babyland Wegwijs worden in Modehuis voor jonge kinderen Nieuwe Parij se mode^ Keuze genoeg uit fraaie en praktische zaken Telefooncentrale bij J. P. Coenlaan in augustus in gebruik Pa rad ijs - freesia 's ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Belangrijke verbetering voor Haarlem-Noord en Bloemendaal 9 Voorhoede van 60 Russische militairen in Syrië? Vragen staat vrij T In een wip Radikaal ZATERDAG 2 MAART 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uit de collectie van Genevieve Fath is dit model afkomstigHet is exclusief en mag niet worden gereproduceerd. Paradijs-fresia's in allerlei kleuren. ^^Door de^Orouw makkelijker te wassen is, bijvoorbeeld in een diabolo-vorm met extra kruisje. Een economische nieuwe luier, die ech ter nog met een beetje achterdocht wordt bekeken, is de bambinette. Het is een rubber napje, dat zacht als zijde aanvoelt en om het middeltje sluit. Cel- stof, hierin gelegd, kan geregeld ver verst worden weg luierwas dus! Als men het napje goed schoonmaakt en in de poeder zet, kan dit geen kwaad voor het huidje. Voor babykleding heeft men veel geld over. Er zijn beeldschone en luxueuse broekjes met een rits strookjes en ny lon kantjes en broderie onderjurkjes met een strookjes-petticoat al vanaf de leeftijd van twee jaar. Voor de kleintjes doen de broekjes van nylon tricot met een plastic binnenkant ook al bepaald koket aan. Wevenit, tot nu toe meer voor dames- en herenkleding toegepast, heeft ook baby's terrein betreden in lieve kleur tjes blauw, rose en ook wit. De voor keur voor geel, die Monaco heeft ge toond hebben we hier nog niet ontdekt. Een hesje en broekje van gedessineerde badstof voor strandkleding komen ons zeer practisch voor. Nog een paar cadeau-artikeltjes? Een handdoekje, washandje, monddoekje en slab met dierenfiguurtjes in de rand. Een kruikje in de vorm van een lam metje of hondje. Een rammelaar, waar in een romantisch aquarium met een drijvende zwaan is verborgen of voor jongens (ze zijn er gauw genoeg aan toe!) een rammelaar met een voetballer en een rollend balletje. Veel van wat we hebben opgesomd, is misschien al lang bekend. We hopen echter enkele aanstaande moeders met deze babypraat wat wegwijs te hebben gemaakt. Tineke Raat Nog twee nieuwe creaties van de Parijse mode-ontwerpers. Een middag jurk van Pierre Balmain met wijde ge plooide rok allereerst. Balmain doopte de jurk „Sketch". later tafeltje met stoel.' afneembaar is en waarvan ook de kap in een wip is verwijderd. Door twee handles te bewegen is de bak inklap baar tot enkele centimeters hoogte en het gewicht, tweeëneenhalve kilo, is voor niemand een beletsel het ding de trap op te dragen. Het inklapbare onderstel kan met twee haken beneden aan de muur worden gehangen, wat meebrengt, dat de wagen niet door fietsen in de gang kan worden be schadigd en geen sta-in-de-weg is. Er zijn zelfs heel wat kleinbehuisden, die de bak als wieg gebruiken. Als het kind één jaar is, kan het op hetzelfde frame, maar nu met wandelwagenbakje, een ritje maken. Velen, die de wieg overslaan, gaan meteen over tot de aanschaf van een kleine maat wiegledikant, 110 x 55 cm, waarin het kind tot. drieëneenhalf tot vier jaar past. Daarna kan het naar een grotemensenbed verhuizer?. We zagen een alleraardigst blank beuken bedje ter vervanging van de wieg en men gaf ons de verzekering, dat het met één kruikje warm te houden is. Babycommodes zijn tegenwoordig zo geconstrueerd, dat het bovenblad af neembaar is. Er blijft dan een kastje over met gedeeltelijk hangruimte voor de kleertjes van het wat grotere kind. HOUTEN KINDERSTOELEN nemen veel ruimte in. Wie in een kleine wo ning moet leven heeft liever een op vouwbare, stalen „nieuwbouw"stoel, die als een strijkplank ineen kan worden geklapt en in een kast kan worden ge borgen. Een ander iets zwaarder type stoel gaat mee tot het kind negen jaar is: men kan het omvormen door onder stel, voetensteun en voorblad weg te nemen, waarna een gewoon stoeltje overblijft. Door op het onderstel een blad te monteren, krijgt men een aller aardigst bijpassend tafeltje. Grappig zijn ook de kleine stoeltjes met bergruimte voor het speelgoed on der het zitje. De baby-troon, in het bij zonder bestemd om kinderen zindelijk te maken, zal langzamerhand wel alom bekend zijn. Het potje is op een plankje gemonteerd en het kind wordt met een riem vastgehouden. Het zou om op te staan zijn eigen gewicht moeten op tillen. Er bestaan trouwens ook minia tuur houten brilletjes, die met drie rubber napjes goed blijven zitten op de grotemensen-W C. Voor autobezitters, die baby mee wil len nemen, zijn er speciale opvouwbare reiswiegjes in de handel of voor dc- kleuter aardige autostoeltjes, die aan OTTAWA (Reuter) Volgens het Cana dese persbureau, werken een Sovjet-gene raal en zestig andere Russische militaire deskundigen als instructeurs en adviseurs in de Syrische strijdkrachten. In de komen de weken zouden nog 200 Sovjet-deskun digen naar Syrië worden gezonden. Som migen van hen zouden tijdens de oplei dingsperiode het feitelijke bevel over een aantal eenheden van de Syrische marine, de luchtmacht en het leger overnemen. Volgens diplomatieke bronnen blijkt uit deze cijfers, die deskundigen van de ge heime dienst hebben verzameld, voor het eerst de juiste omvang van de Sovjet penetratie in het Nabije Oosten, afgezien van Egypte, waaraan de Sovjet-Unie tech nici en wapens heeft gezonden. Voorts wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie langs indirecte weg Jordanië van wapens zal voorzien. Dezelfde zegslieden verklaren, dat Syrië en de Sovjet-Unie hebben be sloten samenwerking tot stand te brengen tussen hun geheime diensten, om zich op de hoogte te stellen van de positie der westelijke strijdkrachten in het Nabije Oosten. Er zijn tegenwoordig zoveel fraaie en hij uitstek practische zaken in de handel voor de pasgeborene, dat alle aanstaande ouders hun hartewensen vervuld kunnen zien. De praktijk heeft uitgewezen, dat men voor het eerste kindje niet mooi genoeg kan uitkiezen; naast de ouders uiten ook vaak de trotse groot ouders in spe hun vreugde in het geven van royale geschenken, vaak al voor de geboorte. Wat er zoal aan keus is, zijn we eens gaan bekijken in een baby paradijs, waar alle mogelijke zaken voor nieuwe wereldburgers bijeen zijn te vinden. Laten we beginnen met de kinderwagens, die ieder jaar in andere soorten en variaties uitgebracht, kunnen wedijveren met de produkten op een auto tentoonstelling in he* R.A.l.-gebouw. Vroeger was men conservatiever en wachtte men met het kopen van de wagen, deels ook uit een soort bijgeloof, tot na de geboorte. Thans gaat men heel wat vroeger tot deze aankoop over, waarbij men soms de keuze reserveert door het vooruitbetalen van een klein bedrag. Eerst een kinderstoel ADVERTENTIE NIEUWS VAN SIEMENS 1 De directie van het district Haarlem van de Telefoondienst streeft er naar de nieu- wé centrale aan de J. P. Coenlaan nabij het station Bloemendaal op 1 augustus in gebruik te stellen. Daarna zullen de ongeveer tweeduizend aanvragers, die dan op de wachtlijst staan voor een nieuwe aansluiting, geholpen kunnen worden, omdat de centrale de beschikking heeft over achtduizend nummers (in de huidige centrale in Bloemendaal zijn ér vierduizènd) en er voldoende nummers overblijven voor nieuwe abonné's. De administratie van de Telefoondienst is druk bezig nieuwe nummers aan te wijzen voor de abonné's uit Haarlem-Noord en Bloemendaal Het eerste cijfer zal een vijf worden. Met de reorganisatie van het overige deel van het Haarlemse net wordt voortgegaan. In Aerdenhout wordt op het ogenblik een nieuwe centrale ge bouwd. Als die in het najaar gereed is, zal begonnen worden aan de montage. Ver wacht wordt, dat de centrale in de loop van 1958 in gebruik genomen zal worden. De directeur van het Haarlemse district, ir. J. M. de Vos, deelde ons mee, dat er op het ogenblik aandacht besteed moet wor den aan diverse zaken. Een dezer dagen zijn de telefoonadministratie van de Zijl straat en de administratieve afdeling draadomroep van de Nieuwe Gracht naar het voormalige kantoorgebouw van de Holland-Nautic aan de Spaarndamseweg overgebracht. Binnenkort verhuizen het hoofdmagazijn van de Zijlstraat alsmede de kantoren van de buitendienst telefoon en draadomroep voor Haarlem en omge ving eveneens naar deze gebouwen. Voor het magazijn worden onder andere voor malige waslokalen ingericht. De ruimte moet verwarmd kunnen worden en om brandstof te besparen wordt er een ver laagd plafond aangebracht ter verkleining van de ruimte. De verhuizing van diverse afdelingen komt juist op tijd. In het gebouw aan de Nieuwe Gracht had men dringend behoef te aan ruimte en in het gebouw aan de Zijlstraat en Raaks divigden uitbreidingen te stagneren. Er bestaan reeds geruime tijd nlannen het gebouw aan de zijde van de Raaks uit te breiden op het terrein dat door de huisjes, die in de vorm van een hofje gebouwd zijn, in beslag wordt ge nomen. Door de woningnood was het niet mogelijk de woningen, die in het bezit zijn van het rijk. te ontruimen. Thans zijn er enkele leeg. Het zal nog geruime tijd duren voor het vergrote gebouw gereed is. De uitbreiding van het telefoonverkeer is sneller gegaan dan verwacht wérd en daardoor is het noodzakelijk zo spoedig mogelijk aan vergroting der automatische interlokale centrale van het telefoondis trict Haarlem te beginnen. De door de ver huizing van de administratie en technische dienst vrij gekomen ruimte wordt bestemd voor de uitbreiding. Over vijf tot zes jaar zal men echter weer over nieuwe ruimte moeten beschikken, als het verkeer in de zelfde mate toeneemt als de laatste jaren. Het aantal abonné's breidt zich steeds uit, maar het getal gesprekken, zowel lo kaal als interlokaal, neemt in verhouding nog meer toe. De enige tijd geleden inge voerde verlaging van de interlokale tarie ven is mogelijk een reden, dat er meer in terlokale gesprekkén dan vroeger gevoerd worden. Ook uit zakelijke overwegingen neemt de behoefte toe om telefonisch zijn relatie te kunnen bereiken. Het district Haarlem (van het eiland Texel tot en met Noordwijkerhout) telt op het ogenblik 58.000 abonné's en het net Haarlem (Haarlem, Heemstede en voor een belangrijk deel de gemeente Bloemendaal) 21.575. In het afgelopen jaar zijn in de net ten van het district 42 miljoen lokale ge sprekken gevoerd en 24 miljoen interloka le gesprekken. Een deel van de laatste wordt nog door telefonisten tot stand ge bracht. Daarbij komen nog 128.000 ge sprekken met het buitenland, die echter 'nog niet automatisch geve kunnen wor den. Wel komt een aantal belangrijke ver bindingen vrij vlot tot stand, omdat de te lefoniste in Amsterdam in staat is abon né's van belangrijke plaatsen in het bui tenland automatisch te bereiken. Men is momenteel doende met proeven om de mogelijkheid te onderzoeken, dat een abon- né van Nederland uit, zonder tussenkomst van de telefoniste, met het buitenland kan telefoneren. Verwezenlijking hiervan zal echter nog geruime tijd duren. Het aantal gesprekken in het net Haar lem heeft ongeveer een derde gedeelte be dragen van dat in het district. In 1956 is men er in geslaagd het aantal aangeslote nen met ongeveer duizend uit te breiden. Velen moesten op een wachtlijst worden geplaatst wegens gebrek aan lijnen in de ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouwen zien in, dat het haar eigen belang is bi; het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DÜRYEAte vragen En haar winkelier geeft het haar graag, want het is ook zijn belang dathaarmaaltijdenslagcn.Hijweet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. centrale. Dit geldt in het bijzonder voor Haarlem-Noord, waar vele huizen worden gebouwd. Wachtlijst De wachtlijst voor aansluitingen op de centrale in Haarlem-Noord telt duizend namen, die op de centrale in Haarlem- Centrum achthonderd. Als de centrale na bij het station Bloemendaal in gebruik genomen wordt, zullen de wachtlijsten tweeduizend namen bevatten. Er kan dan vlot begonnen worden met het maken van aansluitingen. De centrale heeft immers voldoende lijnen beschikbaar. Een gedeel te van de abonné's uit het centrum zal aangesloten worden op de nieuwe centra le. Hierdoor kunnen de wachtenden uit het centrum, indien er althans voldoende kabels in de straten beschikbaar zijn, ge holpen worden. In Haarlem-Noord zijn ge lijk met de bouw van woningen kabels ge legd, zodat de aansluiting op de huizen in de meeste gevallen niet lang behoeft te duren. In de nieuwe centrale is met het oog op de toekomst ruimte gereserveerd om het aantal nummers met tweeduizend te verhogen en tot tienduizend op te voeren. Aerdenhout Binnenkort, als het gebouw is opgele verd, zal begonnen worden met het maken van een installatie in de nieuwe centrale te Aerdenhout. Het oude materiaal, dat in 1924 bij het inwerkingstellen van de auto matische telefoon in Haarlem gebruikt is, verkeert nog in goede staat en het is de bedoeling, dat het later voor de centrale in Heemstede gebruikt zal worden. De heer De Vos noemde de toekomst voor het district en het net Haarlem niet somber. Het wachten is op de opening van de centrale aan de J. P. Coenlaan en dan kunnen vele aanvragers geholpen worden. Aan het samenstellen van een nieuwe telefoongids voor het net Haarlem wordt hard gewerkt. Het is de bedoeling die omstreeks 1 augustus te doen verschij nen. De gewijzigde nummers zullen daarin worden opgenomen. Het verschijnen van een gids voor het district Haarlem gaat niet zo vlot als aanvankelijk verwacht was. De voorbereiding vraag zeer veel tijd. Telegraafcentrale Ten behoeve van bezitters van een te lex-apparaat komt in de maand april een verbetering tot stand. Dan wordt in Den Haag een automatische telegraafcentrale in gebruik genomen, waardoor ook de telex-abonné's in het district Haarlem op vlotte wijze zelf verreschrijfverbindingen met het binnen- en het buitenland kunnen verkrijgen. Op het ogenblik moet eerst een telefonische verbinding tot stand worden gebracht. Dat zal na de ingebruikneming van de Haagse centrale niet meer noodza kelijk zijn. Ook kunnen, als de opgeroepen abonné niet bij het telexapparaat aanwe zig is, mededelingen worden doorgegeven. Op het ogenblik bestaan er reeds automa tische telex-centrales in Amsterdam en Rotterdam, waarop de tèlex-ahonné's uit die steden en uit andere delen van het land zijn aangesloten. (ADVERTENTIE) mooier haar! jonger haar! frisser haar! gebruik óók kleur-shampoo POLYCOLOK niet geverfd, alleen bij- getint grijzende haren? onzichtbaar! doe het zélf, doe het thuis! Grote tube voor 2 tintgevende wassingen: Overal verkrijgbaar I Uitgesproken luxueus is de hoge Engelse wagen, voorzien van flinke spaakwielen. Vooral grote vrouwen voelen zich hierachter thuis en als de mannen in Nederland het voorbeeld van hun Franse en Italiaanse confraters veelvuldiger durfden volgen, zou dit type ook voor hen wel wat zijn. Deze wagen van respectabele afmeting neemt echter veel plaats in, al is de bak ook in veel gevallen afneembaar. Speciaal om tegemoet te komen aan de beperkte woongelegenheid in ons land heeft de oudste kinderwagenfabrikant in Neder land iets bedacht, dat vele kleinbehuis den zal aanspreken. Het is een vlotte kleine wagen, waarvan de bak door middel van een eenvoudige handgreep de leuning van de wagen kunnen wor den vastgehaakt. Een klein stuurtje aan de voorkant van zo'n stoeltje zorgt, dat de peuter gelijk-op kan werken met papa. Buigzaam plastic heeft ook de baby wereld veroverd: badjes, potjes en veel andere artikelen, zoals een onbreekbare flessenhouder, waarin de inhoud op temperatuur blijft voor nachtvoeding of op reis. Zeer practisch is een onbreekbare drinkbeker, die bijna niet kan omvallen door een kraag en die bovendien een afschroefbare dop met gaatjes rijk is, zodat er nooit melk uit kan lopen. Een ander systeem beker, die niet kan om vallen, werkt als een duikelaartje. INPLAATS VAN VACHTEN gebruikt men tegenwoordig pastelkleurige plaids als wagedekje. Luiers zijn er uiteraard in vele soorten, ook in een kleiner for maat, dat vlugger om te doen en ge- Wanneer het voorjaar wordt, vraagt uw tuin heel wat verzorging. Alle blad verliezende heesters kunnen nu nog aangeplant of gepoot worden en over enkele weken kan men ook groenblij- vende heesters en coniferen poten. De zaadlijst zal zo spoedig mogelijk in orde gemaakt moeten worden en ook de vroeg in het voorjaar te poten bol- en knolgewassen dient men nu te bestellen. Hierbij denk ik ook aan de vele mooie dahlia's en niet te vergeten de prachtige gladiolen die deze maand al gepoot moeten worden. Er is nog een ander bol- of knolgewasje, dat ik beslist moet noe men: paradijs-fresia's. Dat zegt u mis schien nog niet veel. Omdat men de fresiabolletjes een speciale behande ling heeft laten ondergaan kan men ze nu ook kweken. Let dan echter op de juiste naam: Paradijs-fresia's. U moet ze nu bestellen en na ontvangst onge veer half april in de volle grond van de tuin poten. Zet ze op een diepte van on geveer zes centimeter. Ze houden wel van oude goed verkruimelde koemest, maar ook met de bekende rose tuin- en gazonkorrelmest kan men uitstekende resultaten bereiken. Per vierkante me ter heeft men dan voldoende aan onge veer dertig gram. Wanneer ze in de voorzomer flink doorgroeien zal men hun een genoegen doen door hun nog eens een lichte overbemesting te geven. G. Kromdijk Een boer in Stiermarken heeft zich van een ingrijpende methode bediend om zijn vrouw van ontrouw te genezen. De jeugdige en knappe vrouw van de 43-jarige boer liad reeds haar intrek ge nomen bij haar vriend. Toen zij nog eens naar huis terugkeerde om haar laatste bezittingen op te halen, bond de echtgenoot haar aan een stoel en schoor haar het hoofd kaal. Deze han deling naar middeleeuws recept be zorgde de boer zes weken gevangenis- traf, maar tevens genas zij de vrouw an haar dwaling en berouwvol is zij naar* haar man en drie kinderen te ruggekeerd. HET ZIJN NIET ALLEEN de ma dammekes en de mamselles van Parijs die aan de mode meedoen, het zijn ook de kindertjes. Je ziet ze 's zondags met papa en mama wandelen in het Pare de Prince, het Bois van Vincennes en op de boulevards. En je zou zo mede lijden met ze krijgen, want het zijn snoeperige kindertjes, jongetjes met witte kraagjes en zijden kousjes, en meisjes in beelderig'witte of rose of zachtblauwe jurkjes, met witte knoop- handschoentjes en een echt tasje. En nooit nooit nooit mag zo'n snoeperig meisje eens hollen en draven en zich lekker vuil maken. Zelfs hebben de kleutertjes uit Pa rijs hun eigen modehuis en het be roemdste er van is „Virginie". Vlak na de oorlog had madame Virginie veertien nichtjes voor wie ze jurkjes moest ma ken, van parachute-zijde. Want tante Virginie was een modehuisje begonnen, maar had nog geen klanten. Ze kreeg die door de nichtjes die de afgunst op wekten, niet van hun schoolkameraad jes, maar van haar moeders, die dus ook bij Virginie kwamen winkelen. Ja- ren lang maakte ze dus snoepjuxkjes, tot een klein brutaaltje eens voor spie gel vinnig haar tong uitstak en hard- grondig zei: bah! Het was het dochter tje Sandra van de Franse filmster Mi- cheline Presle, en ze liet het niet bij haar bah: ze heeft madame Virginie eens precies verteld hoe zij vond dat kinderjurken moesten zijn zo dat een kind er zich kind in voelt. Virginie maakt sindsdien complete collecties school jurkjes met witte verwisselbare kraagjes, met een heel enkel biesje en van een goed wasbare stof. En ze maakt makkelijke jasjes zoals ook prinses Ann van Engeland draagt, met een strak geknoopt lijfje dat lekker warm zit, en met wijde pandjes zodat een kind kan hollen. Voor kleuters handige pakken met broeken er onder. En voor 's zondags een compromis: jurkjes van fluweel die mooi zijn en toch makke lijk zitten, mama kan trots zijn op haar dochtertje dat ze mee op visite neemt. En het kind maakt braaf haar knixje en kan gaan spelen zonder bang te zijn dat haar mooie jurkje be schadigt. De Belgische geleerde dr. Paul Jansen is erin geslaagd een verdovingsmiddel samen te stellen, dat pijn in vijftien minuten kan wegnemen en vooral bij bevallingen van nut kan zijn. Het nieu we middel wordt reeds met succes op dieren en mensen toegepast. Het zal op grote schaal worden ge maakt in een nieuw laboratorium te Beerse bij Turnhout. Nieuw verdovingsmiddel

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3