Vijftig jaar geleden „De kust hoeft niets te vrezen van een kernreactor bij Petten" Minder snelle uitbreiding van bevolking dan in rest van land Directeur van reactor-centrum gaf uiteenzetting in Schagerbrug NAAIMACHINES Ook kleinere toeneming van de economische activiteiten In 1976 inwonertal van 197.000 verwacht Filmprijzen 1957 3 Nederlandse delegatie door Paus ontvangen V oorwaar den Zout. en zoet water K.V.O.B. bespreekt mini mumprijs van tulpen Geen vooruitgang in de luchtvaartbesprekingen Uitspraken rechtbank Federalisten bespreken Europese verdragen Bevolkingsprognose voor Haarlem Hammarsk joeld zag laatste berging uit Suezkanaal Op d e ^Praatótoel ABDIISIIiOOP/i Uit Haarlems Dagblad van 26 maart 1907 DINSDAG 26 MAART 1957 (Van een onzer redacteuren) DE KERNREACTOR die in de gemeente Züpe nabij de plaats St. Maartenszee ter hoogte van Petten zou komen is vanmorgen in de raad van die gemeente het onder werp van gesprek geweest. Het was een ietwat eenzijdig gesprek want dr. ir. R. Houwink, directeur van het reactor-centrum Nederland heeft een uiteenzetting ge geven over de realisering van de plannen en de overdreven angst voor dit project teruggewezen met kracht van argumenten: de vestiging heeft theoretische risico's maar zal aan de andere kant ongetwijfeld een toeneming van het vreemdelingen- bezoek met zich mee kunnen brengen. Burgemeester, mr. D. Breebaart, herinnerde er in een inleiding aan hoe nog niet zo erg lang geleden de trekschuit door de Grote Sloot door een stoomboot vervangen moest worden en hoe thans het atoom de stoom verdringen gaat. De vraagstelling of de reactor tot alle prijs moet worden voorkomen of dat men het er mee eens moet zijn verbond hij aan één voorwaarde: namelijk dat de lande lijke overheid t>ü het toestaan van het project in de nabije toekomst de ontsluiting van de kop van Noordholland met grotere kracht ter hand zal nemen. Zo er gevaren aan de kernreactor verbonden zouden zijn wilde hij het ding maar het liefst naar een onbewoond eiland verbannen. Als er geen risico's aan verbonden zijn zou het een onvergeeflijke fout zijn deze hoe dan ook te overdrijven. De vestiging van de kern reactor in Zijpe is overigens al in een vergevorderd stadium want dezer dagen zul len meetwagens het polderwater onderzoeken terwijl men bovendien van kotters af onderzoekingen zal verrichten ten aanzien van het zeewater. ADVERTENTIE Minister Luns is dinsdagochtend door Paus Pius de Twaalfde in het paleis van het Vaticaan ontvangen. De minister was vergezeld van de Nederlandse delegatie, die maandagavond de ondertekening van de verdragen voor de Europese Gemeen schappelijke Markt en Euratoom bij woonde, en van graaf De Marchant d'An- sembourg, de Nederlandse vertegenwoor diger bij de Heilige Stoel. De Paus had eerder op de ochtend bondskanselier Adenauer van West-Duits- land in audiëntie ontvangen. Adenauer was vergezeld van zijn dochter en West- duitse functionarissen. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Als directeur van het reactor-centrum Nederland heeft dr. ir. Houwink in een genoeglijk babbeltje de voorbereidingen tot de bouw van de reactor besproken en vooral de gevolgen van een dergelijke in stallatie belicht. Er van uitgaande dat zelfs het normale leidingwater en de zonne warmte een bepaalde radio-activiteit be zitten, waaraan water en licht hun heil zame werking ontlenen, dankzij de juiste dosering, stelde de heer Houwink dat in een atoomreactor uit het uranium radio activiteit wordt ontwikkeld, die echter nog niet gevaarlijk gehoeft te zijn. Op Schiphol komt op de tentoonstelling „Het Atoom" een reactor die deze onschadelijkheid dui delijk zal bewijzen. Een grote reactor ech ter, die een elektrische centrale moet voe den, zoals er in de komende tien jaar ver scheidene in ons land gebouwd zullen wor den - aan fiet einde van dit jaar denkt men er reeds een te bestellen - zal door allerlei veiligheidsmaatregelen omgeven moeten worden. De reactor van het reactor-cen trum Nederland, die men het liefst in Zijpe wil zetten en die veel kleiner is dan die van een elektrische centrale, daar hij niet dient om stroom op te wekken, maar zuiver alleen voor onderzoekings-doeleinden en dus een variabele capaciteit heeft, vergt bijzondere voorzorgen. De voorkeur voor Zijpe wordt mede be paald door de gevaren welke een kern reactor oplevert: er is dus geen enkele zorg voor het strandleven rond Petten, mits er aan goede voorwaarden voldaan wordt. Er zyn namelijk kansen dat er iets ernstigs gebeuren zal met de kernreactor: het ding kan „uit de hand lopen", de watermantel rond de uraanstaven zal daardoor verkoken tot radio-actieve stoom, maar de kans daarop is uitermate kein. De heer Houwink schatte het op eens in de tienduizend jaar. Dankzij een zeer uitgebreid veiligheids systeem kan men ook dan nog de radio actieve stoom binnenshuis houden, maar de mogelijkheid is uiteraard theoretisch aan wezig dat de mantel scheurt en een ge deelte van deze stoom over de omgeving wordt verspreid. Dit kan gevaarlijk zijn zowel voor de werkers in het atoom-cen trum als voor de omwonenden. In zo'n geval moet niet alleen de reactor grondig worden gereinigd, maar ook een nabij ge legen plaats vermoedelijk worden ont ruimd. Dit is dan ook de reden dat een reactor zoveel mogelijk buiten de bevol kingscentra gebouwd moet worden. In de kansberekening is echter alles op genomen, zodat de gevaren naar de smaak van de heer Houwink volkomen theore tisch genoemd kunnen worden. Veel erger zou bijvoorbeeld een atoombom op het westen van Engeland zjjn, waarvan de radio-actieve wolk over Nederland zou drijven. Een tweede risicofactor is het spuien van de radio-actieve afvalstoffen. De hoog- actieve stoffen worden in loden kisten naar de diepzee gebracht of ingebakken in klei. zodat men dit wel in de hand heeft; de laag-actieve resten kan men direct in zee kwijt en daar zijn de visserij en de bad gasten uiteraard bevreesd voor. De Ge zondheidsraad heeft echter in de keuze van de vestigingsplaats een zeer ernstig woord meegesproken. Men heeft zich van de zijde van het reactorcentrum al bij voorbaat ge bonden aan de hoeveelheid te lozen stoffen en uit het advies van de Gezondheidsraad blijkt, dat er van die kant en van de zijde van de plaatselijke autoriteiten een scherpe controle moet worden uitgeoefend. Uit het Engelse atoomcentrum Harwell, dat veel groter is dan het Nederlandse plaatsje Zi.ipe, worden alle afvalstoffen in de Theems geloosd en geheel Londen drinkt toch het Theems-water. Met al deze argu menten wilde de heer Houwink stellen dat de zaak beneden het gevarenniveau te hou den is, wanneer men althans alle veilig heidsvoorwaarden in acht neemt. De reden waarom de gemeente Zijpe ge kozen is als plaats van vestiging, is de aanwezigheid van zout en zoet water, het uitgesloten zijn van overstromingen, een veilige afstand van bevolkingscentra en diverse andere oorzaken. Zelfs de Amerikaanse veiligheidscom missie heeft er een stem in: indien name lijk in Zijpe geen veilige opstelling ge waarborgd is, dan levert Amerika dood eenvoudig de onmisbare uranium niet. Rond de reactor zullen wetenschappe lijke laboratoria verrijzen voor ongeveer driehonderd werknemers, waarvan zestig academici, zodat er een vrij hoog beste dingsniveau in de gemeente zal komen. De heer Houwink zag voorts geen enkele reden waarom de vreemdelingen weg zou den blijven. Men merkt de aanwezigheid van dit nieuwe laboratorium nauwelijks en alles zal zijn gewone gang kunnen gaan. Het is zelfs mogelijk dat de badgasten op een regenachtige dag in de voordrachts zaal van het centrum naar een film komen kijken of een lezing over het atoomwerk komen beluisteren. De groep tulpenkwekers van de Katho lieke vereniging voor ondernemers in het bloembollenbedrijf heeft maandagmiddag in „De Leeuwerik" te Haarlem vergaderd ter bespreking van de adviezen, die onder meer met betrekking tot de afschaffing van het twee-prijzenklassenstelsel en de mini mumprijs aan het Produktschap voor Sier gewassen zullen worden uitgebracht. De be sprekingen verliepen in een verwarde stem ming, waarbij het de vergadering moeilijk viel te bepalen wat statutair al dan niet was toegestaan. De waarnemend voorzitter, de heer C. Meskers, zei in zijn openingswoord, dat de bloemenprijzen door het zachte voorjaars weer sterk dalen. Hij memoreerde de goede export van vorig jaar. Ten slotte zei hij, dat belangstellend wordt uitgezien naar het nieuwe L.E.I.-rapport over de kostprijzen van de bloembollen. Met overgrote meerderheid stelde de ver gadering zich achter het bestuursvoorstel om tot afschaffing van het twee-prijzep- klassenstelsel bij tulpen over te gaan. Een minderheid bepleitte handhaving van dit stelsel, omdat „men er altijd voordelen van had ondervonden". Het bestuur betoogde echter, dat het thans geen zin meer heeft de minder snel groeiende variëteiten te be schermen door een speciale hoge prijs, daar de buitenlandse handel in vergelijking met de eerste na-oorlogse jaren aanzienlijk is verbeterd. Uitvoerig werd gesproken over het be stuursvoorstel om de minimumprijs voor tulpen te stellen op tachtig percent van de door het L.E.I. voor het gebied met de laag ste produktiekosten te berekenen kostprijs. Vanuit de vergadering werd erop aange drongen de vereniging „De tulp" te volgen en te adviseren de minimumprijs op negen tig percent van de laagste kostprijs vast te stellen. Met 202 stemmen tegen 73 en vijf blanco werd hiertoe besloten. De heer Rood uit Grootebroek uitte zich in scherpe bewoordingen over de gang van zaken ter vergadering. Verbolgen was hij over het feit, dat de afdelingen van de K.V. O.B. niet waren gehoord. De voorzitter was echter van mening, dat voor een vergade ring van een der groepen van de K.V.O.B. de afdelingen niet gehoord behoefden te worden. De vergadering besloot voorts te advise ren de uit.betalingsprjjs van de tweede kwa liteit leverbare tulpen te doen stellen op 85 percent van de netto uitbetalingsprijs der goede surplusbollen. Ten slotte ging men akkoord met vaststelling van de sur- plus-overnameprijs voor zogenaamde ab- normale-leverbare bollen op 0,75 per kilo gram. WASHINGTON (UP) Op de zitting oidagmiddag tussen de Amerikaanse en Iclandse delegaties bij de luchtvaart- vlerhandelingen in Washington werd "?n vooruitgang geboekt. Deze bespreking duurde slechts dertig minuten en zal vandaag worden voortge zet. De Nederlandse delegatie heeft ook nu er reeds een week verlopen is geen idee wanneer de Amerikanen met hun voorwaarden ter tafel zullen komen, zo verlyidt in welingelichte kringen. Loodgieter veroordeeld wegens bedreiging De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een vierentwintigjarige loodgieter wegens bedreiging meermalen gepleegd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaarde lijk. De jongeman was onder invloed van drank naar zijn ouderlijke woning in de Leidsebuurt te Haarlem gegaan en had zijn broer, die bezig was een aquarium schoon te maken, met een mes gedreigd. Later waren de buren in de omgeving van de woning gekomen en ook toen heeft hij met een mes gedreigd. Veertien dagen geleden had de officier van Justitie een straf van acht maanden geëist, waarvan drie voor waardelijk. Diefstal van geld Wegens diefstal van elf gulden, een fototoestel en een armbandhorloge uit een woning aan de Witte Herenstraat te Haar lem, waarbij hij zich door middel van een sleutel toegang had verschaft tot het huis, is een zesentwintigjarige fabrieksarbeider veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. Verduistering Een achtenveertigjarge vertegenwoordi ger uit Amsterdam, wie verduistering van negentienhonderd gulden ten nadele van een vleeswarenfabrikant uit Lisse ten laste was gelegd, is veroordeeld tot een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Belasting ontdoken De rechtbank legde een negenenvijftig- jarige timmerman uit Haarlem een on voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boete van vijfhonderd gul den, subsidiair twee maanden hechtenis op wegens het doen van onjuiste aangifte der inkomsten voor de belastingen, twee maal gepleegd. Hij zou ongeveer f 6500 te weinig op zijn belastingformulieren hebben ingevuld, waardoor hij duizend gulden te weinig aan belasting had betaald. De eis iuidde veertien dagen geleden een boete van duizend gulden, subsidiair twee maan den hechtenis en een voorwaardelijke straf van twee maanden. Vrijgesproken Een negenenvijftigjarige veehouder uit Bennebroek, wie heling van radiateuren ten laste was gelegd, werd vrijgesproken, daar het tenjastegelegde niet bewezen werd geacht. Nader onderzoek De rechtbank besliste, dat in twee zaken, namelijk tegen een vijfentwintigjarige huisschilder, verdacht van diefstal van va kantiezegels en verduistering van enige voorwerpen, die hij in huurkoop had ge kocht, en tegen een zevenentwintigjarige los werkman, verdacht van verduistering van een in huurkoop gekochte bromfiets, een nader onderzoek naar de geestvermo gens zal worden ingesteld. In een bijzondere bijeenkomst van de Beweging van Europese Federalisten, welke op 13 april in het Kurhaus te Sche- veningen wordt gehouden zullen de te Rome ondertekende verdragen betreffen de de Europese gemeenschappelijke markt en de Europese gemeenschap voor de kernenergie worden toegelicht door de voorzitter van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen te Brussel, dr. J. Linthorst Homan, door de heer A. Borst lap, die het werknemersstandpunt zal be lichten, en door mr. dr. B. J. M. van Spaen- donck, die zal spreken over het werk geversstandpunt. Ir. H. Vredeling zal de agrarische aspecten behandelen en prof. mr. L. G. A. Schlichting de politieke. Maandag hield de Koninklijke Marine in Den Helder de grootste parade uit haar geschiedenis. Dit gebeurde ter gelegenheid van de De Ruyterherden- king. De foto geeft een overzichtsbeeld van de parade. In de haven ligt Hr. Ms. kruiser „De Ruyter". Het Nederlands Economisch Instituut heeft een bevolkingsprognose voor de stad Haarlem samengesteld voor de komende twintig jaar. Een dergelijke prognose is van belang met het oog op de toekomstige ontwikkeling van de stad ten aanzien van wo ningbouw, bouw van winkels, scholen, verzorgende bedrijven, de instelling van openbare nutsbedrijven, de aanleg van sportvelden, het treffen van verkeersvoor- zieningen en de oprichting van culturele instellingen. De prognose zoals die door het Nederlands Economisch Instituut is samengesteld schat de totale bevolking van Haarlem in 1976 op 197.000. Over de omvang en samenstelling van de bevolking, die behalve van de natuurlijke groei ook afhankeiyk is van de omvang en samenstel ling van de migratie geeft het rapport uitvoerig cijfermateriaal. De uitgevoerde analyse heeft aangetoond, dat het peil van de werkloosheid in Haar lem ten opzichte van dat in Nederland in het verleden grote invloed op de schom melingen in de migratie in Haarlem heeft uitgeoefend. Voorts kwam vast te staan, dat voor de jaren 19471955 het achter blijven van Haarlem bij Nederland wat be treft het inhalen van het woningtekort de vestiging in Haarlem heeft tegengegaan en het vertrek uit Haarlem heeft bevorderd. Tenslotte is uit de gemaakte studie ge bleken, dat in het migratiesaldo van Haar lem onafhankelijk van de invloed van de hierboven genoemde factoren een regel matig dalende beweging valt op te merken. Een verklaring van dit verschijnsel zou ge vonden kunnen worden in een ten opzichte van Nederland geringere groei van de eco nomische activiteit. Wat betreft het achterblijven van Haar lem bij het inhalen van het woningtekort is verondersteld, dat de invloed van deze factor een progressief dalend verloop zal hebben e.n,,4n 19<55. .geheel z^l.zijn .verdwe nen. Wat betreft de geringere toeneming van de economische activiteit in Haarlem ten opzichte van Nederland als verklarende factor van de daling in hel migratiesaldo, wordt verondersteld, dat deze ontwikke ling zich, gezien de te verwachten relatief grotere industriële ontplooiing in Neder land voorlopig zal voortzetten. Aangezien met betrekking tot de groei van de bevolking in Haarlem, geen cijfers over een reeks van jaren bekend zijn, heeft het N.E.I. een vergelijking samenge steld tussen de geboorten in de rest van Nederland met die in Haarlem. De grafiek over de periode van 1922 tot 1956 toont aan, dat het geboortecijfer in Haarlem aanzienlijk beneden dat van Nederland ligt, maar dat de cijfers de neiging hebben elkaar te naderen. Met behulp van een correlatie in de tabellen is er nagegaan welk verband er bestaat tussen het aan tal geboorten per 1000 vrouwen in Haar lem en Nederland. Voor het jaar 1956 is dit aantal vervolgens verdeeld in jongens en meisjes in de verhouding 106 100. Met behulp van sterftetafels werd uit dit aan tal levendgeborenen het aantal overleven den bepaald. Hieruit is berekend dat Haar lem uitsluitend op grond van de natuur lijke groeifactoren in 1976 circa 190.000 inwoners zal hebben, verdeeld over 94.000 mannen en 96.000 vrouwen. Migratie Een apart hoofdstuk vormt de migratie. De schommelingen in de migratie te Haar lem wordt voor een deel verklaard uit de schommelingen in de werkgelegenheid. Het aantal aanbiedingen van mannelijke werkzoekenden is sinds 1921 in Haarlem steeds groter dan dat van de rest van Nederland, met uitzondering van de jaren 1931, 1934, 1953, 1954 en 1955. Een andere factor wordt gevormd door de woningvoorziening in Haarlem. Op 30 juni 1956 was het woningtekort in Haarlem 15,8 percent van de woningvoor raad, in de rest van Nederland bedroeg dit percentage 10,2. De overeenkomstige per centages op 31 mei 1947 bedroegen voor Haarlem en Nederland 14,5 en 14,3. De ongunstige ontwikkeling van deze percen tages voor Haarlem heeft grote invloed gehad op de migratie, waaruit blijkt, dat de ongunstige woningbouw een stimulans tot vertrek of een geringere neiging tot vestiging in Haarlem tengevolge heeft ge had. Een daling van de economische activiteit in Haarlem blijkt uit de cijfers van bezet ting van een aantal bedrijfstakken in Haar lem. die, behalve in de grafische bedrijven, kleding en reiniging, kunstnijverheid, kleiner is dan in de rest van Nederland, waarbij ten aanzien van vele bedrijfstak ken sinds 1930 een dalende lijn wordt ge constateerd. De concentratie index ten op zichte van de rest van Nederland 100) is gedaald van 110 in 1930 tot 95 in 1950. Óp grond 'van prognoses van het Centraal Planbureau berekent het N.E.I.dat in Haarlem in 1970 een volledige werkgele genheid realiseerbaar zal zijn. Met betrekking tot de woningvoorziening in Haarlem, acht het N.E.I. het op grond van de woningbouwnota van B. en W. aan de raad op 27 september 1956 waarschijn lijk, dat de woningtekortpercentages in Haarlem, die van overig Nederland in de komende jaren steeds meer zullen naderen. Aan de hand van deze prognoses stelt het N.E.I de bevolkingsgroei van Haarlem al dus samen: 171.000 in 1961. 180.000 in 1966, 189 000 in 1971 en 197.000 in 1976. Ten aanzien van de structuur van de toekomstige Haarlemse bevolking verwacht het rapport geen grote veranderingen ten gevolge van de migratie. Vergeleken met 1956 zal 1976 een iets verouderde bevolking te zien geven. Dit komt tot uitdrukking in de toeneming van het aandeel in de bevol king van de leeftijdsgroepen van 65 jaar en ouder van 10.2 tot 13 percent. Daaren tegen valt in dezelfde periode een afneming te verwachten van het aandeel in de be volking van de leeftijdsgroepen beneden de 15 jaar van 33.7 tot 30.1 percent. In percentages uitgedrukt is de bevol king van Haarlem ten opzichte van die van de provincie Nnordholland verminderd van 8.85 tot 8.44. Het N.E.I. verwacht, dat dit percentage op 1 januari 1970: 8,1 zal bedragen. ISMAILIA (Reuter/UP) Het wrak van de sleepboot „Edgar Bonnet" is maan dag door de Nederlandse bergingsvaartui gen Condor en Arend gelicht. De secreta ris-generaal van de UNO Dag Hammar- skjoeld sloeg de operatie gade. Het Suez kanaal is nu vrij voor schepen tot 20.000 ton en een diepgang van negen meter, zo verklaarde generaal Wheeler, die namens de UNO het toezicht op de bergingswerk zaamheden heeft. De „Edgar Bonnet", het laatste grote obstakel in het kanaal, is naar het Timsah-meer gesleept. Wheeler zei, dat het kanaal „binnen tien minuten" voor de scheepvaart zou kunnen worden ge opend. Hij leverde hiermee commentaar op een verklaring van de Egyptische kanaalmaat schappij, dat de scheepvaartmaatschap pijen vijftien dagen tevoren van de her opening van de waterweg in kennis zullen worden gesteld. De Egyptische kanaal maatschappij deelde later mee. dat sche pen van 4000 ton tot woensdag door het kanaal kunnen varen. Woensdag worden buitenlandse schepen tot 7000 ton toegela ten. De Egyptische autoriteiten van het Suezkanaal heben volgens het persbureau voor het Nabije Oosten, dat door de Egyp tische regering wordt gesteund, meege deeld, dat het 7000 ton metende Egyptische schip „Loeksor" vandaag door het kanaal zal varen, aldus meldt radio-Caïro. Generaal Wheeler zei nog, dat het wrak van het fregat „Aboekir", dat bij Suez ligt, tegen het einde van de week zal worden verwijderd. Profijt (ANP) Sinds de Suezcrisis hebben negentienhonderd schepen, die anders de kanaalroute volgden, Zuidafrikaanse ha vens aangedaan. Het leeuwendeel kreeg de haven van Kaapstad te verwerken, waar duizendvijftig schepen binnenliepen. Durban kreeg zevenhonderdvijfenzestig schepen extra te verwerken en Port Eliza beth achtentwintig. Estafette In menig huis holt het gezin nu voort in een voorjaars hoest-estafette: met feil loze zekerheid geeft de een, zodra hij uit gelopen is, de staf over aan de ander en die rent dan dag-en-nacht blaffend voort. Tot ook hij vermoeid raakt en overwijld overgeeft aan nommer drie. Zo gaan wij gans het voorjaar en meestal ook een deel van de winter al voort. „Als ik warm word", zegt bij ons een der huisgenoten altijd, „dan krijg is eerst een bloedrood koppetje. En dan ineens beginnen er gewoon beesten, torren, zeg maar, in mijn keelgat te marcheren. Ik ga er soms gewoon 'srnachts uit om te kijken of er écht geen beesten in m'n keel lopen". „Bij mij is het meer een harmonikaatje, zeg maar", verklaart een ander, „dat zit mij in de luchtpijp. Gewoon een mondhar- monikaatje en dat wordt daar zacht be speeld, zeg maar. Ik ben wel eens opgestaan omdat ik dacht dat er beest in de kamer zat. Of iets engs. Dan ben ik vol vanbin nen, begrijp je. En dan zit er een muziekje van binnen. Maar als ik nou flink hoest, nou dan is het zo afgelopen". Dat is zo: als deze huisgenote flink uit hoest gedurende veertig minu ten, ja. dan is het ook over. Maar gedu rende die periode is het voor alle verdere huisgenoten niet mogelijk één oog dicht te doen: zij liggen met wijdopen kijkers in het duister en zien ballen voor hun ogen uiteenspatten. Otje, het kind, kan ook heel mooi hoes ten. Er zit al iets van de sterke toon van zijn moeder (Ali) in, die wij als tweede in de estafette-race van alle zijden hebben kunnen bewonderen. Otje heeft bovendien een heel apart systeem. Hij begint niet, lezer, als hij warm wordt en hij is daar mede een grote uitzondering. Hij is daar mee wellicht zelfs een object voor weten schappelijke studie. Otje begint in de na-nacht. Het kind valt, bij het naar-bed-gaan in de vroege avond, als een steen in slaap en piept dan door tot éven nadat de laatste volwassen estafetterenner de dagrace heeft gestaakt. Dat is dan dus het ogenblik, dat wij ein delijk inslapen. Even heeft men nog ge luisterd naar de na-kreten van Wiesje, het toe-blaf je van Lot, de laatste staccato's van Ruupje en naar de bonken van Leen, die altijd ritmisch met de vuisten op de muur meeslaat als zij het zwaat heeft, en dan draaien wij ons om en menen eindelijk rust te kunnen vinden. En juist dan, lezer, vangt het prille lied van deze Otje aan. Heel helder en be gaafd-bijkans roept hij met zijn kleine blaforgaantje in de vroege uurtjes. Tot moeder (Ali) naderbijsnelt en hem stil krijgt. Het zal de lezer niet verbazen, dat zij daarna, tengevolge van de koude voe ten en, opnieuw warm wordend, eerst een bloedrood koppetje krijgt en vervolgens die optocht van torren door de keel. „Ahoe, ahoe!", doen die torren haar roepen. Weken kan het duren. Maanden ook. Dan op een nacht is het stil. Doodstil. Men staat op uit bed en kijkt verontrust de hele straat af. Men drinkt water. Men is klaarwakker. Langzaam trekt de koude omhoog. En danWat horen wij daar? Een kuchje? Begint de eerste ronde van een nieuwe estafette? Wie is het? Stil! Het is Buurman. „Ahoe, Ahoe!", is het enige dat Buurman eenvoiidig door de muren schrééuwt. Gij stapt in bed. Alles is goed: het Lied van de Hoest klinkt. En weken achtereen zal het bij de buren blijven klinken: de estafettestaf zal druk doorge geven worden. Eerst aan de vrouw, dan aan de kinderen. Wij kunnen rustig gaan slapen. Alles is goed. Ahoe, ahoe, ahoe. Duif Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen zijn twee prijzen van duizend gulden uitgeloofd voor de beste korte films, die in Nederland door beroepscineasten zijn vervaardigd in de periode 20 juni 195531 mei 1957. Er is een prijs voor vrije films en door derden ge financierde films en een voor in opdracht vervaardigde films. Teken- en poppenfilms kunnen ook meedingen. De jury, die de in zendingen zal beoordelen, is samengesteld uit de heren P. J. van Mullem (voorzitter), Charles Boost, Bert Haanstra. H. van der Horst en J. Nijland jr. Secretaris van de jury is de heer J. C. Schuller in Den Haag. ADVERTENTIE neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver- zacht en geneest. 'AKKER SIROOP AMSTERDAM. Een mevrouw, die op de Nieuwe Keizersgracht woont, is door den Kantonrechter tot een boete van 75.veroordeeld wegens ernstige plichtsverzaking. Op don zolder van haar huis heeft zij een sigarenfabriekje, waar acht meisjes sigaretten vervaardigen. Toen nu op een der bitter koude dagen van Februari de Arbeidsinspectie eens kwam kijken, konden de meisjes bijna niet meer voort van de koude, hoewel zij hare mantels en bontjes hadden aange daan De temperatuur op dien zolder was 4 graden Celcius. De sigarettenmaaksters verklaarden dat dit de normale toestand was. De kachel op den zolder mocht slechts van half tien tot eenen branden. De meisjes, die per stuk betaald werden, konden het met hare van koude verstijf de vingers per week tot slechts vijfhon derd sigaretten brengen, hoewel zij er bij een normale temperatuur wel tweedui zend konden draaien. Voor den Kanton rechter getuigden de meisjes, dat zij vaak klaagden, maar dat mevrouw dan op merkte: „Laat die meiden maar verr van de kou". Toen de Arbeidsinspectie vertrokken was, had zij de kachel heel hard opgestookt en tegen de meisjes ge zegd: „Nou zullen jullie verbranden, nou zullen jullie geen kou meer hebben!"

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5