STAD DES LEVENS Burgemeester Cremers opent A.N.W.B.-kantoor in Haarlem De leerling van Doctor Marciolo Toeristenbond bepleit tracé langs spoorlijn voor westelijke randweg Nederland wint met „Net als toen' SAN O STOL r J Kort en bondig 4 Nationale Reserve blijft tot midden 1958 Daarna krijgt zij wellicht een andere taak Negerkunst in het Stedelijk Museum Echtpaar Bouman terug van Amerikaans lezingentournee Verplaatsing tuinbouw van Westland naar Goeree Kerkelijk Nieuws Groot succes voor Gor de Groot in Parijs Hoge belastingopbrengst in januari Landbouwcongres van V.V.D. Minister Abdoelgani voor hooggerechtshof v ONS VERVOLGVERHAAL DOOM JOSEPH L. E1NANDEM Gemeentelijke politie korpsen aan de top te zwaar bezet Agenda zv>or Haarlem MAANDAG 4 MAART 1957 Onder zeer grote belangstelling - aan wezig waren onder meer de burgemeesters van Zandvooi-t en Bennebroek, mr. H. M. van Fenema en de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, de Haarlemse wethouder van Onderwijs en voorzitter van „Haarlems Bloei", de heer D. J. A. Geluk en vele vertegenwoor digers van instellingen en bedrijven op het gebied van handel, industrie en ver keer, politie- en militaire autoriteiten en A.N.W.B.-officials, onder wie de hoofd directeur van de bond, de heer H. J. van Balen en de vier directeuren - heeft de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zaterdagmorgen het nieuwe bijkantoor van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. aan de Schoter singel te Haarlem geopend. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot uit Mid delburg, lid van het dagelijks bestuur van de A.N.W.B., hield een begroetingsrede, waarin hij onder meer wees op het grote aantal A.N.W.B.-leden in Haarlem en om geving. Zo wonen in Haarlem zelf 7300 leden en in de naaste omgeving ongeveer 8000, te zamen das ruim 15.000 leden. Juist met het oog op dit grote aantal heeft de A.N. W.B. besloten in Haarlemeen bijkantoor in te richten, omdat door een dergelijk kantoor meer service geboden kan wor den, dan door een agentschap. Jhr. mr. De Casembroot sprak met grote waardering over de prettige samenwerking, die steeds met de stichting „Haarlems Bloei" heeft bestaan, welke stichting tot dusverre in haar verkeershuis op het Stationsplein het agentschap van de bond heeft waargeno men. „Ik stel het op prijs", aldus de spre ker „bij deze gelegenheid nog eens te ver melden, dat de behaalde omzetten van het Haarlems agentschap in vergelijking met onze andere agentschappen aan de top staan en dit is voor het grootste deel te danken aan de activiteit, die ontplooid is". Hierna besprak jhr. mr. De Casembroot het probleem van de recreatie met haar ruimtelijke facetten. De gevolgen van de steeds toenemende bevolkingsdichtheid zijn wel zodanig tot ieder doorgedrongen, dat men gerust mag spreken van een natio nale bezorgdheid op dit gebied. De A.N. W.B. heeft steeds gepleit voor zo groot mogelijk aaneengesloten recreatie gebieden en het is daarom, aldus de spreker, dat de bond heeft geprotesteerd tegen de ontwor pen weg ten zuiden van Aerdenhout door het duinbos van het buiten „De Vogelsang". Dit protest gold niet de aanleg van de weg zelf, maar richtte zich tegen het feit. dat een groot aaneengesloten bijzonder fraai landschap in tweeën zou worden gedeeld. „Wij zagen toen reeds als beste oplossing het ontwerpen van het tracé langs de spoorbaan. In het laatste ontwerp-streek- plan is nu weer een weg gekozen, die op geheel andere, maar even betreurenswaar dige wijze enige landgoederen aantast om dan uiteindelijk als rustverstorend element door de unieke weiden van de Vogelsang zijn aansluiting te vinden op het Zuid- Hollandse traject nabij de Zilk". Jhr. mr. De Casembroot zei tot slot, dat Tijdens een bijeenkomst van de groepen Katwijk en Noordwijk van de Nationale Reserve, welke vrijdagavond te Katwijk aan de Rijn is gehouden, heeft de voor zitter van het gewestelijk bestuur van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag", mr. dr. E. P. Verkerk, een toelichting ge geven op het door minister Staf ingenomen standpunt ten aanzien van de toekomstige status van de Nationale Reserve. Mr. Ver kerk, die een onderhoud met minister Staf heeft gehad, verklaarde dat de indruk was gewekt, dat de minister zijn standpunt uit sluitend had bepaald, omdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat de nationale reserve onvoldoende onder ons volk leeft. De minister is echter ook van oordeel, dat de betekenis van de territoriale verdediging afneemt naarmate de zo genoemde voor waartse strategie wordt verwezenlijkt. In verband hiermede zal in ieder geval tot midden 1958 de status van de Nationale Reserve ongewijzigd blijven. Daarna zal in overleg met de minister van Binnenlandse Zaken worden bepaald, welke nieuwe taak aan de Nationale Reserve kan worden toebedeeld. De vrijwilligers der Nationale Reserve van Katwijk en Noordwijk hebben een telegram aan minister Staf gezonden, waarin zij zeggen van oordeel te zijn, dat het door de minister aangevoerde argu ment, dat de nationale reserve onvoldoende onder het volk zou leven, van alle grond is ontbloot, omdat in de afgelopen maanden, blijkens de stroom van aanmeldingen, de belangstelling voor de reserve-organen juist sterk is toegenomen. In het Stedelijk Museum in Amsterdam is vrijdagmiddag de tot 1 april durende tentoonstelling „Hedendaagse negerkunst uit Centraal-Afrika" geopend. Getoond wordt de collectie grafiek en kleine schil derijen, die Rolf Italiaander op zijn negen studiereizen door dit werelddeel bijeen heeft gebracht. De heer Italiaander is on der meer lid van het internationale Afrika Instituut in Londen en medewerker van het Koninklijk Instituut voor de tropen in Amsterdam. Na Amsterdam komt de tentoonstelling in april en mei in het Haags Gemeente museum en in juni in het Museum van Volkenkunde in Rotterdam. FILM VOOR JOHANNASTICHTING De Johannastichting in Arnhem is van plan een geluidsfilm te laten maken, waar in doel en streven van deze inrichting voor gehandicapte kinderen in beeld zul len worden gebracht. De nieuwbouw van de Johannastichting vordert intussen ge stadig. Deze week zal het Arnhem-pavil joen in gebruik worden genomen. In mei volgt de ingebruikneming van het Ds. Die- selhoff-paviljoen. In totaal zullen er acht dubbelpaviljoens verrijzen, waardoor de opnamecapaciteit der Johannastichting stijgt tot 240 kinderen. Nu zijn er 138 kin deren. de A.N.W.B. wil bepleiten, dat bij het defi- nittief ontwerpen van de bedoelde weg be langrijke bedragen door de regering be schikbaar moeten worden gesteld om het tracé langs de spoorlijn te verwezenlijken. Agrarisch leed Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers haakte in zijn toespraak aan bij verschei dene opmerkingen, die door jhr. mr. De Casembroot waren gemaakt. „U hebt", aldus de burgemeester, „op bijzonder deli cate wijze twee tere snaren bespeeld en het zij mij vergund in antwoord daarop ook even het instrument te betokkelen"., Het afscheid van het bondswerk door de stichting Haarlems Bloei betekent voor deze stichting een derving van inkomsten. Men staat nu op een tweesprong: activi teiten verminderen of uitgaven verminde ren. „De. mogelijkheid bestaat, dat de stich ting dan aan de gemeente een hogere sub sidie vraagt", aldus de burgemeester. „Dan zullen wij denken aan de A.N.W.B. en het geld con amore moeten geven". Naar aanleiding van de opmerkingen, die over het streekplan waren gemaakt, merkte burgemeester Cremers op, dat daarbij niet gedacht is aan het leed, dat de agrariërs wordt aangedaan, wanneer de weg langs de spoorbaan op kostbare tuin- bouwgronden wordt aangelegd. „Dat leed kan niet met een onteigeningsvergoeding worden goedgemaakt". Ook moeten naar de mening van de bur gemeester de recreatiegebieden goed be reikbaar zijn. „Daarom betreuren wij het, dat in het streekplan een weg ontbreekt volgens ontwerp van ir. De Ranitz van Zandvoort ten zuiden van Heemstede naai de aansluitingswegen". Tenslotte verklaar de de burgemeester het bijkantoor voor geopend en wenste de A.N.W.B. veel ge noegen met deze nieuwe aanwinst. De Haarlemse wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, richtte zich vervolgens in zijn functie van voorzitter van Haarlems Bloei tot de A.N. W. B.-vertegenwoordigers, waarbij hij zijn dank en waardering uitsprak voor de pret tige samenwerking, die er in de afgelopen elf jaar tussen de stichting en de bond heeft bestaan en sprak de hoop uit, dat er in de toekomst nog veel contact zal blijven bestaan. Hierna maakten de genodigden een rond gang door het geheel nieuw ingerichte ge bouw. Op de eerste verdieping is een lich te, aantrekkelijke informatieruimte inge richt, waar straks zes meisjes de stroom van bezoekers uit Haarlem en omstreken te woord zullen staan. Beneden komt een dienstwoning en op de tweede étage is de kantoorruimte ingericht. Het nieuwe bij kantoor - het elfde in ons land - zal onder leiding komen te staan van de heer J. W. Wischhoff. Eurovisie Songfestieval Op de finale van het Eurovisiefestival, die zondagavond in Frankfort is gehouden, heeft Nederland de „Grand Prix 1957" van het Europese chanson gewonnen. De titel van de Nederlandse bijdrage luidde: „Net als toen" op muziek van Guus Jansen met tekst van Willy van Hemert. Het lied werd gezongen door Corry Brokken. Aan het festival werd deelgenomen door tien landen. Nederland kreeg enendertig van de honderd stemmen, Frankrijk werd tweede met zeventien stemmen, en Dene marken derde met tien stemmen. „Indonesische propaganda is veel actiever dan die door Nederland" Na een reis van twee maanden door Amerika is het echtpaar Bouman per vliegtuig in ons land teruggekeerd. Mevr. Bouman vertelde na haar aankomst op Schiphol over de vele ervaringen die zij in Amerika heeft opgedaan. De balans van haar reis, die door het Jungschlagercomité is gefinancierd, vermeldt elf openbax-e le zingen, negen in besloten ki'ing (zoals voor groepen hoogleraren en studenten in Amei-ikaanse universiteiten), dertien pers- confex-enties voor bladen met een totale oplage van enkele miljoenen, drie cause rieën voor de radio en vier voor de tele visie. De feiten van de processen, die in Indo nesië tegen Jungschlager en Schmidt ge voerd zijn, zijn in Amerika nimmer in twijfel getrokken vertelde zij en men was er unaniem verontwaardigd. Ander zijds had het echtpaar Bouman, vooral in universiteiten waar zeer veel Indonesische studenten zijn, dikwijls een pro-Indone- sieche gezindheid geconstateerd. „De Indonesische regering is veel en veel actiever bij het voeren van propa ganda in de Verenigde Staten dan Nedei-- land", ging mevrouw Bouman voort, maar zij voegde er terstond aan toe, dat zij geen verwijt wilde maken aan het adres van de leden van de Nederlandse voorlich tingsdiensten in de Verenigde Staten, die de beperkte middelen, welke tot hun be schikking staan, zo goed mogelijk be nutten". In brede kring maakt men zich op het ogenblik in Amerika ongerust, dat Indo nesië communistisch zal worden. „Men is er doodsbenauwd voor", vulde mr. Bou man zijn vrouw aan. „De kranten vermel den de ï-ecente moeilijkheden op de voor pagina en in commentaren vraagt men zich af wat voor nut het heeft gehad pre sident Sukax-no destijds met brede lopers in Amerika in te halen". „Ik zou gx-aag zien", aldus mr. Bouman, „dat men in de toekomst het Jungschlii- gei--pi-oces, net zoals dat indertijd in Pa rijs gedaan is met het px-oces over de Rijksdagbrand in Duitsland, opnieuw on der de loep neemt. Een groep vooraan staande internationale jui-isten zou nu ook bij elkaar kunnen komen en al het mate riaal nog eens doornemen, de getuigen nog eens horen, (velen zijn nu toch in Nederland) en dan een oordeel uit spreken". Ir. W. van Soest, rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk, toonde zich in zijn bespreking van de perspectieven van de Nedei'landse tuinbouw, die hij zaterdag te Utrecht hield op de vergadering van de tuindersvakbond van de Katholieke Nedei'landse Boeren- en Tuindersbond helemaal geen voorstander van een verplaatsing van de tuinbouw van het Westland naar Goex-ee-Overflakkee. Wel achtte hij ook daar de grond van goede kwaliteit aanwezig, maar het Westland is toch volgens hem de meest geschikte streek ook klimatologisch voor een in tensieve tuinbouw. Het uitermate geschikt zijn van de grond is hier pas bereikt nadat generalies van de tuindersbevolking hieraan hebben gewexkt en er grote kapitalen aan ten koste zijn gelegd. Ne. Herv. Kerk Bex-oepen te Ruurlo (toez.) L. Hoving te Loppersum te 's Heer Abtskexdce en te Mechelen (België) Th. F. Warffemius, vica ris te Eindhoven. Geref. Kerken Benoemd tot hulppi-ediker te Bozum ds. G. J. van Reenen. emeritus missionair predi kant te Amsterdam. Clir. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-West (als evang. predikant) S. van Zwoll te Kampen. De Nederlandse pianist Cor de Groot trad zondag op als solist op een concert door het Orchestre Colonne, dat in Parijs tot de voornaamste orkesten behoort. Ex- werd een uitvoering gegeven van Rachma- ninov's Tweede Pianoconcert. Het succes van Cor de Groot was groot. Hij wordt door het Parijse publiek, dat hij ieder jaar tenminste één keer bezoekt, nu beschouwd als een van de grootste pianisten van deze tijd. Men was zo enthousiast, dat hem na afloop spontaan het ere-presidentschap van de orkestvereniging werd aangeboden. GRONINGER ORKEST HOOPT SPOEDIG UIT TE BREIDEN In het jaarverslag van de stichting „Gro ninger Orkest Vereniging" over 1955-'56 wordt opgemerkt dat de ontwikkeling van de G.O.V. in de richting van een Noordne derlands symfonie-ox-kest voortgaat. Het aan tal concerten werd in de afgelopen jaren sterk uitgebreid, vooi'al in Dx-cnte. Men hoopt het orkest spoedig te kunnen versterken. Voox-al de strijkersgroepen vra gen dringend versterking. „Ziezo", zei doctor Marciolo. Nou wordt het hoog lijd dat. je aan het werk gaat. Heb je de geplukte Sargiliusbloemen bij de hand? Mooi. Klop die stengels dan fijn tussen twee stenen en week ze in wat water uit de beek". Dat deed Lodo. Hij klopte de plantjes goed fijn en schepte water uit de beek. Toen de vezels daar een poosje in gelegen hadden, werd het water heldergeel. „Ziezo giet dat water nu op de pot!", zei de doctor. Dat deed Lodo, en toen ivachtte hij nieuwsgierig af, wat er gebeuren zou. 109-110 ADVERTENTIE Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Het ministerie van Financiën heeft een overzicht gegeven van de belastingop brengst in januari. Aan kohierbelastingen werd 247,2 miljoen ontvangen tegen 487,9 'miljoen in januari 1956. Deze ver mindering is voornamelijk een gevolg van de versnelde inning van de Vennootschaps belasting. De Inkomstenbelasting leverde in januari 200 miljoen op, tegen 156 miljoen in december 1956. De ontvangsten aan niet-kohiex'belastin- gen waren in januax-i 433,6 miljoen tegen over 427,8 miljoen in de eerste maand van het voorafgaande kwartaal. De op- bx-engst van de loonbelasting beliep 118.5 miljoen tegenover 115,7 miljoen in oktober. De vereveningsheffing daaren tegen bracht 43 miljoen op. In de over eenkomstige maand van het voorafgaande kwartaal werd 44,2 miljoen ontvangen. Deze belasting is met ingang van 1 januari 1957 afgeschaft. Ook de opbrengst van de omzetbelasting was lagex-, namelijk 105,4 miljoen. In de eei'ste maand van het voor gaande kwartaal werd 113 miljoen aan omzetbelasting ontvangen. De ontvangsten aan motoiTijluigenbelas- ting waren met 10 miljoen aanzienlijk boven het gemiddelde van het vorige kwar taal ad 7,5 miljoen. Dit is ten dele een gevolg van navorderingen wegens de ta riefsverhoging voor dieselauto's. De invoerrechten brachten in januari met 60,8 miljoen evenals in december 59,4 miljoexx) aanzienlijk minder op dan in beide voorafgaande maanden. In oktober en november beliepen de ontvangsten 70 miljoen en 66,8 miljoen. De opbrengst van de accijns op gedistil leerd was in' januari met 12,5 miljoen aanzienlijk lager dan in november en de cember (respectievelijk 18 miljoen en 17,9 miljoen), toen de ontvangsten stegen door extra aankopen wegens de aangekon digde tariefsverhoging. Het in januari ge- inde bedrag was echter hoger dan het ge middelde van de daaraan voorafgaande tien maanden 10 miljoen). De deelnemex's aan een landbouwcongx-es van de V.V.D. op „Woudschoten" in Zeist hebben een motie aangenomen, waarin „de voortschrijdende koude socialisatie, zoals die opnieuw tot uiting komt in de x-egeringspolitiek" van de hand wordt ge wezen. De ondertekenaars verzetten zich ten stelligste tegen een landbouwpolitiek, waarin steeds meer de menselijke waarde in het agrarisch bedrijf op de achtergrond wordt gedrongen. Verzet wordt aange tekend tegen de voortschrijdende ont waarding van grond, gebouwen en in de bedrijven gestokén kapitaal. De motie ver klaart het systeem van deblokkering van de gelden, zoals in de bestedingsnota om schreven, onaanvaai'dbaar. Slechts een landbouwpolitiek, die gericht is op de handhaving van een onafhankelijke en voor haar bedrijfsvoering verantwoorde- lijke boerenstand wordt aanvaax-dbaar ge acht. De motie werd ter kennis gebx-acht van de beide Kamerfracties der V.V.D. DJAKARTA (Reuter) De behandeling van de zaak tegen de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoel- gani, is voor het hooggerechtshof te Djakarta begonnen. De minister wordt beschuldigd van overti'eding der deviezen- bepalingen. Voor het hof verklaarde hij, niet schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. Het gerechtsgebouw werd zwaar bewaakt door een gewapende afdeling van de mobiele bx-igade. Alleen degenen, die in het bezit waren van een speciale vex-gunning mochten het gebouw binnengaan. Onder de aanwezi gen was de voox-zitter van de P.N.I., mr. Suwirjo cn de vice-voorzitter mr. S.Mangun- sarkoi-o. De beschuldiging tegen minister Abdoel- gani luidt, dat hij waai'depapieren, geld en een chèque met een totale waarde van 11.000 dollar heeft meegenomen naar de Verenigde Staten, toen hij in het gevolg was van presi dent Sukax-no tijdens diens bezoek vex-leden jaar aan de V.S. ADVERTENTIE or „Dat de aanklager dit begrijpt, bewijst de omzich- tigheid waarmee hij een enkel onderdeel dezer mo derne techniek, het vervoermiddel, koos voor zijn scher pe pijlen en dan nog speciaal de berijders van dit ver voermiddel, de px-oducenten en de technici die verant woordelijk zijn voor snelheid en vorm van de auto. Mijne heren, hij zou evenzeer de schoenfabrikanten hebben kunnen uitkiezen, die de mensheid het schoeisel hebben opgedrongen en degenen, die barrevoets willen lopen, aan het gevaar blootstellen dat zij door harde leren zolen op de tenen worden getrapt." Er klonk onderdrukt gelach, waarin Lincoln aanleiding vond om waax-schu- wend de wenkbrauwen in de richting van de tribune te fronsen. „De aanklager is een tegenstander van de moderne techniek in al zijn geledingen. Dat lijdt geen twijfel en dat is zijn goed recht, doch hij gaat in dat goede recht te ver, als hij er het woord „moord" en „schuld" bij in de mond neemt. Moord veronderstelt opzet, voorbedachten rade. Welke automobilist gaat uit met de opzet, anderen overhoop te rijden? Schuld veronderstelt, dat men de middelen tot zijn beschikking heeft om het onheil te voorkomen, doch deze niet gebruikt. Welke automobilist gebruikt zijn remmen niet, als een aanrijding dreigt? Als er van schuld sprake is, mijne heren, ligt die bij de voetganger bij de mensen die over de wereld wande len alsof zij in de Middeleeuwen leven en achteloos zich zelf en anderen in gevaar brengen." Twee per juryleden knikten heftig instemmend. Hun auto's stonden buiten geparkeerd en zij hadden meer malen achter het stuur gevloekt tegen de onvoorzichti- gen, die hun in de weg kwamen. „Deze onvoorzichtigen en achtelozen,. waax-bij ik ook de kinderen reken, hebben schuld en gedragen zich op een wijze, die niet past in onze gemotoriseerde maat schappij. Zij zijn het, die dikwijls de dood van anderen veroorzaken. En omwille van hen zouden de automobilis ten veroordeeld worden tot het lot van holbewoners, die geen daglicht mogen zien? De automobilisten zouden ver wezen moeten worden naar wegen onder de grond en een atmosfeer vol kwaliike dampen, waarbij de snelle gang onzer samenleving zou worden vertraagd tot voet staps? En dat enkel, omdat sommige mensen het prettig vinden, als heremieten te wandelen in het groen zonder hun ogen te gebruiken voor de gevaren rondom hen? Life City was een anachronistisch paradijs voor achter lijke mensen en moeten al onze goede Amerikaanse steden zo worden? Het is logisch en billijk, dat het on recht tegen autorijdend Amerika en welke Amerikaan rijdt geen auto? werd goedgemaakt door Life City te openen voor normaal vex-keer en er dus de normale levensomstandigheden te herstellen, die er op afschuwe lijke wijze waren verkracht. Wanneer onrecht is ge schied, is dat in Life City gebeurd tegen de automobilis ten. Wanneer er iets moet worden hersteld, dan moet dat gebeuren tegenover de automobilisten, die in Life City veroordeeld werden door een willekeurige regeling tot een ondergronds insectenleven." Stephenson zweeg een moment en keek triomfantelijk de zaal rond. Toen ging hij verder: „Ik kan getuigen voorbrengen die te nauwernood aan de dood door verstikking ontkwamen in de dodentunnels van Life City, een stad wier naam wel zeer ironisch klinkt in dit verband. Ik kan u de namen noemen van mensen, die in hun auto's stierven tengevolge van de on achtzaamheid van voetgangers, die zij ontweken. Doch dit alles moest niet genoemd behoeven te worden. Vol doende moest het zijn, dat het nuchtere verstand het zinneloze experiment van Life City reeds met argumen ten van eenvoudige logica veroordeelt. Laat het normale leven zijn gang gaan, mijne hex-en, en laat de moderne techniek zijn vrije loop tot heil en geluk der mensheid." Stephenson zag er werkelijk uit alsof het heil en het geluk der mensheid hem innerlijk beroerden. Hij wierp een snelle blik op de jury en vervolgde: „Het is waar, dat de Amerikaanse grondwet, die ons allen heilig is, alle burgers gelijkheid voor de wet gerandeert. Iedereen, arm of rijk, kan de bescherming van de wet inroepen bij de uitoefening van zijn rechten. Men wil ons thans voor spiegelen, dat een aantal bux-gers der Verenigde Staten in hun rechten is gekrenkt en deswege genoodzaakt is een beroep te doen op de wet. Doch, dames en heren, heeft men vergeten wat het fundament der Amerikaan se samenleving is? Het fundament, waarop onze gezegen de democratische maatschappij is gegrondvest: namelijk het feit, dat de minderheid ondex-geschikt is aan de be sluiten der meerderheid. Wanneer de vertegenwoordigers der gekrenkten in onze volksvertegenwoordiging erin sla gen, hun meex-derheid te bewijzen, zullen degenen die in de minderheid zijn oothoedig het hoofd buigen en de wetten respecteren, die de meea-heid wenst te zien door gevoerd. Doch wat thans gebeurd is, gehoorzaamt niet aan welke wet ook. Een stad, een vrije Amerikaanse stad is gemaakt tot een verboden terrein voor alle Amerika nen, die zo misdadig zijn zich per auto voort te bewegen. Laat de rechteloze voetgangers langs de legale wegen der politieke samenleving trachten, hun meerderheidsrecht te bewijzen. Deze rechtzaak is volkomen overbodig en zelfs onwettig. Life City is een vrije stad en moet het blijven. Wie anders wil, bediene zich van de aangewezen democratische middelen en wettige methoden. Uw oor deel, dames en heren van de jury, kan niet and ex-s luiden dan dat hier van een misdaad noch van een beklaagde sprake is. De Amei-ikaanse wet zelve heeft zich baan gebroken en wee hem, die haar de weg verspert!" De stilte, die na deze woorden viel, deed een daverend „bravo!" verwachten. Er kwam echter niets dan een langzaam sterker wordend gemurmel, dat door rechter Lincoln werd afgebroken. De zitting werd geschorst. Het getuigenverhoor liep ten einde. Elkander over troevend in sluwheid en snelheid van reactie hadden aanklager en verdediger de tientallen mannen en vrou wen, die in de getuigenbank waren gecommandeerd, met vragen bestormd. Doktoren hadden verklaard dat zij slachtoffex-s van vex-giftiging in de tunnelstraten van Life City hadden behandeld en dat zij geen vergiftiging door koolmonoxyde, die in uitlaatgassen voorkomt, doch be dwelming door traangas hadden geconstateerd. Het doopceel van Ginger Peet, lid van de onderwereld, was gelicht en hij was ten voeten uit als een aartsmisdadiger bekend geworden, doch de aanklager had niet kunnen aantonen dat hij in enige connectie met een actiegroep van automobilisten en fabrikanten had gewerkt, toen hij dodelijke ongevallen in Life City veroorzaakte. De veroordeling van Galotti wegens smaad werd hierbij door de verdediger triomfantelijk en uitvoerig gememoreerd. De aanklager had ook Brad London, de vex-slaggever van de Washington Weekly, als getuige opgeroepen, die een schilderachtige en ontroerende beschrijving gaf van zijn kennismaking met Life City en zijn gesprekken met in woners dezer stad, die unaniem hun opluchting tegen over hem te kennen hadden gegeven over de rust en de veiligheid in hun bovengrondse straten. Wordt vervolgd). Onderscheiding. De eex-ste voorziter van de belastingkamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. W. J. van Vrij- berghe de Coningh, is door de Koningin be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Bouwweerbericht. De telefonische weex-berichten voor de bouwnijvex-heid zullen op 30 maart voor het laatst te beluisteren zijn, omdat deze alleen voor de winter periode zijn bedoeld. Zij wox-den door het bouwvak zeer gewaardeerd. Sinds er op 3 december werd begonnen, zijn zij tot heden totaal 41.300 maal beluisterd. Dat is over 70 wex-kdagen gex-ekend gemiddeld 590 keer per dag. Burgerlijke pensioenen. Over de in vloed, die de onlangs tot stand gekomen wij zigingen in de pensioenwetgeving zullen hebben op de financiële positie van hen, die een pensioen genieten ten laste van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, zal de voorzitter van de Pensioenraad dinsdag van 17.50 tot 18.00 uur over de zender Hilversum II een beshouwing geven. Prinsessen zagen jjsrevue. De prinses sen Beatrix en Irene hebben zatei-dagavond, vergezeld door freule R. Roëll en mejuffrouw Broers, een bezoek gebracht aan de Weense ijsrevue in de Haagse overdekte kunst-ijs baan. Minister Struycken meent: De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de Commissarissen der Ko ningin en aan de burgemeesters van ge meenten met een eigen politiekorps mede deling gedaan van een plan tot wijziging in de korpsindeling en in het promotiebe leid bij de gemeentepolitie. De minister is namelijk van mening dat de bezetting van de gemeentelijke politie korpsen aan de top te zwaar is en dat er voor bet lagere personeel te weinig pro motiekansen zijn. Hij vraagt in zijn brief een oordeel over zijn suggestie, het hogere personeel in sterkte te verminderen en het middenpex-soneel, dat uit het lagere personeel wordt gerecruteerd, te ver groten. Volgens de minister is de bezetting van de inspecteursrangen in het algemeen gro ter dan noodzakelijk, terwijl daarentegen het aantal adjudanten en brigadiers bij de gewijzigde taakverdeling te gering is. Naar het oordeel van de minister ligt het in de lijn van de ontwikkeling van het po litic-ambt. dat het hogere personeel zich meer gaat richten op de dirigerende en het lagere kader op het leiding geven bij de uitvoerende taak van de politie. Deze verandering behoeft volgens de minister niet tot gevolg te hebben dat van het hui dige leidinggevende personeel een deel zal dienen te worden ontslagen, daar de nieuwe onbouw bereikt kan worden door in bepaalde vacatures, welke ontstaan, niet meer te voorzien. MAANDAG 4 MAART Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar. 8.15 uur. Roxy: „Schoten in de nacht". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi". alle leeftijden. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaax-, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Bonjour Katrin", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Krelagebuis: Voorjaarsbeurs voor de Vrouw", 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Stadsschouwburg: Nedexdandse Comedie met „Aparte tafels". 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr. H. S. Visscher over „Experimentele poëzie" voor Volksuniversiteit. 8 uur. Zang en Vriendschap: De Grotere Wereld met toe spraak, 8 uur. Brinkmann: Ver. de ""rije Gemeente: E. Frater Smid over „De kerk als exponent van de twijfel", 8 uur. Begijn hofkapel: Interkerkelijk evangelisatiecomité, Ds. J. Kroon, 8 u. Zangdienst van 7.30 u. af. Spruitcnbosstraat 9: Evangelisatiedienst door G. B. Adams voor Gemeente van Christus, 8 uur. DINSDAG 5 MAART Roxy: „Schoten in de nacht", 18 jaax-, 2.30, 7 en 9,15 uur. Studio: „Boezemvrienden", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een stad gaat door de hel", 18 jaax-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De straat der geverfde lippen", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtmerrie", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Cinema_ Palace: „Bonjour Katrin", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 11 uur n.m. Minerva: N.Ph.O. o.l.v. Ma- x-inus Adam met tweede concei't Tsjaikofs- kycyclus, 8.15 uur. Spruitenbosstraat no. 9: E vang elisatiedi ens t door G. B. Adams voor Gemeente van Christus, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6