TAXI 13000 Jubilerende dokter Duymaer van Twist in Lisse gehuldigd ZATERDAG 2 MAART 1 957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Beminnelijk Nare droom Kruitdamp Aanklacht de eerste coöp. associatie voor Uitvaartverzorging Burgerlijke Stand van Haarlem Navrant en triest Vrolijk Prolongaties en reprises WASSERIJ DUYN Drie verkeersongelukken in Heemstede Éénrichtingsverkeer op het Klein Eleiligland A. J. F. Koelen met gouden jubileum gehuldigd Officiële naamgeving van dr. De Liefdestraat Lezing voor „Gemeente Bloemendaal" Medische verzorging tijdens weekeinde Vijf en twintig jaar arts Ministerie bevestigt uitstel vrije keuze Huldiging Ch. Boeree UIT STAD EN STREEK HAARLEMMERMEER Uitbreiding lagere school te Zwanenburg Nieuwe namen van straten bij Zwanenburger dijk Bloedafname-avond trok vijfenzeventig donors Jaarvergadering christelijke school ZANDVOORT Voorlopig bestuur voor bejaardensociëteit HiLLEGOM Uitzending ds. Nieuwpoort Burgerlijke Stand van Hillegorn Burgerlijke Stand van Lisse (Studio) Wanneer wij de film „Boe zemvrienden" zouden moeten typeren met een enkel woord, dan zouden wij zeggen: beminnelijk. Franco Rossi vertelt hier het verhaal van twee jongens, die elkaar een hartelijke vriendschap toedragen. De een is maar slecht bedeeld met genegenheid. Zijn moeder is al vroeg gestorven en zijn vader, een diplomaat, neemt hem mee van de ene wereldstad naar de andere. In Rome vindt de jongen vaak een gastvrij onthaal bij zijn vriend, maar hoe gelukkig hij er ook mee is, de herinnering aan zijn moeder blijft. Ze doet hem zelfs een leu gentje verzinnen wanneer hij tegen zijn vriendje gaat opbieden en hij zegt een vriendinnetje te hebben, dat Magdalena heet. De vriend wordt nieuwsgierig en ont dekt, dat er zo'n vriendinnetje helemaal niet bestaat. Wat hem ontgaat is, dat Mag dalena de naam is van de moeder van de knaap. Wanneer de diplomaat weer op reis moet, wordt besloten dat de jongens bij elkaar zullen blijven. Een hardloopwed strijd wordt aanleiding tot hun verwijde ring. Het diplomatenzoontje wint en wekt daarmee de jalouzie op van zijn vriend, die in de klas rondvertelt van het vriendinne tje Magdalena, waarmee de slimme over winnaar hem voor de gek had gehouden. „Ik had met hem een afspraak voor de wedstrijd", zegt hij, „maar hij hield er zich niet aan; zo uitgerekend is hij". Wanneer het knaapje tijdens de les een tekening op zijn bank krijgt, die de aanbeden Magda lena belachelijk maakt, is zijn besluit on middellijk genomen. Hij verlaat de klas en wil niet meer naar school. Hij gaat met zijn vader mee. Nu komt de spijt bij de ja loerse boezemvriend. Hij valt op het vlieg veld zijn vriendje nog in de armen en smeekt hem mee terug te gaan, maar het vertrek is onherroepelijk. En met het vlieg tuig verdwijnt het vriendje, zoals ook la ter zovele idealen uit ons leven verdwij nen en zoveel mooie en dierbare mensen en dingen. Franco Rossi heeft dit verhaal in klare en eenvoudige taal verteld. Zeer fijnzinnig weet hij op de gezichten der jongens de stemmingen tot uitdrukking te doen ko men, die hen beheersen. Heel de film door wordt men getroffen door de simpele en directe wijze, waarop alle stadia dei- vriendschap worden weergegeven. Mis schien vindt men het gegeven wat tam, maar er schuilt achter alle sentiment veel moois en dat verleent de film haar zuiver en bekoorlijk aanzien. (L u x o r). Een uiterst onplezierige droom pleegt men een nachtmerrie te noemen. Nu is zo'n droom uiteraard een wel heel geschikt onderwerp voor een griezelfilm, vooral als men voor de hoofd rol een man beschikbaar heeft als Edward G. Robinson de man mét de pokerface en de stalen (film)zenuwen. En toch kan „Nachtmerrie" niet bekoren. Het verhaal van de man die droomt dat hij een mis daad beging en die later ook inderdaad begaan blijkt te hebben maar desalniette min eigenlijk toch onschuldig is, is te on waarschijnlijk om de liefhebbers van dit genre films lang te kunnen blijven boeien. Te meer ook omdat de acteurs rond de vermaarde Edward G. Robinson, die de man is die hét mysterie tot een oplossing brengt, er niet in slagen het verhaal tot een werkelijke en bij dit soort films onont beerlijke climax te voeren. (R o x y). In „De stad der desperado's" gaat het op de beproefde manier warmpjes toe. Recht en wet worden belaagd door een stel gewetenloze bandieten. Hun re volvers zitten even los in de holster als hun moraal in het verdorven gemoed. Maar altijd is er gelukkig een man te vin den, die het tegen hen opneemt. De min naars van zo'n meedogenloze Wild-West doen er goed aan die strijd gade te slaan. Als de kruitdamp is opgetrokken blijkt de gerechtigheid te triomferen. Van maandag af klinken „Schoten in de nacht". Een harde gangster-film, waarin moord en doodslag troef zijn. (Frans Hals). Het thema van de film „Een stad gaat door de hel" is welbe kend: een stad, die door gangsters geter roriseerd wordt, waartegen, na veel aar zeling, de „bona fide" bevolking optreedt, waarna de orde en rust weer hersteld wor den. Bij „Een stad gaat door de hel" is er in zoverre onderscheid, dat de geschiedenis echt gebeurd moet zijn. Bovendien speelt het verhaal zich niet af in het „Wilde Westen", maar in Phenix City, een stadje in de staat Alabama. Er is daar een hele industrie, die gericht is op het gebruik van gokautomaten, het vervaardigen van (valse) speelkaarten en het animeren van de bevolking tot spel en andere zondighe den. Deze industrie staat onder leiding van de eigenaar van een speelclub, die de goedwillende bevolking onder de duim houdt met gangstermethoden. Tegen deze ongewenste gang van zaken wordt opge treden door zogenaamde burgercomité's die zich als leider een oude advocaat kie zen. De oude man aarzelt lang voordat hij toegeeft, maar als zijn zoon door de bende ADVERTENTIE ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141'<2 LUNEN) Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten. Werkt uitsluitend in het belang van haar opdrachtgevers. Rouwkamers, Aula en Koffiekamers Haarlem, 1 maart 1957 BEVALLEN van een zoon, 28 februari; M. G. RoemeléSmits; A. Th. Bok—Peerde- man; A. A. M. van Niel—Cobelens; 1 maart: M. J. de Lange—Geuzebroek; D. Weggelaar Groot; J. Bo'Aan de Kerk; A. E. Schilte Merx. BEVALLEN van een dochter, 27 februari: E. F E. Voss—Hirschfeld; 28 februari: C. M. GroenendaalNeuteboom; 1 maart: M. J. SchoffelmeerVan Praag. OVERLEDEN, 28 februari: W. Bos, 75 j., Maerten van Heemskerk&traat; G. Schuur man, 83 j., Kamperlaan. wordt afgetuigd, verandert hij van me ning en stelt zich verkiesbaar als procu reur-generaal. Hij wordt gekozen, maar spoedig daarna vermoord. De zoon zet de strijd voort en het is hij, die het verhaal vertelt, waaromheen de film is opge bouwd. De afwikkeling is spannend, het recht overwint en de film is een aan klacht tegen onrecht. De werkelijkheid blijkt dus nog erger dan de meest wilde fantasieën. (L i d o) De straat der geverfde lippen is een navrante Franse film over een mis lukt huwelijk, gebaseerd op een roman van Maurice Dekobra. Het is het verhaal van een jonge, levenslustige vrouw, ge trouwd met een veel oudere, despotische echtgenoot, die haar precies zo tyranniseert als de Indische bevolking, waarover hij als Brits gouverneur heerst. Met zijn zieke lijke jaloezie drijft deze machtswelluste ling de vrouw als het ware tegen haar zin in de armen van een ander: een jonge prospector, voor wie zij een diepe liefde opvat. Als de echtgenoot de lucht krijgt van deze verhouding die dan nog vol strekt „onschuldig" is besluit hij, de jongeman ten gronde te richten waarin hij dankzij zijn rijkdom en zijn invloedrijke vrienden bijna slaagt. Als de jongeman door zijn laffe intriges in de gevangenis dreigt te belanden, offert de vrouw zich voor hem op, ook als haar echtgenoot, wiens gekrenkte eigenliefde nu in waan zinnig sadisme ontaard is, eist dat zij „om te boeten voor haar ontrouw" het leven van een prostitué gaat leiden in een be ruchte Noordafrikaanse havenstad. Daar ontmoet zij een Franse journalist, die zich haar lot aantrekt. Met zijn hulp wordt de nu volkomen redeloze gouverneur tot capi tuleren gedwongen en vindt de vrouw ein delijk het geluk aan de zijde van de jonge prospector. Een trieste film, waarin zelfs het happy ending nauwelijks verlossend werkt. Al te grove effecten zijn echter vermeden. Het spel van de hoofdrolver tolkers en vooral dat van de jonge vrouw is uitstekend. Cinema Palace Deze Duitse amusementsfilm „Bonjour Kathrin", die een, zij het verre, verwantschap heeft met de operette „Das Bett der Pompadour" is eigenlijk een bijzonder fraai gekleurd pren tenboek, waarin men met veel plezier bla dert om te kijken naar de alleraardigste plaatjes over de belevenissen van drie jongelui, één meisje en twee jongens, wier lotgevallen in een aantrekkelijke revuestijl worden uitgebeeld, dat wil zeggen met veel pittige amusementsmuziek van het bekende orkest van Kurt Edelhagen, veel vrolijke liedjes, gezongen door Caterine Valente en veel aardige dansnummers, waarbij aan de fraaie costumering zeer veel zorg is besteed. Een genoegelijke film voor hen, die een uurtje prettig amusement weten te waarderen. (Minerva). Een van Chaplin's be faamde filmwerken „Gold rush" beleeft haar hervertoning. Een unieke gelegenheid voor de jonge generatie kennis te maken met de klassieken der filmkunst. Tot en met zondag kan men de kans waarnemen. Maandag volgt een herhaling van „Als de dauw hangt komt er regen". (Rembrandt). De romantische film „Sissi, de jonge keizerin" blijkt goed te zijn ingeslagen. Derhalve kan zij de bioscoop bezoekers in Haarlem nog een week pre tentieloos amusement verschaffen. ADVERTENTIE .*MST»:RI».vmskV.\ART20 TKI.11053 In Heemstede zijn vrijdag drie verkeers ongelukken gebeurd. Het eerste van de reeks had 's morgens om ongeveer zeven uur plaats op de Zandvoortselaan, waar een berijder van een scooter slipte op een door een lek in de waterleiding veroor zaakte en door de grondvorst bevroren waterplas. De scooter gleed daarbij onder een uit de tegenovergestelde richting komende auto, welke over de tweewieler heen reed en deze geheel vernielde. Ge lukkig was de bestuurder van de scooter tijdig van zijn voertuig afgesprongen, zodat hij geen noemenswaardig letsel opliep. De auto echter, waarvan de chauffeur krach tig remde, kwam tegen een boom tot stil stand en werd eveneens beschadigd. De twee andere ongelukken gebeurden omstreeks vijf uur 's middags. Een bus chauffeur, die de lange file op de Zand voortselaan voor de spoorbomen wilde verlaten om de Leidsevaart te kunnen be reiken, werd in zijn bewegingsvrijheid ge hinderd omdat een andere automobilist in de-file hetzelfde voornemen op hetzelfde ogenblik bleek te hebben. De bus moest daardoor scherp naar rechts uitwijken en botste tegen de gevel van het café op de hoek van de Zandvoortselaan en de Aster kade. De zijwanden van de bus werden ingedeukt en ook de pui van het café werd gehavend. Op de Herenweg tenslotte ontstond een aanrijding tussen twee auto's tengevolge van een misverstand. De eerste auto wilde rechtsaf een inrit inslaan, maar wachtte even om een fietser te laten passeren. Een achterop komende automobilist dacht dat zijn voorganger linksaf wilde slaan en pas seerde rechts op het moment dat de eerste wagen zich in beweging zette. De aanrij ding had alleen materiële schade tot gevolg. B. en W. hebben besloten éénrichtings verkeer in te stellen op het Klein Heilig land. Voortaan zal het Klein Heiligland in de richting van de Gasthuisvest naai de Gedempte Oude Gracht verboden wor den voor alle motorrijtuigen, wagens en voor rij-, trekdieren en vee. Van de Ge dempte Oude Gracht af mag men normaal naar de Gasthuisvest rijden. Voorts is een wachtverbod ingesteld voor het gedeelte van het Klein Heiligland tussen de Ge dempte Oude Gracht en de percelen tien en twaalf. Er werd hiertoe besloten, omdat het Klein Heiligland herhaaldelijk versperd is tengevolge van de te geringe breedte van de rijweg en de geparkeerde wagens. In de haven van Portsmouth wordt het Engelse slagschip „Vanguard" overdekt met een conserverende substantie, waardoor het deel zal gaan uitmaken van de zogenaamde „motteballenvloot". De foto toont drie mannen bezig met het bespuiten van een der geschutstorens. Vrijdagmiddag is de heer A. J. F. Koelen, firmant van het bouw- en schildersbedrijf P. Rijnierse en Zoon, Zijlweg, Overveen, ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar geleden bij genoemd bedrijf als jongste be diende in dienst trad, in hotel-café-restau rant Roozendaal te Overveen door het per soneel gehuldigd. Daarna was er van vier uur tot half zes gelegenheid voor de zaken relaties de gouden jubilaris geluk te wen sen. waarvan door zeer velen gebruik werd gemaakt. De heer Koelen, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen, werd eerst toe gesproken door zijn compagnon, de heer G. Eldering, die in het kort de levensloop van de jubilaris schetste. Hij memoreerde daar bij, dat de heer Koelen in 1937 als firmant in de zaak werd opgenomen, toen in dat jaar de heer Rijnierse overleed en er in diens familie geen opvolger was. De heer Eldering noemde de jubilaris een ernstige, harde wer ker met een sterk gevoel voor humor, streng maar strikt rechtvaardig en hulpvaardig voor anderen. De spreker bood de heer Koe len een zilveren theeservies aan. De oudste uitvoerder van het bedrijf, de heer G. Scholtens, sprak namens de staf en bood een stel zilveren kandelaars aan. Na mens het personeel schonk de voorman metselaar, de heer N. van Andel, een zilve ren roomstel. Bij de drukbezochte receptie kwamen onder meer vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Bloemendaal, bestuurs leden van de Noordhollandse vereniging Het Witte Kruis, waarvan de heer Koelen al vele jaren penningmeester is, en de wijkzusters hun gelukwensen aanbieden. Vandaag wordt het feest voortgezet met een bustocht van het gehele personeel Genoemd naar bekende arts uit Schoten Naar wjj vernemen zal de Dr. D. de Liefdestraat in Delftwijk in Haarlem- Noord met enige plechtigheid onder die naam officieel worden aangeduid. Daartoe zal do burgemeester van Haar lem, mr. O. P. F. M. Cremers, op donder dagmorgen 7 maart om half twaalf in aanwezigheid van de weduwe van de zo geachte Schotense arts, mevrouw J. C. de Liefde-Van Hattum, alsmede familieleden en bekenden van wijlen dr. De Liefde, het naambord in de straat onthullen. De plech tigheid wordt gehouden ter plaatse waar de Dr. De Liefdestraat uitkomt op het Marsmanplein. Dit punt is gelegen bij de halte van buslijn 1 op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Eksterstraat. In de koffiekamer van het Kennemer Ly ceum in Overveen heeft mevrouw Marijke van Raephorst voor de Personeelsvereni ging „Gemeente BloOTnendaal" vrijdag avond een lezing gehouden over het onder werp „Wat de boeken vertellen, onder meer over man en vrouw". Zij maakte daarbij gebruik van frag menten uit het werk van enkele Neder landse auteurs onder wie Bertus Aafjes, Godfried Bomans, Ina van der Beugel, An nie M. G. Schmidt en Harriët Laurey. Ach tereenvolgens behandelde mevrouw Van Raephorst. onder meer de verantwoorde lijkheid van de mens voor zijn eigen leven, voor de partner in het huwelijk en tenslot te de verantwoordelijkheid voor de mede mens. HAARLEM: Artsen. Men raadplege per telefoon firma Mathot, tel. 11990. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, tel 14524. Apotheken: Park-apotheek, Kleverpark weg 13, tel. 11793. Centraal-apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10500; Bos- en Vaartapotheek, Bos- en Vaartstraat 26, tel. 13290. HEEMSTEDE: Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, telefoon 35008 en J. G. M. van Walsem, Bronsteeweg 32, telefoon 38377. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (en in de week van 4 tot en met 9 maart des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, telefoon 26772 (en in de week van 2 tot en met 9 maart des avonds na zes uur). BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen: Dokter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, tel. 11431.Aerdenhout: Dokter W. E. Ulrici, Spiegelenburghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleegters: Zuster J. Th. Odinot, Rustenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 24413, zuster H. J. G. Lugthart, Anjelie renlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876 en zus ter W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502-618. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn voor spoedeisende geval len tot zaterdagmorgen 9 maart geopend de Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen, tel.16760, de Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat weg 145, Santpoort-Station, tel. 02560- 8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772. BENNEBROEK: Artsen: dokter F. de Graaf, Rijksstraat weg 53, tel. 300. Wijkverpleging: zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, tel. 618. HALFWEG (ook voor Zwanenburg): Artsen: dokter Hoekstra, Kerkhoflaan 87, Zwanenburg, telef. 454. ZANDVOORT: Artsen: dokter B. Entzinger, Brederode- straat 1, telefoon 2181. Wijkverpleegsters: zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken. De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. (Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen). LISSE: Artsen: dokter A. J. Duynmaer van Twist Heereweg 295, tel. 3453. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult, tel. 6320. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg, tel. 280. Boedhoevedorp: dokter Sabel. Tijdens een besloten receptie is vrijdag te Lisse dokter A. J. Duymaer van Twist wegens zijn zilveren jubileum als arts ge huldigd. Behalve de burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaf was hierbij ondermeer mi nister mr. J. Algera tegenwoordig. Vele hartelijke woorden werden tot de jubile rende arts gericht. Verscheidene geschen ken werden aangeboden, 's Avonds kwa men vrienden, kennissen en patiënten dok ter Duymaer van Twist gelukwensen. De oud-Hollandse zaal van „De witte zwaan" was vrijdagmiddag stijlvol versierd met tientallen bloemstukken en geheel ge vuld met genodigden. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer Hendrikse de commandant van de Rijkspolitie, groep Lisse sprak een openingswoord, waarna de burgemeester het woord voerde. De burgemeester schilderde de verdiensten van de jubilerende arts, waarbij hij sprak over het werk van. dokter Duymaer van Twist voor de E.H.B.O., over zijn aandeel in de organisatie van de B.B. en over de vele adviezen, die hij met betrekking tot de volksgezondheid aan het gemeentebestuur gaf. Uiteindelijk beoogde dokter Duymaer van Twits met dit alles: het dienen van de lijdende mensheid. B. en W. hadden 's mor gens reeds hun gelukwensen gezonden, die vergezeld gingen van een bloemstuk, en bij welke de burgemeester zich gaarne aansloot. Als vertegenwoordiger van het Zieken fonds Haarlemmermeer en omstreken sprak de heer Brouwer, die de jubilaris een leren koffertje aanbood. Dokter J. M. van Dijk Voerde namens de plaatselijke collegae het woord. Spr. wees op de uitste kende verstandhouding tussen de plaatse lijke doktoren onderling. Hij liet zijn feli citaties vergezeld gaan van een moderne bloeddrukmeter. Professor Algera, een broer vifn de mi nister, wees erop, dat hij 25 jaar geleden de eerste patiënt was van dokter Duymaer van Twist. Deze kennismaking is uitge groeid tot een hechte vriendschap. De heer S a n eri ng m el kb es o rgi n g De directeur voor ordeninesvraagstük- ken van het ministerie van Economische Zaken mr. P. Verloren van Themaat, heeft zich vrijdag met een telegram tot de coöperatieve vereniging van melkhandela ren in Haarlem en omstreken gewend, waarin hij de telefonische mededeling be vestigd, dat hij erin kan toestemmen, dat de invoering van de vrije keuze „nog ge durende enkele weken zal worden opge schort". De directeur voor ordenings vraagstukken deelt de coöperatieve vereni ging voorts mede, dat in geval van ge rechtvaardigde klachten van de zijde der verbruikers met behulp van de Vertrou wenscommissie voor de melkhandel „zoda nige voorzieningen moeten worden getrof fen, dat een vervanging van de in gebreke zijnde slijter kan worden doorgevoerd". De Vertrouwenscommissie heeft thans met betrekking tot het uitstel van vrije keuze besloten aan een ieder die in de af gelopen drie maanden een verzoek om een andere melkhandelaar heeft ingediend, dit verzoek in te willigen. De Vertrouwens commissie verzoekt de consumenten zich uitsluitend in geval van gerechtvaardigde klachten schriftelijk te wenden tot het secretariaat, Kenaustraat 3a, Haarlem. De heer Ch. Boeree, procuratiehouder en chef-de-bureau bij de n.v. Zeepfabriek „Het Klaverblad" te Haarlem, die vrijdag het feit vierde, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is. heeft van vele zijden blijken van belangstelling ontvangen. Dat hij in vele kringen een geziene figuur is. is gebleken zowel tijdens een huldiging in de fabriek, waar het personeel aanwezig was, als in res taurant Brinkmann, waar de jubilaris een receptie hield. In het bedrijf hebben achtereenvolgens het woord gevoerd de oudste directeur, de heer D. K. Taconis, de jongste directeur, de heer D. J. E. Swens, de oud-directeur, de heer J. J. Swens en verder de heren P. Stassen, namens het kantoorpersoneel en C. J. Smit namens de vertegenwoordigers. Uit de toe spraken bleek hoe de arbeid van de heer Boeree gewaardeerd wordt. Enkele sprekers boden geschenken in enveloppe aan met het verzoek daaraan een bestemming te geven. Op de receptie waren vele zakenrelaties en vrienden aanwezig. De heer Boeree is een groot aantal jaren scheidsrechter geweest in voetbalwedstrijden van de K.N.V.B. en ver vult het penningmeesterschap van de afde ling Haarlem van de voetbalbond. De hèer «A. van der Aart heeft namens het afdelings bestuur een geschenk aangeboden en de heer N. J. Twisterling, die namens de voetbalclubs Haarlem, EDO en RCH sprak, overhandigde een ets. Ook van de zijde der bridgeclubs uit Haarlem en omgeving toonden velen hun belangstelling. Nieuws in het kort Van Aalst sprak namens het Groene Kruis dat de jubilerende arts achttien jaar als be suurslid heeft gediend, waarna de heer Tanis de gelukwensen namens de E.H.B.O. vereniging Lisse aanbood. De voorzitter van het huldigingscomité de heer Hendrikse, hield een geestig speechje en bood dokter Duymaer van Twits als geschenk van de patiënten een grote koelkast aan, die werd „onthuld door de hoes te verwijderen. De echtge note van de jubilerende dokter ontving speciale ijskast-schalen. Nadat de diverse sprekers het woord had den gevoerd, sprak dokter Duymaer van Twist een dankwoord. „Ik heb zeer tegen deze huldiging opgezien, maar het is een onvergetelijke dag voor mij geworden" aldus de jubilaris. Toen 's avonds de patiënten gelegenheid tot felicitatie werd geboden, was het zo druk, dat velen geen plaats in de zaal kon den krijgen en buiten moesten wachten Onder de aanwezigen bevond zich mevrouw PolanenWestering, die 25 jaar geleden de eerste baby was, die dokter Duymaer van Twist ter wereld hielp brengen. Ook de patiënten boden verscheidene geschenken aan. Het lag in de bedoeling van het gemeente bestuur van Haarlemmermeer de vierklas sige openbare lagere school, nummer zes aan de Marialaan te Zwanenburg in 1956 te vol tooien door de bouw van twee lokalen. De toestemming van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen is hiervoor verkregen, maar de rijksgoedkeuring, te verstrekken door de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, is uitgebleven De school telt thans 178 leerlingen, bij welk aantal een vijfde leerkracht kan worden aangesteld. Om het onderwijs niet te scha den was het noodzakelijk naar een noodop lossing te zoeken. B. en W. menen deze ge vonden te hebben in het plaatsen van een houten lokaal bij de school. Zij vragen de raad daaraan medewerking te verlenen. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad voorgesteld aan twee wegen op het industrieterrein te Zwanenburg-west de namen te geven van Venenweg (de straat, lopende van de Ringvaart in zuidelijke rich ting met een latere verbinding naar de Do mineeslaan) en Weerenweg (de straat, lopende van de Ringvaart, westelijk van de Venenweg, met een bocht tot aan die Venen- weg). Uit oude kaarten blijkt, dat vóór de droogmaking in de Binnenpolder te Spaarn- woude de benamingen voorkomen van „De Venen" en westelijk daarvan „Lieder Wee- ren". Voor het eerst heeft de Bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis in Vijfhuizen een bloedafname-avond gehouden, waar toe vrijdagavond de openbare lagere school aan de Spieringweg beschikbaar was ge steld. Het feit, dat voor de eerste maal in Vijfhuizen bloed werd afgenomen, wil niet zeggen, dat hier niet eerder aan de trans- fusiedienst werd medegewerkt. Vele inwo ners zijn reeds in het bezit van de bronzen Landsteiner-medaille, die voor het vijf maal geven van bloed wordt uitgereikt. Voorheen geschiedde de afname steeds in Hoofddorp tot dat het bestuur van de afdeling Vijfhuizen van het Rode Kruis besloot om een proef te nemen voor een plaatselijke afname-avond. Hiertoe was de openbare lagere school omgevormd tot een soort-nood-ziekenhuis, met administratie- en wachtkamers, afname- en rustzalen. Het afnameteam van het centrale laboratorium van de Bloedtransfusiedienst in Amster dam werd geassisteerd door helpsters en helpers van de detachementen Badhoeve dorp-Sloten en Zwanenburg-Halfweg van het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer, onder leiding van de tweede luitenant RKK G. de Jonge. Zuster J. C. Schout zwaaide de scepter in de rustkamer. Om half acht verschenen de eerste do nors en in totaal meldden zich niet minder dan vijfenzeventig personen aan. De veraf wonende donors werden door een speciale busdienst gehaald en later weer thuisge bracht. Na afloop bracht de voorzitter van de onderafdeling, de heer H. Booman, de me dewerkenden dank. Majoor dr. A. Hoek stra, de commandant van het Rode Kruis Korps Haarlemmermeer, prees de Vijfhui- zenaars om het feit, dat zij in grote getale waren opgekomen, noewel sedert 1952 geen afname-avond was belegd. Besloten is in het vervolg de afname-avonden ieder half jaar te houden. De eerstvolgende zal in september worden georganiseerd, eveneens in de openbare lagere school. Beurs in Hillegorn. In verband met de Voorjaarsbeurs voor de Vrouw in het Kre- lagehuis, zal de bloembollenbeurs maandag 4 april worden gehouden in het beursgebouw Treslong" te Hillegorn. Onderhoud. De aannemer P. H. van Essen uit Halfweg deed met 125.000 gulden de laagst geldige inschrijving voor leverin gen en onderhoudswerken ten behoeve van de rijkswegen AmsterdamSassenheim, HaarlemBennebroek, AmsterdamHaar lem en HaarlemVelsen bij een door de directie Noordholland van de Rijkswater staat gehouden aanbesteding. Uitvoering Leger des Heils. Zondag avond zal het muziekkorps van het Leger des Heils uit Zeist in het gebouw aan de Ceramstraat 4 in Haarlem-noord een uitvoe ring geven. Muziekschool. Wc~nsdag 6 maart geven de leerlingen van Bets Nede^'oorn (piano) en Caroline Clausing (viool) van de Muziekschool van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst in de grote zaal van de muziekschool een uitvoering. Volksuniversiteit. Abusievelijk be richten wij in onze agenda „Uitgaan in Haar lem" van afgelopen vrijdag, dat de gemeen tesecretaris mr. H. E. Phaff hedenavond om acht uur in het Frans Halsmuseum een tweede voordracht zou houden over de ge schiedenis van het Haarlemse stadhuis. In- plaats hiervan werd vanmiddag in het stad huis een excursie gemaakt. Frans Malsmuseum. De permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlem se School van de zestiende eeuw tot heden in het Frans Halsmuseum is in de maand maart dagelijks geopend op werkdagen van 10 tot 16 uur en zondags van 13 tot 16 uur. Voor huisvrouwen. Maandag 11 maart zal de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen in café-restaurant Brinkmann in Haar lem een bijeenkomst houden, waar de heer C. E. Groen zal uiteenzetten hoe de vloeren en meubelen behoren te worden onderhou den. De heer Hagelen zal maandag 18 maart in hetzelfde restaurant een inleiding houden over „Levensverzekering bij onze voor ouders en bij ons". Evangelisaticdiensten. Van zondag 3 maart tot en met donderdag 7 maart zal de heer G. B. Adams, evangelist uit Bilthoven, voor dé Gemeente van Christus aan de Spruitenbosstraat 9, een serie lezingen hou den. De onderwerpen zijn: „Het boek der boeken houdt stand, Het schip Gods, Duis ternisen twee koninkrijken, De Grootste fout van een jongeman, Wanneer komt u thuis? en Wanneer Jezus verschijnt wat dan?" ADVERTENTIE Vrijdagavond wordt in de christelijke school te Vijfhuizen de jaarvergadering van de Vereniging tot stichting en instandhou ding van een school met de bijbel gehouden. Ds. H. W. Wierda uit Haarlem zal spreken over: „Is ons kind dom?" MEER TERUGBETAALD. In februari werd aan het hulppostkantoor te Vijfhuizen op de rijkspostspaarbank inge legd 2140,61 en etrugbetaald 2544,—. KADERVERGADERING. Op woensdag 27 maart houdt het C.N.V. in de Haarlemmermeer haar voorjaarskader- vergadering. welke bijeenkomst in Hoofd dorp plaatsvindt. De Zandvoortse sociëteit voor bejaarden heeft een voorlopig bestuur. De heer T. Zonnenberg werd tot voorzitter gekozen; de heren G. Broersma en G. R. Vleming werden respectievelijk met het penning meesterschap en het secretariaat belast. De heren J. J. Versteege en' H. Augustinus hebben als commissarissen in het bestuur zitting genomen. Ook de dames De Beider, Van den Bos, Dörr, Keuning, Lundquist en Siegers, die zich reeds vanaf de oprichting der sociëteit belast hebben met de verzor ging der consumpties, gaan deel van het bestuur uitmaken. Op verzoek van dit voorlopige bestuur zullen de heren B. Bersma en ds. J. van der Mije het contact met de „soos" niet ver breken. Besloten werd, het lidmaatschap voortaan niet meer over een maand, doch van okto ber tot en met april te laten lopen. De oud-Hillegommer ds. F. van Nieuw poort zal zondag in de Joriskerk te Amers foort worden uitgezonden als studenten predikant te Soerabaja, ten dienste van de Oostjavaanse Christelijke Kerk. De kerke- raad der Hervormde Gemeente te Hillegorn zal met een deputatie bij deze uitzending vertegenwoordigd zijn. EVANGELISATIEDIENST Woensdagavond wordt in het jeugdhuis Weltevreden te Hillegorn een evangelisa- tiedienst gehouden. De heer Niemeyer uit Alphen aan de Rijn treedt als spreker op. GEBOREN: Antonius Petrus, z. v. J. v. Schie en J. G. A. van Deudekom; Cornelis Petrus Maria, z. v. I. H. J. Lommerse en E. J. Koppers; Petronella Hendrika, d. v. J. Duyzers en A. de Jong; Adrianus Maria. z. v. J. Dam en C. T. Kwant; Johannes Con- stantijn Nicolaas, z. v. D Kemp en H. H. M. Weyers. ONDERTROUWD: G. Langezaal en W. E. A. Goossens. GEHUWD: H. B. Mulstegen en J. F. Mul ler; C. P. van Rooden er A. M. Pijpers; P van Zeijl en G. S. Zandbergen. GEBOREN: Catharina Elisabeth, d. v. P. L. Tanis en J. van Schoonderwoerd den Bezemer; Andries, z. v. A. van Harskamp en G. Bol; Maria Magdalena, d. v. G Balkenende en R. Broek; Jan, z. v. J. Verdoes en M. Blokker; Rozalia Maria, d. v. A. A. van dei- Slot en R. Doeswijk; Paulus Antonius. z. v. W. de Bruin en J. M. Hollaardt: Johannes Hendrik, z. v. J. Daudeij en G. Starreveld: Lambertus Cornelis Johannes Maria, z. van J. M. Boot en A. M. Burgers. ONDERTROUWD: A. C. Duivenvoorden en G. M. C. Grimbergen. GEHUWD: J. Kuipers en J. C. de Bruin; C. L. M. Corten en H. H. M. van Berkel; A. K. Lamain en J. M. Slootweg.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19