ren nerskringen, die het aantal toeschouwers bij de wedstrijden sterk heeft doen dalen, ten dele verantwoordelijk was voor het besluit van de accessoir-industrie en daarbij de bandenmakers niet langer deel te nemen aan deze tamelijk dure sport. Hij zeide dat Continental in de toe komst alleen racebanden zal maken voor motorfietsen en voor de 1.500-cc Porsche sportwagen, maar niet voor de Grand Prix- wagens. Een zeer duidelijke aanwij zing voor het feit, dat de mens van onze tijd zich bevindt op een splitsing van wegen die ver uit elkander lopen, wordt geleverd door de verscherping van de keuze, die hem wordt gesteld. Een veelvuldige, tel kens weer herhaalde noodzaak tot kiezen kenmerkt zijn leven - meer dan ooit in de wereld geschiedenis het geval is ge weest. Meen niet, dat het begin van die reeks van persoonlijke be slissingen pas aanvangt bij de volwassenheid. Integen deel, een zeer nadrukkelijk merk van deze tijd is de vroege mondigheid, die van de mens wordt geëist en die de oorzaak is van talrijke neven verschijnselen, waarover oude ren zich dikwijls beklagen en ongerust tonen. Het leven van vandaag stelt de jonge mens reeds voor zeer belangrijke alternatieven op een moment, waarop hij een leeftijd heeft bereikt die luttele generaties her beschouwden als behorende tot de kindsheid. En de keuze is zo navrant, zo schrijnend van tegenstelling, dat zij niet ongemerkt en ln gezapigheid kan worden ge daan. Het is alsof de onbeschrijfe lijke tegenstelling tussen de roerloze rust van een stuk uraniumerts dat ergens ver loren ligt ln de woestijn, en het hellegeweld van een explo derende atoomsplitsing in dat zelfde stuk erts zich heeft voortgeplant door het ganse leven. De mensheid staat voor de ontdekking, dat het samenspel tussen natuur en kunstmatig heid - waarop haar ganse be staan is opgetrokken - van ge leidelijke evolutie is gecompri meerd tot één seconde van on tembaar geweld, een seconde waarin de elementen in elkan der smelten en nieuwe elemen ten geschapen worden. In de helle lichtflits van een atoom explosie liggen hitte en licht van eeuwenlange moeizame industriële vooruitgang beslo ten. De natuur maakt zich los van de tijd en herschept zich zelf in één oogwenk. En als die oogwenk het ken merk van de menselijke poten tie wordt, hoe kan men dan verwachten dat de mens een gezapig verlopend tijdsbestek krijgt toegewezen om zich aan te passen aan het leven? Het kind wordt in een oog wenk man of vrouw. De jonge man en het meisje wennen zich in een oogwenk aan het leven. In gecomprimeerde vorm slikken zij het ganse leven in, zoals zij de gecom primeerde processen van een natuurlijke voeding slikken door middel van vitamine tabletten. Gecomprimeerd in tabletten wordt het leven hun voorge legd en zij moeten kiezen, snel kiezen, slikken en verdergaan. Rock 'n Roll of Mozart? Stalen meubelen of Queen-Anne? Toneelstuk of bioscoop? Fiets of scooter? Huiselijke gezellig heid of retourtje-Majorca? Oversteken of doodgereden worden? Een niét of de vijftig duizend gulden? Alles kwijt of de zestigduizend dollarpot? Een reisje naar het Gooi of per K.L.M. naar de Rivièra? Ny lons of knalgroene hyperpuber- kousen? Een plooirokje of een spijkerbroek? Een huwelijk voor kerk en staat of vrije vriendschap? Een boek van Couperus of televisie? Kiezen - en onmiddellijk, in grote haast, temidden van voorbijgierende auto's en onder de condensstreep van onzicht bare straaljagers tegen de blauwe hemel. Dat is het, waarvoor de jonge mens zich gesteld ziet; en hij kiest. Hij rolt van de ene keuze in de andere, hij ziet de vertrouwde beelden van schilderijen in grootmoeders salonnetje ver vagen in het schrille licht van realistische verfbrokken-in- een lijst. Hij denkt dat hij een mens is, doch hij is een atoomont ploffing op twee benen. De keuze drijft de mensen uit elkander en naar elkander toe. De gelijkgestemden for ceren doorbraken of trachten oude waarheden op te lappen. Kerken stromen leeg, oude dogma's vallen vermolmd ter aarde - kerken stromen vol onder de bezwerende handen van nieuwe profeten. De tijd, met zijn allesvernietigende macht van nieuwe technische mogelijkheden, is bezig een nieuwe mens te maken. Naar zijn eigen beeld en gelijkenis. In de woningen verft hij de muren met functionele kleuren, waarvan het gamma hem ge leverd is door het schone, veel kleurige vuur van de atoom paddestoel. In de kamers zet hij meubelen die de nieuwe mens verwachten als eertijds een kanten wieg de boreling. De nieuwe meubelen zijn kari katuren van de vroegere, om dat zij een mens rust moeten geven die een karikatuur van de vroegere is. Sauskommen op poten zijn stoelen gewórden, tafels zijn verwrongen com plexen van staal en plastic, het kunstlicht komt uit de vloer en de sofa van zwartwit ijzer- draad hangt aan het plafond. De ene muur kijkt met roze wangen naar de andere, die blauwe uitslag heeft. De func tionele waanzinnigheden van vandaag zijn in waarheid func tioneel, omdat zij het proces van de zichzelf tot in atomen ontbindende mens begeleiden. Straks zal de ontbinding een nieuwe mens geleverd hebben, die misschien niet meer zitten kan in een gele badkuip op drie zwarte poten, evenmin als de mens van vandaag nog rust kan vinden op een Rococo- stoel. Wie om zich heen kijkt, ziet de tijd uiteenvallen in de delen van de bouwstof, die hij met alle anderen moet aaneen lijmen tot het decor van deze eeuw. Hij verliest het beeld van schoonheid, omdat hij slechts de onderdelen ervan in handen houdt. De fabrieken draaien voor hem op volle toeren, omdat zij hem nieuwe, onbekende onder delen der schoonheid willen geven. Aaneenlijmen moet hij zelf doen. Zoals iedere mens in ieder tijdperk de brokken van zijn tijd aaneengelijmd heeft tot eenheden die hem bevielen. De wereld, waarin wij leven, geeft een beeld van wat wij ln onze gemoedsgesteldheid van haar hebben gemaakt. In onze moegeratelde geesten zijn de Rock 'n Roll, en de groene kousen en de sauskommen op poten ontstaan. Zij zijn van ons en wij vinden ze mooi. En dan kunnen wij in ver loren ogenblikken trachten rust te vinden in een ouder wetse clubfauteuil - of pro beren een ongestoorde wande ling te maken in een stukje bos dat vergeten is - of dro men van vrouwelijke vrouwen in ruisende zijde - of trachten een langzame wals te dansen onder kristallen kroonluchters - wij kunnen proberen een reeks anachronismen aan el kander te knopen en te zeggen: kijk, dat is het wat wij mooi vinden - dan'verloochenen wij onszelf en negeren wij de bar stende atoomkernen, die ons lot bepalen, doch waarin wij niet anders dan onze eigen beeltenis kunnen zien. J. L. a V er slagje Ditmaal eens het korte verslag van de oorzaak van onze hoofdverkoudheid, een interessant gegeven, dunkt ons. Wij waren in gezelschap van een zekere Ruig, gaan vissen op de IJmuidense PierDeze Ruig is een aardige man, maar een roeper. Roepers zijn die lieden op de Pier, die tegen de kracht van de elementen in, tegen het huilen der winden, het bruisen der gol ven, het vlagen van de sneeuw en de re gens, toch zullen en moeten praten en babbelen. En dat wórdt dan, nogal onge articuleerd, roepen. Uiterst vermoeiend en het verstoort bovendien de mooie concen tratie, welke een voorwaarde is voor het ware visgenot. Die middag waren wij reeds tweemaal, verschrikt door een kreet, opgesprongen in de veronderstelling, dat deze Ruig mee gevoerd werd door een onderstroom van het betonblok, waarop hij, bij het dragen van een hoogst opmerkelijk ijsmutsje, het snoer had uitgeworpen, maar beide malen was het slechts geweest om te melden dat hij koude voeten had en nog geen beet had gehad. De derde maal echter dat zijn ge roep ons trof, zou het ernstige gevolgen hebben: onze hoofdverkoudheid. Eerst dienen wij te vermelden dat wij het hoofd die middag gedekt hadden met een dubbel-kleppige vlabruine muts van wol, die dusdanig vervormd kon worden, dat men er het gehele hoofd en eigenlijk, ten gevolge van veelvuldig gebruik, ook een niet onbelangrijk deel van het boven lichaam in kon verhullen. Wie ons, in die blijde dagen, ineens zag op de Pier, hield even scherp de adem in bij deze muts. Zo wierpen wij keer op keer met grote vaardigheid het snoer honderden meters ver de zee in. Gij kent de werphengel. Door middel van een krachtige zwaai slin gert men snoer, aas, haken en loden ge wichtje van zich af, waarna men inhaalt door middel van een katrol en een wieltje. Wie uitwerpt dient eerst even te kijken of hij daarvoor de ruimte heeft. Want het geheel vergt een ruime armslag en wie te dicht bij de werper staat loopt een mooie kas, door het rondslingerende loodje of het aas getroffen te worden. De visser kijkt dus eerst achter zich of daar geen onvoorzichtige toeschouwer staat en werpt daarna, met krachtige zwaai, uit. Achter ons, lezer, stond die visdag een oudachtig, schraal heer, een soort Keesje, met een karige winterjas aan en een grijs, door lichaamsvetten aangevreten hoedje op. Het was een vaardig toeschouwer die voor alle zekerheid, wanneer wij uitwier pen, snel het hoofd introk en snoer, haken en gewichtje over zich heen liet suizen. De man had niets te vrezen: wij wierpen feilloos. Tot wij, terwijl wij uithaalden voor een nieuwe worp, getroffen werden door de derde kreet van Ruig. Wij schrokken. Wij verloren onze fijne balans en het gevolg was, dat wij met één machtige haal het hoedje van de diaken- huisman lichtten en honderden meters ver in zee wierpen. Het was een vreemd en nogal onverwachts gezicht: de meeuwen haastten zich roepend henen. Daar dreef het voorwerp voort en voort. Nu, het werd nog een heel gepraat en gedoe voordat wij zijn gemis hadden kunnen vergoeden met onze vlabruine dubbelklepper, een klei nood dat wij zeer ongaarne zagen vertrek ken op die koude dag. Toen de oude hem eenmaal ferm, tot op de schouders bijkans, had neergetrokken, haastte hij zich zo rap de Pier af, dat het leek of hij vreesde dat een ander onheil hem nu ook deze nog zou ontnemen. Wij keken hem lang na: hij was een ander mens en stellig een hele verras sing voor moeder-thuis. Toen hoorden we Ruig aan de andere kant ook weer roepen. „Ik had net beet! Waarom zei je nou niks! Ik had me toch beet, man! Een walvisje! „Toen zweeg hij en wees. „Zeg!", schreeuwde hij, „daar loopt een ouwe vent met je muts op! Met die bruine muts van je! Zie je dat! Die vent heeft je muts gejat!" Wij konden hem met grote moeite af houden van een snelle achtervolging; het werd nog een heel geworstel op die gladde stenen. Duif ADVERTENTIE Waarom ziet n honderden RENAULT bestel auto's lopen - Goedkoop in aanschaf en onderhoud; laag benzine-verbruik; laad ruimte tot 9 m3. 300 kg 4190.—, 1 tonner m. gregoirevering ƒ6900.-, V/2 tonner ƒ6900.-. DAMASCUS (AFP) Het militair ge rechtshof te Damascus heeft dinsdag der tien doodvonnissen uitgesproken in het proces tegen deelnemers aan een samen zwering tegen de regering. Zeven van de ter dood veroordeelden zijn voortvluchtig en bij verstek veroordeeld. Een achtste, die naar Beiroet (Libanon) gevlucht was, is daar vorige week vermoord. De vijf ande ren zijn: de parlementsafgevaardigden Ad- nan Atassi en Hayel Seroer, de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Sami Dekebbara, de uit militaire dienst ont slagen luitenant-kolonel Hoessein Hakim en de vroegere commissaris van politie Qoebhi Omari. Generaal Adib Sjisjakli is bij verstek tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. Der tien andere beklaagden zijn veroordeeld tot straffen variërend van vier tot twintig jaar. Een aantal andere beklaagden kre gen lichte straffen, variërend van drie maanden tot twee jaar en nog vijf be klaagden werden vrijgesproken. Generaal Adib Sjisjakly, die bij verstek tot levenslange dwangarbeid werd veroor deeld, is een voormalige president van Syrië. Zijn broer, Salah Sjisjakly, werd bij verstek ter dood veroordeeld. Getuigen verklaarden de vorige maand tijdens het proces, dat volgens de plannen van de beklaagden Britse en Franse strijd krachten in Syrië zouden landen om de samenzweerders te helpen bij het omver werpen van de regering. Zij zeiden ook, dat Irak had aangeboden de samenzweer ders te helpen. Het was de bedoeling Syrië in het kamp van de landen van het ver drag van Bagdad te krijgen, aldus deze getuigen. Libanon heeft Syrië meegedeeld, dat het geen personen kan uitleveren,

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5