Europese lucht vaar tpool nog verre toekomstmuziek Vroege lente in de avond Soepeler regeling van de winkelsluiting voorgesteld Zie Boven: Regeling van landbouwprijzen met België onbevredigend Euromarkt moet groot aantal moeilijkheden overwinnen K.L.M.-directie meent: Nieuwe motorenwerkplaats op Schiphol zal twintig miljoen kosten „Zij werkt nog slechter dan een normaal handelsverdrag", zegt minister Mansholt Belangengroepen verdedigen veilige en gevestigde posities hardnekkig Als U keelpijn hebt... ROTER5EPT Kamers van Koophandel zullen halve dag- of vakantiesluiting vaststellen WOENSDAG 20 MAART 1957 5 Dringend behoefte aan meer hotelruimte Communistische opvoeding in Hongarije vernieuwd Vijftig jaar transport in Oegstgeest Prinsjesdag in miniatuur, attractie voor Apeldoorn Uitkering en pensioen voor oud-Kamerleden Nieuwe regeling voorgesteld ook voor weduwen Lok slang Benoeming van uitgever Stols in Mexico Hetty Blok gaat tournee door Scandinavië maken Wim Kan en Corrie Vonk volgende week terug 85 ct Kerkelijk Nieuws WENEN (Reuter). - Het centrale comité van de Plongaarse communistische partij heeft bekend gemaakt, dat er een nieuwe jeugdbeweging is opgericht, die tot taak heeft de Hongaarse jeugd op te voeden in communistische geest. Uit deze beweging zullen de toekomstige leden van de com munistische partij worden gekozen, aldus radio-Boedapest. (Van een onzer redacteuren) „De directie van de K.L.M. verwacht van het Euromarkt-verdrag geen snellè resul taten ten aanzien van de luchtvaart-inte gratie. Het oorspronkelijke rapport van Spaak bevatte vérgaande plannen in die richting, met als einddoel de totstand koming van écn Europese luchtvaartmaat schappij; het verdrag zelf echter behelst geen enkele bepaling daaromtrent - en eigenlijk zijn wij in dit stadium ook nog niet aan zulk een pool toe. Als zij op lange termijn verwezenlijkt kan worden, zal Nederland echter gaarne meedoen. Voor- I lopig echter overheerst nog bij alle Euro- j mafkt-partners de tcndcnz om vooral de eigen nationale belangen te beschermen, j Pas wanneer het gemeenschappelijk belang voorop komt te staan, heeft integratie - óók voor de luchtvaart - zin." In deze geest sprak gisteren dc president directeur van onze nationale luchtvaart maatschappij op een persconferentie ter inleiding van de zomerdienst der K.L.M. die op 2 april ingaat. Over de kwestie dei- landingsrechten in de V. S., waaromtrent gisteren in Washington het overleg hervat is, was de heer Aler hoopvol gestemd: hij had het gevoel dat de atmosfeer thans veel gunstiger was dan een half jaar geleden, toen de besprekingen voor deze nu al tien jaar hangende kwestie geschorst werden. Elke vijf minuten. Overigens is de K.L.M. best te spreken over de ontwikkeling van het bedrijf, welks produktie dit jaar met dertien per cent, ofwel vierenvijftig miljoen tonkilo- meter zal toenemen. Twee nieuwe steden - Basel en Belgrado - zullen worden op genomen in het 255.000 kilometer lange luchtnet dat thans 118 steden in 74 landen verbindt. De vloot zal met tien DC 7 C's en negen Viscount-schroef turbinetoestellen worden uitgebreid en iedere vijf minuten zal er deze zomer ergens ter wereld een K.L.M.-vliegtuig opstijgen. Nieuwe vliegtuigen Wat de intensiteit van het luchtvervoer betreft, zijn er nog grote expansiemoge lijkheden. Vele landingsvergunningen in het buitenland zijn wel gebonden aan een bepaalde frequentie der vliegdiensten, maar niet aan een vervoerscapaciteit. Door het in dienst stellen van grotere vliegtuigen is die capaciteit dus nog aanzienlijk op te voeren. Vandaar dat de K.L.M. op de lange afstanden nu met DC 7 C's gaat vliegen, die van veertig tot zevenenzeventig passa giers kunnen bergen en nog een veertig kilometer sneller zijn dan de Super-Con stellations. De nieuwe toestellen zullen op 2 juni op de transatlantische route debu teren en de afstand AmsterdamNew York nonstop in vijftien uur afleggen. De thuis- vlucht zal zelfs in twaalf uur volbracht kunnen worden. Hopelijk zullen de DC 7 C's ook wat minder lawaaierig zijn dan de Super-Connies, maar in dit opzicht zijn de nieuwe Vickers Viscounts 800 - die op de Europese diensten ingezet worden - hun verre de baas. De Viscounts zijn namelijk, gelijk ieder ander turbinevliegtuig, nage noeg trilling vrij. Derde klas op komst De snelle groei van het aantal passagiers - vorig jaar vervoerde de K.L.M. er 820.000! gaat nog steeds voort. Wanneer er vol gend jaar naast de toeristenklasse ook een derde klasse voor luchtreizigers wordt in gesteld, zullen de passageprijzen opnieuw vijftien tot twintig percent kunnen dalen. In de IATA is men reeds geruime tijd aan het onderhandelen over deze mogelijkheid, die evenwel minder plaatsruimte per pas sagier zou impliceren. De K.L.M. vindt, dat het comfort in de toeristenklasse eigenlijk al krap bemeten is. Zij is dan ook in prin cipe geen voorstander van nog-meer- woekeren met de cabineruimte. „Als men echter een „derde klas" gaat instellen, moeten wij wel meedoen", zei de heer Aler - „en dus is het zaak, ons daarop nu al voor te bereiden. De goedkopere tarieven zullen namelijk een nieuwe toevlucht van luchtreizigers ontketenen, die zonder stoor nis „afgehandeld" moet kunnen worden. Daarom gaan wij nu al in diverse landen onze passagekantoren en ontvangruimten uitbreiden - onder andere op het vliegveld Idlewild, waar de K.L.M. achthonderddui zend dollar gaat investeren in een nieuw reizigersstation. Accijnsvrije winkel Ook op Schiphol worden nieuwe voor zieningen getroffen om de te verwachten uitbreiding van de stroom van luchtreizi gers te kunnen verwerken. Als ex,tra- attractie komt er bijvoorbeeld een accijns vrije winkel in rookwaren, alcoholica en dergelijke voor de buitenlandse passagiers (behalve Benelux-ingezetenen!), naar het voorbeeld van Shannon. Hotels gevraagd Zeer urgent is in dit verband het grote tekort aan hotelruimte in Amsterdam - en eigenlijk in geheel ons land. Vele passa giers die op Schiphol aankomen, boeken via de K.L.M. hotelkamers, en reeds nu kost het in het hoogseizoen ons dikwijls de grootste moeite ze allen behoorlijk onder dak te brengen," onthulde de heer Aler. „Wij zijn nog niet van plan, zelf hotels te gaan bouwen en exploiteren, maar wel bevorderen wij overal en met alle midde len ieder plan in die richting - en dat zul len wij blijven doen, omdat het hier een nationaal belang van dc eerste orde geldt." Nieuiv technisch bedrijf Op Schiphol wordt binnenkort een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe motorwerkplaats en revisie-inrichting, die honderdvijfendertig meter lang en negen tig meter breed wordt en volgend jaar gereed moet zijn. In totaal vergt deze hal met de technische outillage een investering van twintig miljoen gulden. Vijfhonderd technici zullen hier straks de motoren der K.L.M.-vogels hun periodieke service beurten geven op enorme proefbanken met een gemiddelde van twintig „overhauls" per week. Van hondekar tot autopark Op 25 maart is het vijftig jaar geleden, dat de internationale transportonder neming firma J. van der Luijt en Zn. te Oegstgeest werd opgericht. De toen 32- jarige heer J. van der Luijt was als inva lide door de gemeente Oegstgeest, waar hij als werkman in dienst was, ontslagen. Om in het onderhoud van zichzelf en zijn ge zin, dat toendertijd reeds dertien kinderen telde, te voorzien, kocht hij een hondekar en onderhield hiermee een bodedienst tus- en Oegstgeest en Leiden. In gemeente dienst verdiende hij zes gulden per week; zijn eerste dagontvangsten als zelfstandig ondernemer bedroegen twee gulden vijf tig". De zaken gingen echter voorspoedig; tien dagen later werd een hit gekocht om de plaats van de hond in te nemen. Als stal moest de schuur achter het huis dienst doen en daar aan de achterzijde geen uit rit bestond, moest het paardje door de gang en de keuken naar buiten worden ge bracht. Toen de oudste zoon twaalf jaar werd kocht vader Van der Luijt opnieuw een paard en wagen voor de uitbreiding van het bedrijf. Deze aankoop werd tel kens herhaald als er weer een zoon van school kwam. Inmiddels droeg het bedrijf zorg voor transporten van bloembollen en verhuizingen. In 1921 schafte de firma de eerste auto aan. Sinds die tijd schakelde men geleide lijk op deze moderne wijze van vervoer over. Thans bestaat het wagenpark uit negentien wagens en vier gecharterde auto's. Voorts bezit het bedrijf twintig aanhangers. Naast het ongeregelde ver voer heeft men een vaste wekelijkse dienst op Parijs en een dienst van driemaal per week op Zwitserland. De acht firmanten, allen broers, en hun 32-jarige moeder (de heer J. van der Luijt overleed in 1949) zullen maandag in „Het Witte Huis" te Oegstgeest recipiëren De lieer Aler met de directeur van de technische dienst der KLM, ir. J. Luy- men, hij de maquette van de motor- revisieiverkplaats die op Schiphol gebouwd zal worden. De frequentie van vele diensten is aan zienlijk uitgebreid. In het hoogseizoen zul len er per week 24 passagiersdiensten tus sen Amsterdam en New York gevlogen worden, alsmede ruim honderd charter vluchten tussen Europa en Amerika. In totaal zal de K.L.M. tussen Nederland en het Westelijk halfrond achtenzeventig Oceaanvluchten per week uitvoeren. Ver dere frequentie-verhogingen vinden plaats op de diensten naar Teheran, Madrid, Bar celona, Luxemburg, Nice, Athene, Rangoon en Bangkok. Noord p ooi-plannen „Voor een lijn van Amsterdam over de Noordpool naar Tokio heeft de K.L.M. bij zondere belangstelling en wij hopen die in de toekomst nog eens te kunnen realiseren" zo zei de heer Aler tenslotte. „Ten aanzien van het prachtige pioniers werk van onze Scandinavische collega's volgen wij met veel belangstelling de ont wikkeling. Wij hebben ook een dergelijk plan voor de toekomst en op zijn vroegst over twee of drie jaar zouden wij er aan kunnen beginnen". In de Dolly wood Studio's van Joop Gee- sink in Duivendrecht werkt een ploeg van twaalf man aan de miniatuur sprookjes optocht van prinsjesdag, (schaal 1 op 6). Op 15 juni hoopt de heer Geesink deze vol komen getrouwe imitatie van de stoet, waarin op de derde dinsdag in september de gouden koets meerijdt, gereed te heb ben. Het wordt een nieuwe attractie van de stichting Berg en Bos in Apeldooi-n, die er in de komende zomer in de Bloeinenhal toeristen mee hoopt te trekken. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin een nieuwe rege ling wordt getroffen voor het toekennen van een uitkering en een pensioen aan ge wezen Tweede Kamerleden en van een pensioen aan hun weduwen en wezen. In hun memorie van toelichting zeggen minister-president Drees en minister Struycken, dat dit wetsontwerp het sluit stuk vormt van de regeling" der „politieke pensioenen" en dat het berust op dezelfde geclachtengang als het overeenkomstige complex van bepalingen voor ministers, staatssecretarissen en dergelijke functiona rissen. Op het ogenblik hebben aftredende Tweede Kamerleden recht op een dadelijk ingaand pensioen. Dit wordt bepaald naar het aantal jaren Kamerlidmaatschap tot een bepaald maximum. Naar de mening van de regering is deze pensioenregeling niet doeltreffend, omdat zij enerzijds te veel en anderzijds te weinig kan geven. Bij betrekkelijk weinig jarifn lidmaat schap zal het dadelijk ingaand pensioen onvoldoende ruggesteun geven bij pogin gen tot het verwerven van nieuwe inkom sten, indien het afgetreden lid hierop is aangewezen. Anderzijds zal het pensioen overbodig zijn als de betrokkene erin slaagt een gelijkwaardige bron van in komsten te verkrijgen. Bovendien past in het algemeen een levenslang pensioen slechts bij de leeftijd, waarop men zich uit het arbeidsleven pleegt terug te trek ken. De i-egering is tot de overtuiging ge komen, dat ook voor de Tweede Kamer leden eön stelsel van aflopende uitkering en uitgesteld pensioen behoort te worden ingevoerd. Voorgesteld wordt voor de duur van ten minste 2 en ten hoogste 6 jaar een uitke ring te geven. Het eerste jaar zou deze 80 percent, het tweede jaar 05 percent en de overige jaren 50 percent moeten bedragen van het bedrag van de schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden. Bij het be reiken van de 65 jarige leeftijd zou een pensioen volgen. De tijdelijke uitkering na aftreden heeft tot doel de overgang naar andere inkom stenbronnen te vei-gemakkelijken. Het pen sioen beantwoordt aan de eis. dat geduren de het lidmaatschap van de Kamer wórdt gebouwd aan een oudedagsvoorziening, passend bij de beklede functie. Voor de weduwen- en wezenpensioenen wordt een verbeterde regeling voorgesteld. (Van onze Kamerverslaggever) MINISTER MANSHOLT zei gisteren bij de behandeling van de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in de Tweede Kamer, dat hij het eens was met de klachten over de regeling met België inzake de minimumprijzen voor de landbouw. Deze regeling is onbevredigend. In vele gevallen heeft België haar gebruikt voor een overmatige bescherming van de Belgische landbouw. In feite werkt de regeling slechter dan een normaal handelsverdrag. In het verdrag voor een economische unie van de Beneluxlanden zijn bepalingen opgenomen om in een periode van zeven jaar tot een harmonisatie van de landbouw te komen. Of dat mogelijk zal zijn hangt af van de ontwikkeling van kosten en prijzen. Ons kosten- peil is sneller gestegen dan in België. Wij groeien dus naar elkaar toe. Ons pacht- prijspcil is echter lager dan in Belgic, dat daartegen groot bezwaar heeft. Omge keerd hebben wij echter bezwaar tegen het hoge Belgische pachtprijspeil,omdat in België de pachtprijzen eigenlijk niet onbegrensd zijn, aldus de minister, die hiervoor nog geen oplossing zag. Het is de bedoeling, dat na afloop van de periode van zeven jaar het handelsver keer voor landbouwprodukten volledig vrij zal zijn. Ook in het ontwerp-verdrag voor de Europese gemeenschappelijke markt is sprake van minimumpi-ijzen voor de land bouw. Het is begrijpelijk dat men daar huiverig tegenover staat na de ervaringen in Beneluxverband. In het kader van de Euromarkt zullen minimumprijzen echter alleen mogen worden vastgesteld voor pro- dukten, die gecontingenteerd zijn en waar- van de contingenten zullen verdwijnen. De minimumprijzen zullen bovendien het handelsverkeer niet mogen verminderen of belemmeren en zij mogen een uitbrei ding van de handel niet in de weg staan, aldus de minister. In de eerste en tweede etappe mogen dus onder de genoemde voorwaarden nationaal minimumpi'ijzen worden vastgesteld. Pas na de tweede etappe zullen eventueel mi nimumprijzen worden vastgesteld door de raad van ministers met een gekwalificeer de meerderheid. De vrijhandelszone, die Engeland heeft vooi'gesteld, zal volgens minister Mansholt ook voor de landbouw moeten gelden, hoe wel Engeland juist de landbouwprodukten heeft willen uitsluiten. Ook Denemai'ken heeft bezwaar tegen deze uitschakeling. Voorbarig Een uitspraak over een eventuele verplaatsing van de tuinbouw in het Westland naar Overflakkee wegens de uitbreiding van de industrie in het westen van ons land noemde minister Mansholt in hoge mate voorbarig. De boeren, die in 1956 zijn getroffen door wateroverlast, zullen evenals in 1954 wor den geholpen met kredieten. Bovendien geeft het Landbouwschap subsidie voor gevallen, waarin niet met kredieten kan worden geholpen. Indien er in zo'n geval nog een krediet loopt van 1954 zal de ï'egcring dit oude krediet kwijt schelden of verminderen. De regering kan niet meer dan ander half percent bijdragen in de rente van het krediet. Als het Landbouwschap en de overheid iets doen, mag van de boeren leenbanken ook een behoorlijke rente worden verwacht. Daarvoor zijn zij toch eigenlijk ingesteld. Krediet wordt pas ver strekt als de landbouwer meer dan 30 per cent van zijn oogst heeft moeten missen. Die grens moet worden aangehouden om dat er anders ineens vele schapen over de dam zouden willen stormen. XXXXXXX&XXCGOOOCCCGCX&OCCCOCCCCOCaCCOOaOaXïXXXXXXXXXr. LONDEN (UP). - Bertie, de twee meter lange boa constrictor, die sinds verle- 8 den rooensdag verdwenen was uit een: dierenhandel in Eltham, heeft zich door f; de .liefde laten verschalken. Terwijl namelijk politie en brandweer vergeefs? overal naar Bertie zochten en de ouders hun kinderen van de straat hielden, stelde de eigenaar van Bertie zijn eigen val op, door een wijfjesboa, Marilyn geheten, in zijn kelder, waaruit Bertie ivas weggelopen, onder te brengen. Maandagavond berichtte de eigenaar, dat Bertie de stem van zijn hart gevolgd ivas. Bertie kende Marilyn namelijk van 3 vroeger, ze kwamen samen per boot uit j, India. »oooooooox»dooocomcoookxx>c>ooo!Xoc&móooöqo<xxxx»xoo<: Ministef Manshölt denkt aan het ver bieden van het onbeperkt" verhuren' van teèltrcchten door "iemand, die geen bedrijf meer heeft. Hij zal deze kwestie opnemen met de produktschappen. Vandaag behandelt de Kamer het visse rijbeleid. Niet alleen de bomen en de planten, de bloe men en de vogels gedra gen zich dit jaar als bij zonder vroege lentebo den, ook de zon ligt voor op haar schema, want de astronomische lente van 1957 begint ook een dag vóór de „traditionele datum, namelijk op 20 maart om 22.17 uur. Overigens is dat sa menspel toeval. Helaas wel. Als het geen toeval was, dan zouden we min stens elke vier jaar op het vroeg uitlopen van bomen en op abnormaal- hoge temperaturen kun nen rekenen. Maar tot onze droefheid heeft de vroege verschijning van de zon in het lentepunt daar maar voor een klein deeltje de hand in. Die vloeit namelijk voort uit het feit dat 1956 een schrikkeljaar was, een jaar, waarin wij dus door het inlassen van een 29ste februari met één schok 24 extra uren binnensmokkelden in een gang van zaken die zelf deze 24 uren over vier jaren uitstrijkt. Vanavond, om ruim kwart over tien Neder landse tijd, verwisselen de beide halfronden dus van seizoen: wij nemen afscheid van de winter en verivelkomen de len- 22.17 uur in lentepunt te, het zuidelijk half rond ziet de zomer vertrekken en gaat de herfst in. De vreugde is dus niet uni verseel, evenmin als trouwens de droefenis. En om de verwarring nog groter te maken is er op dit gebied sprake van twee soorten spraak gebruik: volgens de weerkundigen is het vandaag al twintig da gen lenteAls in statis tieken van het KNMI wordt gesproken over „de drie lentemaanden" bedoelt men daarmee de volle maanden maart, april en mei, evenals men de zomer rekent van begin juni tot eind augustus, enzovoort. Om het eens kras te zeggen: terwijl het op 't Utrechtse stadsbolwerk Sonnenborgh (waar de sterrenwacht staat) nog ivinter is, is het een paar kilometer verderop, langs de straatweg door De Bilt, al drie weken lente. En op soortgelijke wij ze kan men zeggen dat een of ander „KNMI" op het zuidelijk halfrond het op dit moment reeds herfst noemt terwijl de sterrenkundigen nog van zomer spreken. Oftewel: alles is be-, trekkelijk. G. v. W. De uitgever A. A. M. Stols in Den Haag, die als expert van de UNESCO in Mexico werkzaam is bij de technische hulpverle ning der UNO, is benoemd tot buitenge woon hoogleraar aan de faculteit der let teren en wijsbegeerte van de universiteit van Mexico om onderwijs te geven in de geschiedenis en de industriële produktie van het boek. De heer Stols was van 1951- 1953 in een gelijke functie verbonden aan de universiteit van Ecuador in Quito. Hij was van 1954-'56 lid van UNESCO-missie in Guatemala. Sedert juli 1956 maakt hij deel uit van een soortgelijke missie in Mexico, teneinde als adviseur van het mi nisterie van Onderwijs op te treden bij de organisatie van het grafisch onderwijs in Mexico, bovendien is hij door het minis terie van Buitenlandse Zaken van Mexico verbonden als adviseur aan de uitgeverij „Fondo de Cultura Economica". Op uitnodiging van Zweeds-Nederlandse verenigingen zal de cabaretière Hetty Blok met medewerking van Jules de Corte, Albert Mol en de Zwitserse pianist Nico Kaufmann van 25 maart tot 5 april een tournee maken door de Scandinavische landen. De Zweedse televisie zal op 28 maart van Stockholm uit een speciaal in ternationaal programma van dit viertal uit zenden. Na een succesrijke tournee door Zuid- Afrika komen Corrie Vonk en Wim Kan naar Nederland terug. Zij zullen donder dag 28 maart om 20.30 uur uit Athene op Schiphol arriveren. Binnenkort zal het zeven jaar geleden zijn, dat.de.toenmalige Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman het denkbeeld opperde één markt te scheppen voor de kolen- en staalindustrie in West- Europa. Deze markt - belichaamd in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, met als deelnemers België, Frank- ADVERTENTIE De regering meent dat de winkelslui tingswet 1951 moet worden gewijzigd om tegemoet te komen aan behoeften die in de praktijk zijn gebleken. - Zij heeft daartoe bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in gediend. Voorgesteld wordt onder meer de koop avonden tegen Sint Nicolaas en de Kerst dagen te verlengen. In plaats van om negen met instemming van het bedrijfsleven. In dien een bedrijfstak geen prijs stelt op een dergelijke sluiting is het onjuist de onder nemers daartoe toch te tdwingen, aldus de Memorie van Toelichting. Het is echter voorgekomen, dat een ge meenteraad aan een groep winkeliers tegen hun wil sluiting heeft opgelegd op deze grond, dat zonder die sluiting aan de win- zouden de winkels om tien uur 's avonds keiiers, op wier verzoek de sluitingsrege- mogen sluiten. Alleen 24 december zou geen koopavond meer zijn. Op die dag zouden de winkels normaal om zes uur moeten sluiten. Voor de sabbat- of zevendedag houdende winkeliers wordt voorgesteld dat zij op zondag hun winkels geopend mogen hou den van 10 tot 18 uur in plaats van, zoals nu, van 8 tot 14 uur. Voorts wordt voorgesteld, aan de markt en straathandelaren en aan de handelaren te water toe te staan in juni, juli en augus tus op werkdagen tot 's avonds negen uur zacht fruit te verkopen. Op het ogenblik is dat toegestaan tot zeven uur. Voor broodbezorging wordt bepaald, dat deze op werkdagen des avonds geheel vrij zal zijn. Tot nu toe is deze ook aan een be paald uur gebonden. Een arrest van de 1-Ioge Raad heeft uit gemaakt, dat het houden van lezingen in boekwinkels in de tijd dat de winkels ge sloten moeten zijn verboden is. Voorge steld wordt nu, dit soort gebeurtenissen toch mogelijk te maken door aan burge meester en wethouders de bevoegdheid te geven, ontheffing van het winkelsluitings verbod te verlenen. In het wetsontwerp wordt ook een an dere regeling voorgesteld voor de halve dag- en de vakantiesluiting. De opzet van de tegenwoordige regeling is geweest, dat door de gemeenteraad geen sluiting van winkels gedurende een halve dag per week of gedurende een of meer perioden wegens vakantie zou worden voorgeschreven dan ling is vastgesteld, een door dezen als on billijk aangevoelde concurrentie zou wor den aangedaan door de geen sluiting wen sende winkeliers, die of wel uitsluitend of in hoofdzaak artikelen verkopen als dooi de sluiting wensende winkeliers als neven artikelen worden verkocht, of wel als ne venartikelen waren verkopen, als door laatstbedoelde winkeliers uitsluitend of in hoofdzaak worden verkocht, aldus de toe lichting. Op deze wijze worden de economische belangen van de ene groep winkeliers on dergeschikt gemaakt aan die van een an dere. Het tegenwoordige voorschrift, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken moet worden gehoord alvorens een regeling voor halvedag- of vakantiesluiting wordt getroffen heeft niet altijd voldoende effect gehad om een dergelijke aantasting van de vrijheid van bedrijfsuitoefening te voor- C. komen. De regering meent, dat in deze materie de belangen van het bedrijfsleven met meer waarborgen moeten worden om geven. Daarom wordt nu voorgesteld, dat dergelijke sluitingsregelingen uitsluitend op verzoek van de Kamer van Koophan del kunnen worden vastgesteld. Voorts wordt voorgesteld, voor verschil lende delen van gemeenten verschillende koopavonden mogelijk te maken. Het bijvullen van automaten, hetgeen thans alleen tot het sluitingsuur van de winkel is geoorloofd, wordt in het wets ontwerp mogelijk gemaakt tot een half uur na sluitingstijd. rijk, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland. - is .tot stand gekomen zonder dat. „nationale." belangen fundamen teel, geschaad worden. Bijzondere lasten worden gezamenlijk gedragen en het ver voer is bevrijd van knellende banden. Dat „nationale" belangen zich bij tijd en wijle doen gelden, is niet zo zeer een manco van de gemeenschap, als wel een uitvloeisel van de nog niet volgroeide Europese ge dachte, en van een nationalisme, dat voor binnenlandse economische moeilijkheden een interne remedie tracht te vinden, zon der te bedenken, dat Europa economisch één moet worden. Tijdens een herdenking van Schuman's initiatief op 9 mei 1955 in het gebouw van de Raad van Europa te Straatsburg, zei Jean Monnet, de eerste voorzitter van de Hoge Autoriteit van de EGKS: „Onze er varing heeft de weg geëffend naar de ver enigde staten van Europa". De initiatief nemer zelf verklaarde: „Ik heb de over tuiging, dat de eenmaking van Europa niet meer kan worden tegengehouden." En maandag zullen ministers van de zes lan den te Rome hun handtekeningen zetten onder de Europese verdragen: een nieuwe mijlpaal in de wordingsgeschiedenis van het verenigde Europa. Weerstanden De ratificatie door de zes parlementen zal echter nog op vele weerstanden stui ten. Dat reeds uit Zwitserland, Groot-Brit- tannië, Canada, de Verenigde Staten, Por tugal, Japan, Brazilië en de Sovjet-Unie protesten zijn gekomen, is van minder be lang dan het feit, dat ook in ons eigen land vele bedenkingen zijn gerezen. De Euratoom en de Euromarkt liggen nog in het verschiet, hoe ijverig de tweede pro motor van de Europese gemeenschappelijke markt: Paul-Henri Spaak, ook gestreefd mag hebben naar een versnelling van het eenwordingsproces. De zes zogenoemde Schuman-landen vormen nog zes nationale staten, ondanks de Benelux, ondanks de EGKS en ondanks de talloze vergaderingen van staatslieden en deskundigen. In het bijzonder Frankrijk poogt zijn steeds toenemende economische en finan ciële moeilijkheden met protectionistische maatregelen op te lossen of te verlichten. Tussen de idealen van Schuman en de praktijk van zijn opvolgers bestaat een hemelsbreed verschil. En niet alleen in ons land, maar ook elders slaan belangengroe pen alarm: Export-posities en import-tra dities worden bedreigd geacht en - uit zakelijk oogpunt - kleven er inderdaad tal van bezwaren aan de Euromarkt. Deze bezwaren mogen - bezien in een Europees licht - echter niet opwegen tegen al het goede, dat de Euromarkt uiteindelijk kan brengen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Amsterdam (vac. wijlen J. Koningsberger) J. J. Meuzelaar te Noordwijk-Binnen, te Wijk bij Heusden A. Vroegindewey te Veenendaal. Aangenomen naar Retranchement (toez.) S. Tijmstra, kand. te Groningen. Benoemd tot hulpprediker te 's Graven- hage (Duinzichtkerk) mej. H. J. Ouden broek, kand. te Rotterdam, idem te Niehove E. M. Roebert, hulppred. te Niekerk-Vlie- aorp. Geref. Gemeenten Beroepen te Kalamazoo (Michigan, U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hoek (Z.) J. Strating, kand. te 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9