SPORT TIJDENS HET WEEKEINDE Om de wereldtitel schaken "MACKS" De opstellingen Laag peil in driebanden- toernooi in Arnhem Queenly Bertha, zuster van Mac Kinley krijgt het zwaar „Cupfinal"-sfeer in Bournemouth Twee nederlagen voor Van der Linden Zal Smyslov er ditmaal in slagen de oudere Botwinnik te verslaan 7 HOCKEY De vijfde testmatch Zuidafrikanen scoorden traag op eerste dag GYMNASTIEK KOREBAL HANDBAL WATERPOLO Wereldrecord Zenta Gastl wordt toch erkend KOERSEN IN HILVERSUM Poolverbod in Utrecht Rusland en Zweden nog ongeslagen in Moskou „Trofee Gentil" dit jaar voor Ercole Baldini NederlandBelgië voor oud-internationals A. Geesink doet mee in de worstelkampioenschappen Peter Post uit de strijd in zesdaagse van Louisville ZATERDAG 2 MAART 1957 Van de clubs uit het betaalde voetbal van de KNVB komen zondag alleen RCII en EDO in het veld. Eerstgenoemde speelt de moeilijke uitwedstrijd tegen Sittardia, terwijl EDO de volle winst zal proberen te behalen tegen Helmond. En de kansen? De RCH-ers doen het de laatste weken, zoals bekend, niet zo best meer en zullen het vooral ook tegen de Limburgers op eigen terrein zeer hard te verduren krijgen. Een overwinning zien wij niet in het verschiet voor de Racing, doch een nederlaag be hoeft het nu direct ook niet te worden. EDO heeft in het Noorder Sportpark in Haarlem een beste kans op de overwin ning. De Brabanders hebben een wedstrijd minder gespeeld en hebben niet minder dan vijf punten minder dan de Haarlem mers. Winnen de EDO-ers en daar be staat alle kans toe dan bestaat er nog alle kans op een redelijker plaats in de naaste toekomst. De stand is op het ogenblik: BI. Wit 21 16 1 4 33 51- -19 Stormvogels 20 10 7 3 27 36- -28 HDVS 20 11 4 5 26 51- -34 Volendam 18 9 5 4 23 47- -32 Sittardia 20 10 3 7 23 49- -38 DFC 20 9 5 6 23 46- -38 Excelsior 20 6 11 3 23 27- -26 RCH 18 7 7 4 21 31- -21 SHS 20 6 8 6 20 40- -37 Vitesse 21 6 8 7 20 30- -27 Rigtersbl. 19 6 6 7 18 36—42 EDO 21 7 4 10 18 28—39 Helmond 20 5 3 12 13 35—48 Fortuna (V) 19 4 2 13 10 24—46 AGOVV 20 3 4 13 10 24—50 EBOH 19 2 4 13 8 21- -51 Amateurvoetbal In de tweede klasse A van de amateurs staat VVB een lastige thuiswedstrijd te wachten tegen Hollandia, dat een van de belagers is van de bovenste plaats. Een puntenverdeling ligt in de lijn der ver wachtingen. Ook Schoten gaat op eigen veld een spannende wedstrijd tegemoet. Het ontmoet Beverwijk, dat er evenals de Schotenaren verre van best voor staat. De thuisclub geven wij de beste kansen op de zege. Zandvoortmeeuwen moet in Zaan dijk tegen de club van die naam kunnen winnen, terwijl IiBC in Heemstede tegen West-Frisia met een gelijk spel al tevre den kan zijn. De KennemersDEM is een wedstrijd van ploegen die elkaar niet veel toe zulien geven. Kennemers geven wij evenwel de beste kansen op de volle winst. In de tweede klasse B speelt HFG een uitwedstrijd tegen TOG en zal ongetwij feld alle krachten moeten inspannen om het veld rnet een overwinning te verlaten. Vooralsnog houden wij het op een gelijk spel. In de derde klasse zijn vastgesteld: Al ways-Forward—ADO '20, Alcmaria—Vi tesse '22, Kinheim—Velsen, Assendelft— EI-IS, Terrasvogels—KW en TYBB—Voor burg. In de vierde klasse worden gespeeld: AGS—Halfweg, ASV/ArsenalWH, Onze Gezellen-Bloemendaal. BDHC moet nog steeds op de beslissing de in de gewestelijke eerste klasse blijven wachten, want nadat verleden week de wedstrijden door de slechte weersomstan digheden geen doorgang vonden, steekt nu de dames-interlandontmoeting tegen Schotland, welke ontmoeting zaterdag in Aberdeen zal worden gespeeld, een spaak door het wiel. De Ever Swift-dames gaan de reis naar Amsterdam ondernemen, terwijl de kam- pioensploeg van Zandvoort op visite gaat bij Terriers en door een overwinning on geslagen kan blijven. In de onderbond kunnen de Saxen burgers-dames eindelijk weer eens in het veld verschijnen, indien de ontmoeting tegen Pinoké doorgang kan vinden. De heren zijn in de eerste klasse vrij wel uitgespeeld, want nog slechts de wed strijd Laren tegen Togo staat op het pro gramma, welke ontmoeting in een zege van de kampioenen kan eindigen. BMIiC is uitgespeeld en als laatste in de eerste klasse geëindigd. Gezien het competitie verloop dit seizoen zullen de Bloemen dalers dit echter zeker niet zo tragisch op vatten, want het sterk verjongde elftal heeft ongetwijfeld goede perspectieven voor het komende seizoen. In de overgangsklasse zullen Kampong en Amersfoort via een beslissingswedstrijd in de overgangsklasse uitmaken, welk elf tal dit jaar de kampioensvlag zal mogen hijsen. De Alliance-heren staan nog steeds in de gevaarlijke zone en ook de uitwed strijd tegen Delftse studenten betekent geen eenvoudige oplossing voor Alliance. Voor Haarlem en omgeving betekent de ontmoeting aan de Brederodelaan tussen HBS en Zandvoort, ondanks het feit dat de beslissing reeds is gevallen, de grote strijd, waarvoor zeker nog wel belangstel ling zal bestaan. Nu de competitie reeds vroegtijdig be ëindigd is en vele elftallen voor de beker competitie zijn uitgeschakeld, zal weder om een Kennemerland-toernooi worden gehouden, waaraan door niet minder dan acht dames- en acht herenelftallen zal worden deelgenomen op zondag 31 maart. Alle wedstrijden worden gespeeld op de terreinen van BMIIC; de finales worden Op de eerste dag van de vijfde en laatste testmatch tussen Zuid-Afrika en Engeland hebben de gastheren, die de toss wonnen en batten kozen, 138 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets. Aangezien de bats- men apelleerden tegen het slechte licht, moest twintig minuten voor het vastgestel de tydstip worden gestopt. Zuid-Afrika had een slechte start. De eerste 21 runs kostten reeds drie wickets. Slechts langzaam steeg de score daarna. Voor hun 138 runs hadden de „springbok- ken" 5 uur en 43 minuten nodig. Topscorer werd Endean met 68 runs. Met Van Rijne- veld, die met 17 not out bleef, voegde hij voor het zesde wicket 60 runs aan het totaal toe. Hier had het tweetal ongeveer 2V2 uur voor nodig. Bailey was ook ditmaal de Engelse bow ler die het meeste succes had. Niet alleen nam hij en nog wel in slechts 20 overs 3 wickets voor 18 runs, doch hij slaagde er tevens in Goddard voor 2 runs uit te schakelen. Van 'e rubber van 5 wedstrijden heeft Engeland er 2 gewonnen en Zuid-Afrika 1. Een ontmoeting is in een draw geëindigd. Om de balans in evenwicht te brengen zal Zuid-Afrika dus de laatste wedstrijd moe ten winnen. gespeeld op het terrein van HBS aan de Brederodelaan in Bloemendaal. Zondag houdt de Kennemer Turnkring in de turnzalen aan de Badhuisstraat in Haarlem een dual-meet tegen de turn kring Westfriesland. Laatstgenoemde Kring had verleden jaar reeds om een dex-gelijke wedstrijd verzocht, doch de Kennemer Turnkring kon toen door an dere gebeurtenissen hieraan geen gevolg geven, zodat de wedstrijd uitgesteld moest worden tot dit jaar. De wedstrijd van zondag belooft interes sant te worden omdat het voor de eerste keer is, dat beide Kringen elkander zullen ontmoeten in een wedstrijd, waarin van iedere Kring zullen uitkomen acht meisjes en zes jongens in de ochtendwedstrijd en acht dames en zes heren in de middagwed strijd. Bij de meisjes en dames is het een open vraag, wie sterker is, daar in groepen van beide Kringen zeer goede turnsters zullen uitkomen o.a. bij Westfriesland Sinie Mus- kee en bij de Kennemer Turnkring de da mes B. Drommel en R. de Wolff, allen be horende tot het Nederlandse Keurcorps. Bij de heren en jongens zullen de West friezen wel de beste kansen maken, daar in de Kennemer Turnkring sedert enkele jaren de geroutineerde krachten zich teruggetrokken hebben en de jongere tur ners nog niet allen op keurturnerspeil staan. Daar het hier echter een Kringen-ont moeting betreft, dus de resultaten van alle deelnemers(sters) per Kring worden samengesteld voor het Kringtotaal, kun nen de Kennemer Turnkring-gymnasten mogelijk nog voor een overwinning zorgen, zij het dan een kleine. Van de Haarlemse tweedeklassers komt zondag slechts Aurora in het veld; voor de overige drie ploegen zijn geen wedstrijden vastgesteld. Aurora I moet op bezoek bij de kopploeg Roda in Westzaan; een Haar lemse nederlaag ligt in de lijn der ver wachtingen. In de derde klasse speelt Nieuw Flora tegen KCN in Amsterdam, dat wel pers pectieven voor de gasten inhoudt. Oost hoek daarentegen zal in Den Helder tegen KVH een nederlaag moeten incasseren. Voor de reserve-klassen zijn nog vast gesteld Groen Geel 3-Oosterkwartier 2 en BEP 2-Watervliet 2. Zondag komen de districtsploegen na een langdurige rust weer in actie. De herenploeg van Rapiditas speelt voor de eerste klasse om elf uur aan de Van Oos ten de Bruijnstraat in Haarlem tegen het Utrechtse Attila. De Utrechtenaren kun nen de punten uitstekend gebruiken, de Haarlemmers moeten dan ook op felle tegenstand rekenen. De Concordia-dames ontmoeten om twee uur eveneens op eigen veld Vriend schap. De gasten staan belangrijk beter geklasseerd dan de rood-witten, zodat Concordia op papier weinig kans op een zege maakt. Het herenteam van Concordia ontmoet in Bussum het in degradatiege vaar verkerende BHC. De Haarlemmers zullen de punten dan ook zeker niet cadeau krijgen. De afdeling- Voor de afdeling ontvangt Rapiditas 2 het Alkmaarse A VA, waarbij van weinig krachtsverschil sprake zal zijn, aanvang half tien. HOC achten wij in Aerdenhout iets sterker dan THB, aanvang twaalf uur. Het Wieringse Tonegido speelt aan de Van Oosten de Bruijnstraat om twee uur tegen het tweede team van Concordia en zal hierna de strijd aanbinden met het derde team van de rood-witten. IJmond 2 speelt op Watervliet in Vel- sen-Noord tegen IJmond 3. Bij de dames coooco3ocooc<x>coocx>ococooo: 8 8 p De eerste divisieclubs van het betaalde p p voetbal en de amateur tweedeklassers uit 8 Haarlem en omgeving komen zondag als p 8 volgt (te lezen van rechts naar links) in 8 8 het veld: Q j-j RCH: Van der Voort; Schoonenberg en f g v. d. Brink; De Jong, Lasschuit en Bies- p g brouck; Brouwer, Hendriks, Van Braam. -1 Kruyer en Koster. 8 8 EDO: Koelemij; Petterson en Vervoort; X Plaizier, Boekelaar en Van Kampenl d Peters, Duivenvoorden, Van Roodselaar, R Snijders en Leon hardt. Amateurs 8 Kennemers: Thijms; Lejeune en K. Min- P, neboo; Horeman. Brethouwer en v. d. 8 8 Sluis; F. Mosk, Van Soest, Fehrendt, J. p 8 Minneboo en J. Mosk. 8 - Beverwijk: Raap; Bafckum en v. d. Pas; p Wol terman, Minneboo en Spanjaard; g Van Oost, Sprenger, Lor jee, Gerrits en p v. Baaien. 0 0 DEM: Aardenburg; Spanjaard en Nies- ten; Starremans, Bakker 'en Goderie; d Van Someren, Burger, N.N., De Vries 8 en Appel. g Zandvoortmeeuwen: Grijmans; Stokman en Zwemmer; Koning, Kerkman en L. Water; Castien, Snoek, S. Water, Vis ser en Koper. Schoten: Kessens; Van Veen en Hogen- dijk; Dinkelberg, Geurts en v. d. Mark; Van Oosten, Sandberg, Otte, Pelser en Woning. HFC: Van der Lee; Dekker en Winter; Bouwman, Molijn en Wijkhuizen; Richelman, De Nijs, Jansen, Molenaar en Domhoff. vermeldt het programma alleen een tref fen tussen Rapiditas en Concordia 3, aan vang half tien. Vanavond om acht uur gaat in het Sportfondsenbad in Haarlem voor een groot gedeelte de strijd tussen HVGB en VZV, doordat verscheidene Haarlemse zwemverenigingen hebben ingeschreven voor de zwemwedstrijden die in Amster dam, om de Hausserbeker, worden gehou den. HVGB 3 gaat in de eerste wedstrijd te water tegen NVA 2. Dan volgt de enige dameswedstrijd van de avond, waarin HVGB 2 en VZV elkaar zullen bekampen. Deze strijd wordt gevolgd door een tref fen tussen de reserves van I-IVGB en VZV, waarna tot slot de reserves van VZV met de Haarlemse Watervrienden hun krach ten zullen meten. Bij wedstrijden in het stadion in Frechen op 29 juli 1956 heeft Zenta Gastl (Oost- Duitsland) de 80 meter horden in 10.6 sec. gelopen en Puck van Duyne-Brouwer de 100 meter in 11.5 sec. De tijd van Zenta Gastl betekende een nieuw wereldrecord en die van Puck van Duyne een even aring van het Europese record. Dit laatste record is inmiddels door de Italiaanse Guiseppina Leone teruggebracht tot 11.4 sec. Aangezien de geldigheid vah de beide prestaties zowel tijdens het congres in Melbourne als op het kalendercongres in Londen in twijfel was getrokken heeft onze landgenoot A. Paulen dezer dagen in opdracht van de I.A.A.F. in Frechen een onderzoek ingesteld waarbij hij o.m. de windmeter en het wedstrijdrapport heeft gecontroleerd. Zijn conclusie luidde dat op 29 juli aan alle vereiste voorwaarden is voldaan en dat niets een officiële erken ning van deze verrichtingen als records in de weg staat. De middagpartijen van vrijdag van het toernooi om het kampioenschap van Ne derland hoofdklasse driebanden, stonden op zeer laag peil. Alle deelnemers bleven onder de limiet van 0.575, zodat gevaar van halve degradatie voor alle deelnemers is toegenomen. Ook voor Kruythof en Kok, die tot dusverre een goed gemiddelde had den kunnen handhaven. Maar zij speelden tegen elkaar een zeer langdradige partij. Deze partij bracht pas tegen het einde enige spanning omdat geen van beiden een belangrijke voorsprong had kunnen nemen. Het werd tenslotte remise. Beide cracks leden aan een opmerkelijk gebrek aan maatgevoel. Louwaard rekende af met de deze mid dag teleurstellende Van der Linden door Zondagmiddag kan in het Hilversumse Sportpark de 8-jarige Queenly Bertha haar steeds groeiende klasse opnieuw met een overwinning bewijzen. Deze zuster van de grote crack, Mac Kinley, is even eens als haar broer laat op toeren ge komen, maar nu zij de juiste cadans ge vonden heeft presteert zij zeer veel. Zij krijgt tegen de uitgesprogen flyer Spencer Gay's Zoon geen gemakkelijke taak, doch indien zij haar koers wederom besluit met de van haar langzamerhand bekend ge worden eindrush zal de grote hengst haar niet kunnen houden. Nerva en Rudolf G zullen de andere plaatsen kunnen be zetten. Bij deze overwinning voor stal Geersen zal het wel niet blijven, want ook met Trudi Trothan heeft de kampioen de zege in handen. De sterke vos zal Sam Spencer en Roi de Cinq Mille zelfs gemakkelijk achter zich kunnen houden. Een verras sing kan komen van Shadow, die na een lange rust weer eens in de baan komt. In het internationale nummer ziet het er naar uit, dat deze keer stal v. d. Veen de hoofdrollen zal spelen met zijn drie vertegenwoordigers, waarvan Padua de beste wordt geacht. Het andere kanspaard is d'Isracl L B, maar de mogelijke out sider is Pelikaan S. In het openingsnummer geniet Uil veel vertrouwen en indien hij zich rustig ge draagt zullen zijn aanhangers hierin ook niet worden beschaamd. Utopie, Uranie Hollandia en Uria S zullen eveneens in de kopgroep te vinden zijn. Matt Busby, de manager van Manchester United is er niet gerust op. Hij ziet de cupwedstrijd van zijn team tegen Bournemouth, een derde-devisieclub met bescheiden aspiraties, met angst tegemoet. Zeer te recht merkte mr. Busb.v op: „een team dat' er in slaagt Wolverhampton Wanderers op eigen terrein te kloppen, en dat vervol gens het stoute stukje uithaalt om Tottenham Hotspur, nota bene de run ner up van de eerste divi sie, te verslaan, is voor ons een geduchte tegenstan der". Maar met een waar schuwing aan het adres van Bournemouth besloot hij zijn visie op de komen de wedstrijd: „mijn jon gens zullen zaterdag spelen alsof het de cup-final is". Niet alleen Matt Busby wacht met spanning op wat gaat gebeuren. Het ge hele stadje Bournemouth, gelegen aan de Engelse zuidkust, is in rep. en roer. De rode en witte kleuren van de plaatselijke club komt men overal tegen. En zelfs van de motorkappen van de taxi's wapperen de rood-witte linten. Wel zijn er nog acht teams over, die vandaag in de kwart-fina les hun kansen op de be geerde trofee zullen verde digen, maar de niet-inge- wijde lezer van de Engelse bladen zal toch stellig de indruk krijgen dat het er slechts twee zijn: Bourne mouth en Manchester Uni ted. Dat ook de wedstrij den West Bromwich Al bion-Arsenal, Birmingham City-Nottingham Forest en Burnley-Aston Villa voor de bekercompetitie van het grootste belang zijn, dat schijnt de overi gens toch zo nuchtere Engelsman te vergeten. 1-Iet is jammer voor Bournemouth, dat. de club een accomodatie heeft die het slechts aan 26.000 toe schouwers mogelijk maakt dè strijd te volgen, want velen hebben te meer. daar de ploeg aller sympa thie won door te besluiten de prijzen voor deze ont moeting niet te verhogen hun wens een kaartje voor deze wedstrijd te veroveren niet in vervul ling zien gaan. Zij zullen nu via de radio of uit de krant moeten vernemen of Manchester United een kans houdt op de „treble" het behalen van de kam pioenstitel, de Europese beker en de F.A.-cup dan wel dat Bournemouth, het clubje uit de derde divisie, voor de sensatie in deze bekercompetitie heeft ge zorgd. Sandra liep vorige week een beste koers en indien de merrie repeteert zal zij ook over deze langere afstand Tilda O en Upupa S de baas kunnen blijven. In de 1-Iermit-prijs gaat de voorkeur naar Swift Hanover, die betrouwbaarder is geworden en waarvan Tourtcrelle nu wel de dupe zal worden. Robert Taylor met zijn handi cap van 25 meter staat zwaar, maar niet onmogelijk. Betere kansen heeft pikeur v. d. Berg met Quichotte in de Ralf-prijs, waarin de mer rie in staat wordt geacht Tira en Paul Spencer te kloppen. Niet minder spannend zal het zijn in het amateursnummer, waarin Rhea 40 meter voorgift moet ge ven. De merrie is de sterkste van het hele gezelschap, zodat zij in de eindstrijd de minder sterke Rocena en Regina Spencer zal kunen achterhalen. Tenslotte is er dan nog in de tweede afdeling van de I-Iermit-prijs een over winning te verwachten van True Spencer, vóór Sylvia Hanover en de outsiders Sir Henry en Sador B. Op zondag 10 maart wordt in het Hil versumse Sportpark de laatste meeting van dit winterseizoen gegeven. In twee in ternationale draverijen zullen zeer sterke velden aan de start komen, o.a. met de Zweedse cracks Tampiko en Marta Rapp- son. 0 De Belgische merrie Mary Frisco, die door haar buitengewone capaciteiten de „Belgische Gelinotte" wordt genoemd, zal eveneens van de partij zijn, evenals de Franse hengsten Emden en Forges. De officier van Justitie in Utrecht heeft vrijdagmiddag een poolverbod opgelegd aan de supportersvereniging Elinkwijk. Tevens heeft de Utrechtse politie in zijn opdracht een procés-verbaal opgemaakt voor een proefproces, waarbij door de vereniging een lange lijst met vragen moest worden ingevuld. Een tweede sup portersvereniging van Elinkwijk heeft eveneens een dergelijk bezoek van de Utrechtse politie gehad. Inmiddels hebben beide verenigingen hun activiteiten ge staakt. Het toernooi om het wereld- en Europese kampioenschap ijshockey is in Moskou voortgezet De uitslagen warén: Zweden Oostenrijk '00 (tussenstanden 30, 20, 50). Oost-DuitslandJapan 92 (30, 2—1, 4—1). Na de zesde dag luidt de stand: Rusland Zweden Tsj echoslowakije Finland Polen Oost-Duitsland Japan Oostenrijk 59— 3 31— 4 27— 3 11—20 15—26 14—33 8—36 4—44 OP DINSDAG 5 MAART ZAL Botwinnik voor de vierde maal aantreden voor de strijd om de wereldtitel en voor de derde maal zal daarbij Smyslov zijn tegen stander zijn. Plet eerste treffen tussen deze twee grote rivalen speelde zich af in het jaar 1948. In 1946 was de wereldkampioen Aljechin overleden, waardoor de titel vakant geworden was. Voor het eerst kon toen de Fédération Internationale des Echecs (F.I.D.E.), de Wereldschaakbond, haar invloed op dit uiterst belangrijke terrein laten gelden. Vóór de dood van Aljechin was de strijd om de wereldtitel altijd een privé-aangelegenheid geweest, waarin de F.I.D.E. geen zeggenschap had. Maar nu had ze de kans en hield zich op haar jaarlijks congres uitvoerig met deze zaak bezig. Besloten werd in 1948 een zeskamp te organiseren, waarvan de winnaar zich wereldkampioen zou mogen noemen. De deelnemers zouden zijn Euwe (Neder land), Fine en Reshevsky (beiden Ver. Staten), Botwinnik, Keres en Smyslov (allen Rusland). Aangezien Fine de uitnodiging niet kon aanvaarden, werd er een vijf kamp gespeeld, deels in Den Haag, deels in Moskou, dat tenslotte Botwinnik de titel opleverde, vér voor zijn concurrenten. De F.I.D.E. bleef intussen niet op haar lauweren rusten. Zij stelde regels vast volgens welke het spelen om de wereld titel moest geschieden. De regeling kwam hierop neer, dat de gegadigden uit de bij de F.I.D.E. aangesloten landen zich eerst in zone-toernooien konden kwalificeren voor een zgn. interzonaal toernooi. De hoogst geplaatsten uit het interzonale toer nooi zouden elkaar ontmoeten in een Kan didatentoernooi, dat de uitdager van de wereldkampioen zou opleveren. Als sluit stuk van deze vierjarige strijd zou dan de titelmatch plaats vinden. Opgemerkt zij, dat titelmatch en zonetoernooien steeds in hetzelfde jaar worden gehouden, zodat een maal per drie jaar een titelmatch op het programma staat. De eerste van deze titelwedstrijden viel dus in 1951 en Bronstein was de uitdager. De match omvatte 24 partijen en bleef tot het einde spannend. Botwinnik behield de titel, doch op het nippertje, want de eind stand was 1212. Grillig De tweede titelmatch kwam in 1954 tot stand en hierin trad Smyslov voor de eer ste maal als uitdager op. De match had een grillig verloop. Reeds na vier partijen had Botwinnig een voorsprong van drie punten, zodat men een overweldigende zege van de wereldkampioen verwachtte. Het liep even wel anders. Halverwege de match had Smyslov zijn achterstand reeds ingehaald en van dit ogenblik af gaven de twee spe lers elkaar weinig of niets toe. Tenslotte behield Botwinnik opnieuw de titel, maar wederom kon hij zijn tegenstander niet verslaan en ook ditmaal eindigde de match in een gelijkspel: 1212. In de afgelopen drie jaar heeft Smyslov opnieuw de positie van uitdager weten te verwerven. Verleden jaar won hij het in Amsterdam gehouden Kandidaten-toernooi, waardoor hij voor de derde maal de kans krijgt de wereldtitel te veroveren (1948, 1954 en 1957). En hoe staan de kansen? Er bestaat in schaakkringen een duidelijke neiging de uitdager als favoriet te beschouwen. De argumenten welke men hiervoor aanvoert zijn velerlei. Botwinnik speelt te weinig, zo zegt men; hij kan Smyslov niet een stuk routine voorgeven Het leeftijdsver schil gaat steeds sterker wegen, zo zeggen anderen, die erop wijzen, dat Botwinnik in 1911 geboren is, Smyslov in 1921. Weer anderen baseren hun oordeel op de overweging, dal de boog niet altijd ge spannen kan blijven; Botwinnik is twee maal met een gelijkspel ontsnapt en dat zal hem geen derde maal gelukken, zo redeneert men Merkwaardig is, dat de genen, die in Smyslov de aanstaande we reldkampioen zien en dit waarlijk niet al leen op losse gronden voorspellen, in één adem hun grootste respect betuigen voor de mogelijkheden, die Botwinnig toch altijd nog in zich heeft, ondanks zijn geringere routine, ondanks het verschil in leeftijd. Eigen kunnen Het is wellicht nuttig te onderstrepen, dat beide spelers elkaar bestrijden in een match. Er is een hemelsbreed verschil tus sen het spelen in een toernooi en het spe len in een match. In een toernooi krijgt men elke dag een andere tegenstander voor zich en is men niet uitsluitend op eigen kracht en eigen prestaties aangewezen; daar is men mede afhankelijk van wat anderen onderling en tegen rivalen pres teren. In een tweekamp de zuiverste kracht meting tussen twee spelers bestaan die bezwaren niet. Daar ontmoet men telkens dezelfde tegenstander. Met anderen be hoeft men geen rekening te houden. Uit sluitend de eigen kracht en de eigen pres taties zijn in het geding. Men behoeft in een match niet roekeloos op aanval te spelen teneinde te voorkomen, dat andere concurrenten een voorsprong nemen. Neen, het matchspel stelt zijn eigen eisen, waar op geen vertroebelende factoren kunnen inwerken. Het ligt voor de hand, dat juist in een tweekamp het openingsrepertoire van bij zonder belang is. Ieder der beide combat tanten zal zijn repertoire zorgvuldig kie zen in de hoop dat hij hiermede zijn tegen stander voor lastige problemen kan plaat sen. Degenen, die zich de titelstrijd uit 1954 nog herinneren, zullen stellig nog niet vergeten zijn, hoe hierin de Siciliaanse verdediging en de Franse verdediging in dit opzicht in het centrum der belang stelling hebben gestaan. Factor van belang Er zijn ook psychologische factoren in het geding. Men kan met zekerheid aan nemen, dat Botwinnik zeer goed weet, dat men ditmaal zijn uitdager de beste kansen toekent. En ook Smyslov is hiervan be slist niet onkundig. Hoe zal deze weten schap hun optreden beïnvloeden? Zal Bot winnik '„iel ondei die druk laten ver- Uitdager Smyslov leiden tot agressief optreden? Zal Smyslov kalm als altijd op zo'n kans loeren, of zal hij op zijn beurt fel ten aanval trek ken met de bedoeling reeds spoedig een voorsprong te nemen? Vragen als deze, waarop wij het antwoord zullen moeten afwachten, doorkruisen uiteraard elke kansberekening van technische aard. Hoe dit ook zij, er staat ongetwijfeld een interessante krachtmeting te wachten. De eerste partij wordt op dinsdagavond 5 maart in de Tsjaikovskyzaal te Moskou gespeeld. Het tempo is 40 zetten in 2 1/2 uur. Smyslov moet 12 1/2 punt scoren om zich wereldkampioen te mogen noemen. Botwinnik kan met 12 punten volstaan om de titel te behouden. Er worden drie par tijen per week gespeeld, telkens beginnen de op dinsdag-, donderdag- en zaterdag avond. De maandagen zijn steeds vrije dagen voor de schakers. Op de overige dagen worden eventuele „hangpartijen uitgespeeld. een eenmaal genomen voorsprong steeds verder uit te breiden. Jacobs begon tegen Heinsman veelbelovend. Omstreeks de dertigste beurt speelde hij met een ge middelde van tegen de één, doch daarna werd het aantal poedels ontstellend groot. Zijn voorsprong was echter al zodanig dat Heinsman hem niet meer kon bedreigen. Scholte had tegen Van Dillen geruime tijd een kleine voorsprong. Na de 86ste beurt was het 4239 voor de Eindhove- naar, maar in de volgende beurten was Dillen produktiever, en na 95 beurten was de stand gelijk: 4646. In drie beurten maakte Van Dillen de partij uit, terwijl Scholte door bleef gaan met poedelen. Tijdens de avondpartijen heeft het alge meen gemiddelde van de spelers niet de duw omhoog gekregen, die de toeschou wers zo graag hadden gezien. Kok kwam nog tot 0.555, maar ook dit moyenne is nog beneden de hoofdklasselimiet. Duide lijk was te merken dat er in de eerste plaats om de matchpunten gespeeld werd, tenkoste van het gemiddelde. Kok herstelde zich enigszins na de min der goede vorm in zijn partijen van don derdag. Hij slaagde erin na 90 beurten over Heinsman te zegevieren. Aanvanke lijk kwamen de caramboles van beide spe lers slechts stroef op tafel. Heinsman leid de met een klein verschil, maar poedelde veel tussen de 50ste en de 70ste beurt, waardoor Kok mede door een serie van vier zijn achterstand kon inlopen en zelfs een voorsprong kon nemen. In de 84ste beurt maakte de Zeddamse Arts met een serie van vijf, toen hij op 42 stond, een einde aan de onzekerheid. Reehorst en Van der Linden speelden een zenuwslopende partij, met soms goed spel. Reehorst liet Van der Linden steeds achter zich, maar deze bleef zich tot het einde toe hardnekkig verdedigen. Na 85 beurten leidde de Amsterdammer met 4840, doch pas 13 beurten later had hij de 50 vol gemaakt. 0.459 0.574 0.469 0.510 0.500 0.370 0.438 0.438 0.433 0.555 0.510 0.438 0,617 0,518 0.595 0,523 0.580 0.549 0,530 0.513 0.542 0,506 0,495 0,464 0,503 ADVERTENTIE inr* 1171 MUI iiii'ti" Heinsman 40 87 3 Jacobs 50 87 6 Scholte 46 98 4 Van Dillen 50 98 4 Louwaard 50 100 4 Van der Linden 37 100 4 Kok 50 114 5 Kruythof 50 114 3 Heinsman 39 90 4 Kok 50 90 5 Reehorst 50 98 4 Van der Linden 43 98 3 Kruythof 50 81 4 Scholte 42 81 6 Jacobs 50 84 3 Louwaard 44 84 3 Na de derde dag 9 luidt de stand: 1. Kruythof 250 431 5 2. Jacobs 7 282 513 7 3. Reehorst 6 229 432 7 4. Van Dillen 6 226 440 5 5. Kok 5 226 417 6 6. Heinsman 4 207 409 4 7. Scholte 4 222 448 6 8. Louwaard 4 266 566 4 9. v. d. Linden 3 266 528 6 Imp. J. H. van den Bosch S Co - Postbus 80S4 - Amsterdam De Italiaan Ercole Baldini de houder van het werelduurrecord, wereldkampioen achtervolging (amateurs) en Olympisch kampioen op de weg is vrijdag voor zijn prestaties in 1956 onderscheiden met de „Trofee Edmond Gentil". Deze trofee een nagedachtenis aan Ed mond Gentil. de stichter en ontwerper van een grote rijwielfabriok in Frankrijk wordt jaarlijks door een aantal belangrijke figuren uit de wielersport toegewezen aan de meest verdienstelijke renner in een seizoen. De tot een traditie géworden wedstrijd tussen de oud-internationals van Nèderland en België zal dit jaar in het Olympisch stadion in Amsterdam worden gespeeld. Als datum werd voorgesteld 11 mei. de KNVB heeft daarover echter nog geen beslissing génomen. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. De wedstrijden om de Nederlandse wor- stèltitels zullen op de zondagen 10, 17 en 24 maart in de Handelsbeurs in Utrecht wor den gehouden. Op 10 maart betwisten tien deelnemers elkaar de ldchtvedergewichttitel. De wedstrijden voor de lichtmiddengewich- ten (21 deelnemers) worden op 17 maart ge houden. Tot de negen deelnemers aan de wedstrijden om het kampioenschap zwaar gewicht, die op 24 maart worden gehouden, behoort de nationale judokampioen Anton Geesink (De Halter, Utrecht). De Nederlandse wielrenner Peter Post heeft de strijd moeten staken in de zesdaag se van Louisville. Hij werd het slachtoffer van een valpartij, waarbij ook de Spanjaard Jose Amettle betrokken was. De ploegge noten van beide renners. Harm Smits en Esmatges, vormen nu een nieuw koppel. Dit staat nu als zevende geklasseerd met een 1 achterstand van twee ronden op Austra liërs Strom en Tressider.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9