Plannen voor toneelvoorstellingen in kloosterhof van Stadhuiscomplex Overleg over lokalenplan van huishoudschool in Sinnevelt Made Openluchttheater in het hart van Haarlem Kilo's slanker BonKorets Aanleg westelijke randweg 7 Programma V.U. voor deze maand Acht sirenes werkten niet tijdens loei-proef Naamgeving Dr. De Liefde straat uitgesteld Tweede neutrale huishoudschool in Haarlem-noord dringend noodzakelijk Internationale werkkampen in „Kennemerduinen" Burgerlijke Stand van Haarlem Vergadering wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld Filmavond Alg. Ned. Bouwbedrij f sbond Drukbezochte receptie van „Eendracht maakt macht Prof. Klien sprak voor NRV over Vorarlberg Jubileum inspecteur J. J. van Sonsbeek Uitvoering door jeugdkoor „Inter-Nos" WOENSDAG 6 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wanneer zich geen tegenslagen voordoen zal Haarlem deze zomer een openluchttheater rijker zijn, dat door zijn situatie welhaast uniek kan worden genoemd. Men heeft namelijk het plan opgevat om een aantal toneelvoor stellingen te geven in de kloosterhof van het Stadhuiscomplex. Gedurende tien dagen, van 9 tot en met 18 augustus zullen in 't Pand, zoals de kloosterhof vroeger werd genoemd, tien voorstellingen worden gegeven van „De gebroken kruik" van Von Kleist door een uit Haarlemse amateurs samengesteld ensemble, dat door Joris Diels zal worden geregisseerd. B. en W. hebben in hun gisteren gehouden vergadering in principe toestemming verleend om het Pand voor dit doel te gebruiken, omdat het geheel past in het streven een centrale plaats in de Haarlemse samenleving te doen innemen. Het is eigenlijk merkwaardig, dal men nog niet eerder op d.e gedachte is ge komen de besloten heid van het pand te gebruiken voor ar tistieke openluchtsa menkomsten. De hoi van het vroegere Pre- dikherenklooster is immers centraal ge legen, zij heeft een beperkte oppervlakte en is daardoor intiem van karakter, terwijl de omringende mu ren beschutting bie den tegen al te gril lige windvlagen. Ook dringt het straat rumoer slechts bij uitzondering tot deze beslotenheid door. Uiteraard verleent de historische omgeving de plek een schilder achtig cachet. Een praktisch voordeel van de beperkte afmetingen is, dat men per avondvoorstelling spoedig uitverkocht is. Deze overwegingen waren voor de jour nalisten J. W. van de Ven en de kunste naar Levinus Tollenaar aanleiding om zich tot het gemeentebestuur te wenden om een basis te vinden om de in de aanhef ge noemde plannen te verwezenlijken. De voor deze zomer geprojecteerde open luchtvoorstellingen zou men als een voort zetting kunnen zien van de opvoeringen van „De vrijheid vlagt" van dr. P. H. Schroder in 1946 op de Grote Markt ter gelegenheid van de viering van het zeven honderdjarig bestaan van Haarlem als stad, van „Frans Hals" van dezelfde auteur op het plein van de Stadsdoelen twee jaar later en, zij het op bescheidener schaal, aan de voorstellingen welke de letter lievende vereniging „Cremer" op initiatief van het centrumcomité „Koninginnedag" heeft gegeven in het Proveniershofje. Haarlem blijkt dus in dit opzicht nogal wat mogelijkheden te bieden en het zou zeker niet ondenkbaar zijn, dat het experi ment in het Pand, wanneer dit inderdaad succes zou ontmoeten, min of meer ge regeld zou worden herhaald. Vele mogelijkheden De indeling van de hof tijdens de voor stellingen is als volgt gedacht: het speel veld wordt de zuidoostelijke kwadrant van de reeds thans in vieren gedeelde binnen plaats. De zuidoostelijke kwadrant ligt het dichtst bij de dienstingang naar de af deling bevolking en de fietsenbergkelder. Daarom zou, min of meer in de vorm van een halve maan, de tribune voor de toe schouwers gebouwd moeten worden. Deze tribune zou vrij hoog moeten worden, omdat net, althans op dit ogenblik, niet de bedoeling is, dat op een podium wordt gespeeld om zoveel mogelijk profijt van de gegeven situatie te trekken. Het is echter mogelijk, dat men dat voornemen om praktische, dat wil vooral zeggen: fi nanciële overwegingen moet laten varen. Voor de Volksuniversiteit waarin opge nomen de Haarlemse Kunstgemeenschap wordt donderdagavond 14 maart in Cinema Palace in Haarlem een vertoning gegeven van „Escalier de service" een film van de Franse regisseur Carlo Rim. In het voor programma worden twee korte filmpjes ge titeld „Gazouli petit oiseau" en „Elle sera appelée femme" vertoond. Donderdag 21 maart spreekt Godfried Bomans in het Frans Halsmuseum over een litterair onderwerp onder de titel „Op het mes". Eveneens in het Frans Halsmuseum spreekt dinsdagavond 26 maart de Belgische schrijver Raymond Bru- lez. Anthonie van Kampen houdt op woens dag 27 maart in het Frans Halsmuseum een lezing over „Naar de top der wereld" met vertoning van een film en lichtbeelden. Toneelvoorstelling ten bate van oud-verpleegsters De toneelgroep van het St. Elisabeths gast huis te Haarlem zal niet op 12 maart, zoals gisteren abusievelijk werd bericht, doch op 12 april een voorstelling voor genodigden in de Stadsschouwburg geven van het blij spel „De weg naar het geluk". De baten van deze avond worden bestemd voor een lief dadig doel, namelijk het „Erefonds voor oud-verpleegsters". fMHH T' De initiatiefnemers hebben de uitvoer baarheid van hun suggesties evenwel ge toetst aan de mening van een ervaren man op dit gebied, de technicus van de Stads schouwburg, de heer H. C. Voskuilen. Het aantal plaatsen is veel groter dan men op het eerste gezicht zou menen en kan op ruim vierhonderd worden geschat. Wat het te vormen amateurgezelschap betreft, kan worden meegedeeld, dat onder auspiciën van NATU en WKA, de alge mene en rooms-katholieke organisaties voor het amateurtoneel, uitnodigingen zul len worden verzonden aan een groot aan tal amateurspelers. Het is de bedoeling, dat, zeker wat betreft de voornaamste rollen, in dubbele bezetting zal worden gespeeld. Dit biedt tal van voordelen, om dat men ermee rekening moet houden, dat de spelers in de zomermaanden wellicht niet elke avond gelegenheid hebben op te treden. De keuze van het stuk, „De ge broken kruik" van Von Kleist in een ver taling van Jan van Lumey, werd mede bepaald door de omstandigheid, dat het niet teveel rollen eist. De repetities zullen in de tweede helft van maart reeds be ginnen, waarschijnlijk in de aula van het gymnasium. Er zal twee tot drie keer per week gerepeteerd worden, welke repetities voor de Haarlemse toneelamateurs toe gankelijk zullen zijn. Men verwacht name lijk, dat velen zullen willen profiteren van de gelegenheid kennis te maken met de regie-aanwijzingen van een vakman als Joris Diels. De repetities zullen echter op 20 juni voor een maand worden onder broken, omdat Diels dan met de Haagse Comedie, waarvan hij regisseur is, op va kantie gaat. Daarna worden de voorberei dingen voortgezet. Men zal trachten de amateurs ook op andere wijze bij de op voeringen te betrekken, bijvoorbeeld bij decorbouw en costumering. Geen pauze Wat de exploitatieve kant van de zaak betreft meent men met een ononderbroken avondvoorstelling te kunnen volstaan, dus zonder pauze. Dit heeft twee voordelen. In de eerste plaats kan daardoor later bij voorbeeld om negen uur worden be gonnen, zodat al dadelijk de verlichting tot haar recht kan komen. In de tweede plaats heeft de praktijk bewezen, dat het weer later op de zomer avond rustiger wordt. Het regent wel vaak in de vooravond, maar omstreeks negen uur is het meestal droog. Uiteraard is dit van gunstige invloed op het bezoek. Dat er geen pauze wordt gehouden, behoeft al evenmin een nadeel te betekenen, omdat er in de onmiddellijke nabijheid van 't Pand gelegenheid te over is om zich na afloop van de voorstelling te verfrissen. Binnenkort wordt begin gemaakt met zandbaan naar Leidsevaart Zeer binnenkort zal een begin gemaakt worden met de werkzaamheden voor de aanleg van de westelijke randweg te Haarlem, die een verbinding zal vormen tussen de Wagenweg en de Zylweg. Het werk zal worden uitgevoerd door de n.v. aannemingsmaatschappy Hillen en Roosen uit Amsterdam, die reeds een di rectiekeet heeft geplaatst in de nabijheid van de oprit van de trambaan by de Leidsevaart. Over veertien dagen stelt men zich voor te beginnen met de aanleg van een wal- muur langs de westzijde van de Houtvaart. Tezelfdertijd zal begonnen worden met de aanleg van een zandbaan van de Wagen weg af naar de Leidsevaart, ter hoogte van de oprit van de trambaan. Is de baan tot aan de Leidsevaart klaargekomen, dan zal men noodgedwongen tijdelijk moeten stop pen, omdat de voortzetting aan de over kant van het water afhankelijk is van de opheffing van de tramdienst en het af breken van de baan. Tevens zal binnenkort een begin ge maakt worden met het bouwen van een vaarduiker, die in de nabijheid van de Vlaamseweg, onder de nieuwe weg door een verbinding zal vormen tussen de be staande Houtvaart en de nieuw te graven Houtvaart, meer westelijk. Men is gedwongen met de hier genoem de werkzaamheden te beginnen, omdat alle gronden in de nabijheid van de Zijl- weg nog niet rijkseigendom zijn. Met het oog hierop kan men ook nog niet begin nen met het uitvoeren van de kunstwer ken, die gevormd worden door de brug over de Brouwersvaart en het viaduct over de Pijlslaan. Als laatste kunstwerk stelt men zich voor de brug over de Leidsevaart te bou wen, aangezien hierbij gewacht moet wor den op het afbreken van de trambaan. .de ware Vaderlandse klare Maandag opnieuw alarm De proef, die de Haarlemse Bescherming Bevolking afgelopen maandag in de Spaar- nestad heeft genomen met de luchtalarm sirenes, is voor de eerste keer vrij goed verlopen. Uit het rapport over de bruik baarheid van de loei-paddestoelen is ge bleken, dat acht van de vierentwintig geen kik hebben gegeven. Dit lijkt een vrij ongunstig resultaat. Men moet ech ter niet uit het oog verliezen, dat de proef voor de eerste keer werd gehouden en dat het doel ervan was eventuele gebreken op het spoor te komen. De hoorbaarheid op straat alsmede in schuilkelders cn klui zen was zeer redelijk. De bedradingen, die via het net van de P.T.T. en het Gemeen telijk Energiebedrijf lopen, bleken voorts uitstekend te voldoen. De oorzaak van het niet werken van verscheidene sirenes moet worden ge zocht in, overigens gemakkelijk te ver heipen, kleine storingen, zoals doorgesla gen zekeringen en dergelijke. De loei-proef zal aanstaande maandag op dezelfde tijd worden herhaald. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers was voornemens donderdagmorgen het straatnaambordje van de Dr. De Liefde straat in Delftwijk (Oud-Schoten) te ont hullen. Wij vernemen, dat de officiële naamgeving wegens onvoorziene omstan digheden voor onbepaalde tijd is uitge steld. Dit jaar zullen in het nationale park „De Kennemerduinen" te Bloemendaal weer enige internationale werkkampen worden georganiseerd. De kampen worden gehouden in de maanden juli, augustus en september. Ongeveer 125 jongeren van verschillende nationaliteiten zullen aan de kampen deel nemen. Gezien hovenier 40 jaar in dienst van de gemeente In de palmenkas van de kwekerij van Hout, Plantsoenen en Begraafplaatsen in Haarlem is dindsdagmiddag de heer A. J. Barnhoorn gehuldigd in verband met het feit dat hij veertig jaar in dienst van de gemeen te is. Thans is de heer Barnhoorn werkzaam als hovenier A en heeft gedurende vele jaren tot het onderhoud van de begraafplaatsen bijgedragen De directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteyn, sprak de jubilaris namens B. en W. en namens de dienst van Hout en Plantsoenen toe. In warme bewoor dingen schetste hij de staat van dienst van de hovenier en wees erop. dat mede dank zij diens onvermoeid werken de begraaf plaats altijd een keurig verzorgd aanzien heeft gehouden. Namens het gemeentebe stuur overhandigde de heer Dorresteyn de jubilaris een geschenk in de vorm van een enveloppe met inhoud. De voorzitter van het jubileumfonds de heer M. van Norden, feliciteerde de heer Barnhoorn met het heuglijke feit en over handigde hem een radiotafel, als aanvulling op het radiotoestel, dat de jubilaris van zijn familieleden had ontvangen Een collega van de jubilaris, de heer L. Bruin, voerde tot slot het woord en overhan digde hem namens alle collega's een cadeau in de vorm van een enveloppe met inhoud. Haarlem, 5 maart 1957 ONDERTROUWD, 5 maart: G. J. Ames en G. A. Derr. GEHUWD, 5 maart: G. Langeveld en H. G. Rethans; J. Witkamp en C. G. van der Genugten; C. Geleijns. en E. Faber. BEVALLEN van een zoon, 3 maart: J. M. L. Hooning—Ebbeling; 4 maart: J. Meijer— Slijkhuis. BEVALLEN van een dochter, 4 maart: L. J. M. NelissenGorter; 5 maart: M. E. Drie huizenZwemmer; J. WarmelinkKiewiet. OVERLEDEN, 3 maart: M. Duchter—Se- verijnse, 86 j., Leidsevaart; N. A. van der Veer, 23 j., Gasthuisvest; 4 maart: J. Hilber- dingVan Veen, 83 j., Generaal de Wetstr.; E. C. van der Meij—Ickler, 69 j., Gasthuis- vest. In café-restaurant „Boekenroode" te Heemstede-Aerdenhout hield de Wijkverple ging Aerdenhout-Bentveld, afdeling van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis, dinsdagavond haar jaarlijkse algemene le denvergadering onder voorzitterschap van mr. P. J. Prinsen Geerligs. Het verslag van de secretaris, de heer W. G. ten Houte de Lange, vermeldde onder meer dat de zittingen op het kinderconsul tatiebureau door een steeds groeiend aantal moeders met hun kinderen worden bezocht. Zoals ook reeds in het vorig jaarverslag werd geconstateerd, bleek het noodzakelijk naar een grotere ruimte uit te zien. aange zien het gebouw van de Religieuze Kring te klein werd, te meer daar men erop had aangedrongen ook een consultatiebureau voor kleuters in te richten. Iedere maandag middag heelt de wijkverpleging nu de be schikking over de lokalen van het Theo van Tijeninstituut aan de Van Lennepweg, waar bij toerbeurt het kleuterbureau en het zuige lingenbureau zitting houden Een woord van dank aan de kinderarts mevrouw H. G. Hui- bregtse-Meijerink, de medische leidster van dit bureau, is hier zeker op zijn plaats. De plannen om te komen tot een eigen wijkgebouw, hebben nog steeds, mede in verband met de hoge kosten verbonden aan het zetten van een nieuw gebouw, geen vas tere vorm aangenomen. Wel wordt naar we gen gezocht om, eventueel in samenwerking met andere organisaties te voorzien in de behoefte aan ruimte voor het wijkwerk en het magazijn. De moeilijkheid is echter, dat het wenselijk zou zijn. dat een van de beide wijkzusters bij het gebouw zou wonen, voor al met het oog op de uitdeling van medische instrumenten uit het magazijn, een arbeid die speciaal op haar terrein ligt. Dokter A. W. Mellema trad in de loop van 1956, wegens zijn vertrek uit de gemeente als medisch adviseur af, dokter W. E. Ulrici was bereid zijn taak over te nemen. De voorzitter, mr. P. J. Prinsen Geerligs en de penningmeesteresse mevrouw F. J. Louwerse-Van Lohuizen waren aan de beurt van aftreden; zij werden bij acclamatie her kozen. De financiële resultaten zijn bevredigend, zoals uit het jaarverslag van de penning meesteresse,. mevrouw F. J. Louwerse-Van Lohuizen, bleek. Het batig saldo bedraagt f 806,10. Het is echter wel gewenst in ver band met de uitbreiding der werkzaamheden de geldmiddelen te versterken. De wijkzus ters verrichtten haar veelomvattende taak weer op voorbeeldige wijze; de waardering voor deze zusters is zoals herhaaldelijk uit de uitlatingen der leden blijkt, algemeen. Er wordt door het bestuur thans overwogen ook een moedercursus te gaan geven. De heer mr. P. J. Prinsen Geerligs en me vrouw F. D. Willemsen-Giesen zullen afge vaardigd worden naar de provinciale jaar vergadering van de Noordhollandse Vereni ging Het Witte Kruis gaan. welke op 29 maart in Amsterdam gehouden wordt. Naar wij vernemen vindt thans overleg plaats tussen de ryksinspectrice voor het huishoudondcrwys in dit district en de directrice van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool over het lokalenplan van een in Sinnevelt te bouwen tweede neu trale huishoudschool. De noodzakelykheids- verklaring voor deze school werd inmid- dels reeds verkregen. Het lokalenplan is vooral gebaseerd op de aard van het onderwijs, dat aan de te stichten tweede neutrale huishoudschool, waarvoor een terrein gereserveerd is ach ter de bestaande christelijke uloschool aan de Anthony Fokkerlaan tussen de Delft laan en het Plesmanplein, zal worden ge geven. Daarbij wordt namelijk voorname lijk gedacht aan primair huishoudonder- wijs. De opleiding tot lerares zou dan ge concentreerd blijven aan de bestaande Huishoudschool aan de Voorhelmstraat, terwijl tevens de mogelijkheid zou bestaan dit primaire onderwijs federatief te geven in samenwerking met de beide confessio nele huishoudscholen. In elk geval wordt er sterk gedacht aan cursussen bestemd voor jonge aanstaande en jonge huisvrou wen en moeders, waaraan in de omringen de nieuwe woonwijken grote behoefte wordt verondersteld. Voorts wordt over wogen in de onmiddellijke omgeving van de huishoudschool een kleuterschool te bouwen ten behoeve van bepaalde cur sussen. De bouw van de nieuwe neutrale Huis houdschool kan als zeer urgent worden beschouwd, omdat zij noodzakelijk is om deze onderwijsmogelijkheden zo gelijkmatig mogelijk over de stad te verdelen. Er ont staat dan namelijk het volgende patroon: neutraal huishoudonderwijs voor het cen trum, zuid en oost in de bestaande school aan de Voorhelmstraat en voor noord in Sinnevelt, protestants-christelijk onderwijs gecentraliseerd aan de Tetterodestraat, waar onder architectuur van prof. ir. Zwiers een belangrijke uitbreiding thans haar voltooiing nadert, waardoor ook deze school in de komende jaren het toenemend aantal leerlingen kan huisvesten, en het rooms-katholiek onderwijs gecentraliseerd in het gebouw aan de Garenkokerskade. Omtrent het protestants-christelijk onder wijs kan nog worden opgemerkt, dat in een De afdeling Heemstede van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft dins dagmiddag in de tuinzaal van het „Café- taria-rëstaurant" aan de Binnenweg te Heem stede een filmvoorstelling voor de kinderen der leden gegeven. Het programma bestond uit enige tekenfilmpjes met als hoofdnum mer de film „Straatmuzikanten". Een pro gramma, dat de vele jeugdige toeschouwers enige genoeglijke uurtjes heeft bezorgd. Des avonds werd een filmprogramma voor de ouderen gegeven, dat begon met een bij zonder originele tekenfilm, waarin de bij de lezers van ons blad zozeer vertrouwde figuur van Panda als dirigent van een wel hoogst uitzonderlijk symfonieorkest optrad. De twee de film was vervaardigd in opdracht van de stichting Bouwbedrijfsbond, naar een scena rio van Ad. Bevers. Deze interessante docu mentaire vestigde speciaal de aandacht op de opleiding van metselaars, waarbij even eens werd gewezen op de belangrijke positie, welke deze vaklieden innemen bij de huidige woningnood. Het voorprogramma besloot met enige kijkjes in het kindertehuis ,.De Kloek" te Voorthuizen, dat door de ANB werd ge sticht en is bestemd voor kinderen der leden, die behoefte hebben aan de natuur en bui tenlucht. De afdelingsvoorzitter kon aan de vertoning de mededeling toevoegen, dat er gelukkig in Heemstede nog geen kinderen voor uitzending in aanmerking waren ge komen. Na de pauze volgde als hoofdnummer „Fanfare", een film met in de hoofdrollen Mickey Rooney en Judy Garland. Deze oude historie bleek geestig genoeg te zijn om ook nu nog de toeschouwers te kunnen verma ken. waarbij de rol, die Paul Whiteman en zijn orkest hierin was toebedeeld, zelfs nog een attractie apart betekende. verdere toekomst gedacht wordt aan een tweede school in het uitbreidingsplan Schalkwijk. Op de ledenvergadering van de vereni ging welke de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool in stand houdt, kon giste ren met voldoening worden geconstateerd, dat de school aan de Voorhelmstraat door niet minder dan vijfhonderddertig geregel de leerlingen wordt bezocht, ongeacht dus de cursussen, die eveneens een verheugen de belangstelling ontmoeten. Het budget baart evenwel door de voortdurende stij ging der lasten zorg: ten opzichte van het vorig jaar bedroeg de toeneming ongeveer vijfentwintig percent. De vergadering werd geleid door de vice- voorzitster, mevrouw Bienfait-Biemond, daar de voorzitster, mevrouw Stemler- Tjaden, wegens een kort geleden onder gane operatie, daartoe nog niet in staat was. Haar herstel was echter zover gevor derd, dat zij de ledenvergadering wel kon bijwonen. Het bestuur van de Vereniging van Fruit-, Groenten- en Aardappelgroothandelaren „Eendracht maakt macht" heeft dinsdagmid dag in een van de zalen van café-restaurant Brinkmann in Haarlem een zeer druk be zochte receptie gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereniging. Ongeveer tweehonderd vertegenwoordigers van zusterverenigingen, veilingen en zaken relaties waren aanwezig. Voorts gaven afge vaardigden van de drie organisaties van Haarlemse kleinhandelaren in fruit, groente en aardappelen blijk van hun belangstelling. Wethouder A. J. M. Angenent bood namens het college van B. en W. van Haarlem zijn gelukwensen aan. Tevens merkten wij de secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, mr. A. G. de BléCourt, op. De directeur van de gemeentelijke dienst voor het Haven- en Marktwezen, de heer J. H. W. Scholte, had ook van de gelegenheid gebruik gemaakt de bestuurders van de jubilerende vereniging, de heren H. van der Horst, C. Zonneveld, H. Plantjé, B. Vossen en P. Steensma te com plimenteren met het heuglijke feit. In de vele toespraken, die tot het bestuur werden gericht, kwam natuurlijk ook het plan, om in de toekomst de markt op het terrein in de Veerpolder onder te brengen, meermalen ter sprake. De heer Chr. Beun, voorzitter van de Haarlemse groente veiling, prees de prettige samenwerking, die hij in de loop der jaren altijd van de ver eniging had ondervonden en was van mening, dat deze zeer zeker ook in de toekomst niet zal ontbreken. Ook ontbrak op de receptie niet de café houder van de Koudenhom, die gedurende vele jaren de grossiers bij hun besprekingen in de vroege ochtenduren gastvrijheid heeft verleend. In de met vele bloemstukken fees telijk versierde zaal haalden de aanwezigen met veel plezier herinneringen uit vervlogen tijden op, toen het veiling- en marktwezen nog niet in die mate als thans was georga niseerd. De festiviteiten, die tot laat in de nacht werden voortgezet, stonden onder lei ding van de heer A. Verbeek, voorzitter van het feestcomité. In de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem heeft prof. dr. A. Klien uit Oostenrijk dinsdagavond een aandachtig gehoor gevonden voor zijn voordracht over Vorarlberg, die hij hield voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging. Prof. Klien sprak eerst over de moei lijke jaren die de Oostenrijkers hadden beleefd na de eerste en tweede wereldoor log, waaruit zij beide keren arm tevoor schijn waren gekomen. Maar juist door de zware tijden zijn wij Oostenrijkers gehard, waardoor wij de moeilijkheden het hoofd kunnen bieden en weer trots kunnen zijn op ons nu kleine, arme, maar mooie land, aldus spreker. Prof. Klien sprak verder ook nog over de banden die tussen Nederland en Oos tenrijk bestaan. Spreker vond daarbij ge legenheid zijn dank uit te spreken voor hetgeen de Nederlanders voor duizenden Oostenrijkse kinderen hebben gedaan. Voorts gewaagde prof. Klien nog van de offervaardigheid van de Oostenrijkse schoolkinderen toen hun hulp werd inge roepen naar aanleiding van de waters noodramp in Zeeland. Vervolgens ging prof. Klien over tot een bespreking van een van de mooiste delen van zijn land, Vorarlberg. Op een prettige manier sprak hij over de mooiste dorpjes en dalen waarbij hij een honderdtal fraaie kleurendia's toonde die de grote schoon heid van dit deel van Oostenrijk duidelijk liet uitkomen. Met grammofoonplaten liet prof. Klien verder volksliedjes horen, die een toepasselijke muzikale omlijsting vormden van zijn voordracht en dia's. De voorzitter van de afdeling Haarlem van de NRV bedankte spreker aan het einde van de avond voor zijn boeiende voordracht en bood hem onder luid ap plaus van de toehoorders een ets aan van de Grote Kerk in Haarlem. Op zondag 17 maart hoopt de heer J. J. van Sonsbeek, inspecteur van politie te Bloe mendaal. de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in overheidsdienst trad. Dit jubileum zal op maandagmorgen 18 maart des morgens om half elf in de gym nastiekzaal van het politiebureau te Over- veen tijdens een korpsbijeenkomst gevierd worden. Om twaalf uur zal de heer Van Sonsbeek, eveneens in de gymnastiekzaal, recipiëren. Dit jubileum betekent tevens een afscheid van de Bloemendaalse politie, want op 1 april zal de heer Van Sonsbeek met pensioen gaan. De jubilaris werd op 10 juli 1896 te 's-Gra- venhage geboren. Op 17 maart 1917 trad hij in militaire dienst en in februari 1918 werd hij sergeant bij het regiment Grenadiers; in november van datzelfde jaar ging hij naar het korps Politietroepen over. Op 1 januari 1928 werd hij bevorderd tot sergeant-majoor en werd hij groepscommandant te Ede. 1 In 1940 kwam hij bij de gemeentepolitie te Ede; in hetzelfde jaar werd hij opper wachtmeester bij het korps marechaussée en brigadecommandant bij het eskadron te Overveen. In 1944 bezt>cht hij de toenmalige rechercheschool te Overveen en op 1 mei van dat jaar werd hij onder-luitenant bij de toenmalige staatspolitie. Na de bevrijding werd hij op 7 mei 1945 commandant van de arrestatieploeg van de B.S. te Bloemendaal om tenslotte op 1 jan. 1946 tot inspecteur van politie, ambtenaar derde klasse en op 1 januari 1947 tot inspec teur, ambtenaar tweede klasse bevorderd te worden, welke functie hij thans nog be kleedt. Als zodanig is hij de plaatsvervanger van hoofdinspecteur J. Voerman. Tijdens de oorlog is de heer Van Sonsbeek illegaal werkzaam geweest. Thans is hij nog be- sturuslid van de Vereniging Oud-Illegale Werkers. Ook is hij lid van het Reünie comité oud-onderofficieren van het voor malig korps politietroepen. RALEIGH BURGERS E.N.R. LOCOMOTIEF R 13 W I E L E N UVERVEEN -TEL:23523 Woensdagavond 13 maart geeft het jeugdkoor „Inter Nos" een uitvoering in het Concertgebouw in Haarlem. Het pro gramma vermeldt de Bloemencantate van G. v. Vladeracken en Andersen's sprookje „De keizer en de nachtegaal" in een muzi kale bewerking van Fr. W. Möller. Alle solopartijen worden door leden van het koor gezongen. De pianiste Emmy van Eden zal het koor begeleiden. Het geheel staat onder leiding van Jan Booda. (Shows, snufjes en alles wat verdei In het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Een met veel smaak samengestelde col lectie voorjaars- en zomerkleding, gepre senteerd door de firma H. Koster, was gis termiddag in café-restaurant Dreefzicht te bewonderen. Het modieuse element was volop verte genwoordigd. Vooral degenen die vooruit strevend genoeg zijn zich een mantelcos- tuum aan te schaffen in 't nieuwe silhouet met een niet aangesloten taille een lijn die de charme bezit een minder slank mid del te verhullen zullen de aantrekke lijke voorbeelden hiervan met instemming begroet hebben. Veel ruitdessins worden dit voorjaar gelanceerd in nuances van beige, blauw en bruin. De zomermantels veelal kraagloos hebben een wijde rug, die de capelijn sug gereert. Kragen of manchetten van vossen bont maken er heel charmante creaties van. Grof linnen (coral-rood), bedrukte zijde katoen en echte zijde vormen de materia len voor de japonnen. Men toonde zelfs een japon in een dessin bestaande uit eenen twintig in elkaar overvloeiende kleuren. Bijzonder bekoorlijk zijn de „chemisier" modellen waarvan we er vooral één spe ciaal willen noemen: een hartveroverende jongemeisjesjurk in een marine met witte streep, met een cyclaamkleurige sjerp en m de rug voorzien van twee dwarsver- werkte bandjes. Vermeldenswaard is ook een mantel van Chiné-taft, gedragen over een japon van mousseline in hetzelfde dessin. Een practisch nieuwtje is een ja pon met mantel van geruite ninoflex, een waterafstotend materiaal. Van de geklede japonnen bekoorde ons vooral een nymphachtig halflang jurkje van ingenieus gedrapeerde zijden mousse- me en een kostbare japon van lichtbruine kant. Zestig meter zuiver zijden tule in verschillende nuances van blauw is in één avondjapon verwerkt. Het bruidstoilet ver vaardigd m eigen atelier, is een fraaie schepping van crèmekleurige kant en satijn. De hoeden, die getoond werden, waren van Joop Knoppers en David Vos. Als nieuw materiaal werd houtvezel toegepast. T. R. Uit een oogpunt van toneeltechniek geeft de kloosterhof gelegenheid tot allerhande geïmproviseerde en daardoor charmante oplossingen. Het toneeldecor bijvoorbeeld kan bij een historisch stuk beperkt blijven tot wat aanduidende elementen, de moge lijkheid bestaat om op plavuizen te spelen inplaats van op een plankier, welke ge dachte inzonderheid regisseur Diels bleek te bekoren, de toneelbelichting is geraffi neerd op te stellen in en achter de vensters van de omringende afdelingen van secre tarie en van de Stadsbibliotheek en de kloostergangen kunnen voor allerlei bij passende doeleinden worden gebruikt, bij voorbeeld als foyer, als expositie-gelegen heid voor schilders en natuurlijk als be schutting voor het publiek, wanneer een plotselinge stortbui zou losbreken. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. U voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Het Pand, de hof van het voormalige Predikherenklooster in het Haarlemse Stadhuiscomplex, volgens een in 1728 gemaakte tekening. Men ziet hier op de noordelijke wand. Het traliewerk in de oostelijke galerij diende om de hof af te sluiten van de doorgang via de Pandpoort van de Zijlstraat naar de Koningstraat. Thans zijn de klooster gangen aan de noordelijke en weste lijke zijde afgesloten en opgenomen in het Stadhuis en de Stadsbibliotheek. Bovendien werd in 1861 een verdieping opgetrokken om onderdak te bieden aan een aan nijverheid en handel gewijde tentoonstelling. In deze hoek van de vroegere klooster hof heeft Joris Diels zich het toneel gedacht voor de opvoeringen van „De gebroken kruik". ADVERTENTIE SPINWIEL JONGE M ADVERTENTIE ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11