Israel zal Sjarm El Sjeik en Gaza volledig ontruimen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MINISTER LUNS VOLDAAN NA EERSTE CONFERENTIE HET WEER Honderden Rotterdamse scholieren hielden rumoerige demonstratie Alles hangt af van een snel optreden der UNO-troepen de BB „Er moet een streep komen onder het verleden" c4"l Poging om oppositie voor voldongen feit te stellen Lawine overviel groep toeristen in Oostenrijk BESPREKINGEN TE BONN wjjoiëgóu L Noodtoestand afgekondigd in Thailand Kabinet zegt komplot te hebben ontdekt Droog weer Het woord is aan Britse socialisten winnen zetel op de liberalen Kabinetscrisis zou dreigen in Israel Heroet eist verkiezingen als aftocht doorgaat Tekst van ontwerpverdrag der Benelux-unie gereed Twee doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 165 DODEN I Inwoner van Aerdenhout onder de slachtoffers DEZE WEEK IN ERBIJ 71e JAARGANG No 199 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 2 MAART 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 47 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in West-Duitsland) MINISTER LUNS IS zeer tevreden over de gesprekken, die hij met zijn acht jaar oudere collega, dr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gevoerd. Dit vertelde hij ons goedgeluimd in een onderhoud, dat wij kort na zijn grote persconferentie in het gebouw van de Westduitse regerings voorlichtingsdienst voor enkele honderden binnen- en buitenlandse journalisten, nog met hem in hotel „Koeningshof" mochten hebben, waar hij zijn intrek had genomen. Hij legde er de nadruk op, dat er niet alleen een buitengewoon goede, maar ook zelfs een vriendschappelijke verhouding tussen hem en dr. Von Brentano bestaat, die hij in de laatste tijden telkens weer bij belangrijke, internationale conferenties in andere landen heeft ontmoet. De Nederlandse ambassadeur in West- Duitsland, de heer A. Th. Lamping, de staatssecretaris in het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, dr. Walter Hallstein, zijn bij de besprekingen aan wezig geweest. Minister Luns is niet naar Bonn ge komen om onderhandelingen te voeren, die al direct tot een oplossing van de tussen Nederland en de Bondsrepubliek bestaande vraagstukken zouden kunnen leiden; dat zou trouwens gedurende zulk een kort be zoek totaal onmogelijk zijn geweest Maar wel heeft hij er duidelijk mee willen tonen, dat men van de kant van de Nederlandse regering werkelijk bereid is zo spoedig mogelijk met onderhandelingen te begin nen, die een streep onder het verleden ADVERTENTIE BARTEDORISSTR HAARLEM IEL 1 34 39 FERD BOLSTR. 48 ADAM TEL 17162 ENGELSE SUèDE JASJES BANGKOK (Reuter) De regering van Thailand heeft de noodtoestand voor het gehele land afgekondigd en het volk via de radio gewaarschuwd niet in de straten samen te scholen. Tanks en vrachtauto's met militairen rijden door de straten van de hoofdstad Bangkok. De regering zegt de noodtoestand te hebben afgekondigd, na dat onder de oppositie „onrust was ont staan, toen de verkiezingsresultaten be kend werden". Er zijn deze week algemene verkiezingen in Thailand gehouden waar bij de kandidaten der oppositie veel meer stemmen hebben gekregen, dan verwacht was. De radioverklaring werd afgelegd na mens premier veldmaarschalk Phiboel Songgram, in feite dictator van het land. In een verklaring wordt gezegd, dat het optreden der regering „gericht is tegen een groep personen die, tezamen met bui tenlanders, heeft samengezworen om de regering omver te werpen", waaraan werd toegevoegd: „Ook dagbladen waren in dit komplot betrokken. De noodtoestand is af gekondigd, om grondwet, koning en gods dienst te beschermen". Vervalst Volgens de oppositie heeft de regering de verkiezingsresultaten vervalst, waarop van regeringszijde is verklaard dat de commisie, die is ingesteld om deze aantij ging van de oppositie te onderzoeken, bin nen enkele dagen verslag zal uitbrengen. De volledige resultaten van de algemene verkiezingen zijn nog niet bekendgemaakt. Uit de jongste berichten blijkt echter, dat zij werden gewonnen door de westers ge zinde en anti-communistische regering onder maarschalk Phiboel Songgram. Zijn Seri Managkasila-partij heeft 52 ze tels en de oppositiepartij Prachatipat twaalf zetels, tot dusver. In Noordoost-Thailand zou de linkse „economische partij" succes hebben ge boekt. Deze partij is tegen het Thailandse lidmaatschap van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie. Zij wil nauwere ban den met de communisten. Het kantoor van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S. te Tokio heeft alle vliegers aangeraden over Ran goon te vliegen. Maarschalk Sarit Thanarat heeft het opperbevel gekregen over de drie onder delen van de strijdmacht en de politie. De gehele pers staat onder censuur. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Matige wind tussen zuid oost en zuid. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ kunnen zetten. Maar het zal niet zo ge makkelijk zijn, zo verzekerde hij ons, alle punten, die moeten worden behandeld, spoedig tot een oplossing te brengen. Er zijn kwesties bij van groot financieel be lang, zoals de kwestie van het schadeloos stellen van de slachtoffers van het vroe gere Duitse regime en de Rijnvaartkwestie. Het vraagstuk van de grenscorrecties van 1949, dat de Duitsers zeer aan het hart ligt, is meer gecompliceerd en dientenge volge ook moeilijker op te' lossen, dan soortgelijke vraagstukken, die tussen Duits land en andere landen hebben bestaan, om dat het juridisch anders ligt. Deze correc ties zijn in ons land immers door een wet gebillijkt. Deze aangelegenheid heeft na tuurlijk ook deel uitgemaakt van de onder werpen, die hier in de gesprekken tussen de beide ministers ter tafel werden ge bracht. Grenscorrecties Men is nog niet tot een uiteindelijke beslissing kunnen komen of in de „gecor rigeerde" grensgebieden een referendum zou moeten worden gehouden of niet. Mi nister Luns onthulde ons, dat de aange legenheid van de Nederlanders die aan den ly ve door het Nazi-regiem hadden geleden, ondanks het afwyzend antwoord van de bondsregering, in een nota van enkele dagen geleden aan negen Europese staten,' nog niet van de baan is, maar dat deze kwestie op de agenda van de tussen de beide landen nog te behandelen onderwer pen is geplaatst. Minister Luns heeft er in Bonn overigens op gewezen, dat het in verband met het feit, dat Nederland en de Bondsrepubliek thans reeds op velerlei gebied met elkaar samen moeten gaan, aan te bevelen zou zijn, naast aangelegenheden van multilate rale aard tevens de bestaande bilaterale wrijvingen in Europese zin op te lossen. In West-Duitsland blijkt men thans veel be grip voor de saamhorigheid met het westen te bezitten, aldus minister Luns. De beide ministers zijn in Bonn in prin cipe overeengekomen, zo spoedig mogelijk f Minister Luns met onderhandelingen te beginnen. Het staat nog niet vast, wie de leiders van de delegaties zullen zijn, wie er deel van zullen uitmaken en waar de besprekingen zullen plaats vinden. De heer Luns meent dat de besprekingen nu eens in Bonn en dan weer in Den Haag zouden kunnen zijn. Duitse delegatieleider Wij vernemen uit welingelichte officiële Duitse kringen, dat de thans 76-jarige prof. dr. Erich Kaufmann, die de zeer verant woordelijke positie van rechtskundig advi seur van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken bekleedt, vermoedelijk aan het hoofd van de Westduitse onder handelaars zal worden gesteld. Van Duitse zijde hoopt men vóór de aanstaande alge mene verkiezingen van september de pro blemen uit de wereld te hebben geholpen. Dit zal door de huidige regering als een succes kunnen worden geboekt. In verband hiermee kan worden verwacht, dat de Duitsers wat verscheidene punten betreft tot toegeeflijkheid bereid zijn. Op het gebied van de Ausland Bonds zijn de Duitse en de Nederlandse standpunten dichter bij elkaar gekomen. Minister Luns heden terug Minister Luns en minister Von Brentano hebben vanmorgen in Bonn hun bespre kingen hervat. Een zegsman van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat beide ministers gezamenlyk zouden lunchen. Het ligt in de bedoeling van minister Luns om 16.15 uur vanmiddag uit Bonn terug te vliegen naar Nederland. Om 12 uur zijn de besprekingen ge ëindigd. Minister Von Brentano heeft ge zegd, dat de Westduitse delegatie, onder leiding van prof. Kaufmann, over een week met onderhandelingen kan beginnen. Van Nederlandse kant verwacht men een iets langere aanlooptijd nodig te hebben, daar de Nederlandse delegatie nog moet worden benoemd. De onderhandelingen zullen evenwel op zeer korte termijn aanvangen. De zogenaamde loskaden langs de Oude Gracht in Utrecht staan op instorten. In aller ijl is men nu be gonnen aan de noodzakelijke ver nieuwingen, waarvan de foto een beeld geeft. A r i o s t o Liefde is blind en helderziend. Een uur lang heeft het verkeer op de Coolsingel te Rotterdam vrijdagmiddag hinder ondervonden van honderden scho lieren, die op rumoerige en luidruchtige wijze uiting hebben gegeven aan hun on genoegen. Handenvol werk bezorgden zij de politie, die probeerde orde en rust te herstellen en menigmaal moest wapen- of gummistok eraan te pas komen om onwil- ligen te bewegen door te lopen- Leerlingen van middelbare rijksscholen in Rotterdam (in 's-Gravenhage ook van middelbare gemeentescholen) hebben van daag en maandag vrij, maar hun minder gelukkige collega's, de Rotterdamse ge meentescholen, „namen" het niet. Er werd besloten een poging te wagen de wethou der van Onderwijs te bewegen ook hun twee snipperdagen te geven. Een deputatie werd gekozen, spandoeken vervaardigd en omstreeks half vijf vertoonden de eerste groepen scholieren zich op de Coolsingel en het Raadhuisplein. Er waren enige agenten op de been en eerst keek men de zaak wat aan. Toen zich echter een stoet begon te formeren greep de politie in, wel dra geassisteerd door twee agenten te paard, die charges uitvoerd. Geloei was het antwoord van de jongens en meisjes, die joelend uiteenrenden. Aan sommaties naar huis te gaan werd geen gevolg gegeven en spoedig verschenen agenten met motoren met-zijspan ten tonele en geprobeerd werd trottoirs en vluchtheuvels schoon te vegen. Onder de bedrijven door trachtte de de putatie aan de voorzijde het stadhuis bin nen te komen, kennelijk om een smeek schrift een grote rol papier onder de Van onze correspondent in Washington) De zaal en de tribunes in de UNO-Assemblée waren volledig bezet, toen Golda Meir, Israels vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken, vrijdagmiddag de verklaring aflegd, dat haar land bereid is zijn troepen volledig en prompt terug te trekken van Egyptisch gebied. Israel gaat daarbij uit van een aantal veronderstellingen, die men als „gecamoufleerde voorwaarden" zou kunnen schetsen. De Verenigde Staten en hun Zuidamerikaanse bondgenoten, alsmede de meeste Westeuropese staten, achten Israels vermomde condities gerecht vaardigd. Israel wordt derhalve door een grote en machtige groep landen gesteund en dankzij deze, van tevoren verzekerde, steun, hebben de Israëliërs eindelijk gehoor gegeven aan de UNO-resoluties. De medestanders van Israel trachten zoveel haast achter de zaak te zetten, dat de nieuwe situatie kan intreden, zonder dat de oppositie veel gelegenheid krijgt tot tegenstribbelen. Men streeft snel naar een voldongen feit, naar vervanging van Israels troepen door de UNO-strijdmacht. Al heeft een „fait accompli" in het algemeen een ongunstige roep, de beoogde regeling houdt het beste in, wat in de moeilijke situatie bereikbaar is. Feitelijk is het de verwezenlijking van het plan, dat Pearson, Canada's minister van Buitenlandse Zaken, enige dagen geleden wel sprekend naar voren heeft gebracht. Nadat de vertegenwoordigers van Israel, de Verenigde Staten en Frankrijk hadden gesproken, was aller belangstelling gericht op de reactie der communisten, India en Egypte. De communisten zwegen echter en de verklaringen van India en Egypte wa ren sober en kort. Beide landen betoogden, dat de terugtrekking onverwyld en on voorwaardelijk moest zyn, doch zy maak ten geen misbaar over Israels condities. India wil Israels verklaring ernstig onder zoeken en Egypte liet weten dat het geen afstand zal doen van zijn rechten. Deze verklaringen waren zo gematigd van toon, dat verscheidene Westelyke diplomaten de hoop begonnen te koesteren, dat de Afro- Aziaten eieren voor hun geld zouden kiezen. De grote vraag is: hoe snel kan Israel zijn troepen terugtrekken en hoe snel kun nen de UNO-troepen hun plaats innemen? Secretaris-generaal Hammarskjoeld ver klaarde aan het slot van de zitting dat de UNO opperbevelhebber zo spoedig moge lijk in contact zal treden met Israels leger leiding. Na afloop der vergadering bleken vooral de Amerikanen optimistisch over de kans dat de UNO-troepen snel kunnen optreden, al kan dat aanvankelijk met een gering aantal manschappen geschieden. Hoe eer der de bezetting geschiedt, hoe beter. Als op de volgende zitting van de Assemblée kan worden medegedeeld, dat de operatie bijna voltooid is, dan kunnen nog aarze lende landen overstag gaan. Er is een nieuwe bijeenkomst aangekondigd voor maandag. Het westerse kamp wil de zitting niet 's ochtends doch 's middags houden teneinde de UNO-troepen meer gelegen heid te geven voor de aflossing van de wacht in de woestijn. Ieder tracht zich te beroepen op voorafgaande besluiten van de Assemblée. De medestanders van Israel zien hun kans om de UNO-troepen ter plaatse te houden tot een min of meer definitieve regeling is bereikt. Bij de in stelling van de UNO-politiemacht is ech ter verklaard, dat deze troepen moeten in rukken zodra Egypte zulks wenst. Gezien deze tegenstrijdigheid durft men in het westerse kamp stellig nog niet te juichen. (Reuter/AFP). Mevrouw Meir zei, dat Israel bereid is zijn troepen uit Sjarm El Sjeik bij de Golf van Akaba en de strook van Gaza terug te trekken, maar zich de vrijheid voor behoudt zijn rechten te ver dedigen als de toestand in de strook van Gaza weer wordt zoals hij voor de Israë lische bezetting was. Israel vertrouwt er op, zo verklaarde zij, dat de vrije vaart, ook voor Israëlische schepen, door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran ver zekerd zal zijn. Belemmering van de vrije vaart van Israëlische schepen door de Golf van Akaba en de Straat van Tiran door middel van geweld zal beschouwd worden als een aanval, die Israel het recht geeft volgens het UNO-handvest gebruik te maken van zijn recht van zelfverdedi ging. Dan zullen alle maatregelen ge nomen worden om de vrije vaart van Israëlische schepen te verzekeren. Me vrouw Meir voegde hieraan toe, dat bij de terugtrekking uit het gebied van Gaza en Sjarm El Sjeik omstandigheden zouden bestaan, die de mogelijkheid van oorlogs handelingen verhinderen. De Amerikaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, verklaarde, dat voor de Verenigde Staten de Golf van Akaba internationaal vaarwater is en dat geen enkel land het recht heeft de vreedzame vaart door deze Golf te belemmeren. Indien de vijande lijkheden na de Israëlische terugtocht worden hervat, zullen de Verenigde Staten met andere UNO-leden overleggen over maatregelen tot herstel van de vrede. Lodge verzocht Egypte „geduld te blijven oefenen, zoals het heeft gedaan in de we ken van beproeving die het achter de rug heeft". Lodge zei ook, dat zolang het In ternationale Gerechtshof niet anders zal ADVERTENTIE Gr, Houtstr. hoek Raamvest Deense meubelen hebben beschikt, de Verenigde Staten be reid zijn gebruik te maken van het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba. De Fransman Geoi-ges Picot verklaarde, dat Frankrijk van plan is daadwerkelijk gebruik te maken van het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba. Iedere belem mering van de scheepvaart zal Frankrijk beschouwen als een inbreuk op het UNO- Handvest, die de mogelijkheid schept ver dedigingsmaatregelen te nemen. CARMARTHEN (Reuter) De Britse socialisten hebben een van de zes zetels, waarover de liberale partij in het Lager huis beschikte, gewonnen bij een tussen tijdse verkiezing te Carmarthen in Wales. De zetel is toegevallen aan Lady Megan Lloyd George, die onlangs naar de Labour- partij is overgegaan, na gedurende 21 jaar een district in Wales als liberaal afgevaar digde te hebben vertegenwoordigd. Zij is de dochter van de bekendste liberale pre mier uit deze eeuw, David Lloyd George. Lady Lloyd George kreeg ongeveer drie duizend stemmen meer dan haar liberale tegenstander John Morgan Davies. De con servatieve regeringspartij had geen kan didaat gesteld. Bij de verkiezingen in 1955 hadden de liberalen drieduizend stemmen meer gekregen dan de socialisten. De op komst was vrijwel gelijk aan die bij de al gemene verkiezingen in 1955, hetgeen voor een tussentijdse verkiezing ongewoon is. De zetelverhouding in het Lagerhuis is thans: conservatieven en medestanders 340 zetels, socialisten 279 zetels, liberalen vijf zetels, onafhankelijken een zetel en vijf zetels vacant. De liberalen, die in het begin van deze eeuw de heersende partij vormden, zijn sinds de eerste wereldoorlog gestaag ach teruitgegaan. TEL AVIV/NEW YORK/CAÏRO (Reuter) Volgens kringen, die in nauwe verbin ding staan met de Israëlische premier Ben Goerion, bestaat de mogelijkheid dat het besluit van Israel, om zijn strijdkrachten uit de strook van Gaza en «het gebied langs de Golf van Akaba terug te trekken, tot een kabinetscrisis zal leiden. Een beslissing zal waarschijnlijk maandag in de vergade ring van de Israëlische volksvertegenwoor diging vallen. De leider van de Israëlische oppositie partij Heroet, Beigin, heeft te New York op een persconferentie verklaard, dat Ben Goerion nieuwe verkiezingen dient te hou den, indien Israel zijn troepen terugtrekt. De laatste van de vruchten van de Israë lische overwinning staat op het punt ver loren te gaan, zo zei Beigin. Daarom is de regering verplicht zich tot het volk te wen den en het te vragen of het nog achter haar staat. De berging van de sleepboot Edgar Bon net zal wellicht maandag beginnen, aldus is meegedeeld in kringen, die in nauw con tact staan met de bergingsploeg van de UNO die is belast met de vrijmaking van het Suezkanaal. De Edgar Bonnet is het laatste obstakel voor de doorvaart van schepen van 10.000 ton. De Egyptenaren hebben tot dusver geen toestemming voor de berging verleend. arm van een der jongelui aan te bieden. Tevergefs, de deuren waren hermetisch gesloten en ook vielen spoedig de ijzeren deuren, die de zij-ingangen kunnen afslui ten, in het slot. Onneembaar bleek het stadhuis. Agenten verzamelden elders spandoeken en weer op andere plaatsen trachtte men eveneens de rust te herstellen. De politie kreeg nogmaals versterking, nu met re chercheurs en nog enige agenten te paard Er werden hier en daar rake klappen uit gedeeld. Langzamerhand keerde de rust weer Onwilligen gingen in de strafbank, te weten een politiebusje, maar gezien de ge zichten maakte dit weinig indruk op de „martelaren". De politie ging door de jon gens en meisjes te verspreiden en korte tijd daarna hernam het verkeer zijn rech ten- (Van onze correspondent in Brussel) De juristen van de drie Benelux-regerin- gen hebben te Brussel de laatste hand ge legd aan het ontwerpverdrag der volledige economische Benelux-unie. De tekst van het verdrag zal volgende week aan de drie regeringen worden gestuurd. Het is de be doeling dit Unieverdrag te ondertekenen enkele dagen voor het verdrag der Euro- markt omstreeks 25 maart te Rome wordt bekrachtigd. Op de Eindhovenseweg te Weert is het echtpaar Langereis uit Amsterdam om het leven gekomen, toen de door de 26-jarige R. Langereis bestuurde motor bij het pas seren van een auto met deze auto in aan raking kwam. De motor kwam op de grond. De bestuurder en zijn 29-jarige echtgenote werden door een tegenligger overreden. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 165 personen, i van wie 22 kinderen. INNSBRUCK (UP) De heer S. Leem huis, woonachtig aan de Oosterduinweg te Aerdenhout is vrijdag om het leven ge komen bij een lawine op de „Hintere Wild- bergspitze", een helling van de Arlberg in Zuidelijk Oostenrijk. Hij behoorde tot een groep toeristen, die door een lawine werd overvallen. Vier van deze toeristen kwa men om. De andere slachtoffers zijn twee mannen en een vrouw uit München. De heer Leemhuis was 45 jaar. Zijn echt genote was bij hem op vakantie in Oos tenrijk. Zij was in Lech toen het ongeval gebeurde en is inmiddels naar huis gegaan, naar haar vijf kinderen. Een bestuurder van de kabelbaan naar de Madloch-skihelling zag de lawine val len, een nam tevens waar, dat de toeristen erdoor werden verrast. Hij maakte ogen blikkelijk alarm. Ruim 150 soldaten, po litiemannen en vrijwilligers begonnen enkele minuten later met het reddings werk. Twee personen hadden zichzelf uit de sneeuwmassa kunnen bevrijden. Vijf an deren werden bewusteloos uitgegraven en van hen hadden enkelen ernstige verwon dingen. De doden werden naar het dorp Lech gebracht, aan de voet van de Arlberg. De groep toeristen maakte een trip van Sankt Anton naar Lech. De 150 vrijwilligers waren vrijdagavond nog aan het zoeken naar andere slacht offers, hoewel men meent dat de groep niet meer dan elf personen groot is ge weest. Bij de Tschampreu Spitze, nabij Partenen in de Montafon-vallei, heeft een andere lawine twee personen uit een groep toe risten bedolven. Tot nog toe heeft het red dingswerk geen succes gehad, zodat men aanneemt dat de twee toeristen omge komen zijn.. Bij Soelden, in de Tiroler alpen, is een derde lawine gemeld, die één dode heeft gekost. blz. In dit nummer is speciale aan dacht besteed aan de niexiwe staat Ghana in West-Afrika 4, 5, 6 Ondernemende jongedames we ven gobelins in een tuinhuis3 Een merkwaardige Ierse drank vergunning zal waarschijnlijk verdwijnen 1 Kathinka Lannoy schreef het kor te verhaal „De Spookbus" 6 Verder onder meer de rubrieken: In de caravan. Onze puzzel. Voor de microfoon. Onze namen en de spe ciale afdeling voor de jeugd. ïxxxxxxxxxccoaxz

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1