HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dulles verklaart mevrouw Meir niets te hebben beloofd Luchtvaartonderhandelingen heden in Washington hervat Mohammedaanse frontvorming tegenover communistisch plan Washington vertrouwt op goede afloop in Gaza en staat op vrije vaart Nieuwe K.L.M.-lijnen voornaamste probleem Moeilijke formatie voor Suwirjo Leger confereert nog steeds Cm Redelijke aanspraken Ontwapeningsconferentie in Londen weer begonnen Selwyn Lloyd„De wereld wil bewijzen zien ,Barneveldse beekgezicht Britse gouverneur van het eiland Cyprus in Londen Enige regen Dr. Adenauer zal te Rome Euroverdragen tekenen Franco overweegt politieke critiek toe te staan Twee kandidaten voor het presidentschap in Wenen Vijf doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 221 DODEN Drs. A. B. Speekenbrink wordt gouverneur van de Antillen Het woord is aan /ie JAARGANG No 21 DINSDAG 19 MAART 1957 302e JAARGANG No 61 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 cL Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Bij de opening van de nieuwe zitting van de sub-commissie voor de ontwapening van de UNO, die gisteren in Londen is be gonnen, heeft Selwyn Lloyd, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, een plei dooi gehouden voor een inkrimping der strijdkrachten omdat de lasten voor allen ondragelijk worden. Er heerst in Londen een voorzichtig optimisme dat er ditmaal iets zal worden bereikt omdat de kosten factor ook bij de Russen zal meetellen. Lloyd verklaarde dat de wereld bewijzen wil zien van werkelijke vooruitgang op het gebied der ontwapening. Men verwacht dat de Russen bereid zullen zijn tot een <~'r andere beperkte overeenkomst. Dat Zorin. de vroegere Sovjetambassadeur in Bonn. met de leiding van de Sovjet-delegatie be last is, kan betekenen dat de Russen wil len aansturen op de vorming van een neu trale, aan inspectie onderworpen, gordel in Centraal Europa. Het plan dat Zorin in diende voor drastische beperking der con ventionele en kernwapens, die in 1959 haar beslag moet krijgen, wijkt echter volgens de Franse gedelegeerde Moch fundemen- teel niet af van vroegere Russische voor stellen. (Reuter) De Amerikaanse afgevaardigde Stassen verklaarde, naar verluidt, dat men er wijs aan zou doen zich tot ..eerste stap- oen" te beperken. Het Russische voorstel ->m de militaire uitgaven in het eerste jaar met vijftien percent te beperken, vindt hij met realistisch. Dat zou tien percent moe ten zijn. Kernwapens Zorin zei dat de kwestie van het staken van kernproeven voorlopig los moet wor den gezien van een algeheel verbod van kernwapens. De proeven zouden zijns in ziens onmiddellijk moeten worden gestaakt, zonder te wachten op overeenstemming over de ontwapening. MOSKOU (AFP) De Sovjet-partijlei der, Nikita Kroesjtsjev heeft in Moskou in een gesprek met een Japans comité gezegd dat de Sovjet-Unie niet eenzijdig de proe ven van kernwapens zal stopzetten omdat dit als een teken van zwakte opgevat zou worden. BERLIJN (Reuter). De leider der Britse socialistische partij. Gaitskell, heeft in een lezing te West-Berlijn gepleit voor een westers vredesoffensief, dat gepaard zou moeten gaan met voorstellen voor het scheppen van een neutrale zone in Mid den-Europa. Hij zei dat het westen „door krampachtig vast te houden aan de poli tiek, die in de koude oorlog noodzakelijk was, in de kaart speelt van de Russische politieke strategen". Een gecompliceerde situatie deed zich voor toen in de buurt van Otterloo een militaire vrachtauto moest uitwijken voor een paard met wagen (op de ach tergrond) en in de berm terecht kwam van de Barneveldse beek. De auto kan telde half in het water. Toen later een zelfde type vrachtauto de drenkeling te hulp kwam. raakte ook deze auto via de zachte berm in de beek. WASHINGTON (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten en Israel, Dulles en mevrouw Meir, hebben te Washington na beprekingen, die werden gevolgd door beraadslagingen tus sen een Israëlische delegatie en hoge Ame rikaanse ambtenaren, in een gemeenschap pelijk communiqué verklaard, dat me vrouw Meir uiting heeft gegeven aan de grote bezorgdheid van Israel over de te rugkeer der Egyptenaren naar Gaza, „die geheel in strijd is met de veronderstellin gen en verwachtingen waaraan Israëlische vertegenwoordigers in de UNO-Assemblée uiting hebben gegeven". Mevrouw Meir gaf tevens uiting aan de Israëlische onge rustheid over de vermindering van de ver antwoorde" ijkheid van de UNO in Gaza, die hiermee gepaard gaat, over verkla ringen van Arabische zijde aangaande het stellen van beperkingen aan de vaart van NICOSIA (Reuter) Sir John Harding, de Britse gouverneur van Cyrus, is onver wacht in Londen aangekomen voor over leg met de minister van Koloniën, Lennox Boyd. Men legt verband tussen deze plot selinge reis en het aanbod van de Grieks- Cyprische verzetsbeweging, de E.O.K.A., om de verzetsactiviteit te staken, als aarts bisschop Makarios vrijgelaten wordt en de onderhandelingen over de status van Cy prus worden hervat. Het Britse ministerie van Koloniën liet maandag slechts weten, dat Sir John „een paar dagen" naar Lon den komt. Waarnemers geloven, dat het bestand van de E.O.K.A. als is ingegaan. In de vier dagen sedert in de Cyprische steden pam fletten werden verspreid waarin het be stand aangeboden werd, zijn er geen ver zetsdaden meer gepleegd. VANDAAG hervat men te Washington de onderhandelingen over het Ameri kaans-Nederlandse luchtvaartverdrag, waarbij de Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van de staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, vooral de nadruk zal leggen op de Nederlandse wensen inzake de nieuwe luchtlijnen; deze zijn verlengingen van de KLM-route naar Montreal tot ener zijds Los Angeles in Californië en anderzijds tot Houston in Texas en een verlenging van de route CuracaoMiami tot New York. Maandagmiddag heeft de heer Van der Beugel een gesprek gevoerd met. de adjunct onderminister voor Economische Za ken van Amerika, de heer Thorsten V. Kalijarvi, die hoewel lager in rang dan de Ne derlandse dele gatieleider de Ymerikaanse dele gatie zal leiden. Na het onderhoud zei de heer Van der Beugel zoals hij ook reeds herhaaldelijk bij voorafgaande gelegenheden heeft gezegd optimistisch te zijn over de uitslag der vandaag be ginnende onderhandelingen, waarvan Amerikaanse functionarissen hopen, dat ze deze week besloten zullen worden. Tij dens de onderhandelingen zullen geen be richten aan de pers worden verstrekt, al dus is volgens UP door beide delegatie leiders overeengekomen. Drs. Van der Beugel heeft slechts kort overleg kunnen plegen met de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, die op doktersadvies wegens over vermoeidheid vakantie heeft genomen, na enige ti.id in een ziekenhuis te hebben ver toefd. Niettemin is de heer Van Royen maandag enige tijd op de ambassade ge weest, om de Nederlandse delegatieleider nog even té kunnen ontmoeten. Op de am bassade heeft vervolgens overleg plaats gehad tussen de voltallige Nederlandse Stille Oceaan xccxxxv ooocc ■ooooococcct* xxx kkxxxkx oco VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met enige regen. Matige tot krachtige zuid-wes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S delegatie en leden van de ambassade-staf. Drs. Van der Beugel heeft maandag ook een gesprek gevoerd met de Amerikaanse onderminister voor Economische Aange legenheden, C. Douglas Dillon, over ge meenschappelijke economische kwesties, waarbij de Europese integratie, waarin de heer Van der Beugel gespecialiseerd is. In de loop van de avond heeft drs. Van der Beugel bovendien nog in de Neder landse ambassade de Amerikaanse plaats vervangend onderminister van Buitenland se Zaken, de heer Robert Murphy, ont moet. Vrees voor concurrentie van de KLM, met. op de achtergrond de grote invloed van Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen hebben een grote rol gespeeld in de tot nu toe door Amerika aangenomen wei gerende houding ten opzichte van de Ne derlandse wensen inzake nieuwe lucht lijnen. Van Nederlandse zijde is sterk de nadruk gelegd op het grote belang dat Nederland hecht aan inwilliging van zijn eisen, die een nationaal verlangen ver tegenwoordigen dat boven de particuliere KLM-belangen uitstijgt. Van Amerikaanse zijde is verklaard dat men hiermee terdege rekening zal houden tijdens de onder handelingen. (UP/AFP/ANP) BONN (DPA) Dr. Adenauer zal de ver dragen inzake de Euromarkt en Euratoom op 25 maart te Rome ondertekenen. De minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, zal op die datum zijn wereld reis nog niet beëindigd hebben en om pro- tocolaire redenen wordt het te Bonn juist geacht, dat de ondertekening namens de bondsrepubliek door de bondskanselier zelf geschiedt. DJAKARTA (ANP en UP) De pogin gen van formateur Suwirjo om te komen tot de vorming van een kabinet met de nationalisten en de Nahdatul Ulama, en zonder de communisten en de Masjumi, zijn dinsdag op een dood punt gekomen. De Nahdatul Ulama verlangde de opneming van de Masjumi in het nieuwe kabinet, omdat deze party in de opstandige gebieden een massale aanhang heeft. Suwirjo kon echter dit verzoek niet inwilligen. Maandagavond meldde radio-Moskou, dat president Sukarno aan een delegatie van de communistische partij de verzeke ring zou hebben gegeven, dat als de com munisten van het kabinet zouden worden buitengesloten, ook de Masjumi er uit zou worden gehouden. Dit bericht verscheen dinsdagmorgen in de socialistische „Pe- doman". Formateur Suwirjo bracht dinsdagoch tend een bezoek aan president Sukarno, doch over het resultaat van dit onderhoud werd niets bekend gemaakt. Daarna voerde Suwirjo besprekingen met vertegenwoor digers van de kleinere parlementspartijen, waaronder de katholieke partij, de islamie- tische „Perti" en de eveneens islamietische P.S.I.I., die alle de plannen van Sukarno „tot redding van het land" hadden afge wezen. Naar werd gemeld, zet Suwirjo zijn po gingen om een kabinet te formeren, nog steeds voort, maar zijn kansen van slagen worden door politieke kringen gering ge acht, nu de islamietische partijen zich schijnen te hebben verenigd. De conferentie van regionale troepen commandanten van geheel Indonesië, welke in Djakarta wordt gehouden en welke oorspronkelijk maandag had moeten zijn NEW YORK-MADRID (Reuter) Ge neralissimus Franco heeft in een vraagge sprek met de „New York Times" gezegd, dat hij overweegt het Spaanse volk „meer vrijheden" te geven „en het in staat te stel len loyale en constructieve politieke kri tiek te leveren. Ook gaf de Spaanse staats- chef te verstaan, aldus de New York Times dat een herstel van het huis Bourbon on der leiding van Don Juan thans „meer is dan een ver verwijderde mogelijkheid". De kritiek op het bestuur zal worden toegestaan binnen de bestaande politieke instellingen, zonder herstel van het stelsel van vijftien politieke partijen, zoals dat bestond van de val van het koninkrijk in 1931 tot aan Franco's revolte van 1936, aldus Franco. Oppositie Jose Solis, algemeen secretaris van de Falange, de Spaanse fascistische partij, en minister zonder portefeuille, heeft in een toespraak te Madrid een openlijke aanval gedaan op. de koningsgezinden, die bij de jongste kabinetswijziging hun positie heb ben versterkt. (Van onze correspondent in Wenen) Bij de jongste verkiezingen voor de pro vinciale staten van Stiermarken heeft de rooms-katholieke Volkspartij 14 zetels ge kregen tegenover 21 vroeger. De socialis tische partij kwam van 20 op 21 zetels. De onafhankelijke vrijheidspartij (F.P.Ö.) ver loor drie van haar zes zetels en de com munisten verloren hun enige zetel. Men beschouwt deze uitslag als een graadmeter voor de verkiezingen op 5 mei, als het Oostenrijkse volk zal beslissen, wie dr. Körner als president zal opvolgen. Tot nu toe zijn er twee kandidaten bekend voor dit hoogste staatsambt. De socialisten hebben hun partijvoorzitter, vice-kanse- lier A. Scharf voorgesteld tegenover wie de Volkspartij en de F.P.Ö. gezamenlijk de 75-jarige internationaal bekende chirurg en kankerspecialist prof. W. Denk ge plaatst, die bij geen enkele partij is aan gesloten. Vice-kanselier Scharf, die 67 jaar oud is, heeft een jarenlange politieke er varing, wat men van zijn tegenkandidaat niet kan zeggen. beëindigd, werd ook dinsdag nog voort gezet. Wanneer de conferentie zal worden ge sloten, wenste de legerwoordvoerder niet mede te delen. Inval bij Preangerbode De Indonesische veiligheidspolitie heeft maandag de kantoren van het Nederlandse dagblad „A.I.D. De Preangerbode" in Ban dung doorzocht, in verband met de publi- katie van een uittreksel van twee commen taren van het Engelse dagblad „Daily Ex press" en de Amerikaanse „New York Times" over de situatie in Indonesië. Deze uittreksels waren door buitenlandse pers bureaus naar Indonesië overgeseind en ver schenen ook in een aantal dagbladen in Djakarta. Het communistische dagblad „Harian Rakjat" noemde deze twee artike len een belediging voor de Indonesische regering. Door het in Medan gehouden volkscon gres van Oost-Sumatra, is een resolutie aangenomen, waarin wordt geëist dat aan Oost-Sumatra, het oostelijk deel van de tegenwoordige provincie Noord-Sumatra, provinciale autonomie zal worden ver leend. In afwachting van de wet, waarbij aan Oost-Sumatra de status van autonome provincie zal worden toegekend, zullen reeds thans stappen moeten worden ge nomen om Oost-Sumatra, waarin tal van ondernemingen zijn gelegen, van Noord- Sumatra af te scheiden. Mocht de regering deze eisen niet in willigen, dan zullen volgens de resolutie door het orgaan tot verkrijging van de autonome status voor Oost-Sumatra, „stap pen voor het verwezenlijken van de eisen van het congres worden genomen." ADVERTENTIE BARTELJ0R1SSTR HAARLEM 'TEL 13439 FERD. B0LSTR, 48 ADAM TEL. 17162 Nylon jumpers in kleuren ƒ17.95 De bestuurder van een landbouwtrek ker, de 48-jarige K. Riemersma uit Am sterdam-Noord, is in de Beemsterstraat te Amsterdam onder de tractor terecht ge komen en aan de opgelopen ernstige ver wonding overleden. Het defect raken van de stuurstang was de oorzaak, dat de trek ker, waarachter een met aarde geladen aanhangwagen gekoppeld zat, naar rechts afgleed. De trekker botste tegen het trot toir, kantelde en de bestuurder raakte be kneld. Te Schiedam is in de Burgemeester Knappertlaan de 28-jarige huishoudster M. A. M. van der Helm uit Schiedam, toen zij daar fietste, door een personenauto die plotseling naar links uitweek, aangereden. Zij werd enkele meters meegesleurd en daarna tegen de straat gesmakt. In het ge meenteziekenhuis is zij overleden. Op een onbewaakte overweg tussen Oisterwijk en Tilburg is een tot heden on bekende wielrijder aangereden door de trein, die om 8.44 uit Boxtel naar Tilburg was vertrokken. De wielrijder kwam hier bij om het leven. De 65-jarige P. J. H. Reuter, wonende Veenendaalkade in Den Haag, die op 11 maart ernstig gewond werd toen de auto, die hij bestuurde, op het kruispunt Loeve- steinlaan-Steenwijklaan in botsing kwam met een andere auto, in het ziekenhuis Zuidwal overleden. De 45-jarige stucadoor J. van de Broek uit Soestdijk is op de Amsterdamsestraat weg onder de gemeente Baarn door een autobusje aangereden en zwaar gewond. Hij overleed kort erna in het Baaimse zie kenhuis. Het slachtoffer laat een vrouw en zeven kinderen na. Tengevolge van verkeersonge- lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 221 personen, van wie 32 kinderen. Israëlische schepen door het Suezkanaal en de Golf van Akaba en over het handha ven door Egypte van de staat van oorlog met Israel. Dulles verklaarde dat de Verenigde Sta ten hun invloed zullen aanwenden, om vrede en rust in het gebied van Gaza te bewaren. Hij zegt dat de Verenigde Staten in nauwe verbinding staan met de secre taris-generaal van de UNO, Hammar- skjoeld en krachtig vasthouden aan de hoop en verwachtingen, waaraan zij uiting hebben gegeven ten aanzien van de toe stand, die in Gaza behoort te heersen en het treffen van een regeling voor het ge schil om het Suezkanaal op basis van de zes beginselen, die de Veiligheidsraad heeft goedgekeurd en die Egypte heeft aan vaard. Senatoren, die aanwezig waren op een vergadering van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, hebben meege deeld, dat Dulles op deze vergadering heeft meegedeeld, dat de Verenigde Staten geen geheime afspraken met Israel heb ben gemaakt, waarin steun wordt beloofd voor de Israëlische positie. De Verenigde Staten hebben alleen uiting gegeven aan de hoop en de verwachting, dat terugtrek king van de Israëlische troepen uit Egyp te zal leiden tot vrije vaart van Israëlische schepen in de Golf van Akaba. Op een vraag van een senator antwoordde Dulles, dat hij mevrouw Meir geen beloften heeft gedaan. Mevrouw Meir heeft te New York een bespreking gehad met Hammarskjoeld, om „na te gaan of de toestand in Gaza geheel kan worden veranderd". Na afloop van het onderhoud zei mevrouw Meir, dat de Is raëlische afgevaardigden de aandacht van de secretaris-generaal er op hebben geves tigd dat Israel er niet mee kan instemmen, dat een oorlogvoerend Egypte naar Gaza terugkeert. De kwestie van het legeren van eenheden van de politiemacht aan de Israëlische zijde van de demarcatielijn werd niet besproken, aldus mevrouw Meir. De Israëlische ambassadeur, Eban, die mevrouw Meir vergezelde, ze', dat hij naar Washington zal terugkeren om verder overleg te plegen met de Amerikaanse re gering. Mevrouw Meir blijft te New York. Hammarskjoeld vertrekt nu vandaag naar Cairo, waar hij besprekingen zal voe ren met president Nasser van Egypte. Eban zei, dat Hammarskjoeld mogelijk ook naar Israel zal gaan. Bij Koninklijk Besluit van 18 maart is met ingang van de dag waarop hij zijn ambt aanvaardt benoemd tot gouverneur van de Nederlandse Antillen drs. A. B. Speekenbrink, nu als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister verbonden aan de Nederlandse ambassade in Wash ington, waar hij hoofd is van de afdeling economische zaken. Daarvoor is hij onder meer directeur-generaal geweest van de afdeling buitenlandse economische betrek kingen by het ministerie van Economische Zaken in Den Haag. r Gedurende de oorlog was hij belast met diverse taken voor de Nederlandse rege ring in Londefi. Hij vertegenwoordigde ons land op verscheidene internationale conferenties en was bovendien van 1950 tot 1952 economisch vertegenwoordiger voor Nederland in Djakarta. De laatste vier jaren is hij verbonden aan de am bassade in Washington. Hij heeft in de Verenigde Staten het ^derlandse han- Oscar Wilde: De som van al onze fouten noemen wij ervaring. delsapparaat met handelscommissarissen in diverse steden opgebouwd. Bovendien heeft hij achter de schermen grote steun verleend aan de vestiging van Amerikaan se bedrijven in Nederland. De laatste tijd heeft hij een belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de tweede bilate rale atoomovereenkomst tussen Nederland en Amerika. Drs. Speekenbrink, die vrijdag naar Ne derland vertrekt, is katholiek, maar geen lid van de K.V.P. Hij is ns 51 jaar. Hij zal met zijn echtgenote naar Curapao gaan. De vier kinderen zullen hun studie in de Verenigde Staten voltooien. Drs. Speekenbrink volgt als gouverneur van de Nederlandse Antillen mr. A. A. M. Struycken op, die vorig jaar minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie werd. Van alle West-Europese landen met eigen luchtvaart-ondernemingen is Nederland het enige, dat er nog altijd niet in geslaagd is, een luchtvaart-overeenkomst met de Ver enigde Staten te sluiten. Meer dan tien jaar is het geleden, dat Amerikaanse en Neder landse delegaties voor het eerst bijeen kwamen om over zulk een overeenkomst te onderhandelen, echter zonder resultaat te bereiken. Sindsdien zijn er herhaaldelijk pogingen gedaan om tot een goede oplos sing van de kwestie te komen, maar telkens weer zijn ze mislukt. En bijgevolg func tioneert de burgerluchtvaart tussen de V.S. en Nederland nu al sedert 1946 op de basis van een „voorlopige regeling", welke voor Nederland zeer onbevredigend is. De onderhandelingen over dit probleem - die vandaag in Washington zijn hervat - zijn niet langer van zuiver economische aard. Door de uitzonderingspositie, waarin ons land door de Amerikanen is geplaatst, en door het verband dat onze Tweede Kamer heeft gelegd tussen de ratificatie van het Amerikaans-Nederlandse vriend schapsverdrag en de afloop der nieuwe onderhandelingen, hebben deze laatste ook een geprononceerd politiek karakter ge kregen. Dat karakter is misschien overdre ven voorgesteld door diegenen, die hebben beweerd dat een nieuwe mislukking niet alleen een ongunstige invloed op de Ame rikaans-Nederlandse betrekkingen zou heb ben, maar zelfs op Nederlands medewer king aan de NAVO, doch het feit dat de kwestie - en niet door de eersten de besten - in zulk wijd verband wordt gezien, spreekt op zichzelf boekdelen. Het gaat niet langer om het behalen van zakelijke voor deeltjes door de K.L.M.; dat element is van volstrekt ondergeschikt belang geworden. De Koningin heeft in haar jongste Troon rede (want zelfs daarin is de zaak aange roerd) de hoop uitgesproken, dat Amerika bij de hervatting der onderhandelingen meer dan tot dusver rekening zou houden met „redelijke aanspraken" van de Neder landse luchtvaart. En op de redelijkheid van die aanspraken valt inderdaad niets af te dingen. Nederland wil in de te sluiten luchtvaartovereenkomst het recht opgeno men zien, niet alleen op New York en Miami te vliegen, maar - via Canada - ook op Los Angeles en Houston, en, van Cura- gao uit, op New York. Hoe redehjk deze wensen zijn, blijkt afdoende uit het feit dat de British Overseas Airways, die be halve op New York reeds enige tyd op Chicago en Detroit mocht vliegen, van 2 april af bovendien gerechtigd zal zijn, dwars over het gehele gebied van de Ver enigde Staten naar San Francisco te vlie gen. Waarom zou dat, wat de Engelsen wordt toegestaan, voor de Hollanders ver boden blijven? Ter verdediging van het Amerikaanse standpunt in deze zijn er nog al eens twee bedenkelijke argumenten aangevoerd: ten eerste, dat Nederland Amerika veel harder nodig heeft dan Amerika Nederland, daar de Amerikanen dankzij hun landingsrech ten in Brussel en Londen desnoods wèl buiten Schiphol zouden kunnen, maar de Hollanders niet buiten New York; en ten tweede, dat de Amerikaanse trans-atlanti- sche luchtvaart immers in Nederland maar één eindpunt heeft en de Hollandse er dus in de V. S. niet méér mag verlangen. By dit laatste argument wordt in 't geheel geen rekening gehouden met de enorme uitgestrektheid van de V. S. in vergelijking met het kleine Nederland, en het eerste zou men kunnen kwalificeren als een mis- bnaik-maken van dezelfde Europese ver deeldheid, die bij andere gelegenheden door het officiële Washington zo diep wordt betreurd. Nu dient onzerzyds te worden erkend, dat het officiële Washington in dit opzicht minder inconsequent is dan het zo op 't oog lijkt, want juist in kringen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is in het verleden herhaaldelijk gezegd, dat men er onze aanspraken inderdaad niet onredelijk vond en men ons dus wel tege moet zou willen komen. Maar helaas heeft de Nederlandse delegatie in Washington niet slechts met het ministerie van Buiten landse Zaken te maken en zelfs niet alleen met dat ministerie en met de Raad voor de Burgerluchtvaart. Op de achtergrond, maar daarom niet minder actief, spelen ook enige machtige Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen een rol bij de onder handelingen. En politieke argumenten heb ben op hén weinig vat. Het is nu aan de Amerikaanse regering, haar vriendschap voor Nederland te laten prevaleren boven de belangen van bepaal de Amerikaanse zakenlieden, te meer om dat die laatsten in deze aangelegenheid niet van een zekere kortzichtigheid kunnen worden vrygepleit. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1