HISTORIE LAND VAN EN VOLK GHANA EEN GEVAARLIJK WAAGSTUK? Goudkust wordt onafhankelijk onder de naam Ghana HANDELSBETR EKKINGEN MET EUROPA Wel politiek onafhankelijk maar niet economisch Belangstelling van twee Russische ministers Onderwijs I Witboek BELACHELIJKZEI MALAN Export Om de sport Verbindingen ONDER DE naam Ghana zal van 6 maart af de Goudkust in West- Afrika een onafhankelijke staat van het Britse Gemenebest zijn. De naamsverandering geschied de op verzoek van de regering van de Goudkust naar het mid- WAT was het oude Ghana? Voor zover men heeft kunnen nagaan een groot keizerrijk in het westen van de Soedan, waarvan de hoofdstad van dezelfde naam enkele honderden kilometers ten noordwesten van Timboektoe moet hebben gelegen. Ten zuiden van de rivier de Niger lag een aantal negerstaatjes, die van tijd tot tijd de macht van Ghana er kenden. hoewel niet gebleken is, da't delen van het jonge Ghana daartoe hebben behoord. Tot ongeveer 800 regeerden er Berbervorsten, maar toen werd bij een revolutie de vorst gedood en er kwam een negerdinastie aan het bewind. Deze regeerde tot 1076. In dat jaar kwam er een aan val van Berbers uit het noordwesten en de welvarende stad der heidenen moest het onderspit delven tegen deze fanatieke krijgers, die te vuur en te zwaard hun godsdienstige (mo hammedaanse) en economische over heersing vestigden. Grote groepen vluchtten zuidwaarts voor deze nieu we heersers en er wordt veronder steld, dat de huidige Akanstammen in nieuw Ghana hun afstammelingen zyn. Het is in ieder geval zeer waar schijnlijk, dat de stammen, die nu in Ghana wonen, daar al waren toen de eerste Europeanen voet aan wal zet ten in het einde van de vijftiende eeuw. Tijdens het verblijf van de Europeanen waren het vooral de Asjanti, die hun gebied trachtten uit te breiden. Noch de Portugezen, noch hun opvolgers de Nederlanders, En gelsen, Denen en Brandenburgers waren uit op territoriale macht. Zij beperkten hun bestuur tot de forten op de kust en de naaste omgeving om vandaar uit handel te kunnen drijven. Het was voor de Europese machten echter niet mogelijk zich buiten het binnenlands bestuur te houden. Oorlogen, vooral tussen de Asjanti en kleinere inlandse stam men, bemoeilijkten de handel en bo vendien kwamen hele stammen in heemsen om bescherming vragen. Na 1872 werd het voor Engeland, dat enkele jaren daarvoor nog overwogen had zich helemaal uit de Goudkust terug te trekken, mogelijk de hele kust te besturen en in 1874 werd het een nieuwè kolonie. Het aan de for ten grenzende gebied werd tot pro tectoraat verklaard. Tot 1900 zijn er campagnes gevoerd tegen de Asjanti, die de kuststreken wilden veroveren. In 1901 werd hun gebied verklaard tot „kolonie door verovering". De vloedgolf van nationalisme in de koloniale gebieden tijdens en vooral na de tweede wereldoorlog liet ook de Goudkust niet onberoerd. Er bestond reeds een kern van „ge matigde" nationalisten van in Enge land opgeleide Goudkustnegers, op wie de Engelse levensstyl een stem pel had gedrukt. De grote stroom uit de oorlog terugkerende inheemse sol daten, die de toestanden en levens wijzen in andere landen hadden ge zien, voelden zich in hun oude stam verband vaak niet meer thuis. Er begon ontevredenheid te heersen on der meer door de hoge kosten van het levensonderhoud, die resulteerde ln een mars van gedemobiliseerden in Accra naar de zetel van de gou verneur, Christiansborg in februari 1948 en eindigde in een gevecht met de politie en plundering van Levan- tijnsc en Europese handelsgebouwen. Groot was bij deze gebeurtenissen de invloed van de Verenigde Goudkust Conventie, een politieke partij van inheemse intellectuelen, die streefde naar zelfbestuur in het Gemenebest. Deze partij kwam pas goed in actie toen eind 1947 dr. Kwame Nkroemah werd aangetrokken als secretaris. Hij had gestudeerd in de Verenigde Sta ten en Engeland en was een voor stander van een Federatie van Socia listische YVestafrikaanse staten. Hij wist met zijn kennis van Marxisti sche organisatiemethoden en zijn oratorische gaven Afrikaanse massa's te bezielen en werd langzamerhand een soort nieuw stamhoofd. Vóór de oorlog was de gouverneur vrijwel alleenheerser in het algemene be stuur van de Goudkust. Na de oor log is dit geheel veranderd. Het was vooral de activiteit van dr. Nkroe mah, die er toe heeft geleid de Goudkust zelfbestuur te geven. deleeuwse keizerrijk van die naam, waarvan, naar men aan neemt, de volken der Goudkust afstammen. Ghana heeft een op pervlakte van 235.000 vierkante kilometer en is dus zeveneneen half keer zo groot als ons land. Het is een echt tropisch land, ge legen tussen 1 graad ooster lengte en 3 graden westerlengte en 5 en 11 graden noorderbreed te. Het land wordt begrensd door Frans-Westafrikaanse ge bieden, de 534 kilometer lange kuststrook uitgezonderd. Langs de kust strekt zich een lange, smalle vlakte uit begroeid met struikgewas. Langs het strand groeien kokos- en andere pal men. Die vlakte waaiert naar het noorden uit in de Accra Plains, waar de grootste rivier, de Volta, in zee uitmondt, omgeven door vele lagunes. De grasvlakte is erg droog. De zuidwest-moesson, die bijna het hele jaar op de westkust van Afrika waait, brengt erg veel regen in het daarachter- liggende heuvelland, dat derhal ve is bedekt met zware wouden. (Van onze correspondent in Londen) DE GOUDKUST is de eerste Britse ko lonie in Afrika, die volledige onafhanke lijkheid zal krijgen. Op eigen verzoek zal de onafhankelijk geworden Goudkust, welke voortaan bekend zal zijn onder de naam Ghana, de banden met Engeland handhaven door zich bij het Britse Geme nebest aan te sluiten. Het zal daarvan het eerste Afrikaanse lid worden! Men men is in Londen hoogst bezorgd over het uitbre ken van mogelijke onlusten op het moment van de soevereiniteitsovedracht. Want de onderlinge politieke en sociale verschillen tussen de samenstellende delen van de nieuwe staat zullen door het wegvallen van het Britse gezag sterker dan ooit op de voorgrond treden. Het koloniale systeem betekende immers ook bescherming van thans bedreigde minderheden. De voorge- gestelde federale constitutie is wegens het ontbreken van waarborgen in dit opzicht voor de Goudkust-oppositie onaanvaard baar. Ghana bezit een parlement bestaan de uit slechts één enkele kamer, die wordt beheerst voor de partij van dr. Nkroema, die over zeventig percent van de zetels be schikt en de grondwet bij simpele meer derheid zonder federale correcties kan wij zigen. De voor het gemak destijds door de Britten rechtlijnig ingedeelde gebieden worden door vele tegenstellingen geken merkt, welke zich na de verkrijging dei- zelfstandigheid ten volle zullen doen gel den en daarbij komt nog dat ingevolge het besluit van de algemene vergadering der UNO ook Togoland deel zal uitmaken van Ghana. De laag ontwikkelde uitgestrekte noordelijke binnenlanden, het oude trotse voormalige koninkrijk der Asjanti's, als mede Togoland, vrezen dat zij door het kustgebied, dat de rest van het land ver vooruit is op dictatoriale wijze door een corrupte regeringspartij zullen worden be- heersd. Gehekeld wordt ook, dat voldoen de waarborgen ontbreken voor een onaf hankelijke rechterlijke macht en ambte narencorps. Het gevaar bestaat, dat de op positie tegen de door de regeringspartij en Engeland noodzakelijk geachte grondwet Ghana onbestuurbaar zal maken. Vooral omdat er weinig kans beslaat op een com promis, terwijl de Goudkust-regering voor bereidingen treft voor de feestelijke afkon diging van Ghana's onafhankelijkheid, ijvert de lokale oppositie voor splitsing van het grondgebied van de nieuwe staat, welke rampzalig zou zijn voor het land met zijn slechts vier miljoen inwoners. Engeland laat zich door al deze moeilijkheden niet afbrengen van het onafhankelijkheidsplan. De Britten hebben zich immers op de da tum van de zelfstandigheidsverklaring vastgelegd. Bovendien zijn reeds een aan tal bevoegdheden aan de Goudkust over gedragen. De belangrijkste overweging om het plan zonder vertraging uit te voeren is evenwel, dat Engeland machteloos is om de politieke vraagstukken van de Goudkust op te los sen. Dit kan slechts door Ghana zelf gebeu ren, nadat het zijn eigen lot in handen zal hebben genomen. Onderlinge overeenstem ming tussen de verschillende groepen vóór dat tijdstip is onmogelijk gebleken. Het beste, wat gehoopt mag worden is een tij delijke politieke godsvrede tot de volgende verkiezingen. Indien dit bereikt kan wor- Als men de woudzóne verlaat komt men in een parklandschap, de bossen zijn daar minder uit gestrekt en dunner. Dat is de sa vanne, het gebied van de be roemde Baobab, de apenboom, die er uitziet alsof hij onderste boven in de grond is gezet met de wortels in de lucht. Er zijn veel rivieren, maar de meeste vallen na de regentijd droog. Tij dens de regentijd overstromen zij het omringende gebied. Er is maar één werkelijk meer in Ghana, het Bosumtwimeer. Het is bijna zuiver rond en is waar schijnlijk van vulkanische oor sprong. Het wordt beheerst door allerlei taboes. Zo duldt volgens het volksgeloof zijn god geen kano's, netten en roeispanen in het water. Het klimaat van Ghana is voor blanken in de zuidweste lijke hoek het moeilijkst te ver dragen door de hoge vochtig heidsgraad. Vandaar de afschrik wekkende naam, die tot voor en kele tientallen jaren de westkust van Afrika had: The White Man's Grave (Het graf van de blanke). Dit meisje geeft een goede indruk van het vrouwentype, dut men in de Noordelijke Gebieden aantreft. De foto's hieronder geven respectievelijk een beeld van de schilderachtige drukte tijdens het Rama dan feest voor de Moslems in Takoradi en van het heilige Bosumtwimeer, waarvan het water alleen door boten als de hier zichtbare mag worden aangeraakt. Het volksgeloof bepaalt sinds onheuglijke tij den, dat de vorm van deze vaartuigen niet veranderd mag worden. den, zal er reeds veel gewonnen zijn. Maar wanneer zulks niet lukt, dan zullen de ge volgen voor Ghana en de rest van de Britse koloniën in Afrika onberekenbaar zijn. Dr. Nkroema zal voorzichtigheid in acht moe ten nemen bij het tegengaan van eventu- le pogingen tót afscheiding door Asjanti en het noorden. Hij is gerechtigd deze gebie den souvereiniteit op te leggen, maar is daarbij afhankelijk van hoofdzakelijk uit het noorden gerecruteerde troepen en poli tie, die bovendien door Britse officieren worden aangevoerd, die bij een afschei ding in een allerminst benijdenswaardige positie zullen komen te verkeren. Men doet goed de onafhankelijkheid van de Goudkust, die zich voortaan Ghana gaat noemen, niet te idealiseren. Het moge dan waar zijn, dal de Britten zich uit de staats functies terugtrekken, men verlieze niet uit het oog, dat het land toch nog met sterke economische banden aan Groot-Brit- tannië blijft gebonden. In Iran heeft men destijds gezien, dat men met de genationaliseerde petroleum niets kon aanvangen, aangezien men niet over een ^tankvloot, noch over een ver kooporganisatie beschikte. Dat ook deze nieuwe staat een beroep zal doen op .hulp van de zijde van de Verenigde Staten, ligt voor de hand. Het verlanglijstje kan worden ingeleverd bij vice-president Nixon, die de plechtigheden op 6 maart zal bijwonen. De Russische ministers Iwan Benediktov en Loginov, die zich in de Sovjet-Unie spe ciaal bezighouden met de collectieve land bouw en de energievoorziening, zullen op 6 maart in Accra de plechtigheden.ter be vestiging van de onafhankelijkheid van de gewezen Engelse Goudkustkolonie bijwo nen. Zij hebben de reis naar de nieuwe staat Ghana per vliegtuig, met een tussen landing in Rome, ondernomen. Een kleine bewoner van de Goudkust, gefotografeerd vna een verkwikkend bad. ONDANKS EEUWENLANG contact met Europa is Ghana een Afrikaans land ge bleven. Het klimaat werkte als een hinder nis voor de permanente vestiging van blanken, welke versterkt werd door de grondenpolitiek der Britse overheid, die namelijk vervreemding van landbouw grond aan niet-inheemsen steeds verboden heeft. De niet-Afrikaanse bevolking omvat een groep van dertienduizend mensen volgens een telling in 1954, dus ongeveer drie per duizend Afrikanen. Ruim negen duizend hiervan zijn Britten, ongeveer vijftienhonderd Libanezcn en Syriërs, ver der Zwitsers, Nederlanders, Fransen, In diërs en velen van andere nationaliteiten. Het meest uitgestrekte gebied wordt ge vormd door de Northern Territories, de noordelijke gebieden^ met een oppervlake van 96.500 vierkante kilometer. Asjanti met een oppervlakte van 62.400 vierkante kilometer, het land der dichte wouden, vormt een grote tegenstelling tot het wijde savannegebied der noordelijke gebieden. De bevolkingsdichtheid is hier vijftien per vierkante kilometer. Hier en in de weste lijke kuststreken wonen de Akan-slam- men. De grootste stam is die der Asjanti met bijna zeshonderdduizend zielen. De stad Kumasi, die ongeveer tachtigduizend inwoners telt, is sinds 1700 tevens de zetel van de Santehene, de koning der Asjanti. Van daaruit werd het uitstrekte rijk opge bouwd. Het nationale symbool van de Asjanti is de Golden Stool, een met goud beslagen bankje in een vorm, die typisch is voor Asjanti en die de ziel der Asjanti zou bevatten. De Colony en Trans-Volta (76.200 vierkante kilometer) zijn de dichtst bevolkte gebieden van Ghana, met 33 mensen per vierkante kilometer. Hier vindt men cacaoplantages, bosexploitatie, mijnbouw, handel en havens. Ghana heeft elf steden met meer dan tienduizend in woners, waar ongeveer acht percent der bevolking woont. gesteund worden door de opheffing van het analfabetisme, waardoor snellere en massale voorlichting kan worden gegeven. Jaarlijks worden grote campagnes gehou den in het leren lezen en schrijven aan de bevolking onder het motto: „Geef je ken nis door aan je buurman". Plet onderwijs is voornamelijk in han den van de missies met financiële bijstand van de regering. Er zijn nu ongeveer vier duizend lagere scholen met ongeveer vijf honderdduizend leerlingen. Het middel baar onderwijs beschikt over een dertigtal scholen met als oudste het Achimota Col lege, dat reeds in de twintiger jaren werd opgericht en ook hoger onderwijs geeft. Het aantal leerlingen was in 1954 negen duizend. Verder zijn er een klein aantal ambachtsscholen en enkele kweekscholen. Algemeen hoger onderwijs wordt gegeven aan het Universiteits College van de Goud kust (nu dus Ghana) in Achimota, waar opgeleid wordt voor de graden van de universiteit van Londen, totdat het zelf diploma's zal kunnen verlenen. Het Ku masi College geeft onder meer technisch hoger onderwijs, farmacie en landbouw mechanisatie. Tevens studeren enige hon derden jongeren, particulier of met beur zen in het buitenland, uiteraard voor namelijk in Engeland. IN 1956 IS in het parlement van de Goudkust een witboek goedgekeurd, dat, voorzien van enige wijzigingen door de Britse regering, de basis zal vormen voor het bestuur van Ghana. Het jonge land De Zuidafrikaanse minister-president Malan heeft destijds in een toe spraak de plannen tot toekenning van zelfbestuur aan de Goudkust „be~ lachclijk" genoemd. Hij vroeg hoe een volk van analfabeten op een zo lage trap van beschaving zichzelf zou kunnen regeren. „Dat is onmogelijk:', zei hij woordelijk. „Dat kan slechts tot chaos leiden. Tot een chaos, die ofwel een dictatuur ofwel de terugkeer tot de barbaarsheid na zich zal slepen. Als dit voorbeeld in andere ncgergebieden navolging vindt zal de verdrijving van de blanke uit het hele gebied tussen Zuid-Afrika en de Sahara het gevolg zijn". Dit ontlenen wij aan het bock „De terugkeer van de mondo-mogo" van dr. Giselher Wirsing, dat wij na het verschijnen in 19ö5 in ons blad hebben besproken. vocgdheid heeft. De gewesten zijn ver deeld in districten met districtsraden. En k-de plaatsen hebben een gemeenteraad, de meeste een dorpsraad. Bij beide wor den de leden voor tweederde gekozen met algemeen kiesrecht en slechts voor een derde door de traditionele bestuurs lichamen, hetgeen een verzwakking be tekent van de positie, die deze onder het Britse bestuur hadden. De rechtspraak wordt in Engelse stijl uitgeoefend, waarbij ook pruik en toga gehandhaafd blijven. Deze laat zeer grote ruimte voor het in heemse gewoonterecht. IN DE LANDBOUW is tweederde deel van de bevolking werkzaam. Op minieme bedrijfjes verbouwt men zijn eigen voe dingsgewassen, zoals mais, banaan, cas save, yam in de Colony en Asjanti, grond- noten en gierst in de noordelijke gebieden, terwijl ieder dorp een aantal geiten en schapen heeft. Deze gelden vooral als te ken van welstand, worden daarnaast ge bruikt voor offerbeesten en tenslotte voor consumptie. Rundvee wordt weinig ge houden tengevolge van de heersende ziekten. Het verreweg belangrijkste produkt voor omvat twee gebieden, de vroegere Britse kolonie Goudkust en Brits Togo. Als ver tegenwoordiger van de koningin van Groot-Brittannië treedt een gouverneur- generaal op. De uitvoerende macht is in handen van de ministerraad. De wet gevende macht berust bij het parlement, dat uit één kamer van honderdvier leden bestaat, gekozen door de bevolking der zes gewesten, en in zijn werkwijze ge- de export is cacao. In de negentiende- eeuw was dit produkt hier nog geheel on bekend. De export van cacao schommelt de laatste vijf jaren tussen tweehonderd duizend en tweehonderdzestigduizend ton. Nederland is naast Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en West-Duitsland, een grote afnemer, met veertien percent van de totale cacao-export. Naast cacao zijn verder als handelsgewassen van belang DE MEESTE grote steden liggen aan de kust, in het binnenland leeft de bevolking ln zeer kleine tot grotere dorpen, op de tot de stam behorende gronden. Een kadaster bestaat vrijwel niet, zodat disputen over grond tussen stamhoofden en, vooral in Asjanti, ook wel tussen individuele grond bezitters, aan de orde van de dag zijn. Het voeren van processen is een populaire sport en een groot deel van de intellec tuelen van Ghana bestaat dan ook uit ju risten. Accra, Winneba, Cape Coast, Sekondi en Takoradi hebben alle hun oorsprong als stad in de daar in de zeventiende eeuw gevestigde Engelse, Zweedse en Neder landse forten. Vooral Cape Coast is later een plaats geworden, waar vele vooraan staande inheemse figuren vandaan kwa men. Daar is ook de oudste school te vinden. De plaatsen, die het meest „Europees" aandoen, zijn Accra en Sekondi-Takuradi. Waterleiding en riolering vindt men nog slechts in een zeer beperkt aantal plaatsen en er moet nog veel worden gedaan ter verbetering van de volksgezondheid. Vaak is het moeilijk de medewerking der be volking te verkrijgen. Ziekenhuizen heb ben vaak de naam de dood te betekenen voor wie daar binnen gaat. Dit komt, om dat men daar zijn toevlucht pas zoekt, wanneer alle huismiddeltjes en de kost bare hulp van medicijnmannen niet meer mogen baten en de patiënt ten einde raad en ten dode opgeschreven is. Nederlandse artsen, die hier werken, weten hoe moeilijk het soms is de stan daard der hospitalen te verhogen, maar er is vooruitgang. In 1956 is een zeer modern hospitaal ln Kumasi gereedgekomen. De O verbetering van de volksgezondheid kan Zo zien politiemannen in Elmina Castle eruit. De troepen bestaan voor tachtig percent uit mannen, die in de Noordelijke Gebieden zijn geboren. baseerd op het Engelse systeem. De ge westen hebben nu gewestelijke raden, met verschillende samenstelling czi werkter rein, al naar gewestelijke tradities en ont wikkelingsgraad. Voorbereidingen worden getroffen om in ieder gewest een ver tegenwoordigend lichaam in te stellen met regionale wetgevende macht, doch dat voor zijn financiële middelen is aange wezen op de landsregering. Ter bescher ming van de belangen der traditionele be stuurders van hét land, de stamhoofden, zal in leder gewest een „House of Chiefs" worden opgericht, dat adviserende be- palmpilten, palmolie, „limes" (kleine ci troenen), kolanoten, kopra, „shea", boter en koffie. Met als een der belangrijkste doelein den, prijsslabilisatie voor de producent, is in 1947 de Cocoa Marketing Board opge richt, een overheidslichaam, dat de enige koper en exporteur van cacao is. De over heid zelf ontvangt grote baten uit de ex port van cacao in de vorm van uitvoerbe- lasting: achttien miljoen pond sterling in 1953-1954. Ook voor andere produkten be staat een organisatie, namelijk de Agri cultural Produce Marketing Board, die de export verzorgt van palmpitten, kopra, koffie en enige andere produkten. Naast de landbouw zijn de tropische regenwouden van Ghana een belangrijke bron van grondstoffen voor de lokale en buitenlandse markt. Slechts achttiendui zend vierkante kilometer is tot reservaat verklaard, tot instandhouding van het bosbestand en om gronderosie tegen te gaan. Veel bos is r~eeds gekapt voor houts koolbereiding en om plaats te maken voor cacaocultuur en voedingsgewassen. Tako radi is de grote houtuitvoerhaven, waar ook houtzagerijen en een fineerfabriek ge vestigd zijn. Na de laatste wereldoorlog heeft de houtexport een grote vlucht ge nomen en is voor vijfenzeventig percent in Europese en voor vijfentwintig percent in Afrikaanse handen. IN DE MIJNBOUW is goud nog steeds het belangrijkste produkt. De Goudkust had er in feite zijn naam aan te danken. Men meent, dat reeds de Phoenieiërs in de zesde eeuw voor Christus hier goud van daan haalden. Aan het eind van de vijf tiende eeuw begonnen de Portugezen een handel in stofgoud, dat toen dus geheel door Afrikanen gewonnen werd uit ri vierbeddingen. Uit 1874 stamt de opkomst van Europese mijnbouw, toen een Franse handelaar terugkeerde uit gevang' -hap in Asjanti en een maatschappij op jhtte om goudlagen te onderzoeken in hel dis trict Tarkwa. Er zijn thans ejf goudmijnen in Ghana. Ghana is voorts' een van de grootste leveranciers van mangaanerts van het Britse Gemenebest. In het rijk van belangrijke delfstoffen volgen ten slotte diamanten en bauxiet. In Takoradi- Sekondi is ook nog een sigarettenfabriek. Accra heeft een brouwerij en verder zijn er enige mineraalwaterfabriekjes. Ook is bij Accra een conservenfabriek, in Tako radi een palmolie-extractiebedrijf. De ver vaardiging' van vele artikelen geschiedt nog door het oude ambacht, zoals goud smeden, meubelmaken, het weven van stoffen en pottenbakken, maar het ge- importeerde produkt verdringt dit meer en meer. EEN HINDERPAAL voor de ontwikke ling van het land is het gebrek aan goede verbindingen te land en te water, waar door het transport langzaam en duur is. Het wegennet is dertienduizend kilometer lang, doch slechts eenentwintighonderd kilometer is hiervan geasfalteerd, de rest bestaat voornamelijk uit gewalste aarde. Het aantal motorvoertuigen is ongeveer vijfentwintigduizend. Ondanks de water rijkdom is de binnenscheepvaart in Ghana beperkt tot enige kleine riviertracé's, na melijk de benedenstroom van de Volta lot negentig kilometer uit de kust en van twee andere rivieren. Ook wat de verbindingen ter zee betreft is de toestand niet gunstig. Er is geen enkele natuurlijke haven. Voor de aan- en afvoer van goe deren en passagiers moeten de schepen het anker op de rede uitwerpen, tot een kilometer buiten de kust. In 1955 deden 1582 zeeschepen de havens in Ghana aan, waarvan 69 onder Nederlandse vlag. De grootste in- en uitvoerhaven is Takoradi met in 1955 een goederenomslag van 854.481 geloste en 1.272.275 geladen ton nen. Accra heeft meer aanvoer dan af voer: 511.608 ton gelost, 68.760 ton g< 'en. De totale in alle havens geloste t< ge was in 1955 1,43 miljoen ton, ingeladen werd er 1,37 miljoen ton. Van het interne luchtverkeer wordt, ook door de inheemse bevolking een toenemend gebruik ge maakt. Drie Britse, twee Franse en een Amerikaanse luchtvaartmaatschappij vlie gen op Accra, dat een modern internatio naal vliegveld heeft. De handel met het buitenland kenmerkt zich door de invoer van fabrikaten en de uitvoer van grond stoffen. Een tweede kenmerk is de af wezigheid van preferentiële invoerrechten voor goederen uit het Gemenebest. De im- porthandel is voor een zeer groot deel ge concentreerd in Accra en Takoradi. Een tiental grote Europese handelshuizen, waaronder Nederlandse, zijn hier en in andere plaatsen gevestigd. De binnenland se handel is merkwaardigerwijs vooral in handen van vrouwen, de „travelling mam mies", die soms voor duizenden guldens krediet hebben bij de grote importeurs en met hun aldus ingeslagen waren het bin nenland intrekken. Daar worden dan ten slotte via een of meer schakels sigaretten per stuk, lucifers per bosje, biskwies per vijf stuks enzovoort verkocht aan de uit- (Zie verder pagina 6)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 18