SPINWIEL JONGS Buurthuis Harmenjansweg geniet goede belangstelling TAXI 18000 Critiek op besluiteloosheid van het gemeentebestuur IJmond in opschudding door geschil v. Hattum en Blankevoort Gestart zvordt met bibliotheek onder leiding van jongeren Prachtige prunus De vergoedingen voor de wethouders SPRENGER doet het anders! Haarlemse groentenveiling HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Elsa Woutersen Van Doesburg gecremeerd P. H. Borghouts gehuldigd Bouw van woningen aan Bovenweg te Aerdenhout Programma Haarlem Reddingsbrigade Modelwoning ingericht in Delftwijk Paul van Westering wint eerste prijs Prijsvraag om nieuwe kinderliedjes Arbeidersontwikkeling L. van Asperen legt voorzittershamer neer Zwemfeest Watervrienden Badminton-toernooi UIT STAD EN STREEK Overleg tussen sigaren winkeliersbonden Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 13 MAART 1957 Na half maart wordt in het buurtcen trum aan de Harmenjansweg te Haarlem gestart met een dependance van de Stads bibliotheek en -leeszaal ten behoeve van de bezoekers van dit buurtcentrum. In deze bibliotheek zullen 350 boeken worden on dergebracht, die om het half jaar zullen worden verwisseld. Het bijzondere van deze dependance is, dat zij geheel zal wor den beheerd door jongeren. Met het in stellen van deze bibliotheek wordt een van de eerste plannen van de leider van dit buurthuis, de heer J. Bosma, verwezen lijkt. De verwachtingen van de buurthuis leider zijn hoog gespannen. En ten aanzien van in dit jaar uit te voeren andere activi teiten is hij eveneens optimistisch gestemd. Met ingang van 1 januari is de heer Bosma als leider van het buurtcentrum aangesteld. Voordien was hij werkzaam bij de personeelsafdeling van Philips in Eindhoven, nadat hij ervaring in het vor mingswerk in enige tehuizen had opge daan. Als zijn assistente is benoemd me juffrouw H. van Megen, die een actief aandeel heeft geleverd in het Don Bosco- werk in Nijmegen. Toen de heer Bosma naar Haarlem kwam, bezon hij zich uiteraard op zijn nieuwe taak en op de mogelijkheden, die dit buurtcentrum aan de Harmenjansweg als ontmoetingsplaats voor de bewoners van het Thorbecke-kwartier biedt. Dit houdt niet in, dat hij zijn gedachten on middellijk in daden omzette, teneinde daarmee meteen een bewijs van zijn or ganisatiecapaciteiten te leveren. „Voor lopig wilde ik me oriënteren op de vraag, voor welke bezigheden de grootste be langstelling bestaat", aldus de heer Bos ma. Daarmee wil weer niet gezegd zijn, dat de buurthuisleider de afgelopen maanden heeft stil gezeten. Hij legde con tacten met de buurtbewoners, die zich weldra als geregelde bezoekers van het centrum lieten kennen. Voorts stelde hij een programma op van activiteiten, waar voor het buurthuis zich leent en dat hij aan het stichtingsbestuur voorlegde. Bovenaan het plannenlijstje stond de instelling van de bibliotheek. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling van de heer Bosma tegelijkertijd met een spaar bank te starten, doch hij heeft gemeend, hiermede nog even te moeten wachten. Het plannenlijstje omvat trouwens nog meer activiteiten, die echter de komende maanden geleidelijk ontwikkeld kunnen worden. Vanaf het ogenblik, dat het buurtcen trum op 1 december door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in gebruik werd gesteld, heeft het in de belangstelling van de buurtbewoners gestaan. Het smaakvol ingerichte gebouw in de onmiddellijke na bijheid van de in aanbouw zijnde Prinsen- brug werd spoedig een huis, waar zowel ouderen als jongeren elkander ontmoeten. Eerst werden enige kennismakingsavon den belegd en daarna werd het gebouw opengesteld voor hen, die 's avonds een kaartje willen leggen of zich op andere wijze willen ontspannen Er wordt ge damd en het biljart en voetbalspel zijn sterk in trek. Trekpleister voor jongeren De animo voor biljarten is zo groot, dat eigenlijk reeds een tweede biljarttafel zou moeten worden geplaatst, zodat alle lief hebbers van dit spel op tijd aan bod kun nen komen. Ook is een leestafel ingericht en voor de diverse bladen bestaat goede belangstelling. Vooral de jongeren in de leeftijd van veertien tot zeventien jaar zijn trouwe bezoekers van het buurthuis geworden. Voor hen staat het ontmoe tingscentrum twee avonden in de week ter beschikking. De ouderen kunnen ook twee avonden per week komen „buurten". Voorts wordt tweemaal per week 's mid dags een bejaardensoos gehouden en des morgéns ziet men er kleuters bezig met blokken, poppen en ander speelgoed. De bibliotheek, die in de tweede helft van maart wordt opengesteld, is opgezet als een zogenaamd „jeugdbedrijf". De boe kerij zal geheel door jongeren worden be heerd. Er zal een bestuur van jongeren worden opgericht en ook komt er een raad van jeugdige commissarissen, die nauwlettend op de gang van zaken toe zicht zal uitoefenen. De jongeren schrijven de boeken in, staan leesgrage bezoekers te woord en voeren voorts de gehele admini stratie. Als een boek te lang weg blijft, zal het jeugdige bestuur de trage lezer op zijn plichten moeten wijzen en voorts is het verantwoordelijk voor de wijze, waar op met de boeken wordt omgesprongen. Dinsdagmiddag heeft in Westerveld de crematie plaats gehad van de Haarlemse schilderes mevrouw Elsa Louise Hannalina Woutersen-van Doesburg, die vorige week in Santpoort op eenentachtigjarige leeftijd overleed. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer twee neven van de over ledene, mr. F. B. Dozy en mr. J. J. Dozy, en enkele leden van het genootschap „Kunst zij ons doel", waarvan mevrouw Woutersen-van Doesburg lid was. De pen ningmeester van het genootschap, de heer J. Loots, sprak bij de baar in de aula enkele woorden waaruit duidelijk werd hoezeer mevrouw Woutersen-van Doesburg door haar collega's en vrienden werd gewaar deerd, om haar bewonderenswaardig „talent en om haar beminnelijkheid in de omgang. De heer Loots sprak er hierbij ook zijn blijdschap over uit, dat het genootschap de overledene vorig jaar bij haar tachtig ste verjaardag onomwonden voor haar vriendschap en haar kwaliteiten heeft kunnen danken met een expositie van haar werken. Mr. F. B. Dozy zei hierna onder meer de herinnering te zullen bewaren aan een markante persoonlijkheid, aan een vrouw, die in haar concentratie aandachtig geobserveerde portretten maakte, die een grote liefde had voor de woestheid van het gebergte, waarin zij 'met haar echtgenoot jaren heeft rondgetrokken. Hij zei ook haar gekend te hebben als een vrouw, die een sterke zin had voor het komieke, een drang naar toewijding en een ruim verlangen zichzelf te zijn en in vrijheid te leven. Mr. J. J. Dozy dankte namens de familie voor de getoonde belangstelling. Terwijl de kist daalde speelde de organist van het crema torium, Egbert Vos, het andante cantabile uit de Vierde Symfonie van Widor. Voor en na de plechtigheid speelde hij improvi saties. De jongeren worden dus actief bij het werk van het buurtcentrum betrokken. „Het meeleven van de buurtbewoners met het centrum is bijzonder groot en ook is duidelijk te merken, dat iedereen zich voor het nieuwe gebouw verantwoor delijk weet", vertelde de heer Bosma. En hij illustreerde deze opmerking met het volgende typerende verhaaltje: een oude dame, die reeds meer dan dertig jaar in het Thorbecke-kwartier woont en de laat ste jaren met verhuisplannen rondliep, heeft deze thans opgegeven. Nu er een gezellig buurtcentrum is, denkt de be jaarde dame niet meer aan verhuizen! Ook opvallend is de bezorgdheid van de kinderen voor „hun" gebouw. In het volgende winterseizoen wil de buurthuisleider een serie ontmoetings avonden voor verloofden beleggen, waar op gesproken kan worden over diverse aspecten van het maatschappelijk leven, de maatregelen bij ziekte, woninginrich ting en dergelijke. Mejuffrouw Van Megen is speciaal met het werk ten dienste van de dames belast en stelt zich voor cursus sen in naaien, koken en kinderverzorging te organiseren. Voorts wordt gedacht aan het beleggen van ontspanningsavonden, waarop onder andere films kunnen wor den vertoond of een toneelspel wordt ge boden. De heer Torna besprak uitvoerig de toe komstige en noodzakelijke plannen tot het bouwen van een nieuw gebouw. Hij merkte op, dat de studie-commissie, waarvan hij deel uitmaakt, het over de situering en de inrichting van het toekomstige veiling- en marktterrein eens is geworden, maar aan gekomen bij het punt is echter voorlopig rust gehouden. Dit wil zeggen: de commis sieleden moeten verder rustig afwachten totdat de voorzitter van de commissie be slist heeft, dat weer eens een vergadering moet worden gehouden. De aanstaande ver gaderingen zullen waarschijnlijk wel de moeilijkste worden, omdat daarin het financieringsprobleem aan de orde komt. Over dit plan zal zeker niet homogeen gedacht en geoordeeld worden. De heer Torna vervolgde:,, intussen stijgen echter schier iedere dag alle kostenfactoren en het kan zonder voorbehoud wel als vast staand worden aangenomen, dat, indien alle terreinkosten, die de gemeente zal hebben te besteden aan het bouwrijp ma ken van de voor veiling en markt bestem de gronden in de Veerpolder, door de be langhebbenden zullen moeten worden ge dragen, aan vestiging en bouwen van mo derne - zij het sobere - veilinggebouwen, naar mijn mening niet gedacht kan worden. Niettemin blijf ik toch vol goede moed, dat voor dit zeer moeilijke probleem een op lossing gevonden zal moeten worden, daar ik toch wel heb kunnen vaststellen, dat de gemeente Haarlem de tuinbouw in de onmiddellijke omgeving der gemeente zeer gewenst en nuttig acht. De wijze van realiseren van het plan is niet bekend en men dient voorlopig een afwachtende houding aan te nemen, hoe wel, aldus spreker, de toestand van het bedrijf gaandeweg toch wel penibel is. Kunnen wij ons in het veilinggebouw aan het Donkere Spaarne nog maar tenauwer- nood helpen, de opberging van de embal lage en de aan- en afvoer van de ons door de gemeente ter beschikking gestelde fustbergplaats is nu niet bepaald ideaal, afgezien nog van het feit, dat overzicht en toezicht op de voorraad emballage zeker zo kan zijn, als dat mo gelijk is bij een gecentraliseerd bedrijf." Tenslotte deelde de heer Torna mee, dat het bestuur over de aangelegenheid geen besluiten neemt, alvorens de mening en het oordeel van de leden te hebben ge hoord, zodat zij niet voor een voldongen feit gesteld zullen worden. Het bestuur blijft diligent en zal de belangen van de leden niet uit het oog verliezen. Blijkens het verslag van de directeur, de heer Chr. Böhm, heeft de omzet op de vei ling een record-hoogte bereikt. Met 1.172.935 gulden (in 1955: 1.100.062 gulden) is het jaar afgesloten en toch is de exploitatie-uit komst over 1956 minder gunstig geweest dan een jaar tevoren. De financiële uit komsten van de tuinders waren beter dan in 1955. Zeer beslist moet hieraan worden toegevoegd, aldus de directeux-, dat de kos ten gestegen zijn. Deze stijging eist een deel van de winst op. De schade aan de groenten is in en om Haai-lem nog wel meegevallen, al zijn hier en daar gevoelige klappen opgelopen. Er is echter veel goed gemaakt door het mooie najaarsweei-. De periodiek aftx-edende secretaris, de heer J. Th. Nelis, werd opnieuw gekozen. De heer Vendel, assistent van de tuin- bouwconsulent, heeft een korte inleiding Uit de vele blijken van belanstellinig, die de heer P. H. Borghouts dinsdag ontving ter gelegenheid van het feit, dat hij zich vijfen twintig jaar geleden als makelaar in onroe rende goedei-en en in assurantiën in Haarlem vestigde, kwam tot uiting hoe zijn persoon en arbeid gewaardeerd worden. Tijdens een receptie in zijn woning aan de Kenaustraat hebben vele vrienden, zakenrelaties en dames en heren, met wie de heer Borghouts gedu rende zijn uitgebreid werk op maatschappe lijk gebied heeft samengewerkt, gelukwen sen aangeboden. Ook waren er vertegen woordigers van de Kamer van Koophandel en Fabi-ieken van Haarlem en omstreken en afgevaardigden van organisaties, waarvan de heer Borghouts bestuurslid is. Voorts boden vele collega's van de jubilaris uit Haarlem en omgeving gelukwensen aam ADVERTENTIE Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft zijn goedkeuring gehecht aan de bouw van tweeëntwintig woningwetwoningen'aan de Bovenweg te Aerdenhout, welke woningen gebouwd zullen worden door de woningbouwvereni ging „Aerdenhout". Het werk is gegund aan de firma J. H. Holweg en Zn. uit Utrecht, een aannemer van het Mijnwer kerspensioenfonds die de laagste inschrijf- ster was. Dit fonds heeft door het be schikbaar stellen van geld de bouw van wo ningen mogelijk gemaakt. Twee jongetjes vielen in Bakenessergracht Dinsdagmiddag omstreeks half zes zijn twee negenjarige jongetjes in de Bakenes sergracht te Haarlem gevallen. Een voor bijganger, een 23-jarige koopman, sprong gekleed te water en redde de jongens, die thuis van droge kleren werden voorzien. De jongens zaten beiden op de wallekant en trachtten met een schepnetje „stekel tjes" te vex-schalken; in hun enthousiasme hebben zij zich toen waarschijnlijk te ver voorover gebogen en zijn in het water geduikeld. gehouden over de bestrijding van de bie- tenvlieg in de spinazie. Vorig jaar kon men van een plaag spreken en daarom zijn maatregelen getroffen, om moeilijkheden te voorkomen. Binnenkort vex-schijnt een publikatie, waarin gegevens vermeld wor den, hoe de bietenvlieg bestreden kan wor den. Spreker vroeg de tuinders hieraan medewerking te verlenen. De Haarlemse Reddingsbrigade drenkelingen heeft dinsdagavond in een zaal van hotel „De Leeuwerik", onder voorzitterschap van de heer Joh. M. Schmidt, de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden. In zijn openingswoox-d wijdde de voox-zitter enige woorden aan het verscheiden van mevrouw E. Merens- Joekes en mevrouw Haase, die in het jaar 1956 de brigade zijn ontvallen Voorts me moreerde de voorzitter het ovexdijden van dr. W. B. Smit. Staande namen de aanwe zigen enige ogenblikken stilte in acht. Het jaarverslag van de secretaresse gaf wederom een uitvoerig beeld van het wel en wee der Brigade in het jaar 1956; uit het financieel verslag bleek, dat de pen ningmeester wederom met de inkomsten was rond gekomen, maar dat de aanschaf fing van oefenmateriaal nog een wens was gebleven. De pex-iodiek aftredende bestuursleden wex-den met algemene stemmen herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer G. van Bruggen koos de ver gadering de heer F. Lodder. Besloten werd de huidige contributieregeling van f3 per jaar voor leden boven zestien jaar, te handhaven. De heer De Haan zag zijn functie van hoofdinstructeur wederom met een jaar verlengd. Op voorstel van het bestuur bleef de technische commissie onveranderd. Het komende programma werd bespro ken; op zaterdag 23 maart wordt in Haar lem een contact-vergadering van de kust- brigades gehouden; op zaterdag 30 maart vindt de vergadering van het district Noordholland, eveneens in Haarlem plaats. Woensdag 3 april houdt dr. P. Roorda, de medisch leider van de brigade een lezing over het onderwerp „de geschiedenis der geneeskunde". Zondag 7 april worden in IJmuiden de jaarlijkse districts EHBO- wedstrijden gehouden, voor welke wed strijden zal worden ingeschreven. Zaterdag 13 april wordt in Vught de jaarvergade ring van de K.N.B.R.D. gehouden; op 17 april vindt de jaarlijkse eiex-en-wedstrijd plaats. Voorts zullen op verzoek van de Bond door de brigade in het aanstaande zomerseizoen de jaarlijkse wedstrijden om de kampioenschappen van de Bond worden georganiseerd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat in het jaar 1958 de brigade 45 jaar bestaat; dit feit zal feestelijk worden gevierd. Zoals wij hebben gemeld nadert het com plex van ongeveer honderd woningen, waar onder een huis voor werkende vrouwen, van de woningbouwvereniging „Onze Woning" in Delftwijk zijn voltooiing. Een der reeds gereedgekomen ééngezinswoningen aan de Van Moerkex-kenstraat is thans door „De Kerkuil" als modelwoning ingericht en is van morgen .donderdag 14 maart, af tot en met 25 maai-t te bezichtigen. De Van Moer- kex'kenstraat is een zijstraat van de Arthur van Schendelkade, het vex-lengde van de Jan Gijzenkade. De architect van het com plex van „Onze Wonixxg" is de heer C. Brakel uit Haarlem. De Bloemendaalse musicus Paul Christiaan van Westering heeft de eerste prijs gewon nen in een door de Avro uitgeschreven wed strijd om een niexiw kinderliedje. De om roepvereniging had tien componisten uitge nodigd twee kinderliedjes in te zenden, waar van er zes werden uitgekozen om nogmaals beoordeeld te worden op de Amsterdamse Huishoudbeurs, door een jury van tien kin deren. Bij dat zestal bevindt zich ook het tweede door Van Westering ingezonden liedje. De eerste prijs van de Avro bedraagt tweehon derdvijftig gulden, die van de Huishoudbeurs vijfhonderd. Het door de Avro bekroonde liedje heet „De koning gaat verhuizen". De tekst is van Annie M. G. Schmidt. De tweede prijs werd toegekend aan Johannes Röntgen voor zijn canon op tekst van Daan Zonderland. De Avro-jury werd gepresideerd door Felix de Nobel. De heer Van Westerling vertelde ons naar aanleiding van dit succes, dat hij drie dagen voor de sluiting van de prijsvraagtermijn in drie kwartier tijd in een populaire lunch room in Den Haag zes kinderliedjes schreef. Hij was juist in een beste stemming, omdat hij net had vernomen, dat een grammofoon platenmaatschappij zijn Mis voor sopraan en orgel en zijn liederen op teksten van Jacques Prévert gaat opnemen. Bovendien waren net een zestal liedjes welke hij op teksten van Annie M. G. Schmidt had geschreven door dezelfde grammofoonplatenonderneming met veel succes uitgegeven. Toen herinnerde hij zich plotseling weer de uitnodiging van de Avro, zag in een boekhandel een nieuwe bundel van de schrijfster van de Familie Doorsnee en zette zich aan het werk. Wat betreft de genoemde serieuze werken, welke thans op de plaat worden vastgelegd, staat vast dat Van Westering zelf de orgel partij in de Mis zal spelen en Léon Combé in de liedex-en van Prévert aan de vleugel zal begeleiden. Morgen vertrekt de compo nist naar Parijs om daar met Prévert te overleggen over de keuze der liederen. De acht andex-e bij de kinderliedjesprijs vraag betrokken componisten waren Jurri- aan Andi'iessen, Adriaan Bonsel, Geza Frid, Jan Mul, Oscar van Hemel, Rudolf Karse- meijex-, Max Prick van Wely en Hans Schouwman. Naar wij vernemen staat de heer L- van Asperen op de vrijdagavond 15 maart in het Hervormde wijkgebouw aan de Mole- naerstraat in Haarlem (Kleverpark) te houden jaarvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de voorzitters hamer af, nadat hij deze vereniging onge veer dertig jaar op bezielende wijze heeft geleid. Kandidaat voor het voorzitterschap is de heer J. Romeijn. Ook de aftredende pen ningmeester, de heer D. Cozijnse,..stelt zich riet herkiesbaar. Het bestuur heeft voor de vervulling van die vakature nog geen ge gadigde gevonden.. Wel wordit voorgesteld het bestuur aan. te vullen met de heer R. Williams. Het nieuwe, uitermate moeilijk lijkende geschilpunt in de verhouding tussen Bever wijk en Velsen, die de afgelopen maanden enigermate tot rust scheen te komen, heeft gisteravond in Velsens raad een ernstig debat gaande gemaakt: de kwestie Van Hattum en Blankevoort is aanleiding ge worden tot een algemene ontstemming on der Velsens afgevaardigden, zowel jegens het beleid van burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk als tegen de firma Van Hattum en Blankevoort. De voorgeschiedenis is bekend: Van Hat tum had in principe een stuk grond aan het Brinioplein te IJmuiden aanvaard om er haar nieuwe kantox*en op te trekken; Vel sen maakte deze grond ten koste van veel offers bouwrijp, tot de nieuwe burgemees ter van Beverwijk enige weken terug in deze situatie sprong, door Van Hattum te bewegen toch maar in de oude plaats van vestiging te blijven. Waax-op Van Hattum inderdaad beloofde te blijven en volgens het college van Velsen in feite contract breuk pleegde. De narigheid werd verer gerd doordat de Beverwijkse eerste burger deed voorkomen alsof het initiatief tot de nieuwe ondex-handelingen bij Van Hattum had gelegen, terwijl Van Hattum deze op vatting ontkende en het initiatief bij de heer Bruinsma legde. Deze laatste gang van zaken bleek achteraf de juiste te zijn en binnen het Velsense college van B. en W. groeide een ontstemming tot wrevel, die in de raad van gisteravond weerklank vond, toen men bij de ingekomen stukken de correspondentie sinds januari 1957 aan trof, waaruit verscheidene pijnlijke détails naar voren kwamen. Wethouder R. Ver beek (Arbeid, openbare werken) die het standpunt van het college in deze ver tolkte, spaarde noch de Beverwijkse bur gemeester, noch de retirerende firma en uit de raad werd de heer Bruinsma deels van leugens beticht, deels van laakbax-e feiten, die ook wel weer met een zekere mildheid beoox-deeld werden, omdat hij de „vex-gissingen" beging in dienst van zijn gemeente, maar die toch anderzijds hevige critiek ontmoetten, omdat hij als „nieuw komer" zonder kennis van zaken in een nogal tere kwestie roerde met het resul taat, dat er naar veler opvatting grote schade werd aangericht in de IJmond- Alle fracties zijn over deze aangelegen heid aan het woord geweest en zij waren stuk voor stuk van oordeel, dat hier on toelaatbare feiten zijn voorgevallen, al was de woordkeus verschillend en liep het be- gx'ip voor het standpunt van Beverwijks burgemeester uiteen van nihil tot maar-net voldoende. Er is tevens diverse malen op gewezen, dat de heer Bruinsma zijn stappen onder nam zonder zijn wethouders erin te kennen en tenslotte tot openbaarmaking overging, weer buiten zijn mede-collegeleden om. De tegenzet van Velsen in deze ongemakkelijke affaire wilde de heer Verbeek om-der- diplomatie-wille nog liever niet over het voetlicht brengen, al viel uit zijn woorden op te maken, dat noch de firma Van Hat tum. noch de Beverwijkse burgemeester „van Velsen af zijn". Op zondag 17 maart zullen 's morgens uit vele streken van Nederland autobussen naar Haarlem vertrekken en meisjes en jongens van 8 tot 15 jaar naar het Sportfondsenbad brengen om daar tesamen met de jeugdleden van de Haarlemse zwemvereniging "De Watervrienden" een feest te vieren, dat de gehele dag duurt. Het is een waterfeest, waarvoor de voorbex-eidingen al ruim een jaar in beslag genomen hebben. Na de maaltijd brengt „Haarlem" wederom een waterspel, dat op schertsende wijze het kanaalzwemmen behandelt Van dinsdag 19 tot en met zaterdag 23 maart zal in Tafeltennis Instituut Wolters aan de Jansstraat 43 een badminton-toernooi voor dames gehouden worden. Zaterdagmid dag om twee uur zullen de finales gespeeld worden, gevolgd door een demonstratiepai'tij te spelen door het nationale badmintonteam, bestaande uit vier sterkste spelers van Ne derland. Tot de sierteeltgewassen die dit jaar door het milde klimaat vroeg zijn ont loken behoort ook de prunus. In Haar lem en omgeving zijn daarvan in deze dagen tal van exemplaren te bewon deren, maar wellicht spant de prunus die in de tuin van mevrouw M. Fabius- Van der Mersch aan de Tramweg in Velsens raad heeft zich gisteravond niet alleen door de ietwat onwelriekende kluif van de „kwestie Van Hattem" heen gebeten ten aanhore van een druk-schx-ij- vende publieke tribune, maar ook het plan voor het Zeebad-I.Jmuiden is ter tafel ver schenen, dat wel met loffelijke aanteke ningen uit de raad tenslotte aanvaard is, als een doordacht idee ten aanzien van de ontwikkeling van het IJmuidense strand,- maar ook als een waardevolle „kroonge tuige" tegen de plannen voor een even tuele tweede basisindustrie in het IJmui dense duin. Dat daarbij de plannen voor de bouw van torenflats in het uitbreidings gebied „Zeewijk" eveneens aan de orde kwamen, was niet verwondex-lijk en dat tussen de bedrijven door verscheidene details van het Strandplan zijn besproken en nader toegelicht, maakte deze discus sie tot een constructief en aantrekkelijk geheel. Waarin het college en de Strand- commissie met de verdiende eer gingen strijken, een plan te hebben ontworpen, dat voor de toekomstige ontwikkeling van het IJmuidense strand hopelijk leidinggevend zal blijken te zijn en dat het enige waai"- dige antwoord is op de onzalige plannen om het duingebied met fabrieken vol te stoppen en het achterland onder smook en roet te bedelven. Mevrouw Wielink, sprekende namens de socialistische fractie, heeft niet alleen haar vreugde onder woorden gebracht over het plan en de hoop op goedkeuring van hogere instanties uitgespx-oken een hoop, die wethouder Verbeek deelde en zelfs aan wakkerde door te zeggen, dat er in hogere regionen al meer voor deze oplossing wordt gevoeld dan voor een basisindustrie maar zij verheugde zich met vele anderen ook over de nieuwe vormgeving van de stad IJmuiden in „Zeewijk". Waar toren flats ruimte zullen kunnen scheppen, een ruimte, die naar haar smaak al wat eerder tot stand kan komen, als men bij wijze van proef een dergelijke hoogbouw alvast in het nog groeiende Duinwijk zou kunnen toepassen. Er bleven inmiddels ook voor haar nog enige vragen over ten aanzien van de grondverwerving, de spoorlijn naar IJmui den Zeebad en diverse andex-e onderdelen van de plannen, maar in het grote geheel was zij enthousiast, met de heer D e J o n g (A.R.), die uit het plan had geleerd, hoe juist het is verzet te bieden tegen de drei ging van een tweede basisindustrie en die de strandcommissie dan ook dankbaar was voor de serieuze vervulling harer taak. Hij x-ied aan, de plannen van de naburige bad plaatsen eveneens in het oog te houden en zo mogelijk een coördinatie toe te passen met behoud van de eigen IJmuidense sfeer en kleur. Met alle andere raadsleden pleit te hij voor een goede oplossing voor de strandhuisjes, die volgens dit strandplan van het strand moeten verdwijnen, maar een riant plekje krijgen aan het zuidelijke einde van de ontworpen boulevard op een duinrij. Een oplossing overigens, die over het al gemeen wel waardering vond bij de raad. Nieuws in het kort- Over „Volkshumor". Voor de Vereni ging tot behartiging van de belangen van de bewoners van Haarlem-zuidwest spreekt Willem van Iependaal woensdagavond in „Ons gebouw" over „Volkshumor". Pauselijke onderscheiding. De heer A. G. van Luxemburg te Haai-lem, die dins dag zijn zeventigste verjaardag vierde en veel gedaan heeft voor de A.R.K.A. (bond van katholieke ambtenaren) en het jeugd werk in Amsterdam is onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice. Bejaarde man aangereden. Op het kruispunt Julianalaan Julianaplein te Heemstede is dinsdagmiddag om kwart voor zes een 73-jarige bromfietser aangereden door een bestelauto. De bejaax-de man ver leende geen voorrang. Met een hei-senschud- dimg en een hoofdwond is hij naar de Ma- riastichting te Haarlem opgenomen. Jaarvergadering Speeltuinverbond. Op donderdag 28 maart zal het Haarlems Speel tuinverbond in het clubhuis van de afdeling „Oosterkwartier" aan de Bernard Zweers- straat zijn jaarvergadering houden. Naar wij vernemen zal zich by de in gekomen stukken voor de de volgende week woensdag 20 maart te houden ver gadering van de Haarlemse gemeenteraad de circulaire bevinden waarin Gedepu teerde Staten van Noordholland de moge lijkheid openen tot een verhoging van de vergoedingen voor de werkzaamheden der wethouders van tienduizend tot 13.500 gulden. B. en W. stellen de raad voor deze cir culaire voor kennisgeving aan te nemen, welke procedure voor dit soort aange legenheden de geëigende is. Gedeputeerde Staten nemen namelijk in dergelijke ge vallen het initiatief, waarna het advies van de raad wordt ingewonnen. Neemt de raad dus de mededeling van Gedeputeerde Sta ten voor kennis geving aan, dan betekent dit een stilzwijgende instemming met de mogelijk geworden verhoging van de ver goeding. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat deze zaak zonder discussie zal ver lopen. Weliswaar moeten de fracties der in de Haarlemse gemeenteraad vertegen woordigde partijen zich nog over het voor stel uitspreken, maar tijdens een onlangs gehouden vergadex-ing van het senioren convent met de burgemeester is wel ge bleken, dat er zoveel zinnen als hoofden waren, zodat men niet tot overeenstem ming kwam. Zoals wij reeds in ons blad van 6 februari meedeelden wezen Gedeputeerde Staten er in hun circulaire op, dat deze thans ge opende mogelijkheden niet als een aan drang op de gemeentebesturen moesten worden gezien om in alle gevallen tot de maximaal toegelaten bedragen te gaan. Dit gold trouwens ook de door Gedepu teerde Staten vei-ruimde grenzen voor de presentiegelden der i'aadsleden, welke nu inplaats van twaalf, twintig gulden per raadsvergadering en tien inplaats van acht gulden per commissievergadering mogen bedragen. ADVERTENTIE Voor de betere brandpolissen, zie kenhuiskosten- en andere polissen, ingesteld op de belangen van het bedrijfsleven: Gevestigd sedert 1919. Lid N.V.A. Met betrekking tot de dinsdagmiddagsluiting De r.-k. sigarenwinkeliersvereniging „St. Bavo" te Haarlem is voornemens zich tot de algemene en de christelijke sigarenwin keliersorganisaties te wenden met het voorstel aan de leden van de drie bonden de vraag voor te leggen hoe zij staan tegen over de winkelsluiting op dinsdagmiddag. Deze vraag is na de opheffing van het ver bod van sigarettenautomaten in Haarlem weer actueel geworden, omdat verscheidene winkeliers, die over sigarettenautomaten beschikken, vóór handhaving van de dins dagmiddagsluiting zijn. De r.-k. vereniging wil trachten binnen kort een vergadex-ing met de andere leden van de Federatie van Haarlemse Sigaren winkeliers te beleggen om deze kwestie te bespreken. Haai-lem, 12 maax-t 1957 ONDERTROUWD, 12 maai-t: G. Splinter en H. de Vries; Chr. W. van Lutterveld en E. P. C. Pal; A. R. de Boer en B. de Vx-ies. GEHUWD, 12 maart: H. M. Brandt en B. M. van Roon; R. C. van den Berg en E. M. Beelen. BEVALLEN, 7 maart: L. J. HinFrancken; 9 maax-t: P. A. Tx-effersRam: 10 maart: D. I. Ha rting—Geelhoed; C. M. Clement— Kooijman; M. H. Eijsvogel—Ten Berge; 11 maax-t: J. Sternfeld—Polak; K. L. Veenstra— Van Wieren; L. J. WilleLindeman; F. J. SnoekNupoox-t; 12 maart: A. Boogaai-d— Andrea; N. van DamBart. BEVALLEN van een dochter, 10 maax-t: L. H. LuijkenSchallig; 11 maart: H. W. Brou wer—Vex-meer; C. J. C. Kok—Van 't Hof; A. W. BannirakDe Haan; 12 maart: G. M. Verstegen—Ter Balkt; J. A. Luitingh—Van der Laan. OVERLEDEN, 9 maart: G. Timmei-sDam, 88 j„ Olmenstx-aat; 10 maart: K. H. Thierry, 58 j., Fredlerik Hendriklaan; A. Tibbe, 76 j., Gasthuisvest; A. van der Zee, 76 j„ Delft- sferaat; W. B. Smit, 63 j„ Van Oldenbame- veltlaan; 11 maart: M. Heuft, 69 j„ Maarten van Heemskerkstraat; J. Klaren—Van der Lee, 63 jaar, Temateetraat „Als voorzitter van de Haarlemse Groenten- en Fruitveilingsvereniging heb ik al meer ae hoop uitgesproken, dat spoedig, ja zeer spoedig, de gemeente Haarlem ten opzichte van een veiling- en marktterrein tot een besluitvaardig oordeel mocht komen. Voorlopig lijkt het er enigermate op, dat het bij een plan blijft, een plan, dat door besluiteloosheid van de ene bouwstop in de andere terecht komt en alleen maar bij de belangstellenden de vraag doet rijzen: „zal het ontwerp-plan, dat schier iedere dag kostbaarder wordt, wel ooit tot uitvoering komen?" De gemeentelijke besluiteloosheid heeft ook voor dezelfde gemeente vèr-reikende consequenties. Voor tuinbouw en handel zijn er grenzen ten aanzien van de kostenfactoren, welke voor de leeftocht van beide niet overschreden kunnen worden", aldus merkte de voorzitter van de veiling, de heer J. J. Torna, dinsdagmiddag in restaurant Brinkmann op in zijn openingsrede in de vergadering van leden. ADVERTENTIE een glaasje jeugd! Aerdenhout in bloei staat wel de kroon. De wandelaars door Aerdenhout staan er allemaal een ogenblikje voor stil en ook de jongens op de foto schijnen door dit natuurverschijnsel zeer geïmponeerd. e

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11