1 HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eisenhower en MacMillan in beraad op Bermuda Zetels voor buitengewesten in de nationale raad Nederland krijgt raketwerpers Londen hoopt op gezamenlijke politiek inzake het Suezkanaal en Egypte cfè" Lj! Sukarno geeft toe Vliegtuigen worden ingericht voor vervoer van atoomprojectielen Hatta doet niet mee in „super-organisatie' Bermuda V Antwoord van Eisenhower op brief van dr. W. Drees „Generaal van Sahara" opnieuw gevangen jj Krimpende wind Corsocomité handhaaft nog datum van 27 april Twee verkeersongevallen Frankrijk zou Israel willen helpen bij zelfverdediging Dr. Idenburg, commandeur Oranje Nassau Bevolking van Nederland Kernwapens zijn opgeslagen in West-Duitsland Generaal Nor stad: munitie moet voorhanden zijn Jarig Kamerlid kon de dans niet ontspringen Het woord is aan 71e JAARGANG No 215 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs .J* DONDERDAG 21 MAART 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 63 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HAMILTON (Reuter) President Eisen hower is aan boord van de Amerikaanse kruiser „Canberra" in Hamilton op de Bermuda-eilanden aangekomen, waar hij werd begroet door de Britse premier Mac Millan, die enige uren tevoren per vlieg tuig was geland. Eisenhower en MacMillan begaven zich naar de Midocean club, waar zij de komen de vier dagen zullen verblijven. Men ver wacht, dat hun besprekingen vandaag zul len beginnen. Eisenhower verklaarde bij aankomst er zeker van te zijn, dat de be sprekingen de banden tussen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië zullen ver sterken. Toen Eisenhower aan wal stapte en op MacMillan toeliep riep hij: „Zo Ha rold, hoe gaat het er mee". De president zag er na zijn zeereis fris en ontspannen uit, ook al hoest hij nog. Ook de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, is per vliegtuig op de Bermuda eilanden aangekomen. Men vermoedt, dat men de conferentie zal beginnen met de problemen van het Nabije Oosten. Verwachtingen Volgens onze correspondent verwacht men te Londen niet veel van top-confe- renties. Die van vorig jaar tussen Eisen hower en Eden leverde zo goed als niets op en het bondgenootschap heeft bijna schip breuk geleden. De ontwikkeling in de af gelopen maanden heeft beide landen weer tot elkaar gedreven. Eden's driestheid en Eisenhowers omzichtigheid hebben jegens Nasser niet tot het gewenste resultaat ge leid. Beide landen zijn daardoor waar schijnlijk van bepaalde illusies genezen, waardoor de grondslag voor een zakelijke samenwerking kan zijn gelegd. Groot-Brittannië verwacht dat de Vere nigde Staten zich bewust zullen tonen van een nieuwe verantwoordelijkheid in het Nabije Oosten, hun tweeslachtige politiek zullen opgeven en zich vooral niet achter de UNO zullen verschuilen. Vooral de Brit se conservatieven zijn fel gebeten op Amerika. MacMillan, die tijdens de oorlog jarenlang met Eisenhower heeft samenge werkt in Noord-Afrika, zal er zeker geen doekjes om winden. Eisenhower kan daar tegen aanvoeren dat het Brits-Amerikaanse bondgenootschap alleen niet meer vol doende is om de westelijke invloed te handhaven en dat meer rekening dan tot nu toe dient te worden gehouden met het Afro-Aziatische blok. ADVERTENTIE HUftftD WfM Wm BARTEL10RISSTR. HAARLEM IEL 13439 EERO BOLSTR. 48 ADAM TEL /17162 LEDEREN MOTORKLEDING Het is een voordeel in de omgang met de Amerikanen, dat MacMillan, een zaken man en geen diplomaat is, zoals Eden. Sommigen verwachten dat MacMillan de woordvoerder zal worden van al degenen in de Verenigde Staten die Eisenhowers politiek tegen Israel critiseren. In vele op zichten heeft Eisenhower MacMillan wel licht meer nodig dan omgekeerd. De zwak te van het Brits-Amerikaanse bondgenoot schap was, dat de twee mogendheden, die tezamen de grootste kracht in de vrije we reld vormen, niet in staat bleken tot eens gezind diplomatiek optreden. Amerika, ze ker ook beïnvloed door bepaalde commer ciële belangen en door anti-Britse gevoe lens als uitvloeisel van het eigen koloniale verleden, liet Groot-Brittannië vaak in de steek ten koste van de eenheid van het Westen. Een gezamenlijke benadering van het Egyptische- en Suezprobleem is het minste dat men in Londen verwacht van het samenzijn op Bermuda. De Bermuda-eilanden vormen een Brit se kolonie. In 1940 en 1941 kregen de Ver enigde Staten voor de tijd van 99 jaar eni ge gebieden van Bermuda in pacht voor het oprichten van militaire steunpunten. De groep omvat een 360 eilandjes, waar van een twintigtal is bewoond. De totale oppervlakte bedraagt nog geen 50 km2 en de bevolking telt een 37.000 zielen. Een derde ongeveer van de bevolking is van Europese afstamming, de rest zijn afstam melingen van Afrikaanse negers. WASHINGTON (UP) Volgens be trouwbare kringen in Washington heeft president Eisenhower op vriendelijke wijze gereageerd op de brief van dr. Drees waarin deze de Amerikaanse president verzocht zijn persoonlijke attentie te geven aan de luchtvaartonderhandelingen welke op dit moment aan de gang zijn in Wash ington. Noch de inhoud van de brief van dr. Drees noch die van de president zijn offi cieel bekendgemaakt, maar men vindt het in Washington veelbetekenend dat presi dent Eisenhower zich de moeite heeft ge geven dr. Drees te beantwoorden voor hij naar Bermuda vertrok. De brief zal, naar deze betrouwbare kringen verwachten, bij dragen tot een snellere oplossing en een succesvol einde van de onderhandelingen, maar men zegt dat het niet waarschijnlijk is dat president Eisenhower in details is getreden of bepaalde toezeggingen gedaan zou hebben. De man, die zich in dit gezelschap onderscheidt door een gewone flaphoed te dragen en enige woorden voor de microfoon te zeggen, is Janos Kadar, premier van Hongarije. Hij is aan het hoofd van een delegatie in Moskou aangekomen voor het voeren van be sprekingen. De indrukwekkende en in zekere zin ook bonte achtergrond wordt gevormd door (van links naar rechts) Zjoekov, Gromyko, Boelganin, Worosjilov, Kroesjtsjev en Soeslov. ALGIERS (Reuter) In de afgelopen 24 uur zijn in Algerije meer dan 100 op standelingen gedood, aldus is woensdag door de Franse autoriteiten meegedeeld. Drie Franse soldaten zijn in een hinder laag bij Orleansville gedood. In militaire kringen in Parijs is woens dag vernomen, dat de rebellenleider Ab- derrahman Abdel Hadi die bekend staat als de „generaal van de Sahara" weer gearresteerd is. Hadi, die de leider van alle opstande lingen in het centrum van Zuid-Algerije zou zijn, was op 26 februari in het Djebel Amour-gebergte aangehouden, maar hij wist toen weer te ontsnappen. Franse mi litairen, die jacht op hem maakten, heb ben hem enige dagen geleden in een grot aangetroffen, alt .is deze kringen. n Minister Staf heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat Nederland bin nenkort raketwerpers zal krijgen, waar mee zowel gewone als atoomprojecticlen kunnen worden afgevuurd. Onze vliegtuigen zullen worden ingericht voor het vervoer van atoomprojectielen. Dit zal geschieden in het kader van de ge allieerde tactische luchtmacht. Marine-experts nemen reeds proeven De Koningin en de Prins woonden woensdagmiddag in de A-kerk te Groningen de erepromotie bij van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Rechts op de foto de promovendus, links de Koningin, dr. Drees en de Prins. >oc<x»cc<^oaxaxococococ»3oc<>x<x»coocccccoocoocoocooc< X |3 VERWACHTING, medegedeeld door 8 het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: q Vannacht flinke opklaringen en q iets kouder. Morgen overdag weer toenemende bewolking met later kans op enige regen in hoofdzaak in het zuidwesten van het land en iets hogere tem- 'j peraturen dan vandaag. Matige 'i tot krachtige naar zuid krim- x pende wind. b 3 Volledige weerrapporten op pagina twee. O^^OOCXXJCOOO^OCOOOOOOOOOOOOOOCOOOOCOOCOOOCOOOOOCOSOOOOC DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Bloemencorso in bollenstreek Het corsocomité, dat ieder jaar het be kende bloemencorso in de bloembollen streek organiseert, heeft woensdagavond een vergadering gehouden en ondermeer gesproken over de datum, waarop het cor so door de dorpen Iiillegom, Lisse en Sas- senheim zal trekken. Vooralsnog wenst het corsocomité de datum van 27 april te handhaven. Zoals reeds bericht, verkeert het comité dit jaar in een moeilijke positie wat be treft de vaststelling van de datum, waar op de parade van bloemenwagens te zien zal zijn. Immers, het corso kan geen week vroeger worden gesteld, omdat op die dag Paaszaterdag het verkeer niet te ver werken zou zijn en omdat vele hotels reeds zijn volgeboekt, hetgeen van invloed is op het buitenlandse bezoek. Het corsocomité zal eind maart-begin april weer vergaderen en dan uiteindelijk beslissen of de corsodatum van 27 april moet worden gehandhaafd, of dat het cor so twee weken vroeger, op 13 april, moet worden gesteld. Dit laatste is niet waar schijnlijk, omdat dan vermoedelijk nog te weinig hyacinten beschikbaar zullen zijn. met geleide projectielen voor de onderzee- bootbestrüding. Het leek de minister niet mogelijk een gewapend volksverzet te koppelen aan de militaire verdediging. Een militaire com mandant is niet in staat de verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor zulk een gewapend volksverzet. Indien sprake is van een bezetting dan ligt de zaak natuurlijk anders. Het is evenwel beter niet aan de grote klok te hangen wat dan gaat ge beuren, aldus minister Staf. Wat de ontwikkeling van de weerbaar heidsgedachte in ons volk betreft, wil de regering geen strenge opdracht geven. Als er een particulier initiatief is dan kan de regering misschien helpen. De minister zou het wel toejuichen indien de weerbaar heidsgedachte sterker onder het volk ging leven dan thans het geval is. Nationale Reserve De minister verklaarde groot respect te hebben voor de Nationale Reserve. Het is evenwel zo dat haar militaire taak ten einde loopt. Er komen thans dienstplich tigen onder de wapenen die nog geen oor logsbestemming hebben en die voor deze taak kunnen worden aangewezen. De vrij willigers van de Nationale Reserve zullen echter belangrijk werk kunnen doen op andere gebieden. Hierover zal de Natio nale Reserve zich echter zelf moeten be raden. De minister zag geen heil in een nieuwe hoofdcursus om te voorzien in het gebrek aan officieren. Veel beter lijkt het hem om jongelieden via de M.T.S. op te leiden tot technisch officier. Het verloop onder de beroepsmilitairen is volgens de minister vooral een gevolg van de gespannen ar beidsmarkt. De salariëring der officieren achtte hij niet slecht. Een luitenant-kolonel verdient f 1350 per maand. Vooral de pensionering op betrekkelijk jonge leeftijd is zeer aan trekkelijk. Bij de replieken verklaarde mr. Sas sen (K.V.P.) dat vele leden der Kamer het op prijs zouden stellen het oordeel van de defensiecommissie te vernemen over de vraag of een permanente parlementaire controle op de militaire uitgaven nood zakelijk en gewenst wordt geoordeeld. De voorzitter zal dit verzoek aan de de fensiecommissie overbrengen. De begrotingen van Oorlog en van Ma rine werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met aantekening dat de com munistische fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. Woensdagmiddag omstreeks vijf uur is een 55-jarige wielrijdster op de Zijlweg in Haar lem door een personenauto aangereden. Met snijwonden en klachten over rugpijn is de vrouw ter verpleging in het Marinehospitaal te Overveen opgenomen. De vrouw reed op de Zijlweg in de richting Bloemendaal. Toen zij plotseling links afsloeg om naar haar woning te gaan, lette zij niet voldoende op het haar achteropkomende verkeer en werd aangereden. Een vijfjarige jongen is woensdagmiddag om half vier op die Kloppersingel in Haar lem van een bestelauto gevallen. Hierbij liep hij schaaf- en snijwonden op. Na in het zie kenhuis St. Joannes de Deo te zijn behan deld kon hij weer huiswaarts keren. Buiten medeweten van de bestuurder was de jon gen achterop de wagen geklommen. DJAKARTA (ANP) President Sukar no heeft donderdag verklaard vertegen woordigers van de verschillende eilanden van de Indonesische achipel te zullen doen opnemen in de door hem gewenste nationale raad, welke onder zijn eigen leiding zal staan. Dit is een concessie aan de opstan dige buitengewesten, die verlangden, dat deze raad zou worden omgezet in een Se naat, waarin alle gebieden van de uitge strekte arhcipel zouden zijn vertegenwoor digd. Aan een delegatie uit het rebellerende Oost-Indonesië, die door hem werd ont vangen, heeft hij medegedeeld van plan te zijn vertegenwoordigers van Java, Suma tra, Celebes, Borneo, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden in de raad te zul len opnemen. Dit werd bekendgemaakt door de woord voerder van de delegatie, Henk Rondonuwu tijdens een persconferentie na het onder houd met de president. Rondonuwu deelde voorts mede, dat de delegatie aan de president een toelichting had gegeven op de „proclamatie van 2 maart", waarbij onder leiding van luite nant-kolonel Ventje Samual in Oost-Indo- r.esië een militair bestuur werd ingesteld. Aan hèt verlangen van de bevolking van Oost-Indonesië, dat de raad voor tenmin ste zeventig percent uit vertegenwoordigers van de buitengewesten zou bestaan, schonk presient Sukarno grote aandacht, aldus de woordvoerder. Met betrekking tot de wens van de be volking, dat de betrekkingen tussen Sukar no en Hatta zouden woi'den hersteld, had de president medegedeeld Hatta te willen uitnodigen om op te treden als hoofd van een „nationale plan-raad". Hatta heeft echter dezer dagen het idee van een nationale raad en van een „natio nale plan-raad" verworpen, omdat volgens hem de bestaande crisis niet kan worden opgelost door het instellen van „super-or ganisaties", doch alleen door het hervinden van de politieke moraliteit en het verkrij gen van een leiderschap, bestaande uit eer lijke en gerespecteerde figuren. De conferentie van regionale troepen- PARIJS (Reuter) Het Franse com munistisch gezinde weekblad „France-Ob- servateur" verklaart, redenen te hebben om aan te nemen dat de (Franse) regering een nieuwe militaire actie tegen Egypte overweegt. Het kabinet heeft woensdag over de toestand in het Nabije Oosten gesproken, in het bijzonder over de be trekkingen tussen Israel en Egypte. Volgens „France-Observateur" zou „het voorwendsel (voor een nieuwe militaire actie) weer verschaft worden door een offensieve operatie van Israel, als Ben Goerion zou besluiten het gebied van Gaza en Sjarm El Sjeik met geweld te bezetten, om de vrije vaart in de Golf van Akaba te verzekeren". De Franse militaire bijdrage zou uitsluitend door de luchtmacht ge leverd worden en geen vlootoperaties om vatten. Franse militaire vliegers zouden zich reeds klaar maken voor vertrek naar Cyprus. Deze vliegers behoren meren deels tot de luchtmachteenheid die „in ok tober aan Israëlische zijde aan het eerste offensief tegen Gaza heeft deelgenomen", aldus het blad. De Franse regering zou Washington op de hoogte hebben gebracht van haar plan nen. „De Amerikaanse regering zou er fel op gereageerd hebben", zo besluit „France- Observateur". Minister J. M. A. H. Luns heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan dr. P. J. A. Idenburg, gewezen secretaris generaal van de Nederlands-Indonesische Unie, de versierselen uitgereikt behorende bij diens benoeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, bij bevordering. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in ja nuari 5238 (v.j. 5283). Het aantal levend geborenen bedroeg 18.918 (v.j. 18.929) en het aantal overledenen 7762 (v.j. 7619). Het aantal immigranten bedroeg 3550 (v.j. 4320) en het aantal emigranten 6362 (v.j. 5848). Op 1 februari 1957 bedroeg het aantal in woners van ons land 10.965.015. commandanten, welke in de afgelopen da gen in Djakarta is gehouden, is blijkens een communiqué tot de conclusie gekomen, dat de voornaamste taak, welke thans moet worden vervuld, is het handhaven van de volmaaktheid van het gezag der centrale re gering, en dat het daarom noodzakelijk is óe onkreukbaarheid van de strijdkrachten in het algemeen, en die van de landmacht in het bijzonder te vervolmaken, en aan dacht te schenken aan het verlangen van een groot deel van het Indonesische volk, dat Sukarno en Hatta gezamenlijk zullen deelnemen aan de pogingen tot herstel van de tegenwoordige crisis. De Indonesische kabinetsformateur Su- wirjo, voorzitter van de P.N.I., heeft woens dagavond een onderhoud gehad met de voormalige vice-president van Indonesië, dr. Mohammad Hatta. Het onderhoud, waarover na afloop geen verklaring werd bekendgemaakt duurde negentig minuten. Volgens het plan der werkzaamheden van de formateur, zal deze donderdag over leg plegen over de kabinetsformatie met de communistische partij en een aantal klei nere partijen. (Van onze correspondent in Bonn) De Amerikaanse generaal Norstad, op perbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten in Europa, heeft ter gelegenheid van zijn eerste officiële bezoek aan Bonn op een persconferentie verklaard, dat de land- en luchtstrijdkrachten van de NAVO in Europa kernwapens en mu nitie tot hun beschikking hebben. Zij zul len echter alleen worden gebruikt wan neer de NAVO-raad daarmee akkoord gaat. Norstad zei, dat het militaire onzin zou zijn als men de munitie voor de kern wapens van de Amerikaanse eenheden in Duitsland, 450 km bij deze eenheden van daan zou opslaan. De munitie kan in de kortst mogelijke tijd bij deze eenheden gebracht kan worden, zo zei hij. De verdediging van de NAVO-landen hangt voor een groot deel af van kern wapens, zo vervolgde Norstad. Daarom heeft hij met klem aanbevolen aan de NAVO-landen de middelen te verschaf fen om kernwapens te gebruiken. Voorts verklaarde Norstad te hopen, dat de terugtrekking van Britse troepen uit West-Duitsland geen ernstige nadelige in vloed op de defensie der andere NAVO- landen zal hebben. Hij liet zich prijzend uit over de West- duitse generaal Speidel, die kort geleden tot bevelhebber van de NAVO-land- strijdkrachten in Midden-Europa is be noemd. Hij vindt Speidel een bekwame generaal met wie hij gaarne samenwerkt. Lessing De grootste fout bij de opvoeding is wel, dat men de jeugd niet went aan zelf nadenken. Tijdens het bezoek van de Nederlandse parlementaire delegatie aan Suriname vierde het lid van de Eerste Kamer de heer H. J. de Dreu te Tamaredjo zijn verjaardag. Ter gelegenheid daarvan danste hij - zoals de foto toont - met een Indonesische schone een Javaanse dans, althans... hij probeerde het. De Brits-Amerikaanse besprekingen op Bermuda zijn vandaag begonnen. Men mag nauwelijks verwachten, dat die besprekin gen plaatsvinden in een zo zonnige poli tieke atmosfeer dat die in harmonie zou zijn met het natuurlijke klimaat van Ber muda. Maar we kunnen toch niet nalaten te hopen, dat de warme zon van die Atlan tische eilandengroep de laatste ijsresten in de Brits-Amerikaanse betrekkingen zal laten wegsmelten. Want de ontmoeting tussen Eisenhower en Dulles enerzijds, MacMillan en Selwyn Lloyd anderzijds, heeft in de allereerste plaats tot doel, de vroegere hartelijkheid van die betrekkingen te herstellen. Dat de wenselijkheid hiervan thans ook aan Ame rikaanse kant volledig wordt beseft, blijkt wel daaruit dat Eisenhower, die enige maanden geleden Eden zelfs niet in Washington wilde ontvangen, nu bereid is geweest, op Brits grondgebied de gast van de Britse regering te zijn. Daarmee wordt wel duidelijk een dikke streep onder de vertrouwenscrisis van november en decem ber 1956 gezet. Het zou trouwens op dit ogenblik in geen geval nodig zijn geweest voor de Engelsen, met de hoed in de hand bij Eisenhower te komen. Want uit de houding, die de Egyp tische regering heeft aangenomen van het moment af dat de laatste Israëlische troe pen haar gebied hebben verlaten, moet ook de Amerikanen wel duidelijk zijn gewor den dat er allerminst in zijn geslaagd, met hun vijandige houding jegens Enge land, Frankrijk en Israel de vriendschap van Egypte te kopen. Zij zullen er dan ook weinig voor voelen, nu nog eens op de gebeurtenissen van november terug te komen, maar aan een discussie over het Suezkanaal - waar het standpunt van Washington op het punt staat, aan de wer kelijkheid van Nasser's politiek te worden getoetst - zullen zij zich wel niet kunnen onttrekken. En men mag aannemen, dat MacMillan zal aandringen op een duide lijke uiteenzetting van de koers, welke Washington denkt te volgen om de morele verantwoordelijkheid voor de vrije vaart door het kanaal, die het in grote mate op zich heeft genomen, te laten gelden. Overigens is het Nabije Oosten geenszins het enige, en misschien zelfs niet het be langrijkste, onderwerp van de discussie op Bermuda. Van groot belang wordt onge twijfeld het gesprek over de militaire ver plichtingen van Engeland en over de wijze waarop het die onder de huidige politieke én economische omstandigheden kan na komen. Want in feite zal dat gesprek moe ten neerkomen op een opnieuw tegen elkaar afwegen van de machtsverhoudingen - en bijgevolg een eventueel opnieuw verdelen van de rollen - binnen het westelijke bond genootschap. Die machtsverhoudingen zijn op hun beurt weer voor een groot deel afhankelijk van de ontwikkeling der moderne wapen- produktie, hetgeen in het onderhavige ge val wil zeggen de ontwikkeling der pro- duktie van atoomwapens. De Engelsen streven ernaar, de andere westelijke lan den vooruit te zijn bij het verleggen van het zwaartepunt hunner militaire kracht van conventionele bewapening (en dus ook van manschappen) naar wapens waarvoor minder levende strijdkrachten nodig zijn, dus naar kernwapens en geleide projectie len. Duncan Sandys heet onlangs uit de V. S. te zijn teruggekeerd met de toezeg ging, dat Engeland Amerikaanse geleide projectielen met een draagwijdte van 2400 kilometer zal krijgen, hoewel de lading koppen daarvan op Britse bodem in Ame- rikaanse bewaring zouden blijven. Dit is 1 voor vele Engelsen, die hun land als de derde „atoommacht" ter wereld beschou wen, een oplossing die moeilijk met hun nationale trots te verenigen is. De ver onderstelling is dan ook gewettigd, dat MacMillan op Bermuda een woordje zal laten vallen over de mogelijkheid van eigen Britse produktie van atomaire ladingkoppen, waarmee de ietwat pijnlijke kwestie van een „atoomwedloop" tussen Engeland en Amerika zou zijn aangesneden. Daar tegenover staat, dat concrete toezeg gingen van grotere Amerikaanse steun bij de verdere ontwikkeling van de Britse plannen op het gebied van de kernenergie in 't algemeen, veel zouden kunnen bij dragen tot het volledig herstel van de Brits-Amerikaanse vriendschap. Bermuda komt, naar het zich laat aan zien, op een geschikt psychologisch moment voor het totstandbrengen van dat herstel. Vooral omdat de Amerikanen thans blijk baar minder volledig overtuigd zijn van de juistheid hunner Middellandse Zee-politiek dan zij enige maanden geleden waren, zo dat de herstelde vriendschap nu wellicht niet uitsluitend op de Amerikaanse opvat tingen zou behoeven te worden gebaseerd. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1