fa. Orde van Vrijmetselaren bestaat tweehonderd jaar De drie wijzen vanEuratoom bezochten Groot-Brittannië Spoedig onderhandelingen over de Nederlands-Duitse kwesties 3 Besprekingen in Bonn geëindigd „In de geest van Europese solidariteit" Toebereidselen voor Britse H-bomproeven voltooid Japanse protesten mogen niet baten Fusie van waterstofatomen ook de Duitsers bekend Pravda ziet constructieve punten in Adenauers brief Anderzijds verwijten en onverzettelijkheid Eisenhower plaatst Stassen onder Dulles' toezicht Hij blijft medewerker in ontwapeningszaken Betrouwbare communisten gezocht in Hongarije Rust in Thailand hersteld Op de raatótoel Vrouw vermoord te Geldrop Te Maastricht ontsnapte gevangenen snel gepakt Jeugdige messetrekker Afgevaardigden van het Grootoosten der Nederlanden bij de Koningin Belangrijke vondst door Nederlands archeoloog Besprekingen tussen kerk en staat in Hongarije MAANDAG 4 MAART 1957 BONN (ANP) MINISTER LUNS en zijn Duitse ambtgenoot, dr. Von Brentano, hebben zaterdagmiddag hun besprekingen over de tussen Duitsland en Nederland hangende vraagstukken beëindigd en zü hebben volledige overeenstemming bereikt over het beginnen van onderhandelingen over deze problemen in de geest van Euro pese solidariteit. De beide ministers hebben aan het einde van hun beraad de over tuiging geuit, dat het bezoek ertoe heeft bijgedragen de vriendschappelijke betrek kingen van goede nabuurschap tussen de belde landen te versterken. Naar minister Luns na afloop der bespreking verklaarde is daarby het vrijdag gevoerde overleg over de agenda van de komende conferentie der regeringsdelegaties afgerond. Zoals reeds gemeld zal de agenda het gehele complex der nog onopgeloste kwes ties bevatten. Het tijdstip, waarop de on derhandelingen zullen beginnen, is nog niet vastgesteld, maar wel bestaat er overeen stemming over, dat dit op zeer korte ter mijn zal gebeuren. Minister Von Brentano heeft verklaard, dat de Duitse delegatie onder leiding van professor Erich Kauf- mann bereid is reeds over een week met het overleg te beginnen. Van Nederlandse kant verwacht men evenwel nog een iets langere aanlooptijd nodig te hebben, daar de Nederlandse delegatie nog moet worden benoemd. Naar minister Luns mededeelde zijn tij dens de korte besprekingen van zaterdag ochtend ook nog enkele kwesties van mul tilaterale aard besproken, waarin beide landen zijn geïnteresseerd. Minister Luns keerde zaterdagmiddag, na een lunch ten huize van de Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer Lamping, per vliegtuig naar Nederland terug. Aan het einde van hun besprekingen hebben de beide ministers het volgende communiqué gepubliceerd: „Op uitnodi ging van de minister van Buitenlandse Zaken der Duitse bondsrepubliek heeft de minister van Buitenlandse Zaken van het Koninkrijk der Nederlanden, mr. J. A. H. M. Luns, de bondsregering op 1 en 2 maart een bezoek gebracht. De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken beant woordde daarmee het bezoek, dat minister Von Brentano in de tijd van 6 tot 8 maart 1956 in Den Haag bracht. In een veel om vattende en vrijmoedige gedachtenwisse- ling hebben de ministers de stand van de Nederlands-Duitse betrekkingen en een reeks van tussen beide buurlanden han gende kwesties besproken. In de overtui ging, dat de voortschrijdende eenwording van Europa en de samenwerking van de vrije volkeren vertrouwensvolle betrek kingen tussen buurlanden noodzakelijk maken kwamen de ministers overeen dele gaties te benoemen, die onderhandelingen zullen beginnen over een regeling van de tussen beide landen nog niet opgeloste kwesties. Er bestond overeenstemming over dat deze onderhandelingen in de geest van Europese solidariteit en van de bond genootschappen, waarvan beide landen deel uitmaken, zullen worden gevoerd. Het bezoek heeft er toe bijgedragen de vriendschappelijke betrekkingen van goede nabuurschap tussen de bondsrepubliek Duitsland en het Koninkrijk der Neder landen te versterken". De „Vereniging van uit Nederland ver dreven Duitsers", die haar hoofdbureau te Dusseldorp heeft, heeft een telegram aan ADELAIDE/TOKIO (Reuter/UP/AFP). Het Britse leger heeft zijn voorberei dende werkzaamheden voor de aanstaande proef met de eerste Britse waterstofbom op het eiland Christmas in de Stille Oceaan voltooid, aldus is officieel te Ade laide in Australië bekendgemaakt. Hoe wel geen bedragen zijn genoemd, wordt aangenomen dat de kosten der proeven, aanvankelijk gesteld op vijftien miljoen pond, met het oog op de bezuiniging op de defensie aanzienlijk zullen worden be perkt. Het aantal proeven is van vijf tot drie verminderd. Elke proefneming kost naar schatting een miljoen pond sterling. De regering heeft een olietanker en een vrachtschip bestemd voor proefnemingen, die ten doel hebben de invloed van een kernoorlog op de scheepvaart na te gaan. Groot-Brittannië zal voortgaan met zijn plannen, ondanks de Japanse protesten, aldus heeft het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. In een nota aan Japan wordt gezegd, dat Japan niet het geringste gevaar loopt. De Britse regering acht het haar plicht de proeven voort te zetten daar zij nodig zijn voor de vervaardiging van kernwapens. De proeven zullen op grote hoogte geschieden en niet veel radio-activiteit verspreiden. Bovendien zullen alle veiligheidsmaat regelen genomen worden. De Britse re gering heeft besloten met de proeven ver der te gaan daar er geen overeenstemming over ontwapening is, „in weerwil van de voortdurende pogingen van de regeringen in de vrije wereld". De Japanse regering heeft haar ambas sadeur in Londen opgedragen, opnieuw stappen te doen bij de Britse regering om deze ertoe te bewegen, de proeven af te gelasten. De Japanse minister van Buiten landse Zaken heeft in het parlement te Tokio gezegd, dat als Japan er niet in slaagt Groot-Brittannië van zijn voor nemen af te brengen, het schadevergoe ding zal eisen en zal pleiten voor tussen komst van de UNO om van de betrokken mogendheden gedaan te krijgen, dat zij voor elke kernproef waarschuwen en waarborgen geven. HAMBURG (DPA-Reuter-AFP) West- duitse natuurkundigen beweren het ge heim van de fusie van waterstofatomen bij lage temperaturen gevonden te hebben. Volgens dr. Kurt Driebner, de leider van het Westduitse instituut ter bestudering van de mogelijkheden van kernaandrijving voor schepen, is het onmogelijk te voor spellen wanneer dit proces industrieel kan worden toegepast. Dr. Driebner verklaarde, dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het geheim van de fusie bij lage tempera tuur kennen, maar het zorgvuldig verbor gen hebben gehouden. dr. Von Brentano gezonden waarin gezegd wordt, dat de bondsregering „niet bevoegd is de particuliere eigendommen van uit Nederland verdreven Duitsers op te geven maar de plicht heeft te zorgen voor alge hele terugkeer van particulier Duits eigen dom, dat nimmer een voorwerp van koe handel kan zijn". MOSKOU (Reuter, DPA) Volgens de Prawda, het orgaan van de Russische communistische partij, bevat het antwoord van bondskanselier Adenauer op de jong ste boodschap van premier Boelganin „enige constructieve punten" zoals het voorstel van de Westduitse regeringsleider om handelsbesprekingen te openen. Dit komt overeen met de mening van de So vjet-regering, dat de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen bijdraagt tot het ver beteren van de politieke sfeer, aldus het blad. Anderzijds verwijt de Pravda Adenauer dat hij „het bestaan van de Oostduitse De mocratische Republiek blijft negeren" en dat hij het lidmaatschap van de NAVO niet wil opzeggen. Over het Westduitse verzoek om repatriëring van Duitse bur gers in de Sovjet-Unie zegt het blad, dat alle betrokkenen naar huis zijn terugge keerd, en dat het „misplaatst en doelloos" is de terugzending te vorderen van perso nen van Duitse afkomst, die in de Sovjet- Unie zijn geboren en daar woonachtig zijn. In Adenauers antwoord staat niets over de Sovjet-burgers, die sinds de twee de wereldoorlog in West-Duitsland verblij ven, aldus de Pravda. Moeilijk De voorzitter van het Westduitse Rode Kruis, dr. Weitz, heeft in West-Berlijn na zijn terugkeer uit Moskou meegedeeld, dat hij moeilijke besprekingen heeft gevoerd met het Rode Kruis van de Sovjet-Unie. De besprekingen over de repatriëring zul len worden voortgezet als in mei een af vaardiging van het Russische Rode Kruis naar West-Duitsland komt. Er kon geen overeenstemming worden bereikt over een gemeenschappelijk communiqué over de besprekingen, aldus dr. Weitz. WASHINGTON (Reuter/AFP). Presi dent Eisenhower heeft Harold Stassen, die twee jaar lang zijn speciale medewerker voor ontwapeningsaangelegenheden is ge weest, rechtstreeks onder de minister van Buitenlandse Zaken Dulles geplaatst. Stassen zal zich in het vervolg moeten schikken naar de politieke richtlijnen van Dulles, en rechtstreeks aan hem, in plaats van aan de president, verslag uitbrengen van zijn bevindingen. Stassen blijft spe ciaal medewerker van de president voor ontwapeningsaangelegenheden, maar zijn kantoor zal voortaan deel uitmaken van Dulles' departement. Stassen is intussen benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie naar de ontwapeningsbespre kingen van de subcommissie van de UNO in Londen. Stassen verklaarde na een on derhoud met Eisenhower en Dulles, dat de besprekingen in Londen „zeer belangrijk" zullen zijn. De Verenigde Staten zijn be reid het voorstel van premier Boelganin, voor een gedeeltelijke controle op de be wapening, te bespreken. Af Setreden De Amerikaanse minister van Marine, Charles Thomas, is afgetreden. President Eisenhower, die het ontslag met „groot leedwezen" aanvaardde, heeft de vijftig jarige onderminister Thomas Gates tot op volger benoemd. Thomas, die geen reden voor zijn aftreden opgaf, zal op 31 maart zijn functie neerleggen. Christian Herter, Stassen's tegenkandi daat van vice-president Nixon, die in de plaats van Herbert Hoover jr. onderminis ter van Buitenlandse Zaken is geworden, wordt voorzitter van het in september 1953 opgerichte coördinatiebureau voor de nationale veiligheid, een belangrijke func tie, die volgens de verwachting door Nixon bezet zou worden. WENEN (AFP) Het orgaan van de Hongaarse communistische partij, „Neps- zabadsag", heeft zondag bekend gemaakt, dat de nieuwe Hongaarse (communisti sche) socialistische arbeiderspartij op het ogenblik 200.000 leden telt. De oude com munistische partij telde ongeveer een mil joen leden. Volgens het blad zijn de leden van de nieuwe partij, voornamelijk mijn werkers, evenwel allen betrouwbare com munisten. Het blad schreef voorts, dat de contra- revolutionaren geen nieuwe grote actie kunnen beginnen. Als zij het toch pro beren, zal de militie hen „meedoogenloos vernietigen", aldus het blad. President Istvan Dobi van Hongarije verklaarde zondag in een toespraak voor radio-Boedapest, dat de „contra-revolutio naire activiteit in Hongarije nog aanhoudt". Zolang er gevaar voor een contra-revolutie bestaat, blijven „krachtige maatregelen nodig", zo zei hij. (Van onze correspondent in Londen) De „drie wijze mannen" die binnenkort verslag over „Euratoom" zullen uitbrengen aan de regeringen van Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux, hebben nu ook in Groot-Brittannië besprekingen ge voerd en Calder Hall, de eerste elektrische centrale, die door kernenergie wordt aan gedreven, bezocht. De commissie moet vaststellen in hoeverre kernenergie mede kan voorzien in de toenemende Europese energie-behoeften. In tegenstelling met de Verenigde Staten heeft West-Europa een tekort aan energiebronnen en dit vormt een belemmering voor verdere economi sche en sociale ontplooiing. Als eerste doel heeft de commissie zich gesteld de invoer van steenkool en olie in het begin der zestiger jaren te stabiliseren. Dit betekent dat binnen de komende tien jaar de zes Euratoomlanden over een capa citeit van vijftien miljoen kilowatt elek triciteit, door kernenergie op te wekken, moeten beschikken. Groot-Brittannië, dat over een grotere kolenvoorraad dan het vasteland beschikt, heeft niettemin beslo ten kernenergie met spoed te gebruiken als aanvullende energiebron, om minder af hankelijk te zijn van de invoer van kolen en olie, die dollars kosten. De Euratoom- commissie heeft zich gespiegeld aan de Britse ervaring. Zowel Britse als Ameri kaanse deskundigen zullen naar Europa komen, om de commissie verdere techni sche gegevens voor haar rapport te ver schaffen. Het Britse gezagsorgaan voor kernenergie zal behulpzaam zijn bij de samenwerking tussen Britse en continen tale firma's, die kerncentrales bouwen. Een aantal Britse offertes is in voorbereiding. De Britse exportmogelijkheden van kern reactors zijn groter dan de Amerikaanse. In de Verenigde Staten, waar de kostprijs van energie slechts de helft bedraagt van die in Europa en waar de energiebehoefte niet zo nijpend is, legt men zich voornamelijk op wetenschappelijk onderzoek toe. Niettemin zijn de Verenigde Staten bereid reactors aan Europa te leveren. Groot-Brittannië heeft zich bereid verklaard te helpen bij de opleiding van geleerden en ingenieurs op de school voor kernenergie in Harwell. Euratoom krijgt het monopolie voor in koop en bezit van uranum, waarbij tevens controlerende bevoegdheden behoren met betrekking tot militaire veiligheid en ge zondheidsbescherming. De heer Etzel, vice-president van de E.G.K.S., sprak de hoop uit, dat Groot- Brittannië in enigerlei vorm met Euratoom zal samenwerken, hetgeen ook een Brits belang is. Men heeft de indruk, dat een dergelijke samenwerking tot stand zal komen, op dezelfde wijze als met de E.G. K.S. en de Euromarkt. Ook de vrijhandels zone zal belangrijk zijn met het oog op de uitwisseling van kernmateriaal. Op de foto ziet men de Italiaan Giordani (midden) tussen de Westduitser Etzel (rechts) en de Nederlandse raadsman M. Kohnstamm. SINGAPORE/BANGKOK (Reuter/AFP) De stafchef van het Thailandse leger, generaal Vitsjit Songgram, heeft er in Singapore op gezinspeeld, dat de commu nisten onrust in Thailand veroorzaken. Hij verklaarde, dat de veiligheidstroepen van Thailand elke opstand tegen de regering kunnen onderdrukken. De generaal is op weg naar Canberra, voor de conferentie van de Zuidoostaziatische Verdragsorgani satie (Z.O.A.V.O.). De opperbevelhebber van de Thailandse strijdkrachten, veldmaarschalk Satit Tha- narat, tevens onderminister van Defensie, heeft de berichten tegengesproken, als zou hij het voornemen hebben de macht in het land over te nemen. In antwoord op vra gen gaf hij toe, dat bij de verkiezingen zowel de regerings- als oppositiepartijen zich aan ontoelaatbare handelingen had den schuldig gemaakt. Hij beschuldigde de Thailanders van Chinese afkomst ervan getracht te hebben de verkiezingen te ver valsen. De maarschalk verklaarde alleen de orde te zullen handhaven en geen op dracht te hebben een onderzoek in te stel len naar het verloop van de verkiezingen. In een communiqué aan de ambassades spreekt de Thailandse premier van een „opstand". Volgens het communiqué is het bewezen, dat er een door het buitenland gesteunde groep is, die in Thailand onrust wil zaaien en de macht in handen wil nemen. De premier heeft een beroep ge daan op de bevolking kalm te blijven en geen aandacht te schenken aan bewe ringen, dat de verkiezingen vervalst zijn. Kwestie Kasjmir De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken, Noen, heeft zondag bij aan komst in Karatsji uit New York verklaard, dat Pakistan nooit aanvaarden zal, dat de kwestie-Kasjmir aan het internationaal gerechtshof in Den Haag voorgelegd wordt. Hij geloofde dat de zending van de Zweed se voorzitter van de Veiligheidsraad, Jar ring, die 12 of 13 maart ia Karatsji eer wacht wordt, slagen zal. ADVERTENTIE Jubileumfoto's Het kan zijn dat u op een bepaalde da tum, binnen afzienbare tijd, veertig jaar achter de tralies gezeten hebt. Waarbij ik natuurlijk ogenblikkelijk aanneem dat u die stunt-in-prolongatie presteerde als kas sier van een bank of een soortgelijke in stelling. Behalve het polshorloge dat u nooit be hoeft op te winden, de bureaustoel (vroe ger was dat een leunstoel) of de elektrische pendule, krijgt u stellig ook een journa list bij u thuis, die u vragen gaat stellen over hoe u tot dit beroep bent gekomen, waarom uw vader er tegen was dat ge dit vak met alle geweld moest kiezen en „heeft u nog merkwaardige belevenissen gehad?" U gaat ook nog iets vertellen over uw hobby en toont dan vol trots het pop penhuis dat u van 971 lucifersdoosjes voor uw kleindochter maakte. Dat is allemaal erg leuk, vooral voor uw naaste familie leden en vrienden, en ik moet u zeggen dat ik er ook altijd met het grootste ge noegen kennis van neem. Maar waar het mij hier om gaat is: de foto, die onherroepelijk bij zo'n praatje een belangrijke plaats inneemt. De krant (en de krant - de lezer) is nu eenmaal gek op „plaatjes". Goed, dus we krijgen ook een plaatje van u en het is daarom dat ik u wil waarschuwen voor datgene waar u géén voorbeeld aan moet nemen. Sla ze maar es op, de dag-, week- en in 't bijzonder de omroepbladen. De laatste vooral met de denkerskoppen, de peinzen de voorhoofdrimpels en dan, niet te ver geten, de achtergrond van de welgevulde boekenkast met de encyclopedie op de hoogte van uw hoofd, en dan óók nog (het kan niet op van de ernst en de geleerd heid) een boek, opengeslagen, in de beide handen, terwijl u de ogen naar boven richt in devoot overwegen. Waaróm toch? Neem. mijn eigen vrien den, de eminente kunstenaars Paul Steen bergen en Ko van Dijk bijvoorbeeld, om er maar twee te noemen. Hen ken ik als levenslustige kwanten met een groot ge voel voor humor. Waarom nou in de ge drukte kolommen die sombere aangelaten? Ik weet zo goed hoe ze er uit zien als ze na het opnemen van een hoorspel hun envelopjes-met-de-aardige-inhoud touche ren: vrolijk, lachend, met een kwinkslag aan het adres van radio of televisie. Ik zou zeggen, fotografeer ze dan. Geef ons gerust hun fysionomieën in blijheid. Die anderen, de peinzers en de mediteerders, genieten we liever van achter hun voetlicht van 10.000 kaarsen. En dus, uw gelaat, geachte jubilaris, zie ik het liefst vereeuwigd achter de tralies van uw bank op het moment dat u mij met die glimlach vol welwillendheid een chèque-je van een mijner vriendelijke opdrachtgevers verzilvert. jan van £es Zaterdagavond omstreeks negen uur is te Geldrop in de Kievietstraat de 31-jarige C. H. van de Rijt-Nolle, moeder van vier kinderen, op raadselachtige en gruwelijke wijze vermoord. Omtrent de oorzaak en juiste toedracht tast de politie tot nu toe nog in liet duister, aangezien de van de moord verdachte arrestant J. van H. uit Oirschot ontoerekeningsvatbaar blijkt te zijn. Zaterdagavond omstreeks half twaalf kreeg de Geldropse gemeente-politie tele fonisch bericht van de rijkspolitie uit Oirschot, dat zich bij haar de 21-jarige J. van H. had aangemeld met de mededeling, dat hij de moord had gepleegd. De politie ging op onderzoek en vond de woning in duister gehuld en afgesloten. Zij keerde naar het bureau terug, kreeg de opdracht de woning te doorzoeken en begaf zich weer naar het huis. Zij trof in de huis kamer het zwaar verminkte stoffelijk overschot aan van de vrouw des huizes. Hoewel de juiste toedracht van de moord, wegens het ontbreken van getui gen, niet kon worden vastgesteld, bleek uit de verwondingen dat de dader met hamer slagen of met een ander hard voorwerp zijn daad moet hebben verricht. De echt genoot van de vermoox-de was niet thuis. De vei-dachte is na de moord met de bus naar Oirschot gegaan. Hij was sedert januari bij Van Rijt in pension en werkte te Nuenen op een steenfabriek. Zowel het slachtoffer als haar man staan in de ge meente gunstig bekend. Zaterdagavond omstreeks 11 uur zijn twee arrestanten uit het huis van Bewa ring te Maastricht ontsnapt nadat zij twee bewakers hadden neergselagen. De Maas trichtse politie arresteerde de beide man nen echter reeds een uur later in een wo ning van een kennis van een hunner in de buurt van het Huis van Bewaring, waar zij een toevlucht hadden gezocht. Omstreeks 11 uur werd er uit een van de cellen in het Huis van Bewaring ge beld naar de bewaker. Toen deze ver scheen, werd hij neergeslagen en van zijn sleutels bex-oofd. Twee van de mannen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cellen geopend en een tweede be waker die op het gerucht naar boven kwam, eveneens neergeslagen. Een poging om de directeur van het Huis van Bewa ring telefonisch te waarschuwen, onderno men door een mede-gevangene die door de beide mannen was bevrijd, mislukte. De twee ontsnapten wisten uit het hoofdgebou wte komen en maakten zich uit de voeten via het aangrenzende terrein aan het ziekenhuis Calvariënberg in de richting van het westelijke deel der stad. Dank zij haar bekendheid met de antece denten der mannen, slaagde de politie er snel in ze te grijpen. De twee bewakers niet niet ernstig ge wond. Zij konden na medische behande ling naar huis keren. De arrestanten, de 19-jarige mijnwerkers J. B. uit Schaes- berg en H. G. B. uit Moastricht zaten we gens een betrekkelijk onbeduidend delect in voorarrest. Tijdens de pauze van de in de derde klasse oost van. het zaterdagvoetbal te Kampen gespeelde voetbalwedstrijd Go Ahead-SVVN kregen twee jongen® ruzie over het gooien met siteentjes- Een van de twee wond zich zo op, dat hij een mes trok en de 12-jarige Berry de Haas in de zijde stak. De jongen is naar het Stadsziekenhuis te Kampen overgebracht, waar operatief is ingegrepen* Zijn toestand is thans be vredigend Ter gelegenheid van het tweehonderd- jarig bestaan van de Orde van Vrijmetse laren onder het Grootoosten der Neder landers is thans een gedenkboek „Vrij metselarij" verschenen, waarin een aantal leden van deze orde belicht, wat de ma- Qonneiie voor hen betekent, „als bron van levensgeluk en levensharmonie". In de in leiding tot dit boek herinnert de Groot meester der Orde, ir. C. M. R. Davidson eraan, dat de Vrijmetselarij reeds in 1734 in Nederland werd ingevoerd. Het jaar daarop werd J. C. Radermacher, rent meester van Prins Willem IV gekozen als de eei'ste Grootmeester, doch direct daar op werd de organisatie verboden, vermoe delijk omdat men vreesde dat zij een ver eniging was die de Prins in het stadhou derschap herstellen wilde. Rond 1750 kwa men de loges echter opnieuw bijeen en op 26 december 1756 kozen zij zich als Groot meester baron A. N. van Aerssen Beijeren. Deze dag werd dus de geboortedatum van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden, die thans na twee eeuwen ongeveer tachtig loges met ongeveer vijfduizend leden om vat. In Zuid-Afrika is een „provinciale" loge die vierduizend leden, verdeeld over zeventig plaatselijke loges telt. Voorts zijn er in dit verband nog drie loges op de An tillen en een in Suriname, terwijl in Indo nesië nog een provinciale gi'ootloge voor Zuidoost-Azië bestaat die zes loges met zeshonderd leden heeft. Met instemming van het Grootoosten is daarnaast in Indo nesië een zelfstandige gi-oot-loge opge richt, die enkele duizenden leden omvat. Nedei-landers en Indonesiërs werken daar broederlijk samen aan de verwezenlijking van de gedachten en de idealen der Vrij metselarij: het streven van de mens om tot klaarheid te komen omtrent zijn ver houding tot het absolute, en naar een levensvorm die aan dat absolute de uni versele waarheid, zo men wil de daar aan toekomende plaats kan geven, met be hulp van de eigen riten en symbolen der Vrijmetselarij. „Deze stelt", om een beeld van prof. mr. H. Zeijlemaker Jzn te bezi gen, „de mens in staat zijn persoonlijkheid te ontplooien in deze wereld van collecti visme, zij leidt hem terug tot waarlijk religieus beleven en zij sterkt hem in zijn drang naar de verwezenlijking van de broederschap der mensen, zulks op grond van haar onvergankelijke geestelijke uit gangspunten en op haar eigen karak teristieke werkwijze". Broederschapsideaal Veel prominente figuren beschrijven in dit gedenkboek, waarop wij binnenkort nader zullen terugkomen, hoe de vrij metselaars in hun loges en tempels, maar ook in hun privé-leven, bouwen aan dit broederschapsideaal, uitgaande van de ge dachten dat alle mensen in wezen gelijk zijn en dat iedereen de plicht heeft, met toewijding te werken voor het welzijn zowel in geestelijk als in stoffelijk opzicht der gemeenschap. Ook over de rol die de mooie aloude symbolen en ritualen der vrijmetselarij spelen bij dit „zoeken naar de eeuwige waarheid, schoonheid en wijs heid" wordt veel opgehelderd dat tot nog toe voor het grote publiek ln nevelen van „geheimzinnigheid" gehuld was. Koningin Juliana heeft zaterdag op het paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van leden der Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden en vertegenwoordigers der grootloges van Engeland, Ierland, Schotland, Zweden, Denemarken, Noorwegen, Duitsland, Oos tenrijk, het district Columbia (Washing ton), Massachusetts, Oregon, Pennsylvania, Zuid-Carolina en Zuid-Dakota. De grootmeester van het Grootoosten der Nederlanden, ir. C. M. R. Davidson, bood de Koningin het gedenkboek „1756 1956" aan dat in opdracht van het hoofd bestuur van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten' werd uitgegeven ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der orde op 26 december 1956. De Koningin ontving tevens de herinneringspenning die ter gelegenheid van dit jubileum werd ge slagen. Tijdens de vrijdag gehouden receptie ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan heeft de grootmeester der Orde cheques, tesamen ten bedrage van bijna f 100.000, overhandigd aan vertegenwoordigers van liefdadige instellingen en fondsen. Het Na tionaal Fonds ter Bestrijding van Kinder verlamming ontving aldus f 50.000,de Nederlandse Stichting voor het Gebrek kige Kind f 10.000,de Haagse stichting „Vreugd voor de gebrekkige jeugd" f 3000; de vereniging „Kindei-hulp" te Amsterdam f 5000,het „Van Marenfonds" voor be hoeftige weduwen en wezen van vrij metselaren f 25.000,en het „Dubbeltjes fonds" voor vrijmetselaren, die verblijf houden in het tehuis voor ouden van da gen „Het Oosten" te Bilthoven f 5000, Zaterdagmiddag had in de Dierentuin te Den Haag een grote tempeldienst plaats. De feestelijkheden werden met een banket besloten. In ons land zijn momenteel bijna vijf duizend vrijmetselaren. De Orde onder het Grootoosten der Nederlanden omvat, be halve ons land, deprovinciale grootloge Z.O.-Azië, de prov. grootloge Zuid-Afrika en de afdelingen Ned. Antillen en Suri name. Het officiële nieuwsagentschap voor het Midden-Oosten te Cairo heeft gemeld dat door de Nedei'landse archeoloog dr. Adolf Klasens, vijftig graven uit de tijd van de eerste dynastieën zijn ontdekt in de omge ving van Abu Rawash. 16 kilometer ten zuid oosten van de pyramide van Gizeh. De gra- ven zijn naar schatting vijfduizend jaar oud, zo werd in dit bericht gezegd (UP). BOEDAPEST (Reuter). Tien dagen geleden zijn er onderhandelingen begon nen tussen vertegenwooi-digers van de Hongaarse regering en de rooms-katho- lieke kerk in Hongarije, aldus heeft een ambtenaar van het regeringsbureau voor kerkelijke aangelegenheden zaterdag te Boedapest meegedeeld. Eerder waren reeds besprekingen be gonnen tussen regeringsvertegenwoor digers en afgevaardigden van de calvinis tische en de lutherse kerken. Bij deze be sprekingen zijn meer vorderingen ge maakt, omdat zij al langer aan de gang zijn, aldus de Hongaarse ambtenaar. Westelijke waarnemers te Boedapest zeiden, dat het godsdienstonderwijs op de scholen één van de meest besproken kwesties van het ogenblik is. De regering had in januari van dit jaar een besluit ingetrokken, volgens hetwelk alle leer lingen, die zulks wensten, godsdienston derricht op school konden krijgen*

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5