Joegoslavische UNO-groep wil niet in Gaza patrouilleren Kolonel Barlian nam gezag in Zuid-Sumatra over Elf doden in het verkeer OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Israel waarschuwt tegen Fedayeen overvallen Nasser zegt geen keus te doen tussen Washington en Moskou HET WEER I cér* Pro-Egyptische betogingen in de kuststrook „Sovjet-Unie waardeert de houding der neutralen evenwel beter" Kabmets* en partijpolitiek Zij zijn de vijftiende in de zevende hemel! Weinig verandering Eerste kievitsei Morgen ontmoeting Sukarno-Hatta Piper Cub neergestort Santpoortse piloot gewond Twee doden en negen gewonden bij ongeluk te Maasbracht Het woord is aan V erkeer songelukken DIT JAAR: 196 DODEN 71e JAARGANG No 206 MAANDAG 11 MAART 1957 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 54 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BELGRADO/GAZA (UP) Het officiële nieuws-agentschap Tanjoeg heeft meegedeeld, dat de Joegoslavische troepen van de UNO-politie zich uit Gaza hebben teruggetrokken. Blijkbaar omdat het de politiek van Joegoslavië is alleen troepen in dat gebied te houden met de goedkeuring van Egypte. Volgens be richten uit Egypte zouden de Joegoslaviërs geweigerd hebben hun poBtie-taak in Gaza te vervullen, omdat dit volgens hen de taak is van de Egyptische politie. Generaal-majoor Burns, de bevelhebber van de UNO-politie, heeft de geruchten ontkend als zouden de Joegoslavische UNO-soldaten geweigerd hebben op te treden tegen de Arabieren die in Gaza gedemonstreerd hebben. Ongeveer 15.000 mensen zijn bij de betogingen, die al vier dagen duren, betrokken geweest. Er schijnt nu een boycot van de UNO-gezagdragers en hun organisaties op komst te zijn. Het „Nationaal Front" en het „Volksfront" hebben de inwoners van Gaza opgeroepen door te gaan met demonstreren, tot het Egyptische gezag hersteld is. Vooraanstaande burgers van Gaza hebben geweigerd de UNO diensten te verlenen wanneer zij niet de garantie krijgen dat het Egyptische bestuur hersteld zal worden. Zelfs nog voordat de eerste zwaluw heeft aangekondigd, dat het nog géén zomer is, hebben ook gisteren duizen den stedelingen zich gedragen alsof het dat wél was. En met reden, zoals deze aan het Bloemendaalse strand genomen foto laat zien. De exploitanten van ter rasjes voeren er wel bij, hetgeen men hen, vooral na de schade door de benzineloze zondagen, ook wel zal gunnen. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir, heeft ver klaard dat de toestand in het gebied van Gaza „explosief" zal worden wanneer de UNO-troepen er niet in slagen de zelf moordcommando's te beletten door hun li nies te komen. Mevrouw Meir verklaarde dat de overval van Arabische „Fedayeen" „een voorproefje en een waarschuwing" is van wat zich zal afspelen wanneer geen krachtige maatregelen worden genomen om te voorkomen dat „vanuit het gebied van Gaza gewelddaden worden georgani seerd". De Israëlische plattelandsbevolking langs de strook van Gaza heeft de Israëlische regering bescherming door militairen ge vraagd tegen verdere aanvallen van Egyp- ADVERTENTIE CAIRO/PARIJS (Reuter/AFP/ANP) President Nasser van Egypte heeft in een vraaggesprek met het Indiase tydschrift „Blitz" verklaard, dat de Egyptische re gering besloten heeft, niet te kiezen tussen de „leer van Eisenhower" en het „plan van Sjepilov" teneinde „de spanning tus sen de twee blokken niet te vergroten". Hy voegde hieraan toe, dat de neutrale hou ding beter door de Sovjet-Unie dan door de Verenigde Staten wordt gewaardeerd. Over de economische blokkade tegen Egypte zei Nasser, dat deze als eerste consequentie de ontwikkeling van een plaatselijke industrie heeft gehad. Als de huidige economische moeilijkheden zijn overwonnen, zou Egypte beginnen aan de bouw van een stuwdam bij Assoean. Over de binnenlandse verhoudingen zei Nasser, dat Egypte op weg is een „socialistische republiek" te worden, zoals India. In het nieuwe parlement zouden de werkelijke leiders van het land worden gekozen. Er zou ook een oppositie mogen zijn. Leden van de politie en legerofficieren kunnen zich slechts kandidaat voor de nationale vergadering stellen als zij ontslag nemen. Nasser verklaarde verder dat Britse en Franse schepen het Suezkanaal na de her opening mogen gebruiken, mits zij de ka naalrechten ten volle aan de Egyptische kanaalmaatschappij voldoen. Hij zei dat DJAKARTA (Reuter) De militaire bevelhebber van Zuid-Sumatra, kolonel Barlian, heeft zaterdag in een radiorede bekendgemaakt, dat hy de macht heeft overgenomen. Barlian zei, dal hij dit ge daan heeft „hangende een besluit van de centrale regering". Al eerder had het burgerlyk bestuur in Zuid-Sumatra geweigerd de overheidsin komsten aan de centrale regering af te dragen. Ondanks de oppositie van enkele plaatselijke leiders was de gouverneur van de provincie, Winarno Danuatmodjo, in functie gebleven. «OOOCCOCCOOCOCXXXXXXXCCOOCXXXOOCOOCOCCOOCOSOSOCCCOICOOC' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en schraal weer met weinig bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige zuidoostelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. ccccoocooxvigcoocccodcoococosocoocooooccooooocoooocooco: DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Kolonel Barlian zei, dat hij de macht heeft overgenomen om de provincie voor ontbinding te behoeden. De maatregel was nodig met het oog op de politieke toestand in de provincie, die het bestuur en de ont wikkeling belemmerde. Het provinciale bestuur had in feite het vertrouwen in de Javaanse gouverneur Winarno Danuat modjo opgezegd, waarvoor een „vacuum" in de regering was ontstaan. Zaterdag is een „orgaan ter verwezen lijking van de wensen der Zuidsumatraan- se bevolking" opgericht. Dit orgaan heeft kolonel Barlian verzocht de macht over te nemen van gouverneur Winarno. Een motie van deze strekking is zaterdag bij de pro vinciale raad ingediend. Missie naar Makassar De speciale militaire missie, welke door de chef-staf van de landmacht naar Ma kassar is gezonden en daar inmiddels is gearriveerd, heeft achter gesloten deuren besprekingen gevoerd met luit.-kol. Ventje Samual, de militaire commandant van Oost-Indonesië, die de vorige week in dit gebied de macht heeft overgenomen, en kolonel Sudirman, de operationeel com mandant van Zuid- en Zuid-Oost-Celebes. Naar verluidt zou Sudirman sterk gekant zijn tegen het optreden van Samual, doch de vrees dat het tussen hen beiden tot een botsing zou komen, is niet bewaarheid. Op verzoek van de sectie defensie be sprak het parlement vrijdag de mogelijk heid van het zenden van een parlemen taire missie naar Celebes, om zich van de situatie op de hoogte te stellen. Hier over kon echter geen beslissing worden bereikt. Abdel Nasser] nog geen beslissing was genomen over de vaart van Israëlische schepen door het kanaal. Een UNO-woordvoerder heeft verklaard dat Egyptische kikvorsmannen het werk aan de gezonken sleepboot „Edgar Bonnet" hebben voortgezet. Generaal Wheeler, die de leiding heeft van het opruimingswerk, heeft het Nederlandse bergingsvaartuig „Walrus" opdracht gegeven naar het wrak van de sleepboot te gaan. Hij heeft echter nog geen toestemming om met het ber gingswerk te beginnen. Volgens radio- Caïro was het een Nederlands schip van 250 ton dat als eerste het gehele kanaal is doorgevaren van Suez naar Port Said. Uit Port Said zijn drie bergingsschepen die hebben meegewerkt aan het vrijmaken van het kanaal, naar hun thuishavens ver trokken. Het zijn een Nederlands, een Bel gisch en een Italiaans schip. Twee Friese schooljongens, de tienjarige Sipke Buma uit Westhem en de 11-jarige Broer Adema uit Oudega, hebben vanmor gen in een weiland in de omgeving van Oudega het eerste kievitsei gevonden. De twee jongens zijn met burgemeester F. Tjaberings van Wymbritseradeel op weg naar Soestdijk om het ei aan de Koningin aan te bieden. Kabinet geeft mandaat terug DJAKARTA (ANP). Naar de corres pondent van het ANP in Djakarta uit be trouwbare bronnen heeft vernomen, zullen president Sukarno en de vroegere vice- president dr. Mohammad Hatta elkaar dinsdag ontmoeten. Verwacht wordt, dat Sukarno spoedig daarna het resultaat van zijn overleg met de politieke leiders over zijn plannen (tot vorming van een nieuw kabinet en de instelling van een nationale adviserende raad, met in beide gevallen deelneming daarin door de communisten) zal bekendmaken. Uit gewoonlijk welingelichte kringen vernam de correspondent van het ANP, dat de nog overgebleven vijf coalitie-par tijen in het afgelopen weekeinde in begin sel overeenstemming hebben bereikt om het mandaat van het kabinet aan de presi dent terug te geven. Regeringskringen lie ten doorschemeren, dat premier Ali Sas- troamidjojo woensdag of donderdag naar de president zal gaan, om het mandaat aan het staatshoofd terug te geven. tische zelfmoordcommando's. Niet alleen onder de bevolking, ook in officiële krin gen is men ongerust over de snelheid, waarmee de overvallen der „Fedayeen" hervat zijn nu de Israëlische troepen uit de strook van Gaza zijn teruggetrokken. Zaterdag hebben wachters bij een Israë lische boerderij twee Egyptische aanvallers gedood. Zondag reed een Israëlische mili taire auto op een landmijn. Twee soldaten werden gewond. Volgens Arabische vluch telingen uit de landstrook geschieden er wraakoefeningen, lynch-partijen en mis handelingen onder de ogen van de UNO- troepen. (Reuter) Volgens persberichten uit Tel Aviv zijn vier Arabiei-en, die gedurende de Israëlische bezetting van het gebied van Gaza met de Israëliërs hebben samenge werkt, vermoord. Uit dezelfde bron verluidt tevens dat de UNO-troepen voorzorgs maatregelen hebben getroffen om het leven van de burgemeester van Gaza te bescher men, op wie vlak voor de Israëlische te rugtocht reeds een mislukte aanslag is ge pleegd. (Reuter) De ondersecretaris van de UNO, de Amerikaan dr. Bunche is in Egyp te voor besprekingen over problemen in het Nabije Oosten. Dr. Bunche is lid van de bijzondere com missie voor de UNO-politie. Na een ver blijf van enige dagen in Egypte, waarbij hij Gaza en andere plaatsen waar UNO- eenheden zijn gelegerd zal bezoeken, keert Bunche naar New York terug om secretaris generaal Hammarskjoeld verslag uit te brengen. Een UNO-woordvoerder heeft medegedeeld dat het hoofdkwartier van het UNO-leger van El Ballah naar Gaza is overgebracht. Hammarskjoeld gaat binnen de drie we ken naar het Nabije Oosten voor besprekin gen, zo wordt te New York vernomen. De Egyptische pers heeft volgens radio-Caïro gemeld, dat president Nasser een bood schap van de Amerikaanse regering heeft ontvangen. De UNO-politie heeft in Gaza een „voor lopige regering" ingesteld en de Deense kolonel Carl Ingholm tot militair gouver neur benoemd. Deze krijgt, althans voor lopig, de leiding over het bestuur en de rechtspraak in de kuststrook. Ter ver vanging van het oude bestuur bestaande uit burgemeesters en raden, krijgt kolonel Ingholm een commissie van vijf burger leden naast zich. Meer dan duizend be stuursambtenaren hebben geweigerd met, het voorlopige bestuur mee te werken, zolang zij hiervoor niet de toestemming van de Egyptische regering hebben ge kregen. Deze regering heeft nog niet offi cieel op de instelling van het nieuwe be wind gereageerd. De correspondent van radio-Cairo heeft meegedeeld, dat „het denkbeeld om Gaza te internationaliseren bij zekere leden van de bevolking een gun stige weerklank heeft gevonden". „Men doet intensieve pogingen om dit denkbeeld te bestrijden", aldus de correspondent. Kort nadat zondag de instelling van de „voorlopige regering" was bekendgemaakt, poogden demonstranten de hekken rondom het hoofdkwartier van de UNO-politie binnen te dringen. Wachtposten moesten schoten in de lucht lossen en van traan- gasbommen gebruik maken om de be togers terug te drijven. Het hoofdkwartier van de UNO-politie kondigde daarop een uitgaansverbod af tot hedenochtend 6 uur. By Elspeet is vanochtend een klein mi litair vliegtuig, een eenmotorige Piper Cub verongelukt. De vlieger is, naar het ANP van de zyde van de luchtmachtvoorlich tingsdienst verneemt, licht gewond. Het ongeluk is omstreeks tien uur ge beurd. Het toestel kwam in een weiland nabij Elspeet neer. De ANP-correspondent meldt echter dat de vlieger, de heer Van Leeuwen uit Santpoort, ernstig gewond is. De vlieger zat in het toe stel bekneld. Hij werd door omwonenden uit zijn benarde positie bevrijd en is naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De oor zaak van het ongeluk is nog onbekend. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR HAARLEM /JEl' 5 3439 FERD B01STR. 48 ADAM TEL 717162 Dames Pantalons in kleuren Op de Ryksweg tussen Roermond en Maastricht, onder de gemeente Maas- bracht, is een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarby twee personen werden ge dood en negen gewond. De heer W. van Beek uit Schaesberg moest na een passeermanoeuvre door een hem tegemoetkomende wagen weer snel het rechter wegged dte oprijden. Hierbij sneed hij de auto, die hij wilde passeren, raakte hem en verloor de macht over het stuur, waardoor hij met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom reed. De auto, die werd gesneden botste tegen de eerste. De heer Van Beek werd op slag gedood. Zijn naast hem zit tende echtgenote werd zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. In deze auto zaten voorts een echtpaar met een kind en een kind van het echtpaar Van Beek, die alle vier ge wond werden en naar het ziekenhuis te Roermond werden overgebracht. De an dere auto werd bestuurd door de heer W. Tegel uit Brunssum. Hierin zaten ook zijn echtgenote en twee kinderen van het echtpaar Tegel en de heer Bernard uit Hoensbroek. Ook deze vijf inzittenden werden gewond en moesten naar het zie kenhuis in Roermond worden overge bracht. Op de Rijksstraatweg te Wassenaar bij de buurtschap Kerkehout is de 55- jarige bromfietser W. B. Alkemade uit Wassenaar tij een verkeersongeluk ge dood. Een personenauto, die tegen de weg- as stii stond om linksaf te slaan, werd van achteren aangereden door een militaire vrachtwagen 'et aanhanger, bestuurd door de 20-jarige soldaat L. uit Haarlem. De personenauto kantelde op de linker kant van de weg; de vrachtwagen schoof rechts het rijwielpad op en reed de brom fietser aan, die uit de richting Den Haag naderde. De man werd op slag gedood. In het dorp O v e r - E ij s, gemeente Wittem, is het vierjarige meisje Annie Vrancken, toen het plotseling de weg Wit- tem-Simpelveld overstak, aangereden door een vrachtauto. Het kind was vrijwel op slag dood. De 67-jarige bromfietser G. J. Bleekman uit Gaanderen (gemeente Doetinchem) is op de Rijksweg te Gaanderen door een personenauto aangereden en gedood, toen hij de weg overstak zonder op het verkeer te letten. Op de Amersfoortsestraat in Soester- b e r g is een personenauto met grote snel heid tegen een boom gereden. De bestuur der, de dertigjarige J. L. uit Utrecht werd hierbij op slag gedood. Zijn 28-jarige echt genote benevens het echtpaar Van H. uit Apeldoorn werden zwaar gewond naar het ziekenhuis Lichtenberg in Amersfoort overgebracht. De 56-jarige G. J. Vincent uit Holten is in de bebouwde kom van R a a 11 e bij een botsing tussen twee vrachtauto's om het leven gekomen. De botsing had plaats in een dichte mist. De wagen, waarin de ver ongelukte zat, werd bestuurd door J. A. K. uit Holten, die blijkbaar niet tijdig heeft gezien, dat een verlichte truck met op legger langzaam optrok, waardoor hij een botsing niet meer kon voorkomen. Te Amsterdam is de 58-jarige W. Hendriks overleden aan de gevolgen van een aanrijding op 26 februari, waarbij hij door een auto van zijn fiets werd gedrukt. Op de Alkmaarderstraatweg onder Cas- t r i c u m is een bejaarde inwoner van die plaats, de heer B. door een personenauto aangereden, toen hij met zijn drie-jarig kleinkind de weg overstak. De heer B. overleed in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Zijn kleinkind liep een lichte hersenschudding op. In het ziekenhuis van de H. Joannes de Deo te 's-Gravenhage, waar hy sinds donderdag 7 dezer werd verpleegd, is aan de gevolgen van het hem op die dag op de Vyverdam te Den Haag overkomen ver keersongeluk op 52-jarige leeftijd over leden mr. C. J. A. M. ten Hagen uit Nij megen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij was in 1943 een van de mede-oprich ters van de illegale groep „Christofoor" en van het blad van die naam. In het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog was hij hoofdredacteur van het eveneens illegale „Je Maintiendrai". In 1945 werd mr. Ten Hagen lid in de nationale advies commissie. Een dronken automobilist heeft in de afgelopen nacht in de Utrechtsestraat te Amsterdam de 29-jarige serveerster mej. M. L. Peik, die hem op de fiets tege moet kwam, aangereden. Het zwaar ge wonde slachtoffer is na aankomst in het Binnengasthuis overleden. De dronken chauffeur is na een wilde jacht door de politie in arrest gesteld. Jean de Boisson: Het is een onuitgemaakte zaak wie een land de grootste schade toebrengt: de eigen generaals of de generaals van de vijand. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 196 personen, van wie 27 kinderen. Op het congres van de Partij van de Arbeid heeft de voorzitter der Tweede- Kamer-fractie van die partij, mr. Burger, een deel van zijn rede gewijd aan de ver dediging van de bezuinigingsnota der re gering. Toen dezelfde heer Burger een klein half jaar geleden ons tegenwoordige kabi net tot stand deed komen, zal hij nauwe lijks hebben vermoed, dat hij het beleid van dat kabinet al zo spoedig tegenover zijn eigen partij zou moeten verdedigen. Want verdedigen was het, in de letterlijke zin, gezien de ontevredenheid die er in grote kringen van de P. v. d. A. bestaat tegen de formules, die de regering bij haar bezuinigingspolitiek heeft toegepast. Daaruit blijkt tevens, hoe ingewikkeld de situatie is, waarin regering en parlement zich ten aanzien van de nota inzake be stedingsbeperking op het ogenblik bevin den. Immers, de vier moties die eind vorige week zijn ingediend en die alle ten doel hebben, wijzigingen in de nota te verkrij gen, zijn stuk voor stuk afkomstig van leden der regeringspartijen. Prof. Oud, die als welhaast enige tolk van de oppositie is opgetreden, heeft geen motie ingediend. En evenmin hebben zijn oppositie-genoten van uiterst links en uiterst rechts dat gedaan. De regering is metterdaad dus uitsluitend door haar aanhangers bestreden! Dit toont wel duidelijk aan - als het nog gedemonstreerd behoefde te worden - dat de basis, waarop het huidige kabinet is gebouwd, wel heel breed maar desondanks allesbehalve hecht is. Men zou er ook uit kunnen concluderen, dat er aan de harmo nie tussen de inzichten van de Kamer fracties der regeringspartijen en die van de ministers, die tot dezelfde partijen behoren, wel iets ontbreekt. Tenminste...., als de meningsverschillen, die tijdens de laatste zeven vergaderingen in de Kamer tot uiting zijn gekomen, niet ook reeds in zittingen van de ministerraad zijn gebleken, zij het dan ook dat zij in dat geval niet zouden zijn opgelost voordat de nota haar uitein delijke vorm en inhoud kreeg. Hoe dit ook zij, de zaak ligt nu zo, dat enerzijds de socialistische fractie-voorzitter op het Haagse congres zijn geestverwanten (en in het bijzonder de vakverenigingsvleu gel van de P.v.d.A.) om begrip voor de financiële politiek van de coalitie-regering heeft moeten vragen, en anderzijds de re gering de kabinetskwestie heeft moeten stellen ter afwending van een motie van de K.V.P., op welke partij zij al evenzeer steunt. Men kan dan ook niet bepaald zeg gen dat de regering, wat haar aanhang in het parlement betreft, op rozen zit. (Men zou het eerder doornen kunnen noemen.) En de vraag rijst, hoe kabinet en volks vertegenwoordiging deze moeilijkheden kunnen oplossen. De eindeloze en deprimerende kabinets crisis van verleden jaar is nog zo weinig vergeten, dat niemand veel lust gevoelt, reeds nu een nieuwe te forceren. En vooral na het sombere beeld, dat minister Hofstra in de Kamer gegeven heeft van de toestand van 's lands financiën, zal de K.V.P. zich wel twee keer bedenken alvorens zij de verantwoordelijkheid voor het saneren van die toestand op zich neemt. Waarbij ook moet worden bedacht, dat de sanering on der andere zou moeten leiden tot het ver wezenlijken der in de motie-Janssen ge- eiste bezuiniging van zestig miljoen gulden op de uitgaven van het overheids-apparaat, een bezuiniging die volgens minister Hof stra niet op korte termijn kan worden ge realiseerd. Het lijkt daarom waarschijnlijk dat de regering, toen zij vrijdagmiddag de Kamer de handschoen toewierp, daarbij is uitge gaan van de veronderstelling, dat de Kamer die uitdaging niet zal durven aanvaarden. En morgen, bij de hervatting van het debat, zal vermoedelijk wel blijken dat deze ver onderstelling juist is geweest. De K.V.P. zal dus water in de wijn moeten doen en zich de door minister Hofstra gemaakte toespeling op de mogelijkheid, een compro mis te vinden door middel van wijzigingen in vorm en tekst van de motie-Janssen, ten nutte moeten maken. Maar als er een compromis van deze aard wordt bereikt, mag men toch hopen dat het de regering niet ontslaat van de verplichting, nu eindelijk eens met werke lijke krachtsinspanning over te gaan tot het verhogen der efficiency van het over heids-apparaat. Want, ook al aanvaardt de Kamer de verzekering van de minister, dat een bezuiniging van zestig miljoen gulden niet „op korte termijn" kan worden ge vonden, zij zal van hem kunnen en moeten eisen, dat de regering de natie vóórgaat in het aanbrengen van bezuinigingen die mo gelijk en redelijk zijn. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1