Interscholaire expositie werd zaterdag geopend I Geslaagde receptie van EDO ADGD^Zn. Haarlemmers zochten de zon op in bos en duinen en aan zee Aanvragen in Haarlem voor hulp bij studie talrijker dan ooit <p Actie voor Hongaarse vluchtelingen Bestuur van stichting zvenst verhoging van subsidie MAANDAG 4 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 mobylette? locomotief SPARTA VESTING bromfietsen! OVERVEEN -TEL-23523 I.v.A.O. in lentesfeer Examens Heemsteeds comité schenkt twaalf mille aan stichting Vijftigjarig bestaan A. HL Gerhardschool Burgerlijke Stand Basketbaltoernooi in het Krelagehuis Spoorwegmannenkoor zong voor bejaarden Jongetje en koopman te water geraakt Huldiging van P.E.N.- jubilaris Volksdansfeest van de Spelevaart" UIT STAD EN STREEK Wereldgebedsure voor vrouwen Stichting voor Financiële Hulp aan Studerenden Beroepenvoorlichting aan school ieugd Wisentstier geboren in Artis Zaterdagmiddag heeft wethouder D. J. A. Geluk in het museum „Het Huis van Looy" de expositie geopend, die daar tot en met 17 maart ter gelegenheid van de Inter scholaire 1957 wordt gehouden en waarop vele scholen uit Haarlem en omgeving met zeer uiteenlopend werk van leerlingen zijn vertegenwoordigd. In zijn openingswoord dankte de wethouder vooral de commissie, die het vele uren heeft gekost uit de in zendingen een verantwoorde keuze te doen, tot een samenstelling te komen, die repre sentatief is voor wat er op de scholen leeft buiten het eigenlijke levrplan om. Overi gens is het de commissie gebleken, dat er ADVERTENTIE VAN Contact avond in Cultura Geroezemoes van stemmen, onderdrukt lachen, het getokkel van mandolines en gi taren, het gepingel van een piano: dit al les vormde een prettige kakofonie van ge luiden, die de contactavond van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling zater dagavond in het gebouw Cultura te Haar lem inluidde. De stemming z"t er van meet af aan in. Dit werd waarschijnlijk niet al leen veroorzaakt door het milde weer, dal nu al een lentesfeer oproept, maar ook door de viering van het tienjarig bestaan van de muziekgroep „De Gong". Op het met rode tulpen en gele narcissen feestelijk versierde toneel bracht de voor zitter van hot I.v.A.O., de heer van Aspe- ren,in een geestige toespraak hulde aan de heer H. van Heerden. De voorzitter wees erop, dat de groep niet zo maar uit muzi kanten en zangeressen bestaat, maar uit mensen die een eenheid met elkaar vor men, als vrienden gedurende vele jaren met elkaar zijn opgetrokken en lief en leed en niet alleen op muziekgebied met elkaar delen. De zangeressen, gekleed in lenteachtige groene rokken en witte bloesjes, stonden met hun muziekboeken in hun hand te po pelen om te beginnen. Maar eerst moest de „grote man" van het muziekgroepje, de heer Van Heerden, op het plankier ver schijnen om door zijn vriend en voorzitter te worden gecomplimenteerd. Met kenne lijke tegenzin tengevolge van de overma tige belangstelling, die hem te beurt viel. beklom hij het trapje naar het toneel om een boek voor hem persoonlijk en een gel delijke bijdrage voor het instrumenten fonds in ontvangst te nemen. Hierna was voor de dames het langver beide ogenblik aangebroken en met veel plezier bezongen zij, soms wel driestem mig, hoe zij hun zorgen van alle dag opzij zetten en vergeten door er gezamenlijk zingend op uit te trekken. „Alles, wat u kent moet u meezingen", moedigde de heer- Van Heerden de toehoorders aan. De aan moediging was niet tegen dovemansoren gezegd, want in een ommezien zongen alle aanwezigen en dat waren er heel wat uit volle borst mee. Het ging op zang- gebied nog al warm toe, zo warm zelfs, dat enige heren niet schroomden hun jasjes uit te trekken. Na de zang werd een toneelstukje van Godfried Bomans op de planken gezet. Daarin werd danig de spot gedreven met. de „moderne" opvattingen van de heden daagse jeugd, die echter de „ouderwetse" denkbeelden van de ouderen uiteindelijk toch aanvaardt. Mejuffrouw J. Brand-Veltman zong be geleid op de piano door de heer J. Zwager met veel overgave onder meer enige aria's uit „Figaro" en uit „Het vrolijke weeuw- tje" De avond werd besloten met het ver tonen van enkele door de leden zelf ge maakte kleurendia's en een gezellig ge zelschapsspel „Wie wint de pot", dat met vele originele vondsten ten tonele werd ge bracht. UTRECHT: Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mevrouw I. van NielVi- gelandszoon. Rotterdam; C. A. M. Haffmans, Utrecht. Doctotaal examen geneeskunde: mejuffrouw A. C. Brouwers, 's Hertogen bosch; A. van Gelder, Zaltbommel; B. Hem- penius, Utrecht; A. Pen, Bennekom; mejuf frouw G. Th. Schattinga. Rotterdam; J. J. Simonis, Utrecht: J. van Sloten, Soest. Semi- artsexamen: A. J. M. Baggen, Zevenaar; L. Th. P. van Lange, Nieuw-Ginncken. Arts examen: mejuffrouw A. M. van den Brink, Utrecht; P. J. Bijlsma, Utrecht; J. F. Fran ken. Tilburg; H. A. van Ganswijk, Amers foort; G. W. Treffers, Hilversum; mejuf frouw G. C. Schoonenbcrg, Woerden: P. J. van Garderen, Utrecht; Th. G. A. M. van Tiel. Doctoraal examen kunstgeschiedenis: mejuffrouw A. C. Esmeijer (cum laude). Den Haag. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Kandidaatsexamen politieke en sociale we tenschappen (sectie B): F, M. Moll en H. U. E. Thoden van Velzen, beiden te Amsterdam; Doctoraal examen economie: F. van Dam, Amsterdam. Kandidaatsexamen sociale aard rijkskunde: C. J. J. A. Stuart, Nijmegen. Leerlingen van het Lorentz Lyceum tonen onder meer deze draken in klei op de Interscholaireexpositie. dit jaar minder individuele inzendingen waren, dat meer groepsgewijs werd deel genomen. De wethouder noemde dit een verheugend verschijnsel, een bewijs van een zich ontwikkelende aandacht bij de leiding voor het handwerken, de hand arbeid, boetseren, tekenen, schilderen en andere activiteiten, die samengaan met de vrijetijdsbesteding. „Ik hoop dan ook, dat vele scholieren, maar ook ouders en leer krachten deze tentoonstelling zullen be zoeken", aldus de wethouder. Men laat zeker iets voorbijgaan, vooral als ouder en leerkracht, als men het hier verzamelde niet gaat bekijken. Zo'n ex positie is altijd boeiend. Men komt bij het binnengaan van het museum in het nie mandsland van de jeugd. De geest heeft zich hier in ontspanning binnenste buiten gekeerd. Uiteraard is dit minder opvallend en minder sterk ook bij het handwerk en de handarbeid dan in tekeningen, boet seer- en schilderwerk. In het laatste vindt men dank zij de aard van de materie min der gemakkelijk de copie, duidelijker de poging in een vormeloze fantasie een for mule te ontdekken waarmee een gewaar wording kan worden naverteld. Sommigen hebben een formule gevonden, de meesten niet. Sommigen vonden haar ineens zonder zichtbare moeite en verscheidene keren was het resultaat zuiver. Sommigen ging hel moeilijk af of gelukte het helemaal niet. Dan zien we alleen een stukje van een idee waarbij nog een heleboel te raden blijft. Men zou ons, hier gekomen, kunnen verwijten in vaagheden te spreken. Hoe wel men in het werk zoveel men wil het begin van verwantschap kan zien met vor men in de kunst, die ter onderscheiding een naam hebben gekregen en tot een of ander „isme" behoren, gebruiken wij met opzet geen enkele term. De kwalificatie komt na de definitieve vorm. Het char mante van jeugdwerk is juist, dat liet zich bijna nooilr helemaal laat kwalificeren, om dat het. nog nergens werkelijk toe behoort. Het probeert ons wel eens om de tuin te leiden met handige middeltjes, het zegt ook wel eens erg duidelijk wat het niet bedoelt, maar dan meestal toevallig en al tijd in onschuld. Zij die de expositie met aandacht bekijken zal het opvallen, dat het werk over het algemeen zo „normaal" is, liet Actiecomité Vluchtelingenhulp in Heemstede vergaderde dezer dagen in het raadhuis te Heemstede. Na een woord van dank tot de comitéleden voor de moeite die velen zich hebben willen getroosten om de actie tot een goed einde te brengen, gaf de voorzitter mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, burgemeester van Heemstede, een uiteenzetting over de besteding der ont vangen gelden. Zoals bekend heeft de gemeente Heem stede een huis beschikbaar gesteld, waarin een Hongaars gezin van zeven personen, alsmede twee Hongaarse jongemannen ge huisvest werden. Verscheidene ingezetenen van Heemstede stelden voor de inrichting van dit huis zeer bruikbare meubelen en stoffering ter beschikking. De rest werd door het comité bekostigd uit de in decem ber zo schitterend geslaagde collecte en ontvangen giften. Alles werd te Heemstede aangekocht, waarbij verschillende winke liers kortingen toestonden. Besloten werd, na het bekostigen van nog enige zeer noodzakelijke aanschaffin gen voor het betrokken gezin, van het resterend saldo twaalfduizend gulden be schikbaar te stellen voor de in november 1956 door de zes burgemeesters van Haar lem en omstreken opgerichte Stichting Zuid-Kennemerland voor hulpverlening aan invalide en bejaarde vluchtelingen. Voor dit bedrag zal het mogelijk zijn één gezin te verzorgen. Bovendien zal aan de Oostenrijkse ambassadeur een cheque worden overhandigd, ter leniging van de nood van die Piongaren, die thans geheel ten laste komen van de Oostenrijkse rege ring en waarvoor dringend hulp is inge roepen. Tenslotte werd door de burgemeester een dringend beroep gedaan op alle comitéleden zich ook in de toekomst beschikbaar te blijven stellen. Ter gelegenheid van de viering van het vijftigjarig bestaan van de A. H. Gerhard school voor M.U.L.O. aan de Jacobstraat in Haarlem, hebben het hoofd en de ouder commissie een feestprogramma samenge steld, dat woensdagavond 22 mei wordt in gezet met een modeshow in gebouw „St. Bavo". Hier zullen de meisjesleerlingen optreden als mannequins, waarbij door haar eigen gemaakte kleding zal worden getoond. Deze show wordt donderdag 23 mei gevolgd door een zwemfeest in Stoop's bad. De herdenking wordt vrijdag 24 mei besloten met een avondfeest in de Gemeentelijke Concertzaal, waarbij door een aantal leerlingen Godfried Bomans' toneelspel „Bloed en liefde" zal worden opgevoerd. Na afloop van deze voorstelling is er bal in alle zalen. Verder wordt getracht op de school een tentoonstelling te organiseren van de hob by's der leerlingen. Vandaar dat reeds een verzoek tot hen werd gericht voor deze expositie diverse werkstukken af te staan; zoals tekeningen, linoleumsneden, haak- en borduurwerk, modelvliegtuigen, locomo tieven, foto's, plakboeken en diverse ver zamelingen. Haarlem, 2 maart 1957 GEHUWD, 2 maart: R. Leppink en H. J. Delfos; H. van Uitert en R. de Vries; J. Lu cas en E. Beenhakker; A. R. Darling en J. Faassen. BEVALLEN van een zoon, 28 februari: B. PompertDekker; 1 maart: J. W. Baas Van Norde: E. J. NijssenBosrée; O. M. VermeerVan Immerseel; I. KuijperJon ker; J. HoevelakenVan Scherpenzeel. BEVALLEN van een dochter, 1 maart: A. C. NuijlenDe Veer. OVERLEDEN, 28 februari: Sj. de Jong, 47 j., Raafstraat; B. Wildeman, 44 j., Lijster straat; S. KosterWelp, 90 j., Schotersingel; 1 maart: G. Klop. 69 j., Schalkwijkerstraat; G. J. Lette, 66 j„ Kleverparkweg; C. Egbers- Lous, 84 j.. Van Hogendorpstraat; A. M. Drie manReijgersberg, 70 j., Kinkerstraat. Vele Haarlemmers zijn zondag de stad ontvlucht om te profiteren van een bijna zomers zonnetje. In Groenendaal heerste volop drukte. Pier en der stonden tegen bomen en hek ken vele tientallen fietsen geparkeerd. Jon gens holden op de speelweiden bedrijvig achter een bal aan, die zij in een met be hulp van hoopjes kledingstukken geïmpro viseerd doel trachtten te trappen. Bejaar den keuvelden op de bankjes, verliefde paartjes kuierden innig gearmd over de bospaadjes. Herten, ezels en lama's in de Hertenkamp en in Groenendaal sprongen dartel rond in hun omrasterde domein en gedroegen zich alsof het reeds ver in juni was. De pauwen lieten zich van hun beste zijde zien en toonden op dringend en aanhoudend ver zoek hun verenpracht. Een bejaarde dame hield hele gesprekken met twee papegaaien. Zo nu en dan stak zij een mootje sinaasappel door de tralies. De papegaaien buitelden van louter plezier en schraal was, heeft een groot aantal bezoe- uur een lichte stagnatie voorgedaan, welke moeilijkheid echter spoedig weer was op gelost. De politie in Heemstede was wel voorbereid op de drukte, maar desalniet temin overtrof het aantal auto's alle ver wachtingen. Men deelde ons mee, dat het verkeer op zomerse dagen in het afgelopen jaar vaak heel wat minder intensief was, dan gisteren. De drukte werd op de Zand- voortselaan ook nog ongunstig beïnvloed door het feit. dat het passeren van de spoorwegovergang meer tijd kostte dan voorheen, omdat dit straatgedeelte tenge volge van de spoorwegwerken zeer slecht is. In Haarlem leverde het verkeer weinig moeilijkheden op. Slechts op het Houtplein had men twee man meer dan gewoonlijk ingeschakeld. Een speciale verkeersregeling had men echter niet getroffen. De Bloe- mendaalse politie heeft de drukte ook zon der moeilijkheden kunnen verwerken. Extra treinen Hoewel de zuidoostenwind koud en levenslust en pikten gretig in de versnape ring. Ook bij het Bloemendaalse Kopje was het een drukte van belang. Velen maakten van de gelegenheid gebruik een wandeling door de duinen te ondernemen. De verkeersagenten op de kruisingen van de Zandvoortselaan met de Herenweg en dat zo weinig de behoefte nog blijkt iets de Leidsevaart hadden grote moeite de op een heel eigen manier te zeggen. Dit lijkt ons juist een waarborg voor die on schuld en voor de jeugd ervan. stromen auto's, scooters, motoren en brom fietsen in goede banen te leiden. Op de Zandvoortselaan heeft zich omstreeks twee Bloemen, geschenken, telegrammen, schriftelijke gelukwensen en talloze spre kers die in gloedvolle toespraken EDO's verdiensten voor de voetbalsport naar vo ren brachten. Dat alles vormde zaterdag middag in de muziekzaal van café-restau rant Brinkmann te Haarlem de prettige sfeer welke men kent bij recepties van voetbalclubs die in de loop der jaren zich zovele verdiensten hebben verworven voor het Nederlandse voetbal. EDO's receptie ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan heeft daarop geen uitzondering gemaakt en de Haarlemse club stond deze middag te recht in het middelpunt der belangstelling. Afgevaardigden van talloze bevriende clubs, vertegenwoordigers van officiële in stanties en bonden, sportclubs wier belan gen in het geheel niet op het terrein van de voetbal thuishoren maar die voor EDO toch speciaal een afvaardiging zonden, moeten de EDO-bestuurders toch wel dui delijk gemaakt hebben dat men de club, de rasechte club van het volksvoetbal, warme sympathie toedraagt. De KNVB was vertegenwoordigd dooi de vice-voorzitter de heer Martens die mede namens zijn eigen club, ADO, war me woorden van hulde sprak en zijn felici taties vergezeld liet gaan van een aardig cadeau van de KNVB en een geschenk in enveloppe namens ADO. De heer A. v. d. Aart was met het vrijwel voltallige HVB- bestuur present en op de hem eigen ma nier wenste hij EDO geluk. Hij dankte EDO voor het moeilijke baanbrekende werk in het belang van de voetbalsport voor de arbeidende klasse verricht. Ook hij schonk namens de aangesloten clubs in de afdeling Haarlem een cadeau in enve loppe, hetgeen de vertegenwoordigers van Haarlem en RCH eveneens deden. De vier grote Amsterdamse clubs, De Volewijckers, Ajax, Blauw Wit en DWS, hadden een ge zamenlijke afvaardiging gezonden. Bij monde van de heer Jansen werden EDÓ woorden van lof toegezwaaid en ook deze delegatie kwam niet met lege handen. De heer J. Engel, voorzitter van de HSV „De Kampioen" als wielrenner de vreemde eend in de bijt maar niettemin hogelijk gewaardeerd, kwam met een fraaie klok aandragen. De heer Engel stond echter niet alleen als niet-voetballer, de gymnastiek vereniging BATO was vertegenwoordigd door de heer Fortgens en uit diens rede merkten we dat de verstandhouding tus sen EDO en BATO van de allerbeste kwa liteit was. Verder waren aanwezig: Volen- dam (met paling), Fortuna (Vlaardin- gen), 't Gooi, Stormvogels, Zandvoort- meeuwen, de heer Beets namens de Ko ninklijke Nederlandse Honkbalbond en de heer Van Houten namens HFC. Voorzitter Henstra van de jubilerende club had een moeilijke maar eervolle taak om de tal rijke sprekers met hartelijke woorden te bedanken voor de welgemeende gelukwen sen en de fraaie en nuttige cadeaus. kers Zandvoort bezocht. De trein moest met enkele extra diensten rijden om het talrijke publiek aan en af te voeren en ook bij de tram werden de schapenhokken dit jaar voor het eerst door de vele wach- tenden gebruikt. Het verkeer over de weg was ook deze zondag enorm groot. De politie ging er reeds vroeg toe over om een speciale verkeersregeling in het dorp toe te passen, hetgeen evenwel niet altijd ge lukte. De parkeerplaatsen waren overvol. Op het circuit haalden vele automobilisten en motorrijders hun hart op door het gas pedaal eens extra diep in te drukken. Op het strand waren enkele strandpach- ters gereed, om de bezoekers te ontvangen en op de terrassen van deze gebouwtjes genoten velen - zij het ook dat de meesten nog achter het glas beschutting zochten - Hel gemeentebestuur van Haarlem was j van een zonnebad. De strandstoelen, die vertegenwoordigd door wethouder D. J. A. Geluk en de inspecteur van de lichame lijke opvoeding de heer S. Heyers. Wet houder Geluk bracht zijn dank over van het gemeentebestuur voor het vele werk dat EDO speciaal voor de arbeidersjeugd had verricht, maar hij moest wel tot zijn teleurstelling opmerken dat de plannen voor het nieuwe sportpark, waarop door vele sprekers was gedoeld, door minder gunstige tijdsomstandigheden opgeschort zouden worden, maar spreker gaf voorzit ter Henstra de verzekering dat B. en W. een open oog hadden voor de moeilijkhe den. Hij verwachtte dat EDO tenslotte aan het uiteindelijke succes niet behoefde te wanhopen. Liet eerste elftal van EDO kwam even eens zijn opwachting maken. Doelman Koelem'ey hield een kort toespraakje en vooral tot „zijn" jongens sprak voorzitter Henstra warme woorden van dank. Bijzonder prettig was de eervolle onder scheiding welke een der oudste bestuurs leden van EDO, de heer J. Schijvenaar te beurt viel. Namens de afdeling Haarlem van de KNVB bood voorzitter Van der Aart deze EDO'er het bondsonderschei- dingsteken aan. Een hulde waarop de heer Schijvenaar krachtens zijn verdiensten voor de voetbalsport en voor zijn vele werk in EDO ongetwijfeld in aanmerking kwam. Al met al een zeer geslaagde recep tie waaraan de jubilerende club prettige herinneringen zal bewaren. Na de gedwongen rustperiode zal het basketbalseizoen weer worden begonnen met een aantrekkelijk programma. Plet is thans vrijwel zeker dat de Haar lemse basketbalvereniging The Flamingo's in samenwerking met het bestuur van het Haalemse basketbaldistrict op vrijdag 15 maart in de grote zaal van het Krelage huis in Haarlem een interessant toernooi zal organiseren, waaraan behalve door de organiserende vereniging nog het heren- team van Antilopen (Haarlem), SSD uit Den Haag en het Amerikaanse legerteam The Flyers uit Wiesbaden (Duitsland) zal deelnemen. Het is nu voor de Haarlemmers een goede gelegenheid eens een kijkje te gaan nemen bij dit internationale basketbaltoer nooi, waaraan thans door de sterkste na tionale en internationale amateurteams zal worden deelgenomen. De gewestelijke competitieleider zal wor den verzocht het reeds vastgestelde compe titieprogramma voor deze avond naiE pen andere datum te verschuiven. enkele strandpachters reeds hadden uitge zet, gaven daarbij het strand reeds een zomers aanzien. Ook de terrassen van de seizoenbedrijven zaten vooral in de mid daguren overvol en zo werd deze eerste zondag in maart voor Zandvoort een dag, die zowel bezoekers als neringdoenden bij zonder welkom was. Proef met verkeerslichten De nieuwe verkeerslichten die zijn aan gebracht op het kruispunt Julianalaan- Bloemendaalseweg-Militairenweg in Over- veen hebben zondag voor het eerst dienst gedaan. Naar wij vernamen hebben zij goed voldaan bij het verwerken van de drukte naar de Zeeweg op deze zonnige dag. Ook in de richting Aerdenhout was het verkeer over de Bloemendaalseweg' gisteren bijzonder druk. De bedoeling van deze nieuwe verkeerslichten is te trachten in het drukke seizoen op dit punt het ver keer met één of twee man te kunnen leiden. Tot nu toe had men daar vijf verkeers agenten voor nodig, één op het kruispunt en vier bij de aanvoerwegen. Een dezer dagen hebben de bewoners van de huisjes en van het verzorgingshuis van de Algemene Stichting voor Huisvesting van Bejaarden. „De Blinkert" te Haarlem, in hun recreatiezaal een zanguitvoering van het Spoorweg-mannenkoor onder leiding van de heer Joh. van 't Vliet bijgewoond Met grote aandacht volgden de toehoorders het ge- bodene, dat onder meer uit werken van Grieg, Mozart, Gotovac, Fr Schubert en Ant. Bruckner bestond. Tot slot bracht de secretaris van de stich ting, de heer F. H. W. Vliegen dank aan de dirigent en het koor, dat ongeveer zestig man telt. Zaterdagmiddag zijn een 44-jarige koop man en een zevenjarig jongetje in Haarlem te water geraakt. Het jongetje speelde omstreeks vijf uur op het Kwakkelbruggetje over de Heren singel, toen hij gevaarlijk dicht langs de rand van de brug liep, het evenwicht ver loor en in het water viel. Na enige keren kopje ondei te zijn gegaan, wist de jongen uit eigen beweging de kant te bereiken. Hij is ter observatie in het Grote Gasthuis op genomen. Omstreeks drie uur is een 44-jarige koop man in de Bakenessergracht gevallen. Hij was bezig zijn auto, die dicht bij de walle- kant stond, een schoonmaakbeurt te geven en verloor plotseling het evenwicht. Hoewel de man niet kon zwemmen wist hij zich toch drijvende te houden Voorbijgangers hebben de koopman door middel van een reddingshaak naar de kant getrokken, waar hij door omstanders op het droge werd ge bracht. De heer J. Bier, wonende Rembrandt- straat 68 te Alkmaar, hoofdopzichter bij hef P.E.N. te Bloemendaal is maandagmor gen naar aanleiding van het feit dat hij veertig jaar in overheidsdienst is, door de directie van het P.E.N. ontvangen en ge feliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het Provin ciaal bestuur kreeg de jubilaris een bloe menhulde. Daarna werd hij op de afdeling Laag spanningsnetten-Noord, waar de heer Bier werkzaam is, gehuldigd en toegesproken door zijn chef, de heer W. T. Lamark en door de heer A. L. van Noort. Maandagmiddag recipieert de jubilaris in restaurant „Du Passage" in Alkmaar, waar hij namens de jubileumcommissie van het P.E.N. zal worden toegesproken door de heer G. E. Noordhof. In samenwerking met de Haarlemse r.k. volksdansgroep „Marijke" heeft de r.k. landelijke slichting „Spelevaart" zondag middag in de tuinzaal van het Concert gebouw een volksdansfeest gehouden. Zaterdag reeds waren een aantal afge vaardigden in „Vijverduin" te Bloemen daal bijeengekomen, alwaar de jaarver gadering werd gehouden. Het doel van „Spelevaart" is door middel van dans, mu ziek en toneel een positieve bijdrage te leveren tot de harmonische vorming van jonge mensen, waarbij vooral het oog ge richt is op de zelfwerkzaamheid. Bij de stichting zijn 25 dansgroepen en verder muziek- en toneelgroepen aangesloten. Op de jaarvergadering is gesproken over de plannen voor dit jaar. die ondermeer be staan uit het beleggen van instructie weekends voor toekomstige dansinstruc- teurs. Voorts werd een uiteenzetting over het werk van de „Spelevaart" gegeven Op het volksdansfeest in het Concert gebouw ontbraken de Brabanders en Lim burgers, die het in deze dagen met de jo lijt thuis druk genoeg hebben. Ondanks de afwezigheid van deze carnavalsvierders was het een plezierig volksdansfestijn. waarop de liefhebbers van de contra dansen volop aan hun trek kwamen. De heer Lou Hoefnagels gaf een korte in structie over creatief spel. In de Cinestone-studio's te Duiven- drecht wordt een film gemaakt, die de carrière van Anthony Fokker tot onderwerp heeft. Daarvoor heeft men de roemruchte „Spin" van stal gehaald, het eerste vliegtuig, waarmee Fokker heeft gevlogen. Het is uit de Wright- hangar op Schiphol met veel omzich tigheid naar de studio's getranspor teerd. Men ziet op de foto „De Spin" in het niet verzonken naast een der enor me vliegtuigen van de KLM, de „Edam" Nieuws in het hort Oliebollen. Op „Vastenavond", dinsdag 5 maart, zullen aan een kraam tegenover de rooms-katholieke kerk aan de Rijksstraat weg in Oud-Schoten oliebollen worden ver kocht, waarvan de baten ten goede komen aan het bouwfo-ds van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten en de H. Bavo. Geen spreekuur. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethouder van Bloemendaal. is dinsdag verhinderd spreekuur te houden. Brugwachtersvrouw gedood. Te Zwar- temeer (bij Emmcn) is zaterdag een ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 54-jarige brugwachtersvrouw A. M. Valke Peters. De vrouw had de brug over de Ka- merlingse Wijk afgedraaid en werd in het water geslingerd, toen het passerende schip in botsing kwam met de brui. De vrouw kwam tussen het schip en de pijler van de brug en raakte tussen beide beklemd. De verwondingen waren zo ernstig, dat het slachtoffer vrijwel direct na i et gebeurde overleed. Op vrijdag 8 maart zal een. wereldgebeds- ure worden gehouden. Het onderwerp is: „Wie zal ons scheiden" uit Romeinen 8:35. De bijeenkomsten worden gehouden in: Haarlem-centrum: Begijnhofkapel; Haar lem-Noord: Ned Prot. Bond. Berkenstraat; Haarlem-Oost: wijklokaal Herv. Kerk, Zo- merkade; Heemstede-noord: kapel Nieuw Vredenhof; Heemstede-zuid' Ned. Prot. Bond. Postlaan' Aerdenhout: Herv. Kapel, Leeuwerikenlaan; Bloemendaal: Herv. kerk, Kerkplein; O verveen: Herv. kerk, Ramplaan. Voor het cursusjaar 19561957 heeft de Stichting voor Financiële IIulp aan Stude renden te Haarlem een bedrag van f 21.575 uitgekeerd aan sollicitanten naar een studiebeurs. Dit is een hoger bedrag dan in vorige jaren kon worden uitge keerd, omdat de gemeentelijke subsidie met f 5000 was verhoogd. Het bestuur van de stichting wijst er echter op, dat deze verhoogde subsidie nauwelijks toereikend is om de stichting in staat te stellen aan alle aanvragen op de gewenste wijze te kunnen voldoen, omdat het aantal serieuze kandidaten naar verhouding groter was dan het bedrag van de verhoging van de subsidie. Het aantal aanvragen on» finan- ci"' steun was groter dan ooit tevoren en bedroeg dit jaar 124, waarvan 41 kandida ten waren voor groep A (academische stu die), 70 voor groep B (m.t.s., kweekscho len en dergelijke onderwijsinstellingen) en 13 voo groep C (middelbare scholen). Na een uitvoerig onderzoek naar stu diecapaciteiten en sociale omstandigheden heeft de stichting aan 28 kandidaten van groep A toelagen toegekend, aan 51 van groep B en aan 7 van groep C. Ter vergelijking met het totaal aantal aanvragen voor de cursus 1956—1957 ver melden wij hier de aantallen aanvragen in de voorafgaande jaren. Zo meldden zich in De directeur-generaal voor de Arbeids voorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, heeft een tentoonstelling ten dienste van de beroepen- voorlichting aan de schooljeugd, die is inge richt in het Oude Stadhuis te 's-Gravenhage, geopend. Over enkele weken is zij in Haar lem te zien. Het materiaal van deze tentoonstelling is niet geheel nieuw. Ongeveer een jaar lang heeft het ministerie van Economische Zaken in samenwerking met de Vereniging Neder lands Fabrikant op vele plaatsen in ons land een tentoonsteling gehouden welke tot doel had het prestige van de vakman te verhogen. Dit materiaal, dat enigszins uitgebreid is, heeft men gebruikt voor de nieuwe tentoon stelling, die eveneens in het gehele land zal worden vertoond. Tot 23 maart zal de Haagse schooljeugd haar kunnen bezoeken Daarna gaat de ten toonstelling naar Haarlem en wordt zij in gericht in de school aan de Schoterstraat. Eind maart is de officiële opening. De toelichting zal worden gegeven door ambtenaren van de Arbeidsbureaus van de steden, waar de expositie staat De tentoon steling. die voorlopig nog alleen op manne lijke beroepen en dan voornamelijk indu striële. is gericht, is samengesteld vanwege de directie voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. 1953 10.3 sollicitanten aan. het iaar daarop was dit aantal gegroeid tot 113, in- 1955 waren het er 121. De kandidaten, die niet in het genot van een studietoelage konden worden gesteld, werden afgewezen om zeer verschillende redenen. Enkelen voldeden niet aan de eisen, die het stichtingsbestuur aan de aan staande studenten meende te moeten stel len. anderen kwamen op grond van de naar de mening van het bestuur nog rede lijke financiële omstandigheden niet voor hulp in aanmerking. Een groot aantal van de door de stichting geholpen kandidaten wordt ook door andere instanties, voorna melijk door het Bureau voor Rijksstudie- foelagen te Den Haag. financieel gesteund. Deze aanvullende steun is in vele ge vallen ook wel nodig, omdat de Haarlemse stichting te vaak met een te gering bedrag moest volstaan. Indien het bestuur meer gelden tot zijn beschikking had gehad, zou het meer effectief hebben kunnen helpen. Maar al te vaak dr eg het toegekende be drag meer het karakter van een aanmoe diging en verschafte het de kandidaat niet voldoende steun. Met het oog op deze omstandigheden heeft het bestuur ii juli 1956 het college van B. en W. van Haarlem verzocht de gemeentelijke subsidie voor het komende cursusjaar te verhogen met f 2500 en voor de cursus 19581959 met nnr eens hetzelf de bedrag, zodat voor di: cursusjaar over een bedrag van in totaal f 25.000 kan wor den beschikt. In Artis is een wisentstiertje geboren. De voorgaande wisent-babies waren steeds van het vrouwelijk geslacht. Men is in Artis erg blij met het stiertje omdat men daardoor eindelijk de kans kreeg de vorige directeur van Artis dr. A. L. J. Sunier de man, die vele jaren heeft gestreden voor het behoud van de in het wild uitgestorven wisenten, op bescheiden wijze voor dit werk te hul digen. Volbloed wisenten worden namelijk in een internationaal stamboek ingeschreven, waarbij hun naam dezelfde beginletter moet hebben als de naam van hun geboorteplaats. Bij de Artis-wisenten beginnen de namen derhalve allemaal met a. Het nu geboren wisentmannetje kreeg de naam Armand, de eerste voornaam van dr. Sunier. De „Waterman". Het s.s. „Waterman" van de Holland Afrika Lijn zal niet zoals verwacht donderdag, maai reed.' v. ensdag 6 maart van zijn reis naar Kaapstad in Zuid- Afrika in ons land terugkeren. Het zal in de loop van de dag aan de Lloydkade te Rot terdam voor anker gaan.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7