HET JONGENSEILAND DE BUIT BINNEN Agenda voor Haarlem Vierde Studentencongres der Nederlanden te Nijmegen Veel ambitie van Papoea's voor bestuursopleiding HOOGTEZON Meesterlijke schilderijen van Jan van Herwijnen Roy Henderson komt in Rotterdam les geven Kort en bondi „De invloed van de moderne communicatiemiddelen" Twee congres-exposities H. J. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Examens Na 1960 halvering van reistijden door de lucht Generaal Elasselman naar Amerika en Canada Expositie van etsen van Rembrandt in Parijs ONS VERVOLGVERHAAL^ DOOR MARK. CROSS DONDERDAG 14 MAART 1957 o ONDER GROTE BELANGSTELLING is woensdag le Nijmegen in het concert gebouw „De Vereniging" geopend het vierde Studentencongres der Nederlanden, dat is voorbereid door de Nederlandse Studentenraad in samenwerking met de Ver eniging der Vlaamse Studenten. Het congres wordt bijgewoond door studenten uit Nederland, Zuid-Afrika, Noord-Frankrijk en België. Na de opening van het congres door de heer W. Markx uit Nijmegen, praeses der congrescommissie, sprak mr. H. J. Schölvinck, raadsadviseur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die staatssecretaris Höppener verving. Mr. Schölvinck legde het congres de vraag voor, of de huidige mens zichzelf te weinig beschouwt als de centrale figuur tussen grootheden als pers, radio en televisie. Hij zei dit naar aanleiding van het onderwerp van het congres: „De invloed van de moderne communicatiemiddelen (pers, radio en televisie) op de meningsvorming van de student in het Neder landse taalgebied". „Wij stellen ons de pers voor als een zelfstandige macht zei mr. Schölvinck en noemen haar de vormster der openbare mening. Radio en televisie vergelijken wij met levende wezens van superformaat." De spreker maakte hiertegen geen bezwaar, zolang er slechts een soort beeldspraak in zou schuilen, maar waarschuwde dat de mens zich bij het personifiëren van deze grootheden niet moet wegcijferen. Het doel van dit congres is, volgens de spreker, het zoeken van een antwoord op de vraag: „hoe vormt in feite en hoe moét de stu dent zijn eigen mening vormen en daarbij gebruik maken van de genoemde com municatiemiddelen? Mr. Schölvinck wenste de studenten toe, dat zij door bezinning, in de geest van de soevereine positie van de mens boven de stof, op pers, radio en televisie, er toe bij zullen dragen, dat deze technische instrumenten als waarachtige communicatiemiddelen zullen worden ge bruikt, die mens en mens en volk en volk tot elkander brengen in een innerlijke eendracht. Ter gelegenheid van het studentencon gres zijn te Nijmegen twee tentoonstel lingen geopend. De universiteitsboekhandel op Plein 1944 opende een speciale pers tentoonstelling. Daarbij gaf prof. mr. L. G. A. Schlichting van de r.k. Universiteit een beschouwing over de meningsvorming onder invloed van de openbare communi catiemiddelen pers, radio en televisie. Prof. mr. L. G. A. Schlichting ontleedde het be grip nieuws, dat grotere betekenis en in- ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 De eerste indruk van Jan van Her- wijnens tentoonstelling van schilderijen en tekeningen, die tot 23 maart bij M. L. de Boer te Amsterdam gehouden wordt, is toch wel die van een zeer bijzondere en voor Nederland zeker uitermate belang rijke figuur in de schilderkunst. Het bleek me al dat niet alleen ik uitriep: „Wat heeft dit werk toch een eigen gezicht!" We hebben wel meer uitzonderlijke schil derijen gezien, maar lang niet altijd stond ons daarmee tegelijkertijd een persoonlijk heid voor ogen. Van Herwijnen is iemand, die graag en veel in woorden getuigt van zichzelf. Hij is niet vrij van koketterie, heeft een sterk besef van eigenwaarde naast een gevoel van eenzaamheid. Woorden als „kosmisch" in betrekking tot zijn werk zijn hem niet vreemd. Hij is uiterst kritisch betreffende het licht dat zijn doeken verdienen, letter lijk en figuurlijk. Moge hij al overdrijven naar het gevoel van degene die met hem in contact mocht komen, tegenover zijn werk vergeet men de eventueel opgekomen bedenkingen. Want van alles wat men aan goede bedoelingen en eisen aan hem mocht verwachten of van zijn zeggen moet aannemen, is in zijn werk heel veel terug te vinden. Bij het neerzetten van een fraai kleurig potje in een stilleven moge koket terie hebben meegespeeld, in het resultaat reikt Van Herwijnen daar dan toch ver boven uit. Men dient inderdaad, bleek mij met een paar andere beschouwers, zo'n schilderij in een goed licht te zien om het te ondergaan zoals Van Herwijnen het be doeld had. De ingehouden manier van neerzetten van de verf, waarbij geen cor recties behoeven te worden aangebracht, maakt dat Van Herwijnens werk van hin derlijke reflexen nooit veel last zal heb ben. Zo goed als hem persoonlijk het harde licht hindert, doet dit ook de materie van zijn verfoppervlak, die bepaald werd door het hem in zijn atelief omgevende licht. Eén van Van Herwijnens meest bijzon dere kwaliteiten is wel zijn voelen van de ruimte om de dingen heen. Zijn stillevens attributen zijn veelal natuurlijk in de ruimte van het atelier geplaatst, maar men voelt hoe de ruimte nog doorgaat, oneindig is. Het „stilleven met stoeltjes" is mis schien het mooiste hier aanwezige doek. Men kan het zien als iets geestigs, met die stoeltjes, die aan tafel „zitten" als kinde ren, die daar net boven uit komen. Van Herwijnen, het dient hierbij gezegd te worden, kan nogal vol zijn over kinderen en zichzelf wel gedragen als een groot kind. Dat echter Van Herwijnens kunsthande laar bij dit schilderij ook sprak van een „laatste avondmaal" is evengoed te begrij pen, want suggereert dit werk ook niet een deel van een veel grotere en voor al tijd verlaten tafel? Van Herwijnen mag wat mij betreft zelfs mét Rembrandt zeggen dat een schilderij voltooid is als de schilder daarin zijn bedoelingen verwezenlijkt heeft, wan neer het over het jongensportret „Paul" gaat. Ik geloof dat wanneer de bouw van schouders rond en onderhals in traditio neel academische zin volmaakter te noe men was geweest, dit figuurtje toch niet die wonderlijk-waarachtige houding had vertoond. In Van Herwijnens zelfportret is iets van de theatraliteit, die wij wel eens kunnen bemerken bij zijn optreden, maar tegelijkertijd ontmoet men de man erin, die we, wanneer misschien hij zich onbespied waant, herkennen als iemand die wel degelijk voelt wat de verplich tingen van een kunstenaar aan zijn werk zijn. Welk een meesterlijk schilder toont hij zich in de stillevens „Peren" en „Citroe nen" waarin hij de kleur tot zingen bracht, zonder enig uiterlijk vertoon van virtuositeit. Bob Buys vloed heeft naar gelang de inhoud van het nieuws een binnen- en buitenlands karak ter heeft en belangrijk en ingrijpend is in het openbare leven. Hij besprak de weg, welke het nieuws gaat langs de verschil lende communicatiemiddelen, die steeds ruimer en sneller worden. Zich refererend aan een uitspraak van Fred Thomas, dat nieuws amusement is, betoogde de spreker, dat de massa zich inderdaad op het nieuws werpt omdat het boeit en ontspant. Even voor de congreszitting was inge leid, werd in de kleine bovenfoyer van „De Vereniging" de tentoonstelling ge opend van schilder- en beeldhouwwerk, door studenten uit de vier landen zelf in gezonden. Dr. J. B. Knipping O.F.M. sprak hierbij het openingswoord uit. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft 's avonds de congressisten ontvangen in de Trèveszaal van het stadhuis. Met algemene stemmen besloot het con gres, telegrammen van hoogachting en trouw te zenden aan Koningin Juliana, koning Boudewijn van België en de gou verneur-generaal van de Unie van Zuid- Afrika. 's Avonds werd in. het concertgebouw „De Vereniging" een concert gegeven door het instrumentaal sextet „Alma Musica". In de binnensbad werd een fakkeloptocht door studenten gehouden- De verschillende scripties worden be sproken dioor prof. De Bolder uit Leuven, dr. H. Daud't uit Amsterdam en Louis Fre- quin, hoofdredacteur van „De Gelderlan der" te Nijmegen. Uit de ingezonden scrip ties over het congresthema zijn de beste vier uitgezocht ter bespreking. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hei- en Boeicop G- West- land, kand. te Huizen (N-H.). Aangenomen de benoeming tot vicaris te Biezelinge D. W. Koelman, kand. te 's-Gra- venhage; naar Heinenoord D. Oliemans, kand. te Rotterdam. Beroepbaarstelling. De heer A. J. Lam ping, vie. te Blaricum (N.H.), stelt zich be roepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Roozendaal J. Plug te Scha- gen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Winnipeg (Canada) C. Stam te Groningen. AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: mejuffrouw J. de Jong, mejuffrouw Y. H. Ybema en de hei-en H. O. Sigling, P. B. Elzenga. G. van Geldorp, allen te Amsterdam; H. Reijrders, Amersfoort. Artsexamen le ged.: mejuffrouw G. M. v. d. Abeele en de heren H. Kuilman, W. M. G. Crasborn en J. ten Brink, allen te Amster dam. Doctoraalexamen scheikunde: mevr. J. BrackmanBrugman (met lof) Haarlem. I. A. AIer in Den Haag: De heer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., heeft in Den Haag een voor dracht gehouden over de ontwikkeling van het Nederlandse luchtverkeer voor het de partement 's-Gravenhage van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. De heer Aler begon zijn voordracht met enkele, cijfers. De K.L.M. had in het afgelopen jaar een omzet van 406 miljoen gulden. Hiervan werd 30 miljoen in Den Haag geboekt. In de wereldluchtvaart, en daarbij doelde de spreker op de westelijke wereld, is 85 percent in handen van de bij de I.A.T.A. aangesloten landen. Hier werd een omzet bereikt van 13 miljard gulden. De K.L.M. heeft daar dus een aandeel in van ongeveer 3 percent. Lag voor de oorlog het accent op de tech nische kant, zo ging de heer Aler verder, na de oorlog is dit komen te liggen op de economische zijde. Sommige maatschap pijen kunnen op een rendabele basis wer ken; ook de K.L.M. financiert zichzelf en nu de banden met de regering zijn verbro ken, is het voor derden aantrekkelijker kapitaal te verschaffen. Ook aan de moeilijkheden een sluitende exploitatie te verkrijgen, besteedde de heer Aler aandacht en hij wees hierbij op de stijging van de benzineprijzen, die bij een verbruik van 280 miljoen liter per jaar een groot bedrag uitmaakt, Verder stipte hij het dreigement van Frankrijk aan om binnen de Euromarkt bij aankopen van vliegtuigen in Amerika een zogenaamd buitentarief op te leggen van ongeveer 20 percent. Het gebrek aan enthousiasme van sommige buitenlandse maatschappijen om zich hiertegen te verzetten, noemde de heer Aler opmerkélijk. Het is echter be grijpelijk als men weet, dat deze maat schappijen door hun regeringen worden gesubsidieerd. De heer Aler zei over de kwestie van de landingsrechten in Los Angeles en Houston, dat hij het grootste vertrouwen heeft in de Nederlandse delegatie, die hier over onderhandelt en ook in het wijze in zicht van de Amerikanen in onze gerecht vaardigde eisen. De kansen om diverse nog bestaande eisen vervuld te krijgen, worden naar het oordeel van de heer Aler beter. Het zal nog lang duren voor de lucht helemaal vrij is, maar men is op weg. In 1960 bij de in gebruik neming van het nieuwe materiaal met straalmotoren staat een halvering van de reistijden voor de deur. In 8V2 uur vliegt men dan van Amsterdam naar New York en in 6'A uur terug tegen tarieven die ook nu gelden. Over het vrachtvervoer, zei de heer Aler. dat dit nog „in de kinderschoenen staat". Na 1960 zal waarschijnlijk het tienvoud van het vrachtvervoer van nu worden be reikt. Van 26 maart tot, 5 april zal, op uitnodi ging van de Amerikaanse minister voor Defensie, de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, tezamen met zijn medeleden van het militaire comité van de NAVO en vergezeld van de generaal-majoor (vlieger-waarnemer) A. J. de Vries van de Koninklijke Luchtmacht, in Amerika een aantal speurwerkinstituten van de Amerikaanse strijdkrachten bezoe ken. In aansluiting hierop zal het gezel schap vervolgens van 7-10 april, als gasten van de Canadese minister voor nationale verdediging, een overeenkomstig bezoek brengen aan Canada. Tussen beide bezoe ken door zal het militair comité van de NAVO op 6 april onder voorzitterschap van generaal Hasselman te Washington vergaderen. De Engelse zangpedagoog Roy Hender son, van wie de in 1953 overleden alt Kath leen Ferrier les heeft gehad, heeft zich voor de maanden mei en juni aan het Rot terdams Toonkunslconservalorium ver bonden om er een meestereursus te geven in solozang. Henderson zal zich voornamelijk bezig houden met de technische scholing van stemmen. Hij is van mening, dat er dooi de zangers en zangeressen te weinig aan dacht wordt besteed aan het lesgeven, de pedagogiek. De jongere vocalisten denken te lang aan optreden en te laat aan de mogelijkheid anderen van hun vakbe kwaamheid profijt te laten trekken. 1-Iij vindt dit vooral voor ons land jammer, want vooraanstaande buitenlandse kunste naars hebben erkend, dat Nederland over zeer goed stemmateriaal beschikt, maar vaak in technisch opzicht te kort schiet. Henderson zal zijn krachten geven aan een meesterklasse en die is alleen bestemd voor hen, die al iets hebben bereikt. Hij was de laatste jaren lid van de jury bij het internationaal Vocalisten Concours in Den Bosch, waarvoor hij dit jaar weer heeft ingeschreven. De jongens toerden verwelkomd door meneer Pino, een man met een vrolijk ge zicht. Dat was de leider, die toezicht zou houden op de tijdelijke bewoners van het vakantie-eiland. In hei houten gebouvj werden de jongens eerst aan lange tafels geplaatst voor de maaltijd. Ze kregen boterhammen met allerlei er op en melk. En na de reis over het water smaakte dat best! Toen ze gegeten hadden, riep meneer Pino ze allemaal bij elkaar. „Luister, jongens", zei hij. „Jullie bent hier met zijn allen een maand bij elkaar op dit eiland. Natuurlijk moet alles ordelijk en zonder vervelende dingen gaan... Ik zal je nu het een en ander laten zien!" 14.-15 (Van een AN P-correspondent) HOLLANDIA Eneha Torey is een jonge Papoea, die op 7 november 1935 in de kustkampong Rasjei in de onderafdeling Wandamen werd geboren. De sago, die zijn moeder in het bos klopte, en de visvangst van zijn vader waren de voornaamste mid delen van bestaan voor het gezin, zoals trouwens eeuwenlang sago en vis voor kampongs als deze de basis van het bestaan zijn geweest. Na het elementaire onder wijs op de kampongschool volgde hij de lessen op de vervolgschool en thans be hoort hij bij de 38 cursisten van het inter naat voor de opleiding van Papoea-be- stuursassistenten in Iiollandia. Staats inrichting, staathuishoudkunde, land- en volkenkunde om er maar enkele te noe men zijn onderwerpen, waar hij kennis mee maakt en ook enig begrip van straf recht zal hem bijgebracht zijn, als hij na afloop van de cursus van vijf jaar zijn aan deel zal kunnen nemen in het bestuur van zijn geboorteland. In 1949 is met deze cursussen begonnen en ook doordat de verwachtingen te hoog gespannen waren, waren de eerste resul taten nogal teleurstellend. De eerste groep, die al na twee jaar werd afgeleverd, bleek in de praktijk niet opgewassen tegen de taak, die haar in het bestuursapparaat werd opgelegd in de veronderstelling, dat de cursus opleidde tot volledig toegeruste bestuursassistenten. In 1952 is men dan ook overstag gegaan. Het doel van de cursus is thans leerlingen op te leiden, die in de praktijk moeten bewijzen, dat zij voor een functie in het bestuur geschikt zijn. Daar om is in de cursus ook een praktijkjaar in gelast, waarin de leerlingen op een be stuurspost worden geplaatst om na te gaan. waarin hij tekort schiet en aan welk on derdeel de laatste twee jaar van de cursus de grootste aandacht moet worden besteed om de uiteindelijke kans van slagen zo groot mogelijk te maken. Ongetwijfeld is het een grote moeilijk heid, dat bij de lessen het Nederlands voer taal is. Onder de leerlingen zijn er, die bij het begin van de cursus nog maar een of twee jaar Nederlands hebben geleerd en voor hen kost het bijzondere inspanning een inzicht te krijgen in de voor deze Pa poea-jongens toch al zo vreemde en moei lijke onderwerpen als economie, algebra en meetkunde. Vooral het beantwoorden van vragen in het Nederlands levei-t nogal eens moeilijkheden en bij de lessen wordt dan ook toegestaan, dat maleis wordt gebruikt als blijkt, dat de leerling het antwoord wel weet, maar het niet in het Nederlands kan formuleren. Daarbij wordt uitgegaan van de gedach te, dat niet de volmaakte kennis van het Nederlands, maar de kennis van de onder wezen vakken de voornaamste maatstaf dient te zijn. Overigens nemen de taal moeilijkheden geleidelijk af, naarmate er meer leerlingen komen, die bij het voort gezette onderwijs een redelijke kennis van het Nederlands hebben geki'egen. De drang naar verdere ontwikkeling on der deze jonge Papoea's is groot en de meesten van hen zouden na afloop van de cursus het liefst nog enkele jaren naar Ne derland gaan om verder te studeren. Dat er ook een groeiende belangstelling bestaat voor de opleiding blijkt wel uit het feit, dat het tot 1952 moeilijk was voldoende leerlingen, die de vereiste vooropleiding hadden, te krijgen. Thans is het zo, dat er verzoeken om plaatsing op de cursus, die uit alle delen van Nieuw-Guinea komen met uitzondering van het centrale berg land, moeten worden afgewezen. Welke verwachtingen hebben Eneha Torey en zijn 37 collega's van de toekomst? Zo zij hierover een uitgesproken mening hebben en bij verschillende gelegen heden hebben zij al de verwachtingen ver tolkt dat het Nederlandse bestuur tijdelijk zal zijn dan blijkt dit niet uit de ant woorden, die zij op deze vraag geven. Blijk baar hebben zij hun handen vol met het heden, hun studie en het leven in het in ternaat, dat zij na de schooluren geheel zelfstandig regelen, zonder dat een streng toezicht nodig is. Eneha Torey heeft echter wel met en kele collega's een wens yoor de nabije toe komst gemeen: bestuursambtenaar te wor den in de kampong, waar hij werd geboren. Het onlangs in Parijs opgerichte Neder lands Instituut houdt tot 30 maart een tentoonstelling „Rembrandt en zijn school", welkë voor het eerst in Parijs vrijwel alle etsen van de Nederlandse meester laat zien. ADVERTENTIE C „Het spijt me, maar mijn nichtje is niet thuis. Mis- schien kan ik u van dienst zijn?" „Zeker, mevrouw, viel de vreemdeling rap in. „Ik ben ambtenaar van de afdeling Taxatie van de Dienst van Belastingen en Accijnzen en u zult wel weten, dat er op het ogenblik in het gehele land een hertaxatie plaats vindt van alle vaste eigendommen, behalve kerken en kathedralen, een en ander met het oog op de belasting. Als u zo vriendelijk wilt zijn mij in uw huis rond te lei den, zodat ik de vereiste aantekeningen kan maken, zal ik u buitengewoon dankbaar zijn. Natuurlijk kan ik mij legitimeren, zodat u kunt nagaan, dat ik inderdaad de gene ben voor wie ik mij uitgeef," voegde hij er met een innemende glimlach aan toe. Even zocht hij in zijn papieren en haalde toen een brief met een gedrukt hoofd te voorschijn, die hij haar overhandigde. „Komt u maar binnen," zei ze, nadat ze het papier even had doorgekeken en het hem had teruggegeven, „met genoegen zal ik u het huis laten zien. Weest u maar niet benauwd voor mijn hond. Hij is niet erg gesteld op vreemden, maar mij en mijn nicht gehoorzaamt hij on voorwaardelijk. Stil, Farao, goed volk! Nu, waar dacht u te beginnen?" Het duurde bijna twee uur voordat hij gereed was en toen had hij verscheidene blaadjes van zijn aanteken boek met figuurtjes, cijfers en opmerkingen gevuld. Mej. Morstone stond er tenslotte op, dat zij een kopje thee voor hem zou zetten en toen hij wegging, was hij kwistig met zijn dank. Overigens viel het haar op, dat Farao, toen zij de bezoeker cle tuin uitliet en deze een poging „Stoute Farao!" riep mej. Morstone uit, „fk zei nog wel goed volk." De hond ging echter door met brommen, tot- goed volk." De hond ging echter door het brommen, tot dat de tuindeur achter de rug van de bezoeker was dichtgevallen. Toen Sheila enige tijd later terugkeerde, vertelde tante haar over het langdurige bezoek. „Het leek me een ver moeiend baantje", zo besloot ze, „bijna twee uur lang was hij bezig met het nauwkeurig opmeten van iedere kamer en hij wilde er allerlei over weten. De overheid wil nu eenmaal alles tot in de kleinste 1 mderheden weten, al had hijzelf de indruk, dat eigem.jk heel wat overbodig is. Het was een aardige man en meermalen verontschuldigde hij zich voor de moeite, die hij mij be- zoi-gde. Farao had het niet erg op hem begrepen, maar ja, die moet niet veel van onbekenden hebben"; De volgende ochtend, toen tante bezig was de lunch klaar te maken, stormde Sheila, die boodschappen was gaan doen, opgewonden de keuken binnen. „Tante", riep zij buiten adem, „u raadt in geen miljoen jaar, wat ik u te vertellen heb!" „Dan zal ik er maar niet aan beginnen, liefje", zei haar tante lachend, „vertel het me maar ineens". Het meisje liet zich op een stoel neervallen. „Wat moeten we nu toch beginnen?" riep zij met een wanhopig gebaar uit. „Het heeft me helemaal van de kook gebracht. U herinnert zich natuurlijk die ambtenaar van de Belastingdienst, die hier gisteren was en die u vroeg hem het hele huis te laten zien?" „Ja, hoe zo? Hij legitimeerde zich met een gedrukt papier, zoals ik je vertelde". Een ogenblik keek het meisje haar aan en toen zij ten slotte sprak, deed zij dat met geforceerde kalmte. „Het spijt me, tante, maar hij heeft u beet gehad. Het was een bedrieger!" „Sheila!" Zowel ongeloof als verbijstering lag in deze uitroep van de oudere vrouw, maar Sheila haalde haar schouders op. „Ik zeg niet zo maar wat, tante", zei ze, „want het is maar al te waar. Ik weet niet hoe ik er toe kwam, maar toen ik vanochtend het Belastingkantoor voorbijkwam, stapte ik naar binnen. En u kunt zich voorstellen, hoe ik me voelde, toen de man achter het loket „Inlichtingen" mij aankeek alsof ik mijn verstand verloren had toen ik hem enkele vragen stelde over de taxateur van gisteren. Weliswaar zullen ze over enige tijd met hertaxatie be ginnen, maar op het ogenblik is er nog niemand voor ze op stap. 1-Iij zei, dat hij het een beroerde geschiedenis vond en dat er, naar hij hoopte, niets gestolen was. Nu, op dat punt kon ik hem geruststellen. Nee, wacht nog even, want ik heb nog meer te vertellen". Ze stak een sigaret aan en ging verder. Toen ik er zo over liep te denken wat dit wel kon betekenen, herinner de ik mij die andere onbekende, die ons een week geleden bezocht en die allerlei over ons huisje wilde weten. Om kort te gaan: wij hadden het allebei bij het rechte eind, want die zeer beleefde en aardige oude heer, die zulke vriendelijke dingen over ons „Witte Huis" wist te vertel len, was ook al een bedrieger. Ja, lach er maar eens om Tante scheen niet in staat woorden te vinden om aan haar verbijstering uiting te geven. „Maatweet je dat nu wel zeker, Sheila?" zei ze tenslotte. „Rijden ordentelijke mensen in dit land rond met valse nummerplaten op hun auto's, tante?" Geluk kig had ik zijn nummer onthouden, omdat de letters precies de initialen van mijn naam waren. Maar dat nummer bestaat helemaal niet!" „Wat zou dat in vredesnaam allemaal te betekenen heb ben?" vroeg haar tante weer. „Ik heb me er suf over gepiekerd, maar, zoals de dich ter zegt: „er is een deur, waarvoor ik geen sleutel kan vinden", Kon ik dat maar! Want, ronduit gezegd, tante, het staat me volstrekt niet aan". Er viel een lange stilte, een echt neerslachtige stilte. Tenslotte was het weer de oudere dame, die het woord nam. „Zouden we niet liever naar de politie gaan?" waagde zij te vragen. „Ja, tante, daar heb ik ook wel aan gedacht, maar toch had ik een beter id.ee. Herinnert u zich Joan Brax- ley, met wie ik op school was?" „Zeker, heel goed. Is ze niet op het bureau van die jongedame, die in het West End een bekend kantoor als particulier detective heeft? Haar naam ben ik vergeten." „Precies tante", zei Sheila glimlachend, „ze heet Daphne Wrayne. En Joan is nu al weer een paar jaar in haar dienst en bewondert haar erg. Nu, ik denk, dat Joan me in een wip een introductie kan bezorgen. En mej. Wrayne zal zeker naar me willen luisteren, want aan geheimzinnigheid haalt ze haar hart op en boven dien slaagt 2e er steeds in een oplossing van het raadsel te vinden". „Probeer het dan eens, Sheila." „Goed, dan schrijf ik maar dadelijk aan Joan. Lukt het daar niet, dan ga ik naar de politie. In elk geval wil ik weten, wat dit grapje te betekenen heeft. Geluk kig, dat we intussen Farao hebben!" In een kleine kamer in een achteraf gelegen straat in Hammersmith zaten drie mannen kaart te spelen. (Wordt vervolgd). F. M. B. van dé Ven overleden. Te Bussum is overleden de heer F. M. B. van de Ven, directeur van „De Geïllustreerde Pers" n.v. De heer Van de Ven was 51 jaar. Vonnis voor dronkenschap. Het ge rechtshof te 's Gravenhage heeft de directeur van een scheepsreparatiebedrijf D. G. uit Rotterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van vier maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, omdat hij cp 16 mei van het vorige jaar on der invloed van ster'-e drank in zijn auto had gereden, terwijl hem enige maanden ervoor reeds de rijbevoegdheid voor een jaar was ontzegd wegens het dronken besturen van een auto. Verdacht van verduistering De 38- jarige boekhouder B. van P. uit Apeldoorn is door de politie aangehouden, omdat hij ervan wordt verdacht ten nadele van zijn werkgever verduisteringen te hebben ge pleegd De man zou zich met zijn knoeie rijen een bedrag van ongeveer achtduizend gulden hebben toegeëigend. Jeugdige diefjes. Te Bergen op Zoom is een georganiseerde bende van tien jeug dige diefjes ontmaskerd. De jongens, tussen 10 en 13 jaar oud, maakten reeds geruime tijd de sportterreinen Rozenoord en de Raayberg onveilig, waar zij op de zondagen, tijdens di? drukte van de voetbalwedstrijden, portemonnees, portefeuilles en gebruiks voorwerpen uit de kleedkamers ontvreemd den. De portefuilles en portemonnees ver stopten zij, na er het geld te hebben uitge haald Pension door brand vernield. Een felle brand heeft dinsdagmiddag het pension „Vredenburg" aan de Vijverlaan te Epe vernield. Het werd bewoond door zeven Ambonese gezinnen, tezamen 21 personen tellende, en door het gezin van de eigenaar, de heer J. Pennarts. De brand die was ont staan door een der kachels op de bovenver dieping. breidde zich snel uit. De bovenver dieping van het huis ging met vrijwel de ge hele inboedel verloren. Opstelwedstrijd. Voor de leerlingen van hbs'en, gymrssia en kweekscholen wordt voor de derde keer sedert 1955 een Europese tekeningen- en opstellenwedstrijd gehouden. Dit gebeurt ook in België, Denemarken, Frankrijk. Groot-Brittannië, Ierland. Italië, Luxemburg, West-Duitsland en Zweden. De beste prestatie per school wordt beloond met een prijs van maximaal 500,Voor de leerling, die het beste opstel van alle deelnemende landen heeft gemaakt, stelt de Raad van Europa een gouden medaille ter beschikking. Weerstation. Te Noordscharwoude is op een terrein van de gemeente Langedijk een weerstation geplaatst, een „weerhut". De weerrapporten van Den Helder en Schip hol wijken belangrijk af van de klimatolo gische verschijnselen aan dis Langedijk en omgeving. Het weerbericht van deze „weer hut" speciaal bedoeld voor de tuinbouw in Noordholland kan worden beluisterd via het K.N.M.I. (des morgens kwart voor zes en 20 minuten voor 7). Amerikaanse vlootschouw. De Neder landse regering heeft een uitnodiging van de Amerikaanse regering aangenomen, om Ne- drelandse marine-eenheden te laten deel nemen aan een grote internationale vloot schouw, die van 8 tot 17 juni tie Hampton Roads, Virginia, zal worden gehouden. Nederland zendt „De Zeven Provinciën" en „Groningen". De marinierskapel der Ko ninklijke Marine en het korps tamboers en pijpers zullen op „De Zeven Provinciën" meevaren. DONDERDAG 14 MAART Minerva: „De vader van de bruid", alle leeftijden, 8.15 uur. Roxy: „Onderwereld van Montmartre". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Oklahoma", 14 jaar. 6 45 uur. „Es- calier de Service" voor leden van de Volks universiteit, 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De blonde heks" 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Je kunt het haar niet kwalijk nemen", 13 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: Marie Antoi nette", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Alarm in de Pacific", 14 jaar. 8 uur. Con certgebouw: Orgelbespe' ng door Albert de Klerk. 8 uur. Zuiderkapel: Spreekbeurt van de heer D. J. Bruijn, 8 uur. Jeugdkapel Sionskerk: Lezing met lichtbeelden door jhr. dr. J. C. Mollerus over Egypte, Soedan en Ethiopië, 8 uur. Rudolf Steinerschool: Mr. M. Stibbe over „Is reïncarnatie mogelijk?". 8.15 uur. II.J.M.V.-gebouw: Voor de Ned. Ver. van Seksuele Hervorming geeft dr. L. I. Swaab een lezing met lichtbeelden over: „Wat kan de N.V.S.H. leren van het moderne India?" VRIJDAG 15 MAART Minerva: „To catch a thief" alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio; „Schuldig bloed". 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bloed in de zon". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Schaduw op het dak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Heersers der vallei", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Jeugdconcert door N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam, 16.15 en 19.30 uur. Stadsschouwburg: Volksvoorstelling van het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Lieve Schim", 8 uur. Nassauplein 8: Mevrouw G. M. Dunwewolt—Hard Af Segerstad over „De Edda", voor Theosofische Vereniging, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7