Bloemen tegen parate kennis Loopschool voor invaliden ondergaat uitbreiding A anmeldingsformulier Haarlems Dagblad Esperantisten tegen conclusies taalcongres „Arnhem-Europa" Haarlemse meisjes en Arnhemse jongens wonnen ieder op eigen front Nationaal Muziekkorps van Leger des Heils PRISMA Horlogerie HERMAN MULDER 't SILVER STOEPKE MAANDAG 25 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SUPRALUX NYLON PLASTICLAK Burgerlijke Stand C. M. M. Constandse 30 jaar tennislcraar Kappers aan de slag om landskampioenschap G. v. d. Aar winnaar van „De Kampioens" clubrit Uitslagen bedrijfsklaverjas- competitie „De Pompadours" speelden ten bate van „Unicum" G. J. Horn veertig jaar bij Haarlemse P.T.T. NIEUW! Datum aanwijzing: Herdenking M. A. de Ruyter in Marinehospitaal Het waterpoloprogramma Jaarverslag vereniging voor blindenzorg UIT STAD EN STREEK Een leuke avond zonder Car miggeit Viering Koninginnedag te Overveen Charles Trenet misschien naar Teisterbant Zaterdagavond hebben de Haarlemse Bloemmeisjes, voor het eerst voltallig, in de AVRO-studio te Hilversum de ongelijke strijd aangebonden tegen een tiental van een Arnhemse rubberfabriek, dat in de competitie van radiohersengymnastiek zich tot nu toe onder de matadors had ge schaard. Nu is een nederlaag in parate kennis van het genre „Noem eens een woord van twee lettergrepen, waarvan de eerste met een d en de tweede met een p begint" heel wat minder erg als je er maar aardig uitziet. Wat dat betreft moesten de Arnhemmers het veruit afleggen tegen de ambassadrices van de Bloemenstad in hun witte blouses rode overgooiers en witte kapjes, zoals spelleider Jan Boots met nadruk consta teerde. Dat was in elk geval éénnul voor Haarlems V.V.V., zoals de confrère van de heer Van Willige in Arnhem aan zijn luid- preker wel zal hebben geconstateerd. Het werd tweenul voor Haarlem toen de meisjes de wereldpremière van het dooi de heer Van Willige zijn naam kwam via de microfoon niet onverbasterd over geschreven en door Benedict Silberman ge toonzette lied van het Haarlemse Bloemen meisje aanhieven. De cornponst begeleidde zelf aan de vleugel, de Taptoe-unique- dirigent Van der Peijl stuwde het koor. Toen het „Op de Grote Markt te Haarlem klingelt ijl het Hollands lied" „Zó'n tekst", zeggen de kenners van het genre dan, met de duim omhoog verklonken was, was de score niet meer in normale doelcijfers uit te drukken. Dichter en com ponist omhelsden elkaar in gezamenlijke dankbaarheid jegens de auteurswet. Maar toen moest er toch werkelijk nog gehersengymnastiekt worden en dat was dan de pleister op de wonde voor Arnhem. Weliswaar diende ook toen nog met de ge duchte kracht van vrouwelijk raffinement ADVERTENTIE AL HET HOUT- EN IJZER- r V ,.V- WERK AAN UW WONING. MEUBELEN. MACHINES, RIJ WIELEN ETC. KUNT U MET EEN VLOEIBARE NYLON- LAAG AFDEKKEN DOOR TOEPASSING VAN VRAAGT UW WINKELIER Haarlem, 23 maart 1957 ONDERTROUWD. 23 maart: G. W. de Man en L. Katerberg; G. J. Evers en P. A. van Rosmalen; J. Dasbach en H. Havens-bergen. GEHUWD, 23 maart: D. de Nic en L. J. Vosshard; W. Groenewoud en M. Harder. BEVALLEN van een zoon. 21 maart: L. H. Vc'n der SluisBeekvelt: 22 maart: H. G. J. Nederkoorai—Grasman; 23 maart: C. W. M. StolvoortPol lé. BEVALLEN van een dochter. 22 maart: A. OttenDe Boer; A. A. P. de RuiterJacobs; 23 maart: A. H. NixVan Galen. OVERLEDEN. 21 maart: J. IC. van der Heijden, 1 d„ Gast huisvest; 22 maart: G. M. 'leut. 1 jaar. Kamperlaan: A. M. Tijssèling, j., Kinderlnnsvest; H. Hokkeling—Jansen, j„ Stationsplein: A. B. M. de VosWin- "biirg, 66 j„ Lange Molenstraat; J. Harten- rpBakker, 85 j„ Jansstraat. Haarlemse invasie in de AVRO-studio: In het midden Jan Boots en Benedict Silberman. worden afgerekend, want de Haarlemse achterhoede begreep niet zo spoedig, dat de rood-witte charmes niet tot voorzeggen verplichtten, hetgeen een terechtwijzing van niemand minder dan het hoofd van de Afdeling Gesproken Woord van de Al gemene Vereniging Radio Omroep, de heer Jan van Herpen, uitlokte. Al het gesouf- fleer gaf trouwens toch niets, omdat men zelfs met vereende krachten de melodie „Narcissus" niet kon herkennen en dat was een morele nederlaag van belang voor degenen die juist iedereen in de studio met een bloem van die naam hadden gesierd. Gelukkig wist men zich te revancheren door van het woord sport sprot en strop te maken en in een spontaan rennen naar de microfoon te demonstreren, dat men meer kaas had gegeten van de Trappelzak- boogie. Hoofdschuddend moest de voor zitter van Haarlems Bloei, wethouder D. J. A. Geluk, die er natuurlijk ook bij was, echter aanhoren, dat men de juiste beteke nis van de naam Scandinavië miste. Hij troostte zich evenwel spoedig met de ge dachte aan de Arnhemse V.V.V.-directeur, die aan zijn toestel(zie boven). Op de terugreis hebben de meisjes braaf de Engelse tekst van het Bloembed ge repeteerd met het oog op de komende goodwill-reis. De bevordering van het vreemdelingenverkeer is inderdaad een zaak, waar muziek in zit. De heer C. M. M. Constandse uit Heem stede, die binnenkort dertig jaar tennisles heeft' gegeven, heeft besloten zijn taak als tennislcraar neer te leggen en zich uit sluitend te wijten aan Éjn sportzaak. Der tig jaar geleden was het niet moeilijk leer lingen te krijgen, omdat er nog geen le raren waren. De belangstelling onder de jeugd om les te krijgen was groot en het aantal leraren breidde zich uit. De heer Constandse was van mening, dat het nood zakelijk was een diploma tennisspelleidcr in te stellen en op zijn initiatief ging de K.N.L.T.B. (tennisbond) daartoe in 1936 over. Hij gaf lessen aan kandidaten en tij dens de eerste cursus slaagden er van de zevenentwintig belanghebbenden twintig. In de loop der jaren is de belangstelling voor de tennissport in Haarlem en om geving toegenomen en het aantal clubs en banen uitgebreid. Ook heeft de heer Con standse zijn krachten gegeven aan de bond van tennisleraren, waarbij ook aan dacht is besteed aan sociale voorzieningen. Er zijn thans tachtig leraren lid. Voorts heeft de heer Constandse propa ganda gemaakt voor de tennissport door het houden van lezingen bij vele clubs. Het Nationaal Muziekkorps van het Le ger des Heils is om de prachtige instru menten, die het bezit, waarlijk te benijden. Maar niemand zal de muzikanten van dit korps dit misgunnen, omdat zij die instru menten verdienen. In de eerste plaats al om de wijze, waarop zij die bespelen. En ook om het idealistische doel van dit be spelen: het getuigen van een vast en blij geloof. Het Nationaal Muziekkorps heeft zon dagmiddag in het gebouw der Vrijzinnig hervormden aan de Jacobstraat te Haar lem onder leiding van de kapelmeester Bernard Verkaaik wederom een muzikaal getuigenis in deze zin gegeven met de uit voering van een aantal composities: mar sen, arrangementen, meditaties en selec ties van Legerliederen. Zij speelden deze met een knappe be heersing van de instrumentale techniek, zuiver en met bezielende klank, stuwende ritmiek of met bezonken uitdrukking. Wat de dirigent aan klankverhouding tussen de instrumentengroepen bereikte, viel zeer te loven. Ik denk hier bijvoorbeeld aan het sonore spel der althoorns, aan de fraaie klank van de trombones en de steungeven de ondergrond der tuba's. Tot welke pres taties de pistons in staat waren, kwam verrassend bij het heel mooi gespeelde fragment voor het pistonkoor in de medi tatie van Blomberg tot uiting. Van de muzikanten onderscheidde zich Bram Hop man met een virtuoos en muzikaal ver tolkte eufonium-solo. Het muziekkorps van het Leger des Heils van Haarlem-centrum liet zich op deze middag ter afwisseling ook horen. Het gaf onder aanvoering van Berend Schut een vlotte, goed genuanceerde vertolking van een selectie van Jakeway, waarbij men de enkele onzuivere intonaties wel op reke ning van een paar te revideren instrumen ten mag stellen. Door de mannen van het Nationale Korps werd ook verdienstelijk gezongen. En verder vertoonde deze mid dag, die geleid werd door brigadier H. La- huis, het vertrouwde beeld van gebed en samenzang door de aanwezigen met bege leiding van de korpsen. P. 7, w aam wijk Ongeveer 35 dames- en herenkappers en kapsters hebben zondagmiddag en -avond deelgenomen aan een kapconcours. georga niseerd door de artistieke sectie van de r.k. Kappersbond, afdeling Haarlem. Deze wed strijd. die in „Die Raeckse" werd gehouden, was bedoeld voor de tweede ronde om het landskampioenschap kappen van de r.k. bond. Kappers uit Amsterdam, Haarlem, Alkmaar. Den Haag en Hoorn hebben aan 't concours deelgenomen. Gestart werd met een verplichte wedstrijd in het kappen van heren, waarna de kapsels werden opgemaakt en de jury zich aan een critische beoordeling van het kanwerk zette. Nadat een wedstrijd in het kappen van da mes was gehouden, konden de kappers hun vaardigheid tonen in een vrije wedstrijd voor heren- en dameskappen. Er bestond voor het concours een grote belangstelling en de kap pers hebben tot laat in de avond met veel animo gewerkt. In deze tweede ronde kap pen heren werd eerste de heer Janmaat uit Amsterdam: tweede werd de heer J. C Uitenhout te Haarlem. In de vrije.ronde heren werd eerste de heer Heerkens uit Til burg; de heer L. van Wijk uit Haarlem werd tweede. De heer Hilkman werd eerste in de tweede ronde kappen dames; tweede werd mevrouw Lemmens uit Den Haag. Eerste in de vrije wedstrijd dameskappen werd de heer S. Hilkman uit Amsterdam; de heer K. Weedel uit Amsterdam werd tweede. De Haarlemse wielerclub „De Kampioen liet zondag een clubwedstrijd verrijden, wel ke werd gewonnen door Cees v. d. Aar. De winnaar legde de ongeveer zestig kilometer af in 1 uur, 29 minuten en 5 seconden. De uitslag luidde: 1. C. v. d. Aar. 2. Straver. 3. L. Vaars, 4. Van Weeren, 5. Bijster. 6. Van der Geest, 7. W. v. d. Aar. 8. Handgraaf, 9 Van Duin. 10. Koonings. Bij de C-klassers won Sminia vóór Van Egmond, Walters. Jansen, Van Tintelen, Van der Pol. Otle en Peters. Sminia noteerde over de ongeveer 25 kilometer een tijd van 47 mi nuten precies. Het bestuur van de afdeling Haarlem en omstreken van de Algemene Nederlandse Invalidenbond heeft voor het seizoen 1957- 1958 belangrijke plannen. Reeds enige jaren bestaat onder leiding van de afde ling een loopschoo] voor prothesedragers en voor personen met verlamde ledematen. Dit instituut moet als een beginfase gezien worden. In de toekomst moet naar een beter geoutilleerd opvangcentrum worden uitgezien om onder andere de vele ver keersslachtoffers aan de noodzakelijke oefcngelegenheid te helpen, zodat de gevol gen van het aa'n hen overkomen lichame lijk letsel zoveel mogelijk opgeheven kun nen worden. Het bestuur van de afdeling Haarlem van de A.N.I.B. heeft contact opgenomen met de provinciale revalidatie-arts J. G. van der Sluvs, de orthopedisch-chirurgen te Haarlem en de medische adviseurs van de Bond, teneinde te komen tot een opzet van een doeltreffende oefenschool te Haar lem. De oefeningen zullen staan onder de me dische leiding van de revalidatie-arts J. G. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te Rbenneren OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT pér week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Z« die zich met ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen van der Sluys en de technische leiding zal berusten bij de masseur Ferd. H. Wernik. De oefeningen zullen worden gehouden op een nader te bepalen centraal gelegen plaats in de gemeente Haarlem. Gedacht wordt ten minste twee maal per week oefenuren vast te stellen, zowel voor de mannelijke als vrouwelijke prothesedra gers en verkeersslachtoffers. Ook wordt een oefenuur voor kinderen overwogen. Afgezien van speciale en individuele oefeningen, voorgeschreven door de arts- revalidist of de orthopedisten of de behan delende chirurgen, zal ook geoefend moe ten worden in alle moeilijkheden, die dage lijks voorkomen. Buiten de behandelende masseurs en de bevoegde helpers zal ook nog de hulp in geroepen worden van een transportorgani satie. Zowel met de Haarlemse Zieken fondsen als de Gemeentelijke Geneeskun dige en Gezondheidsdienst is overleg ge pleegd. Teneinde tot een verantwoorde exploi tatie te komen zal contact opgenomen wor den met B. en W. van Haarlem. In afwach ting van het resultaat hiervan streeft hot bestuur ernaar, zo mogelijk in oktober 1957 met de „oefenschool" te beginnen. In de Haarlemse bedrijfsklaverjas-compe- titie waren de uitslagen in de afgelopen week als volgt: Hoofdklasse: PTT—SAC 126—116, DSH DKC 128—106. Figee—L. Coster 126-124. Eerste klasse A: SAC 2—DSH 2 122-120, Meer Zicht—Nederland 110-130, GEB 2— PTT 2 106—138. Eerste klasse B: PTT 4—Stork 2 126-130. Meer Zicht 2—Beijnes 98-128. DKC 2—PTT 3 124-128. Tweede klasse A: L. Coster 2CPTT 110- 148, HSM 2—Hout en Plants. 120-132, GEB 3— Figee 2 120-130. DKC 3—Union 122-104. Tweede klasse B: OW—Openb. Slachthuis 130-116, Nederland 2—Stork 3 128-128, Figee 3 —DKC 4 110-120. Derde klasse A: HAC—Haarlems Dagblad 130-120, OW 2—DKC 5 118-134, Nederland 3— VMB 2 120-120. Het cabaretensemble van de personeels vereniging Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland „De Pompadours" uit Bloe- mendaal is ook in Haarlem reeds voor ver scheidene verenigingen en instellingen op getreden, zodat het zich hier al enige be kendheid verworven heeft. Het is een groepje bestaande uit een tiental dames en heren, die zich in de manier van ac teren weinig van hun confrater-amateurs onderscheiden. De gunstige uitzonderings positie hebben deze Pompadours dan ook te danken aan het feit, dat zij over een medelid mogen beschikken, dat stellig niet van schrijftalenten is ontbloot. Vandaar, dat zij diverse schetsjes kunnen spelen en liedjes zingen, waarvan de teksten zich over het algemeen door een waarlijk frisse orginaliteit onderscheiden. Dit is dezer dagen weer in hotel „De Leeuwerik" in Haarlem gebleken, waar dit ensemble een cabaretavond verzorgde ten bate van het in Heemstede gevestigde her stellingsoord „Unicum". Een voorstelling, die ook door een aantal patiënten daarvan werd bijgewoond. Niet alle nummers van dit programma zijn uiteraard even goed geslaagd. Zo zou het schrappen van het enigszins flauwe schetsje „De heks van Krabbendijke" moeilijk als een groot ver lies beschouwd kunnen worden. Maar de geestig bedachte wisselwerking van de breiende dames en vergaderende heren in „Babbelen maar" bijvoorbeeld, zou zelfs bij het „grote" cabaret lang geen slecht figuur slaan; vooral wanneer men bedenkt dat gerenommeerde artiesten toch altijd meer uit een tekst kunnen halen dan ama teurs. En in dit uitgebreide programma wist ook de speler zich nog te onderschei den, die een alleraardigste parodie gaf op een concertpianist. Het propagandistische element van deze avond werd verzorgd door de heren J. Stork en PI. de Weijze, respectievelijk de propagandaleider van de stichting „Uni cum" en de organisator van deze avond. Voordat met het programma een begin werd gemaakt hielden zij een samenspraak. Uit de vragen en antwoorden werd het publiek met de doelstellingen van „Uni cum" op de hoogte gebracht. Na de pauze werd een kort dankwoord gesproken door de heer O. Horst, secretaris-penningmees- ter van de stichting, die bekend maakte dat deze avond voor „Unicum" honderd zeventig gulden had opgebracht. De heer G. J. Horn heeft zaterdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar werkzaam is bij de P.T.T. Heel wat vrienden en collega's hebben de jubilaris zaterdag thuis een be zoek gebracht en hem geschenken overhah- digd. De directeur van het postkantoor Haar- iem. de heer J. W. van Schaik, bood de jubi laris de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst aan, alsmede een geschenk in couvert. De heer A. H. M. Dankers memo reerde de prettige en accurate werkwijze van de jubilaris en bood hem tot slot van zijn toespraak enig gereedschap aan. De lieer Horn knutselt namelijk graag af en toe in zijn vrije tijd. Voorts voerden de voorzitter van het jubileumfonds, de heer P. Koomen en de voorzitter van de algemene bond van ambtenaren, de heer H. Meyer, het woord. Beide sprekers overhandigden de heer Horn enige bloemstukken. De jubilaris richtte tot slot een kort dank woord tot alle aanwezigen en dankte in het bijzonder de.hefer Koomen. De. heer Hom is de laatste jubilaris, die door de heer Koomen in zijn functie als voorzitter van 't jubileum fonds zal worden toegesproken. Met 1 april gaat hij namelijk met pensioen. Als herinne ring aan dit feit bood de jubilaris de schei dende voorzitter een klein geschenk aan. ADVERTENTIE lady calendar 'n moderne vinding thans f 97.50 ook in dameshorloges. PRISMA HORLOGES natuurlijk bij.... KAMPERVEST 51 - TEL. 21101 DE GEHELE COLLECTIE VERKRIJGBAAR BIJ: De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem - Telefoon 20049 Voor het front van de officieren, onder officieren en manschappen heeft de com mandant van het Marinehospitaal kolonel E. W. Creyghton, in de cantine van het hospitaal te Overveen, in een herdenkings rede het feit herdacht, dat het op 24 maart driehonderdvijftig jaar geleden was, dat de beroemde zeeheld, luitenant-admiraal Mi- chiel Adriaensz. de Ruyter te Vlissingen werd geboren. Het is thans ongeveer driehonderd jaar geleden, aldus kolonel Creyghton, dat voor de Republiek der Verenigde Nederlanden een periode aanving, waarin zij gedurende bijna een halve eeuw een voorname plaats zou innemen onder de grote machten van Europa. Deze plaats dankt zij naast de be kwaamheid van haar politieke leiders en de voortvarendheid en ondernemingslust harer kooplieden, vooral ook aan haar zee macht, bestaande uit een talrijke en be kwaam geleide koopvaardijvloot, be schermd door een machtige oorlogsvloot. De bevelhebbers van deze vloot - voor het merendeel voortgekomen uit de koop vaardij - bonden de strijd ter zee aan met vloten van machtige koninkrijken. Zij be haalden daarbij glorierijke overwinningen, die hoogtepunten vormen uit ons roemrijk verleden en er zullen in de toekomst nog vele dagen komen, zei de kolonel, die aan leiding zullen geven herdacht te worden. Kolonel Creyghton gaf vervolgens een overzicht van de vele roemruchte daden van de grote admiraal, die in tweeëntwintig grote en kleine zeegevechten meestal zege vierde en die in drie Engelse oorlogen de Britse en Franse eskaders en vloten be vocht, waarbij hij steeas de roem van de vlag, door Tromp bevestigd, wist te hand haven. De koningen van Denemarken en Spanje hebben aan Michiel Adriaensz. de Ruyter voor de hulp door de Republiek der Verenigde Nederlanden verleend, ver schillende adellijke titels verleend. De commandant eindigde zijn herden kingsrede met aan de officieren, onder officieren en manschappen van het Marine hospitaal de figuur van luitenant-admiraal Michiel Adriaenszoon de Ruyter als een lichtend voorbeeld van vaderlandsliefde, plichtsbetrachting en onwankelbare trquw te stellen. Deze grote vaderlander, die de belangen van de staat deed prevaleren boven zijn persoonlijke zorgen en belangen en die de Nederlandse vlag roemrijk over de wereldzeeën voerde, verdient het dat wij hem in ere houden en in dankbaarheid gedenken. „Kontribuu de la Sukceso de nia F.L.E. Kongreso" stond er met kolossale knal groene letters op een spandoek, dat het congrescomité ter gelegenheid van het ar- beidersesperantistcncongres, dat het afge lopen weekeinde in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem werd gehouden, had opgehan gen. Deze spreker wekte de ruim 150 aan wezigen op bij te dragen tot het welslagen van dit congres van de federatie van arbei dersesperantisten. Omstreeks half acht hield de voorzitter van de landelijke Bond van Arbeiderses perantisten een begroetingstoespraak. De voorzitter, de heer A. F. van Haren, onder streepte het belang van het verplichte on derwijs van esperanto op de lagere en mid delbare scholen. Spreker was van mening, dat nu op het ogenblik de bovennationale organen, zoals de Kolen en Staalgemeen schap en de Westeuropese Unie, in het brandpunt van de belangstelling staan en steeds meer getracht wordt van Europa een eenheid te maken, er toe moet wor den overgegaan het Esperanto in geheel Europa in te voeren. Dit zal leiden tot een vereenvoudiging van de vele problemen, die zich telkens weer bij dergelijke bespre kingen voordoen. Ook was de heer Van Haren het in hot geheel niet eens met de stelling, die tijdens het onlangs gehouden internationale taalcongres onder auspiciën van het comité „Arnhem-Europa" werd geponeerd: „twee voertalen in Europa voor de intellectuelen en een eenvoudige taal voor de eenvoudige man. Deze een voudige taal zou bijvoorbeeld het esperan to kunnen zijn. „De Bond van Arbeiders esperantisten zal zich daar nimmer voor lenen en zich tegen een dergelijke gedach te kanten", verzekerde de voorzitter be slist. Uit een vraaggesprek, dat wij met hem hadden, bleek dat dit idee, dat tijdens het internationale congres in Arnhem werd geopperd, ook niet veel kans tot ver wezenlijken zou hebben. „Europa zou hier bij worden onderverdeeld in eersle-rangs en tweedc-rangs mensen!" Dit strookt niet met de vredesgcdachte, die alle esperan tisten nastreven. Indien dit plan verwezen lijkt zou worden, zou er een golf van pro testen losbarsten". De voorzitter verklaar de wel voorshands de drie moderne talen op de iddelbare scholen gehandhaafd te willen zien naast het esperanto, maar op den duur zou moderne talenstudie nog Dinsdagavond, kwart over negen, zijn in het Sportfondsenbad in Haarlem, voor de competitie District Noordholland de volgende wedstrijden vastgesteld: heren derde klasse: DWT 2—DAW 2; Haarlem 2—DAW 3. Zater dag 30 maart zijn in het Sportfondsenbad tn Haarlem vastgesteld: Competitie kring Haar lem, dames tweede klasse: HPC 2DWT 5. Heren tweede klasse: DWT 3HVGB 3. Com petitie district Noordholland: heren derde klasse: DWT 2—DAW 3. Eerste klasse: HVGB 1Nereus 1. Competitie kring Haar lem: heren tweede klasse: Haarlem 3—NVA. slechts een liefhebberij moeten zijn. Een voordeel van het invoeren van het espe ranto zou zijn, flat voortaan geen geld meer zou behoeven te worden uitgetrokken voor tolken op internationale congressen, waar momenteel overwegend Engels de voertaal is. De vakbewegingen erkennen de mening van de heer Van Haren. Afgevaardigden van de katholieke en neutrale esperantisten-organisaties hielden eveneens een begroetingstoespraak. Voorts sprak de Hongaar Jozef Paar uit de Han- nie Schaftstraat in Haarlem enige woor den. In Hongarije had de heer Paar reeds esperanto geleerd, hetgeen hem in een vreemd land als Nederland zeer van pas is gekomen. Zondagmiddag werd één vgn de bestuur ders van de landelijke bond gehuldigd. De heer J. Pouli nam, na twintig jaar in func tie te zijn geweest, afscheid en ontving als dank voor de vele diensten, die hij in het belang van de verbreiding van het espe ranto heeft bewezen, een fotoboek van Nederland, waarvan de tekst in het espe ranto was gesteld. Zondagmiddag demonstreerde de Haar lemse Esperanto Kaartclub een specifiek esperanto-kaartspel. In de zaal, waar het congres werd ge houden, kon men tevens een fraaie ten toonstelling van boeken in het esperanto bewonderen. Hot volgende esperanto-con- gres zal in Aalsmeer plaats hebben. De afdeling Haarlem van de Vereniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland heeft in een beknopt jaarverslag over 1956 mededelingen gedaan van haar wei-kzaamheden in dat jaar. De heer D. W. de Byll Nachenius, oogarts, heeft het voor zittersschap van de afdeling op zich geno men. Mejuffrouw A. I. Cool was ook vorig jaar als secretaresse-penningmeesleresse werkzaam. Door bemiddeling van de afdeling werd brailleschrift geleerd. Aan diegenen, die het voor hun werk nodig hadden, werden brail lemachines uitgeleend. Deze machines wer den voorts beschikbaar gesteld aan hen, die zowel studie- als andere boeken in het braille-schrift overbrengen. De vereniging verschaft hen daarvoor speciaal papier. Tweeëndertig nieuwe brailleboeken wer den gezonden naar de Nederlandse blinden bibliotheek in Den Haag; ook werd het in binden van de boeken bekostigd. Twee blin den werden met hun studie voortgeholpen. Enige blinde dames kregen van de vereni ging geregeld opdracht voor het maken van breiwerken. Anderen kregen tegemoetko mingen voor de aankoop van brandstof en voor reiskosten. Met kerstmis ontvingen de blinden een ver- rassinig-in-nait'.ira. Voorts werd 'n blinde een veertiendaagse vakantie bezorgd. Een van de bestuursleden hield zich bezig met de dis tributie van de busjes van het Geleidehon denfonds. Hoewel de vereniging zich financieel kan bedruipen, is het wenselijk nieuwe leden te I winnen, aangezien vele leden reeds op hoge leeftijd zijn. 1 Nieuws in het kort Geen spreekuur. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, zal in plaats van vrijdag deze week donderdag spreekuur houden. Het spreekuur van de wethouder van Openbare Werken en Volks huisvesting, de heer W. F. Happé, gaat woensdag niet door. Voor jaarsver ga flering. De volkstuinders- vereniging „Ons Buiten" houdt dinsdagavond haar voorjaarsvergadering in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Oos terkwartier" aan de Zomervaart te Haarlem. Na behandeling van de agenda zal de heer Fcenstra een inleiding houden over bloemen teelt. Nieuwe brug. De nieuwe verkeersbrug over de Maas tussen Venlo en Blerick zal on 5 april voor het verkeer worden opengesteld. Door bemiddeling van een vriend werd mij dezer dagen een kaart toegevoerd voor een avond „met Carmiggelt", die zou wor den gegeven door de leerlingen van de HTS te Haarlem. De organisatie voor deze jeugdavond was in de stoere handen van het bestuur van de schoolclub, dat nochtans had verzuimd zich er van te vergewissen of het aantal uitge reikte kaarten ongeveer overeenstemde met dat van de beschikbare plaatsen. Nauwelijks waren wij gezeten of er ont stond een heftig gedrang aan de ingang. Zo als een haastig op een stoel gesprongen op perhoofd aan het rumoerige publiek, mede deelde, eiste een groot aantal leden van de schoolvereniging toegang op grond van hun lidmaatschapskaart. Om te bewijzen, dat dit geen ijdele praat was en kennelijk om aan hun verlangen kracht bij te zetten, werd door de wachten den de deur geramd en werd door de tot nu toe uitgestoten groep een poging tot door braak gedaan, die echter op een niet min der krachtige weerstand stuitte van de hon derden .bevoorrechten, die zich reeds bin nen de veste bevonden. Daarna hebben enkele leden van het be stuur hun toch reeds zo zware taak met een nieuwe verantwoordelijkheid beladen. Zij gingen systematisch het aantal bezoe kers tellen, zulks op last van-de brandweer, die in de letterlijke zin veilig achter de schermen bleef. Maar nauwelijks waren zij het getal 120 gepasseerd of de bent daar buiten stortte als een zondvloed de zaal binnen en verspreidde zich op en onder de tafeltjes en langs de wanden. Een aantal vleide zich op de grond voor het podium neer en namen daar de houding aan van Oosterse pascha's zonder harem. Intussen was het 9 uur geworden en toen meenden enkele commissarissen van wan orde het tijdstip gekomen, om te proberen of de geluidsinstallatie wel werkte. Het geen niet het geval bleek te zijn. Maar dat deerde niemand, want er was al geluid ge noeg. Ten slotte poseerde de voorzitter zich voor de geluidloze microfoon en deelde mede er behoefte aan te hebben, „om zijn onuitsprekelijke spijt uit te spreken" over het feit, dat door een nog niet opgelost mis verstand, de heer Carmiggelt niet was ver schenen en dat men dus beter deed, om naar huis te gaan. Deze wijze raad hebben wij dan ook zonder dralen opgevolgd. Maar het was toch een leuke avond, al was het dan een avondzonder Car miggelt. In haar dezer dagen gehouden bestuurs vergadering stelde de Oranje Vereniging Overveen voor de viering van het Konin- ginnefeest op 30 april te Overveen voorlo pig het volgende programma vast: 9 uur: Optocht van d^ schooljeugd van de lagere scholen met muziek naar het sportterrein aan de Vrijburghlaan. 9.30 u.: opening van de kinderspelen voor Over- veense scholieren van 6 tot en met 13 jaar; na afloop kinderspelen, om ongeveer 11 uur ido-demonstratis door sportacademie Nauwelaerts de Agé, en prijsuitreiking. 10 uur: gecostumeerde kleuteroptocht met muziek, van Joan Mauritsplein af; eind punt Koningin Wilhelminaschool Domp- vloedslaan, alwaar prijsuitreiking en pop penkastvoorstelling voor de kleuters in de school. 3 uur: zeepkistenrace voor Over- veense scholieren van 10-13 jaar aan de Céaralaan, prijsuitreiking. 89 uur: fak kel- en lampionoptocht met muziek, begin- en eindpunt Zandvoorterpad, via Juliana- kwartier. 9—12 uur: vrolijk programma met amusement en show en bal-champêtre op Dorpsplein (Bloemendaalseweg hoek Zijlweg). 9—9.45 uur: optreé n Tirolerka- pel „De Alpenjagers". 9.45- 10.05 uur: bal- champêtre. 10.0511 uur: optreden Boe- renkapel „De Hooischelf". 11-12 uur: bal- champêtre. De kansen dat de Franse zanger Charles Trenet, die zondagavond verhinderd was liet voorgenomen bezoek aan de sociëteit Teisterbant te brengen, tóch nog in Haar- lem zal komen, zijn niet ongunstig. De heer Trenet heeft namelijk besloten woensdag en donderdag als vakantiedagen in Amsterdam door te brengen. Op woens dag- of donderdagavond zal hij nu als hij de uitnodiging aanneemt Teisterbant bezoeken waar hij indertijd de tweede prijs won tijdens het Concours de Disque.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7