0 Plaats een GROENTJE Beschaafde verkoopster 2 Café-Rest. Kelners 1 Meisje voor het buffet telefonist/garagebediende Etaleur-verkoper gevraagd Textielhuls een aank. facturiste een aank. vr. bediende Linnaeusschool thans ingericht voor Montessori-onderwijs Verklaringen over subversieve actie veelal achterhaald Lekasin W0N1NGRUIL GUMATffH k: Pleidooi voor De Braai Verkoopster gevraagd een ADMINISTRATIEVE KRACHT net meisje TAPIJTEN A. v. d. Werff J Verkoopster gevraagd nette casserolier M. Bisschop veertig jaar bij aannemingsbedrijf Duitse docenten brengen bezoek aan Haarlem Onderscheiding Man uit Lisse reeds twee weken spoorloos Scheepvaart Een loodgieter Een elektro-monfeur Een halfwas elektro-monteur WINKELVERKOOPSTER meisje WINKELMEISJE OF LEERLING APOTHEKERS-ASSISTENTE KORSTJENS DESSO KLEDEN KROON KARPETTEN HAARVELOURS SLAGERSBEDIENDE MEISJE of JUFFROUW gevraagd CHAUFFEUR-BESTELLER gevraagd MANNELIJK PERSONEEL N.V. CALTEX PACIFIC PETROLEUM MIJ STUURLIEDEN SCHEEPS- WERKTUIGKUNDIGEN 1 DINSDAG 26 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Woensdagavond 27 maart geeft de ouder commissie van de Linnaeus-Montessori- school aan de Wilgenstraat in Haarlem- Noord een ouderavond, waar door het pop pentheater Reintje de Vos van de heer Frank G. Kooman uit Den Haag een sprookjes verhaal in vier bedrijven „Met professor Adamson per raket naar de maan" zal worden opgevoerd. Deze ouderavond wordt gegeven ter ge legenheid van het feit, dat de Linnaeus school nu geheel voor Montessori-onder wijs is ingericht. Welke moeilijkheden moesten worden overwonnen, voordat het zover was ver telde ons het hoofd der school, de heer P. van Zandwijk. In 1950 besloot de gemeente Haarlem de openbare Linnaeusschool voor gewoon lager onderwijs in te richten voor Montessori-onderwijs en werd de heer Van Zandwijk aangezocht het hoofd van de nieuwe school te worden. Het nieuwe hoofd was tot die tijd steeds bij het gewone lagere onderwijs werkzaam geweest, maar had een bijzondere belangstelling voor de Montessori-methode, die hem ertoe bracht het Montessori-diploma te behalen. Met het woord „methode" zijn wij hier echter al op de verkeerde weg, want het Montessori-onderwijs wil niet volgens een methode te werk gaan. Dr. Montessori heeft herhaaldelijk en met grote nadruk verklaard, dat zij geen „methode" heeft willen scheppen, juist uit vrees voor af ronding en verstarring. Ook de heer Van Zandwijk zegt „Wij kunnen veel ver knoeien en maar weinig goedmaken". Het doel is de natuurlijke harmonie, die ieder kind van nature heeft, met behoud van de realiteitszin, te laten voortbestaan. Het onderwijs is observeren, waarbij ge let wordt op de periode, waarop het kind van nature bepaalde dingen kan leren. De leeftijd waarop een kind door het Montes sori-onderwijs zou moeten worden opge vangen ligt tussen de drie en vier jaar. De praktijk is dat een kind op vierjarige leeftijd naar de Montessori-kleuterschool kan gaan. De heer Van Zandwijk is een voorstander van dit systeem, omdat hel lager onderwijs dan beter kan aansluiten. Het voorbereidende onderwijs achtte hij van groot belang. Toen de Linnaeusschool echter in 1951 begon, was het slechts mogelijk met één leeftijdsgroep, de laagste, te beginnen. Me vrouw H. van Ommeren-Joosten begon met deze groep les te geven volgens de Montes sori-,.methode" en is er, ten koste van veel moeilijkheden, in geslaagd het jaar daarop een nieuwe leeftijdsgroep aan te trekken, waardoor het onderwijs, zoals dr. Montes sori dat heeft aangegeven, aan twee groe pen tegelijk gegeven kon worden. Tege lijkertijd ging de hoogste traditionele klasse van school, zodat in 1952 de Lin naeusschool nog maar vier traditionele klassen telde. Dit proces herhaalde zich ieder jaar, zodat de heer Van Zandwijk thans met vreugde kan vaststellen, dat de gehele Linnaeusschool een Montessori school geworden is. De voorgaande jaren moest hij zich zelf nog steeds met een „traditionele" klas bezighouden, totdat de laatste nu van school is. „De omzetting heeft heel wat moeite gekost", vertelde de heer Van Zandwijk. „In het begin waren vooral de kinderen van de andere klassen jaloers op de Mon- tessori-leerlingetjes, die een in hun ogen zo weldadige vrijheid genoten". Ook ten aanzien van de ouders van de „traditio- neel-lerende" kinderen waren er wel eens moeilijkheden. Gelukkig zijn deze in de loop der tijd overwonnen, mede dank zij de grote steun, die de leiding der school van de oudercommissie van de Montessori- afdeling onder voorzitterschap van de heer K. A. Fuchs, genoot. De opbouwperiode werd nog bijzonder bemoeilijkt door de verbouwingswerkzaamheden, die onder lei ding van de heer D. I-I. Heiloo, architect van de dienst van Openbare Werken wer den verricht. De heer Heiloo is erin ge slaagd in het van 1931 daterend school gebouw een aantal frisse en luchtige klas sen te scheppen, doelmatig, modern en efficient ingericht, die het Montessori- onderwijs zeer vergemakkelijken. Het Montessori-onderwijs vindt het meeste ingang bij de lagere groepen, om dat de leerlingen van de hogere langzamer hand voorbereid moeten worden op de middelbare scholen, die hun exameneisen stellen. Dit zou slechts veranderen als er in Haarlem, zoals er ook in Amsterdam, Amersfoort, De Bilt, Den Haag, Enschedé en Rotterdam zijn, een Montessori-lyceum zou bestaan. Tot zolang is het noodzake lijk de leerlingen op de af te leggen examens voor te bereiden. Een korte rondgang, die wij door de school maakten, overtuigde ons ervan, dat de kinderen overal zelfstandig hun gang kunnen gaan. Veel bewonderenswaardige werkstukken getuigden van deze vrije, on geremde natuurlijke ontwikkeling. De school heeft thans de beschikking over zes gediplomeerde en alleszins be kwame leerkrachten, zodat verwacht mag worden, dat in de toekomst een nog grotere activiteit ontplooid zal kunnen worden in dienst van de opvoeding van het kind vol gens de beginselen van dr. Maria Montes sori. De heer M. Bisschop, chef-machinist bij het aannemingsbedrijf Van Hattum en Blankevoort n.v. uit Beverwijk, heeft dins dag het feit gevierd, dat hij veertig jaar geleden als machinist op een baggermolen in dienst trad bij dit bedrijf. Des morgens heeft de burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, de jubilaris onderscheiden met de gouden medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Vervolgens voerde een van de directeuren van het bedrijf, ir. J. C. van Hattum, in de directiekamer, waar de huldiging plaats had, het woord. Ir. Van Hattum prees de toewijding, die de heer Bisschop gedurende zo vele jaren altijd heeft tentoongespreid. Tevens gold dit ju bileum als een afscheid, want de heer Bis schop gaat met ingang van 27 maart met pensioen. Voor de diensten aan het be drijf betoond ontving de jubilaris een ge schenk in de vorm van een envelop met inhoud. Des middags werd een receptje in café-restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden, 's Avonds werd ter ere van de scheidende jubilaris een feestprogramma voor het gehele personeel in het Kcnne- mer Theater in Beverwijk aangeboden. Een groep docenten van het Studien- seminar te Miinster brengt woensdag 27 maart een bezoek aan Haarlem. Het Haar lemse Interscholaire Comité zal de Duitse gasten in de aula van het Stedelijk Gym nasium een uitvoering aanbieden, die is samengesteld uit onderdelen van de pro gramma's van de interscholaire uitvoerin gen van dit jaar. Des morgens zal een gedeelte van het gezelschap het Mcndel-college bezoeken; andere leden van de docentengroep zullen een bezoek brengen aan het Marinx van St. Aldegondelyceum. In het Coornhertlyceum zullen de lessen worden bijgewoond. Na tuurlijk zullen de buitenlandse.gasten ook de kunstschatten van het Frans Hals museum bewonderen. De directeur van het museum zal hen verwelkomen. Dr. C. Spoelder, voorzitter van de vereniging „I-Iaerlem" zal de Duitsers begeleiden op een tocht door de Spaarnestad en hen de bezienswaardigheden tonen. Vermoedelijk zal ook een bezoek aan de Grote Kerk worden gebracht, 's Middags om vier uur zal wel houder D. J. A. Geluk de gasten ten stadhuize ontvangen, waarna zij per bus een kleine rondrit door Haarlems dreven zullen maken. Voorts wordt een kijkje ge nomen in de P. H. van der Leyschool, waai de docenten ontvangen worden door de in specteur voor de lichamelijke opvoeding of zijn plaatsvervanger. Het diner wordt gebruikt in de jeugdherberg „Jan Gijzen". Des avonds gaat de rit naar het Stedelijk Gymnasium. In hel uitvoerige pleidooi, dat mr. L. Lips uit Bandung heeft gehouden voor de heer Hendrik de Braai, die voor het land- gerecht te Madjalengka terechtstaat onder verdenking van subversieve activiteiten, hoeft hij de aandacht gevestigd op de om standigheden, die De Braai bij de politic in een kwaad daglicht hebben gesteld. Dat zün: 1. De beschuldiging door Baden. 2. Het feit, dat beklaagde aan de politie verklaarde in oktober 1952 door zijn werk gever Klapwijk te zijn ontslagen, terwijl volgens Klapwijk zelf dit ontslag in juni 1952 plaats vond. 3. Het feit, dat hij als truckchauffeur zich gemakkelijk van en naar hel gebied van de benden kon bewegen. Ten aanzien van het eerste punt wees mr. Lips er op dat Baden, die aanvankelijk beklaagde beschuldigd had in juli 1951 te hebben deelgenomen aan activiteiten van een gewapende bende op de helling van de Tangkuban Prahu, op de zitting van 25 juni 1956 in de zaak-Schmidt, deze be schuldiging herriep en verklaarde De Braai ten onrechte te hebben aangegeven. Mr. Ups gaf een opsomming van de vele onschuldige figuren, die door Baden als lid van de NfGO (Nederlands-Indische Guerilla Organisatie) werden aangegeven en wier onschuld later bleek. Wat het tweede punt betreft, wees de verdediger op de verklaringen onder ede van zes getuigen a decharge, waaronder een commissaris van politie, dat het ont slag van beklaagde bij Klapwijk niet in juni, doch omstreeks oktober 1952 plaats vond. Hiertegenover staat alleen de niet- beëdigde verklaring van Klapwijk zelf en diens waardeloze loonboek. Voorts heeft niemand Klapwijk kunnen opsporen tij dens de rechtzittingen. Ten aanzien van het derde punt meende mr. Lips, dat de gedachte van de officier op een denkfout moet zijn gebaseerd. Im mers alle zes getuigen a decharge ver klaarden, dat de trajectvergunning van De Braai uitsluitend gold voor het traject Bandung-Djakarta. Afwijking van dit tra ject behoorde vrijwel tot de onmogelijk heden, vanwege de scherpe controle. Vervolgens ging de verdediger in op de verschillende handelingen, wel kg beklaag de ten laste zijn gelegd. Met betrekking tot de eerste tenlaste legging: het deelnemen door beklaagde aan drie gevechten, wees de verdediger op de tegenstrijdigheid tussen de verklarin gen van drie getuigen a charge tijdens het vooronderzoek voor de politie, toen zij geen datum wisten te noemen, waarop deze gevechten zouden hebben plaats ge had, en hun verklaringen ter terechtzit ting, toen zij zeer positieve data wisten te noemen. Overigens was mr. Lips ver heugd, dat de officier deze data kennelijk als bewijs aanvaardt, omdat het vaststel len van het alibi van beklaagde hierdoor aanzienlijk wordt vereenvoudigd. In dit verband verwees pleiter naar de getuige nissen a decharge, die het doen en laten van beklaagde- op bedoelde data onom stotelijk vaststellen. Mr. Lips besloot zijn pleidooi met het betoog, dat alles bijeen het naar zijn me ning niet mogelijk te oordelen is, dat het primair, secundair en subsidiair tenlaste- gelegde bewezen zou zijn. 1-Iij meende te hebben aangetoond, dat het niet alleen on mogelijk voor De Braai zou zijn geweest hulp aan de vijand te verlenen, doch ook dat hij anderszins met de illegale be wegingen te maken zou hebben gehad. „Inderdaad wordt door de Darul Islam beweging enorme schade aangericht aan goederen en mensenlevens in Indonesië. Ieder behoorlijk mens, of hij nu Indone siër of Nederlander is, zal dit in het diepst van zijn hart betreuren. Het gaat echter te ver de schuld hiervan te geven aan de eenvoudige arbeider, die voor u zit en die alleen nog maar hoopt zijn gezin binnen kort terug te kunnen zien", aldus mr. Lips, die verzocht beklaagde vrij te spreken van zowel het primair, als van het secundair en subsidiair tenlastegelegde. „Moge God u kracht geven om een rechtvaardig vonnis te wijzen". Mejuffrouw A. I. Cool, bestuurslid van diverse maatschappelijke instellingen te Haarlem, die vrijdag haar zeventigste ver jaardag vierde, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Sinds 11 maart is een ruim dertigjarige bollenkweker uit Lisse spoorloos. De man, die in lichte graad aan toevallen lijdt, is die dag maandag 's avonds om tien uur teruggekomen van een bezoek, dat hij aan de bloembollenbeurs te Haarlem had gebracht. Met een zandauto is hij vanuit Haarlem naar Lisse gereisd. De bollen kweker, die getrouwd is en vader is van een kind, is even thuisgeweest en heeft daarna zijn woning weer verlaten. Sinds dat ogenblik ontbreekt elk spoor van hem. De familie heeft 's woensdags na de ver dwijning de politie in de arm genomen. Deze tast echter in het duister. Voorts hebben de familieleden enige helderzien den geraadpleegd; echter tot nog toe zon der resultaat. De vermoedens gaan thans in de richting van een ongeval. De ver dwijning zou een gevolg zijn van huise lijke moeilijkheden. Abbekerk, 26 te Hongkong verw. Amste'slot, 25 v. Bombay n. d. Philippijnen. Alcyone, 25 te Norfolk. AKvaki, 25 te Lonrenco Marques. Alphacca, 25 te Willemstad. Alpherat. 25 tc Rio de Janeiro. Appingedijk, 26 te Paranagua verw. Amstelbrug. 25 95 m. z.w. Las Palmas n. A'dam. Antonia, 26 te Ambon v. Balikpapan. Aardijk, 25 te Charleston. Aagtekerk. 25 v. Shanghai n. Yokohama. Algenib. 26 te Las Palmas. Amerskerk, pass. 25 Finisterre n. Antwerpen. Annenkerk, 26 te Antwerpen. Batoela, 26 te Surabaja verw. Britsum. 24 v. Boston n. Avonmoulh. Baarn, 31 te Rotterdam verw. v. Curacao. naar Freetown. Boschkerk. 25 tei Madras v. Calcutta. Barents?., 25 te Tj. Priok. Breda, 24 370 m. z.w. Flores n. San Juan. Britsum. 24 120 m. z.w. Cp. Sable n. Avonmouth. Baud, 25 v. Makassar n. Buleleng. Bali. 24 te Amsterdam. Beninkust, 24 te Amsterdam. Berau, 26 v. Rotterdam op proeftocht. Bloemfontein, 26 te Hamburg. Caltex Leiden, 26 te Venetië. Congokust, pass. 25 Kp. Vilano n. Dakar. Coryda, 25 v. Singapore n. Saigon. Camphuys, 25 te Tj. Priok v. Singapore. Charis, 23 v. Punta Cardon n. Curacao. Cradle of Liberty, pass. Graciosa Az. n. P. Cardon. Clavella, 25 te Pt. Sudan. Camerounkust, 25 190 m. n.o. Madeira n. Free town. Crania, oass. 25 Kp. Howe n. Melbourne. Caltex The Hague, 26 te Rotterdam. Delft, pass. 25 Ouessant n. Port of Spain. Duivcndrecht. 25 te Hamburg v. Houston. Delfshaven, 26 tc Portokka verw. Dinteldijk, 25 te Panama v. Londen. Dorestad, 24 te Amsterdam. Erinna, 26 te Bangkok. Ena, 26 te Stanlow verw. Etrema. 25 te Trinidad. Eos, 23 te Amsterdam. Eemland. 26 te Rosario. Eenhoorn, 25 te Algiers. Enggano. 25 v. Genua n. Dakar. Friesland KRL, 25 v. Las Palmas n. Rotterdam. Gooiland. 25 te Paranagua. Grootekerk, 26 te Rangoon. Guineekust, 24 v. Lagos n. Douala. Guineekust. 25 te Douala v. Lagos. Gaasterland. 26 te Recife. Garoet 26 te Houston. Hilversum. 24 60 m. n.o. Durban n. Perz. Golf. Hera. 24 65 m. z.w. Landsend n. San Juan. Hestia. 25 te Philadelphia v. San Felex. Haarlem, 27 te Curacao verw. Hathor, 25 v. Palermo n. Alexandrië. Ha uierwij k. 25 te Hampton Roads. Hos, 26 te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 25 van Sydney naar Surabaja. Kermia. 26 te Kaapstad. Kryptos, 25 te Maracaibo n. Meer v. Maracaibo. Kasimbar. 25 te Maumeria verw. Kabylia, 26 te Rio de Janeiro. Kalinga, 26 te Curacao. Katelysia, 25 v. Pta. Cardon n. Portland. Kopionella, 25 v. Bahrein n. Port Elizabeth. Louis Lantz. pass. 25 Lissabon n. Las Palmas. Lekhaven. 26 v. Antwerpen n. Rotteraanj. Lieve Vrouwkerk, 24 te Amsterdam. Maasdam. 26 te Southampton. Malvina, 25 te Balikpapan v.e Surabaja. Mijdrecht, 25 te Amuay. Maashaven, 25 te Buenos Aires. Meliskerk, 25 te Le Havre. Mariscal Lopez, 25 te Porto Alegre. Mr.rpessa. 25 te Freetown. Mentor, 25 le Houston. Mirfak, 25 te Vitoria. Metula. 27 te Geelong verw. Murena, 26 te Sorong v. Balikpapan. Mentor. 25 te Houston. Marisa. 25 v. Piraeus n. Berre. Munttoren, 26 te Portland M. Macuba, 25 v. Rotterdam n. Oslo. Maasland, 25 te Amsterdam. Mataram, pass. 26 Dakar n. Napels. Nanusa. 25 v. Manilla n. Cebu. Noordzee, 25 v. Davao n. Singapore. Nw. Amsterdam, 25 v. N. York n. Pt. Au Prince. Notos, 24 te Amsterdam. Oranje, 28 te Tj. Priok verw. Oranje, 25 te Belawan v. Colombo. Oranjefontein, 24 v. Kaapstad n. Las Palmas. Oostkerk, 26 te Durban. Orion, 26 te Alexandrië. Osiris, 26 te Barranquilla. Perna, 26 te Poro. Prins Willem III, 26 te Dakar. Prins Willem V, pass. 25 Kp. Vincent n, Bergen. Peperkust, 23 v. Kp. Luanda n. Port Amboia. Pygmalion, 23 v. Miragoane n. Jacksonville. Pendrecht, pass. 25 Kp. De Goede Hoop naar de Perzische Golf. Prins Frederik Hendrik, 26 te Barranquilla. Prins Philips Willem, 26 te Le Havre. Prins Willem IV v. Le Havre n. Rotterdam. Purfina Nederland, pass. 25 Str. Ormoes n. Durban. Pieter S, 26 v. Rotterdam n. Swansea. Roebiah, 27 te Kaapstad verw. Rijnkerk, pass. 25 East-London n. Mombasa. Salatiga, 26 te Port Swettenham. Stad Maassluis, pass. 25 Kp. Vine. n. IJmuiden. Stad Schiedam, pass. 25 Ouessant n. Gibraltar. Statue of Liberty, pass. 25 Gibraltar n. Lavera. Straat Madura, 26 te Brisbane. Straat Mozambique, 25 v. Yokohama n. Moji. Sunetta, 26 te Pladju. Stentor, 23 v. Curacao n. Houston. Slamat. 25 te Salalah v. Mogadiscio. Stad Alkmaar, 25 te Narvik v. Antwerpen. Stanvac Djirak, 25 te Eangkok v. Sungeigerong. Sarangan, 25 te Durban. Schie, 25 te Baranquilla. Schelpwijk, 25 400 m. z.o. Sydney n. Auckland. Sliedrecht, 25 60 m. z.o. Socotra n. La Plata. Sloterdijk, 25 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Schiedijk, 27 te Antwerpen verw. Schouten, 26 te Mauritius. Soestdijk, 25 v. Houston n. New Orleans. Stad Delft, 25 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Leiden, 25 v. Norfolk n. Rotterdam. Straat Soenda. 25 v. Singapore n. Manilla. Sibajak, 26 te Rotterdam. Sloterdijk. 25 te Rotterdam. Stad Dordrecht, 25 v. Rotterdam n. Palermo. Stad Vlaardingen, 26 v. Rotterdam n. Narvik. Tiberius, 25 te Pta. Delgada. Tomini, 25 v. Semarang n. Surabaja. Ternate, 25 te Singapore v. Djakarta, Teiresias, 25 te Colombo. Tjisadane, 26 te Port Louis verw. v. Durban. Tero, 25 te Antwerpen v. Hamburg. Tibia. 25 160 m. o.z.o. Madeira n. Thamcshaven. Theobaldius, 26 te Curacao verw. Telamon. 25 te Amsterdam. Themis, 24 v. Amsterdam te Hamburg. Tegelberg. 25 v. Buenos Aires n. Santos. Utrecht, 26 te Balikpapan v. Sorong. Weltevreden. 25 te Dakar. Wonorato, 25 t, Calcutta. W. Alton Jones. 23 150 m. o. Madeira n. R'dam. Waal, 26 te Ceuta. Willem Ruys, 26 v. Rotterdam te Southampton. Westland, 25 te Amsterdam. Zuiderkerk, 26 te Karachi verw. Zuiderkruis. 25 te Halifax v. Brest. Zuiderzee, 24 210 m. o.z.o. Honolulu n. Yokohama. KLEINE VAART Alcetas, 25 120 m. z.o. Barcelona n. Barcelona. Alt.ho, 25 te East-Goodwin n. Savona. Arcturas, 25 v. Goole te Bordeaux verw. Bab T, 23 te Bayonne v. Gijon Mussel. Bebox, 25 te Casquets n. Roscoff. Barentsz, 25 v. Bayonne te W.-Hartlepool. Bergsingel, 25 v. Esbjerg n. Stralsund. Betty, 25 v. Belfast te Delfzijl verw. Berend N. 25 25 m. z. Smalls n. Liverpool. Berkelstroom. 25 v. Goole n. Hamburg. Corale. 25 v. Hnmble te Rotterdam verw. Elsa. 23 te Preston v. Dublin. Hoogezand, 25 bij Vissersbank n. Calais. Hoogland. 25 bij Westhinder n. Antwerpen. Isis, 25 20 m. w.n.w. n. Perth. Ilias. 24 dw. Casquets n. Tanger. Ida D. pass. 25 Iloltenau. Ida Pieter, 25 v. Boston n. Blyth. Joost. 23 v. Gent n. Middlesbrough. Julia Mary, 24 140 m z.w. Ouessant n. T.issabon Jans, 25 v. Waterford te Gt. Yarmouth verw. Keyser. 25 25 m. z.w. IJmuiden n. Amsterdam. Kaap Falga, 22 te Bayonne v. Bilbao. Leendert B, 25 bij Esbjerg n. Antwerpen. Midas, 24 4 m. n.o. Texel n. Amsterdam. Meidoornsingel. 25 v. R'dam te Rouaan verw. Mirfak N, 25 te Vitoria. Mypuck, 25 v. Goole te Rotterdam verw. Mees Cremer, 25 dw. Scheveningen n. A'dam. Merak, 25 te Casquets n. Rotterdam. Merwehaven, 25 25 m. n.o. N.hinder n. Hamburg Netta. 23 dw. Vilano n. Lissabon. Olivier v. Noort, 25 dw. Wight n. Grangemouth. Prior. 25 v. Londen n. Malta. Pavo, 23 te Bilbao v. Newcastle. Phecda, 25 50 m. n n o. Casablanca n. Casablanca. Plato, 24 20 m. z.w. Wight n. Amsterdam. Ponza. 21 v. Goole n. Gijon Mossel. Plato, 25 20 m. z.w. Goeree n. Amsterdam. Sint Walburg, 25 120 m. n. Villano n. Cork. Statenlaan. 25 100 m. z.w. Scillies n. Manchester. Tilly. 23 50 m. z. Ouessant n. Dakar. Tom S. 25 te Gravesend n. Londen. Trito, 25 bij Noorrihinder n. Amsterdam. Westersingel, pass. 25 Noordhinder n. Runcorn. Westkust. 25 te Dungenes n. Londen. Wim I. pass. 25 Elbe v. Danzig n. Tyne. Westerdok. 24 dw. Southend n. Londen. Zeehaan, 25 n. Vestmannayar op 15 m. n. TEXTIEL en HERENMODES. Aanmelden tussen 96 uur BUSé DE LAAT, Barrevoetestraat 911, Haarlem, Tel. 12557 Firma G. REKOERT, Zandv.laan 10, Heomsisde viaagc voor burgerwerk en nieuwbouw: PRETTIG WERKEN GOED VERDIENEN rn onze winkel Rijksstraatweg 10, Haarlem, is een plaats vrij voor een flinke, handige Aan een goede, aktieve kracht bieden wij niet alleen een prettige, gezellige werkkring, maar bovendien een behoorlijk loon, nog verhoogd met wedstrijdpremies. Bedrijfskleding wordt vrij ver strekt. Komt u eens praten met de chef, de heer G. J. Kol. van 9 tot 5 uur in de winkel, na half acht 's avonds op zijn privé-adres: Rijksstraatweg 10. J. ZIJLSTRA Hz. N.V. GROOTLEVENSMIDDELENBEDRIJF N.V. NEDERLANDSCHE WERKPLAATSEN VOOR LUCHTTECHNIEK vraagt kennis van boekhouding en loon administratie vereist. Vlot typen gewenst. Leeftijd 2535 jaar. Sollicitaties schriftelijk: Gonnetstraat 22 Haarlem. Zoekt U een voor de morgenuren? Coöp. „Haarlem" vraagt leeftijd 1518 jaar. Vakan tie wordt alsnog geregeld. Aanm. v. Oosten de Bruyn- straat 199, tel. 13721. Gevraagd: Hotel „Duinlust", Zand- voortselaan 187, Zandvoort. Gevraagd: PHARMACHEMIE - HAARLEM vraagt voor laboratorium en contröle-werkzaamheden, leeftijd tot 22 jaar (ook pas geslaagden komen in aanmerking). Soil, mondeling of schriftelijk met vermelding van leeft, event, ervaring en ref. te richten aan: Nijverheidsweg 50. Aanmelden tussen 9 en 4 uur. voor Paviljoen De Uitkijk te Bloemendaal. Aanmelden: ■Burgemeester Sandbergstr. 28, Haarlem. Na 6 uur Bk (y/ou-ry KAARTSYSTEMEN SYSTEEMKAARTEN BARTEÜORISSTRAAT 32 HAARLEM—DEN HAAG Aangeb. in Den Haag: mooie 4-kamerwoning; le etage m. ruim uitz. Suite van ruim 12 M. lang. 2 zijk., douchecel, balkon, keuken met gasgey- ser. Huurpr. f 44 p. maand. Gevr. in Haarlem of omg.: minst, gelijkw. zo mogelijk grotere woning. Huurpr. tot f 70 per maand. Br. aan P. J. Vogelaar, Blaricumseplein 45, Den Haag. Voor elk figuur een passend costuum, weinig duurder dan goede confectie. Rijke keuze uit vele exclusieve stoffen. Be taling met mnd. girostortin gen, Ook Confectie en Ga bardine Jassen. Bekende kleermakerij verwacht gaar ne uw adres onder no. 5237 „Wat is het Rozekruisers Genootschap?" Inl. Bakenessergracht 63. Maandag- t/m vrijdagavond van 78.30 uur, woensdag en zaterdagmidd. 2.304 u. Dames-, laat uw winter- en voorjaarsgarderobe verzor gen door Modeateiier Lé BERKHOUT Ook knippen en pasklaar maken. Mevr. L. F. Verkaart-Berk- hout, Planetenlaan 146 Haar lem, tel 23512. Ln alle maten. SABEI.IS RliKREBI.LN Anthoniestr 1931 Haarlem lel I1X93 Hoogpool 140x180ƒ112, 200x 300240- 225 x325288.- een pracht 225 x325295, KIR ASH 200x 300254, BERGOSS 225 x325275, 200 x 300ƒ231, 200x 300ƒ159. Moderne 225 x 325ƒ189, ijzersterk 140 x 160 ƒ95.en 79, COMPLETE WONINGINRICHTING Eksterstraat 84 - Tel. 24325 - Haarlem-N. AVONDTELEFONIST TAXIBEDRIJF Wij zoeken voor spoedige indiensttreding een voor ons taxibedrijf. Diensturen van 17.30 tot 1.00 uur. Uitstekende stratenkennis van Haar lem en omgeving alsmede' bezit van rijbewijs vereist. Sollicitanten moeten in staat zijn lichte ad ministratieve werkzaamheden te verrichten. Loon nader overeen te komen. N.V. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Houtplein 21 - Haarlem V. bekend in het damesconfectievak. Aanmelden: Gen. Cronjéstraat 114, Haarlem-Noord. MODEHUIS NANNY in staat decoratie- en lakwerk op moderne wijze te verzorgen. Bekendheid met vakkleöing strekt tot aanbeveling. VAKKLEDING- EN CONFECTIEBEDR. HENSEN N.V., Paarlaarsteeg 1, Haarlem. Telefoon 12842. Reclame aanbieding Ondanks prijsverhoging gaan wij door: 2 pers. da mast bedstellen van f 129 voor f 89 met 15 jaar ga rantie. Verder moderne Barok en Goth. huisk. Bankstellen Clubs. Slaap kamer, Karpetten, enz. ;egen de laagste prijzen. Gok op 6, 12 en 18 maan- len zonder borg. Toonkamers IVF.STERHOUTPARK 8 Cel. 18840, bij de Wagenw. Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. Bij dame alleen wordt voor direct gevraagd: net betrouwb. Meisje in de huishouding. Leeftijd pl.m. 17 jaar, van 85 uur. Zaterdagsmiddags vrij. Pret tige werkkring, geen zwaar werk. Tel. aanm. na 6 uur no. 19125. Binnenkort beschikbaar te Haarlem 1e klas Kleermaker Grootwerker Aanbiedingen met prijs opgave en verlangd we kelijks aantal. Bij spoe dige reflectie de mogelijk heid proefstuk te zien. Brieven no. 5243. met enige ervaring in de textielbranche kan bij ons een prettige werk kring vinden. Goed sala ris. Vakantie voor dit seizoen te regelen. Solli citaties aan GEN. CRONJéSTR. 62-64 Haarlem. En 18 tot 20 uur: Klever parkweg 160. GEVgAAGD voor spoedige indiensttreding leeftijd boven 18 jaar, v.g.g.v. Aanmelden bij de portier van Café-Restaurant Gebrs. BRINKMANN, Grote Markt 913, Haarlem. GEVRAAGD Firma C. BOOIJ EN ZN., Barrevoetestraat 17, Tel. 11489. N.V. De Technische Uitgeverij H. ST A M ZIJLWEG 1 - HAARLEM vraagt voor de administratie-afdeling vlot kunnende typen met Mulo-diploma. Schr. soil, met opg; v. ref., verb sal. enz. te richten aan de afdeling personeelszaken. voor de opmaak van japonnen en herenkleding op apparaten. Aanmelden: Fa. J. Lottgering, Amsterdamsevaart 30, Haarl. Zowel goed bekend in Haarlem en omstreken alsook door het gehele land. In het bezit van rijbewijs BCDE. Zonder goede getuigschriften onnodig te reflecteren. Tevens kunnen wij nog plaatsen: voor onze afdeling Expeditie. Aanmelden tussen 3 en 5 uur: Fa. Gebrs. LOOTS, Haarlem, Limonadefabriek, Mr. Cornelisstraat 24rd. vraagt voor haar tankschepen in Sumatra; in het bezit van het diploma ie4 ze of 3e rang; in het bezit van het diploma B, A of het Voorlopig Diploma (volledig). Europees verlof na 12 maanden actieve dienst. Schriftelijke sollicitaties: met vermelding K 4129 te richten aan het kantoor der Maatschappij. Postbus 340, Den Haag. Persoonlijke aanmelding: (maandag tm. vrijdag), Plesmanweg 5, (kamer 4129), Den Haag,

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3