Minimum-exportprijzen zullen dit jaar vroeger worden vastgesteld Nieuwe trams voor Amsterdam Bloembollencultuur Ts j aikof sky-a vond in Heemstede LAATSTE NIEUWS 9 De heer H. Baum overleden Heemsteedse bejaarden wensen eigen sociëteit Auto zwaar beschadigd bij aanrijding op Vondel weg Smyslov won eerste partij Djakarta stuurt militaire missie naar Makassar Spanning afgenomen in de hoofdstad Amerikaanse Senaat keurde plan-Eisenhower goed Voortgezette steun aan het UNO-leger Fotolaboratorium brandt geheel uit Beroep van paragnost op de Hoge Raad HILLEGOM Nieuwe speelterreinen in „Meer en Dorp" VIJFHUIZEN Landarbeider met gezin uit dienstwoning gezet Rode Kruis hield afname-avond Jaarvergadering van de korfbalclub Vergaderkalender „Gemeenschapshuis" HOOFDDORP Grote concertavond voor het Rode Kruis LISSE Ds. J. J. Verleur te Lisse jubileert Voorstellen voor de gemeenteraad NIEUW VENNEP WOENSDAG 6 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT -ï Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft zich in ver band met het vaststellen van de minimum- exportprijzen nogmaals tot het Produkt- schap voor Siergewassen gewend. In een brief wordt verklaard, dat het systeem van verleden jaar oorspronkelijk was geba seerd op de in november geldende binnen landse handelspryzen. Hiervan is niets te recht gekomen, omdat er geen handel was. Men is dus gaan schatten. Hierin ziet de Vereniging ook in de komende jaren geen verandering komen en dus lykt het haar mogelijk in het vervolg vroeger met de aan dit systeem verbonden procedure te beginnen. De minimum-exportpryzen zou den half oktober „met dezelfde meerdere of mindere nauwkeurigheid" kunnen wor den geschat, waardoor er veertien dagen speling komt en bovendien de prijzen voor 1 januari kunnen worden gepubliceerd. In dit schema kan een breder overleg worden gepleegd met de organisaties. Deze brie' is uitvoerig besproken in de Commissie van Bijstand voor de Bloembol len van het Produktschap voor Siergewas sen. Deze heeft een dataschema opgesteld, waarin de mogelijkheid Is berekend, dat de organisaties kunnen worden gehoord. Men wil in augustus beginnen met het principe van de prijsvaststelling te be- spreken met de organisaties, 12 september worden de standpunten bekendgemaakt, 17 september zal de Commissie van Bij stand deze behandelen en 24 september komt dan de conclusie in de vergadering van het bestuur van het PVS. In oktober worden de prijzen bekeken, waarin de Commissie van Bijstand de gelegenheid heeft contact op te nemen met de organi saties en tenslotte zal 19 november weer het bestuur van het PVS het resultaat hier van te behandelen krijgen. Door dit vooroverleg hoopt men de vele moeilijkheden en critiek van verleden jaar te vermijden. Aldus verklaarde de voor zitter van het PVS, dr. A. J. Verhage. De vertegenwoordiger van de regering, de heer Sikman, achtte dit een hachelijk precedent, hetgeen de heer Sterringa ver duidelijkte door te zeggen, dat deze be sprekingen in de organisatie wel bijzonder vertrouwelijk moesten worden behandeld. Inderdaad zal dit overleg volgens ds. Ver hage niet geheel waterdicht kunnen zijn, want er worden veertien organisaties bij de besprekingen betrokken. Er bestaat het gevaar, dat door de lek ken bepaalde groepen of personen gebruik zullen maken van de „voorwetenschap". De heren Kralt en Driehuizen waren eveneens van mening, dat er vroeg werd begonnen met het vaststellen van de prij zen en ook zij zagen hier het gevaar van in. „In feite wordt het vorig jaar vastgestelde principe verlaten", aldus de heer Driehui zen. Daar men echter geen andere oplos sing zag, besloten de Koninklijke Alge meene Vereniging voor Bloembollencultuur de mening van het Produktschap over het vooroverleg kenbaar te maken. De heer Braam informeerde naar een De romantische geest van de Serenade in C, opus 48, voor strijkorkest van Peter Tsjaikofsky heeft het gave werk kwets baar gemaakt voor beoordelingen, die deze muziek in de buurt willen brengen van de amusementskunst. Ook de bespreking van Tsjaikofsky's serenade in het pro gramma voor het concert, dat het Noord hollands Philharmonisch Orkest dinsdag avond in het Minerva-theater te Heem stede gegeven heeft, duwt zijn muziek die kant uit. Hier zijn waarschijnlijk de zelfde soort associaties in het spel geweest, die bijvoorbeeld het Pianoconcert in c van Rachmaninov in een gelijke sfeer hebben doen onderbrengen als die waarin het „Warsaw Concerto" van Adinsell thuis hoort. Amusementsmuziek brengt spoedig verveling en daarom dient zij alleen maar om „op de achtergrond" ergens bij te zijn. Zij kan in elk geval niet in de schaduw staan van Tsjaikofski serenade. Dat heeft de uitvoering onder de dirigent Marinus Adam deze keer opnieuw bewezen. De componist heeft zelfs geen veelkleurig orkestraal palet nodig gehad om een schoon resultaat te bereiken. Hij heeft de gelijksoortige strijkerstimbres met hun fijn-gedifferentieerde nuanceringen prach tig toegepast. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het verrassende register van de alt violen. En hoe voortreffelijk is in deze serenade de thematiek verwerkt en het evenwicht bereikt tussen klank en ex pressie! Van dit evenwicht was ook sprake in de vertolking, waarbij de klank door de theaterruimte uitstekend ver werkt werd. Veel minder was dit het geval voor de sympfonisch geïnstrumen teerde ouverture „Roméo en Julia" van de Russische meester. Bij de uitvoering van dit bewogen werk bleef het een vex-geefs zoeken om de eilandjes van instrumentale klank tot een muzikale eenheidsstaat te formeren. Wat dit betreft bood de suite uit het ballet „De Notenkraker" betere kansen, dank zij het miniatuur-karakter van de dansen en van de ouverture. Toch bleek de uitvoex-ing van de suite geen eenvou dige onderneming. Vooral op het punt van ritmische accuratesse viel wel het een en ander aan te merken. Overigens kon men in de klankvorming veel waarderen. Jan Rosekrans strooide weer gul met celesta- bruidsuikers. De Arabische dans was bij zonder geheimzinnig, mede door de tam boerijnklank, die uit ijle verten leek te komen. De Chinese dans maakte een koddig effect en de dans der mirlitons werd aantrekkelijk door de samenklank der fluiten. Van de Bloemenwals tenslotte was de harpsolo wel het beste. Een volstrekt hoogtepunt op dit concert werd ongetwijfeld de uitvoering van Tsjai kofsky's Rococo-variaties. De violoncellist Tibor de Machula speelde hiervan de solo partij en dit betekende voor de vele toe hoorders het beleven van superieure her scheppingskunst. Meesterlijke technische beheersing werkte hier samen met een zuivere natuurlijke, door een sterke inner lijke bewogenheid geleide muzikaliteit. Het spel van de solist bezielde dirigent en orkest en dit werd een waarborg voor een uitstekende vertolkingseenheid. Tibor de Machula toonde zich voor de begeleiding zeer erkentelijk en betrok Marinus Adam en het orkest nadrukkelijk in de geest driftige bijval. P. Zwaanswijk „dreigbrief", die dr. Verhage naar het Be drijfschap voor de Bloembollenhandel zou hebben gezonden. De voorzitter heeft aan het Bedrijfschap een brief gestuurd, waar in wordt gesteld, dat het autonoom is op het gebied van de leveringsvoorwaarden, doch dat het gedwongen zou zijn dit punt aan het PVS voor te leggen, wanneer er gevaar voor stagnatie in de onderhande lingen zou ontstaan. Dr. Verhage ontkende, dat zijn brief een dreigement inhield. Af gesproken is, dat het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel in het buitenland zal onderhandelen over de leveringsvoorwaar den, waaronder ook de kortingen. De over eenkomsten zullen moeten worden onder worpen aan een onderzoek door het Pro duktschap, dat er op moet toezien, dat zij niet strijdig zijn met de belangen van het vak. Slechts in dat geval zou het Produkt schap wijzigingen voorstellen. Het is dr. Verhage bij onderhandelingen in Duits land echter gebleken, dat de besprekingen zijn gedelegeerd naar de Bond van Bloem bollenhandelaren. Er is geen overeenstem ming bex-eikt met de ox-ganisaties in dit land en zelfs is een onprettige stemming gekweekt, die ook van invloed was op an- dere onderhandelingen. Na een ernstige ziekte is gisteren in Haarlem op zestigjarige leeftijd overleden de heer Hermann, Ludwig, Friedrich, Eber- hard Baum, die in voetbalkringen en vooral in die van de voetbalvereniging de HFC „Haarlem" grote bekendheid had. De thans overledene kwam reeds op jeugdige leeftijd bij „Haarlem", waar men al spoedig zijn capaciteiten als voetballer erkende. In de periode tussen 1916 en 1923 speelde hij 39 maal in het eerste elftal va:i de roodbroeken en kwam in totaal zestig maal voor het tweede team uit. veelal als achtei'speler. Groter verdiensten heeft de heer Baum evenwel gehad als bestuurslid van „Haar lem". Op 2 juni 1937 werd hij benoemd als commissaris in het bestuur van „Haarlem" en hij bekleedde die functie tot op de dag van zijn overlijden. De heer Baum deed zich kennen als een ijverig man voor wie niets te veel was en die zijn volle werk lust en enthousiasme steeds gaf voor het werk van zijn vereniging. Tal van jaren v/as hij reisleider van het eex-ste elftal. De laatste jaren gaf de heer Baum zijn krach ten voor het jeugdwex-k in zijn vereniging, dat hem zeer na aan het hart lag. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats vinden in het crematorium te Velsen op vrijdag 8 maart aanstaande na aankomst van de trein van 13.29 uur te Di-iehuis-Westerveld. Onlangs heeft de Heemsteedse gemeen teraad een subsidie bedrag van honderd- vijftig gulden toegekend aan de afdeling Heemstede van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, die bedoeld is als een bijdrage in de kosten voor de aankoop van verf, gereedschappen en andere artikelen, die de beoefenaars van een bepaalde huis vlijt zelf niet meer kunnen bekostigen- Al dus werd één der wensen van de afdeling in vervulling gebracht, waarvoor men het gemeentebestuur uiteraard bijzonder er kentelijk is. Op het verlanglijstje der Heemsteedse bejaarden staat nu nog het verkrijgen van een lokaliteit voor een eigen sociëteit, waar periodieke bijeenkomsten gehouden kun nen worden, welke het bestuur zelf onder beheer kan houden. Een mogelijkheid hier voor is thans geopend in de vorm van het wijkgebouw „De Haven" aan de Camp- laan, waar de leden twee keer per week een middag kunnen samenkomen en waar zij kunnen converseren, kaarten, dammen en, wat de dames betreft, handwerken. Deze sociëteit wondit geleid door het U.V.V., die voor een luttel bedrag ook koffie en thee beschikbaar stelt. De bejaarden zijn vol lof over de wijze, waarop de dames van het U.V.V. haar tijd voor deze ont- spanningsmiiddagen willen opofferen, maar zij geven er de voorkeur aan zelfstandig te zijn, omdat zij zich nog volkomen capa bel voelen een sociëteit te leiden en in stand te houden. Hun tweede bezwaar geldt de contributie. Het lidmaatschap be draagt namelijk per maand twintig cent per persoon, hetgeen voor een echtpaar dus neerkomt op een uitgave van veertig cent- Ofschoon dit bedrag niet bovenmatig hoog is, betekent deze maandelijks te betalen contributie voor vele echtparen toch een klein probleem in het huishoudbudget. Vandaar dat het bestuur zich heeft voor genomen de sociëteit te exploiteren met eigen kasmiddelen, zodat alle leden van de afdeling de bijeenkomsten straks zonder enige betaling kunnen bezoeken. Een be zwaar hierbij wordt, gevormd door het gebrek aan in Heemstede beschikbai'e za len, zodat dit .straks" nog wel enige tijd zal moeten worden uitgesteld. Deze Heemsteedse afdeling van de Al gemene Bond van Ouden van Dagen, die in juni 1950 werd opgericht, telt tihans ruim driehonderd leden. De landelijke or ganisatie omvat niet minder dan tweehon- dei'dtwintig afdelingen met een ledental van ongeveer achtenzestigduizend leden. Behalve het organiseren van vergade ringen, waarop een deskundig spreker steeds een voor bejaarden interessant on derwerp behandelt, beijvert het Heem steeds afdelingsbestuur zich ook voor het geven van ontspanning in de vorm van le zingen en toneel voorstellingen. Het secre tariaat is gevestigd bij de heer W. Dave- laar, Rijnstraat 12, Heemstede. Op de kruising Jan GijzenkadeVondel- wegSpaarndamseweg in Haarlem heeft zich dinsdagmiddag omstreeks twaalf uur een botsing voorgedaan tussen een vuilnis wagen en een personenauto. De personen auto werd zwaar beschadigd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. De bestuurder van de personenauto, een 41- jarige scheepsbouwer, werd met een ge broken knieschijf in het Grote Gasthuis op genomen. De vuilniswagen reed op de Vondelweg in de richting van de stad en heeft waar schijnlijk geen voorrang verleend aan de personenauto, die de Jan Gijzenkade in de richting van de Spaardamseweg bereed. De eerste partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap, die gisteravond na 40 zetten in een voor Smyslov (zwart) zeer gunstige stelling was afgebroken, is door Botwinnik zonder verder spelen ge wonnen gegeven. DJAKARTA (ANP) Een speciale, uit drie hoofdofficiei-en bestaande militaire missie is uit Djakarta naar Makassar ver trokken, voor een bespreking van de „mi litaire aspecten van de ontwikkelingen in Oost-Indonesië". De missie zal aan de mili taire commandant van Oost-Indonesië, lui tenant-kolonel Ventje Sumual, die zaterdag de macht in zijn militair district overnam, „suggesties en voorstellen van de staf-chef van de landmacht, generaal-majoor Na- sution, overbrengen met betrekking tot de militaire vraagstukken in Oost-Indonesië". Inmiddels heeft overste Sumual drie le gerofficieren in Oost-Indonesië benoemd tot militaire gouverneurs van drie van de vier provincies, waarin hij Oost-Indonesië heeft verdeeld. De spanning in Djakarta is aanzienlijk afgenomen. Er heerst echter nog wel een diepe bezorgdheid over de onmiddellijke toekomst van de republiek, en onder de Eux-opese gemeenschap, die uit omstreeks dertigduizend zielen, en voornamelijk uit Nederlanders bestaat, doet zich een gevoel van onzekei-heid over mogelijke nieuwe ontwikkelingen gelden. Doch ondanks deze druk, verloopt het leven weer normaal. De burgemeester van Djakarta heeft be kend gemaakt, dat de partijen of groepen, die in de afgelopen dagen op tal van mu ren en winkelramen slagzinnen met propa ganda voor Sukarno's conceptie en ook met anti-Nederlandse propaganda hadden ge- vei-fd, hem beloofd hebben deze muren en ramen zelf te zullen schoonmaken. Tal van bedrijven hebben hier echter niet op ge wacht en de muren van hun gebouwen laten reinigen. Intimidatie Het comité tot ondersteuning van de conceptie van Sukarno heeft verklaard dat de pogingen tot intimidatie, waarvan melding was gemaakt, het werk zijn ge weest van onverantwoordelijke elementen. Volgens dagbladberichten hadden „pi-essie- groepen" en communisten zich aan „intimi datie en terreur" schuldig gemaakt. De lei ders van de religieuze partijen hadden zich bij de procureur-generaal beklaagd over de intimidatie tegen hen van „bepaalde groe pen", omdat zij het plan van Sukarno had den verworpen. (UP) De regering past op de perstele grammen van buitenlandse cox-responden- ten dezelfde censuur toe als tijdens de moeilijkheden op Sumatra in december. Buitenlandse journalisten hebben zich er over geklaagd dat een aantal van hun ver halen niet zijn aangekomen. Sukai-no heeft vandaag in zijn paleis fe Djakarta partijleiders en vertegenwoordi- gex-s van Westjavaanse organisaties, die zijn plan steunen, ontvangen. Premiér Ali Sastx-oamidjojo heeft een spoedzitting van het kabinet uitgeschreven. WASHINGTON (UP). De Amerikaan se Senaat heeft met 72 tegen 19 stemmen de gewijzigde versie van het plan-Eisen hower voor het Nabij e-Oosten goedge keurd. Van de negentien tegenstemmers waren, zestien Democraten. Enkelen keer den zich tegen de voorstellen voor buiten landse hulp, anderen achtten de volmach ten voor president Eisenhower ongrond wettig. De eindstemming werd gehouden na een debat, dat twee weken heeft geduurd en dat bij tijd en wijle betrekkelijk hoog liep. Er zijn drie betrekkelijk onbelangrijke amendementen in de oorspi'onkelijke voor stellen aangebracht. Thans moet het Huis van Afgevaardigden nog een beslissing nemen. Het Huis kan de gewijzigde versie van de Senaat aannemen of de voorstellen terugwijzen naar een commissie van Se naat en Huis, die de geschillen moet op lossen. Het Huis keurde vorige maand dé resolutie van Eisenhower ongewijzigd goed. Het departement van Buitenlandse Za ken heeft de leiders van het Huis infor meel verzocht, de zaak niet langer te rek ken en de veranderingen, die de Senaat heeft aangebracht, goed te keuren. Een van de amendementen voorziet in het voortzetten van een Amerikaanse bij drage aan de UNO-politie. Volgens een ander amendement dient de militaire hulp slechts te worden gebi'uikt voor het ver zekeren van de binnenlandse veiligheid en voor defensieve doeleinden. In de lezing, waarin de Senaat de reso lutie heeft goedgekeurd, wordt voorzien in het gebruik van Amerikaanse strijd krachten, wanneer de president dit voor de verdediging van de vrije landen in het Nabije-Oosten tegen het communisme no dig oordeelt. De regering krijgt tevens de vrije hand de komende vier maanden voor 200 miljoen dollar hulp te verlenen. Het Congres moet vijftien dagen van te voren op de hoogte worden gesteld van de wijze waarop de gelden zullen worden gebruikt. Het Congres heeft zich het recht voorbe houden, de vooi'stellen ongeldig te ver klaren en te vervangen door voorstellen, die niet voorzien in speciale bevoegdheden voor de president. Meer dan tien mille schade bij Haarlemse drukkerij Hedenmorgen omstreeks zes uur oiit- dekten enige personeelsleden bi'and in het fotografisch laboratorium van de grafische industrie Henkes aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. De vlammen vonden veel voedsel in het zeer brandbare foto materiaal. Verscheidene waardevolle ne gatie-ven alsmede enige kostbare instru menten gingen verloren. De ruimte brand de geheel uit. Toen de brandweer vanmorgen met drie wagens arriveerde heeft zij zich slechts bepaald tot het verwijderen van smeulen de resten, daar enige personeelsleden de brand reeds hadden geblust. De oorzaak van de bi-and is nog ni.-l bekend. Een voorlopige scnalnng heeft uitgemaakt, dat de schade zeker in de tien duizend gulden loopt. Voor zover men kan nagaan is er geen spi-ake van kortsluiting geweest Het bedrijf is verzekerd. In de werkplaatsen van de n.v. Beijnes in Beverwijk ivordt de laatste hand gelegd aan de eerste tramstellen van een reeks van vijfentwintig gelede trams voor het Amsterdamse gemeen telijk vervoerbedrijf. Deze achttien meter lange trams kunnen ongeveer honderdvijftig passagiers vervoeren op veertig zit- en honderdzes staan plaatsen. Deze reizigers worden door één conducteur bediend. De wagens worden geschilderd in voor Amster dam nieuwe kleuren, namelijk grijs en wit en worden, zoals op de foto is te zien, toegerust met een schaar- in plaats van met een sleepbeugel. De lijnnummers worden opvallend groot, namelijk vijfendertig centimeter hoog. Procureur-generaal concludeert tot verwerping In een beroep in cassatie bij de Hoge Raad van de Amsterdamse paragnost H. tegen veroordelingen tot viermaal 250 gul den boete of vier keer twee weken hech tenis wegens het ongeoox-loofd uitoefenen van de geneeskunst heeft de procureur- generaal dinsdag conclusie genomen. De paragnost werd vervolgd wegens het be handelen van vier patiënten. De px-ocureur-generaal was van mening, dat het beroep verworpen moet worden, omdat de daartegen ingebrachte cassatie middelen afstuiten op de gevestigde juris prudentie van de Hoge Raad. Ook het ge ven van raad en het voorschrijven of ver strekken van geneesmiddelen om genezing van een kwaal te bevorderen behoort voor een niet-medicus tot het ongeoorloofd uit oefenen van de geneeskunst. De stelling van de verdediger, dat de paragnost zich niet tegen een kwaal richt te. doch de gezondheid bevorderde, werd evenmin aanvaard als de stelling, dat het behandelen van 4 patiënten een voortge zette handeling zou zijn. Teneinde in de behoefte aan speelge- legenheid voor de jeugd te voorzien ach ten B. en W. het gewenst, dat in „Meer en Dorp" en in het Brouwexiaankwartier een speeltuin wordt aangelegd. In „Meer en Dorp" komt daax-voor naar hun mening in aanmerking een terrein, dat is gelegen ten noox-den van de in aanbouw zijnde Julianaschool en ten oosten van het al daar geprojecteerde gymnastieklokaal. Dit terrein heeft een oppervlakte van 874 m2. Behalve kinderen van omwonenden kun nen gymnastiekverenigingen te zijner tijd ook van dit terrein gebruik maken voor het beoefenen van sport in de open lucht. Het ligt in de bedoeling dit tex-rein te ver harden. De kosten worden geraamd op f 10.480. In het Brouwerlaankwartier ach ten zij het stukje grond gelegen tussen de bebouwing aan de Sportlaan, de Brouwer laan en het Brouwerplein zeer geschikt. Het terrein ter grootte van 866 m2 dient te worden verhard en als afrastering zal dan een hoge beplanting moeten worden aangebracht. De kosten bedragen f 7.650. B. en W. stellen voor de kredieten te ver lenen. Aan hartverlamming overleden Maandagmorgen om ongeveer acht uur is een zestigjarige walsmachinist uit Haar lem, toen hij zich naar de rioleringswerk zaamheden aén de Julianalaan te Over- veen begaf, aldaar in elkaar gezakt. Hxj werd naar het Marinehospitaal overge bracht, waar de dood tengevolge van een hartverlamming werd geconstateerd. Maandagmiddag is het gezin van de land arbeider S. Allaart te Vijfhuizen uit zijn woning aan de Spieringweg gezet. Het ge zin heeft thans zijn intx-ek genomen in de aardappelschuur van de heer C. Suidgeest, wiens boerderij staat op de hoek van de Spieringwcgkruisweg. Vanaf oktober is de heer Allaart bij deze landbouwer werk zaam. In augustus 1955 is de heer Allaart in dienst getreden van de heer P. G. Ran, woonachtig aan de Spieringweg. Deze landbouwer had voor de arbeider, die uit Zeeland kwam, een dienstwoning beschik baar, door deze langs gerechtelijke weg vrij te maken. De landarbeider werd na enkele weken ziek en kon een jaar lang geen werk verrichten. In september 1956 adviseex'de de arts de heer Allaart geen zwaar werk meer te verrichten. De heer Ran kon om deze reden van de diensten van de arbeider geen gebruik meer maken en daarom trad de heer Allaart in oktober in dienst van de heer Suidgeest. De kantonrechter te Haarlem besliste in november, dat de dienstwoning, waarin de arbeider woonde, moest worden ont ruimd. De heer Allaart zou hiervoor tot uiterlijk 1 maart de gelegenheid krijgen. Daar het huis maandag echter nog niet vrij was, is het gezin van de heer Allaart op straat gezet. Naar de mening van de arbei der had de ontruiming nog wel enige we ken kunnen wachten, omdat de woning pas na Pasen bewoond zal worden. Van de zijde van de gemeente zou de toezegging zijn ge daan, dat de heer Allaart over een maand een huis wordt toegewezen. De landbouwer Ran is van oordeel, dat hij de landarbeider lang genoeg in de dienstwoning heeft laten wonen. Naar zijn mening moest het huis worden vrij gemaakt, omdat er over en kele weken een jong echtpaar intrekt, dat thans gelegenheid moet hebben de woning in te richten en de noodzakelijke voorzie ningen te doen aanbrengen. 7AWDVOORT In hotel Keur hield de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis dinsdag de jaarlijkse bloedafname-avond. De beneden zaal was in een noodziekenhuis veranderd. Onder leiding van de doktoren B. Entzinger en H. K. van Es werden de donors geholpen; van zeven tot tien uur werden 235 donoi'S geholpen. Het vorig jaar bedroeg het totaal aantal flessen 207. De vermeei'dering van het aantal donors was zeker mede te danken aan de grote activiteit van een aantal colon ne-leden. Van de 235 donoi's waren er dit jaar 33 die voor de vijfde maal hun bloed gaven en dex-halve in aanmerking komen voor de Landsteinerpenning. Deze zal tijdens een filmavond die op een nog nader te be palen datum vóór Pasen zal worden gehou den. aan de hiervoor in aanmerking komen den worden uitgereikt. De Zandvoortse korfbalclub kwam in „Ons gebouw" in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer P. de Cock. Overgegaan werd tot een bestuursuitbreiding Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mejuffrouw A. Keur en mejuffrouw M. Koper. De heer H. Hose werd tot penningmeester, de heer B. Abelman tot tweede secretaris gekozen. De vei-gadering ging akkoord met een con tributieverhoging. In de twaalftalcommissie werd benoemd de heer E. Flipse. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeui-d. Er bleek een stijgende belangstelling voor de korf- balsport en een steeds toenemend aantal leden van de Zandvoortse korfbalclub. Hier door zal het mogelijk zijn. een derde twaalf tal samen te stellen, welk twaalftal het vol gend jaar aan de competitie zal deelnemen. De contactcommissie „culturele belangen" te Zandvooi't heeft de vei'gadei'kalender der verenigingen voor de maand april gepubli ceerd. Deze luidt als volgt; 2 april: jaarver gadering Zandvooi'tse reddingsbrigade; 3 april: jubileumavond Anti Revolutionaire kiesvereniging; 4 april: toneelvoorstelling door het Nederlands Toneelgezelschap onder auspiciën van de stichting „Culturele kring ,,'t Helm". 8 april: lezing door de Konink lijke Noord en Zuid Hollandse reddingsmaat schappij; 11 april: forum-avond Nederlandse consumentenbond; 11 en 12 april: uitvoe ringen door de gymnastiekvereniging „Oefe ning staalt spieren"; 12 april: filmavond com missie „Bijzonder kerkewerk" der Hervorm de gemeente 12 april: filmavond Christelijke Besturenbond; 13 april: filmavond accor deonvereniging „Zandvooi't"; 13 en 27 april: contactavonden Hervormde jeugdvereniging „De vliegende schotel"; 20 april: toneeluit voering „Wim Hildering": 27 april: toneeluit voering toneelvereniging „Sandevoerde". Rijkspostspaarbank Aan het postkantoor te Zandvoort werd bij de Rijkspostspaarbank gedurende de maand februari ingelegd f 101.174.97 en uitbetaald f 76.351.31. Het aantal nieuw geopende re keningen bedi'oeg 43. Nu de gemeenteraad van Zandvoort de lieren J. L. C. Lindeman en C. Paap heeft benoemd als vertegenwoordigers van de ge meente in het bestuur der „stichting ge meenschapshuis Zandvoort" is dit bestuur voltallig geworden. Zoals bekend, hadden de tien organisaties welke de stichting hebben opgei'icht reeds een vertegenwoordiger in het bestuur aangewezen. Tot voorzitter werd benoemd mr. B. H. G. J. Randag, de heren V v. d. Mije K.C. zn„ A. J. Hollenberg en W. C. Bakker tx-eden op als vice-voorzitter, secretaris en penningmeester van de stichting. In zijn eerste werkvergadering besloot het bestuui', met de meeste spoed de uitwerking ter hand te nemen van het plan om het ge bouw waarin de ulo-school was onderge bracht en dat door de gemeente om niet aan de stichting zal worden overgedragen tot gemeenschapshuis annex openbare lees zaal te verbouwen. Dezer dagen zal het dagelijks bestuur daartoe contact opnemen met het hoofd van het bureau Noordholland van het ministerie van Maatschappelijk Werk en met de architect B J. J. M. Stevens. Personeelsvereniging van ambtenaren De ambtenaren-personeelsvex-eniging zal vx-ijdag 8 maart in restaurant „Zomerlust" een contact-bijeenkomst houden. Dé tweede zal volgen op 26 april en op 5 mei wordt een feèstavond gehouden. „Op Hoop van Zegen" naar Hillegom De afdeling Hillegom van de Partij van de Arbeid heeft de Zandvoortse toneelver eniging „Op hoop van zegen" uitgenodigd op woensdag 1 mei in „Flora" te Hillegom tijdens het avond-1 mei-feest het blijspel „Bakersprookjes" op te voeren. „Op hoop van zegen" heeft deze uitnodiging aanvaard. Tien koren zingen Dinsdagavond wordt in de „Beurshal" te Hoofddorp een massaal concert gegeven, ge organiseerd door de plaatselijke onder-afde ling van het Rode Kruis. Instrumentale me dewerking hieraan wordt verleend door Hoofddorps fanfaregezelschap „Excelsior" onder leiding van de heer J. Roders en en kele blokfluitgroepen onder leiding van de heer Joh. Silvis. Verder werken tien koi-en mede, namelijk het Chr. Gemengd Dubbel- kwartet, het Chr Gemengd Koor, de beide Chr. Kinderkoren „De Vinken" en „De Vink jes" en het Geref. Jeugdkoox-, die alle onder leiding van de heer Joh. Silvis staan. Voorts zingen het Nederlands Hervormd Jeugdkoor en het Nederlands Hervormd Kerkkoor on der leiding van mejuffrouw W van Eldik; het Hoofddorps dameskoor en Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer Gerard de Barbanson, en het r.k. kerkkoor Sint Cecilia" onder leiding van de heer N. Waasdorp. De vleugel wordt bespeeld door de heer N Waasdorp jr De opbrengst van deze grote concertavond komt geheel ten goede aan het werk van het Rode Kruis. Woensdag 13 maart zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. J. J. Verleur te Lisse werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Verleur werd op 24 december 1905 te Amsterdam geboren, bezocht het gerefor meerde gymnasium in de hoofdstad, waar hij later aan de Vrije Universiteit studeei'de en op 25 juni 1931 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kandidaat Verleur in september 1931 door de classis Amsterdam was beroep baar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland, werd hij op 13 maart van het daai'opvolgende jaar (1932) door wijlen prof. dr. T. Hoekstx-a van Kampen te Zalk en Vee- caten in het ambt bevestigd. In deze ge meente maakte ds. Verleur zich in mei 1945 los van de synodale besluiten en diende toen nog ruim twee jaar de Gereformeerde (Vrij gemaakte) Kerk van Zalk en Veeeaten. Ou 14 juli 1947 werd de jubilaris door ds. F. Kouwenhoven, toen predikant te Kampen bevestigd als predikant van de Gereformeer de Vrijgemaakte Kerk van Lisse. Ds. Verleur is thans voor de genei'ale sy node deputaat Bijbelvei'taling: particuliere synode voor Zuid Holland deputaat ad art. 49 K.O en in classis Leiden-Woerden kerk- visitator; deputaat voor hulpbehoevende ker ken; examinator dogmatiek; exegese Oud Testament; pi-eeki'ecensie en onderzoek be weegredenen Verder is hij nog voorzitter van de afdeling Zuid Holland van de M.E.S. O.Z.. Stichting voor medische- en schoolhulp op de zendingsterreinen van de Gerefor meerde Kerken en redacteur van de kerk bode in de classis Gouda en Leiden-Woerden. Ds. Verleur zal dinsdagavond 12 maart van acht tot tien uur in zijn pastorie aan de Veldhorststraat te Lisse een i-eceptie houden. Er heerst teleurstelling onder de Lissese brandweerlieden. Want de verbouwing van hef voormalige gebouw van Openbare Werken aan de Gladiolenstraat tot brand weerkazerne is weer uitgesteld. B. en W. schrijven aan de raad, dat het noodzake lijk is van het wat sobere plan. dat het eerst was ontworpen, af te wijken. Zij willen het nu meteen maar goed doen, ook al om de B.B. in de kazerne een goed onderdak te geven. Voor de verbouwing volgens het eerste plan had men reeds de goedkeuring van Gedeputeerde Staten verkregen. Nu men belangrijk meer geld zal moeten fourneren, zal er opnieuw een verzoek naar Gedeputeerde Staten moeten om goedkeuring en B. en W. vermoeden, dat het wel enige maanden zal duren voor men antwoord heeft. Inmiddels stelt het college de raad voor het krediet te verho gen. Aan de Hyacintenstraat wil de fa. Beu kering uit Sassenheim nog een twintig woningen bouwen. In zes daarvan zal vol gens de plannen, een middenstandszaak worden gevestigd. De prijs van de grond is f 16 per m2 en de fa. Beukering is be reid dit te betalen. B. en W. stellen de raad voor de resterende bouwgrond aan de Sascpnheimse firma te verkopen. Verder zullen aan de Stationsweg vieren twintig huizen onbewoonbaar worden ver klaard en in ..Meer en Duin" zullen de straten en pleinen naar bekende Neder landse zeehelden worden genoemd. Het zal voor de goede gang van zaken nodig ziin in dat gedeelte van de Broek- weg. dat loopt van de Kanaalstraat tot de Hyacintenstraat, een rioolbuis te leggen met een grotere diameter. Hiervoor is een bedrag van f 64.000 nodig. Dan is het nodig, dat er een vierde ten nisbaan bijkomt. De belangstelling voor tennis is in Lisse steeds groeiende en daar B. en W. met genoegen zien. dat men zich in Lisse niet richt op uitsluitend-voetbal en alleen-maar-zwemmen, wil men voor dit doel f6700 beschikbaar stellen, ook al om dat zo'n tennisbaan - de kanitaallasten uitgezonderd - selfsupporting is. De stichting voor- en nazorg geesteszie ken in Zuid-Holland heeft zich tot het gemeentebestuur gewend met het verzoek de subsidie van vijf cent per inWoner te brengen on zes cent, teneinde de gestegen kosten te kunnen opvangen. B. en W. zien geen reden, waarom men dat zou moeten weigeren. Het bestuur van de kleuterschool St. Joseph zou graag gelden ontvangen voor het aanschaffen van huitensneelrriateriaa] ff 370). twee constructiekisten (f90) nluS het laten betegelen van een speelplaats (f500). Er zii*i trouwens meer verzoeken van schoolbesturen om gelden ter beschik king te stellen. Zo wil de Nederlands Her vormde Schoolvereniging de uit de tijd zijnde schoolmeubelen vervangen door nieuwe en wil het bestuur der St. Willi- brordschool leermiddelen aanschaffen voor het tweede leerjaar. Ds. Joh. H. H. van Beem met emeritaat Wegens het bereiken van de pensioen «w- rechtipde leeftijd heeft de provinciale kerk vergadering van Noordholland met inga"" van 1 mei emeritaat verleend aan ds. Joh. H. H. van Beem te Amsterdam, predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Beem is van 1923 tot 1927 predikant te Nieuw-Vennep geweest.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7