Jeugdtehuizen, sportscholen, met geld van voetbaltoto VOLVO topkwaliteit Sport in het kort Fa. B. ENGELENBERG KELLER.4 Nederlaag en remisepartij van Van der Linden in Arnhem De Tandpasta van standing^ Hellersen heeft een ziekenhuis voor gewonde sportlieden Voetballer veroordeeld wegens mishandeling Voetbaltoto in Duitsland gipilM Toernooi om Galea-beker met 14 inschrijvingen Robben-zwemsters snel in Bulawayo Carol Heiss vrijwel zeker van titel kunstrijden Rusland en Zweden nog zonder verlies in Moskou Zesdaagse in Louisville dinsdag begonnen TOERNOOI HOOFDKLASSE DRIEBANDEN De verkeerscompetitie van de KNMV De hockey-elftallen van West- en Zuid-Nederland Nederlands jeugdelftal won oefenwedstrijd Zes Honved-spelers terug naar hun land Gaan Honved-spelers naar een Weense club? Hongaarse uitnodiging aan West-Duitsland Tafeltennis Eervolle nederlaag van Amsterdamse ploeg De volleybalcompetitie HVS moest na spannende strijd eer aan U.S. laten Fiorentina in de kwart finales Europa-beker OFFICIbLEverkoop sikkens lakken Om de Svenska Kannan DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Bij liet stadion Wedau in Duisburg ligt een prachtig sportveldencomplex. Het behoort bij de „Sportschule", die hier gevestigd is en het omvat zes grote speelterreinen voor bijvoorbeeld voetbal, een sintelbaan, een hockeyveld, drie basketbalgelegenheden, een rolschaatsenbaan, een speel- en dansweide, spring bakken en een dansvloertje. Verder is nog een ruim twee kilometer lange Regatta-Bahn, een roeibaan, die internationaal geprezen wordt, en een op merkelijk grote sporthal. Het spreekt vanzelf, dat van de accommodatie veel vuldig gebruik wordt gemaakt door alle verenigingen uit Duisburg want alle takken van sport kunnen op dit complex terecht en uiteraard vooral door de leerlingen van de „Sportschule", die hier onder leiding van de heer G. Geilenberg en een uitgebreide staf van bevoegde leraren worden opgeleid tot sportinstructeur. De politierechter te Arnhem heeft woens dag bij verstek de 51-jarigc steenfabriek arbeider G. J. van K. veroordeeld tot vijftig gulden boete (of tien dagen) wegens mis handeling van een scheidsrechter, de heer A. C. Zoutekouw. Dit was gebeurd op 11 november in Maurik na afloop van de voet balwedstrijd Maurik 3Linge Boys 2. De officier van Justitie had 75 gulden boete of vijfiten dagen hechtenis geëist. De verdachte had zich opgewonden over enige naar zijn mening onjuiste beslissingen van de scheidsrechter. Toen ds-ze zich na afloop per fiets naar huis wilde begeven, had verdachte hem buiten het terrein ge molesteerd. De scheidsrechter had enige klappen opgelopen en was op de grond ge vallen. ^occcccccccococcccoccokx>:c< -coax>scocoïocooo:ooosoDo»;< Dit „Sportheim" is niet het enige, wel het mooiste. Ook in Honnef bij Bonn en in Kaiserau bij Dortmund zijn dergelijke instituten. Om ons tot Wedau-Duisburg te beperken, het is een gelegenheid, waar alle Nederlandse sportleiders met drome rige blikken zouden rondkijken. De aan leg is fris en gezellig, de gebouwen zijn proper en de in richting goed ver zorgd en modern. Er zijn diverse college-zalen, alle met filmtoestel len en andere at tributen voor aanschouwelijk onderwijs: miniatuur speelvelden, sportmateriaal enz. In de sporthallen vinden tafeltennissers een „dorado", kunnen boksers zich oefe nen op de voorwerpen, welke zij bij hun training maar kunnen wensen, kan de bas ketbal-speler in een minimum van tijd nadat de volleybalspeler zijn partijtje heeft beëindigd, zich gaan uitleven. En wie zin heeft een uurtje te kegelen hoeft slechts enkele stappen te doen om een drietal fraaie banen te bereiken. In de weekends, als de vaste leerlingen van de school naar hun woonplaatsen zijn, omdat zij hun krachten aan hun clubs moeten geven, kunnen bijvoorbeeld jeugdgroepen hun intrek nemen in het internaat, waar zij de beschikking krijgen over de keuri ge slaapkamers, moderne wasgelegenheid, architectonisch fraaie en doelmatige eet zalen en ontspanningsvertrekken. Wie wil lezen kan terecht in een uitgebreide bi bliotheek, waar niet alleen boeken over sport te vinden zijn. In elk „Land" Deze „Sportschule" en die te Kaiserau en Honnef zijn te danken aan de „Fusz- ball-toto" die in Keulen het centrale punt heeft. Maar zo heeft elk „Land" in Duits land zijn toto en zijn sportscholen. Niet ver van Lüdenscheid, in het prach tige Sauerland, is nog een andere instel ling ten behoeve van de sport; het zieken huis Hellersen, waar 130 bedden gereed staan om jonge mensen, die gehandicapt zyn door blessures, in de sport opgedaan, op te nemen. Aan dit zeer bekende zieken huis zyn uitsluitend specialisten op „sport- geneeskundig" gebied verbonden. Verwondingen aan knieën, gewrichten, kraakbeen, spieren krijgen dus de uiterste zorg. In de afgelopen jaren werden onge veer 7500 knie-operaties verricht en kwa men circa 10.000 sportbeoefenaren uit Sleeswijk-Holstein, Hamburg, Niedersach- sen, Nordrhein-Westfalen, Hessen, ja zelfs uit Beieren, naar Hellersen. En ongeveer 80 percent van de patiënten moest worden geopereerd, omdat tevoren niet-specialis- ten zich met de genezing hadden bezig ge houden. De ziekenhuiskosten worden, voor zover om de een of andere reden niet ge dragen door de verzekeringsmaatschappij en, zo veel mogelijk betaald door de so ciale afdeling van de landelijke sportorga nisatie. Men heeft in Hellersen de beschikking over een eigen röntgen-installatie, een lift ten behoeve van de gewonden en een zeer uitgebreide massage-inrichting. De lopende patiënten kunnen zich bezig houden in turnhallen, een zwembad, ontspannings- en leeszalen en hebben 's zomers de moge lijkheid watersport te beoefenen bij de na bij gelegen Verse-Talsperre. Voor de jeugd Naast deze grote instellingen als de sportscholen en het ziekenhuis bevinden zich in het sociale vlak nog andere secto ren, waarom de „Fuszball-toto" zich be kommert. De belangrijkste daarvan is wel de jeugdzorg. Door het beschikbaar ko men van middelen zag men kans een ein de te maken aan de ongewenste toestand, dat junioren zich voor hun wedstrijden digwijls moesten verkleden in cafélokalen, waar bijeenkomsten moesten worden ge houden. Ook dit werk heeft men grootscheeps aangepakt. Hoeveel het er nu zyn weten we niet, maar in 1954 had de voetbalbond Mittelrhein al liefst 60 jeugdtehuizen by sportvelden gebouwd en ingericht. De be doeling is voor elke vereniging zo'n ge bouw te krijgen. De bond NiederrVein doet het iets anders. Daar bouwt men jeugdhuizen voor dc diverse landstreken; ze zijn dan ook groter. Elf zyn er reeds ge reed. De jeugd kan hier de vrye uren doorbrengen met spelletjes of boeken, filmvoorstellingen bijwonen, sport beoefe nen of discussiëren. Het Westdeutsche Fuszballverband be kommert zich uiteraard het eerst om zijn eigen verenigingen, doch heeft van zijn aandeel in de toto-opbrengst ook de lande lijke organisatie laten profiteren, zodat ook andere takken van sport dergelijke in richtingen konden gaan bouwen. We hebben al opgemerkt, dat er ook tot-geld is gebruikt voor de wederopbouw van speelvelden en accommodaties. Een voorbeeld hiervan is het Frankfurter Waldstadion, waarin onlangs een interna tionale voetbalwedstrijd tegen Zwitserland werd gespeeld. De toeschouwers ondervin den zo hier en daar ook al het voordeel van het voorhanden zijn van geld: de ver eniging Offenbacher Kickers heeft bij voorbeeld voi'ig jaar een moderne tribune laten bouwen, waarbij ook de staanplaat sen overdekt zijn. Het zou te ver voeren alles op te som men, dat met behulp van geld uit de Fuszballtoto tot stand is gekomen. Maar het is wellicht goed nog een ander facet naar voren te halen: de steun aan het cul turele leven. Drie miljard We hebben in een vorig verhaal al ge constateerd, dat de minister van culturele zaken een aandeel van de financiën krijgt. Dat het operagebouw te Aken en het Goethehaus te Frankfort hieraan te dan ken zijn, vermeldden we reeds; maar er Ë3SSI Voor 't tennistoernooi om de Gelea-beker is een record aantel in sch rij ving en ontvangen, namelijk veertien. De organisatie-commissie heeft de landen ingedeeld in vier zones, waarvan de winnaars overgaan naar de eind ronde. Het rooster ziet er als volgt uit: Belgische zone: BelgiëMonaco en Zwitserland Spanje. De winnaars komen tegen elkaar uit. Italiaanse zone: ItaliëOostenrijk. De win naar speelt tegen Hongarije. Luxemburgse zone: FrankrijkJoegoslavië en Luxemburg Nederland. De winnaars komen tegen elkaar uit. Tsjechische zone: Duitsland' Tsjechoslowakije. De winnaar speelt tegen Roemenië. De zone-wedstrijden moeten 28 juli geëindigd zijn. De eindronde wordt van 15 augustus in Vicky gespeeld. Greetje Kraan en Lenie de Nijs van de Robben, hebben tijdens da Zuidafrikaanse zwemkampioenschappen in Bulawayo, waar op zij zonder mededinging uitkomen, haar series gewonnen in de 100 yards rugslag. Lenie liet 66,9 see. voor zich afdrukken en Greetje noteerde 68,4 sec. Mary Kok zegevierde in haar serie op de 440 yards vrije slag in 5 min. 12,3 sec., zij eindigde met een voorsprong van 7,3 sec. op de Zuidafrikaanse Susan Roberts. In een andere serie van dit nummer tikte Natalie Myburgh (Z.Afr.) als eerste aan in 5.25,1. met Atie Voorbij als derde in 5.34,2. De vier Robben-meisjes hebben zich voor de finales van genoemde nummers geklas seerd. Mary Kok heeft ook nog de 440 yards vrye slag gewonnen in 5 min. 10.3 sec., hetgeen een verbetering van 't Zuidafrikaans record betekende. De sportbond Nordrhein-Westfalen heeft op enkele plaatsen fraaie jeugd kampen ingericht, waar het prettig toeven is. zijn meer theaters gebouwd, zwembaden aangelegd en turnhallen gebouwd van de 859.243.408,50 DM, die er totaal sinds 1949 in de Westdeutsche Fuszballtoto zijn inge legd. En dat is dan nog maar alleen in Nordrhein-Westfalen. Want zoals gezegd, in geheel West- Duitsland, in elk „land", vindt men voet baltoto's. Zy werken niet als concurrenten de toto-instellingen maken trouwens geen winst en niet naast elkaar, maar hebben twee „blokken" gevormd, West- Zuid (met als centra Keulen, Wiesbaden, Koblenz, Stuttgart en Saarbrücken) en Noord-Zuid (Hamburg, Bremen, Kiel, Ber lijn, Hannover en Miinchen). En de totale omzet tot 1 januari 1957? Zonder de Saar- land-toto liefst 3.096.783.048,50 DM. Carol Heiss, het Amerikaanse meisje dat in 1956 in Ganmisch Partenkirchen de titel van wereldkampioene kunstrijden bij de dames heeft behaald, zal waarschijnlijk ook in Colorado Springs met het hoogste punten totaal eindigen- Haar voorsprong was na d'e eerste vier verplichte figuren reeds groot (16,6 pnt.), maar toen de laat ste twee verplichtte figuren waren ver werkt werd het duidelijk dat slechts een uitzonderlijk slechte „kur" die donder dagavond wordt gereden nog kan ma ken dat het 17-jarige schoolmeisje uit New- York de titel dit jaar ontgaat. Hoewel de jury woensdagavond nog be zig was met het vaststellen van de klasse ring van de twintig deelnemers, was het toen al vrijwel zeker dat de Oostenrijkse d eelneemsters In grid Wendl en Hanna Eigel in het klassement na de verplichte figuren de tweede en derde plaats zullen bezetten. Het klassement luidt: 1. Carol Heiss (V.S.); 2. Ingrid Wendl (Oostenrijk): 3. Hanna Eigel (Oostenrijk): 4. Carole Jane Pachl (Canada): 5. Hanna Walter (Oostenrijk): 6. Clara Lynn Lewis (V.S.): 7. Karen Dixon (Canada): 8. Joan Schen- ke (V.S.); 9. Ilse Musyl (Oostenrijk): 10. Nan cy Heiss (V.S.): 11. Erica Batchelor (Groot-Brit- tannië); 12. Margaret Crosland (Canada); 13. Emma Jiardini (Italië)1 14. Sjoukje Dijkstra (Nederland); 15. Junko Ueno (Japan): 16. Joan Haanappel (Nederland): 17. Carla Tichatschek (Italië); 18. Alice Fischer (Zwitserland); 19. Ina Bauer (West-Duitsland); 20. Uko Araki (Japan). Uko Araki is 12 jaar oud. ADVERTENTIE) Ingenieursbureau 3 3 0 0 6 49— 2 3 3 0 0 6 21— 4 3 2 0 1 4 24— 3 3 2 0 1 4 11—17 3 1 0 2 2 14—16 3 0 1 2 1 6—27 3 0 1 2 1 4—34 3 0 0 3 0 4—31 Haarlem LOODGIETERSWERKEN Zijlstraat 56 BADINSTALLATIES Tel. 11 828 Het toernooi om het wereld- en Europees- kampioenschap ijshockey is in Moskou voort gezet. De uitslagen luidden: FinlandOost- Duitsland 53 (tussenstanden 31, 11, 11). ZwedenTsjechoslowakije 20( 00, 10. 10). JapanPolen 38 (11, 22 05). RuslandOostenrijk 221 (90, 100 31). Na de vierde dag is het klassement als volgt: Rusland Zweden Tsj echoslowa k ij e Finland Polen Japan Oostenrijk Oost-Duitsland Dinsdag is in Louisville de tweede wed strijd begonnen van de reeks zesdaagsen, die door de Belg Louis Parys en onze landge noot Piet van Kempen in de Verenigde Sta ten wordt georganiseerd. Zeven van de acht Amerikaanse renners startten niet, omdat de organisatoren wei gerden de toestemming voor de wedstrijd aan te gaan vragen bij die National Cycling Association, het lichaam, dat reeds meer dan 58 jaar de wielersport in de Verenigde Staten leidt. Volgens Parys en Van Kempen is een dergelijke toestemming niet nodig, omdat hun groep de onlangs gestichte Professional Cycling Association vergun ning heeft gekregen van die UCI. De Ame rikaanse bond is niet bij de UCI aangesloten, omdat hij zeven jaren achtereen geen con tributie heeft betaald. Na de eerste dag staan onze landgenoten Peter Post en Harm Smits op de eerste plaats. Zij hebben een ronde voorsprong op de koppels StromTessider (Austr.), Wein- richZoll (Did.), EsmatgesAmettle (Span je), HeidDepaepe (VS-Belg.) en Bareth— Renaud (Fr.). De eerste middagpartijen van de eind strijd om het kampioenschap van Neder land groot biljart driebanden in Arnhem, hebben reeds een kleine aanwijzing gegeven wie favoriet kunnen worden geacht voor de hoofdklasse-titel. Kok had niet geringe tegenstand te overwinnen van Jacobs, die eens een achterstand van zeven caramboles in één beurt wegwerkte. Maar tenslotte won de Zetdamse medicus dankzij een felle eindsprint van acht caramboles in vier beurten met het goede gemiddelde van 0.757. Een goede prestatie leverde ook de Rot terdammer Heinsman, die Reehorst met flinke voorsprong versloeg en een gemid delde behaalde van 0.641, wat tegen het ereklasse-gemiddelde van 0.650 aanligt. Scholte, de nieuwe kampioen 71/2, won weliswaar van de uit vorm zijnde Lou waard, doch perspectieven heeft zijn drie banden-spel vooralsnog niet, gezien zijn gemiddelde van slechts 0.462. Jacobs maak te de hoogste serie van de middag: 7. Met Kok, Heinsman en vermoedelijk Kruythof, die vandaag vrij was, moet hij ondanks zijn nederlaag stellig nog tot de kansheb bers worden gerekend. Henk Scholte behaalde woensdagavond zijn tweede overwinning. Zijn tegenstander was Reehorst, die 's middags van Heinsman had verloren. Het zag er niet naar uit dat de Eindhovenaar zijn partij tegen de Am sterdammer zou winnen, want tot de 83ste beurt stond hij achter. Toen perste hij er een eindsprint uit en scoorde in vier beurten dertien caramboles, met twee serie van vier en een van vijf. De partij werd afgesloten bij de 94ste beurt toen Scholte de 50 vol maakte. Reehorst had nog een kansje op remise, maar kwam niet verder dan 47. Het gemiddelde van beide spelers (Scholte 0.531 en Reehorst 0.500) bleef echter beneden de hoofdklasse limiet. Jacobs en Van der Linden, die beiden des middags respectievelijk van Kok en Van Dillen hadden verloren, speelden een lange party, die tenslotte na 101 beurten in re mise eindigde. Jacobs stond lange tijd voor, maar bij de 62ste beurt slaagde Van der Linden erin, gelijk te komen. Beide biljar ters stonden toen op 24 caramboles. Van der Linden nam daarna een minieme voor sprong en legde twee keer zelfs een serie van 6 op tafel, maar Jacobs bleef bij en produceerde in de 96ste beurt een serie van 5. Onder grote spanning werden de laatste stoten gedaan met het bovenver melde resultaat. De Barendrechter Kruythof heeft in zijn eerste partij weinig tegenstand ondervon den van Heinsman, die 's middags Reehorst had verslagen. Kruythof bouwde zijn over winning geleidelijk op en liep steeds verder uit. Beide spelers scoorden enkele prachtige caramboles uit moeilijke posities. In de 46e De tiende KNMV-verkeerscompetitie, waaraan door tachtig motorclubs met on geveer 2500 leden is deelgenomen, is ge wonnen door de motorclub „Assen" met vier fouten. De tweede plaats in het lan delijk klassement wordt bezet door de motorclub St. Christoffel uit Gemert met vijf fouten en de derde plaats door de Friesche Motorclub uit Leeuwarden met tien fouten. In iedere provincie wordt nu een kam pioensclub aangewezen, die in een tweede ronde tegen elkaar zullen uitkomen, waar na de beste drie uit deze ronde in een fi nale zullen kampen om het landelijke kampioenschap. In het Westnederlandse hockey-elftal, dat zondag 3 maart op het Be Fair-terrein te Hilversum zal uitkomen tegen zuid-Neder land, en welke wedstrijd oorspronkelijk op 24 februari was vastgesteld, is in de voor hoede een wijziging gekomen. Gielen wordt vervangen door de BMHC'er Bouwman. De elftallen zien er als volgt uit: West: doel: Mulder (Amsterdam); achter: Keulen (Amersfoort) en Drijver (Togo); midden: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren) aanvoerder, en Van Dijck (Kam pong); voor: Hooghiemstra (SCIiC), Bouw man (Bloemendaal), Van Erven Dorens (La ren), Zwier (SCHC) en Van Beaumont (Togo) Zuid: doel: H. Brouwers (Tilburg); achter: Derckx (Breda), aanvoerder, en Van der Pol (HTCC); midden. Verbunt (Tilburg), Van den Wildenberg (HTCC) en Van der Som men (HTCC); voor: Van Heel (Middelburg), Van Grimbergen (EMHC), De Beer (Til burg), Joost Brouwers (HTCC) en Penson (HTCC). beurt kwam Kruythof tot een serie van 5. Zijn gemiddelde in deze partij was behoor lijk (0.735), hij kwam evenwel niet tot het hoogste gemiddelde van deze eerste dag, dat bleef op naam staan van dokter Kok uit Zetdam (0.757). De partij tussen Van Dillen en Louwaard kenmerkte zich enerzijds door veel poedels en anderzijds door enkele fraaie series. Na een moeizame strijd behaalde Louwaard de overwinning. Hoge series werden er niet genoteerd, met uitzondering van twee reek sen van 4, waarvoor Louwaard zorgde in zijn 66e beurt, en Van Dillen in zijn 35e beurt. De resultaten waren: Kok (Zetdam) 50 66 6 0.757 Jacobs (Amsterdam).. 40 66 7 0.606 Scholte (Eindhoven) 50 108 3 0.462 Louwaard (A'dam) 50 108 3 0.342 Heinsman (R'dam) 50 78 3 0.641 Reehorst (Amsterdam) 32 78 3 0.410 Van Dillen (Utrecht) 50 91 5 0.549 v. d. Linden (H'stede) 49 91 4 0.538 Scholte 50 94 5 0.531 47 94 3 0.500 Jacobs 50 101 5 0.495 Van der Linden 50 101 6 0.495 50 68 5 0.735 28 68 2 0.411 38 91 4 0.417 Louwaard 50 91 4 0.549 Na de eerste dag luidt de stand: 1. 4 100 202 5 0.495 2. Kok 2 50 66 6 0.757 3. Kruythof 2 50 68 5 0.735 4. 2 78 146 3 0.534 5. Van Dillen 2 88 182 4 0.483 6. Louwaard 2 87 199 4 0.437 7. Jacobs 1 90 167 7 0.538 8. Van der Linden 1 99 192 6 0.515 9. Reehorst 0 79 172 3 0.458 ADVERTENTIE 'n tip, rijdt hoofd-agent OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 2545*" Hï 25 Het Nederlandse jeugdvoetbalelftal heeft woensdagavond in het DOS-stadion in Utrecht een laatste oefenwedstrijd gespeeld voor de ontmoeting EngelandNederland (jeugd), die voor 2 maart op het program ma staat. Het jeugdteam versloeg de derde klasser Hercules met 2-0. Bij de rust was de stand 0-0. Weliswaar werd in een vrij hoog tempo gespeeld en zelfs bleken de spelers van de combinatie over een goede techniek te be schikken, maar toch kon het team al ge heel weinig bevrediging schenken. Vooral het samenspel liet veel te wensen en bo vendien was de voorhoede niet erg schot vaardig. Slechts de linkervleugel, bestaande uit Feldmann van Ajax en De Vries van Sparta, kwam enkele malen tot gevaarlijke combinaties, waarbij ook middenvoor See- len van VW betrokken was. In de achterhoede viel het spel van de Feyenoord-man Veldhoen op. Deze speler opende in de tweede helft de score met een ver hard schot. Het tweede doelpunt kwam van Seelen, die na een rush mede door een fout in de verdediging van Hercules met een gericht schot doelman Van dei- Brink kon passeren (2-0). Het Nederlandse jeugdteam speelde in de volgende opstelling: Doel: Gijzel (Maurits), achter: Verplanke (PSV) en Veldhoen (Feyenoord), midden: Vreeken (Haarlem), Ter Horst (Ensch. Boys) en Ris (Heerenveen), voor: G. Braam (DWS), Alma (Leeuwarden), Seelen (WV), De Vries (Sparta) en Feldmann (Ajax). Zes spelers van de Hongaarse legervoet- balclub Honved zijn woensdagmiddag per auto naar Hongarije teruggekeerd. Het zijn Bozsik, Banyai, Farago, Dudas, Rakoczi en Doeroecsik. Zij besloten naar Hongarije te rug te gaan omdat hun familie daar geble ven is. In het exemplaar van het Hongaarse blad „Sport" dat in Wenen ontvangen is, wordt gezegd dat alle Honved-spelers die naar Hongarije terugkeren zullen moeten ver schijnen voor een speciale commissie van onderzoek uit de Hongaarse Voetbalbond. Diverse spelers van Honved onder wie doel verdediger Gyula Grosics en de voor hoedespeters Puskas en Kocsis zouden, volgens het Oostenrijkse blad ..Neues Oes- terreich" plannen hebben om voor een Weense vereniging te gaan spleen. De meeste spelers willen in Wenen blij ven, zo zegt het blad. omdat de levensom standigheden in Wenen en Boedapest --"ij- wel gelijk zijn. In de Oostenrijkse hoofdstad zouden zij zich meer thuis voelen dan ergens anders. Bovendien zouden zij de traditie van hun ploeg, die door het bestuur van „Honved" in december werd ontbonden, willen voortzet ten. Vandaar het streven om gezamelijk aan een club te worden verbonden. Op 20 december zullen de spelers vrij zijn om uit te komen voor de vereniging, die zij wensen, omdat op die datum het verbod van de FIFA afloopt. Volgens een mededeling van radio-Boeda- pest heeft de Hongaarse Voetbalbond West- Duitsland uitgenodigd om op 14 april of 15 mei in Boedapest een interlandwedstrijd te spelen. Oorspronkelijk zou Hongarije op 14 april tegen Oostenrijk en op 15 mei tegen Zwitserland hebben gespeeld. Beide wed strijden gaan niet door. ADVERTENTIE HVS heeft in de Apollohal in Amster dam voor de volleybal-hoofdklasse West-A de kostbare punten aan het Amsterdamse studententeam U.S. moeten laten. Evenals in de eerste ontmoeting was de strijd bij zonder spannend en konden de gastheren pas in de laatste set nadat de HVS'ers met 13-8 de leiding hadden - met 3-2 de wedstrijd in hun voordeel beslechten. HVS heeft door dit resultaat een goede kans om op zyn concurrenten uit te lopen verloren laten gaan. U.S. bracht de Haarlemmers al direct in moeilijkheden met harde Tsjechische ser ves, die het opvangen nu niet bepaald ge makkelijk maakten. Het aangeven bleef bij HVS dan ook onder de maat en U.S. boek te de eerste winst na een voorsprong van 5—2, 9—5 en 12—10 met 15—10. In de tweede game was het aanvallen bij HVS beter verzorgd, alleen Frits de Koning bleef beneden zijn kunnen. HVS nam de leiding met 94 en kon mede door uitstekend blokkeren de voorsprong be houden hoewel U.S. nog even gevaarlijk kwam opzetten: 11-7, 13-10 en 15-11. In de derde game ging HVS weer veel belovend van start (50), maar in het midden van deze set kwamen de partijen weer op gelijke voet. De Haarlemse aan val verloor in kracht maar Clay en zijn mannen konden niettemin na een bijzon der spannend slot 10-10, 14-14 en 16-16 de winst behalen: 18-16. In de vierde game mislukte de HVS- aanval volkomen en hoewel ook U.S. geen groots aanvalsspel demonstreerde liepen de studenten na een achterstand van 40 via 66, 77 en 88 geleidelijk uit en wonnen deze belangrijke set met 1511. Het hek leek van de dam. HVS kwam met 5—0 achter, maar herstelde zich keurig en nam zelfs een veelzeggende 138 voor sprong. Maar deze grote voorsprong bleek toch niet voldoende voor de zege. Met de hulp van Vrouwe Fortuna werd HVS over speeld, HVS verzaakte met een time-out de studenten-opmars te onderbreken en tot grote teleurstelling van de Haarlem mers won U.S. met 1614 deze belang- De tweede wedstrijd tussen Grasshoppers (Zürich) en Fiorentina (Florence), voor de kwartfinales van het toernooi om de Euro pese voetbalbeker, is geëindigd in een gelijk spel, 22. De ruststand was 11. Doordat Fiorentina de eerste ontmoeting, op 6 febr. in Florence gespeeld met 3—1 heeft gewon nen, gaat deze club over naar de halve finales. ADVERTENTIE ÖocUtraai 39 - Haarlem - Tel. 1J252 FLEXA PLASTIC ENAMEL Een Amsterdamse tafeltennisploeg heeft woensdagavond in Frascati tegen een Franse ploeg gespeeld, waarin behalve de sterke Hagenauer ook opgesteld waren Cherqui sn mejuffrouw Claude Rougagnou, die Frank, rijK zullen vertegenwoordigen bij het toer nooi om de wereldkampioenschappen in Zweden. De 34 nederlaag van de Amster damse ploeg moet derhalve als een eervol resultaat worden beschouwd. De uitslagen luidden: Herenenkelspel: Gimbel (A) verl. van Hagenauer (F) 1721, 1021; Schoofs (A) verl. van Cherqui (F) 1921, 2022; Gimbel wint van Cherqui (F) 21—19, 16—21, 21—19; Schoofs verl. van Ha genauer 17—21, 20—22. Dames-enketepel: Nora van Megen (A) wint van Claude Rou gagnou (F) 21—17, 16—21. 2 —15. Heren dubbelspel: Gimbel en Schoofs (A> verl. van Hagenauer en Cherqui (F) 1521, 2118, 1421. Gemengd dubbelspel: Nora v. Megen en Gimbel (A) si. Claude Rougagnou en Cherqui 15—21, 21—18, 21—11. De biljartwedstrijden om de Svenska Kan nan werden gisteravond in restaurant Bol werk in Haarlem voortgezet. De resultaten waren: Nobels 225 106 17 22 6.23 0 La mere 400 400 17 90 23.52 2 Lunenburg 300 261 18 40 14.50 0 Agema 350 350 18 61 19.44 2 Lunenburg 300 300 23 46 13.04 2 Hellingman 225 211 23 53 9.17 0 Lamers 400 400 11 199 36.36 2 Doves 350 239 11 152 21.72 0 Steffers 300 300 26 49 11.53 2 Doves 225 181 26 28 6.96 0 Dickmann 300 286 16 83 15.88 0 Hellingman 225 225 16 91 12.50 2 rijke ontmoeting. De arbitrage van de Am sterdamse scheidsrechter W. van Oosten was scherp maar goed. Programma Zaterdag kunnen de HVS'ers zich her stellen, want dan wordt in Hilversum aan getreden tegen Sportcentrum. De Hilver summers dienen echter niet onderschat te worden. Tot onderschatting zal Die Raeek- se zaterdag tegen het Rotterdamse Con cordia een van de leiders in West B zeker niet overgaan. De kansen zijn dan ook voor de Haarlemmers niet groot. De standen in de hoofdklassen luiden nu: West A: SOS SVV VHH AMVJ SMH US Wilhelmina HVS Forto Sportcentr. Octopus Groen-Wit Madjoe HSCS VCK West B: 16—30 15—28 16—28 RVC 16—30 17—26 Concordia 15—28 16—24 Libanon 15—26 16—20 DES 15—22 18—20 ovc 16—18 16—18 HVL 15—14 15—14 CSVD 15—14 16—12 Die Raeckse 15—12 16—12 Prof. wijk 16—12 17—10 Punch 15—10 18—2 VPSV 15—6 15—0 Sleutelring 15—4 17—0 't Zandt 15—2 PIET VAN KLAVEREN. Maandagavond 11 maart zal de Nederlandse kampioen licht gewicht boksen Piet van Klaveren in de Rivièrehal in Rotterdam uitkomen tegen de Engelsman Johnny Mann in een partij van 10 ronden. Tlann staat derde op de ranglijst van de beste Engelse lichtgewichten. MARTINEZ. De Amerikaanse weiter- gewicht Vince Martinez, die als vierde staat geklasseerd op de wereldranglijst, heeft in Newark (New Yersey) in een gevecht over tien ronden een puntenoverwinning behaald op Kid Gavilan, de oud-wereldkampioen in deze categorie. De beslisisng werd door de scheidsrechter alleen genomen; zij werd luidruchtig becritiseerd door de toeschou wers. EGYPTE. Egypte heeft zich terugge trokken uit het toernooi om het interge- allieerd voetbalkampioenschap Het was in de voorronde ingedeeld bij Griekenland en Syrië. In deze groep heeft Griekenland reeds een overwinning behaald op Syrië. MILLWALL. Voor de derde divisie zuid van de Engelse league werd maandag ge speeld de wedstrijd SouthamptonMillwall. De thuisclub behaalde een 41 overwin ning. FIFA BESPRAK POSITIE. De heer Ar thur Drewry, president van de FIFA en van de Britse Voetbalbond C Al. heeft maandag in Londen meegedeeld, dat de positie van de naar het buitenland gevluchte Hongaarse voetballers door een bijzondere commissie zal worden besproken op een vergadering, die op 15 maart in Parijs wordt gehouden. PUSKAS. De beroemde Hongaarse voetballer Ferenc Puskas heeft van een vriend een brief ontvangen, waarin stond dat de Hongaarse regering de villa van Pus kas cadeau heeft gedaan aan een lid van de Hongaarse Olympische ploeg wiens commu nistische sympathieën onverdacht zijn. Pus kas is een van de leden van de legerclub Honved die besloten hebben niet naar Hon garije terug te keren. GEEN TOURNEE. De Argentijnse Voet balbond heeft afgezien van het plan om met de nationale ploeg een tournee te maken door Oostenrijk, Tsjechoslowakije. Turkije en Rusland en daar officiële interlandwed strijden te spelen. ENGELSE LEAGUE. Voor de Engelse league zijn woensdag twee wedstrijden ge speeld. In de eerste divisie leed Everton een 14 nederlaag tegen Preston North End en in de tweede divisie zegevierde Barnsley met 20 over Leicester City. DE EERSTE. De eerste internationale voetbalwedstrijd die Malta speelde, werd in La Valletta met 32 verloren tegen Oos tenrijk. De ruststand was 10 in het voor deel van de Oostenrijkers. WIELERRECORD. De Zwitser Elmar Gassner heeft zondagmiddag in het Hallen stadion in Zürich een nieuw wereldrecord 1 km vliegende start (overdekte banen) voor amateurs gevestigd. Hij reed de afstand in 1 min. 4,2 seconde; het oude record stond sinds 10 december 1955 met 1 min. 5,0 sec. op naam van de Belg Lauwers. WIELERBAAN. In Denemarken zal dit jaar een wielerbaan gebouwd worden, die is ondergebracht in een kolossale tent. Het ligt in de bedoeling deze winterbaan, die 7.000 toeschouwers kan bergen, op 1 oktober in Odense op Fünen 'e openen. In december wil men het bouwsel overbrengen naar Ko penhagen om het daar als overdekte schaats baan te gebruiken. LANDY. De bekende Australische atleet John Landy heeft bekend gemaakt dat hij zich uit de „grote" atletiek terugtrekt. Hij is van plan alleen nog zo nu en dan in een wedstrijd tussen clubs uit te komen. Landy zeide dat het voor hem alleen nog maar zin zou hebben door te gaan als hij veel tijd kon besteden aan training op goede banen. Hij heeft echter zijn werkkring hij is ieraar op te grote afstand van een goede baan. DE GRAAFF. Woensdag is in Toensberg (Noorwegen), bij een temperatuur van vijf graden onder nul en gunstige weersomstan digheden, een begin gemaakt met interna tionale schaatswedstrijden, waaraan ook Wim de Graaff deelneemt. De 500 meter, die werd bijgewoond door meer dan 3500 toeschou wers, is geëindigd in een overwinning voor de Noor Finn Hodt in 43,1 sec. Wim de Graaff werd zevende in 46,2 sec. PHARIS N GESTORVEN. Het beste renpaard dat Frankrijk ooit heeft bezeten, Pharis N, op de stoeterij Ale-Buffard te Fresnay is gestorven. Het is 21 jaar oud ge worden. In de oorlog voerden de Duitsers het paard mee naar Duitsland, maar in 1945 kwam het weer terug in Frankrijk. Pharis N heeft in het totaal 256 rennen gewonnen in Engeland en Frankrijk en vergaarde hier mede meer dan 300 miljoen francs voor zijn eigenaar, Marcel Boussac.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9