Westduitse minister van Economische Zaken wenst belastingverlaging Bewolkt met wat lichte regen Nieuwe fase in Duitse prijzenslag RODMT Radio geeft woensdag 77lc7lliêfrtrid Wereldnieuws Toch ió Aet zo J 2 Prospectus premielening Zuid-Holland „Geen gelijke kans voor textiel op Euromarkt" RAT en MUIS Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Rapport over een regeling van het volkskredietwezen Jaarvergadering Slavenburg Over premiers gesproken Van Gelder 12 dividend Geen akkoord in het Britse loonconflict bereikt Werkgevers bieden 5 arbeiders eisen 7l/z amda en het meesterwer Velsenaar reed op benzol en nog wat Laat verkeersdelinquenten de proceskosten betalen Grens tussen inkomsten en loonbelasting Examens Nog meer knoflook DINSDAG 26 MAART 1957 Met een uitvoerig: memorandum over de situatie op de Westduitse kapitaalmarkt is de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, een nieuwe fase van zijn strijd om de prijzen begonnen. In de afgelopen week heeft de voorzitter van het Westduitse Verbond der Industrie, de heer Berg, heftige kritiek doen horen op de eco nomische politiek van de minister. Erhard heeft nu de vinger gelegd op de zwakke plekken van de kapitaalmarkt en wenst naast de stabilisatie van de prijzen een al gemene verlaging van de Westduitse belas tingen en een vermindering van de eigen financiering in de industrie. Hij constateert, dat het aandeel van de particuliere besparingen in de Westduitse kapitaalsvorming tot nu toe slechts 20 per cent bedraagt en dat het dringend nodig is, dit te vergroten. De bevordering van het particuliere sparen, zo verklaart de minis ter, moet in de eerste plaats zijn prijspoli tiek dienen, welke op besliste wijze gekeerd is togen een verder stijgen van de prijzen. Inkrimping van de eigen financiering in de industrie vereist volgens de minister Het prospectus Is verschenen van de reeds aangekondigde uitgifte van f 20 mil joen 214 percent premie-obligaties (pre mielening 1957) in stukken van f 100 no minaal ten laste van de provincie Zuid- Holland. Koers van uitgifte is 100 percent. De lening heeft een looptijd van 40 jaar. De aflossing geschiedt als volgt: in de eerste 5 jaren zullen de aflossingen elk kwartaal, voor het eerst op 1 augustus 1957, plaatsvinden. In deze jaren wordt elk kwartaal een obligatie afgelost mt f 100.000, 1 obligatie met f 10.000 enzovoorts. Na 1 mei 1962 geschieden de aflossingen jaarlijks op 1 mei tot en met 1 mei 1997. In totaal worden 55 obligaties afgelost elk met f 100.000, 1 met f 75.000. 35 met f 50.000, 2 met f 25.000, 93 met f 10.000 enzovoorts. Elke obligatie wordt met ten minste f 125 aflosbaar gesteld. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De coupons zijn per 1 mei van elk jaar. De opbrengst der lening zal dienen tot dekking van de uitgaven voor uitvoering van provinciale werken, vooral het pro vinciale wegenplan, alsook voor terleen- verstrekking van gelden, onder andere voor de bouw van inrichtingen voor gees teszieken. Inschrijvingen op maandag 1 april bij een bankconsortium onder leiding van de Rotterdamsche Bank. Storting op 1 mei. Opneming van de lening in de prijscourant van de Effectenbeurs wordt aangevraagd. Van Vlissingen Katoen Op de jaarvergadering van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond is op een desbetreffende vraag medegedeeld, dat 80 percent van de omzet export is. Met klem werd er op gewezen dat bij de totstandkoming van een Gemeen schappelijke Europese Markt het gevaar dreigt, dat de vrijmaking van de Europese markt niet volledig zal zijn en met name voor textielartikelen een wellicht te lange overgangsperiode wordt gekozen, waarin aan Frankrijk een uitzonderingspositie wordt toegekend. Dit betekent, aldus werd van directiezijde opgemerkt, dat van een werkelijke gelijke kans voor de textielin dustrie in Europees verband voorlopig geen sprake kan zijn. ADVERTENTIE uitgeroeid met '-v. HILVERSUM I. 402 m 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtelub. 8.50 V. d. vrouw. 19.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 10.45 I- em. 11.30 Gevar.progr. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Promenade-ork. 13.50 Medische kron. 14.00 Platen. 14.30 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.25 Die Schöpfumg, oratorium (2e deel). 17.10 Pianoduo. 17.25 Lichte muz. 17.50 RegerLngsuitz. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 13.40 Act. 18.50 Pianospel. 19.00 V. d. jeugd. 18.10 Toespraak. 19.25 VARA-Varia. 19.30 V. d. jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 Ritm. strijkork. 20.45 De beslissing, hoorsp. 21.45 Pianorecital. 22.20 Tussen mens,en nevelvlek, caua. 22.35 Jazzmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM H, 298 m 7.00 Niauws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Platen. 9.00 V. d. zieken. 9.25 Waar voor uw geld. 9.30 Platen. 9.35 Lichte muz. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 De bevrijder, hoorsp. 12.25 Pla ten. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pla ten. 12.37 Muzikale middagpauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Meti-o- pole ork. 13.50 Platen. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Platen. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursber. 17.45 Platen. 18.00 Vrouwenkoor. 13.20 Viool en piano. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Platen. 20.20 Kamerork. 21.15 Lijdensmeditatie. 21.45 Kamermuziek. 22.10 Filmbeschouwing. 22.20 Lichte muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitslagen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (KRO en AVRO) 17.00 V. d. kind. 20.00 Televizier. 20.10— 22.00 De wenende Madonna, TV-9pel. BRUSSEL, 324 m 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Platen. 14.10 en 14.15 Platen. 15.00 Koorzang. 15.30 Platen. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Idem. 13.30 Jazzmuz. 19.30 Nieuws. 20.00 Gevar.progr. 22.00 Nieuws. 22.10 Volksmuz. 22.55 Nieuws. ontsluiting van de aandelenmarkt ter ver krijging van de nodige investeringsmidde len. Om deze markt liquider te maken streeft Erhard naar een opheffing van de dubbele belastingheffing op aandelen. Hij bepleit een sterkere plaatsing van aande len en van aandelen in beleggingsfondsen op de kapitaalmarkt, waarvan hij ook een belangrijk sociaal-politiek effect verwacht, namelijk oi-ganische deelneming van bre dere kringen der bevolking aan het parti culiere produktieve kapitaal en in de op brengst ervan. IJzeren Gordijnpolitiek De Roemeense staatsbank zal voortaan onder de directe leiding staan van de Roemeense mi nisterraad, aldus radio-Boekarest. Als motief werd aangevoerd, dat aldus de monetaire poli tiek van de bank vergemakkelijkt wordt De Westduitse invoerpolitiek De strijd, die door de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard gevoerd wordt om de prijzen stabiel te houden, heeft tijdens ae weekwisseling de steun gekregen van het op omvangrijke wijze vrijgelaten worden van in voer. In totaal heeft de Westduitse invocrcom- missie invoer vrijgelaten tot een bedrag van meer dan 81 miljoen mark. welke uit bijna alle landen zal mogen geschieden. (DPA). Scheepswerf voor supertankers Te Livorno is begonnen met de bouw van een scheepswerf, welke vrijwel uitsluitend gebruikt zal worden voor de bouw van super-tanksclie- Den tot 120.000 dwt. Het zal de enige werf van deze aard in Italië zijn. De werf zal tegen augus tus 1058 in volle produktie zijn. Zij is eigendom van de Conditioned Power Company, vertegen woordigster in Italië voor zee- en luchtvaart dieselmotoren der General Motors Corporation. (Reuter). Sahara-olie naar Europa Vanaf het volgende jaar zal de olie uit de Sa hara naar Europa kunnen worden gezonden. De werkzaamheden tot verbreding van de spoorweg van Touggourt naar Biskra, die het mogelijk zullen maken, dat de produktie van de bronnen van Hassi Messaoud met tankwaongs naar de Middellandse Zee gebracht wordt, zijn reeds be gonnen en zullen op 31 maart 1958 gereed zijn. (AFP). Devaluatievoorstel De door de samenwerkende boerenorganisaties van Denemarken gegeven aanbeveling om. ter wille van de agrarische export de Deense kroon te devalueren, is in verschillende politieke krin gen ongunstig ontvangen. (UP) De S.A.S.-pooIvluchten De Scandinavische luchtvaartmaatschappij (S.A.S.) heeft meer dan 600 passagiers vervoera via de route over de geografische Noordpool naar Tokio sinds het in gebruik stellen van de tweemaal in de week uitgevoerde dienst naar Tokio op 24 februari, een maand geleden. Men verwacht, dat het passagiersverkeer tussen Ja pan en Europa v.v. door de nieuwe liin in de komende zomermaanden aanzienlijk zal toene men. (ANP). Noorse groentcnimport De regering van Noorwegen heeft de import van groenten uit Nederland en de andere OEES- landen voorlopig belangrijk verruimd. Voor een aantal groentesoorten is een vrije invoer in Noorwegen toegestaan tot een bepaalde datum. Spinazie mag vrij in Noorwegen worden inge voerd tot 1 mei. Voor tomaten geldt o.a. als einddatum 15 mei. TortugalBenelux Portugal en de Benelux-landen hebben te Lis sabon hun eerste handelsverdrag op het ministe rie van Buitenlandse Zaken ondertekend De mi nister van Buitenlandse Zaken Paulo Cunha te kende voor zijn land. De Belgische ambassadeur baron Ruzettè tekende uit naam van de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie en gezant T. Elink Schuurman voor Nederland. Soepeler aflossing De Amerikaanse senaat heeft een voorstel van president Eisenhower goedgekeurd, strekkende tot het verlenen van uitstel van aflossing voor zeven jaartermijnen van de in 1945 aan Engeland verstrekte lening tot het jaar 2001. Het voorstel moet nu nog door het huis van afgevaardigden worden goedgekeurd. Een jaartermijn bedraagt 134,4 miljoen dollar. De economische gevolgen van de recente gebeurtenissen in het Nabije Oosten maken het Engeland op het ogenblik moeilijk de aflossing te betalen. Poolse kolen voor West-Europa In een te Genève gehouden bijeenkomst van de kolencommissie dor economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft Po len zich bereid verklaard te helpen het kolen- tekort. van West-Europa te dekken om nis tegen prestatie kapitaalinvesteringen uit Wcst-Duits- land en Frankrijk te ontvangen. De investerin gen moeten dienen tot uitbreiding van de pro- duktiecaoaciteit der mijnen in Boven-Silezië en tot verdere ontsluiting van de kolenreserves in dit gebied. Vraclitdienst EilathO.-Afrika Volgens de Israëlische radio heeft een woord voerder van het Israëlische ministerie van Han del cn Nijverheid bekend gemaakt, dat in juni een vrachtdienst tussen Eilath en Oost-Afrika zal worden geopend. Kwatta acht percent De raad van commissarissen en de raad van bestuur van de n.v. „Kwatta" te Breda hebben besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen uit. de winst uit te keren een dividend van acht percent over het boekjaar 1956. N.V. Kemo Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Kemo Corset.fabriek te Amsterdam heeft de directie, op een vraag van aandeelhouders, medegedeeld, dat voor de naaste toekomst geen plannen bestaan voor gro te uitbreidingen. Wel zullen vernieuwingen en kleine uitbreidingen noodzakelijk blijven, om het bedrijf aan de eisen des tijds te kunnen aan passen. Het R. K. Centrum voor Staatkundige Vorming heeft een rapport uitgegeven waarin wordt gepleit voor een wettelijke regeling, waarin het gehele volkskrediet wezen wordt betrokken. De commissie, die dit rapport heeft sa mengesteld meent, dat 'n vergunningenstel sel moet worden ingevoerd voor alle vormen van volkskrediet. Zij acht het aanvaard baar, dat een bedrag wordt vastgesteld waarboven de kredietverlening niet meer aan het vergunningstelsel is onderwor pen. Gedacht wordt aan een grens van 3000 gulden. Alle transacties dienen in een schriftelijke overeenkomst te worden vast gelegd. Verboden zou moeten worden met minderjarigen krediettransacties aan te gaan en bij gehuwden zou de handtekening moeten worden geëist van zowel de man als de vrouw. Het colportagesysteem zou drastisch moeten worden gereglementeerd. Als sluitstuk zouden de nodige sancties in de wet moeten worden opgenomen, aldus het rapport. De commissie is van mening, dat in ons land plaats is zowel voor particuliere als voor overheidskredietbanken. Deze laatste zouden behalve zogenaamde noodkredie- ten ook koopkredietcn kunnen verstrekken en wel op basis van gelijke concurrentie voorwaarden, met dien verstande dat de kredietprijs gebaseerd moet zijn op de wer kelijke kosten. In de jaarvergadering van de N.V. Sla- venburg's Bank te.Rotterdam werden de jaarstukken goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 percent. Wat er gedaan moet worden om verkrapping van de geldmarkt tegen te gaan is niet eenvoudig te zeggen, aldus de heer T. Slavenburg. De spreker is voor wat Nederland betreft voor 1957 niet verschrikkelijk optimistisch. De stijgende onkosten, speciaal voor de Nederlandse handel (stijging salarissen, algemene onkos ten, sociale lasten, opslag- en expeditiekos- ten en hogere rente) kunnen door vele han delaren niet meer bestreden worden uit de ingekrompen winstmarges. Wanneer wij onze concurrentie-mogelijkheden tegenover het buitenland enigermate verliezen, kan dat in het algemeen voor 1957 nadelige ge volgen hebben. Van Slavenburg's Bank kan volgens de directie gezegd worden, dat zij haar risico's in het buitenland alle afdekt. Volgens de heer Slavenburg is het nog de vraag of, als het pond sterling mocht devalueren, de gul den zich ditmaal daarbij zal aansluiten. Hij gelooft dat de gulden in het algemeen te laag is gewaardeerd in de internationale handel en kan de bestedingsbeperking, of schoon die enigszins begrijpelijk is, toch niet anders zien dan in deflatoire zin. ADVERTENTIE Mac Millan - in Engeland de premier. Mc Millan - in Nederland de premier on der de pindakaasmerken Beter van samenstelling, lekkerder van smaak, voed zaam en gezond! Aan de op 25 april te houden algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. Kon. Papierfabrieken Van Gelder Zonen zal worden voorgesteld het dividend over 1956, zowel op de preferente, als op de gewone aandeen, vast te stellen op 12n/o, waarvan 10% in gewone aandelen (v.j. 12%). De mogelijkheid zal worden geopend om het stockdividend desgewenst te verkrijgen in de vorm van een certificaat van ge woon aandeel van 100.nominaal, uit gegeven door het Hollands Administratie kantoor n.v. De aanmaak- en zegelkosten van de certificaten zullen tot een nog nader aan te kondigen datum niet ten laste van aanvragers komen. (Van onze correspondent in Londen) Ondanks het aanvankelijke optimisme dat spoedig overeenstemming in het Britse scheepsbouwconflict zou worden bereikt, zijn de werkgevers en de vertegenwoor digers der vakbonden na gisteren de gehele dag te hebben geconfereerd on- verrichterzake uiteen gegaan. De onder nemersfederatie heeft een loonsverhoging aangeboden van vijf percent, maar de bon den, die oorspronkelijk tien percent hebben geëist, verlangen tenminste 7 1/2 percent Het bedrijf is, volgens de arbeiders, nog bloeiender dan vorig jaar, zodat zij menen recht te kunnen laten gelden op hetzelfde percentage dat zij toen ontvingen. Tijdens het overleg werd op vrijwel alle andere punten overeenstemming bereikt. Van werkgeverszijde was verlangd dat, na de komende loonsverhoging, de lonen een jaar lang onveranderd zouden blijven. De bonden gingen hiermede akkoord, maar eisen daartegenover het hogere bedrag Blijkbaar zijn de bonden het ook eens met het werkgeversvoorslel om verouderde ar- beidsbepalingen af te schaffen. Ondersoek en arbitrage Door de tegenslag in de onderhande lingen in de scheepsbouw, dreigt ook de oplossing van het. conflict in de metaal industrie vertraagd te worden. De regering heeft besloten een commissie van onder zoek en arbitrage te benoemen, een onaf hankelijk orgaan dat beide partijen in het scheepsbouwconflict zal horen en aanbe velingen zal doen. De minister van Arbeid heeft de vakbonden verzocht de staking op te heffen. Hierover zal vandaag worden beslist. In scheepsbouw- en metaalbedrij ven hebben meer dan een miljoen man de arbeid neergelegd. De staking in de aan gewezen fabrieken is vrijwel volledig. Er hebben zich hier en daar incidenten voor gedaan tussen werkwilligen en stakers. (Reuter) De „Queen Elizabeth" is maandagavond in Southampton voor anker gegaan. Het meren verliep zonder moei lijkheden, hoewel de gewoonlijk hiervppr bestemde arbeiders weigerden dit werk te doen. Het front van een kleine, nu bij de kenis zijn. Doordat er veel bewolking blijft noordkust van Schotland gelegen depres sie, trok de laatste 24 uur langzaam over de Britse eilanden naar het oosten. In de nanacht bereikte de frontbewolking Neder land. Voordien waren er langdurige op klaringen met het gevolg, dat de nacht kouder was dan voorheen. o tal van plaatsen werden minimum temperaturen van 4 of 5 graden gemeten. Alleen in het uiterste westen van het land kwam het kwik niet beneden 7 of 8 graden. Op de westelijke oceaanhelft bevindt zich een gecompliceerd depressiesysteem, dat zich slechts langzaam in oostelijke richting verplaatst en daarom de eerstko mende dagen het weer in ons land nog niet kan beïnvloeden. front kan hier en daar nog wat regen val len, maar de neerslag zal van weinig bete- zal de komende nacht minder koud wor den dan de voorgaande. WEERRAPrORTEN 27 maart Zon op 6.29 uur, onder 19.07 uur. Maan op 4.39 uur, onder 15.21 uur. Maanstanden 31 maart 10.19 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 maart Hoog water: 0.25 en 13.00 uur. Laag water: 8.01 en 20.50 uur. Woensdag 27 maart Hoog water: 1.35 en 14.00 uur. Laag water: 9.11 en 21.48 uur. Temperaturen: buiten w land maxima van giste C 2 p ren. Binnenland: heden ■d'jü O. t p 7 uur. Neerslag: laatste .sS P CU C 24 uur 5 p-S Stockholm geheel bew. zzo 3 0 Oslo ij zei windst. 0,3 Kopenhagen mist zo 4 0,5 Aberdeen nevel z 10 0 Dublin geheel bew. wnw 13 4 Londen regen zzo 12 1 Amsterdam geheel bew. zo 12 0 Brussel geheel bew. z 14 0 Parijs nevel zzw 16 0 Bordeaux zwaar bew. w 12 5 Grenoble onbewolkt windst. 18 0 Nice half bew. nnw 16 0 Berlijn nevel O 16 1 Frankfort mist O 13 0,1 München nevel windst. 12 0 Zürich mist ono 14 0 Genève onbewolkt windst. 15 0 Locarno regen windst. 18 4 Wenen zwaar bew. zzo 15 0 Innsbruck nevel nw 15 0 Rome nevel windst. 14 17 Mallorca licht bew. windst. 20 0 Den Helder zwaar bew. zzo 8 0,1 Ypenburg geheel bew. zo 8 0 Vlissingen lichte regen z 8 0,1 Eelde dichte mist zo 4 0 De Bilt zwaar bew. zo 6 0,1 Twente licht bew. ozo 4 0 Eindhoven zwaar bew. zo 6 0 Vlv. Z.-Limb. licht bew. zo 8 0,1 25. Nadat de grote detective het spoor van Joris' auto enige tijd nauwkeurig had be studeerd, maakte hij een heel scherpzin nige gevolgtrekking. „Aan de afdruk van deze sporens kan ik zien, dat Joris met grote vaart is weggereden", zei hij. „We hebben hem zelf zien wegrijden", merkte Panda ongeduldig op, „dus je had heus die sporen niet nodig, om dat te weten". „Stil!", riep Pat O'Nzel, „je onderbreekt mijn ge- dachtens met je kletspratens! Waar was ik ook weer?O ja, hard tveggereden, hetgeen er op kan wijzen, dat hij zich uit de voetens wilde maken. Dit doet verden- kingens tegen hem rijzen, want wie zich uit de voetens maakt, heeft meestal iets gestolen. Wat heeft hij gestolen? Iets, dat nu weg is. Wat is weg? Plet schilderij! Dus heeft Joris het schil derij gestolen!" Het was werkelijk een meesterlijk staaltje van deduceren en com bineren, om de diefstal van een schilderij uit autosporen af te leiden, maar helaas had Panda geen gevoel voor die dingen. „Dat heb ik al veel eerder gezegd!", riep hij, weghollend. „Laten we nu eindelijk eens opschieten en achter Joris aangaan, want hij wil vast mijn schilderij verko pen!" Dit was ook heel juist geredeneerd. Joris stapte op dat ogenblik juist uit zijn auto en ging fluitend een museum binnen. „Een meesterwerkje, dat een miljoentje waard is, behoort geen persoonlijk bezit te zijn", mompelde hij. „Het werk behoort in het museum thuis en het miljoentje in mijn beurs". Zondagsrijverbod Op zondag 9 december reed een bewoner uit Velsen in de Grote Houtstraat te Haar lem in zijn auto zonder in het bezit te zijn van een ontheffing van het zondagsrijver bod. Hij werd aangehouden door een hoofdagent van politie en antwoordde op diens vraag of hij een vergunning kon to nen: „Ik rij uitsluitend op benzol". Uit de behandeling van de zaak tegen de Velsenaar, die zich maandagmiddag voor de economische politierechter te Haarlem te verantwoorden had wegens overtreding van de aardoliebeschikking 1956, bleek dat volgens het gerechtelijk laboratorium van het departement van Justitie 75 percent van de vloeistof bestond uit benzol en bijna 25 percent uit gasolie. Daar in het aardolie- distributiebesluit vermeld staat, dat ge bruik van gasolie verboden is, had de offi cier van Justitie de autobestuurder ver volgd. De Velsenaar was van mening, dat het onderzoek niet juist was geweest. Volgens hem moet de vloeistof uit bijna 100 per cent benzol hebben bestaan; hij had eerst zijn tank leeggemaakt en daarna was er twintig liter pure benzol ingegooid. De officier van Justitie hield zich aan het rapport van het laboratorium; het is mogelijk, dat de tank niet leeg was toen zij met benzol gevuld werd. Hij eiste een boete van f 75, subsidiair 15 dagen hech tenis. Op verzoek van verdachte werd de be handeling van de zaak geschorst om een medewerker van het laboratorium als ge tuige op te roepen. Suggestie uit Eerste Kamer: In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Justitie wordt gevraagd of minister Samkalden be reid is preventieve maatregelen op ver keersgebied zo krachtig mogelijk te bevor deren, waarbij gedacht wordt aan het be vorderen van verkeersbeschaving, het on derwerpen van motorrijtuigen aan her haalde keuringen, een strenger optreden van de politie tegen verkeersfouten ook al veroorzaken deze geen ongelukken en het vaststellen van maximumsnelheden voor bebouwde kommen en voor de buiten wegen. Men vroeg voorts een wettelijk voorschrift, dat de op het gebied van het rijonderwijs veelvuldig voorkomende beun hazerij onmogelijk maakt. Daar de opsporing en de berechting van de talrijke verkeersdelinquenten voor de staat zeer duur zijn, achtte men het rede lijk en nuttig, mede ter voorkoming van verkeersdelicten, deze financiële last al thans gedeeltelijk door de overtreders dei- verkeersregels te laten dragen. Aan de rechter zal de bevoegdheid moeten worden gegeven om de verkeersdelinquenten tot betaling van een gedeelte van de door de staat ter zake gemaakte kosten te veroor delen op analoge wijze als in burgerlijke gedingen het geval is. Énige'lèdëri vroegen, of het alsnog niet mogelijk is een regeling voor të bereiden waarbij overtreders van verkeersregels ver plicht worden gesteld zich te onderwer pen aan een bloedproef. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarbij met ingang van 1957 een verhoging wordt voorgesteld van de loon- en inkomensgrens welke mede beslissend is voor de vraag of aan hen, van wier loon reeds loonbelasting wordt inge houden, nog een aanslag in de inkomsten belasting moet worden opgelegd. Deze ver hoging sluit aan bij de verhoging van de loongrens voor de sociale verzekeringen van f 6000—f 6900. Een overeenkomstige wijziging wordt voorgesteld voor de loongrens waarbene- den met verwervingskosten, persoonlijke verplichtingen, buitengewone lasten en af trekbare giften in de regel reeds rekening wordt gehouden bij de heffing van de loonbelasting. FRANKRIJK SCHAFT EXTRA HEFFING OP BUITENLANDSE LECTUUR AF De Franse regering heeft de belasting van vijftien percent, die wordt geheven op ingevoerde nieuwsbladen en boeken, inge trokken. Deze belasting vormde een onder deel van de algemene heffing van vijftien percent op alle goederen, die in Frankrijk vrij van contingentering worden ingevoerd. Gebleken is, dat de heffing van deze be lasting op nieuwsbladen en boeken in strijd is met de aanbevelingen van de UNESCO. „Zuivering". Volgens te Belgrado ontvan gen berichten worden er weer op grote schaal mensen uit „bourgeoiskringen" en „onbetrouwbare elementen" uit So fia gewezen. Sommigen zouden slechts vier uur de lijd hebben gekregen om de stad te verlaten. Het is niet bekend wat hun bestemming is. Opruiming. In Zuidwest-Afrika moeten negenhonderd zebra's worden geschoten wegens de grote schade, die zij de boe ren berokkenen. Men schat het totaal aantal in dit gebied levende zebra's op elfduizend. Drastisch. Volgens het persbureau PAP wordt het bestuursapparaat van de Poolse communistische partij drastisch gereorganiseerd. Het aantal employé's van het partijcomité te Warschau bij voorbeeld is van 467 tot 85 verminderd. Alleen technici en specialisten worden gehandhaafd. Achteruit. De gezondheidstoestand van de' 84-jarige Franse politicus Edouard Her- riot gaat snel achteruit, aldus hebben drie artsen te Lyon verklaard. Herriot wordt in een ziekenhuis te Lyon ver pleegd. Veroordeeld. De officier van de Britse luchtmacht, Raymond Kenyon, is in Nicosia veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en ontslag uit militaire dienst. Hij is ervan beschuldigd dat hij zijn straalbommenwerper met opzet on klaar heeft gemaakt om niet deel be hoeven te nemen aan de Brits-Franse actie tegen Egypte. Verraad. Een officier van de contra-spio nagedienst van het Westduitse minis terie van Defensie, kapitein Karl Gra- fen, is gearresteerd op verdenking van het verraden van geheimen. Streng. Blanke en niet-blanke Zuidafri- kaanse studenten hebben te Port Eliza beth jn een gemeenschappelijke ver klaring het wetsontwerp van de re gering gecritiseerd, dat minister Ver woerd van Naturellen Zaken machtigt colleges te laten geven, welke alleen voor naturellen zijn bestemd. De stu denten geven uiting aan hun strengste afkeuring van de aanval der regering op de Zuidafrikaan.se universiteiten. Gelijk. Het Westduitse federale hof voor Arbeidszaken heeft bepaald, dat vrou wen gelijke betaling als mannen moe ten krijgen, indien zij hetzelfde werk doen. De uitspraak is gebaseerd op het beginsel van gelijke rechten voor man nen en vrouwen, dat in de grondwet is neergelegd. Ongebruikt. Een ongebruikte postzegel van de serie, die in 1847 door Mauritius is uitgegeven, heeft op een postzegelvei ling te Londen 4.500 pond sterling (on geveer 49.000 gulden) opgebracht. Deze zegel is een van de twee ongebruikte uit deze serie. Protest. De Franse rechtsgeleerde René Capitant heeft verklaard dat hij zijn colleges aan de universiteit te Parijs zal stopzetten uit protest tegen de omstan digheden waaronder een vroegere leer ling van hem, de mohammedaanse ju rist Ali Boemendjel zich in een ge vangenis te Algiers van het leven heeft beroofd. Ondergronds. In Madrid zijn pamfletten .verspreid,Waar,in de Spanjaarden wor den opgeroepen, niet deel te nemen aan de feestelijkheden ter herdenking van de overwinning van de rechtsen onder Franco in de burgeroorlog. Ook wordt een beroep op de bevolking gedaan, de openbare transportmiddelen die dag te boycotten en geen dagbladen te kopen. Naar verluidt wordt deze actie gesteund door linkse groepen van de ondergrond se oppositie. Akkoord. Krachtens een Pools-Russisch repatriëringsakkoord, dat in Moskou is gesloten, zullen Polen, die in het Rode leger dienen of in Russische gevange nissen zitten, vrijgelaten en teruggezon den worden. Bloedwraak. Bij een hevig vuurgevecht in een voorstad van Palermo op Sicilië zijn maandagavond twee personen ge dood en vier ernstig gewond. De schiet partij zou een gevolg van bloedwraak zijn geweest. LEIDEN: Semi-artsexnmen: P K. v. d. Ent Braat, Midctelharnis: W. G. H. A. Hessel- mann, Den Haag: H. M. Hogerzeil, Leiden; P. C. van Remund't, Leiden; Tan Hassan, Den Haag; C. N. de Leeuw, Den Haag. Arts examen: mevrouw A. J. HubrechtTer Haar, Den Haag: mejuffrouw J. W. Lindhnut. Ncordwiik-Binnen; Lie Kim Khong, Leiden; J. Pijl. Oogst geest. GRONINGEN: Doctoraalexamen economi sche wetenschappen: L, B. M. Deenen, Eygclshoven (L.). AMSTERDAM (Gem. Universiteit): Ge slaagd voor het kandidaatsexamen Neder lands: mejuffrouw L. R. J. Kok. Badhoeve dorp en de heer E. Braches, Haarlem. HARDNEKKIG zijn de geruchten, die strak en stijf volhouden, dat knoflook een probaat middel tegen hoge bloeddruk is. Nu hebben hernieuwde onderzoekingen, o.a. van Lendle en Banzli enkele jaren ge leden aangetoond, dat knoflook geen spe cifieke stoffen tegen artheriosclerose en hoge bloeddmk bevat, maar op zichzelf bewijst dat natuurlijk nog niets. Het is zeer goed mogelijk, dat over enkele jaren een ander standpunt f hierover wordt verkondigd. Maar afgezien daarvan, heb ben beide onderzoekers toch toegegeven, dat knoflook indi rect betrokken is bij het be strijden van bovengenoemde V. afwijkingen, waarschijnlijk - zo wordt gezegd - doordat de in knoflook aanwezige aetherische oliën de spijsver teringsprocessen verbeteren. Ook op aan doeningen van de ademhalingsorganen schijnt knoflook een gunstige uitwerking te hebben. Vooral dit laatste is belangwekkend, om dat de artsen en schrijvers uit oude tijden, zoals Hippocrates, Celsus, Plinius, Diosco- rides, Paulus van Aegina, enz. tegen hoest, borst- en keelaandoeningen het gebruik van knoflook hebben aangeraden. Uien en prei konden eveneens genuttigd worden, maar dat doet momenteel minder terzake. In vroeger tijden werd ook aangeraden k" of look op een wond te leggen, opdat deze beter zou kunnen genezen, hetgeen ons een vrij zonderling middel moet toeschijnen. Wellicht heeft in dit middeltje toch ook weer een of ander ervaringsfeit gezeten, dat we momenteel moeilijk kunnen door gronden, maar waarover later misschien wat meer licht kan schijnen. In dit verband is het in ieder geval hoogst merkwaardig dat in onze tijd uit knoflook allicine gewonnen wordt, dat als antibioticum dienst doet. Uit ongeveer 2/3 kg knoflook kan door fijnmalen, oplossen in alcohol, distilleren met stoom en uit trekken van het condensaat met ether, een hoeveelheid van zegge en schrijven één gram allicine worden verkregen. Dit is een ander antibioticum dan bij- voorbeeld penicilline, zodat de voorkeur van de oude artsen voor het gebruik van knoflook bij de behandeling van een open wond niet zonder meer kan worden opgevat als een penicilline-kuur die wat vroeg in het seizoen viel. Zo een voudig ligt het geval nu ook weer niet. Maar goed, de antibiotische iverking van het uit knoflook gewonnen allicine blijft desondanks een feit, ivaarmee we bij de beoordeling van de therapeutische waarde van deze plant in de oudheid hebben reke ning te houden. Het allicine blijkt speciaal te werken tegen het cholera vibrio, doch eerlijkheidshalve moeten we er aan toe voegen, dat dit product - gelijk vele an dere - nog niet ten volle onderzocht is op haar therapeutische werking op mens en dier. Er zijn momenteel zo geweldig veel antibiotische stoffen die op hun eigen schappen eri giftigheid onderzocht worden, dat we er ons mee tevreden moeten stellen, dat ook allcine daartoe behoort. En weet u, dat met behulp van bacte riën getracht wordt eiwitten ter beschik king te krijgen? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PétiUon

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2