Haarlemse Voorjaarsbeurs is er aantrekkelijker op geworden Partijdag anti-revolutionairen in Haarlemmermeer Orgelbespeling door Piet Kee TALENTENJACHT OP ZINGENDE DAMES MET SCHRALE „VANGST" Prof. mr. P. S. Gerbrandy besprak de internationale toestand VRIJDAG 1 MAART 1 95 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Ir. Th. J. Mebius nam afscheid in Hoofddorp RSNNEBROEK Propaganda voor het „Vierde prinsenkind" Zeventig huisvrouwen met zangaspiraties Aanleg van straten in Hoofddorp-West Twee ton gestolen uit Antwerpens postkantoor ZANDVOORT „Vandaag is morgen" door toneelgroep „Sandevoerde" „Kunst na Arbeid" viert zilveren jubileum Burgerlijke Stand van Haarlemmermeer Er heerste op de eerste dag van de Haar lemse Voorjaarbeurs al een geanimeerde stemming tussen de kramen en stands. Bij een rondgang door de zalen van het Kre- lagehuis en het behaaglijk warme pavil joen - dank zij een nieuwe vinding: aan het plafond gemonteerde propaanbranders - viel het ons inderdaad op, dat de ver scheidenheid en ook het arrangement van de geëxposeerde artikelen er in vergelij king met de vorige beurs op vooruit zijn gegaan. Toegegeven: er zijn ook nu nog een aantal naai-, brei- en wasmachine exposanten, maar dat deze stands zo op vallen ligt meer aan de aantrekkelijke op stelling van al die onontbeerlijke instru menten dan aan de veelheid daarvan. Vooral de wasmachinespecialisten trekken de aandacht, omdat zij een blanke oase vormen temidden van veel kleurigheid. De beurs bleek goed gesorteerd op het gebied van allerhande huishoudelijke ap paraten: het is duidelijk, dat de elektro techniek de keuken verovert. De kroon wordt gespannen door een werkelijk prachtige montagekeuken, die, wanneer men het geld ervoor heeft, koken en was sen tot een feest maakt. Daarnaast kan men ook een toenemende „stroomlijn" con stateren in de vormgeving en de doeltref fendheid van allerlei huishoudelijke arti kelen. Meubilair voor het moderne inte rieur is er uiteraard ook, maar de stand met montagerekken, welke een doeltref fende oplossing vormen voor allerlei op- bergproblemen verdient zeker extra be langstelling. De beurs zou de beurs niet zijn wanneer er niet heel wat te proeven en te keuren viel. Wie daarover een verantwoord ad vies wenst, kan altijd terecht bij de in structieve inzending van de Voedingsraad en de Huishoudelijke voorlichting, één van de niet-commerciële stands van de beurs. Daartoe behoren bijvoorbeeld ook een auto als lokaas voor een loterij ten bate van een sanatorium in Zwitserland, de lepeltjes voor het kleuterhuis „Margriet" en de dames van de Dierenbescherming. De Hoogovens hopen kennelijk onder de be zoeksters nog wat personeelsversterking aan tc trekken, getuige hun in charmante vorm gegoten aanwezigheid. Voorts is het opmerkelijk, dat er meer en meer belangstelling komt voor de vrije tijdsbesteding. Men vindt een paar stands gewijd aan allerlei soorten van huisvlijt en er zi.n een paar uitgeverijen en boek handels met aantrekkelijke collecties. Daarnaast is de kunstnijverheid dit jaar bijzonder goed vertegenwoordigd, zowel uit exotische streken als meer inheemse voorbeelden daarvan. De demonstraties op dit gebied vormen zo ongeveer de glim lach van de beurs. Men kan een groot aan tal vormen van het kunstambacht zien be oefenen: houtsteken, het met de hand be drukken van stoffen, kurksnijden (waarbij een groot aantal bekende figuren worden Ir. Th. J. Mebius heeft vandaag als Heemstede een aanvang gemaakt met de functie, waarvoor hij door de gemeenteraad als opvolger van ir. E. A. Bierdrager was benoemd. Tijdens een afscheidsbijeenkomst die donderdag wegens zijn vertrek als in genieur bij de gemeentewerken te Haar lemmermeer in hotel „De Beurs" te Hoofddorp werd gehouden, bleek hoe zijn werk aldaar gewaardeerd werd. Zowel bij het college van B. en W. als bij de directie en de werklieden. De directeur van de gemeentewerken te Haarlemmermeer, dr. ir. M. J. Breuning, wenste ir. Mebius hartelijk geluk met zijn promotie naar het mooie en gunstig ge legen Heemstede. Verder releveerde hij de prettige samenwerking, waarbij de scheidende ingenieur in betrekkelijk korte tijd met zijn doorzettingsvermogen, ge combineerd met een vaardige hand en een voorbeeldige activiteit, veel tot stand heeft gebracht. Daarvoor is de gemeente hem uiterst dankbaar. Ir. Mebius beschikt over de gave alle medewerkers in het werk te kunnen meeslepen en wel zodanig, dat zij nimmer met tijd of moeite rekening hielden. Ir. Breuning besloot met vast te stellen dat hij zijn promotie ongetwijfeld mede aan dit élan te danken heeft, waarna spreker ir. Mebius in zijn nieuwe functie veel succes toewenste. Wethouder J. van Beem betreurde het vertrek van ir. Mebius in hoge mate en noemde de tijd welke hij met hem mocht samenwerken ,,de beste jaren van zijn leven". Toch had spreker geen enkele poging willen wagen hem voor de Haar lemmermeer te behouden, omdat ir. Mebius nu eenmaal uitermate voor een zelfstandige positie geschikt moet worden geacht. Na dat de wethouder zijn dank en beste wen sen onder woorden had gebracht, werd de scheidende ingenieur door dr. Breuning ter herinnering een vierkleurenpotlood aangeboden. Vervolgens sprak de heer E. Domhof, technisch ambtenaar eerste klasse af scheidswoorden, waarna ir. Mebius na mens de personeelsvereniging werd toege sproken door de heer J. Kalkman. Deze herinnerde eraan dat de vereniging door ir. Mebius werd opgericht, waarna zij snoedig door zijn organisatietalent en ka meraadschappelijke omgang tot grote bloei geraakte. Spreker was ervan overtuigd dat ;r. Mebius zich bij het personeel bijzonder bemind heeft gemaakt, terwijl zijn per soonlijkheid voorkwam, dat het prestige onder de kameraadschappelijke verhou dingen ook maar het minste te lijden had. Als bewijs van de grote waardering ont ving ir. Mebius een boekenbom In zijn afscheidswoord richtte ir. Me bius zich tot de vertegenwoordigers van alle diensten, waarmee hij gedurende zijn loopbaan in Haarlemmermeer in aan raking was gekomen. Hij dankte het col lege van B. en W. voor de hem ge schonken mogelijkheden diverse werken ten uitvoer te brengen. Spreker wenste hierbij uitdrukkelijk voorop te stellen, dat hij hierin niet geslaagd zou zijn, wan neer bij hoog en laag niet zo'n bijzondere teamgeest aanwezig was geweest. Speciaal richtte ir. Mebius zich tot zijn voormalige afdeling: de weg- en waterbouwkundige werken, we'ke gedurende de drie jaar van zijn leiding niet minder dan voor vijf miljoen gulden in deze gemeente had ge- investeerd. Tenslotte wenste ir. Mebius de gemeente Haarlemmermeer ook een steeds toenemende bloei en vooruitgang toe. Onder de vele bezoekers bevonden zich het voltallige college van B. en \V„ de hoofden van dienst, vrijwel alle leden van het gemeentepersoneel en de Heemsteedse wethouder van financiën, mr. O. H. van "Wijk. uitgebeeld, wier kurken konterfeitsel vaak sprekend gelijkt), er is een bekende Hoorn- se edelsmid aan het werk, evenals een pottenbakker. Deze demonstraties vinden ongetwijfeld haar hoogtepunt in de grote expositie van „De Knipscheer", waar men de totstandkoming van een gobelin als een boeiende bezigheid kan gadeslaan. Tot de plezierige stemming draagt de beschaafde achtergrondmuziek van het orkestje van Tom Erich niet weinig bij. Velen komen trouwens naar de beurs voor drie trekpleisters: de modeshow, Annie de Reuver en Eddie Christiani. Het gedruis in het Krelagehuis neemt dan ook toe naarmate de uren verstrijken. Tijdens het dansuurtje dat de beursdag besiuit is er nog maar weinig te bespeuren van de rust van de ochtenduren, welke echter voor een degelijk beursbezoek het meest ge schikt zijn. En de prijzen en presentjes waardoor de dames zich laten inpalmen zijn er niet minder om. Modeshow Het is langzamerhand traditie geworden dat Stoutenbeek's Modehuis op de Voor jaarsbeurs voor de Vrouw in het Krelage huis dagelijks vijf keer een modeshow houdt, waar het publiek dat deze beurs bezoekt zich kan verlustigen in hetgeen voorjaar en zomer de vrouw op het terrein van de mode te bieden hebben. Als gewoon lijk kenmerkt deze show van de firma Stoutenbeek zich ook dit jaar door goede smaak en distinctie. Parijs brengt dit voorjaar geen speciale nieuwe modelijn. Deze modelijn en de kleuren (vooral blauw en wit zijn favoriet) zijn voor elke vrouw draagbaar Omdat de mode weinig nieuws brengt, heeft de fir ma Stoutenbeek het originele idee gehad naar de grijze oudheid terug te grijpen en zo werd deze show geopend door enige mannequins, gestoken in gewaden en voor zien van een hoofdtooi uit de tijd der klas sieken. Zelfs Cleopatra verscheen in vol ornaat op het plankier. Het is immers zo dat de mode van heden profiteert van de vormen, lijnen en kleuren van vroeger. Vervolgens begon de parade van voor- jaarsnouveauté's in grote rijkdom van kleuren en zomer-ensembles en mantels, rokken, blouses, regenkleding, cocktail japonnen en gelegenheidskleding, dit alles bekroond door flatteuze Stoutenbeek hoe den en gedragen op schoenen van Feijen. Deze show is een geslaagde bijdrage tot de „Beurs voor de Vrouw", al doet ze (met alle andere stands en evenementen) een aanslag op de beurs van de vrouw. De stichting „Het Vierde Prinsenkind", die zich ten doel stelt oorlogswezen, kin deren die tengevolge van de watersnood in 1953 hun ouders hebben verloren en in- valiede kinderen door ontspanning en op voeding te leren zich door het leven te slaan, heeft donderdag in Bennebroek bij eenkomsten gehouden. Des middags kwam de schooljeugd op bezoek om naar een film te kijken en naar voorlichting van mejuffrouw T. van Woer- kom te luisteren en des avonds waren in „Oud Berg en Dal" vele ouderen gekomen, om van hun belangstelling te getuigen. De burgemeester van Bennebroek, de heer D. v. d. Hoop van Slochteren, heette in liet bijzonder welkom de leden van het fanfarekorps „Kunst na Arbeid", die zich bereid hadden verklaard deze avond mu zikaal op te luisteren. Hij gaf een korte uiteenzetting over het doel en streven van de stichting. Nadat „Kunst na Arbeid" op goede wij ze het eerste gedeelte van het program ma had afgewerkt volgde de verloting van een film over het werk der stichting. Men zag beelden van vakantiekampen van de kinderen en van de wijze, waarop zij wor den beziggehouden. Ook bleek hoe kinde ren niettegenstaande een handicap als ge volg van het missen van armen of benen, toch tot bijzondere prestaties kunnen ko men. Dat gold ook voor een blinde jonge man, die thans volwaardig werk verricht op het ministerie voor Maatschappelijk Werk. Na de pauze speelde „Kunst na Arbeid" enige nummers en daarna zagen de bezoe kers op het doek hoe de jeugd een uit stapje maakte naar Antwerpen. Ook dit gedeelte werd toegelicht door mejuffrouw Van Woerkom die zich op deze avond bui tengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. De burgemeester sprak een dankwoord tot allen die aan het welslagen van deze avond hun medewerking hadden verleend en prees in het bijzonder mej. Van Woerkom voor het enthousiasme, waarmede zij haar werk voor de stichting verricht. 1-Iij deelde mee, dat deze propagandadag f 600,heeft opgebracht. Daaruit blijkt, dat Bennebroek de stichting een goed hart toedraagt. oooooooooooni >nofxvxxvr«ftcnocononofxxxxxy)oocooooooooooc WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxxxx»jccxxcoosc«cooxoaa3oasc« Enkele tientallen huis vrouwen hebben donderdag de veilige omslotenheid ha- rer gezinnen verlaten om zich zéér figuurlijk ge sproken voor de publie ke belangstelling en voor een critische jury te wer pen, teneinde haar zang kwaliteiten overduidelijk te demonstreren. Reeds lang was het voor ons een vraag: wat zingt nu wel de huis vrouw, als wij iedere mor gen weer met het brood trommeltje op weg zijn ge togen en ons weer met on verdroten moed in de strijd om het bestaan hebben ge worpen? Jubelt zij van lou ter levensvreugde, bezingt zij haar moederliefde, of poogt zij ene Amsterdamse Tante Leen in het voet spoor te treden? Misschien is het zelfs wel zo, dat de huisvrouw staande ach ter de aanrecht, strijkplank of fornuis, bezig met het opmaken van de bedden haar stembanden in actie zet om te zingen van toen, op dat bankje in het park bij maneschijn. Op al deze vragen heb ben wij donderdagavond een antwoord gekregen, toen wij enkele uren in de muziekzaal van café restaurant Brinkmann te Haarlem getuige waren van de talentenjacht op zingen de huisvrouwen, welke jachtpartij werd georgani seerd door een van de grote Nederlandse grammofoon- platenmaatschappijen. Voor zo'n jacht op gouden kelen kan men slechts in een mu ziekzaal terecht en daar om moet men alle bezwa ren, aan zo'n zaal verbon den, maar voor lief nemen: bijvoorbeeld de broeierige temperatuur, die de bewo ners van de binnenlanden van Borneo uit hun huizen zou hebben gedreven, maar hier de vele belangstellen den dicht opeengepakt liet zitten, tot meerdere eer en glorie van de zangkunst. Mevrouw De Vries uit Bloe- mendaul zong ,.Ik woon op de hoek van een straat" en begeleidde zichzelf aan de piano. Na zo'n auditie-avond staat wel duidelijk vast, dat de huisvrouw in Haarlem en wijde omgeving er was zelfs een dame van Texel een ernstig wezen is. De gemiddelde huis vrouw uit de contreien van Zuid-Kennemerland en daarbuiten kijkt met ver achting neer op lichtzinnig gedoe, dat tot uitdrukking komt in liedjes als: „Ik stuur jou zo'n boeketje wil de rozen" of: „Ik blijf op je wachten". Neen, de meeste huisvrouwen streven in haar zang, staande achter potten en pannen of stof fend met de doek in de hand, naar het edele, naar het verfijnde. En de meeste huisvrouwen zijn er van overtuigd, dat zij zangkwa liteiten bezitten, misschien wel een gouden keel. Na een urenlange parade van nog niet ontdekte ster ren, weten wij helaas nog niet, of er werkelijk talent onder de zingende huis vrouwen is ontdekt. „Kijk, we hebben nu al zo'n dui zend vrouwen afgewerkt, misschien zit er wel een aardige stem onder. Maar ja, vele vrouwen beseffen niet waarom het gaat. Zij gaan van de gedachte uit, dat ons land nog nooit een klassieke zangeres heeft opgeleverd", verzuchtte een van de organisatoren, die evenals de juryleden in alle lijdzaamheid urenlang de stemmen beluisterden. On geveer vijf uur duurde de auditie: zeventig dames, sommige gewapend met partituur, namen na elkan der achter de microfoon plaats. Om een kleine bloemle zing van het gebodene te geven: wérken van Bach, Brahms, Schubert, Cas- cagni, Catharina van Re- nesse, Louis Noiret en Ecldy Christiani werden vertolkt. De ene dame wierp weer de „Boomerang", de ander ver tolkte het „Nonnenkoor" of ging naar Tirol en een an dere aspirant-ster bezong de Kerstmis in de Jordaan of de zang van de heer Johnny Jordaan. „Vier woorden maar" zong een dame en ging onverdroten met het liedje door. „Me vrouw, u had het bij die vier woorden moeten la ten", zei de commentator. In de opnamewagen in de Smedestraat zat een ijverig heer de microfoonstem van de dames te beluisteren. Opeens als intermezzo een stem: „Zeg, er gebeuren hier (dat was in de Muziek zaal) gekke dingen". „Hoe kan dat nou?". „De micro foon is uitgevallen". „Staat dat schakelaartje aan de mike wel naar boven?" Neen, het schakelaartje stond naar beneden: een plankenkoortsige dame had zich aan de microfoon vastgegrepen en daardoor de verbinding uitgescha keld. Voor een ander inter mezzo zorgde de dertien jarige Jopie uit de Jordaan, die met een enorm vo lume allerbekoorlijkst zong van „Oh, Johnny". Ruim twaalf uur had de laatste zangeres zich laten horen. Rest ons de ver melding van de drie prijs- winnaressen; die in de landelijke finale zijn ge plaatst: eerste prijs: „Be cause of you" door mevr. Van der Vaart-Lobato de Mesquita, Bloemhofstraat 32, Haarlem; mevr. Tonny Verschoor, Gedempte Oude Gracht 32, Haarlem, be haalde met „Oh, mio ban- dido" de tweede prijs. „Still wie die Nacht" werd gezongen door mevr. H. Petrovitch-Nijman, Kerk straat 10, Zandvoort, die de derde prijs kreeg. Wensen van B. en W De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft op 6 november 1952 besloten de D. Egginkstraat te Hoofddorp over een lengte van ongeveer drieënveertig meter ge rekend van de Raadhuislaan af aan te leggen. Op 2 januari van het vorig jaar is besloten de Kruislaan door te trekken tot aan de Raadhuislaan. Beide werken, welke uitgevoerd zijn in de westelijke sector van Hoofddorp, zijn inmiddels voltooid. Nu de gemeente de overige in het uit breidingsplan in onderdelen „Hoofddorp- West" gelegen gronden heeft gekocht, ach ten B. en W. het gewenst de in dit plan aangewezen bouwterreinen op korte ter mijn verder te ontsluiten en bouwrijp te maken. Het plan omvat het aanleggen van straten en van riolering. De kosten worden geraamd op f 365.000; voor ophoging is be groot f 215.000 en de overige werken zul len f 95.000 vereisen. In totaal is nodig f 675.000. B. en W. stellen de gemeente raad voor het bedrag ten laste van de be groting 1957 beschikbaar te stellen. Overzicht van de 38ste tentoonstelling in het RAI gebouw te Amsterdam van motorrijwielen, scooters en bromfietsen, welke donderdagmiddag door minister Algera is geopend. Voor de veertigste maal is woensdag in de oude beurszaal van hotel „De Beurs" te Hoofddorp een partijdag gehouden van de ring van kiesverenigingen uit Haarlem mermeer en omgeving van de Anti-Revo lutionaire party, waarop de heer J. J. Knibbe in de middagbijeenkomst sprak over de binnenlandse toestand en prof. mr. P. S. Gerbrandy gaf in de avondbijeen komst een inzicht van de buitenlandse situatie. Ds. H. S. T. Kalf uit Bennebroek sprak een slotwoo >ver „Kruis en munt". De heer J. Snel uit Nieuw-Vennep liet des middags zingen Psalm 134 de verzen 1 en 6, las een gedeelte uit Efezen en gaf in zijn inleidend woord een overzicht van de afgelopen jaren, waarin partijdagen zijn gehouden. De heer Roosjes, destijds hoofd van een school in Aalsmeer, heeft de stoot gegeven. Van zijn zoon, mr. A. B. Roosjes, was een telegram binnengekomen. De heer Snel memoreerde dat o.a. dr. H. Colijn, prof. Diepenhorst, prof. dr. Waterink, mr. Bijleveld en mr. Roosjen in de loop der jaren spreekbeurten op de partijdagen hebben vervuld. Drs. J. J. Knibbe, die mr. B. W. Bies heuvel verving, omdat deze in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn, zeide gaarne in Hoofddorp te willen spreken, omdat hij in Haarlemmermeer geboren is en in zijn jeugd al veel van de partijdagen gehoord heeft. Het verheugde hem, dat de animo er voor steeds zo groot blijft. De heer Knibbe sprak over de loon- en prijspolitiek na 1945 en ging tenslotte uitvoerig in op de bestedingsbeperkingsnota. Het tekort van zeshonderd miljoen gulden op de betalings balans moet weggewerkt worden en de tweehonderd miljoen voor de landbouw moet opgebracht worden. Spreker criti- seerde het voornemen der regering twee honderd miljoen gulden beschikbaar te stellen in plaats van driehonderdvijftig miljoen, zoals gevraagd is. Van het bedrag wordt nog een gedeelte gereserveerd. Dat noemde spreker een verderfelijke socialis tische politiek. Het voornemen is onaan vaardbaar voor de landbouw. Met de inhoud van de nota tot beperking was spreker het niet geheel eens. Toch dient er op het Nederlandse volk een be roep te worden gedaan, om zich te bezui nigen, waaraan de ene groep beter kan meewerken dan de andere. Alleenstaanden, renteniers en grote gezinnen zullen het ANTWERPEN (UP) Vanmorgen vroeg is uit het hoofdpostkantoor te Antwerpen een bedrag van 2.640.000 Belgische francs (ongeveer 200.000 gulden) gestolen. De die ven zijn het gebouw ongehinderd in- en uitgekomen en hebben de brandkast met een snijbrander geopend, terwijl in een aangrenzend vertrek postbeambten brieven sorteerden. Men vermoedt dat zij van een dienstingang gebruik gemaakt hebben en zich vrijelijk door het gebouw bewogen hebben. De Zandvoortse toneelgroep „Sande voerde" bracht donderdagavond in restau rant „Zomerlust" te Zandvoort een op voering van het toneelspel „Vandaag is morgen" (The day of glory) van Herbert Bates. De melodramatiek, die regisseur Jos. Dröse in zijn opvatting de boventoon liet voeren, beantwoordde naar onze mening niet geheel aan de realiteit, die de pacifis tische schrijver bedoelde. Het spel kreeg daardoor soms te weinig vaart. Meermalen was er sprake van een aarzelend plaats kiezen, waardoor gedwongen situaties ont stonden. Het was opmerkelijk, dat het en semble zich in het derde bedrijf van deze storende euvelen herstelde, toen alle spe lenden blijkbaar de zenuwen de baas wa den geworden. De heer Dröse had de moed gehad, twee debutanten, die nog nimmer een voet op de planken hadden gezet, een zware rol te geven: Gerda van Kooten als Julia en Lies de Kroes als Diana Sanderson. Eerst genoemde sloeg zich met een prijzens waardig aanpassingsvermogen door de vele moeilijkheden heen en deed vooral in het derde bedrijf goede dingen, laatstge noemde (nog zeer jonge) nieuwe kracht wist na een zenuwachtig en vrij vlak spel in het eerste en tweede bedrijf in het der de bedrijf zich geheel te herstellen. Van de overige min of meer geroutineerde krachten bracht J. Ramkema een uitste kende kolonel Sanderson, Cor van Poel geest als mevrouw Sanderson was naast hem de vrouw, van wie die grote rust uit ging. Een sympathieke Jack Sanderson als Engels oorlogsvlieger bracht Joop Porte- gies voor het voetlicht. Topsy Langereis als Catharine was levendig en overtui gend. Piet Mudde als de Poolse luitenant vlieger voelde in geëmotioneerd spel de tragiek van dit leven uitstekend aan en Martin Langereis zorgde voor een statige butler. bijvoorbeeld moeilijk krijgen, als geen voorzieningen getroffen worden. „We zijn aldus de heer Knibbe te recht gekomen in een materieel vlak. Wij willen zekerheid hebben voor de toekomst. Voor de anti-revolutionairen is de taak weggelegd in deze bezeten en verdwaas de maatschappij hun eigen principieel ge luid te doen horen. Daarbij dienen zij ook vertrouwen te hebben in God". Internationale toestand Des avond sprak prof .mr. P. S. Gerbran dy voor een groot aantal toehoorders over de internationale toestand. Eerst nam hij Europa in de afgelopen zeventig jaar onder de loupe en hij besprak daarbij de verwik kelingen die door oorlogen zijn ontstaan. Europa was vroeger levenskrachtig en machtig en neemt in de wereld van heden een kleine plaats in. Na de laatste oorlog is Amerika zeer in aanzien toegenomen. Het bezit een grote handelsvloot, een ma rine, die drie maal zo groot is als die van Engeland en verder speelde de atoombom een bijzondere rol. In Europa is de rust na de oorlog niet ingetreden. Daarbij me moreerde spreker het optreden van Rus land in diverse Europese landen. De atoom bom werd ook achter het ijzeren gordijn bekend en later kreeg Rusland een greep op China en op Azië en het staat nu voor de poorten van Djakarta. De wereld is in flarden gescheurd, ver volgde prof. Gerbrandy en dat moet ook van ons Koninkrijk gezegd worden. Iets dat historisch gegroeid is, is mooi en prach tig. Indië werd vroeger een model ge noemd; er heerste stijgende welvaart, recht en vrede dank zij de souvereiniteit van God. Spreker stelde de Verenigde Staten van Amerika als voorbeeld van goede samen werking; er wonen Polen, Nederlanders, Engelsen, Fransen enzovoort. Alle nationa liteiten zijn tot één geheel gesmolten onder de voorzienigheid van God. Toch gaat de wereld kapot, aldus spre ker. Er bestaan tegenstellingen tussen Amerika en Rusland en die komen de laat ste tijd zo bijzonder tot uiting. Daarbij her innerde prof. Gerbrandy aan het Suez- kanaal en aan Hongarije. Hoe staat het met Nederland? De politiek is er de laatste jaren op gericht mensen een goede oude dag te bezorgen, de lonen te verhogen, de prijzen te drukken en de eco nomische positie te verbeteren. Men denkt dat het in de toekomst goed zal gaan, als men behoorlijk verzekerd is. Een mens heeft echter meer nodig dan een goede bo terham en een verzorgde oude dag. Geble ken is, dat in Hongarije de vrijheid zwaar der weegt dan een bodempensioen van f 1400. De Hongaren hebben begrepen, dat de vrijheid meer waarde heeft dan het stoffelijke. Tenslotte zeide spreker: „Zoek eerst het koninkrijk Gods en alle dingen zullen u worden toegeworpen". Men dient de ogen goed open te houden en te denken, dat het beginsel van het Calvinisme machtig is. Na de rede zongen de bezoekers twee coupletten van het Wilhelmus. Ds. Kalf richtte zich nog tot de vergade ring met een opwekkend woord. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Christelijke Gemeng de Zangvereniging „Kunst na Arbeid" te Halfweg-Zwanenburg zal op zaterdag 16 maart in de Gereformeerde Kerk te Half weg een jubileumconcert worden gegeven, waaraan medewerking verlenen Dora Lin deman (sopraan), Frans van der Ven (bari ton), Piet van Egmond (orgel), Henk Dui ker (piano) en het kinder- en het meisjes koor „Kunst der jeugd". Donderdagavond 14 maart wordt in het Verenigingsgebouw „Tivoli" aan de Olmen laan te Zwanenburg een receptie gehouden. De heren G. Agterhof, V. Kranenburg, J. en R. Mastenbroek en M. C. van Smeer- dij k besloten in februari 1932 een mannen koor op te richten. Aanvankelijk werd ge studeerd onder leiding van de heer P. Heins. Na verloop van een half jaar bleek, dat er een gebrek was aan tenoren. Dit was aanleiding het mannenkoor om te zet ten in een gemengd koor. Het aantal leden van het nieuwe koor bedroeg drieëndertig en in 1933 nam het deel aan een concours in Zevenhuizen. In de vierde afdeling werd de eerste prijs behaald. Na zes jaar studie werd de ere-afdeling bereikt en „Kunst na Arbeid" nam in de rij van Nederlandse christelijke koren een vooraanstaande plaats in. In de loop der jaren heeft het koor ook met moeilijkheden te kampen gehad, maar het heeft zich kunnen handhaven. De laatste zestien jaar heeft de heer J. Theo Westerdaal de leiding en met succes wordt deelgenomen aan concoursen. Ook verleent het koor medewerking aan vele concerten. Vermelding verdient onder andere het door „Kust na Arbeid" voorbereide concours ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Haarlemmermeer in 1955. Als erevoorzitter treedt op ds. A. J. Kromhout. GEBOREN: Gerard, z. v. J. J. Duijster en. K. Kars; Petrus Theodorus Maria, z. v. T. J! N. Verhaar en P. J. Bon: Arie, z. v. J. van Haeringen en F. A. Damme; Margaretha Wilhelmina Ma'ria, d. v. J. O. Suidgeest en C. Blom: Erik Frits, z. v. G. Diek en I. Stam; Wilma Clasina. d. v. W. H. van der Riet en M. Eveleens; Rutgerus Leonardos Johannes Maria. z. v. F. P. Lammers en C. A. D. Zijerveld; Paulus Leonardus. zoon van T. F. Duwel en M. L. van Steijn; Roelof, z. v. H. ten Veen en T. Pecht; Johannetta. d. v. P. Saarloos en H. Dam; Elisabeth, d. v. C. Brunt en A. Koster; Mathilda Helena, d. v. P. J. Hulsbosch en S. T. Huijsmans; Caroline Jeannette, d. v. J. van der Pol en P. Wes- selius; Gerardus Gustaaf Adolf, z.. v. G. G. A. Schaaf en P. Schipper; Anna Elisabeth Maria, d. v. P. M. van Egmond en H. E. M. Mulder; Suzanna Henriëtte Meinoutje, d. v. H. E. J. Peet en W. J. Witte. ONDERTROUWD: A. van Tol en E. Plomp: J. van Tol en E. P. van der Knijff; G. Cor- nelisse en A. de Haan. GEHUWD: N. R. Bruin en J. Y. Vorst; M. J. van Wolferen en J Hoegee; J. C. Stokman en M. J. Pijpers: W. J. van der Velde en J. L. Draaisma; H. P. Otte en G. E. Appelman; P. J. J. Kniep en F. A. Kauffman; A. van der Heiden en J. van 't Oever; G. Nederveld en M. Dekker; J. van Wirdum en G. den Dekker; J. Slinger en J. M. Coens; P. D. Schuit en C. E. Spaargaren; H. van der Meer en C. M. van Rees; F. Hilgen en A, van Beek. OVERLEDEN: Johannes Engelbertus Tijs- sen, 72 j., wedn. v. A. Lippens; Leendert Ja cob Feekus, 86 j., e. v. D. Baartman. In de ontwikkelingsgeschiedenis van de orgelbouwkunst heeft men een periode ge kend, waarin bewust afstand werd gedaan van de zogenaamde vulstemregisters. Het was de tijdgeest der romantiek, die deze afwijzing in de hand werkte. Niet langer zag men de abstracte klank van het barok- orgel en zijn voorgangers als een ideaal. Men wilde, dat de orgelklank het senti ment ging dienen, de romantische ontroe ring. Die instelling heeft geleid tot een verval der orgelbouwkunst en van de or gelspelkunst beide. Maar men zou ver keerd doen te gaan generaliseren, want er- werden in de jaren van achteruitgang toch nog voortreffelijke orgels gebouwd en er waren nog organisten en componisten, die de orgelkunst hoog hielden. Als reactie kwam er sinds 1920 ongeveer een bewe ging, die aanstuurde op het herwinnen van de oude orgelklank, op het herstel van de glans der grondstemmen door middel van vulstenrmen. Die beweging is thans nog in volle gang en zij krijgt meer en meer een vaste vorm. Doch zij heeft de schaal niet zelden naar de andere zijde doen door slaan door de vulstem te laten heersen over de tot schaduw gedegradeerde grond stem. Aan dit vulstemfanatisme moest ik den ken bij het luisteren naar de uitvoering van de twee koraalbewerkingen „Wer nur den lieben Gott lastt walten" en „Das alte Jahr vergangen ist" van Johann Sebastian Bach door de organist Piet Kee op de ge meentelijke orgelbespeling, donderdag avond in de Haarlemse Concertzaal gege ven. Daarbij diende de toegepaste vulstem niet als een timbre-beïnvloeding van de grondstem, maar trad zij op als een paral lel lopende zelfstandigheid, die door de kwint-afstand een bi-tonaal-effect in de hand werkte. Gaarne had ik de nu schuch ter klinkende cantus-firmus-grondstem een assimilerender compagnon gegund voor deze koraalvoorspelen. Een andere per soonlijke wens was een spaarzamer ge bruik van pedaal-tongwerken voor het Preludium en Fuga in C van Bach, waar mede Piet Kee de avond beheerst in leidde. De door de organist gekozen vierde So nate van Felix Mendelssohn Bartholdy toont reeds de kenmerken van de romanti sche geest. Maar zij lijkt door de orgel klank gesublimeerd te worden tot muziek van goed gehalte. Het gevoelig vertolkte Andante en het evenwichtige Allegretto leken oasen van rust temidden van het met vuur gespeelde Allegro con brio en het Allegro maestoso. De overgang naar „Le jardin suspendu" van Johan Alain, dat al even mystiek bleek als het volgende „Lita nies" van dezelfde componist, was groot. Hier demonstreerde zich de wending, die de orgelkunst nam na 1920, niet alleen in zuiver muzikale zin, maar ook naar haar liturgische strekking. Men kan zich wel afvragen of zij haar liturgische taak exclu sief moet blijven vervullen of dat zij zich ook „in de wereld" mag laten gelden, een vraag, die eigenlijk geldt voor alle litur gische muziek, ook de vocale. Piet Kee speelde de werken van Alain uitnemend, al werd hij daarbij tegenge werkt door een flink ontstemd orgelregis ter. Een ander gebied van de muziek be trad hij met de uitvoering van de objec tieve Eerste Sonate van Paul Hindemith, een knap werk, maar harteloos als het maanlicht in een vriesnacht. Het slot van het concert bracht de over winning van het warmgestemde „Final" van César Franck, dat door Piet Kee zorg vuldig werd opgebouwd en waaraan hij vorm en gestalte gaf met virtuoze beheer sing van de vereiste orgeltechniek. P. Zwaanswijk

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13