Ziekenfondsverzekering voor bejaarden KLINGDECOR N.V. DE HOUTNERF STAD DES LEVENS *^Brieven aan de redactie Agenda voor Haarlem ZENUWRUST De leerling van Doctor Marciolo 4 Sinds 1 januari: Korl en bondig MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m 10 maart Heringa Wuthrich Schildwacht schoot op soldaat, die wilde ontvluchten Symposium over zeegangsonderzoek Te Wageningen bij het jubileum van het proejstation Prof. J. Wiegers commis saris vierde Biennale Voorzitter Sticusa over ontmoeting met Curasao Om de nationale damtitel Vakantiecursussen voor Belgische docenten Westduitse P.T.T.-minister opent filiaal in Berlijn ONS VERVOLGVERHAAL v DOOR JOSEPH L. EINANDER y Mijnenveger „Sneek" in dienst gesteld ZATERDAG 2 MAART 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 20 februari 1957 verscheen een Koninklijk Besluit, dat de „Wet op de Zieken fondsverzekering voor bejaarden" op 21 februari 1957 in werking deed treden en wel met terugwerkende kracht tot 1 januari 1957. In feite echter werd deze wet reeds sedert 1 januari toegepast. Die toepassing is dus achteraf wettelijk bekrachtigd. De personen, die een uitkering ontvingen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, vielen onder de verplichte ziekenfondsverzekering. Zij moesten daarvoor een premie betalen van 1.50 per maand. Door de intrekking van de Noodwet Ouderdoms voorziening op 1 januari 1957 is voor degenen, die tot die datum een uitkering krach tens de Noodwet genoten en uitsluitend op die grond verplicht verzekerd waren, de wettelijke grondslag voor hun opneming in de verplichte ziekenfondsverzekering vervallen. In de hierdoor ontstane leemte voorziet de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden. Zij beoogt aan degenen, die slechts een geringe financiële draagkracht heb ben, een goedkoop recht op ziekenfondsverzekering te geven. Nagenoeg alle 65-jarigen en ouderen, wier inkomen niet meer bedraagt dan 3410, hebben het recht om een goedkope ziekenfondsverzekering te sluiten. Volgens de wet zal de Kroon de premie jaarlijks moeten vaststellen. De wet heeft de Kroon echter niet vrijgelaten in het be palen van het bedrag der premie. Er wordt onderscheidt gemaakt tussen twee groepen van bejaarden. De eerste groep wordt ge vormd door degenen, wier inkomen niet meer bedraagt dan 2400 per jaar. Voor deze groep dient de Kroon de premie vast te stellen op een bedrag gelijk aan het vierde deel van de kosten, welke per zelf standig-verzekerde gemiddeld moeten wor den gemaakt. De tweede groep omvat de bejaarden, wier inkomen meer bedraagt dan 2400, maar niet meer dan 3410 per jaar. Voor deze groep wordt de premie vastgesteld op de helft van de de kostprijs dekkende premie. Voor 1957 is de premie voor de eerste groep vastgesteld op 55 cent en voor de tweede groep op 110 cent per week. Eigen karakter De ziekenfondsverzekering voor bejaar den draagt een eigen karakter. Enerzijds heeft zij bepaalde kenmerken van de vrij willige verzekering en anderzijds bestaat er een zekere overeenkomst met de ver plichte verzekering. Met de vrijwillige ver zekering heeft de bejaardenverzekering het vrijwillige karakter van aansluiting en premiebetaling gemeen. De bejaarden zijn niet verplicht zich voor deze verzekering aan te melden. De overeenkomst met de verplichte ver zekering bestaat hierin, dat de ziekenfond sen verplicht zijn de bejaarden, die dit wensen, in de verzekering op te nemen. Het tekort, dat door de premiereductie zal ontstaan, wordt voor de helft door het Vereveningsfonds van de verplichte ver zekering en voor de andere helft door het rijk gedragen. De verzekering van de bejaarde strekt zich mede uit tot diens echtgenote. Het inkomen van de echtgenote wordt echter meegerekend bij de beoordeling van de vraag, of het inkomen van de bejaarde de grens van 3410.of f 2400.over schrijdt. De andere gezinsleden zijn koste loos medeverzekerd voor zover hun eigen inkomen een bedrag van 13,90 per week niet te boven gaat. Onderhoudsbijdragen ADVERTENTIE RAI Geopend ^op werkdagen van 10-17 uui^ a en 19.30-22.30 uur m <6tv zondagen 10-18 uur van kinderen worden niet als inkomsten van de bejaarde aangemerkt. Ontvangsten uit hoofde van weldadigheid of armenzorg blijven eveneens buiten beschouwing. Voor elk kind, dat aan de voorwaarde voor medeverzekering voldoet, wordt voor de bepaling van het jaarlijks inkomen van de bejaarde een aftrek toegepast van f 175. Voor vrije woning wordt de huurwaarde overeenkomstig de Wet op de personele be lasting als jaarlijks inkomen van de be jaarde beschouwd. Vrije inwoning geldt als een inkomen van 220.per jaar. De volle vrije kost voor een ongehuwde of een echtpaar wordt gerekend als een inkomen van respectievelijk 580.— en 1008.per jaar. De jaarlijkse inkomsten uit vermogen worden berekend op de grondslag van de lijfrentewaarde daarvan op 65-jarige leef tijd. Hierbij wordt een vermogen geacht een lijfrente op te leveren van 6 pet. van het zuiver vermogen, indien het een ge huwde en van 8 pet. indien het een onge huwde betreft. Controle op inkomen In vergelijking tot de Noodwet Ouder domsvoorziening heeft de Algemene Ouder domswet in zoverre een vereenvoudiging gebracht, dat het algemene ouderdoms pensioen genoten wordt ongeacht het ove rige inkomen van de bejaarde. Een onder zoek naar het inkomen zou dus niet meer nodig zijn. Maar dit voordeel is door de ziekenfondsverzekering weer teniet gedaan, omdat alleen de bejaarden met een laag inkomen recht op deze verzekering hebben tegen gereduceerde tarieven. Het Uitvoeringsbesluit draagt de contro le aan de gemeentebesturen op. Een aan vrage om inschrijving in een ziekenfonds wordt door het ziekenfonds met een ver zoek om advies doorgezonden naar het be stuur van de gemeente, waarin de bejaarde woont. In afwachting van het advies van het gemeentebestuur schrijft het zieken fonds de bejaarde voorlopig in. tenzij het ziekenfonds vermoedt, dat de betrokkene geen recht op deze verzekering heeft. Ge durende de voorlopige inschrijving moet de bejaarde een premie betalen van 110 cent per week. Blijkt na ontvangst van het ad vies van het gemeentebestuur, dat de be jaarde slechts 55 cent per week behoeft te betalen, dan restitueert het ziekenfonds het te veel betaalde. Het Uitvoeringsbesluit geeft een aparte regeling voor de bejaar den, die op 31 december 1956 een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning genoten en zich vóór 1 april 1957 bij een ziekenfonds aanmelden. Voor wat be treft de ongehuwde voormalige „Nood- trekkers" stelt het Uitvoeringsbesluit hun premie vast op 55 cent per week, omdat uit het enkele feit, dat deze ongehuwde bejaarden een uitkering krachtens de Noodwet ontvingen, volgt, dat hun inko men beneden de 2400.per jaar lag. Van de gehuwde „Noodtrekkers" kan alleen worden gezegd, dat hun inkomen beneden de 3410.— per jaar lag. De ge gevens over hun inkomen zijn bekend bij de Raad van Arbeid. Zij moeten daarom aan het ziekenfonds een verklaring van de Raad van Arbeid overleggen, aan de hand waarvan het ziekenfonds de premie bepaalt. Mr. C. A. baron Bentinck (ADVERTENTIE) Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De 19-jarige dienstplichtige soldaat A. H. R. uit Amsterdam is, toen hij als arrestant in de legerplaats „De Wittenberg" een ontvluchtingspoging ondernam, door een kogel uit het geweer van een schildwacht getroffen. Hij is overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn. Zijn toe stand is ernstig. De soldaat die zich wegens dienstweige ring in voorarrest bevond, had op het kazerneterrein tegen een schildwacht ge zegd dat hij een ontvluchtingspoging zou wagen. De schildwacht waarschuwde hem, dat hij dan zijn consignes zou opvolgen en zou schieten. Toen de soldaat desondanks toch wegliep sommeerde de schildwacht hem tot driemaal toe, te blijven staan, waaraan hij echter geen gevolg gaf. Hierop loste de schildwacht twee schoten, waar van er een de soldaat trof. De Koninklijke Maréchaussee stelt een onderzoek in. ADVERTENTIE Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENU WTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Ter gelegenheid van zijn 25-jarige be staan (9 mei) houdt het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wage nengen van 7 tot en met 10 september te Wageningen een internationaal symposium over zeegangsonderzoek. Deze datum is gekozen, omdat in de week daarop te Madrid een internationale conferentie wordt gehouden van directeu ren van scheepsbouwkundigelaboratoria. Op het terrein van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation is thans een derde sleeptank in aanbouw, een tank voor proefnemingen met modellen van bin- nenvaai'tuigen. De nieuwe tank, die 217 meter lang is, 16 meter breed en één me ter diep. hoopt men in het komende najaar in gebruik te kunnen nemen. De bouwkosten van de binnenscheep- vaarttank bedragen 2.2 miljoen gulden, met medewerking van reeders en scheeps bouwers kon het NSP deze nieuwbouw uit eigen fondsen financieren. Als deze tank (3472 m3) gereed is. zal de totale bassinca paciteit van het NSP, die thans 20.553 m3 bedraagt, zijn gestegen tot 24.025 m3, het geen een vermeerdering is E de naoorlog se periode van 14.669.50 m3. De oudste en nog steeds grootste tank, voor proefnemin gen met modellen in vlak water met een inhoud van direct na de oorlog van 92550.50 m3 werd met negentig meter verlengd (5197.50 m3) en vorig jaar werd de nieuwe zeegangstank (6000 m3) in gebruik geno men. Vorig jaar werd ook de bouw van een nieuwe ultra-moderne cavitatie-tunnel voltooid. De zeegangstank is nog steeds het enige laboratorium volgens dit moderne principe ter wereld. Wel worden in andere landen plannen ontworpen om een derge lijke zeegangstank als te Wageningen te bouwen. Voorlopig behoudt het NSP zijn voorsprong, hetgeen in 1956 al tot uiting kwam in de omzet. Deze steeg van 1.12 miljoen gulden bruto in 1955 tot 1.45 mil joen gulden bruto in 1956. Meer dan de helft van het aantal opdrachten is afkom stig uit het buitenland met Amerika als grootste opdrachtgever. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft prof. J. Wiegers, hoogleraar in de vrije schilderkunst aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, benoemd tot Nederlands com missaris voor de Vierde bienale (tweejaar lijkse tentonostelling van moderne beel dende kunst, theaterkunst en bouwkunst) in Sao Paolo. Prof. Wiegers zal in zijn taak worden bijgestaan door de heren C. Doel man, kunstcriticus in Rotterdam, en J. C. Ebbinge Wubben. directeur van het mu seum Boymans in Rotterdam. „Mijn algemene indrukken hebben mijn denkbeelden totaal veranderd. Ik heb me nooit gerealiseerd, dat Curagao, met zo'n geringe bevolking, toch zo sterk in het mid delpunt van de wereld staat. Het is een sterk levende en sterk veranderende ge meenschap, een typisch levende gemeen schap, met alle voor- en nadelen daarvan" aldus mr. H. J. Reinink, voorzitter van de Sticusa, tijdens een persconferentie op Curagao, waar hij zich thans op zijn oriëntatiereis naar de Nederlandse Antil len en Suriname bevindt. „Het is mij opge vallen, dat er bij de bevolking een grote artistieke aanleg bestaat, die naar mijn in druk boven het gemiddelde ligt. Men treft hier een grote openheid en een grote be reidheid." Mr. Reinink meent, dat er grote behoefte bestaat aan stimulering van het toneel- en het muziekleven en dat de Sti cusa op beide gebieden een waardevolle helpende hand kan bieden. Metselaar door ketting getroffen Gistermiddag is de metselaar H. uit Be verwijk, werkzaam bij de ovenbouw van de Hoogovens door een slepende ketting van een kraan getroffen. H. was bezig in de giethal van de staalfabriek met het con troleren van een gietpan toen hij geraakt werd. Hij moest met hevige hoofdpijn in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen wor den. In Utrecht is het toernooi voortgezet om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland met het spelen van drie partijen uit de 14e ronde. De resultaten luidden: Okrogelnik—Van Dijk 1—1, TerlouwHuis man 02, Laros—Kennegen 1—1. „Brrroemmm!!!", gromde de beer. Hij vond dat scherpe zand, dat hem in bek en ogen gegooid werd, helemaal niet leuk. En jaweltoen werd het hem te gortig,Met 'n grauw en 'n brom keerde het beest zich om enverdween op 'n drafje Het bos in. De sterke beer was gevlucht. Lodo keek hem na. Toen hoorde hij achter zich lachen. „HahahaDat heb je kranig gedaan, jongen... Nog net op tijd!", lachte het hoofd van doctor Marciolo. 1077-108 ADVERTENTIE Ook voor Hollandse beurzen de Engelse Plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 20-24 - Tel. 11932 (Verkort weergegeven Woonproblemen. Al is het woonpro bleem niet gemakkelijk op te lossen, 't mag echter geen reden worden tot onrecht vaardigheden en als er ergens een grote onrechtvaardigheid bestaat, dan is het wel tegenover de ongehuwden. Komt een on gehuwde aan het bureau met een aanvraag voor woonruimte, dan gebeurt het niet zel den dat hij of zij wordt afgepoeierd met een: „O, ben u niet getrouwd? Wat doet u hier dan eigenlijk?" Wel „mag" de onge huwde een onrechtvaardig hoog tarief aan belasting betalen. Een overblijfsel uit de bezettingstijd, waarvan de opruiming steeds op de lange baan wordt geschoven. De ongehuwden worden overgeleverd aan kamerwoekeraai-s, die een ongelofelijke prijs durven vragen voor een „gemeubi leerde" kamer. Wat doet de overheid tegen zulke woeker? Niets. In het maandelijks orgaan van de Nederlandse Vrijgezellen- bond stond een „Open brief aan alle over heidsinstanties die het aangaat" in duide lijke, controleerbare cijfers uitgerekend, hoe iemand uit een huis, waarvoor hij zelf f 140 huur per maand betaalt, een netto winst wist te halen van zegge en schrijve f 550 per maand. Komt er een huurverhoging, dan wordt de huur per kamer met hetzelfde percentage verhoogd, zodat ook de winst met dit percentage ver hoogd wordt. Kunt u zich voorstellen, dat zulke verhuurders naar een huurverho ging zitten te snakken? Maar wie betaalt het gelag? De ongehuwde kamerhuurder. Deze hoge huur dan, verhoogd met de hoge belasting, verhoogd met de premie voor pensioenfonds, waarin berekend de bijdrage voor het weduwe- en wezenfonds (ook een onrechtvaardigheid in zich te genover de ongehuwde), doen het bruto salaris van een ongehuwde aardig slin ken. Daarvan moeten velen dan ook nog hun eethuis betalen. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen, terwille van de rechtvaardgheid, de ongehuwde aanvrager om woonruimte, in volgorde op de lijst te plaatsen en bij ter beschikking komen van ruimte, geen on derscheid te maken tussen gehuwd en on gehuwd? Waarom zou b.v. een in haast ge huwd stel meer rechten hebben dan een ongehuwde, die haar of zijn sporen in het maatschappelijk leven reeds ruim ver diend heeft? Dit wil niet zeggen, dat b.v. een ongehuwde van 21 jaar direct maar in aanmerking zou moeten komen voor woonruimte, maar als iemand de leeftijd van 35 a 40 jaar bereikt heeft, heeft deze toch wel recht op iets eigens. Ook een heel huis wordt niet verlangd. Er zijn genoeg kleine woninkjes, juist geschikt voor 1 persoon. In sommige steden heeft men reeds begrip voor deze categorie van landgenoten en worden bij de nieuw te bouwen woninkblocs de „onvoordelige .hoeken" als 1-persoonswoning geconstru eerd. Maar dit is helaas nog veel te weinig. Vergeet u niet, dat het aantal ongehuwde volwassenen op 12 pet. van de bevolking v/ordt geschat. Er heeft zich in ons land al een bond gevormd, die de belangen van de onge huwden wat betreft belasting en woon ruimte, behartigt. Deze bond heeft al veel bereikt, maar tevreden is hij niet. Hopelijk hebben de gehuwden hieruit enig begrip voor de rechten van de onge huwden gekregen en zullen zij deze groep van medemensen niet alleen als citroenen beschouwen, die uitgeknepen moeten wor den. Ook de ongehuwden zijn nodig in de samenleving. Alph. M. B. Voor de zevende keer zullen als onder deel van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord, in de Agnietenkapel in Amster dam door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in samenwer king met het Belgisch ministerie van Open baar Onderwijs twee vakantiecursussen voor Belgische docenten worden gehouden. De eerste is van 8 tot 24 juli en de tweede van 29 juli tot 14 augustus, respectievelijk voor leraren bij het middelbaar onderwijs en voor onderwijzers. De cursussen hebben ten doel zowel de Walen als de Vlamingen een indruk te ge ven van het Nederlandse culturele leven. (Van onze correspondent in Bonn) De 58-jarige Westduitse minister van Posterijen, Ernst Lemmer, die vroeger journalist voor binnen- en buitenlandse kranten in Berlijn was, is de eerste minis ter, die in West-Berlijn een permanent bureau heeft opgericht voor vijf P.T.T.- ambtenaren. Aan de gevel prijkt een zwart bord met de Duitse adelaar en het opschrift „Het bondsministerkantoor Berlijn". Mi nister Lemmer was van plan elke week tenminste twee dagen in Berlijn te wer ken, maar hij zit er drie of vier dagen in de week. Hij hoopt dat andere ministers zijn voorbeeld zullen volgen en ook een filiaal in West-Berlijn zullen opzetten. Op de werf van Verschure en Co. te Amsterdam is de mijnenveger „Sneek" in dienst gesteld. De „Sneek" is de dertigste mijnenveger van de 32 schepen tellende „Dokkum-klasse", die alle naar Neder landse gemeenten zijn genoemd. Een der directeuren van de werf droeg het schip over aan de plaatsvervangend vlagofficier materieel, commandeur E. J. Gallas. De burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, offreerde namens zijn gemeen te een door de Friese kunstschilder Dick Osinga vervaardigd werk, voorstellende een wedstrijd van zeiljachten op het Sne- kermeer, enige boekjes over de geschiede nis van Sneek en herinneringsmedaljes voor elk lid van de bemanning. OJ „Ik beschuldig niemand persoonlijk. Ik beschuldig allen tegelijk, die verzuimd hebben de menselijk heid in acht te nemen en een grove schuld op hun schou ders laadden. Zij schonden tezamen de rechten van onze burgers en dreven tot de oorlog, die thans is ontstaan." Hij pauzeerde even en keek om zich heen. „Jaren geleden," zei hij toen, „werd in een der zuide lijke staten een kleine negerjongen vermoord door twee blanke mannen. Hij werd aan handen en voeten gebon den en in een rivier geworpen. Zijn misdaad was ge weest, dat hij op brutale toon „goodbye" had gezegd tegen een blanke vrouw. Zijn moeder vertelde later aan verslaggevers, dat zij hem nadrukkelijk gewaarschuwd had en hem had verteld, dat hij desnoods voor de blan ken op de knieën moest gaan liggen, als zij dat eisten. De afchuwelijke misdaad, goodbye te zeggen tegen een hoogstaande, blanke vrouw, werd op afschuwelijke wijze gestraft. Dit negerkind werd op barbaarse wijze uit het ieven weggerukt om iets, wat wij in onze moderne tijd niet meer als een vergrijp aanvoelen. Wij zijn tot het in zicht gekomen, dat kinderen niet gedood mogen worden wanneer zij iets doen, dat in hun kinderlijke natuur ligt. De negerjongen had zin, brutaal te zijn. Ieder kind heeft wel eens lust, volwassenen te weerstaan of te negeren. Wij verbieden dat heden ten dage onze kinderen wel, doch niet op straffe van de dood. Wat wij echter wel doen en ik kan niet inzien dat het minder barbaars is wat wij wel doen is, onze kinderen op straffe des doods verbieden hun kinderlijke neiging tot achteloos heid en onbezonnenheid bot te vieren. Een echt kind moet op bepaalde momenten, als bij ingeving, onbezon nen en achteloze daden kunnen doen. Het moet kunnen springen en rennen en dansen maar wij verbieden het aan hen, op straffe des doods. Want een kind, dat op volkomen natuurlijke wijze een ren neemt naar de andere kant van de straat, wordt ver pletterd door een auto. Het wordt dood opgenomen en men leest dan in de krant, dat het onvoorzichtig heeft overgestoken, en dat de bestuurder van de auto een aan rijding niet meer kon voorkomen. Natuurlijk kon hij die aanrijding niet voorkomen. Wanneer men iemand de vrijheid geeft, met meer dan honderd kilometer snel heid over een weg te razen aan weerskanten waarvan kinderen spelen, moet men niet verwachten dat onge lukken kunnen worden voorkomen. Op deze wijze ont nemen wij onze kinderen een natuurlijk levensrecht. Wij durven zelfs kleuters van drie en vier jaar te ver wijten dat zij niet goed uitkijken. Wat kan een kind van die leeftijd weten van de noodzakelijkheid om goed uit te kijken? Daarom worden kinderen en honden nog steeds in massa's doodgereden. Het is in strijd met hun wezen en hun natuur, dat zij leven op een wereld waar van het oppervlak onveilig wordt gemaakt door niets ontziende monsters." Hij zweeg geruime tijd. Sommige der juryleden zaten strak naar hem te kijken, alsof hij iets verteld had dat volkomen nieuw voor hen was. Anderen hadden de ogen gesloten en dachten diep na. Een man in een manchester pak, die op de derde plaats van links in de jurybank zat, snoot luidruchtig zijn neus. Hij had drie maanden ge leden een dochtertje van vijf jaar verloren bij een aan rijding vlak voor zijn huisdeur. Mc Really verbrak de stilte. „Ik weet," zei hij, „dat velen zich verbazen over het feit, dat ik als aanklager in dit proces wens op te treden. Zij zeggen dat het mijn relaties geen goed zal doen en dat het mijn reputatie zal schaden, omdat het een be lachelijke vertoning is, een proces te voeren tegen een symbolische misdadiger. Doch ik ben ervan overtuigd, dat er zelden in de geschiedenis der Verenigde Staten een proces met meer reden is gevoerd. Er is zelden op meer brutale, onbeheerster wijze een recht van Amerikaanse burgers geschonden dan in deze moderne tijd. Wat gij, juryleden, zult besluiten aan het einde van deze behan deling, zal van onberekenbare invloed zijn op het leven der mensen in de Verenigde Staten van Amerika. Ik weet, dat ergens in deze staat een stad, die kort geleden uit de grond oprees als het voorbeeld van wat energie en initiatief, tezamen met edele en vooruitziende huma niteit, vermag te wrochten een stad, die Life City heet, wacht op uw oordeel. Het duel tussen barbaars heid en beschaving heeft zich in die stad geconcentreerd. Ik weet, dat onze regering niet zal aarzelen, de uitslag van dit proces tot toetssteen van haar beslissing over de toekomst van Life City te maken en dat van het mo ment uwer beslissing af iedere stad in ons vaderland het zich tot een eer en een plicht zal rekenen, uw oordeel te honoreren. Als gij meent, dat deze mensenslachting door de techniek ongehinderd mag voortgaan, verklaart dan dat de beklaagde onschuldig moet worden geacht. Als ge van oordeel zijt, dat de vrijheid onzer burgers is geschonden en een grove schuld aan de dood van zo on telbaar velen duidelijk is aangetoond, verklaar dan de beklaagde schuldig en voeg een nieuw hoofdstuk toe aan de heldhaftige strijd van Amerika op de bres in de muur der beschaving." McReally wiste zich het voorhoofd af en ging zitten, na een lichte buiging te hebben gemaakt in de richting van het hof en de jury. Er was even stilte, en men hoorde een zacht gemom pel op de publieke tribune. Toen klonk de krakende stem van Lincoln: „Het woord is aan de verdediging." HOOFDSTUK XI Stephenson stond op. Zijn martiale figuur met de bre de schouders en de dikke nek stak hoog boven de tafel uit, waarop zijn papieren gerangschikt lagen. „Geacht hof, heren van de jury." Zijn stem had een volle vibrerende klank als van een geroutineerd operazanger, die ook bij het spreken zijn talent oefent. „Met stijgende verbazing zult gij, evenals ik, het in zeker opzicht knappe betoog van de aanklager hebben ge volgd," zei hij. „Met verbazing, omdat hij volkomen na liet duidelijk te maken tegen wie zijn straffe beschuldi gingen nu eigenlijk waren gericht. Ik meen te hebben mogen concluderen, dat de aanklager in dit symbolische proces een verwoed tegenstander is van de voortgang der moderne techniek, ook al heeft hij getracht dit te ont kennen. Ware hij het niet, dan zou hij immers hebben moeten toegeven dat er velerlei andere oorzaken zijn in onze moderne tijd, die een mens ontijdig kunnen doen sterven en hij zou de ganse techniek van moord heb ben moeten beschuldigen, doch tegelijkertijd dit ver schijnsel hebben moeten aanvaarden als een onontkoom baar produkt der ontwikkeling, die hem en alle andere mensen ontelbare voordelen, onberekenbare comfort en vergroting van levenskansen biedt. De vooruitgang der medische wetenschap is immers nauwverbonden met de techniek en zelfs met de zozeer gesmade auto. Een dok ter, die snel ter plaatse kan zijn, kan een mensenleven redden. Dit simpele voorbeeld toont de onontkoombaar heid en noodzakelijkheid van de moderne techniek aan, en bovenal haar nuttigheid en onmisbaarheid." Wordt vervolgd). Baptistencentrum. De Unie van Bap tistengemeenten in Nederland heeft, in sa menwerking met de Baptistenjeugdbeweging en de Baptistenvrouwenbeweging aange kocht het buitengoed „De Vinkenhof" te Zeist, waar het Nederlandse Baptistencen trum gevestigd zal worden, dat enerzijds het nieuwe seminarium voor de opleiding van predikanten zal omvatten en dat anderzijds vormings- en conferentieoord zal worden. P.v.d.A.-confercntie. De Partij van de Arbeid zal op 16 maart in Den Haag een conferentie houden over 't vraagstuk van de bezitsvorming. Mr. Th. J. A. M. van Lier, vice-voorzitter van die Katholieke Werkge meenschap van de P.v.d.A.; drs. J. M, den Uyl, directeur van de Wiardi Beckmanstich- ting, en ir. H. Vos zullen inleidingen houden. Geld uit brieven gehaald. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf geëist tegen een 34- jarige hoofdbesteller der P.T.T., aan wie ten laste was gelegd dat hij vorig jaar geld uit brieven had gestolen, totaal ongeveer 1500. Voor dit geld had hij een televisietoestel en een bandopname-apparaat gekocht. Nieuw stadhuis. Het ontwerp van de Amsterdamse architect Jb. Schipper jr. is in de prijsvraag voor een nieuw stadhuis te Zaandam bekroond. Vijf architecten zonden ontwerpen in. De bouwkosten van het nieuwe raadhuis worden op vier miljoen gulden geraamd. Verduistering. Een jaar en zes maan den gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank tegen de 40-jarige inspecteur van een levensverzeke ringsmaatschappij, die terechtstond wegens verduistering van 10.000, welk bedrag hij aan premies had ontvangen, maar niet afge dragen. Havendiefstallen. De politie te Am sterdam heeft zeven havenarbeiders ge arresteerd, die verdacht worden van dief stal van een aantal goederen, afkomstig uit een Nederlands zeeschip, dat in de Amster damse haven lag. De arbeiders, allen afkom stig uit de kop van Noordholland, hebben een bekentenis afgelegd. Saldo. Het batig saldo van de tentoon stelling der geschenken, die de Koningin en de Prins bij hun bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen in 1955 ontvingen, be draagt 16.000. De Koningin heeft aan mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigde minister van Suriname, en aan mr. W. F. M. Lampe, ge volmachtigde minister van de Nederlandse Antillen, ieder de helft van dit bedrag over handigd. Het zal gebruikt worden voor de uitbreiding en inrichting van een creche voor kinderen van werkende moeders te Paramaribo en voor kankerbestrijding en nazorg van tbc-patiënten in Curagao. ZATERDAG 2 MAART Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De stad der desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gold rush", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Brinkmann: „Youth for Christavond". De heer Aart Romijn over „Uit de boekenkeu- ken van een schrijver", 8 uur. ZONDAG 3 MAART Minerva: „Gold Rush", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Koning der melodieën", alle leeft., 10.30 uur. „Bonjour Katrin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Roxy: „De stad der desperado's", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Desiree", 14 jaar, 11 uur. „De straat der geverfde lippen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „A song to remember", alle leeft., 11 uur. „Boezem vrienden", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het verloren continent", alle leeft., 11 uur. „Sissi, de jonge keizerin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „The Phenix-City story", 18 jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „Op hoop van zegen", 8 uur. Cultura: Wijdingsmorgen van de Ned. ver. v. Spiritisten „Harmonia". Spreker de heer S. Lubiensky, 10.30 uur. Zuiderkapel: Rev. G. Brucks, 10 uur; Ed. W. Pera, 5 uur en Jan van Gijs, 8 uur. Bakenessergracht 63, Wij- dingsdienst van het Rozekruizersgenoot- schap, 10.30 uur. Kapel Nieuw Vredenhof: Prof. dr. K. H. Miskotte over „Kerkgang tegen de verveling", 7 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, 1 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Dorpskerk Spaarndam: Bij zondere dienst, 7 uur. MAANDAG 4 MAART Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. RoXy: „Schoten in de nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw", 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Stadsschouwburg: Nederlandse Comedie met „Aparte tafels", 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr. H. S. Visscher over „Experimentele poëzie" voor Volksuniversiteit. 8 uur. Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met toe spraak. 8 uur. Brinkmann: Ver. de Vrije Gemeente. E. Frater Smid over „De kerk als exponent van de twijfel". 3 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk evangelisaliecomité. Ds. J. Kroon, 8 uur. Zangdienst van 7.30 u. af

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6