ZE VEN DA GEN HAARLEM Stern des volks Nood der jeugdbeweging: geef ons de ruimte! Maar Jeugdzaken werkt er hard aan Lezen en laten lezen 8ch°" ft <°j$rieven aan de redactie Heemsteedse kinderboerderij krijgt vier edelherten HOUTVESTER )- manchester Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 't 6 'tJutfe,/ Haarlemmer won prijs in fotowedstrijd Marinus Adam dirigeert vier keer in Overijsel Haarlemse afdeling VARA houdt jaarvergadering l VERENIGDE JEUGD Een hele tijd Poppen zitten klaar Op Epe aan Respectabele traditie achter nieuwe gevel Voor dierenvriend „Beter onderhoud vereist voor ruïne Het Oude Slot" DONDERDAG 21 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De toch reeds zo aantrekkelijke levende have van de Heemsteedse hertenbaan met kinderboerderij in het wandelbos „Groc- nendaal" zal binnenkort opnieuw met een niet onbelangrijke aanwinst worden uit gebreid. Onlangs zjjn in Ulm aan de Donau namelijk vier fraaie edelherten aangekocht, die ongeveer over twee we ken in Heemstede zullen aankomen. Ten minste wanneer de heer H. Walet, de enthousiaste beheerder van de kinderboer derij, zich met goed gevolg door de paperassenstroom heeft kunnen worstelen, die ook aan de uit- en invoer van derge lijke dieren verbonden is. De Heemsteedse kinderboerderij geniet in het gehele land een steeds groter wor dende vermaardheid en vooral des zomers werd zij in toenemende mate het einddoel van talloze kinderuitstapjes. De oud-Haar lemse dierenarts L. J. Kas heeft dit jeugd- paradijs zaterdagmiddag nog voor de radio ter sprake gebracht, toen hij tijdens het K.R.O.-kinderuur zijn jeugdige luisteraars onthaalde op de boeiende avonturen van Jodocus, het zo vermaard geworden „vlie gende hert". Wat deze Jodocus betreft: zijn geslaagde uitbraakpogingen zijn aanlei ding geweest voor het treffen van speciale voorzieningen, zoals een degelijke afzet ting in het water, waardoor een herhaling van dergelijke hertenvakantietochten tot de onwaarschijnlijkheden behoort. Hoewel men Jodocus, ondanks deze voorzorgs maatregelen, nog steeds niet vertrouwt... Onlangs heeft de „Leeuwarder Courant" een uitvoerige reportage over de kinder boerderij gepubliceerd, geïllustreerd met een tiental fraaie foto's. Dit artikel bevatte een warm pleidooi om ook in de Friese hoofdstad tot de stichting van een kinder boerderij over te gaan; waarbij Heemstede als voorbeeld wordt gesteld in de meest vleiende en enthousiaste termen. Oude bekenden In de laatste week van april zal de kin derboerderij weer voor het publiek wor den opengesteld en zal alles gereed zijn om de ongeveer 150.000 jaarlijkse bezoekers te ontvangen. Zij zullen dan onder meer wor den begroet door de familie Lama (vader Guus, moeder Willy en hun beide kinde ren Peggy en Bela), de ezelfamilie (Moe, vader Pum en baby Rolfie) en het bijna monsterlijk groot geworden varken Corrie, dat begin mei een belangrijke gezinsver meerdering verwacht. Voor de kinderen zullen ook de fraaie Kameroen-geiten, het schaap met lammeren, de krielkippen en de sierlijke pauwstaarten goede oude be kenden betekenen; vooral de laatstge noemden, die genoeg vertrouwen in iedere jeugdige bewonderaar stellen om onge dwongen op diens hoofd of schouders neer te fladderen. Verder is de volière uitgebreid met een ruim verblijf voor maar liefst zevenen twintig kanaries, wier vrolijke fluitzang reeds ver in de omtrek zal kunnen worden gehoord. De twee paar prachtige rood blauw gekleurde Ara-papegaaien hebben de winter eveneens in de beste welstand overleefd en het zal hun straks evenmin aan de nodige bewonderende belangstel ling ontbreken. Wij willen In dit verband niet verzuimen nog even te wijzen op de in de kinder boerderij geplaatste bus, door middel waarvan de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld hun waardering in een fi nanciële bijdrage tot uitdrukking te bren gen. Naar verhouding van het reeds ge noemde aantal van 150.000 bezoekers is de opbrengst hiervan eigenlijk beschamend gering, vooral wanneer men bedenkt welk (ADVERTENTIE) 'n SCHUTTERSVELD PRODUCT De heer Joh. Scholten uit Haarlem heeft in een door de Haagse Fotoclub uitgeschre ven fotowedsrtijd een zilveren medaille ge wonnen. De medaille was beschikbaar ge steld door de Haagse Courant. Ter gelegen heid van het vijftigjarige jubileum van de fotoclub werd tevens een tentoonstelling ge houden. Marinus Adam zal bij het Ovsrijsels Phil- lvarmonisch Orkest in de komende week een viertal concerten leiden, op 25 maart in Almelo, 26 maart te Enschedé en 27 maart te Zwolle. In Zwolle wordt, voorafgaand aan het avondconcert, des middags nog een jeugdconcert gegeven. De afdeling Haarlem van de VARA heeft dinsdagavond in café-restaurant Brink- mann te Haarlem haar jaarvergadei-ing ge houden. Uitvoerig werd het jaarverslag van het hoofdbestuur besproken; ook wis selde men van gedachten omtrent het om roep- en televisierapport. De heer J. W. Rengelink, hoofdbestuurslid van de VARA en secretaris van de Nederlandse Televisie- stichting', beantwoordde tal van vragen en wist enige belangwekkende bijzonderheden op radio- en televisiegebied te vertellen. Voorts kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Alle kandidaten voor het hoofd bestuur, de verenigingsraad en het dis- trictsbestuur werden zonder hoofdelijke stemming gekozen. De aftredende af delingsbestuursleden werden allen her kozen. Het afdelingsbestuur bestaat thans uit de heer W. Nieland, voorzitter; me vrouw W. E. Oets-Gundlach, secretaresse; de heer G. Wijker, penningmeester en de leden S. J. Heeres, J. C. van Ipenburg, C. H. Koomen, mevrouw C. Regenboog-Stip hout, M. Vcllinga en H. G. van der Wolk. Tot slot deelde de voorzitter mee, dat de afdeling momenteel 8944 leden telt; vorig jaar werd het aantal leden met zeshonderd vermeerderd. een permanent genot deze attractie jong en oud in de zomermaanden gratis biedt. Voor hen die deze bus niet achteloos voor bij gelopen zijn, zal het daarom een zekere voldoening betekenen te vernemen, dat de aankoop van de vier edelherten geheel met hun gezamenlijke giften bekostigd is. Burgerlijke Stand van Blocmendaal BEVALLEN: M. A. VerzijlbergenMaas, d.; J. W. BasNie9sen, d.; M. D. van Gelde renSmit, z.; H. M. HeemskerkZonneveld, zoon. ONDERTROUWD: C. Ie Nobel en M. J. Geursen; H. E. H. Rahusen en Jvr. A, Eli as; H. G. van Alphen en I. E. Dekker; J. Car- dinaal en M. Joustra. GEHUWD: A. van dor Putten en C. M. Veelenturf; J. F. M. Seijkens en M. van Don kelaar. OVERLEDEN: M. G. J. Fels, 79 j.; R. van den Hoek, 57 jaar. Fraai resultaat van een weldadigheidsvoorstelling De door het comité „Schouwburgavond" ten bate van Maatschappelijke Zorg voor Zieken voorbereide gala-avond, waarbij het Rotterdams Toneel een voorstelling gaf van „Een kans op de hemel" heeft een mooi fi nancieel succes opgeleverd. De netto-op brengst van schouwburgavond en verloting bedroeg ongeveer driehonderd gulden meer clan verleden jaar, hetgeen een nieuw re cord betekend. Het comité was zo gelukkig een bedrag van 5550 te kunnen uitkeren. Burgerlijke Stand van Heemstede ONDERTROUWD: G. de Wit en M. J. Snij ders; H. Buser en H. Oskamp; J. M. van der Aar en Th. C. Sluijter; D. G. J. Luitimg en M. Koren. GEHUWD: C. Calhier en A. M. Hanselaar; J. Hamstra en M. E. Hellen; P. Vollenga en W. C. Bantema. BEVALLEN: Johanna Cornelia Jacoba, d. v. C. M. van der Prijt en J. G. Pollé; Theo- dorus Cornells Johannes, z. v. L. A. Kerk vliet en A. C. Schoenmaker. OVERLEDEN: mevrouw M. de Kleijn, 59 jaar; weduwe T. HeijdanusWielimga, 70 j.; mejuffrouw E. J. Crielaers, 78 jaar. DE SLOTSOM, waarop vrijwel alle gesprekken voor deze serie „Verenigde Jeugd" zijn uitgedraaid, luidt: gebrek aan leiders en gebrek aan ruimte. De Haarlemse Raad voor de Jeugd houdt zich actief met deze beide problemen bezig. Een eerste stap om de kadervor ming te verbeteren was het aantrekken van een „Werkschuit"-cursus (van de Vereniging tot Vernieuwing van het Onderwijs „De Werkschuit" te Amsterdam) die iedere donderdag avond in het buurthuis aan de Kampersingel wordt gehouden voor 35 cursisten. En ook heeit toebereid en toegedacht. Wij laten hieronder een overzicht daarvan volgen. Een voorziening, waarvoor de gemeente een compliment: verdient, is het in grondige restauratie verkerende per ceel Donkere Spaarne 34, dat de ergste nood van liet district Haarlem der Neder landse Padvinders binnen- zal leningen. Het was een opslagplaats van de gemeen te, die niet. alleen door haar ter beschikking werd ge steld, maar waar zij boven dien zestig mille in stak om haar eschikt te maken voor de „bewoning" door niet minder dan 350 padvinders van de Prins Willemgroep, de Bakenessergroep, de Yoaligroep en de Pieter Ilas- selaergroep. Het wordt ge heel van nieuwe vloeren en wandbetimmering voorzien, liet krijgt een elektrische pa neelverwarming en een extra trappenhuis op last van de brandweer. ER WORDT op het ogenblik nog hard aan gewerkt, maar regelmatig komen er al pad vinders rondneuzen om de maat te nemen, opdat zij het zo spoedig mogelijk na de op levering kunnen gaan inrich ten. De padvinders hopen het nog dit voorjaar met hun eigen ceremonieel in gebruik te kunnen nemen. Het district Haarlem, dat het ruim 25 me ter diepe en 10 meter brede gebouw met drie etages huurt, vormt zelf een beheerscom missie, zodat de gebruikers onderling allerlei zaken nader kunnen regelen. Op de be nedenverdieping is een een voudige keuken. Verder wordt het gebouw voorzien van eeD stalling voor 350 fietsen en elke groep krijgt voor zijn ad ministratieve werk een eigen leiderskamertje. Een verderop in de Bakenes- serstraat staat een oud pak huis, waarop de emblemen van de Yoaligroep nog te zien zijn. Tot dusver huisde zij daar op een vervallen zolder, zoals zo veel groepen de laatste jaren hebben moeten doen. Het is de individueel gerichte vorming overeenkomstig het patrouille stelsel, die de ruimtenood bij zovele groepen padvinders en padvindsters nog nijpender maakt. Deze brengen namelijk ook een verdergaande decen tralisatie met zich mee. IN DE Koralensteeg staat een uit het eind van de zes tiende eeuw daterend pakhuis, dat thans door de gemeente gedeeltelijk als opslag voor een slager verhuurd wordt, maar dat zij beoogt te doen restau reren om er 200 katholieke verkenners een troepenhuis in aan te bieden, die nu niet an ders tot hun beschikking heb ben dan de huiskamer van deze of gene. Maar dit besluit wacht nu al heel lang op de goedkeuring van Gedeputeerde Statpn, die het wel ijselijk lang menen te moeten over wegen. Ondertussen wordt het gebouw door kwajongens lang zamerhand gesloopt: de regen pijp is eraf gerukt, de muren worden steeds verder uitge- bikt, een deel van de dak bedekking is elders „verzeild" en zij hebben zelfs kans gezien een ingemetselde tralie van een der vensters los te krijgen, waardoor zij ook konden bin nendringen, met alle gevolgen van dien. Het wachten is op Gedeputeerden. Aan de Amsterdamse Vaart 143 zullen drie groepen van het padvindersgilde weleer een onderkomen vinden in een oude boerderij met een nog prima woonhuis, die binnen kort ter beschikking komt, doordat de boer met zijn fa milie voor de toenemende be bouwing de wijk moet nemen naar Wilnis. Daai-achter krij gen zij een ruim grasveld, waarvan een gedeelte voor al lerlei spelen betegeld zal worden. VERDER zijn twee onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Delftstraat (127 en 135) aan de katholieke verkenners en aan de padvindsters toe gewezen. Deze zijn natuurlijk voorbestemd om te verdwij nen, maar gedurende enkele jaren kunnen zij het ruimte gebrek van deze jongelui hel pen lenigen. xxo x>k oxccx^ororcxx^cooccocxxxxccccoïo cooooococo^cocxxxx>a>ccccocx»ococcocccooc De prachtig gelegen lighal- len van het Rode Kruis aan het Houtmanpad hebben ook een andere bestemming gekre gen, nu het Rode Kruis er geen patiënten meer voor heeft. De gemeente heeft deze overge nomen en ter beschikking van Jeugdzaken gesteld, welke af deling het bestemd heeft tot een vormingscentrum waar de gehele jeugdbeweging van kan profiteren. Ook dat wacht op de goedkeuring van Gedepu teerde Staten, maar ondertus sen heeft de gemeente in het aangrenzende woonhuis reeds een beheerder gezet om de hallen voor vandalisme te be hoeden. Het is de bedoeling de hallen, die geheel open waren op het zuiden, van gla zen wanden en openslaande deuren te voorzien en in twee ruimten te verdelen, die elk ongeveer vijftig mensen kun nen bevatten. Tussen het woonhuis en de hallen ligt nog een vertrek, dat dan uitstekend als bestuurs- kamertje gebruikt kan wor den. Zolang de verbouwing wacht op de goedkeuring van Gedeputeerden kunnen er vast welpen en kabouters in te recht. Dat het in een behoefte zal voorzien blijkt uit het feit, dat de hallen reeds „voor 27 avonden per week zijn ver huurd" zoals bij Jeugdzaken is geconstateerd. EEN GEBOUW, dat door de gemeente aan de Vrijzinnig' Protestantse Jeugdcentrale verhuurd is, het perceel Ge dempte Oude Gracht 47, moet ook nodig eens grondig wor den opgeknapt, want er is bij voorbeeld een lokaal in, waar men door een gat in de vloer kan gadeslaan, wat er een ver dieping lager aan de hand is. De huurprijs stelt bovendien deze jeugdorganisatie voor zware lasten, die haar nood zaakt het gebouw te onder verhuren. Daarmee moet zij zichzelf te grote beperkingen opleggen. En inderdaad, op een avond welke wij er meemaak ten, kon het gebeuren, dat na een daverend gelach een dame van een benedenverdieping de jongelui kwam verzoeken, wat zachter te doen, omdat men er daar bij een lezing met lan taarnplaatjes hinder van had. „Dat onderverhuren moet ook eigenlijk niet nodig zijn", zei de heer Van Moock, „de huur prijs moet mijns inziens meer aangepast worden bij de moge lijkheden". Tussen de Verspronckwèg en de spoorbaan loordt een kleuterschool gebouwd en daar komen ook drie clubhuizen, tot bijzonder genoegen van de jeugdambtenaar, die er een eerste voorbeeld in ziet van bouwen ten behoeve van de jeugd in de groenstrook, iets dat na de oorlog eigenlijk al in alle nieuwe stadswijken had dienen te gebeuren. Dat zal men in steeds sterkere mate in Haarlem-Noord gaan onder vinden, waar met deze behoef te geen rekening is gehouden. Er zijn voor het hele jeugd werk in Noord slechts twee katholieke clubhuizen en een hervormd jeugdhuis. Juist voor het sociale jeugdwerk is de be hoefte aan clubhuizen over de gehele stad vrij groot. Wijken, waarin men erom zit te sprin gen, zijn de Leidse Buurt (de speeltuin Centrum heeft bij voorbeeld niets voor haar club- huiswerk.) en de Indische Buurt. ..Een categorie, die nu het eerst aan bod moet komen is de gereformeerde jeugd", zei de heer Van Moock ten slotte. „Die is héél hard aan iets anders toe dan consistorie kamers." Een concert door de Stem des Volks is altijd weer een belevenis, zo dachten wij dins dagavond tijdens de uitvoering in de Concertzaal van het oratorium „Le déluge" van de nimmer vervelende charmeur Saint-Saëns. De „Stem des Volks" belichaamt - met an dere koren ongetwijfeld, maar toch in sterkere mate - een halve eeuw daadwerkelijk naderbrengen van de kunst aan dat deel van de bevolking, dat daarvan eeuwen verstoken is gebleven. De „Stem des Volks" is bij wijze van spreken de artistieke tegenhanger van de sociale, politieke en econo mische emancipatie van de ar beiders. Zij geeft uitdrukking aan het Bijbelwoord, dat de mens niet bij brood alleen zal leven. Mensen die overdag aan de draaibank of aan de was tobbe staan, die altijd onder weg zijn met een monsterkof- fer of een boodschappentas, die kortom hard moeten ploeteren om de eindjes aan elkaar te knopen, vinden elkaar in het repetitielokaal om daar de zorgen van alledag te vergeten dankzij 't kostelijkste muziek instrument dat hen geschon ken is: hun eigen stem. Een stem die zij gebruiken om hun eigen maatschappelijke idealen te bezingen, maar ook om mu zikale meesterwerken niet te laten vergelen in de bibliothe ken. Wie zal zeggen hoeveel moeite en krachtsinspanning deze voor het grootste deel eenvoudige koorleden hebben opgebracht om een regel als „J'exterminerai ce race" op een voor Franse oren niet kwetsende wijze te kunnen uitspreken en zingen? En dat geldt in gelijke mate voor de Latijnse en Duitse teksten die vertolkt werden. Het program ma getuigde trouwens ook door zijn samenstelling van de Vijftig jaar heeft het echt paar W. van Kampen-Wiesen- hütter lief en leed met elkaar gedeeld. Zaterdag 20 april zul len de echtelieden het feit herdenken, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk tra den. „Het is een hele tijd, mijn heer", zegt mevrouw Van Kampen peinzend, „maar ik heb er nooit spijt van gehad, dat ik hèm en hierbij maakt zij een guitig knikje naar haar echtgenoot heb gekozen". De heer en mevrouw Van Kam pen, respectievelijk 71 en 75 jaar, hebben in de afgelopen jaren volop van het leven ge noten. In 1933 hebben zij, met rugzakken bepakt, per motor een grote reis door Duitsland gemaakt. In geuren en kleuren kunnen zij de buurtgenoten, die bij tijd en wijle even ko men aanwippen, nog van hun belevenissen vertellen. Kinde ren heeft het echtpaar niet. Wel werden er in de jaren '14- '18 enige Oostenrijkse pleeg kinderen in het gezin opgeno men. Twee van hen zijn in Ne derland gebleven en er ge trouwd. Mevrouw Van Kam pen is vroeger geruime tijd kraamverpleegster geweest. De heer Van Kampen heeft tot ja nuari van dit jaar als drukke rij-binder op de drukkerij van ons blad gewerkt. Nu besteedt hij zijn vrije tijd aan allerlei knutselkarweitjes. De directie van M. J. Wil- teveen's modemagazijn n.v. te Haarlem heeft ter gelegenheid van de opening van haar Haarlemse filiaal op 15 maart, besloten aan alle meisjes uit Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal, Velsen en Zand- voort, die in de maand maart zeven jaar worden, een schild padpop aan te bieden. Op de dag van de opening waren er al twee meisjes, die hiervoor in aanmerking kwamen en sindsdien hebben zich bij het modemagazijn reeds bijna honderd meisjes gemeld, die allen in maart jarig zijn en in 1950 werden geboren. Men verwacht, dat er voor het einde van deze maand nog wel meer zullen komen, want een voorzichtige schatting' stelt het aantal van deze meis jes voor Haarlem op ongeveer honderdvijftig. Voor Bloe- mendaal en Heemstede zullen het er ruim tien zijn, voor Velsen ruim twintig en voor Zandvoort ongeveer zeven. Helaas is het niet mogelijk gebleken al deze meisjes aan te schrijven, zodat zij uit zich zelf naar de Grote Houtstraat 25 zullen moeten komen, om de pop in ontvangst te nemen. Er wordt een zeer grote be langstelling aan de dag gelegd voor het buitencentrum te Epe, dat door de gemeente Haarlem is aangekocht: voor de maanden juni, juli en augustus is het reeds geheel volgeboekt. Alleen tussen Pasen en Pinksteren is er nog enige ruimte voor scholen, jeugdgroepen of groepen vol wassenen. Deze kunnen zich opgeven bij het gemeentelijk bureau voor Lichamelijke Op voeding aan de Kleine Hout weg 47. Inmiddels is de beheerder van het buitencentrum be noemd: de heer P. W. de Ruijter te Amsterdam, een er varen kracht, die leider is ge weest van de afdeling Sociaal Toerisme van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Hij treedt op 1 april in funtie. ontwikkeling van een halve eeuw. Een cantate van Bach, een korte mis van Mozart en het oratorium van Saint-Saëns: „Dat had de C.O.V. kunnen zingen", zei een anti-revolutio nair raadslid, zelf geestdriftig koorzanger, naast ons. Slechts één schaduw viel er over dit optreden. Wie de „Stem" van jaar tot jaar op het podium van het Concert gebouw ziet verschijnen, ziet betrekkelijk weinig nieuwe en heel veel bekende gezichten. Jongeren schijnen maar moei lijk de weg naar de koorzang te kunnen vinden, daarin staat de „Stem" niet alleen. Dat is jammer, want op die manier gaat niet slechts een vorm van actieve kunstbeoefening - en die kan in deze tijd van passief luisteren naar concerten, ra dio's en grammofoons niet ge noeg bevorderd worden ver loren, maar velen verwaar lozen een gegeven mogelijk heid tot groter levensvreugde. En het is juist deze levens vreugde die de mensen van „De Stem des Volks" een halve eeuw lang de kracht heeft ge geven trouw te blijven aan hun ideaal. Een zeer oude Haarlemse firma, de „kleedermakerij Ge rard A. van der Steur" in de Kruisstraat 7 gaat, met be houd van de oude traditie vol komen met haar tijd mee. Dit blijkt onder meer uit het ver bouwen van de gevel van het pand waar het bedrijf in ge vestigd is. Ook de ateliers en het kantoor zijn door een in grijpende verbouwing geheel aan de eisen van de moderne tijd aangepast. Dat de firma een eerbied waardige traditie heeft blijkt al uit de naam met het ver trouwd ouderwetse „kleeder makerij". Zo omstreeks 1840 sneed de heer Adam van der Steur al costuums voor de Haarlemse notabelen en hij had het kleer makersvak geleerd van zijn vader de kleermaker Adrianus van der Steur (1771-1849). Deze befaamde kleermaker legde op achttienjarige leeftijd de meesterproef af. Het kleer makersambacht gaat in de fa milie echter nog verder terug, want de moeder van Adrianus Sara van der Steur-Hachtiens hanteerde tot haar dood in 1816 ook al op voortreffelijke wijze de schaar. De stamboom van de Van der Steurs toont vele kleerma kers en naaisters en al deze mensen hebben ervoor ge zorgd, dat de traditie tot op de dag van vandaag gehandhaafd bleef. Nu heeft dan het bedrijf een verjonging ondergaan. Maar achter de moderne gevel schuilt nog immer de traditie en het vakmanschap van een meer dan honderdvijftigjarige ervaring en werkzaamheid in het edele kleermakersambacht De heer Van Petegem, leider van het dierenasiel in de Rid derstraat, werd onlangs bij het redden van een kat uit een riool bedwelmd door rioolgassen. De heer Verton uit de Sumatrastraat 12 te Haarlem heeft nu de sug gestie gedaan een zuurstof masker te kopen voor de die- renredder. Voor een dergelijk masker is echter veel geld no dig: daarom oppert de heer Verton de gedachte een col lecte te houden onder alle dierenvrienden uit de Spaar- nestad. Wie neemt hiertoe het initiatief? Hieronder volgt een lijst van boeken, aangeschaft door de Stads bibliotheek: Romans: van Berchem, Slijk en sterren: Dib, Het grote huis: Isher- wood, Wereld bij avond; Kouwe- naar, Val bom! van Loggum, Meesters der neger vertelkunst; Patchett, Shula, de ontembare; Tau, Want boven ons ls de hemel: Christie, The Sitta- ford mystery; Ka-Tzetnik, House of dolls; Gary, Les racines du ciel; Simenon, Le fond de la bouteille. Populair wetenschappelijk: Mi kes, Uber alles. Germany explo red; Beynon, Nederland staat te recht in Indonesië: Parrot, De tem pel van Jeruzalem; Philipi, Ons hedendaags geld; Fortanier en Veraart, Arbeidsrecht; Martin, Het atom regeert de wereld; Cyrass, Practische beoefening van de Yoga-leer; Lenstra, Voetballen doe je zó; Hoofdman, Supersonische vliegtuigen; Aymé, La Tète des autres; Bomhoff, Vondels drama; van der Graft, Woorden van brood; van Praag, Beknopte geschiedenis der Spaanse letterkunde, dl. 2\ ADVERTENTIE Gen. Cronjéstraat 23 Mening van JJGerst el: Volgens de heer J. J. Gerstel, de Heem steedse gepensioneerde leraar, die op basis van een aantal oude tekeningen en gravu res een schilderij heeft gemaakt van de „Het Oude Slot" van de ambachts heren te Heemstede, dient er meer aan dacht aan de restauratie en het onderhoud van de ruïne te worden besteed, dan tot nu toe het geval was. De ambachtsheer Adriaen Pauw, die als diplomaat in 1648 in Munster veel tot de totstandkoming van de vrede heeft bijgedragen, heeft toen- dertijd de vredesbrug bij het slot laten ontwerpen en bouwen. Deze oude renaissancebrug is dermate in verval geraakt, dat er toe moest worden overgegaan de beeldhouwwerken te ver wijderen. Deze ornamenten zijn thans on dergebracht in de „Stadstimmerwerf" te Heemstede. In de Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag heeft men van verscheidene beeldhouwstukken gipsafgiet sels laten vei'vaardigen. De heer Gerstel wil, ook namens de ver eniging „Oud Heemstede-Bennebroek", er bij het Heemsteedse gemeentebestuur op aandringen, dat in de komende jaren geld wordt uitgetrokken voor het herstellen en doen onderhouden van de brug, de duiven- poort en de ingangspoort. De ruïne is vol gens de heer Gerstel niet alleen van kunst historisch belang, maar ook zeer belangrijk uit geschiedkundig oogpunt. (Verkort weergegeven) Aanbeveling:. „De fascinerende Wit- Russische bruut keek onrustig om zich heen. Er werd niet geschoten, al zag hij het silhouet van de moordenaar op het dak als een levende schietschijf. Zo dadelijk zou de storm van kogels en dynamiet los barsten. De vreemde, angstaanjagende ge schiedenis van ongekende machten en krachten stond op het punt te beginnen. De angst sloeg hem om het hart bij de gedachte aan waar dit alles toe moest lei den. Hij voelde zich schuldig aan dit zich voltrekkende noodlot. Was hij ten dode opgeschreven? Zouden onmenselijke uit buiters hem, jonge kerel, opnieuw voort drijven in een bestaan vol pijn en vernede ring, een elke beschrijving tartende mo derne slavernij? Of zou hij het geheim, het schokkende, ontstellende, aangrijpende geheim van de cobra-aanbidders ont sluieren? Dat zou inderdaad een ongeloof lijke onthulling zijn. Hij, de paria, zou een vorstelijke figuur worden, wanneer slechts zijn vrouw, die hem tot een levend gewe ten was geworden, kon voorkomen dat zijn schuldig bloed zou opdrogen in de zon". Wie tot zover heeft kunnen doorlezen, zal zich nu ongetwijfeld de ogen uitwrij ven en zich verbijsterd afvragen of in deze rubriek het woord verleend is aan een waanzinnige. Toch heb ik slechts de teksten der filmadvertenties uit de cou rant van enige dagen geleden met enkele woorden aanééngelijmd. In het kortst mo gelijke bestek kunt ge thans zien op welke wijze duizenden en duizenden worden aan gemoedigd zich te gaan amuseren, hoe een beroep wordt gedaan op de meest primi tieve driften der massa. Kan de Filmkeuringscommissie zich hier nu niet eens mee bemoeien? Het verbie den ligt haar nogal. P. H. SCHöDER Vuil. Vanaf begin augustus 1956 be woon ik een der nieuwgebouwde flats aan de Meester Jan Gerritszlaan in Haarlem- Noord-West, een alleraardigste buurt en zeer gerieflijke woningen. Maar één ding is er wat ons bewoners van deze woningen ten zeerste ergert en verdriet en dat is de vuile straat, waar blijkbaar van gemeentewege niets aan wordt gedaan en die steeds meer vervuilt. Slechts éénmaal (en zeer lang geleden) zag ik eens een zeer gecompliceerde rol- bezem verschijnen die enige vruchteloze pogingen deed om het straatvuil te ver wijderen, maar die het na zeer korte tijd opgaf en zich naar elders spoedde. Daarna is er geen poging meer aange wend om onze straat te reinigen, hoewel het allernoodzakelijkst zou zijn dat dit ge regeld gebeurde. Denkt de gemeente mis schien, het wordt daar toch weer gauw vuil dus laten we het maar zo? Dat is theorie van de „Luie Huisvrouw". Enige weken geleden heeft iemand een oud verenbed leeggeschud tegen het hek van de voetbalclub „EDO". Toen we de volgende morgen naar buiten keken dach ten we dat het had gesneeuwd. Tot op heden liggen deze veren en veertjes nog steeds op dezelfde plaats alleen heeft de wind er voor gezorgd dat ze nu over een groter oppervlak zijn verspreid. Waar zijn de ouderwetse straatvegers, die gewapend met bezem en schop en uit gerust met een karretje, in vroeger dagen toen we nog geen mechanisch gedreven bezems kenden, er voor zorgden dat onze straten vrij van vuil bleven? IJ. VAN BLOKLAND Geldsmijterij. Er wordt door de om roepverenigingen met geld gesmeten. En dat in een tijd van bestedingsbeperking. Of het nu Cees de Lange betreft, die in de zaterdagavonduitzendingen van de VARA maar in het prijzenboek laat prikken, of dat men de oud-doelverdediger van het Nederlands elftal Leo Halle een trip van een week naar Engeland aanbiedt, de in druk, die ik hieruit krijg is, dat de omroep verenigingen over te veel geld beschikken. Maar straks doen zij weer alle mogelijke moeite om een nieuw lid aan te werven onder het motief, dat de kas gevuld moet worden. Bij slechte uitzendingen wil men ook nog wel eens graag het excuus gebrui ken: „Wij hebben geen geld genoeg om goede krachten te betalen". Wanneer het geld, dat op zulke avonden met handenvol wordt weggegooid, nu eens werd besteed voor betaling van werkelijk goede artiesten, dan gaf zo'n uitzending toch veel meer bevrediging, dunkt mij. W. J. H. G., Bloemendaal.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13