Voor en tegen lijmt kond alle hont! DE BUIT BINNEN HET J0NGENSE1LAND CETAFLEX Agenda voor Haarlem Degelijke voorlichting meer waard dan allerhande attracties Amsterdamse Huishoudbeurs r 4 Welke normen A ttr acties Het kind Brief uit Nederland aan Surinaamse oppositie Franse spoorwegen rijden vrijdag weer normaal Vivisectie Parlementair commentaar Kerkelijk Nieuws Delft heeft 70.000 inwoners Tegen moeder, die haar baby verdronk, zes jaar geëist Hilversum I vanmorgen een uur gestoord ONS VERVOLGVERHAAL DOOR MARK CROSS Vast bestuur Nederlands Genootschap van Vertalers J Kort en bond Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal WOENSDAG 13 MAART 1957 (Van een onzer redacteuren) Het is misschien een tikje vreemd een paar dagen nadat meer dan vierendertig duizend vrouwen uit deze streek de Haar lemse Voorjaarsbeurs hebben bezocht al weer aandacht te gaan vragen voor de Amsterdamse Huishoudbeurs, die van 22 tot en met 31 maart in het gebouw van de Rijwiel en Auto-industrie, beter bekend als de Raai, wordt gehouden. Wanneer men de zaken nuchter beziet, zal men moeten erkennen, dat de Amster damse Huishoudbeurs wel veel groter is in oppervlakte en daardoor ook meer ver scheidenheid en vermaak kan bieden, maar dat in principe het belangrijkste ver schil tussen beide instellingen is, dat de Haarlemse beurs predendeert een midden- standsbeurs te zijn hoewel de midden stand zelf geen overmatige belangstelling voor het evenement toont. en dat op de Amsterdamse beurs juist de detaillisten worden geweerd ten faveure van groothan del en industrie. Het is nog de vraag of het publiek de laatste vorm prefereert boven de eerste. De hoofdstedelijke demonstratie trekt natuur lijk een veelvoud van het Haarlemse be zoekersaantal, in verhouding tot het bevol kingsaantal komt de Haarlemse beurs met de beste cijfers uit de bus. De problemen liggen voor beide beurs- directies in sommige opzichten merk waardig gelijk. Zowel in Haarlem als in Amsterdam werd geklaagd over eenzij digheid in de getoonde artikelen. In beide steden kwam men tot een beperking: in Haarlem van ten hoogste vier stands met hetzelfde artikel in Amsterdam toch al tijd nog zeven. Vooral in de sector „keu ren en proeven" lopen beide beurzen op vallend parellel. De grote vraag welke zich vooral ten aanzien van de technische hulpmiddelen in de huishouding, de huishoudelijke ar tikelen en de woninginrichting voordoet, betreft de maatstaven welke zijn gehan teerd ter bepaling van hun kwaliteit, hun gebruikswaarde en hun estehische vorm geving. Het is vooral op dit punt, dat de huisvrouw voorgelicht zou moeten wor den. De wijze waarop sommige inzendin gen met name op het gebied van de wo ninginrichting, worden omschreven en aan gekondigd inspireert ons tot een zekere terughoudendheid tot het ogenblik waar op wij deze onderdelen hebben kunnen zien. Men zou echter vooral de objectieve voedingsvoorlichting,, zoals die thans op een breed terrein zal worden gegeven want ook het Nedex-lands Zuivelbureau doet dit jaar mee. nu eens nagevolgd wil len zien in het domein van meubilering, stoffering en huishoudelijke techniek. Voor een niet gering deel moet de Am sterdamse Huishoudbeurs het hebben van de speciale exposities en attracties welke in meerdere of mindere mate aan het uit gangspunt verwant zijn. Zo is er een „campingshow" een Nederlandse bena ming is blijkbaar niet zo gemakkelijk te vinden van twaalfhonderd vierkante rneter picnic-pleisterplaatsen. Men kan er in luie stoelen uitblazen van de vermoeie nissen van het beursbezoek en zich tevens drie keer per dag vermeien in een demon stratie van badpakken en sportieve kle- ding door lieve meisjes. De vereniging Nederlands Fabrikaat, in Amsterdam blijkbaar minder gehandi capt door de bestedingsbeperking dan in Haarlem, waar zij op het laatste ogenblik verstek liet gaan, vraagt vooral aandacht voor het Nederlandse vakmanschap. ..Niet de machine, maar de mens" luidt haar ethisch devies, welk tegenwicht wel nodig is met het oog op het Britse paviljoen. De Engelse handelsattaché heeft daarin met grote stoutmoedigheid een zending Engelse kaassoorten geannonceerd. Verder is er een gezamenlijke stand van Britse porseleinfabrikanten. Werkelijk belang rijk belooft een collectie huishoudelijke artikelen uit het Londense Design Centre, geselecteerd door de binnenhuisarchitect J. Penraat, te worden. De grote trekker Van de Huishoudbeurs is wellicht de tentoonstelling „De wereld van het kind", welke zich uitstrekt van de pre-natale zorg door de gemeentelijke dienst voor kinderhygiëne tot een met de beroepen voorlichting door hef Arbeids bureau. Ook hier weer de onontbeerlijke attracties zoals een prijsvraag voor een nieuw kinderversje met jury die uit tien kinderen bestaat, een grote verkeerstuin (met knipperbollen), sportdemonstraties en opname van radioprogramma's. Vermelden we ten slotte nog, dat de Bovema de eindstrijden om het kampioen schap van De Zingende Huisvrouw ter beurze houdt om daar een met haar ande re artisten waardig toptalent te ontdekken. Zo zal ook deze Amsterdame Huishoud beurs wel weer een door velen gewaar deerde mélange worden van een moderne winkel van Sinkel, een jaarmarkt en een kermis, temidden waarvan de serieuze bezoeker toch altijd wel de werkelijke nuttige, belangrijke, degelijke en mooie artikelen zal weten op te sporen. De oppositie in de Surinaamse staten, die de parlementaire delegaties van Nederland en de Nederlandse Antillen bericht had, dat zij bij geen enkele officiële ontvangst tijdens het parlementaire bezoek aan Suri name aanwezig zal zijn, heeft een brief ont vangen van de heer H. van Sleen, namens de Nederlandse delegatie. In de brief staat te lezen, dat de Nederlandse delegatie „niet kan treden in interne aangelegenheden". De nederlandse delegatie moet derhalve volstaan met de mededeling, dat zij het ge volg van deze beslissing, namelijk, dat zij bij geen enkele officiële ontvangst leden van de oppositie zal ontmoeten, betreurt. PARIJS (UP) De Franse spoorwe gen hebben aangekondigd dat de normale diensten, die wegens het tekort aan brand stof werden beperkt vrijdag zullen worden hervat. Meningen over belangwekkende onderwerpen, ter redactie ontvangen en hierbij in de vorm van een forum-discussie aan onze lezers aangeboden. Hoe men het ook wendt of keert, de ge hele medische wetenschap berust op „vi visectie". Immers, hoe kan men weten of een bepaald medicament een ziekte kan genezen, wanneer men het niet probeert? Hoe kan men weten, of een mens (of dier) kan blijven leven bijvoorbeeld zonder galblaas, met één nier, zonder blinde darm, met een darmkanaal, waaruit een gedeelte is weggenomen? Ook al zal de medische we tenschap in vele gevallen theoretisch met vrij grote zekerheid (maar nooit met vol ledige zekerheid) kunnen vaststellen, dat een medicament het gewenste resultaat zal hebben, of dat een chirurgische ingreep met goed gevolg zal kunnen worden uit gevoerd, het zal toch eens voor het eerst empirisch moeten worden vastgesteld. Dat kan men dan vivisectie noemèn. Maar dat is onzin. In de oudheid werd voornamelijk met kruiden gewerkt. Hoe wisten de toenmalige artsen, dat diè krui den voor een bepaald ziektegeval gunstig zouden werken anders dan door ze toe te passen? En daarbij zal ook wel eens een averechts resultaat zijn bereikt. Die schurkachtige dokters toch! Het is logisch, dat de medici, om het risi co voor de mens zo gering mogelijk te doen zijn, eerst proeven op dieren namen. Men kan hiertegen op religieuze gronden oppo neren. De religie heeft zo vaak tegen de wetenschap geopponeerd (Galilei!). De re ligie is gedoemd, het in deze te verliezen. De mens wil nu eenmaal leven, zo lang en zo gezond mogelijk. De antipathie bij de niet-religieuzen te gen de vivisectie is ontstaan door de al dan niet ware verhalen over het gruwelijke en soms nodeloze lijden, dat men de proefdie ren liet ondergaan en omdat de proeven soms meer uit een soort nieuwsgierigheid dan uit zucht om de mensheid te dienen werden genomen. Overigens waren vroeger de artsen ook ten aanzien van de mensen minder scrupu leus wat betreft het pijn doen. Wat dit be treft rijzen ook thans nog wel eens vragen. Waarom zorgt de tandarts, dat een volwas sene niets voelt bij het trekken van een kies en worden bij kinderen de toncillen nog veelal zonder enige verdoving wegge nomen? Iedereen zal natuurlijk het node loos veroorzaken van pijn aan mens of dier veroordelen. En een arts die alleen uit ge makzucht of om tijd te besparen een pa tiënt hevige pijn doet, verdient op zijn minst ..een directe op de kaak". Maar dit is een onderwerp, dat tot de vivisectie slechts in verwijderd verband staat. De vergelijkingen van de noodzakelijke proeven met geneesmiddelen, geneesme thoden en chirurgische behandelingen met de experimenten in de concentratiekampen zijn volstrekt vals. Daar experimenteerden de nazi-artsen op gezonde mensen. Dat is toch heel wat anders dan wanneer een chirurg een uiterst riskante hart- of lever operatie onderneemt om te trachten een zieke te genezen. En toch is dat óók vivi sectie, want eenmaal moet een chirurg zo'n ingreep voor het eerst doen, zonder de ze- kerhc' te hebben, dat he+ „experiment" slaagt. De fout van de leken is, dat zij van de arts tè veel verwachten. Eén ding zij de medici tot troost. De hardste schreeuwers lopen in de regel bij het minste ongemak het hardst naarde dokter. En het inte resseert hun dan allerminst, hoe deze aan zijn wetenschap is gekomen. Als hij hen maar geneest J. OOSTENBROEK Van anti-vivisectiezijde hebben wij vele argumenten te horen gekregen tegen het instituut van de mens- en dierproeven. Voor veel van die argumenten kan ik res pect opbrengen. Niet echter voor de stel ling dat de grote meerderheid der medische wetenschap uit sadisten bestaat, zoals de anti-vivisectionisten toch in feite beweren. Tallozen van ons ervaren elke dag, dat juist het omgekeerde waar is: de gemid delde Nederlandse huisarts althans heeft een dusdanige hoge opvatting van zijn be roepsethiek, dat hij nimmer een patiënt nodeloos pijn of lijden berokkenen zal. Is een medicus echter naar eer en geweten overtuigd, dat een bepaalde experimen tele behandeling van een patiënt (of van een groep van patiënten) noodzakelijk en verantwoord is, dat moet (en) de desbetref fende patiënten zich die behandeling laten welgevallen in goed vertrouwen op het beleid van hun geneesheer. Ik voor mij althans zou liever een dokter hebben, die een veelbelovende nieuwe therapie durft uitproberen dan een die uit agnst voor mogelijke onbekende bijverschijnse len blijft werken met halve of lapmid deltjes. Als voorwaarde zou ik echter wil len stellen, dat de arts mij van tevoren openhartig zou vertellen voor zover dat althans voor leken duidelijk te maken is wat hij van plan is te doen en welke risico's een en ander met zich meebrengt. Dezelfde procedure volgt immers ook de chirurg, alvorens hij een gevaarlijke ope ratie begint: de patiënt in kwestie kan dan zelf beslissen, of hij de risico's aandurft of niet. Bij proeven met dieren ligt de zaak uiter aard heel anders: hier is inderdaad bij de onderzoekers vaak een zekere mate van onverschilligheid te constateren ten aan zien van het leed, dat men de dieren be rokkent. Maar alweer is dit naar mijn smaak geen reden, om er alle dierproeven als zodanig op te veroordelen. Zijn zulke experimenten werkelijk onontbeerlijk voor de kennis en de bestrijding van bepaalde ziekten, dan mag men ze mijns inziens niet zonder meer veroordelen, mits men de te gebruiken proefdieren verdoofd of op an dere wijze zo weinig mogelijk doet lijden. Waartegen de stem van ieder weldenkend mens zich diende te verheffen dat is te gen het feit dat er ieder jaar, óók in ons land, miljoenen dieren ten offer vallen aan louter commerciële belangen: de ver vaardiging van „rimpels-verwijderende hormooncrêmes en van sera tegen bloem- bollenziekten bij voorbeeld, waarvoor het bloed en de klieren van apen, konijnen en andere dieren als produktie-middelen ge diend hebben! Dit soort van dierproeven wekt slechts afschuw en het is de hoogste tijd, dat aan dergelijke praktijken een einde gemaakt wordt! WAGENMAKER ADVERTENTIE DE VU1PEN EN DE NATUURLIJKE HISTORY HET PAARD. 17 Het paard is het edelste dier op deez' aard' En was eens nog méér dan een Koninkrijk waard. Het is dus wel naar, dat het paard moet verdwijnen Omdat er geregeld meer auto's verschijnen. Véél is reeds verdwenen. óók ganzeveerpennen. Maar dit is niét erg, daar wij DANTUMA kennen (Van onze parlementaire redacteur) Het Kamerdebat over de nota inzake de bestedingsbeperking is tenslotte zonder ongelukken afgelopen, in die zin althans, dat enerzijds binnen het Kabinet-Drees geen breuk is ontstaan en dat anderzijds de Tweede Kamer heeft nagelaten een voor het kabinet onaanvaardbare beslissing te nemen. Dat intussen minister Drees en zijn ambt genoten met onvermengde voldoening op de afloop van de jongste parlementaire strijd zullen kunnen terugzien, zal wel niemand willen beweren. Zeker, de K.V.P.- fractie heeft ontegenzeggelijk water in haar wijn gedaan of, zoals sommigen zeiden, water in de melk door de aanvankelijk voor het kabinet onaanvaardbare motie- Janssen zodanig te wijzigen, dat de rege ring thans vrij blijft om, indien nodig, de gelden, welke onontbeerlijk zijn ter dek king van de verlaging van de melkprijs, uit een verdere belastingverhoging te vin den. De regering is zelf van mening, dat het de voorkeur verdient er naar te streven de rijksuitgaven nog meer in te krimpen. In dat opzicht waren regering en Kamer het volkomen eens. Maar de regering achtte het onmogelijk zich volstrekt te binden alleen die weg en niet eventueel ook nog die van belastingverhoging te bewandelen. Welnu, op dit punt hebben de voorstellers van de motie toegegeven. Daarom kan men zeggen, dat in dit opzicht het kabinet een overwinning boekte. Anders stond het ech ter met de kwestie van de 50 miljoen gul den, die het kabinet aan de landbouw met het oog op de zogenaamde eigenaarslasten ten goede wilde laten komen, waarbij de minister van Landbouw er echter niet al leen op stond, dat dit bedrag geblokkeerd zal worden maar ook, dat bovendien de latere deblokkering van bepaalde voor waarden afhankelijk zou zijn. Toen bleek, dat de Kamer wel bereid was „de hond" (de blokkering), maar alleen „zonder staart" (deblokkering onder bepaalde voor waarden) te aanvaarden, koos het kabinet eieren voor zijn geld. Het stelde zich met de hond tevreden en liet haar eis inzake de deblokkeringsvoorwaarden vallen. Tot deze belangrijke door de socialistische vrienden van het kabinet betreurde concessie ver klaarde minister Mansholt zich bereid, na dat de vergadering twintig minuten ge schorst was en de ministers tijdens die schorsing de hoofden nog eens bij elkaar hadden gestoken. Van belang was daarna nog de verklaring van de leider van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, dat als een overwegend deel van zijn groep tegen de op het punt van de blokkering voor het kabinet onaanvaardbare motie-Biewenga zou stemmen, dit nog helemaal niet wilde zeggen, dat zij nu ook bereid zal zijn straks, te weten in 1958 dan namelijk gaat deze kwestie pas spelen de blokkering inder daad te zullen aanvaarden. Zij wilde dus niet reeds op dit moment een dergelijk plan voor de toekomst als te enen male uitgesloten verklaren. Het gevolg van deze gang van zaken was, dat de onaan vaardbare motie met 90 tegen 48 stemmen verworpen werd. Daardoor werd op dit ogenblik het kabinet niet ten val gebracht, echter overigens bestond er met be trekking tot deze aangelegenheid voor de regering geenszins reden tot juichen. Het is dan ook niet te veel gezegd, als ik opmerk, dat de afloop van het debat bij het kabinet gemengde gevoelens moet hebben achtergelaten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Markelo (2de pred. pi.) J. H. Schellingerhout. vicaris aldaar; te Barsinger- horn c.a. J. A. Geusebroek, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Eext S. de Jong, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Hoogkarspel- Lutjebroek Bedankt voor 's-Gravenmoer A. Boertje te Herkingcn; voor Leusden A. Vink te Vriezenveen. Ger. Kerken Aangenomen naar Leiden H. Heule te De venter. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Broek onder Akkerwoude J. van Doorn te Ermelo en H. van der Schaaf te de Krim. Beroepen te Hengelo (O.) Th. Rutters te Wildervank. De gemeente Delft heeft haar 70.000 in woners. Vanmorgen kwam de heer M. Buiser, wonende Brasserskade 180, bij de burgelijke stand aangifte toen, dat gister ochtend zijn echtgenote, mevrouw J. Bui- ser-Den Hollander, was bevallen van een zoon, het eerste kind van het jonge echt paar. Moeder en kind de baby weegt 3520 gram maken het beiden uitstekend. De tocht op de boot duurde een half uurtje. De jongens aan boord keken vol ver wachting naar het eiland uit, en eindelijk zagen ze het. „Daar is het!", riep Bunkie. „We zijn er!" Ja, de boot voer recht op het eilandje aan; er was een kleine aanlegsteiger, waar ze kon vastleggen. Toen kojiden de jongens aan land gaan. Nieuwsgierig keken ze rond; het eiland was dicht begroeid met bomen en struiken. „Dat ziet er leuk uit!", zei Rick tevreden. 11-12 Voor de rechtbank te Arnhem heeft te rechtgestaan de 29-jarige huisvrouw G. H. P., die ervan wordt verdacht haar drie maanden oude zoontje op 10 maart 1953 van het leven te hebben beroofd, door het achter de woning van haar ouders in een regenput te verdrinken. Het misdrijf kwam aan het licht doordat in maart 1956 het bureau bevolking te Oosterbeek na huis telling het kind dat in het register was ingeschreven, niet meer kon vinden. De officier van Justitie eiste tegen de zeer berouwvolle moeder zes jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering. De vrouw was ten tijde van het misdrijf in scheiding van haar eerste man. Haar moeder verbood haar met. het kind thuis te komen, nadat de baby in een Arnhems ziekenhuis in de couveuse was verzorgd. De moeder haalde haar kind aan het zie kenhuis af zonder te weten waar zij voor het jongetje onderdak zou kunnen vinden. Ze had zich gewend tot. verscheidene in richtingen, maar overal bestonden onover komelijke formele bezwaren tegen opne ming van het kind, omdat de moeder niet ongehuwd was. Zij had reeds de zorg over een dochtertje uit haar eerste huwelijk. In middels is zij voor de tweede keer ge trouwd met een man die geheel buiten het drama staat. De verdachte bekende onder tranen zich in haar radeloosheid van het. kind te heb ben ontdaan. In zijn requisitoir zeide mr. Holsteyn moord bewezen te achten. De raadsman mr. F. B. Blaisse vroeg be grip voor de tragische omstandigheden van zijn cliënte. Zij zag steeds zwaarder op tegen het halen van het kind uit het zie kenhuis en was langzamerhand in een toe stand van blinde radeloosheid geraakt. De pleiter vond het begrijpelijk dat de officier geen lichte straf eiste. Hij moet immers de openbare orde beschermen. Maar wanneer doen zich ooit dergelijke omstandigheden voor in dit geval? Mr. Blaisse betoogde dat als deze vrouw zes jaar aan haar gezin zou worden onttrokken, zij haar gezin zonder roer of stuur terug zou vinden. De uit spraak volgt over veertien dagen. De zender Hilversum I is vanmorgen van drie minuten voor acht tot twaalf minuten voor negen uit de ether geweest als gevolg van een isolatiefout in de be drading van deze zender te Lopik, waar door de spanning wegviel. De technici ge waagden van een „moeilijke storing", die dan ook niet onmiddellijk was te ver helpen. Het behoort tot de hoge uitzonde ringen dat een zender ten gevolge van een mankement bijna een uur lang uit de ether is. Zwitserse gezant. De Zwitserse gezarnt in ons land, de heer D. Secréten zal om ge zondheidsredenen de diplomatieke dienst verlaten. Sinds 1950 vertegenwoordigt hij zijn land in Nederland. ADVERTENTIE kunstharslijm Ceta-Bever V. A Het op 22 februari 1956 opgerichte Ne derlands Genootschap voor Vertalers heeft in Utrecht zijn eerste jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord zei de voor zitter, dat het ledental, dat aan het einde van 1956 233 bedroeg, bewijst, dat het N.G.V. zich kan beschouwen als een repre sentatieve vereniging voor het vertaalwe- zen in Nederland. Hij deelde mede, dat het genootschap bijna uitsluitend die vertalers als lid heeft aangetrokken, die ieder op hun gebied tot de deskundigsten var in land behoren. Het voorlopig bestuur is op deze vergadering afgetreden en werd ver vangen door een definitief bestuur, dat als volgt is samengesteld: voorzitter: mr. H. D. ten Cate in Driebergen; secretaris: I. J. Citroen in Amsterdam; penningmeester: P- C. Moll in Amsterdam en leden mejuf frouw Nel Bakker en Adriaan Monriën, beiden in Amsterdam en N. G. Hazelhoff in Den Haag. A Het meisje liet de oude vrouw niet uitspreken en terwijl ze haar kleine smalle hand op de gerimpelde van haar tante legde, zei ze, half lachend, half streng: „Het debat is geëindigd.Tante, ik vind het leuk hier te zitten en rond te kijken. Herinnert u zich, dat ik u vertelde, dat ik dit huis had gekocht en wat ik van plan was ermee te doen?" „Je weet het, kind, ik dacht heus, dat je begonnen was je geld over de bank te smijten". „U was niet de enige, maar kijk, kleine Sheila had het, bij wijze van uitzondering, bij het rechte eind! Hé, wie is dat?" Sheila en haar tante hadden een auto horen stoppen aan de andere zijde van de met klimplanten bedekte muur, die rondom de tuin liep en een afscheiding vorm de met de weg. Even later werd de deur in de tuinmuur geopend en trad een grote man binnen, die een ogenblik scheen te aarzelen. „Een geheimzinnige vreemdeling", mompelde het meisje, terwijl zij uit haar stoel opsprong. „Ik ga wel, tante". De robuuste man nam beleefd de hoed van het hoofd, toen zij naderbij kwam. Hij was goed gekleed en wel varend en had een blozend gezicht, een onderkin en sneeuwwit haar. Zijn wijze van spreken was met zijn uiterlijk in overeenstemming: beschaafd, minzaam, maar toch ook flemend. „Neemt u mij niet kwalijk, dat ik hier kom binnen stappen, juffrouw, maar is dit misschien het Witte Huis?" „Inderdaad, en ik ben de eigenares, Sheila Morstone. Wenst u mij te spreken?" „Het gaat eigenlijk hierom", antwoordde de dikke, vriendelijk glimlachend, „ik kende dit dorp vele, vele 'aren geleden en toen ik nu uw huis langs kwam, naakte de verandering hier mijn nieuwsgierigheid gaande. Het ziet er nu zo aantrekkelijk uit en zo totaal verschillend met wat het lang geleden was!" Sheila lachte zachtjes. De onbekende had een zwakke plek geraakt. „Als u binnen wilt komen, meneer...." „Hembury, George Hembury, uit Brentwood in Essex". „Komt u dan even bij ons zitten, meneer Hembury, dan zal ik u alles over die verniewing van het huis ver tellen". „Erg vriendelijk van u, juffrouw Morstone, dat zal ik graag doen. Toen ik dit huis voor het laatst zag, viel het bijna omver en deze mooie tuin was niet meer dan een wildernis. Is dit alles uw werk?" „Ik heb alleen maar de hand in het ontwerpen gehad. Tante, dit is meneer Hembury, die ons landhuisje nog kende in de tijd voordat wij besloten er wat beters van te maken. En hij maakte mij zijn compliment". Meer dan een half uur zat hij met bewondering te luisteren naar wat Sheila hem vertelde over het waag stuk, dat haar tante en zij hadden ondernomen, toen zij besloten de ruïne te kopen en te laten opknappen. Zij waren er immers van overtuigd, dat er wat moois van gemaakt kon worden. „Nu, dan hebt u zich bepaald niet vergist", zei de be zoeker, „en als u ooit het plan mocht hebben het te ver kopen Maar zij viel hem dadelijk lachend in de rede. „Ik vrees, dat u die gedachte uit uw hoofd moet zetten, meneer Hembury", antwoordde zij. „Niets ter wereld zou me ooit in de verleiding kunnen brengen van dit huis te scheiden, dat kan ik u verzekeren. Ieder heeft zo z'n dro men en dit is nu mijn droom-die-werkelijkheid-werd. En zijn dat niet de dingen, die men niet wil loslaten?" De dikke aarzelde geen ogenblik haar te vertellen, dat hij dit volkomen begreep. „Als u het interieur met evenveel succes gemoderni seerd hebt als de buitenkant", voegde hij er aan toe, dan verbaast het me niet, dat u aan dit huis gehecht bent ge raakt. Dat zal zeker heel wat vertimmeringen noodzake lijk hebben gemaakt?" „Ach ja, zo is het met al die oude huizen", viel de oude dame in. Het was haar eerste opmerking in het gesprek en zij zei het wat koel, alsof zij het gesprek een andere wending wilde geven. „Maar natuurlijk hebt u al die veranderingen door vakmensen laten doen", vroeg hij weer. „Ja, echte vaklui, wij vertelden, hoe we het hebben wilden en zij hebben het precies uitgevoerd". Hij stond op. „Ik dank u zeer voor uw vriendelijke ontvangst", zei hij, terwijl hij een lichte buiging maakte. „Ik hoop, dat ik niet te veel van uw tijd in beslag genomen heb". Beiden verzekerden hem dat dit niet het geval was en Sheila bracht hem naar de deur in de tuinmuur. „Is het hier niet eenzaam?", vroeg hij nog, terwijl hij afscheid nam. „U zit hier nogal afgelegen". „O, u bedoelt met het oog op inbrekers? Maar daar zijn wij niet bang voor. U moest Farao eens zien!" „Farao, wie bedoelt u met Farao?" „Dat is de hond. Ik heb medelijden met iedereen, die zou proberen hier in te breken, want het zou hem heugen!" Zij bleef hem nakijken, toen hij met zijn auto de weg afreeed. Er lag een trek van lichte verbazing op haar gezicht „Wat denkt u van dit onverwachte bezoek, tante?", vroeg ze, terwijl ze zich naast de oude dame in haar stoel neervlijde. „O, dus jij vindt het ook raadselachtig, kind?" „Ja zeker, ik kreeg de indi-uk, dat er een bedoeling zat achter al die vragen, die hij stelde. Merkwaardig, hè? Zo, dus u had dezelfde indruk als ik." „Ja, dat had ik. Terwijl ik net deed alsof ik ijverig zat te bi-eien, heb ik hem scherp zitten opnemen. Naar mijn smaak was hij wat al te glad. Hij zag zijn auto er uit?" „Het was een px-achtwagen, een enorme slee. Het num mer bestond toevallig uit mijn initialen: S.M. 74532. Wat zou dit alles toch te betekenen hebben?" „Ik heb er geen flauwe notie van", zei tante glim lachend. „Wie weet, misschien hebben we het wel hele maal bij het verkeerde eind. Waai-schijnlijk horen we nooit meer iets van hem." Maar dat was een opmerking waaraan ze later nog wel eens moesten terugdenken Een dag of vijf later, toen Sheila er met haar auto op uit was om een vriendin te bezoeken, hoorde mej. Mor stone Senior, juist toen zij in de voorkamer aan haar bureau bx-ieven zat te schrijven, de hond, die aan haar voeten lag, gevaarlijk brommen. Toen zij opkeek, zag zij een onbekende het tuinpad opwandelen. Zij stond op en liep door de kamer naar de hal, met Farao gehoor- zaam achter zich aan. Toen zij de deur opendeed, zag zij een nogal gezette man met een baard. In zijn hand had hij een bundel paperassen. „Bent u mej. Sheila Morstone?" vroeg hij, terwijl ,hij beleefd zijn hoed afnam. (Wordt vervolgd). Tweede Kamer. Tengevolge van het overlijden van mr. C. ten Hagen is een vaca ture ontstaan in de Tweedie Kamer. De heer Ten Hagen had zitting voor de P.v.d.A. Voor benoeming in deze vacature komt in aan merking mejuffrouw mr. T. F. Lemaire te Amstei-darn, redactrice van het dagblad Het Parool. Gezant van Isx-ael. Volgens een beincht uit Tel Aviv zou de benoeming te verwach ten zijn van dir. Hannan Sidor tot gezant van Israel in Den Haag. Dr. Sidor is werkzaam aan het ministerie van Buitenlandse Zaken van Israel. „Ghanakust". De „Nigex-stroom", het 4639 bruto registerton metende schip dat in dienst vaart van de Holland'—West-Afx-ika Lijn, zal over enkele dagen in de havenplaats Takoi-adi in de nieuwe staat Ghana officieel worden omgedoopt in „Ghanakust". De doopplechtigheid geschiedt door de minis- ter-px-esident van de nieuwe staat. Drie jaar wegens doodslag. De Zwolse rechtbank heeft een woonschipbewoner con- form de eis tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. In de nacht van 18 op 19 augus tus was hij boos gewox-den over lawaai op het woonschip naast het zijne. Hij maakte daarover ruzie met zijn buurman en stak hem enige keren met een broodmes in de borst, tengevolge waarvan de buurman korte tijd later overleed. Eerepromotie. De Koningin en de Prins zullen de ex-epx'omotie van jhx-, mr. A. W. L. Tjarda van Starkcnborgh Stachouwer aan de rijksunivex-siteit te Groningen op woens dag 20 maaxt bijwonen. Ook minister-presi dent dr. Drees en andere leden van het kabinet zullen daai'bij aanwezig zijn. Agenten veroordeeld. De rechtbank te Almelo heeft twee hoofdagenten van het Enschedése politiekorps wegens mishande ling veroordeeld tot ƒ75 boete. Hun was ten laste gelegd dat zij iemand, die zij per auto naar het politiebureau overbrachten, hadden geslagen. De officier van Justitie had tegen ieder een week gevangenisstraf geëist. Gift voor Hongaarse jeugd. Op ver zoek van de Vereniging van Zondagsscholen heeft de Nederlandse gezant te Wenen, mr. E. Star Busmann, een bedrag van tienduizend gulden overhandigd voor steun aan Hon gaarss kinderen. Deze som is door Neder landse kinderen op de zondagsscholen van de Nederlandse Hervormde Kerk bijeen ge- bx-acht. Belastingontduiking. De 56-jarige aan nemer N. M. xiit Leiderdorp is door de Haagse rechtbank tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld terzake van ontdui king van de inkomstenbelasting over de jaren 1951 en 1952 door ongeveer 19.000 gul den te weinig inkomsten te hebben opge geven. Zijn 39-jarige echtgenote werd wegens het geven van onjuiste inlichtingen aan de belastingdienst veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met drie jaren proeftijd, alsmede tot betaling van een geldboete van 250 gulden subsidiair 50 dagen hechtenis. Delft 70.000. Ter gemeentesecretarie van Delft is de 70.000?te inwoner van de stad aangegeven, Simon Pieter, het eerste kind van de tuinarbeider M. Buizer en zijn vrouw J. Buizei-Den Hollander. De vader werd ten stadhuize door de burgemeester ontvan gen en gelukgewenst. Zaterdag 16 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Charlotte Kohier geeft een van haar laatste voorstellingen van „Frasquita". Zondag 17 maart, Stadsschouwburg, 20 u.: Optreden van het Ballet der Lage Landen, onder meer met twee premières: „De ken nismaking" van Netty van der Valk op mu ziek van Duke Ellington en Strayhorn en „De nieuwe kleren van de keizer" van Michael Holmes naar Andersen's gelijk namige sprookje, op muziek van Schubert. WOENSDAG 13 MAART Minerva: „De vader van de bx-uid", alle leeftijden, 8.15 uur. Roxy: „Onderwereld van Monitmartre", 18 jaten-, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 jaai\ 6.45 en 9.15 u. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Marie Antoinette", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Pacific", 14 jaar, 8 uur. Concertgebouw: SprookjeSeantate "De keizer en de nachtegaal" van Fr. W. Möller door het jeugdkoor „Inter Nos" o.l.v. Jan Booda, m.m.v. solisten uit het koor en Emmy van Eden, pianobegeleiding, 8 uur. DONDERDAG 14 MAART Minerva: „De vader van de bruid", alle leeftijden, 8.15 uur. Roxy: „Onderwereld van Montmartre", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 jaar, 1.45, 4.15 en 6.45 uur. „Escalier de Service" voor leden van de Volksuniversiteit, 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks", 13 j„ 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Marie Antoinette", 18 j„ 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Pacific", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Concertge bouw: Ox-gelbespeling door Albert de Klex-k, 8 uui-. Zuiderkapel: Spx-eekbeurt van de heer D. J. Bruijn, 8 uur. Jeugdkapel Sionskerk: Lezing met lichtbeelden door jhr. dr. J. C. Mollerus over Egypte, Soedan' en Ethiopië, 8uur. Rudolf Steinerschool: Mr. M. Stibbe over „Is reïncarnatie mogelijk?", 8.15 uur. H.J.M.V.-gebouw: Voor de Ned. Ver. van Seksuele Hervox-ming geeft dr. L. I. Swaab een lezing met lichtbeelden over: „Wat kan de N.V.S.H. lei-en van het moderne India?"

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6