Sterk pleidooi voor torenflats in satellietdorpen rond Alkmaar REGENKLEDING DE BUIT BINNEN HET J0NGENSE1LAND y Agenda voor Haarlem Extra bijdrage verleend aan Amsterdams conservatorium Hernieuwde protesten tegen „exploitatie van „Het dagboek van Anne Frank" WOENSDAG 20 MAART 1957 4 „WONEN AAN DE HORIZON' FALCON3ASSEN Storingen bij Rotterdams energiebedrijf Mgr. Lemmens 25 jaar bisschop van Roermond Gaudeamusconcert in Den Haag Examens PROV. STATEN NOORDHOLLAND rON§ VERVOLGVERHAAL^ DOOR MARK CROSS v. en De gehele RENAULT-personen- vrachtwagen-collectie GARAGE DEN HOUT Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal Een groot gezelschap van burgemeesters, wèthouders en raadsleden uit Alk maar en de omliggende gemeenten heeft gisteravond tezamen met vertegen woordigers van het provinciaal bestuur, van de planologische dienst en vele anderen in de Alkmaarse raadzaal geboeid geluisterd naar een tweetal referaten van de heren prof. Van den Broek en Bakema de architecten, die onder meer de Rotterdamse Lijnbaan, vele andere Maasstedelijke projecten en de IJmuiden- se centrumgalerij op hun naam hebben staan over de noodzaak van een nieuwe koers in de Nederlandse woningbouw. Dit naar aanleiding van een plan, dat enige weken geleden werd ingediend döor de burgemeesters van Bergen en Heiloo over de bouw van satellietdorpen in de Noordhollandse polders, bestaan de uit torenflats, afgewisseld door lagere bouw, téneinde het dichtgroeien van de randstad Holland te voorkomen en de ruimtelijke functie van het landschap niet verder aan te tasten dan hoogst noodzakelijk is. Als probleemstelling was deze informatieve bijeenkomst, die door een kleine 150 vertegenwoordigers van het burgerlijk gezag werd bijgewoond, bijzonder interessant. Temeer ook, omdat in het IJmuidènse plan voor de nieuwe woonwijk „Zeewijk" eveneens gerekend is met hoogbouw van tien tot twaalf etages, om ook hier het landschap op te nemen in de bebouwing in dit geval het duin ten zuiden van de bestaande IJmuidense bebouwing en bovendien een tegenwicht te geven tegenover de hoge fabrieksgebouw benoorden het Noordzeekanaal. Uitgaande van de reeds lang bestaande geïnteresseerden moet daarvoor groot ge noeg worden en de torenflats dienen dus in een rendabele „oplaag" te verrijzen, anders zou het inderdaad een te kostbaar project kunnen blijken te zijn. „Zoals de situatie nu is, wordt tien percent van de huizen in de hoogte opgetrokken het moet bereikbaar zijn terwille van stede- j bouw, architectuur en menselijk geluk, ter i voorkoming ook van een monotone rand- stad-Holland, veertig percent van de be- i volking „aan de horizon" te laten wonen en zestig percent „aan de grond"." i Burgemeester Wytema van Alkmaar, die i deze bijeenkomst presideerde, vertolkte i vermoedelijk veler gevoelens door na af- loop de vraag te stellen, of het niet de- j sastreus voor de sfeer van Noordholland zou zijn, indien daar torenflats gaan ver rijzen, maar de architecten zagen meer heil in een architectonisch fraaie toren- i bouw met behoud van ruimte en land- schappelijk schoon dan in een verzameling I van kleine huizen of lage etagebouw in eindeloze reeksen. Of, om het populair te zeggen in de bewoordingen van de heer Bakema: „men kan meer vrees hebben vgor een rij van etagewoningen rond gave, oude kernen dan voor een aparte forse hoogbouw, die het land intact laat en niet storend werkt". ADVERTENTIE wens naar een nieuwe vormgeving van de moderne steden en voortbouwende op de inmiddels hier en daar in Europa in prak tijk gebrachte ideeën van de Franse archi tect Le Corbusier, heeft prof. Van den Broek in zijn helft van de voordracht de kwestie van de torenbouw uit een histo risch standpunt benaderd hij ging na, 'hoe de zuiver functionele en dus bijzonder lelijke huizenbouw van de negentiende eeuw uitliep op het reveil van de meer monumentale bouw maar ook hoe de geza pigheid van de tuindorpen een vriendelijk doch wel eens vervelend element werd rond en in vele steden. W oonmachines De „nieuwe zakelijkheid" in de woon- bouw, zoals deze zich rond de twintiger jaren richtte op de maatschappelijke func tie van het huis, leidde tot strakke lijnen de techniek van het wonen leidde tot „woonmachines". Daarna zijn avant-gar- distische gedachten doorgedrongen ten op zichte van de functionele stad, die deels rekening hielden met de eigen schoonheid van de rationele bouw. deels naar een juiste en harmonische indeling van de ste den zocht. Nieuwe interieuren deden hun intrede en het venster op de buitenwereld- van-het-huis-uit werd wijder opengezet dan vroeger, toén de woning een besloten heid wilde zijn en niet meer dan dat. Le Corbusier ontwikkelde woonconcen- traties in de hoogte volgens een eenvoudig principe, de langgerekte bebouwing, die tot dan gewoonte was geweest „in de hoog te te kantelen" en haar architectuur uiter aard aan te passen aan de nieuwe eisen der moderne stedebouw. Een tegenstroom hiertegen was te vin den in de gedachte, dat ieder mens graag j zijn <eigen woning bezit architectonisch i werd echter duidelijk bewezen, dat in zulk een geval de wereld overdekt zou raken met huisjes, die een volstrekte monotonie zouden veroorzaken en het gezicht op het landschap ernstig zouden belemmeren. Onderlinge afstanden Naarmate de bebouwing hoger wordt, zo zei prof. Van den Broek, worden de onder- linge afstanden tussen de eenheden even eens groter, zodat de grondwinst geen eerste argument is bij de propaganda voor j deze hoogbouw: sterker klemt de ruimte lijke werking van deze torenbouw, sterker ook spreekt de spanning aan, die op deze j wijze, stedebouwkundig te verwezenlijken J is in een architectuur, die de cadans tussen hoog- en laagbouw goed weet vol te houden. In Noord-Kennemerland, waar een be- volkingsaanwas van 100.000 tot 200.000 zie len kan worden verwacht, zullen nieuwe kernen moeten verrijzen, die apart van de oude bestaande dienen te worden gezien. Naar de smaak van de architect Van den Broek is dit niet te verwezenlijken door i om de oude, gave kernen heen vlakke gelukken voor. Behoudens een zeer wijken te bouwen: men zal het in de hoog- spanningsdaling is de stroomlevering nor- te moeten zoeken. slf, e®afn" De totale intensiteit van de bebouwing j Gelijktijdig trad een storing op in een zal niet minder groot worden, maar het der turbo-generatoren van de gasfabriek geheel blijft open en „de ruimte blijft ge- Keilehaven, met als gevolg een asbreuk meenschappelijk bezit". I van deze machine. Ook hier deden zich De agrarische bedrijven kunnen op deze geen persoonlijke ongelukken voor. Dema- wyze zelfs in de woonkernen geïntegreerd j teriële schade is echter vrij aanzienlijk. worden, meende hij en daarom is dit pro- ihimihiwh m ject niet alleen belangrijk voor de archi tecten en de toekomstige volkshuisvesters, maar ook voor de bevolking der toekomst, die er, zo meende hij, in persoon mee ge confronteerd zal moeten worden. voor Dames en Heren v.a. ƒ59.75 MERCURY 45.—, 49.—, 59.— enz. GABARDINE 89.—, 98.—, 108.— enz. Gen. Cronjeslraat 40 - 44 - Haarlem-Noord Tel. 15438 \CC<XXCC«^X>OCCCOOCOCCCOCCCOCCCCOCOOOOCOOCOCCCCCCOCOC<X:<X De gemeenteraden van de plaatsen rond Alkmaar, waar het initiatief tot o het opwerpen van een dam tegen de 8 dreigende samenklontering van de randstad Holland in haar Noordelijke cj uitlopers tot een grauwe huizenmassa l ontstond, zullen zich de komende weken g bezig gaan houden met een verdere uit- 5 werking van deze idee. Te hunner oriën- S tatie is gisteravond een boeiende voor- 8 i dracht in het Alkmaarse raadhuis ge- B houden over de problematiek vari het j moderne bouwen en het moderne ivo- g 5 nen, waarvan wij, gezien de belangrijk- b heid van het onderwerp en de facetten, B 5 die er ook voor de IJmond aan zitten, p op deze plaats een uitvoerige weergave s publiceren. Alom heeft het plan ome, rond de oude kaasstad „satellietdorpen" i te gaan bouwen, die hun karakter zul- g len moeten ontlenen aan een ver-door-'z 3 gevoerde hoogbouw, belangstelling fe-8 f wekt en het is reeds als een „idool" ge- kenschetst. Maar vooral is er bewonde- b ring gerezen voor de durf en het initia- g g tief, die uit deze planologie sprakeng OECCCCOCCTOOCOCCCOCOOCOOOOOCOCCOC>OCOOOOOOKXX>OOOC»OOODOC Ter gelegenheid van zijn zilveren bis schopsjubileum is dinsdag aan mgr. Lem mens, bisschop van Roermond, een bedrag van f 337.896 voor de bouw van een Gü- lielmuskerk overhandigd.De bisschop heeft bepaald dat deze kerk gebouwd zal worden te Maastricht. Woensdag 27 maart zal in de aula van het Gemeentemuseum in Den Haag het jaarlijkse Gaudeamusconcert worden ge geven, waarop werken ten gehore gebracht zullen worden, die bekroond werden tij dens de nationale muziekweek 1956 van de Stichting Gaudeamus in Bilthoven. Uit gevoerd zullen worden een strijkkwartet van de in 1935 in Den Bosch geboren com ponist en pianist Jan van Vlijmen, leerling van Kees van Baaren in Utrecht, een strijkkwartet van de in 1922 geboren com ponist Henk Stam, directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Muziekschool in Middel burg. De composities worden uitgevoerd door het Gaudeamuskwartet. LEIDEN: Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde II: A. M. Leeman te Leiden: F. Ch. M. Th. Palmen te Klimmen (L.) en A. A. de Zeeuw te 's-Gravendeel. Voor het semi-artsexamen: H. Backer te Leiden en G. Mojet te Warmond. Voor het artsexamen: mejuffrouw M. J. Fontein te Haarlem; J. Th. Sari (V.S.) en P. H. M. Strijkers te Maastricht. Nu kon het spel beginnen. De jongens, die cowboypakjes aan hadden, waren de éne partij; de Indianen hun tegenstanders, die de ranch zouden aanvallen. Zo gingen Bunkie en de andere roodhuiden, gewapend met hun bogen, pijlen en tomahawks, op pad. Ze zouden die blanken wel eens klein krijgen! Tussen de strui ken en onder de bomen slopen ze voort Maar bij het houten schuurtje, dat de ranch voorstelde,' waren de cowboys op hun hoede. Ze hielden de wacht en keken goed uit naar vijanden. Ook Rick hield de omgeving goed in het oog... 23-24 11 NEW YORK (UP) Meyer Levin, een Amerikaanse auteur, die al sinds januari 1955 procedeert over het „Dagboek van Anne Frank", heeft in New York een ver klaring afgelegd en betoogd, dat reeds mil joenen zijn verdiend aan een verhaal, waarmee geen grote winsten behoorden te worden gemaakt. Levin eist tweehonderdduizend dollar en heeft uitdrukkelijk verklaard van dat geld niets voor zichzelf te willen houden en na aftrek der proceskosten alles aan Joodse liefdadige instellingen te willen geven. Levin heeft becijferd, dat er ten minste an derhalf miljoen dollar zijn „binnenge- Bij de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten in de dinsdagmiddag voortgezette vergadering van de Provin ciale Staten van Noordholland, om aan de stichting Amsterdams Conservatorium ten laste van de dienstjafen 1954, 1955 en 1956 een aanvullende subsidie onderscheidenlijk van f 9.000, f 5.000 en f 4.000 te verlenen merkte mr. H. Westerman n (Arbeid) op, dat het conservatorium verloren dreigt te gaan. Op het ogenblik steekt Amster dam een hand uit, om de school te behou den en spreker vroeg wat de provincie doet. Het rijk heeft bedragen beschikbaar gesteld, maar de kans bestaat, dat het er een streep onder zal zetten. Nadat mr. M. Proper (Comm.) en de heer J. d e J o n g (Prot. Chr. Partijen) vra gen in gelijke geest hadden gesteld, deelde het lid van Gedeputeerde Staten de heer L. Bouwman (K.V.P.) mee, dat er sindt 1953 gezocht wordt naar het verkrijgen van een gezonde financiële basis; een vijfjaren plan is opgesteld en het rijk, de provincie en Amsterdam dragen bij. Omtrent de ver strekking van een kapitaal van f 100.000 aan de instelling voor enige investeringen alsmede aangaande haar toekomstige sub sidiëring is overleg gaande tussen het rijk, de provincie en de gemeente. Het antwoord van het rijk is nog niet bekend; is dat het geval dan zal de provincie haar standpunt bepalen. Het voorstel werd goedgekeurd. De heer De Jong zeide voor het jaar 1957 geen bezwaar te hebben tegen het verlenen van een subsidie van f 1.470 aan In de elektrische centrale in de Galilei- de stichting Donemus (Documentatie voor straat te Rotterdam is dinsdagmiddag een transformator defect geraakt, hetgeen ge paard ging met een ontploffing en een be gin van brand, dat echter onmiddellijk door de automatische koolzuurinstallatie is ge blust. Er deden zich geen persoonlijke on korte muziek) te Amsterdam, maar vroeg een voorstel voor het volgend jaar critisch te bekijken. Gedeputeerde Bouwman merkte op, dat de stichting goed werk verricht voor levende Nederlandse componisten, van wie een aantal in de provincie Noordholland woont en werkt. Nederlandse werken wor den dank zij de stichting in het buitenland ten gehore gebracht en van negen Neder landse partituren, die tijdens het Holland Festival 1956 uitgevoerd zijn, heeft Done mus er acht uitgegeven. De vergadering verenigde zich met het voorstel. Besloten werd aan het Historisch genoot schap Oud-Westfriesland te Hoorn ten be hoeve van de archaeologische werkgroep voor een oudheidkundig onderzoek van enige grafheuvels onder Oostwoud, Enk huizen en Grootebroek een subsidie van f 2.000 te verlenen en voor het terpen onderzoek in de Ringpolder onder Sint Maarten, indien daarmee dit jaar begonnen zal worden wanneer de verkaveling niet langer uitgesteld kan worden, een subsidie van f 1.000. "De heer W. F. G. Wiese (Arbeid) had tevoren de betekenis van het werk in het unieke gebied van ons land uiteengezet en het belang voor de weten schap betoogd. Goedgekeurd werd een voorstel tot wij ziging van de bepalingen in het Piassen- schap Loosdrecht en omstreken doordat de gemeente Kortenhoef niet in de gemeen schappelijke regeling zal deelnemen. Aan „Artis" zal de voor 1955 verhoogde subsidie met f 23.000 verhoogd worden, mits Am sterdam de bijdrage met f46.000 verhoogt. De vergadering besloot aan de stichting opleidingsinstituut voor amateurmusici in Noordholland over 1957 een subsidie van f 1.000 te verlenen en aan het district Noordholland van de Federatie van Neder landse zangersbonden voor een opleidings cursus voor dirigenten in Noordholland en de aankoop van nieuwe muziekwerken voor de in de provincie gevestigde bonds- bibliotheken een subsidie van f 1.000. Voorts stelde de vergadering een molen verordening vast, waarin bepalingen wor den opgenomen betreffende de sloping, verandering en buitenwerkingstelling van windmolens. In de commissie uit de staten tot onder zoek van de te verwachten voordracht tot vaststelling van het streekplan voor Zuid- Kennemerland werden benoemd mejuf frouw mr. A. Ribbius Peletier (Ged. Sta ten) en de heren mr. J. J. C. R. van der Bilt, J. Rozeman, ir. R. Dufour (V.V.D.); mr J. W. van Gelder, mr. A. Wensing. mr. O. H. van Wijk (Prot. Chr. partijen); ir. W. L. J. L. Merkx, L. Th. F. Peters. J. A. Schippers. M. W. Wiewei (K.V.P.)W. Tho massen, J. Harmsen, W. Mensink, mr. H. Westermann (Arbeid) en mr. M, Proper en G. de Vries (Comm.). speeld". In februari 1956 keurde het Hoog gerechtshof van New York een conserva toir beslag ten belope van vijftigduizend dollar goed en dientengevolge heeft de va der van Anne Frank, die in Zwitserland woont, reeds een jaar lang geen royalties uit Amerika ontvangen, hetgeen hem vol gens Levin niet in moeilijkheden brengt, omdat de auteursrechten uit de Europese opvoeringen niet onder het beslag vallen. Levin zegt, dat hij kort na de verschij ning van „Het Achterhuis" in de Verenigde Staten in juni 1952 was aangesteld als agent voor de toneel- en filmrechten in Amerika. Als tegenprestatie was hem het recht gegeven van het boek een toneelstuk te maken, aldus Levin. Dit heeft hij ge daan, doch men achtte zijn stuk „te Joods" en koos in plaats daarvan de bewerking van Albert en Frances Hackett. Sedertdien procedeert Levin tegen de „producer" van het stuk op Broadway, Ker- mit Bloomgarden, diens collega Cheryl Crawford en tegen de vader vhn Anne Frank. Dat hij tegen Otto Frank moest pro cederen noemde Levin „pijnlijk". Hij zegt echter geen keus te hebben gehad, daar Otto Frank ieder voorstel tot een minne lijke schikking heeft afgewezen. Levin ver klaart, dat zijn proces meer gericht is op de verdediging van de litteraire fatsoensregels dan om het geld. Bloomgarden daarentegen noemde Levin's actie „de daad van een te leurgestelde schrijver, die een slecht to neelstuk heeft gemaakt van een goed boek". Dat men Levin's stuk zou hebben afgewezen omdat het te Joods was, noem de hij volkomen onjuist. Onlangs hebben tweehonderdtachtig Amerikaanse rabbijnen een door Levin opgestelde petitie onder tekend, waarin Otto Frank gevraagd wordt, het dagboek van zijn dochter niet als een commercieel bezit te beschouwen. ADVERTENTIE Wonen aan de horizon De heer Bakema heeft deze idee verder uitgewerkt in zijn deel van de toelichting, j die niet minder boeiend en overtuigd werd gebracht. „Het wonen op de grond is een positief j element", zo begon hij, „maar het wonen aan de horizon zal eveneens een positief element moeten worden". Daarbij mogen de tussenvormen, die dus van eengezins woningen en van lage etagebouw, niet ver- i geten worden, maar er is op deze wijze dan ook zulk een veelzijdigheid mogelijk, dat de steden van de toekomst een prach- tige harmonie krijgen, die de ruimte „tot op het marktplein" toelaat. De eisen, die aan deze hoogbouw gesteld moeten wor den zijn uiteraard „hoog" woonterrassen ter vervanging van de uitloopruimtè op de begane grond en buiten de woningwet- bouw om kan dat dan ook vermoedelijk wel eens worden gerealiseerd. In dit ver band meende de heer Bakema, dat de na oorlogse bouw al te veel naar bouwvolume en financiën heeft moeten kijken en dat daardoor bepaalde primaire eisen in het gedrang zijn gekomen. Torenflat en dorpstoren De functie van de nieuwe torenflats kan dezelfde zijn als die van de oude dorps- toren: ook aan hun voet kan zich een be paald sociaal verkeer ontwikkelen in winkels, in cafés, in kerken de nieuwe wijken van een stad kunnen op deze wijze „nieuwe dorpen in het land" worden, wan neer de mens er aan gewend is geraakt, dat hij de hoogte als een nieuw levenselement kan gaan waarderen. Of het te duur zou blijken te zijn, kon de heer Bakema niet met ja, maar ook niet met nee beantwoorden: de industriali satie van de woningbouw zou hierin gun stig kunnen werken en de systeembouw kan uitkomst brengen. Maar de kring van lf\ „Maar natuurlijk twijfel ik niet. Alleenhoe ter wereld wist u, dat ik veel tennis speel? Het is inder daad volkomen juist. Een groot deel van mijn tijd breng ik door op wedstrijden en het volgend jaar hoop ik naar Wimbledon te gaan. Hoe wist u dat zo?" „Nu, dat was niet zo moeilijk, Sheila als je het goed vindt, zal ik je Sheila noemen. Kijk eens, de manier, waarop je vanochtend de kamer binnenkwam, je lichaamsbouw en je bruine kleur bewezen me, dat je een atletisch meisje bent. Verder zag ik, dat je rechter hand in geringe mate sterker ontwikkeld is dan je linker. En dus lag het voor de hand het op „tennis" te houden!" „Fantastisch! Maar hoe wist u verder, dat ik verloofd ben geweest en de relatie verbroken heb. Ook dat is juist. Een maand geleden was ik nog verloofd". „En waarschijnlijk na meer dan een jaar je ring te hebben gedragen?" „Maar hoe weet je dat nu weer?" zei Sheila met een blik van ongeloof. „O, maar dat ligt toch allemaal erg voor de hand. Kijk eens naar de vierde vinger van je linkerhand. Als ik een bruine hand zie, waarvan alleen een kleine cirkel aan de vierde vinger van de linkerhand wit is, dan mag ik toch aannemen, dat je daar tot voor kort een verlovings ring droeg, nietwaar? Het kon ook zo zijn geweest, dat je vanochtend inderhaast hier naar Londen was geko men en vergeten had je ring aan de vinger te doen. Maar dat doen meisjes als regel niet". Sheila Morstone keek met een ietwat hulpeloze blik naar Daphne. „Ik verbaas me nu niet meer over wat ik over u ge hoord heb", zei ze. „Ik zie alleen nog steeds niet in, hoe u kon weten, dat ik met een auto naar Londen kwam. Hoe was u daar zo zeker van? .Helemaal zeker was ik niet, maar alles wees in die richting. Joan had me verteld, dat je in een afgelegen dorpje in Buckinghamshire woont, in Durville. Nu weet ik toevallig, dat dit plaatsje een kilometer of tien van het dichtstbijzijnde station ligt. Verder heeft het de gehele nacht over heel Engeland geregend en dat deed het nog, toen je mijn bureau binnenstapte. En toch", zei Daphne, terwijl ze naar Sheila's schoenen keek, „zijn je schoenen zonder één spatje! Dus had ik het volste recht aan te nemen, dat je in Durville in een auto stapte en er pas voor de deur van mijn kantoor weer uitkwam. Is dat juist?" Het meisje keek wat overbluft, al was het duidelijk, dat dit voortkwam uit bewondering. „Het klinkt allemaal zo doodeenvoudig", zei ze. „Als u het zo uitlegt is het eigenlijk vanzelfsprekend, maar voor mij klinkt het toch wonderlijk. En ik bégrijp nu dat u een dergelijke grote reputatie hebt gekregen". „Vertel me dan maar eens, wat er aan mankeert, Sheila. Dan zal ik proberen mijn reputatie gestand te doen". „Zoals Joan u verteld heeft woon ik in het kleine dorpje Durville. Toen mijn vader twee jaar geleden stierf, woonde ik nog in Aylesbury. Ofschoon de erfenis niet klein was, zag ik toch uit naar een kleinere woning en toen ik het Witte Huis zag, waar ik nu woon, vatte ik er dadelijk genegenheid voor op. Het zag er verschrik kelijk uit en de tuin was een wildernis. Het huis was twintig jaar onbewoond geweest, omdat niemand bereid was om er geld en tijd aan te besteden. Ik dacht er an ders over, al zei iedereen, dat het dom was om een huis voor tienduizend gulden te kopen en het voor dertig duizend te laten opknappen. Maar ik had het geld er voor en ik was nu eenmaal van mening, dat ik er een alleraardigst landhuis van kon maken. En daar ben ik dan ook tenvolle in geslaagd!" Daphne glimlachte, toen ze de trots in de stem van het meisje bij deze mededeling hoorde. Sheila's optreden stond haar wel aan en ze was nieuwsgierig naar wat er nog komen zou. „En nu komt het vreemde deel van mijn verhaal, juf frouw Wrayne. Een dag of tien geleden zaten tante en ik in onze voortuin rustig thee te drinken, toen wij plot seling een auto hoorden stoppen. Ik zeg: „hoorden", want onze voortuin komt op de laan uit en toen ik het huis kocht, lag de muur in puin. Ik liet die muur her stellen en er een deur aanbrengen, zodat wij geheel van de weg zijn afgesloten. Een paar minuten later kwam een vreemdeling de tuin binnenwandelen. Ik stond op, liep over het grasveld naar hem toe en vroeg of ik hem ergens mee van dienst kon zijn. Hij was goed gekleed en sprak zeer beschaafd, maar op de een of andere manier vertrouwde ik hem niet helemaal. U kent misschien dat gevoel wel, een gevoel, dat je eigenlijk niet verklaren kunt". „Zeker, want mijn collega's plagen me er vaak genoeg mee, al weten ze terdege, dat het maar al té dikwijls uit komt. God gaf ons vrouwen, dat wonderlijke gevoel van intuïtie om het gemis aan spieren en kracht, waarover de mannen beschikken te compenseren. Maar ga door." „Hij begon zich te verontschuldigen, al klonk het niet al te waarschijnlijk, wat hij als motief opgaf. Ik had voortdurend het gevoel, dat hij maar wat verzon. Hij be weerde, dat hij in deze streek was geboren en juist uit het buitenland was teruggekeerd. En hij vroeg of dit nu het zelfde oude verwaarloosde huis was, dat hij zovele jaren geleden gekend had. Ik vertelde hem, dat het in derdaad zo was, dat ik het gekocht had en het had laten restaureren. Nu, hij stak zijn loftuitingen niet onder stoe len en banken en ik presenteerde hem thee, wat ik uit beleefdheid niet achterwege kon laten. Van alles vroeg hij over het huis, bijv. of het interieur erg veranderd was. Ik kreeg de indruk, dat hij zat te vissen of ik hem niet door de kamers wilde leiden. Maar ik had er geen zin in. Na een uur vertrok hij en bij zijn vertrek zei hij: „Als u het nog eens wilt verkopen, juffrouw Morstone, dan wil ik u graag mijn naam en adres geven Maar ik viel hem dadelijk in de rede en liet er geen twijfel over bestaan, dat er geen schijn van kans was, dat ik het zou verkopen". Daphne schoof de doos sigaretten naar Sheila. „Ga je gang," zei ze, „en vertel me, wat er verder gebeurde, Sheila. Want ik weet wel zeker, dat er een „vervolg" is." „Er zijn er zelfs méér dan één, juffrouw Wrayne." „Kijk eens aan. Het interesseert me geweldig." „Ik moet nog vertellen, juffrouw Wrayne, dat ik, toen de bezoeker afscheid nam en ik hem de tuindeur uitliet, de tegenwoordigheid van geest had zijn auto-nummer te noteren." Daphne knipte even met haar ogen. „En ik denk, dat je ontdekte, dat het een vals nummer was!", zei ze. „Precies". „Heel verstandig, meisje, mijn complimenten. Nu be gint het nóg belangwekkender te worden." Wordt vervolgd). ADVERTENTIE wordt u gedurende het weekend getoond door in de Haarlemmerhout. Houdt u een uurtje vrij Mr. C. A. Wiessink overleden. In de ouderdom van 77 jaar is te Laren overleden mr. C. A. Wiessink. Hij was oud-lid van de Volksraad van Nederlar.ds-Indië, oud-direc teur van Sluyters en Co. te Batavia en oud directeur van het Bureau voor muziek- auteursrecht (BUMA). Afgebrand. De grote boerderij „De Moespot" bij het landgoed De Hoek in Die penveen is door brand verwoest. Een steek vlam uit een benzinemotor stak het hooi in brand, waarop al gauw de hele boerderij in lichter laaie stond. Bewoners en buren wis ten het vee uit de stallen te halen. De boer derij en het woonhuis gingen in vlammen op. Oplichting De rechtbank te Amster dam heeft een 29-jarige voddenkoopman veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Het was de koopman opgevallen, dat de huurder van een woning aan de Ziezenis- kade bijna nooit thuis was Op een keer vond hij een bos sleutels voor het huis, waarvan er een op die woning paste. In. een advertentie bood hij de etage te huur aan en deed het tegenover een aspirant-gegadigde voorkomen alsof zij de etage kon huren mits zij de inboedel overnam voor 1.500,De dame betaalde ƒ500.voorschot en ontdekte pas later dat zij was opgelicht. Stelende nachtwaker De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf geëist tegen een 34- jarige ex-naohtwaker van de B.P.M., die postzegels van de uit het buitenland ont vangen post had gestolen. Deze postzegels, die een grote filatelistische waarde hadden, leverden hem ongeveer 2600,op. De zegels werden door de B.P.M. bewaard om te worden verkocht ten bate van het per- soneelsfonds. Joseph Meany in Leiden. De 17-jarige Amerikaanse jongen Joseph Meany, die als scheepsjongen de reis met de „Mayflower II" mee zal maken, is in Leiden aangekomen om de plaatsen te bezoeken, waar de „pil grim fathers" hebben geleefd. Verpakkingsbeurs. De staatssecretaris voor Economische Zaken zal de opening verrichten van de vierde Internationale Verpak kingsbeurs die van 14 tot 21 mei in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt ge houden. Deze vaktentoonstelling zal vooral de vooruitgang der mechanisatie en de moderne vormgeving tonen. Dievenwerk aan brug.Vijf inwoners van Venlo zijn aangehouden naar aanleiding van een reeks diefstallen die sedert september van het vorige jaar op en bij de in aanbouw zijnde Maasbrug te Venlo zijn gepleegd. Steeds werden hoeveelheden ijzer gestolen tot een waarde van enige duizenden guldens. De buit werd in een roeiboot geladen en naar een stiller punt langs de Maasoever gebracht, waar de opkopers de partij kwa men afhalen. Enige tonnen ijzer zijn op deze wijze verhandeld ten nadele van rijkswater staat en de aannemers van de bruggebouw. Zaterdag 23 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Aparte tafels" van Terence Rattigan onder regie van Ham Bcntz van den Berg. Medewerkenden zijn onder n.-or Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Mien Duymaer van Twist en Joan Remmelts. Zondag 24 maart, Stadsschouwburg, 20.15 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters een voorstelling van „Van de brug af gezien" van Arthur Miller met onder meer Jopie Koopman en Ko van Dijk, Sigrid Koetse en Ramses Shaffy. WOENSDAG 20 MAART Minerva: Rotterdams Toneel voor Heem- steedse Kunstkring met „Een kans ©p de hemel", 8.15 uur. Roxy: „Het mysterie van de cobra", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De gewetenlozen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schuldig bloed", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. uxor: „Bloed in de zon", 14 j,. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Dr. C. J. Schuurman spreekt voor Volksuniversiteit over „Een diepte- psychologische bezinning over de mens", 8 uur. Culture: Ned. Ver. van Spiritisten „Har- monia". Psychom. en helderziende experi menten, 8 uur. DONDERDAG 21 MAART Roxy: „Het mysterie van de cobra", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De geweten lozen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Schuldig bleed", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Anastasia", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Bloed in de zon", 14 j., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9. 15 uur. Cinema Palace: „De schaduw op het dak", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: Voor Bijzonder Kerke- werk Herv. Gem. Heemstede de film „Het woord" van Kaj Munk, 8.15 uur. Concert gebouw: Piano-recital door Gloria Sharaff, 3 uur. Zuiderkapel: J. Klein Haneveld, 8 u.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6