MEUBEL Huis en Haard... TAD DES LEVENS Stelend echtpaar in warenhuis betrapt De leerling van Doctor Marciolo HUIS EN HAARD Nap de Klijn en Alice Heksch naar de V.S. Lak 't zelf met NEDO-MEX Transparante kleurlak Kort en bondig 4 Hun woning in Hilversum leek wel op een filiaal Bestedingsbeperking en de gemeenten Critiek op minister Zijlstra door voorzitter van Chr. Middenstandsbond woningtextiel een ongekend sortering Bejaarde krantenbezorger met hamer neergeslagen Ondanks ontzegging van rijbevoegdheid, en wederom dronken, autogereden Galavoorstelling ten bate van Israel Gevangenisstraffen geëist tegen twee agenten wegens mishandeling van arrestant Het blad „Le Monde" Britse T.V.-filmtrust opgericht Kerkelijk Nieuws Specialisten voor smaakvolle inrichtingen! weteringschans 165 amsterdam Opheffing van subsidies „experimenteeropleidingen" voor verpleegsters Twee doden op sleepboot door kolendampvergiftiging Ontruimingsproces over „De Twaalf Provinciën" ONS VERVOLGVERHAAL DOOR JOSEPH L. EINANDER Dronken automobilist bekommerde zich niet om zijn slachtoffer Agenda voor Haarlem DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Een oplettende verkoopster in een wa renhuis te Utrecht heeft er voor gezorgd, dat een stelend echtpaar op heterdaad kon worden betrapt. De verkoopster zag, dat een man en een vrouw een kop en een schotel in een grote boodschappentas lie ten verdwijnen. De verkoopster waar schuwde haar chef, die er voor zorgde dat de man en de vrouw het warenhuis niet meer konden verlaten. Ook de politie werd gewaarschuwd. Toen het echtpaar was ingerekend, bleek de boodschappentas welgevuld te zijn met blikken levensmiddelen en huishoudelijke artikelen. Bij het verhoor stelde de politie vast, dat men te doen had met een echt paar uit Hilversum. De man is schoen maker en 59 jaar, zijn vrouw is 51 jaar. Zij bekenden reeds vele winkeldiefstal len te hebben gepleegd. Iedere zaterdag trokken man en vrouw naar Utrecht of naar Amsterdam. De lege tassen, die zij dan bij zich hadden, namen zij boordevol mee naar huis. Drie maanden hadden zij dit volgehouden, totdat zij door toedoen van de verkoopster tegen de lamp liepen. In hun woning in Hilversum vond men een enorme voorraad artikelen. Er was een grote bestelwagen voor nodig om alles naar Utrecht te brengen. De kamers leken wel een filiaal van een warenhuis. Behalve (ADVERTENTIE) talrijke blikken levensmiddelen vonden de rechercheurs 22 plastic bezems en ontel bare andere huishoudelijke artikelen. Vreemd genoeg ging het echtpaar niet op het dievenpad om financiële redenen. Het onderzoek wees uit, dat de financiële po sitie van het echtpaar zeker niet ongunstig was. De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft over de beperking der beste dingen een adres aan de Tweede Kamer gericht. Daarin wordt gezegd, dat nu de investeringen door de financieringsmoei lijkheden in sterke mate worden afgeremd, de voorgenomen gedragslijn van de re gering voor de gemeenten uitermate be zwaarlijk is en tot een veel te diepe in greep zal voeren, welke de gemeenten in een onevenredig ongunstige positie brengt. Hoewel de gemeenten ten volle bereid zijn om haar deel te dragen in de natio- naal-economisch noodzakelijke beperkin gen, kunnen zij bezwaarlijk instemmen met de wijze, waarop de regering voor nemens is haar daartoe te brengen, aldus het adres. In het rijksbudget zijn de gevolgen van de recente loon- en salarismaatregelen vol ledig verwerkt. De gemeenten zijn echter nog niet verder dan de dekking van de 6 pet salarisverhoging. Terwijl het rijk eerst budgetair alle tegenvallers verwerkt en pas daarna tot een besnoeiing op het budget overgaat, die slechts met enige goede wil als een reële besparing van on geveer f 200 miljoen kan worden gezien, worden de gemeenten in de onwaarschijn lijke situatie gedrongen om met haar veel minder elastische uitgavenstructuur op haar gewone diensten een bedrag van on geveer f 50 miljoen te vinden, zonder eerst in de gelegenheid te zijn geweest eventuele tegenvallers te dekken. Het heeft de ge meenten teleurgesteld, dat het niet moge lijk is gebleken, om in de kring van de verschillende overheidslichamen door mid del van overleg tot een uitvoerbare en aan vaardbare oplossing te komen. In de jaarvergadering van de Christe lijke Bond van Schoenwinkeliers in Neder land heeft de voorzitter van de Christelij ke Middenstandsbond, de heer H. de Mooy, critiek geuit op het consumentencontact orgaan. Hij noemde dit „een volksgericht". Ook hekelde de heer De Mooy in dit ver band de actie van de K.A.B. in Amster dam. De consument dient volgens hem inder daad beschermd te worden, „maar niet door onbevoegden die rechter gaan 'spelen over de bedrijfstakken". De heer De Mooy deelde voorts mede, dat minister Zijlstra aan de schoenenbran che verzocht heeft een zeer belangrijk perc~ntage van de brutowinst te laten val len. Hij noemde dit voorstel onverant woord en dwaas. Het dient volgens hem, met verontwaardiging afgewezen te wor den. Wij moeten geen middenstand heb ben. zo zei hij, die gesalarieerd wordt door de overheid. De prijszetting moet, volgens Tegen tie 21-jarige elektricien H. M. uit hem. primair plaats hebben door de mid- Amsterdam is een jaar gevangenisstraf niet denstand en niet door de overheid. Critiek grote Geopenci 8 n.ao en -muur. Pinsd.tot i3U=r Officier eist tegen dader één jaar 3' én ter beschikkingstelling aftrek van de zes maanden preventief en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist wegens moord op de 71-jarige kran tenbezorger W. IJkes in de Czaar Peter straat te Amsterdam, die dermate met een hamer op het hoofd was geslagen dat hij tien dagen later is overleden. Op 25 augustus 1956 besloot M. die door een ziekte werkloos was geworden en geen geld bezat, naar de bioscoop te gaan en zich geld te verschaffen bij de krantenbe zorger, na deze bewusteloos geslagen te hebben. Hij nam een hamer en begaf zich naar de Czaar Peterstraat, waar hij vrien delijk door de oude man werd ontvangen. Deze zat op dat tijdsstip abonnementsgel den van een dagblad te tellen. Beide man nen maakten een praatje. Op een gegeven ogenblik nam M. de hamer en gaf de man enkele klappen op het hoofd. De man liep scheeuwend met een bloedend hoofd naar de deur en zakte daar in elkaar. De jon geman nam de benen, liep naar zijn groot ouders, waar hij het bloed van zijn handen en kleren verwijderde en ging bij een vriend een televisie-uitzending bekijken. De oude man noemde in het ziekenhuis de naam van Henk M. („Ik heb zo mede lijden met hem") en de politie had de da der daarna snel te pakken. Volgens de als getuige-deskundige ge hoorde patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust bestaat er een degelijk oorzakelijk verband tussen het overlijden en de toe gebrachte slagen aan het hoofd. De psy chiater dr. W. F. Theunissen noemde de verdachte „ernstig verminderd toereke ningsvatbaar" en adviseerde opneming in een gesticht voor epileptici. Het rapport van de deskundige, die door de verdediger was geraadpleegd, ging nog verder. Hierin wordt gesteld, dat M. niet toerekenings vatbaar was op het moment dat hij het de lict beging. De officier van Justitie sprak van „voor bedachte rade" en achtte moord bewezen. De raadsman betoogde dat noch de opzet, tot moord noch het opzettelijk doden was bewezen. Hij betwijfelde het verband tus sen de klappen met de hamer en de dood van de bejaarde man. Hij vroeg verminde ring van de gevangenisstraf. Uitspraak volgt op dinsdag 12 maart. De advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, heeft be vestiging van het vonnis van de rechtbank vier maanden gevangenisstraf en drie jaren ontzegging van de rijbevoegdheid gerequireerd tegen de directeur van een scheepsreparatiebedrijf, D. G. uit Rotter dam, die op 16 mei van het vorige jaar on der invloed van sterke drank in zijn auto had gereden, terwijl hem enige maanden er voor de rijbevoegdheid voor een jaar was ontzegd, wegens het besturen van een auto onder invloed van alcohol. De verdediger zei in zijn pleidooi dat G n de moeilijke omstandigheid verkeert dat ij niet tegen sterke drank kan. maar in ijn vak toch geregeld voor de noodzaak staat met zijn klanten een glaasje te drin ken. De pleiter meende dat G. wel een ge vangenisstraf verdient, maar hij verzocht het hof een gedeelte er van, evenals van de ontzeggingstermijn, voorwaardelijke te stellen. Het hof zal over veertien dagen ar rest wijzen. had de heer De Mooy ook op de vakver enigingen, die zich volgens hem gaan be moeien met prijsverlagingén. Dit is een terrein, zo zei hij, waarop de vakverenigin gen niets te maken hebben. In Amsterdams City Theater Op 7 maart wordt in het City Theater in Amsterdam een galavoorstelling gegeven ten bate van Israel. Vertoond worden de film „Anastasia" met Ingrid Bergman Yul Bryn- ner en Helen Hayes in de hoofdrollen, een speciale film in cinemascope „Land of the bible" en een documentaire, samengesteld uit journaalopnamen, die de actie in de Sinaïwoestijn en de nasleep van de Suez- kwestie in beeld brengen. Na de filmvoor stelling wordt er een soirée gegeven. De op brengst van deze avond komt ten goede aan de ..Jeugdalijah", een organisatie, die zich sinds 1933 bezig houdt met de opvoeding van joodse kinderen, het Joods Nationaal Fonds, dat de opbouw van Israel speciaal in de agra rische sector bevordert en het „Internatio nale culturele centrum voor de jeugd", dat buiten Jeruzalem zal worden gebouwd en waar „de studerende jeugd van de hele we reld. ongeacht religie, kennis zal kunnen nemen van de schatten van cultuur en we tenschap". De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo heeft een week onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist tegen de 33- jarige hoofdagent van politie H. J. H. en eveneens tegen diens 39-jarige collega J. G. T., beiden uit Enschedé, die zich moes ten verantwoorden voor het mishandelen van een arrestant S. in een politie-auto. Volgens hoofdagent T. had S. gepro beerd uit de wagen te komen en hij had hem vastgegrepen. S. beweert echter, dat hij een kaakslag had ontvangen, waardoor twee tanden door zijn lip drongen. Even later had hij zich wat voorover gebogen. Toen had de tweede verdachte H., die aan het stuur van de wagen zat en onraad ver moedde, met een arm n'aar achter geslagen, als gevolg waarvan S. vrij ernstig oogletsel kreeg. T. ontkende, opzettelijk geslagen te hebben en ook H. kon zich er weinig meer van herinneren. De officier van Justitie achtte het over tuigend bewijs geleverd en vorderde ge noemde straf aan het slot van een urenlang durende behandeling van deze zaak. De of ficier merkte onder andere op, dat alle beginselen van humaniteit jegens een weerloze verdachte waren overschreden en dat een dergelijk optreden in een rechts staat niet getolereerd kan worden. De raadsman concludeerde tot vrij spraak, omdat volgens hem niet vaststaat, wie van de beide verdachten het ernstige oogletsel had veroorzaakt. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. (Van onze correspondent in Londen) Het echtpaar Nap de Klijn-Alice Heksch is uitgenodigd om in het begin van het volgend jaar een tournee door de Verenig de Staten te maken, die vier of zes weken zal duren. Het duo heeft in Amerika grote bekend heid verworven dank zij grammofoonopna men, die er gerede aftrek vinden. De Mozartvleugel, die Alice Heksch bezit, zal op deze reis worden meegenomen. Het instrument - met zijn zwarte toetsen voor de hele, en witte voor de halve noten - is een getrouwe weergave van een van Mozart's favoriete piano's, die door de componist voor het eerst in 1777 werd be speeld. Het origineel bevindt zich thans in Salzburg, waar Alice Heksch de afgelopen zomer als soliste optrad. De Mozartvleugel is natuurlijk veel kleiner dan de moderne piano en beslaat slechts een veld van vijf octaven. Voor elke toon zijn er twee snaren en de hamertjes zijn bekleed met herten- leer. Dit instrument is in 1949 in Neuren berg speciaal voor Alice Heksch gebouwd. Aansporing om Nederlands en Vlaams werk te vertalen Het Franse onafhankelijke blad „Le Monde" heeft het dinsdag in een bericht in zijn letterkundige rubriek betreurd, dat in Frankrijk de Nederlandse en Vlaamse schrijvers onvoldoende bekend zijn. Het blad juicht dan ook het plan van een Ne derlandse uitgever toe om, met Belgische steun, als eerste van een serie vertalingen de roman van Gerard Walschap „Opstand in Kongo" op de Franse markt te brengen. Voorts meldt het blad. dat de universiteit van Gent met een Franse uitgever een contract heeft gesloten voor de uitgave van een aantal Vlaamse romans. Het wijst ook op het initiatief van de Nederlandse PEN-club om Nederlandse romans in het buitenland uit te geven, een initiatief dat door de Nederlandse regering en de UNESCO gesteund wordt. „Het schijnt dat men eindelijk begrepen heeft, dat een systematische politiek nodig is om meer bekendheid aan de Nederlandse letterkun de in het buitenland te geven", aldus „Le Monde". Ja, daar zat Lodo nn wel hoog en droog in de boom, maar... opeens voelde hij zich daar niet zo veilig meer toen hij bedacht, dat een beer ook heel goed klimmen kan. Wat moest hij beginnen, als dat beest het nu eens in zijn kop kreeg, Lodo achterna te klauteren? Waar moest hij dan heen?! Gelukkig scheen de beer hem vergeten te zijn. Maar toen zag Lodo opeens, dat het monster naar de bloempot liep en daar begon te snuffelen! 103-104 (ADVERTENTIE) Product van Ceta-Bever LONDEN (UP) De BBC, de Rank- filmorganisation, de Canadian Broadcasting Corporation en de Australian Broadcas ting Corporation hebben de oprichting van een trust bekend gemaakt die een nieuws- film-bureau zal vormen voor televisie maatschappijen en bioscoopbedrijven. De trust, die British Commonwealth In ternational News Film Agency heet, zal het internationale nieuws op film aan aan geslotenen over de gehele wereld leveren, waar maar televisiestations zijn, jour naals voor de bioscopen worden gemaakt of voor enig doel nieuwsfilms worden ge vraagd. De trust zal erop toezien dat de maat schappij onder Britse controle blijft en dat nieuwsfilms worden geleverd zonder enige restricties over de redactie of presentatie ervan. Het hoofdkwartier van de nieuwe maat schappij is in Acton, in de oude studio's van Paramount News. Lord Radcliffe is voorzitter van de trust. Herv. Kerk Beroepen te Etten J. J. Buskes, kand. te Amsterdam; te Heerjansdam (toez.) K. Verbeek te Hontenisse; te Leiden (vac. N. Kleermaker) L. Kievit te Woerden. Geref. Kerken Beroepen te Dokkum (vac. prof. dr. K. Runia) G. Oppedijk te Appelscha. ADVERTENTIE Wij etaleren nieuwe modellen Herenkamers, Zitkamers, Slaapkamers uit binnen- en buitenland. Op verzoek ontvangt U omgaand onze nieuwe meubelcatalogus. (aan het weteringcircuit) INTERIEURVERZORGING De besturen van de drie zogenaamde „experimenteeropleidingen" voor het zie- kendiploma A te Groningen, Enschedé en Voorburg (Z.H.) hebben in een adres aan de leden van de Staten-Generaal gepro testeerd tegen stopzetten van de subsidië ring voor de opleidingen met ingang van 1957. De subsidie wordt niet meer ver leend, aldus een schrijven van de minister van Sociale Zaken aan de besturen, in het kader van de te treffen bezuinigingen we gens de financiële omstandigheden van ons land. Waarschijnlijk tengevolge van kolen dampvergiftiging zijn aan boord van een Rotterdamse sleepboot de kapitein en zijn dekknecht om het leven gekomen. De brugwachter van de Parksluizen te Rot terdam ging, toen hij geen leven aan boord bemerkte en dacht dat de opvarenden zich versliepen, een kijkje nemen. Beide opva renden lagen nog te kooi in een slaapver trek, dat zich achter de roef bevond. De dekknecht bleek te zijn overleden, maar de kapitein, de 25-jarige H. A. Markgraaf, die aan boord van het schip woont, vertoonde nog tekenen van leven. De direct gealar meerde politie constateerde de dood van de dekknecht Tazelaar uit Rotterdam. Men heeft urenlang kunstmatige ademhaling op de kapitein toegepast, maar zonder resul taat. Men denkt, dat de slecht brandende kachel, die in de roef stond, kolendamp heeft ontwikkeld, die naar het slaapver trek is getrokken. Kort geding in hoger beroep Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een ontruimingskwestie behandeld tussen een tiental Rotterdamse marktkooplieden en het winkelcentrum „De Twaalf Provin ciën" te Rotterdam. Nadat het winkelcen trum geen succes was gebleken, hadden deze marktkooplieden geweigerd zonder meer het centrum te ontruimen. De president van de Rotterdamse recht bank had in kort- geding beslist dat de marktkooplieden tot onmiddellijke ontrui ming moesten overgaan. Tevens werd ech ter bepaald dat de directie van het winkel centrum een cautie van f25.000 moest storten voor eventuele schadevergoeding aan de kooplieden en voorts werden twee deskundigen aangewezen om de eventuele schade vast te stellen. In hoger beroep betoogde mr. Noordijk voor het Winkelcentrum dat alleen de ont ruiming juist was. De wet op de huurbe- scherming kent echter geen bijkomende maatregelen en de bijzondere bepalingen zijn dus niet geldig. Mr. Schuyt, die voor de marktkooplieden optrad meende, dat het vonnis juist gewezen was. Op 3 april zal arrest worden gewezen. Onrecht aan de kaak stellen was een van zijn hartstochten en de vele vijanden, die hij zich daardoor had verworven, bewezen door hun getal dat hij het gevaar niet schuwde. Galotti had hem stor menderhand voor zich ingenomen. Diens oprechte stre ven tegen het onrecht, dat het motorisch verkeer lang zamerhand binnen de wettelijke voorschriften had kun nen bedrijven, had hem geïnspireerd en de impulsieve, soms onbesuisde Zuid-Amerikaan had hem ervan weten te overtuigen dat de tijd voor een krachtdadige actie der beschaving tegen de barbaarse methoden van de tech niek gekomen was. De aanklacht van Rabinsky tegen zijn blad was hem eigenlijk prachtig van pas gekomen; daar door had de kwestie voor hem tegelijk een persoonlijk cachet gekregen. Zijn nasporingen over de machinaties der combi natie, waarvan Rabinsky de strooman was, leverden hem tenslotte zoveel bezwarend materiaal over deze „anti-tunnelactie", dat hij tijdens de behandeling voor de rechtbank kon zorgen voor een sensatie. In de geschiedenis van de „Washington Weekly" werd dit proces als een der grootste journalistieke successen van de moderne tijd opgetekend. De tamelijk onbelang rijke rechtszaak wegens belediging en smaad werd aan leiding tot het roemruchte „Proces tegen de verkeers- dictator", waarover thans, na zoveel jaren, nog geregeld in juridische kringen wordt gesproken. Brad London, die later in de journalistiek van de Ver enigde Staten de bijnaam „Lawyer London" kreeg, had niet verzuimd zijn collega's te bezielen in zijn en Galot- ti's belang. De ruimte, die de eerste rechtszaak in de Amerikaanse kranten kreeg, was vele malen groter dan die welke ooit aan een beledigingszaak was geschonken Vele van zijn vakbroeders waren ingewijd in het ge heim, dat London tegen het einde van de zitting met zijn verzameld materiaal voor de dag kon komen. Materiaal, dat zowel de redactie van zijn blad als beklaagde Galotti vrijuit deed gaan, ofschoon de belediging bewezen werd geacht. London bewees van zijn kant, dat de uitlatingen van Galotti op waarheid en feiten berustten. Hij toonde met talrijke getuigen aan, dat in het ondergrondse Life City mensen opzettelijk gedood waren bij geënsceneerde auto-ongevallen, veroorzaakt door gehuurde gangsters. Hij bewees de vergiftiging door middel van traangas en de sabotage aan de luchtverversingsinstallatie. Hij be- I wees verder en dit werd als een sensatie van de eer ste rang beschouwd dat de combinatie-Rabinsky plannen had opgesteld om ook in het buitenland sabotage aan ondergrondse verkeersinstallaties te laten plegen. Het diplomatieke schandaal, dat hieruit voortvloeide, werkte onmiddellijk in het voordeel van de beklaagden. Washington begreep, dat deze rel met grote voortvarend heid moest worden ingedamd en dat het zich met zijn welwillendheid tegenover de combinatie-Rabinsky ge blameerd had. De burgemeester van Life City kreeg in structies, die hem in de grootste verlegenheid brachten: hij moest trachten de stichting Life City te bewegen tot een compromis, opdat de vei-keerssituatie in de stad geen aanleiding meer zou kunnen zijn tot juridische vuurwer ken. Doch Brad London en Galotti waren na hun vrij spraak niet meer tot een compromis te bewegen. Terwijl gans Amerika hun moedige strijd volgde en tallozen zich met geld en sympathiebetuigingen achter hen stel den, begonnen zij het laatste, grootse duel tegen het „onrecht op wielen", dat hen van het begin af tot hun actie had geïnspireerd. Zij dienden een aanklacht in tegen „de verkeersdictator", de „onpersoonlijke moor denaar van mensenlevens, die beschuldigt wordt van willekeur en machtswellust en millioenen tot zijn slaven maakt." En de inzet van het proces werd de vraag, of het experiment van Life City zou mogen worden voort gezet of niet of Life City in de macht van de dictator opnieuw tot dodenstad zou worden, of dat het een stad des levens en een lichtend voorbeeld voor de rest van de wereld zou mogen zijn. Dit proces, dat later als „het Proces tegen de verkeers dictator" bekendheid heeft gekregen, had geen precedent in de Amerikaanse geschiedenis. Doch het was niet alleen een juridisch unicum. Het besliste voorgoed over de be schaving in dien zin, dat het een einde maakte aan wil lekeur en de nalatigheid van het verkeersmonster door de eensgezinde wil van alle beschaafde Amerikanen te stellen achter de eis tot onmiddellijk, ingrijpende en super-moderne reorganisatie van het verkeerswezen. Zo is het verkeer geworden tot wat het nu is: een ge temd monster, een nuttig en onmisbaar instrument voor het geluk der mensen. HOOFDSTUK X In de uitstekend bijgehouden archieven van het Ver- keersmuseum te Washington kan men de microfilms J raadplegen, waarop het uitvoerige verslag van deze merkwaardige rechtszitting is vastgelegd. Men kan in het projectietoestel de teksten lezen van de historische beto gen, die door de onkreukbare, rechtschapen amklager Jonathan MacReally tijdens die rechtszitting werden ge houden, van de scherpzinnige en sluwe verdediging, die Alfredo Stephenson opbouwde en van de getuigenver klaringen, waarvan vooral die van dokter Flowerson uit Pittsburgh beroemdheid heeft verworven. Het is de moeite waard, in het Verkeersmuseum daar bij de maquettes in ogenschouw te nemen, die het ver keerswezen uit de jaren van het proces duidelijk maken Men ziet de straten, avenues, boulevards en highways, waarover zich de dichte stromen voertuigen bewogen, terwijl alleen het locale treinverkeer zich ondergronds bevond. Men ziet, hoe de voetgangers verplicht waren de rijwegen over te steken op hetzelfde niveau als het rij dend verkeer zich bewoog een toestand die de mens van vandaag, gewend als hij is aan de volledig doorge trokken scheiding tussen de verschillende verkeersmid delen en het voetgangersverkeer, als een krankzinnige en misdadige onveiligheid moet voorkomen. Men ziet er ook de statistieken uit alle landen ter wereld, die het aantal verkeersslachtoffers in droge cijfers weergeven, naast de aantallen doden van wereldoorlogen. De mo derne mens kan zich niet meer voorstellen, dat vroeger oorlogen en verkeer doden bij duizendtallen eisten. Hij weet uit de geschiedenis, doch hij denkt met afgrijzen aan de blindheid van degenen, die in die dagen de wereld bestuurden, en aan de onbegrijpelijke lankmoeigheid der massa's, die zich door de politiek en het verkeer lie ten afslachten. Dat alles is nu voorbij. Doch het is nuttig, dat alles nog eens te overdenken. Want de wereld en de samenleving der mensen wordt altijd, in alle decennia, bedreigd door het barbaarse spook van de willekeur. Op een of andere manier staan altijd weer mensen op, die zich verenigen om anderen geweld aan te doen. De wetten en de ge woonten moeten altijd weer worden aangepast aan de nieuwe gevaren die de veiligheid en het geluk hinder lagen trachten te leggen. (Wordt vervolgd). Kalkzandsteen duurder. De minister van Economische Zaken heeft de prijsstop voor kalkzandsteen ingetrokken. Deze maat regel is genomen nadat de kelkzandsteenin- dustrie zich heeft verbonden de prijzen niet te verhogen zonder voorafgaand overleg met het ministerie van Economische Zaken. Daar de grondstofprijzen zijn gestegen heeft het ministerie geen bezwaar gemaakt tegen een verhoging der prijzen van kalkzandsteen voor alle soorten, formaten en kwaliteiten met ten hoogste 2,20 per 1000 stuks, ingaan de 1 februari 1957. Inval. In Rotterdam heeft de politie een inval gedaan in een speelhuis aan de Mathenesserlaan. De rechercheurs werden hartelijk ontvangen, omdat de spelers in de mening verkeerden, dat het ook liefhebbers van een gokje waren. Als bankhouder trad een 46-jarige koopmar uit Den Haag op. Hij en de tien spelers werden bekeurd. Alle attributen en ruim 900 werden in beslag genomen. Bij de spelers waren een haringhandelaar uit Vlaardingen, een sportmasseur uit Den Haag en een directeur, een fabrieksarbeider en een schoonheidsspecialiste uit Rotterdam. Trein op lorrie gereden. Een minuut na het vertrek van een trein naar Zand'voort is op het oversteekpad westzijde van het G.S. te Amsterdam een motor perronlorrie tegen die trein gereden, die een snelheid had van plus minus 20 km. De bestuurder werd van de lorrie geslingerd en viel naast de rails. Met betrekkeliik lichte verwondingen aan hoofd en beide benen werd hij voor onderzoek naar een der hoofdstedelijke zie kenhuizen vervoerd en vandaar naar zijn woning. De trein had dertien minuten ver traging. „De zeven provinciën". Hr. Ms. kruiser ..De zeven provinciën" heeft tijdens de oefenreis bij de Nederlandse Antillen van 22 tot 25 februari La Guaira in Venezuela aangedaan. Zuidmoluks UNO-telegram. De gevol machtigde vertegenwoordiger van de repu bliek Zuid-Molukken, dr. J. P. Nikijuluw, heeft zich telegrafisch gewend tot de voor zitter van de Belgische delegatie bij de Ver enigde Naties te New York met het verzoek, stappen te doen, opdat een Zuidrnolukse delegatie in de gelegenheid zal worden ge steld, bij de behandeling van het agendapunt over de kwestie inzake Nederlands Nieuw Guinea een uiteenzetting te geven. Ambtenaar liet zich omkopen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 39- jarige ambtenaar van Sociale Belangen H. G. uit 's Gravenhage, conform de eis veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren, omdat hij zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van f 1500 en omdat hij zich had laten om kopen en valsheid in geschrifte had gepleegd. Internationaal Persmuseum. In het jaarverslag over 1956 van het Internationaal Persmuseum aan de Javastraat te 's Graven hage constateert de directeur, de heer W. N. van der Hout, dat het museum hoe langer hoe meer bekendheid krijgt in Nederland en in het buitenland. Het aantal objecten dat het museum in 1956 verkreeg, bedroeg 2095; in 1956 was de aanwinst 1301. Het bedrag van de gemeentelijke subsidie voorziet hoe langer hoe minder in de kosten, aldus het verslag. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de rechtbank te Rotterdam twee jaren gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en vijf jaren ontzegging van de rijbevoegdheid bevestigd tegen de 39-jarige bedrijfsleider M. H. uit Rot terdam. De bedrijfsleider had op 18 oktober van het vorige jaar, toen hij dronken in een auto reed, een 18-jarige jongen aangereden tengevolge waarvan deze dodelijk gewond raakte. Na de aanrijding had H. zijn auto laten staan en was hij in een cafétaria gaan eten. Daarop ging hij naar de politie, waar hij er aangifte van deed dat zijn auto was gestolen. Hij wilde het hierdoor doen voorkomen dat een ander met zijn auto het ongeval had veroorzaakt. DONDERDAG 28 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met „Dundo Maroje's dukaten", 8 uur. Con certgebouw: Orgelconcert door Piet Kee, 3 uur. Zuiderkapel: Filmavond van de Zak- bijbelbond. 8 uur. Cinema Palace: „De ma chinist", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Tos- ca", 14 jaar, 7 en 9,15 uur. Lido: „The Eddy Duchin story", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De miljoenenroof", 18 jaar, 7 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het geheim van de zwarte tent", 14 j., 8 uur. Roxy: „De onzichtbare vijand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Kreiagehuis: Vijftiende Haarlemse voor- jaarsbeurs voor de vrouw, 7 tot 11 uur. VRIJDAG 1 MAART Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9,15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle Weft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nacht merrie", 18 jaar, 2, 7 en T15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad der despe rado's", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gold rush", alle leeftijden, 8.15 uur. Con certgebouw: N.Ph.O. o.l.v. dr. Walter Boer met zevende concert, serie V, 8 uur. Kreiage huis: Voorjaarsbeurs, 1 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6