Hotel Funckler verkocht aan grammofoonplatenfabriek Plannen van Gedeputeerde Staten zijn onvoldoende gemotiveerd LASSIE HAVERMOUT Samenvoeging Haarlemmerliede en Haarlemmermeer „paardemiddel" Bescherming agrarisch gebied bij provincieniet in veilige handen Hotelexploitatie reeds morgen ten einde Passie-u i tv oer i ng te Bennebroek FILM 8 en 16'mm Voorwalt-foto Oyérveén, tej. 16012 Kil©'$ slaraker Bora&orets DONDERDAG 14 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 RAAD HAARLEMMERLIEDE OVER SAMENVOEGING: 91 Bezorgdheid o m Haarlemse plannen Nieuwe gemeente Ter dood veroordeeld" Geschenken van lakfabriek voor Haarlemse drieling Oordeel van juridisch adviseur: NORZOM SUEDE JACKS 59.50 Burgerlijke Stand van Bennebroek VOGELENZANG Plannen voor oprichting van een speeltuin Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Bloemendaal Katholieke Vrouwen beweging bijeen P. Zwaanswijk Drukte in Zandvoort Nieuwe winkels in Zandvoort-Zuid Aanleg van wandelpad School volleybaltoernooi DE PLANNEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN om de gemeenten Ilaarlenimerliede-Spaarnwoude en Haarlem mermeer samen te voegen tot één grote gemeente zijn on voldoende gemotiveerd. .Want er is geen enkele reden om aan te nemen, dat de gemeente Haarlemmer!iede ook na het verlies van Zuid-Schalkwijk onvoldoende bestaansrecht heeft. Gedeputeerde Staten hebben overigens blijkbaar wei nig vertrouwen in hun eigen behartiging van de agrarische belangen, die in de groenstrook tussen Haarlem en Amster dam op het spel staan. Want: waarom zouden deze belan gen wel voldoende behartigd kunnen worden als een ver grote gemeente Haarlemmermeer wordt gevormd en niet bij handhaving van de huidige gemeente Haarlemmerliede, eventueel zonder Zuid-Schalkwijk? Als Gedeputeerde Sta ten oog hebben voor de betekenis van het plattelandsgebied tussen Amsterdam en Haarlem, dan kunnen zij die de uitbreidingsplannen van deze gemeenten moeten goedkeu ren toch een ongebreidelde uitbreiding en aantasting van het agrarische gebied tegengaan? Plet is niet te geloven, dat na een samenvoeging van de gemeenten Haarlemmermeer en Plaarlcmmeiiiede de provinciale overheid opeens krach tiger voor de landbouwkundige belangen op de bres zou staan. Een éénwording van beide gemeenten zou trouwens tot gevolg hebben, dat de bewoners van de huidige gemeen te Haarlemmerliede in een moeilijk te besturen gebied ko men te wonen in een uithoek, geregeerd door het „vreem de Hoofddorp", op welk dorp deze bewoners in het geheel niet zijn georiënteerd. Verwacht mag niet worden, dat de belangen van deze bewoners bij „Hoofddorp" voldoende veilig zijn. Zij zouden daarom liever nog kiezen voor aanslui ting bij Amsterdam of Haarlem, dan inwoners van de ver grote Haarlemmermeer te worden. Het bovenstaande vormt in zeer beknopte vorm ongeveer het betoog, dat de raadsleden van Haarlemmerliede en "Spaarnwoude woensdagavond hebben gevoerd, toen de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot aansluiting van de gemeente bij Haarlemmermeer in openbare raadsvergade ring te Halfweg aan de orde werden gesteld. Alle raadsleden hebben sommigen in een uitvoerig en voortreffelijk betoog het hunne over de plannen gezegd. De raad is niet tot een conclusie gekomen: op voorstel van de voorzitter, bur gemeester drs. J. J. M. Visser, zal de raad voldoende tijd nemen om het ter vergadering besprokene te overwegen en uiteindelijk in een uitgebreide en gedocumenteerde brief de conclusie aan Gedeputeerde Staten kenbaar maken. Zulks zal echter niet mogelijk zijn voor de door G.S. gewenste datum van 1 april. In principe is afgesproken op 2 april weel een raadsvergadering te houden, teneinde de conclusie op te stellen. Voor deze vergadering bestond, zoals was te verwachten, grote belangstelling van de zijde der inwoners, die thans meer dan ooit met het gemeentelijk beleid mee leven. Ook enkele raadsleden van de ge meente Haarlemmermeer woonden de ver gadering bij. De voorzitter leidde do bespi-ekingen in met de opmerking, dat B. en W. hebben gemeend geen pre-advies over deze kwes tie aan de raad te moeten uitbrengen, op dat de leden zich geheel vrij kunnen uit spreken. De beide wethouders zouden dan ook hun persoonlijke mening laten horen. Wethouder Bok m a (Prot. Chr.) opende de rij van sprekers met zijn verwondering er over uit te spreken, dat Gedeputeerde Staten steeds uitgaan van de noodzakelijk heid en vanzelfsprekendheid, dat Haarlem Zuid-Schalkwijk annexeert. De wethouder meende, dat de agrarische belangen bij de provinciale overheid niet in goede handen zijn. „Men neemt maar voetstoots aan, dat het draagvlak van onze gemeente zonder Zuid-Schalkwijk te smal wordt. Waarom?" aldus de heer Bokma, die zei, het betoog van G. S. in strijd te achten met ieder rechtsgevoel „voor zover van een lo gisch betoog kan worden gesproken". In plaats van de gemeente in haar bestaans recht te bedreigen, zouden Gcd. Staten juist de middelen moeten beramen om haar tegen de grote steden te beschermen. Wethouder Bokma vroeg zich af, waar om c\ë gemeente Haarlem Spaarndam-West niet in ruil kan aanbieden voor Zuid- Schalkwijk. De bewoners van dit gebied kunnen in de Haarlemse gemeenteraad toch geen eigen geluid laten horen en het landelijk karaktër van deze streek kan door Haarlemmerliede beter worden ge garandeerd. Met het oog op de „ongebrei delde industrialisatie" van de gemeente Haarlem vroeg spreker zich af, wat de provincie doet ter spreiding van de indu strievestiging. „Wel leven volgens G. S.", aldus spreker, „weerstanden tegen samen voeging van Zwanenburg en Halfweg, maar naar onze weerstanden wordt niet gevraagd". Spreker vervolgde door te zeg gen, dat het merendeel van de inwoners van zijn gemeente „Hoofddorp niet eens weet te liggen". Tenslotte concludeerde hij, geen enkel gunstig resultaat van een sa menvoeging met Haarlemmermeer te ver wachten. Wethoudei' Van Lieshout (KVP), wees erop, dat de gemeente Haarlemmer meer thans al moeilijk bestuurbaar is; door toevoeging van Haarlemmerliede zou dit euvel nog groter worden. Bezorgdheid uitte spreker over de verlangens van de gemeente Haarlem om zand te winnen ten oosten van de Mooie Nel voor het ophogen van de bouwterreinen in Zuid-Schalkwijk met als reden, dat dit zand per vierkan te meter een gulden voordeliger is dan elders. Naar de mening van deze wethou der heeft Haarlemmerliede zeker bestaans mogelijkheid, als Spaarndam-West bij deze gemeente wordt getrokken. Over de vraag, of een grotere „buffer"- gemeente tussen de grote steden de agrari sche belangen beter zou kunnen waarbor gen, sprak de heer G ij z e 1 (Arb.), die meende, dat deze belangen bij de huidige gemeente veiliger zijn dan bij een vergro te gemeente Haarlerr termeer. Want: zou de vergrote gemeente wel de aanleg van de rijksweg beoosten Haarlem en de zand winning kunnen verhinderen? Spreker was van oordeel, dat de gemeentegrenzen moe ten worden gewijzigd, omdat een te kleine gemeente onvoldoende algemene voorzie ningen kan treffen. Verscheidene inwoners van Zwanenburg zouden met Halfweg een nieuwe gemeente willen vormen, los van Haarlemmermeer. De reden hiervan is. dat men in Zwanenburg het gevoel heeft een vanuit Hoofddorp „bestuurde kolonie" te zijn. zonder een enkele binding met deze plaats. opzet achtte spr. te verkiezen boven het plan van Gedeputeerde Staten. Een be zwaar is mogelijk het loslaten van de Ring vaart als grens, doch dat is in de provin ciale plannen ook het geval. In ieder geval zouden de landbouwkundige belangen bij deze opzet beter tot hun recht komen dan in de ongewenste plannen van Gedepu teerde Staten, zei spr. ten slotte. De heer Rijkeboer (V.V.D.) ver klaarde een open oog te hebben voor de uitbreidingsplannen van de gemeente Haar lem en het verlangen van deze gemeente om Zuid-Schalkwijk te annexeren. Spr. meande, dat de zelfstandigheid van de gemeente ook zonder Schalkwijk kan worden gehandhaafd. Overigens verwon derde hij zich erover, dat het loslaten van de Ringvaart als grens thans wel mogelijk is ten nadele van Haarlemmerliede. „Voor het behoud van de gemeente moet worden gevochten" meende spr. en zijn fractiege noot, de heer Van Essen sloot zich hier bij aan. Deze had het gevoel, dat ..mejuf frouw mr. A. E. Ribbius Peletier en haar secondanten enige weken geleden waren gekomen om de raad te belezen en te be velen: geef je maar over." Ook deze spre ker wilde de annexatie van Schalkwijk door Haarlem niet betwisten. „Deze binde- darm is nu tenminste weggenomen, maar waarom wil men nu onze gemeente gaan bestemmen als de blindedarm van Haar lemmermeer?" vroeg spr. zich vergelijker- wijs af. Ten slotte stelde hij: „Wij willen zelfstandig blijven, of anders aansluiting bij een van de grote steden". Wat betreft dit laatste denkt de VVD-fractie aan de rijksweg beoosten Haarlem als grens tus sen de steden Haarlem en Amsterdam. De heer Streefkerk A.R.) ontwik kelde ongeveer dezelfde bezwaren. „Wij zullen ons nooit in een vergrote gemeente Haarlemmermeer thuis voelen", aldus spr. „Ik voel mij als een ter dooil veroor deelde", was de uitroep, waarmee de heer Doeve (K.V.P.) zijn betoog aanving. Na zich gekeerd te hebben tegen voortgaande industrialisatie in het westen van ons land, kwam de heer Doeve op grond van becij feringen tot de conclusie, dat de gemeente Haarlem nog tot 1974, dus zeventien jaar, voort kan met bouwen, zonder de annexatie van Zuid-Schalkwijk. Deze annexatie acht te spr. daarom niet zo urgent als men doet geloven, temeer „daar Haarlem dertig jaar lang gronden heeft laten braak liggen, om dat deze gemeente zo graag industrie bin nen haar veste wil hebben". Spr. kantte zich scherp tegen de afgra ving van negentig hectaren grond beoosten de Mooie Nel. Hij verklaarde zich voor stander van een toevoeging van Spaarn- dam-west tot de gemeente Haarlemmerliede en sprak verschillende mogelijkheden om de gemeente te doen voortbestaan. Hij wil de zich echter nog niet in een bepaalde con clusie vastleggen. De heer Van Schie (K.V.P.) vroeg zich af, of Zuid-Schalkwijk niet voor de gemeente behouden had kunnen worden, als tijdig was ingegrepen. De overige raads leden verklaarden zich eveneens voor voortbestaan van de huidige gemeente en tegen de provinciale plannen. Toen woensdag de jongste Haarlemse drieling van de familie Sikkens haar eer ste verjaardag vierde heeft de directie van- een bekende lakfabriek uit Sassen- heim besloten de meisjes met enige ge schenken te verblijden. Men was name lijk tot de conclusie gekomen, dat de naam van de drieling gelijk was aan die van de fabriek. Plet ligt in de bedoeling, naar men ons meedeelt, in de toekomst aandacht aan de jeugdige naamgenoten te blijven besteden en de „surrogaat-familiebanden" te verste vigen. ADVERTENTIE Het beste ontbijt in de kortste tijdl zó uit het pak op de borden, melk en suiker toevoegen en klaar is de pap Vandaag is een einde gekomen aan de meer dan honderdjarige geschiedenis van het befaamde Haarlemse hotel Funckler. Van morgen af zullen aan de Kruisstraat het hoofdkantoor en de verkooporganisa tie zijn gevestigd van de grammofoon platenfabriek Artone. De onderhandelingen met de directie van de n.v. Airsol, waartoe de het vorig jaar opgerichte grammofoonplatenfabriek Ar tone behoort, zijn de vorige week afge sloten. Het hoofdkantoor van Artone was tot nu toe in Amsterdam gevestigd, de verkooporganisatie aan de Parklaan in Haarlem. Zoals wij reeds eerder bericht ten zal de produktie van deze onder neming worden gevestigd in een thans nog in aanbouw zijnde industriehal aan de Nijverheids weg in de Waar derpolder. Het ligt in de bedoeling, dat de zetel van de oliemaatschappij „Trio", welke thans eveneens in Amsterdam gevestigde onderneming onder dezelfde directie staat als Artone en de maatschappij- „Airsol", op wier naam de transactie is verricht, in de toekomst naar Haarlem wordt over gebracht. Het bedrag dat deze maatschap pij voor Funckler heeft geboden, zou aan zienlijk boven het bod van de gemeente Haarlem hebben gelegen. Uiteraard zullen in de komende tijd aan het hotelgebouw belangrijke verbou wingen moeten worden uitgevoerd. Van morgen stond de voorgevel reeds in de steigers. Zo is na het rumoer om Funckler van de laatste tijd het einde toch nog betrekke lijk abrupt gekomen. Wij herinneren eraan, dat het gemeente bestuur van Plaarlem in het afgelopen jaar zich vergeefse moeite heeft getroost Funckler als kwaliteitshotel voor Haar lem te bewaren, pogingen welke bij ge brek aan gegadigden voor de exploitatie op niets uitliepen. Een besluit van de Haarlemse gemeenteraad om in elk geval het gebouw aan te kopen om de bestem ming van het pand met het oog op het aanzien van de Kruisstraat in de hand te houden, vond geen genade bij Gedeputeer de Staten. Voor die tijd al werd Funckler het onderwerp van een civiele procedure tussen de eigenaresse een besloten naamloze vennootschap en een bankin- ADVERTENT1E „Tenzij men aanneemt, dat een platte landsgemeente van ongeveer vierduizend inwoners met beperkte mogelijkheid tot uitbreiding, in het algemeen belang be hoort te verdwijnen, is er werkelijk geen enkel doorslaggevend argument aan te voeren voor de stelling, dat opheffing uwer gemeente en inlijving bij Haarlemmermeer noodzakelijk is om hel plattelandskarakter te bewaren." Dit is het oordcel van mr. dr. C. Ch. A. van Haren te Den Haag, die op verzoek aan het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude een ju ridisch advies heeft uitgebracht inzake de plannen van Gedeputeerde Staten tot samenvoeging van deze gemeente met de gemeente Haarlemmermeer. Het is dr. Van Haren onmogelijk de juistheid te aanvaarden van het argument, dat een vergrote agrarische gemeente tussen Haarlem en Amsterdam het platte landsgebied veilig zou moeten stellen. Im mers: Haarlemmerliede verricht haar taak als buffergemeente door te blijven wat zij is. Dat de gewenste „buffer" krachtiger zou worden bij vereniging der gemeente met Haarlemmermeer, is wel beweerd, maar wordt door Gedeputeerde Staten niet I gestaafd. Want: bij het bestaan van één of Nadat spr. zich eveneens voor vorming,^ gemeenle(n)/ kan elke stap om het van deze nieuwe gemeente had uitgespro ken, ging hij in op de bestuurlijke bezwa ren, verbonden aan een vergroting van de gemeente Haarlemmermeer. Spr. overwoog de mogelijkheid om de samen te voegen gebieden te. verdelen in twee zelfstandige, doch op elkaar afgestemde gemeenten, eventueel met één burgemeester, doch met afzonderlijke besturen en diensten. Deze ADVERTENTIE voor dames en heren Gen. Cronjéstraat la-lb HaarlemNoord „buffer"-karakter van het agrarisch gebied aan te tasten, van hogerhand prompt on gedaan worden gemaakt. Met de voorgenomen uitbreiding van Haarlem in Zuid-Schalkwijk, aldus mr. dr. Van Haren, zal deze gemeente voor tien tallen jaren over voldoende uitbreidings mogelijkheden beschikken. „Dan doet zich het feit voor, dat noch Haarlem, noch Am sterdam in het gebied van de gemeente Haarlemmerliede iets hebben te zoeken". De juridisch adviseur wijst erop, dat het niet ondenkbaar is, in de gemeente Haar lemmermeer een bres te schieten, al is het voorlopig door er een aanhangsel aan te plakken; doch dan zullen hogere belangen duidelijk moeten spreken. Mr. Van Haren acht het een gedachtensprong, die hij on mogelijk kan volgen, de grens van Haar lemmermeer naar het noorden op te schui ven, terwijl dit gebied moet worden ge laten voor wat het is. en Haarlemmermeer er niets heeft te zoeken. De adviseur stelt, dat Halfweg en Zwanenburg een twee eenheid vormen. Functioneel behoren de kernen noch bij Haarlemmerliede noch bij de Haarlemmermeer. De gedachte aan een nieuwe gemeente dringt zich vanzelf op, doch wordt bij voorbaat verworpen. Bij de vorming van deze nieuwe gemeente zou moeten worden gestreefd naar afronding van beide kernen om een ongewenste uit breiding - gedacht is aan de vestiging van industrie in Zwanenburg - tegen te gaan. Naar de mening van de juridisch adviseur zijn de bestuurlijke moeilijkheden van de huidige gemeente Haarlemmermeer reeds groot genoeg. Bij vergroting van het gebied zou deze gemeente een lengte krijgen van ongeveer 25 kilometer - een gebied, waar van één deel zo stevig mogelijk wordt af gegrendeld van de rest. De huidige dorps gemeenschap Haarlemmerliede zou het met twee vertegenwoordigers in een nieuwe gemeenteraad van 27 zetels moeten stellen, hetgeen erop neer komt, dat de dorpsge meenschap van eigen bestuur wordt ont daan. Mr. Van Haren meent, dat Gedeputeerde Staten de schijnbaar eenvoudige oplossing van samenvoeging kiezen, zonder werkelijk aan te tonen, dat het algemeen belang annexatie voorschrijft. Deze oplossing noemt de adviseur een „paardemiddel" en hij wyst erop, dat in en buiten het parle ment tot uit den treure wordt herhaald, dat annexatie de laatste van alle oplossin gen moet zijn. Tenslotte komt mr. dr. Van Haren tot de conclusie, dat opheffing van de gemeente allerminst nodig is. Inlijving bij de ge meente Haarlemmermeer moet ook voor deze gemeente zeer onaantrekkelijk zijn, omdat hiermee een begin wordt gemaakt met aantasting van haar grens en voorts omdat het gebied moeilijk te besturen zal zijn. Beter zou het zijn een nieuwe ge meente Halfweg-Zwanenburg te vormen, met handhaving van het landelijk karakter van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. GEHUWD: W. H. And ré de la Porte en C. Hauchmann. GEBOREN: Petronella Josephina, dochter van J. L. Klinkenberg en P. J. v. Duiven voorden: Angenietje Cornelia Anne, dochter van N. Drijfhout en P. J. Spruijt. Woensdag 20 maart zal in het r.-k. ver enigingsgebouw in Vogelenzang een bijeen komst worden belegd, waarop een poging zal worden gedaan te komen tot het oprich ten van een speeltuinvereniging. Er bestaat reeds een grote samenwerking tussen de verscheidene groepen en men 's tot de con clusie gekomen, dat met één speeltuinver eniging kan worden volstaan, temeer daar de Bloemendaalse gemeenteraad besloten heeft een speelterrein te stichten op het ge deelte achter het nog aan te leggen gemeen telijk sportterrein aan de Deken Zondaglaan. Onder leiding van de heer P J. Gerbrands, hoofd van de St. Jozefschool en de heer H. Kuys, hoofd van de Graaf Florisschool, is reeds een voorlopig bestuur gevormd, be staande uit de heren S. van de Vossen, voor zitter, G. A. Zuiderduin, secretaris, L. Th. Peperkoorn, penningmeester, de dames Blok en Roeien, leden en de beide schoolhoofden als adviseurs. Het gemeentebestuur heeft zich met het plan buitengewoon ingenomen getoond. Als de vereniging definitief zal zijn opgericht dan zullen de plannen, die men koestert, zo snel mogelijk worden verwezen lijkt. ONDERTROUWD: G. Stoffer en C. Driessen; D. M. van der Schrier en G. Slotboom: P. Vollenga en W. C. Bantema; H. A. Switser en A. M. E. Peperkoorn: B. H. J. Overbeek en A. C. Schoorl; R. van der Heijden en M. Vermeulen; A. J. Roest en M. van Asten. GETROUWD: F. Th. J. Oeverhaus en C. A. Dodd. GEBOREN. Marieke Catharina, dr. v. D. G. van Manen en J. E. Prins; Willebror- dus Johannes, zn. v. G. Th. IJsselmuiden en M. G. Vester; Peter Jozef, zn. v. J. F. Krabbendam en A. M. Höfèr. OVERLEDEN: J. Kramer, 82 jr. en mevr. A. M. Kiebert-De Boer, 77 jr. GEBOREN: M. B. Ravelli-Senn van Ba sel Wagemans, dr.; F. M. van der Weiden- Brenninkmeijer, zn. ONDERTROUWD: H. C. van der Mey- den en H. M. Miolée; P. van der Harst en J. W. Hcndrikse. GETROUWD: J. Friedhoff en M. J. van Alphen. OVERLEDEN: G. Schellings, 81 jr.; Mensonides, 69 jr.; H. J. van Houten, 24 jr.; E. L. H. van Doesburgh, 81 j. stelling welke het gebouw wilde kopen. De moeilijkheden van de laatste jaren zijn echter niet in staat de herinnering aan te tasten aan een hotel, dat terecht vele jaren een grote naam had, niet alleen in Haarlem, maar tot ver buiten de gren zen. Het gastenboek vermeldt reeksen aristocratische namen, maar ook tal van groten uit cle wereld van wetenschap en kunst: Sarah Bernhardt, Louis Bouw meester, William Booth, Frank Kellogg, Johann Strauss en anderen. Met Funckler sterft inderdaad een tiidperk dat zichzelf reeds lang had overleefd. ADVERTENTIE Op de maandelijkse bijeenkomst van de afdeling Bennebroek der Katholieke Vrou wenbeweging behandelde de heer C. Voor bij uit Gouda het onderwerp „De angst bij kinderen". Na ingeleid te zijn door kapelaan A. Voorbij zei spreker, dat er in deze tijd veel levensangst onder de mensen heerst. Daar om is het goed en nuttig te zien in hoeverre deze angst bij de kinderen aanwezig is, in welke toestand zij als gevolg daarvan ver keren en wat er aan te doen is. Uitvoerig besprak de heer Voorbij het grote gevaar van fixaties van de angst, waardoor niet slechts een heel leven ge hinderd kan worden, maar waardoor ook de eenvoudigste fase van het menselijk ge luk een vrijwel onbereikbaar ideaal wordt. Met tal van voorbeelden uit de praktijk lichtte de spreker dit toe en ging er daar na toe over, een gedragslijn voor de op voeding van de kinderen vast te stellen. De voornaamste stelregels is, dat men de kin deren nooit bang moet maken, omdat zij daardoor hun zekerheid zo snel verliezen. Geheel iets anders is het wanneer men hen ontzag leert voor de ouders en voor God, waarop het kind moet leren vertrouwen. Ten aanzien van het verkeer kan een vrees om roekeloos over te steken zonder eerst goed te hebben uitgekeken, zeker niet ver geleken worden met een ongemotiveerde angst. Aan de andere kant moeten de ouders ten aanzien van angstverschijnselen bij de kinderen ook weer niet al te hoge eisen stellen en daarbij zeker geen geweld gebruiken. Als de ouders zelf teveel angst tonen werkt dit nadelig in op de geest van de kinderen. Nadat verschillende vragen waren be antwoord sprak pastoor A. M. Kok zijn vertrouwen uit in een gestadige opbloei van deze zo nuttige vereniging. Veel langer dan de „Matthaus-Passion" van Johann Sebastian Bach, welke in 1829 door de jonge Felix Mendelssohn Barthol- dy tot nieuw leven werd gewekt, hebben de passies van Bachs voorgangers in biblio- theken en archieven een vergeten bestaan gehad. Hoeveel van die passies spoorloos verdwenen zijn, is niet na te gaan. Het be tekende wel een verlies als men het edele gehalte van de overgebleven lijdensmuziek als een maatstaf voor de waarde der ver loren geraakte composities mag beschou wen. De Matthaus-Passion van Bach moge dan een hoogtepunt zijn, wat mannen als Schütz, Vulpius, Lechnèr en anderen schreven, was bij alle soberheid en een voud niet minder aangrijpend en niet min der direct van werking. liet Gereformeerd Koor van Benne broek heeft woensdagavond in de Neder lands Hervormde Kerk van die gemeente weer een andere passie tot uitvoering ge bracht. Het was de „Matthaus-Passion" van Johann Georg Kiihnhausen, die om streeks 1700 kerkmusicus en stadsorga- nist in het plaatsje Celle bij Hamburg was. Ook in deze passie wordt het Lijdensver haal in grote eenvoud gezongen op de reci- teertoon, waarbij de Evangelietekst onver anderd wordt aangewend. Er is een Cris- tuspartij in dit werk en ook de woorden van hoofdfiguren uit het verhaal, zoals Judas, Petrus en Pilatus, worden door een solist gezongen. De woorden van de disci pelen en het volk zijn in de zogenaamde „turbae" opgenomen. Beschouwede, lyri sche aria's zal men tevergeefs in deze pas sie zoeken. De aria's voor een of twee sopranen en een paar koralen voor het koor zijn de enige sobere reflexen van een geloofshouding, die in het bijbelwoord de grondslag vindt. De muziek zelve heef» een schone eenvoud en is vrijwel voortdu rend in ontroerende harmonie met de tekstgedacht'e. Over de uitvoering zelve kan ik met veel voldoening gewagen. Bijzonder heeft mij de dienstbaarheid aan het werk. zowel van de dirigent Richard Heidema als van het koor, de solisten en de organist Johan Timmerman getroffen. Po tenor Bert van 't Hoff zong met fraaie stern en doorvoel de, maar toch eenvoudige voordracht zijn tekst. De bas George Spijkstra vertolkte met mooie stem, waardig en met verheven rust de Christuspartij en Peter Penders was de tenor, die met bewogenheid de menselijke reacties in de kleine partijen tot uitdrukking bracht. Verder waren er nog de sopranen Tita Jansen-Veldhuyzen van Zanten en Nelly Birma, die met goede klank de koraalaria's zongen, waarbij de beste indruk met de solozang gemaakt werd. Want uit een oogpunt van technische vorming liepen de stemmen nogal uiteen. Het koor bleek behoorlijk opgewassen te zijn tegen zijn taak. Alleen had ik vooral de koralen in een rustiger trant en wat in niger bezield willen horen en de koor klank meer afgewerkt. Hier ligt nog een dankbare taak, want het stemmenmate- riaal van het koor is lang niet kwaad. De avond, die met gebed geopend was, werd met een dankwoord door ds. C. Klapwijk besloten. ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 23 Het warme voorjaarsweer van de laatste dagen heeft in Zandvoort een grote drukte veroorzaakt. Het is een» gaan en komen van velen, die per auto, tram of trein van strand en zee genieten. Parkeerplaatsen zijn vol, de terrassen van de seizoenbedrij- ven eveneens en men krijgt af en toe de indruk, reeds in het zomerseizoen te leven, dat vorig jaar dikwijls heel wat minder drukke dagen te zien gaf. De bedrijven, die op het strand reeds ge reed zijn, profiteren van het fraaie weer. De terrassen zijn overvol met zonneba denden, kinderen ziet men reeds pootjes- baden in de zee, waarvan de temperatuur van het water in deze tijd van het jaar onnatuurlijk hoog is en in de badstoelen verpozen zich in het koesterende zonnetje vele. badgasten. ADVERTENTIE 7 NEGATIEF ALBUMS ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke! dikte nog langer met u meedragen? BonKorets geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. Na de mnaltijd een dragee met een slokje water - en u verliest pondén per week. BonKorels werken volgens het principe van dehydratie - eenvoudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, geen loomheid en verstopping meer. Veroverende charme straalt van u af. TJ voelt u weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES Spoedig zal van gemeentewege worden begonnen met de aanleg van een wandel pad, dat van de Bekslaan parallel loopt met de Vogelenzangsweg naar het centrum van het dorp. Dit betekent niet alleen de ontsluiting van bosterrein, maar ook een grotere vei ligheid voor voetgangers. '1 In de nieuwe wijk in Zandvoort-Zuid, achter de Dr. C. A. Gerkestraat. die zich meer en meer tot een geheel nieuwe en belangrijke omgeving in Zandvoort gaat ontwikkelen en waar behalve veel parti culiere bouw, bouw via Bouwlcas voor Ne derlandse gemeenten en via de woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht" thans ook het nieuwe grote flatgebouw achter hotel „De Schelp" zijn voltooiing nadert, zijn de eerste winkels geopend. Een galerij van vijf winkels, gebouwd door het Aannemersbedrijf van de heer C. Siegers te Zandvoort, gelegen aan de Tolweg, vormt een fraai complex, waarin gevestigd zullen worden een kruideniers- bedrijf, een radio-televisie-zaak, een si garenwinkel, een zuivelbedrijf en een groenten en fruitzaak. Woensdagmiddag om drie uur werden de eerste twee be drijven officieel geopend. De bouwer, de heer C. Siegers, memo reerde in zijn toespraak de moeilijkheden, die aan de bouw van deze winkels vooraf gingen. Het duurde tweeëneenhalf jaar, vóór de voorbereidingen waren voltooid en met de bouw kon worden begonnen. Een fraai ontwerp van professor Wijde- veld kon geen genade vinden in de ogen van officiële instanties. Met grote waar dering gewaagde spreker van het optreden van Zandvoorts burgemeester, aan wie het te danken was, dat gewijzigde teke ningen tot de bouw konden leiden. Spre ker wenste de eigenaar, de heer J. van Dongen, veel succes toe in zijn nieuwe bedrijf in een nieuwe wijk. De heer Van Dongen dankte voor de woorden tot hem gericht, waarna de aan wezigen gelegenheid hadden de nieuwe zaken te bekijken. In de paasvakantie organiseert de school- volleybalcommissie van de afdeling Haar lem van de NeVoBo weer een volleybaltoer nooi voor scholieren van de middelbare scholen. Dit toernooi, dat zich ieder jaar weer in een enorme beiangs'elling mag ver heugen. wordt op woensdag 17 april in het Krelagehuis in Haarlem gehouden. Ook nu kunnen maximaal twee meisjes- en twee jon- gensploegen per school inschrijven.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15