Made Charles Eyck zestig jaar Merkwaardige prestaties van Duits accordeonorkest Balletten van David Lichine „Zwakke broeder" stal vijfmaal vis in IJmuiden Twee speciale creaties voor een ballerina en een debutante Prijsvraag voor de opbouw van Berlijn Kerkelijk Nieuws Nieuw emigratie-akkoord met Australië Willem van Otterloo in Parijs zeer gewaardeerd Publiek bij Trenet niet snel tevreden Telepaath Peter Hurkos in Amerika Westduitse marine-attaché in Nederland HAARLEMSE POLITIERECHTER Betaling abonnementsgeld per giro Kort geding tussen Guus Jansen en Elsevier Drie exposities in het Stedelijk Museum DINSDAG 26 MAART 1957 5 Mevrouw Sonia Gaskell kondigde maan dagavond in de totaal uitverkochte Konink lijke Schouwburg te 's Gravenhage het be gin van een nieuwe traditie aan: een jaar lijkse demonstratie door de leerlingen van de Ballet Academie, die door de Engelse pedagoge Valerie Adams werden gepresen teerd. Afgezien van de weinig fraaie jeté's van de groep der meestgevorderden was het een aardige kennismaking. Het bestaan van deze met steun van de overheid op gerichte en reeds goed functionerende in richting van algemeen en kunsthistorisch vormend onderwijs, waarbij uiteraard de danslessen een belangrijke plaats innemen, stemt tot diepe voldoening, want hier' wordt de brede basis gelegd voor een artistieke vakbekwaamheid, zonder welke j het ballet in Nederland geen toekomst heeft. Op het daarbij aansluitende programma van het Nederlands Ballet, begeleid ditkeer door de orkestklasse van het Koninklijk Conservatorium voor Muziek, met Peter Rester als dirigent, stonden onder meer drie werken van de in Rusland geboren, in Californië wonende en in Frankrijk opge- 1 leide en tot internationale vermaardheid j gekomen David Lichine, waarvan twee i premières. „La Création" was ons reeds uit de voorstellingen door het Ballet des j Champs Elysées met Jean Babilée bekend, nu alweer vele jaren geleden. Dit ballet j zonder muziek, geheel opgebouwd volgens een visueel ritme, heeft niets met de schep- i ping der wereld te maken, zoals men zou I kunnen denken. Het is een uitermate I boeiende verbeelding van het scheppings- 1 proces, zoals dat verondersteld wordt zich! af te spelen in het innerlijk van de cjio- reograaf, die met de doelloze gestalten van i zijn dansersmateriaal tot een bezielde I vormgeving poogt te geraken. Het is een fascinerend bedrijf, deze opwekking van sluimerende mogelijkheden, dit bezeten zoeken naar de ideale beweging. Bij een eventuele herhaling in Haarlem hoop ik aan deze „geloofsbelijdenis van een cho reograaf' uitvoeriger aandacht te kunnen schenken. In de hoofdrol wist Aart Ver stegen, hoewel te verbeten expressief, veel indruk te maken. Lichine denkt niet in termen van auto nome, dat wil zeggen: eigenmachtige en eigenkrachtige dans, maar geheel van de geaardheid en technische potentie van het lichaam uit. Dat blijkt uit „La Création" zonneklaar en dat werd door de twee no viteiten van dit programma bevestigd. Op een hoboconcert van een onbekende Ita liaanse meester arrangeerde hij een kleine suite, die om volstrekt onnaspeurlijke redenen „Contrapunt" is genoemd. Het stelt geen bijzonder hoge eisen, wekt integen deel de indruk als apotheose van een leer lingenuitvoering bedoeld te zijn. Maar het had de verdienste dat de persoonlijke kwa liteiten van de veelbelovende debutante Sonja van Beers er opvallend in uitkwa men: haar zeer lange lijnen, haar ietwat Indolente charme. Een pas-de-deux is in zekere zin altijd een gedanste liefdesver klaring en zo wekte zij met haar witte renaissancekapje herinneringen aan een prille Julia, die nog schuchter en bevreemd haar gevoelens voor Romeo voelt opwellen. Laat ik mij ervoor hoeden teveel beteker nis te leggen in wat overigens niet meer is dan een nogal oppervlakkig maaksel in de trant, die men ook van Victor Gsovsky kent, al is er een vage verwantschap met Balachine merkbaar, zeker in de behande ling van het kleine ensemble, dat ons dan toch in ieder geval bekoort door het voor beeldig tonen van de welgemanierde mens. Aanzienlijk minder geslaagd door meer pretentie is de voor Marianna Hilarides gestelde en door deze magnifiek uitgevoer de solo „La Solitude" op mooie muziek van Bonporti, waarbij de door deze zeldzaam begaafde danseres in de „Sonate" van Jan Mul geopenbaarde kwaliteiten tot het sug gereren van nostalgie nader zijn uitge werkt. Ik wil graag aannemen, dat Lichine onder invloed van wat men inspiratie noemt heeft gestaan. Bezieling is in enkele ADVERTENTIE wm #0(/ohüd sIspimm is één van de weinige middelen die helpen bij verkoudheid. Elk tablet is voorzien van het merk Godeponoerd hsndeljmerk Marianna Hilarides en Jaap Flier in „La Création" van David Lichine. passages merkbaar. Maar wat met een tableau als een voorplaat van „Theatre Arts" begint, nu eens aan de stijl van Anna Pavlova doet denken en dan weer aan die van Martha Graham, is een hortende aan rijging van plastische effecten, waarbij uit eindelijk aan de puur danskunstige ver mogens van onze eerste ballerina tekort wordt gedaan. In tegenstelling tot het plaatsvervangen de solistentrio maakte het corps de ballet een goede beurt in „Concerto Barocco" van Balancine, waarop een gespannen uitvoe ring van „Tij en Ontij" van Rudi van Dant- zig volgde. Linda Manez zorgde in „Ritme en klank" op het Allegro barbaro van Béla Bartök voor opwindend „stunf'-werk als besluit van een over het geheel zeer wel te waarderen avond. Davicl Koning Ned. Herv. Kerk Beroepen te De Bilt-Oost W. de Bruin te Ermelo. Benoemd tot voorg. van de afd. Maas sluis van de Ned. Prot. Bond ds. Jac. de Pree, a.s. emeritus predikant te Hoorn. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-Charlois (vac. J. Firet) C. Ch. Griffioen te Voorthuizen; te St. Anna Parochie Joh. Dijkstra te Schermerhorn; te Heerlen (2de pred.pl.) A. A. Leenhouts te Castricum. Aangenomen naar Utrecht-Zuid (3de pred.pl.) J. van Reeven te Hardenberg, die bedankte voor Leidschendam; aangeno men naar Mildam P. van 'Breugel, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Drijber, Hasselt, Houverzijl en voor Zonnemaire. Teruggenomen. De kerkeraad van Amers foort heeft in zijn laatstgehouden vergade ring het in een vorige vergadering gestel de tweetal in de vacature van de 4de pred. pl. wegens gewijzigde omstandigheden in getrokken. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Bussum J. P. Geels te Haarlem-Centrum. Tweetal te Zwijndrecht N. de Jong te Katwijk aan Zee en G. de Vries te Zeist. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelburg W. Hage te Nunspeet. Tussen Nederland en Australië is een nieuwe overeenkomst gesloten betreffende emigratie. In de komende jaren zal-iedere Nederlander, die aan de algemene toe latingseisen voldoet, ongeacht zijn beroep, onder de bepalingen van deze overeen komst naar Australië kunnen emigreren. Australië zal deze emigratie steunen met een bedrag gelijk aan 100 U.S.A.-dollars per persoon. In de jaren 1951 tot en met 1955 zijn 58.772 Nederlandse emigranten naar Au stralië vertrokken. Voor de opbouw van Berlijn is door de Westduitse regering en de senaat van Ber lijn een prijsvraag met prijzen tot een totaalbedrag van honderdtwintigduizend mark uitgeschreven, waaraan alle Euro pese stedebouwkundigen en architecten kunnen meedoen. Ook Oost-Berlijn wordt in het bouwplan betrokken. De architecten moeten in de eerste plaats de vraag be antwoorden, waar de regeringswijk het best kan liggen en welke verkeerswegen noodzakelijk zijn. Van de internationale jury maakt deel uit de buitengewoon hoog leraar aan de technische hogeschool in Delft prof. C. van Eesteren, die in 1925 de eerste prijs won bij de internationale prijs vraag „Umgestaltung unler der Linden Er wordt een afzonderlijke prijs van zestig duizend mark uitgeloofd voor de weder opbouw van het Rijksdaggebouw in Berlijn. Orchestre Colonne volgend jaar vermoedelijk naar Den Ilaag Voor de tweede keer in dit seizoen leidde Willem van Otterloo zondag een concert van het Parijse Orchestre Colonne en op nieuw heeft de dirigent van het Residentie- Orkest een bijzonder groot en verdiend succes geboekt. Van Otterloo opende met de „Haydn Variaties" van Brahms om daar na de Franse pianiste Nicole Henriot in Ra vel's Pianoconcert te begeleiden en het con- cert te besluiten met Berlioz' „Symphonie Fantastique". Na het concert vernamen wij van de directeur van het ResidentierOrkest, de heer Willem van Brederode, dat er een nieuwe orkestruil tussen Den Haag en Pa rijs wordt voorbereid. Waarschijnlijk zal in 1958 ook het Orchestre Colonne weer een of twee concerten in Nederland komen ge ven onder leiding van Charles Münch. Van Otterloo zal tezelfdertijd met het Residentie-Orkest een abonnementsconcert in het Parijse Chatelet geven. De Franse chansonnier Charles Trenet heeft maandagavond bij zijn optreden in theater Carré in Amsterdam diep in zijn repertoire moeten putten om het publiek tevreden te stellen. Met ovaties riep men hem steeds weer terug en men was niet tevreden voordat hij oude bekenden als „Je chante", „Douce France", „Lamer" en „L'ame despoutes". had gezongen. Na zijn drieëndertigste chanson maakte Trenet, die aan de vleugel werd begeleid door Freddy Lienhart, een eind aan zijn optreden. EXPOSITIE OVER MENASSEH BEN ISRAEL In het Amsterdams historisch museum „Het Waaggebouw" is maandagavond een tentoonstelling geopend van werken van Menasseh Ben Israel (16041657), rabbijn der Portugees-Israelietische gemeente in Amsterdam. Deze vier weken durende ten toonstelling werd georganiseerd door het Genootschap voor de Joodse Wetenschap en het Joods Historisch Museum. Congres voor de wetenschappelijke film Van 21 tot en met 27 september zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam het elfde internationaal con gres voor de wetenschappelijke film wor den gehouden, 's Avonds zullen de beste wetenschappelijke films, die de deelnemen de landen hebben ingezonden, worden ver toond. Tevens bestaan plannen een ten toonstelling te houden. De Nederlandse telepaath Peter Hurkos uit Dordrecht is zondag met de „Rijndam" in Amerika gearriveerd waar hij gaat wer ken voor een warenhuisconcern. Hij is uitgenodigd door de Belk Depart ment Store Chain om naar Noord-Carolina te komen en daar de gewoonten der werk nemers te bestuderen en aanbevelingen aan de personeelsdienst te doen. Zijn methode bestaat uit het aanraken van persoonlijke bezittingen, zoals een ring, een foto of een kledingstuk. Hij be weert dat hij daardoor het verleden en het heden van de drager kan beschrijven, maar niet diens toekomst zelfs zonder de per soon in kwestie te zien. Hurkos zeide, dat hij in staat was, in tieme details uit het leven van sommige bemanningsleden van de Rijndam te ver tellen door eenvoudig hun persoonlijke be zittingen, geblinddoekt, aan te raken. Hij vertelde zijn gave in 1942 ontdekt te heb ben, toen hij bij het Schilderen van een huis naar beneden viel en een schedelfrac tuur opliep. In het ziekenhuis wist hij „in eens" aan de man, die naast hem lag, te vertellen, dat diens vader net was over leden. Dit bleek waar te zijn. Hij zei voorts, dat hij in Nederland zulk een reputatie genoot, dat olie-maatschap- pijen hem luchtfoto's toezonden en hem vroegen de plek aan te wijzen, waar olie gevonden zou worden. Eens was hij daarin geslaagd. Hurkos hoopt ook voor de Ame rikaanse televisie op te treden. (UP). Zo noemt men dat. De rij der sterken. Het is die rij, waarin wij worden opgeno men als we de leeftijd van zestig jaren bereiken. Het was zondag dat de schilder Charles Hubertus Eyck in deze rij werd opgenomen. Dit stemt ons tot een vreugdig gedenken. Wat vreugde betreft, leeft de vriendschap van haar rente en van die 'féhte' géfiiet ik dan op dezë avond, nu het mij gegeven is te mogen schrijven over deze meester in de kunst van het schil deren. Er zal in deze dagen veel over hem geschreven zijn door wijze en ter zake kun dige litteratoren. En wat moet ik dan? Jan van Herwijnen had me eens gezegd, nadat ik een uur lang zwijgend in zijn atelier had doorgebracht: „Wanneer je het Charles Eyck Maandagavond concerteerde in de grote zaal van het I-Iaarlemsse Concertgebouw het „Hohner Symfonie Accordeon Orkest" een ensemble van bekwame spelers, die hun vakopleiding hebben genoten aan de Trossinger accordeon-academie van de vermaarde firma, waar hun instrumenten gebouwd worden. Het stadje Trossingen in Schwabenland is het centrum geworden van de accordeoncultuur, om het nu maar eens met een groot woord te zeggen. Aan de Hohner-fabrieken, die aan vijfduizend mensen een bestaan bieden, is het voor een groot deel te danken, dat de accordeon in de laatste jaren een evolutie heeft door gemaakt die interessante mogelijkheden schept, welke men voorheen van het vrij banale volksinstrument van toen niet zou hebben verwacht. Parallel met deze ont wikkeling groeide de uitvoeringspraktijk. Wanneer men nu zo'n beroepsensemble op geraffineerde wijze de modernste moge lijkheden van het Hohner-instrumenta- rium hoort demonstreren, kan men wel eens verbaasd opkijken. Dit betreft dan niet zozeer de virtuosi teit waarmee de instrumenten bespeeld worden, dan wel het evenwicht der par tijen in de grote verscheidenheid der tim bres. Zulks viel mij vooral op in de ver tolking van twee nummers uit de Kauka- sische Schetsen van Ivanov, waarin de blazers-effecten van de oorspronkelijke partituur op eigenaardige wijze nagebootst werden. Het effect van een al dan niet gedempte hoorn, van piccolo, fluit, klari net, fagot, leek soms bedriegelijk op het origineel. Bovendien trof ons de diepe bas, klinkend als een zestienvoetsregister van een Hammond-orgel. Dit laatste prikkelde vooral onze speurzin, want het was duide lijk, dat we hier met elektrische toonop- wekking te doen hadden. Uit nader onder zoek bleek dan ook, dat de verschillende timbres die ons opgevallen waren, ver wekt werden door een instrument dat de veelzeggende naam draagt van Elektro- nium en dat de diepe bastonen ook ont lokt werden aan een instrument, dat vol gens hetzelfde principe de klank voort bracht. Men waagde zich zelfs aan „De Moldau" van Smetana en ook deze vertolking wekte verwondering, maar eerlijk gezegd ook onvoldaanheid, want het blijft ten slotte toch slechts een vage kopie van het zo heldere oorspronkelijke klankkarakter. Zo iets hindert niet zozeer in een populair stuk als de London-suite van Coates. In ieder geval beschikt het I-Iohner- Orkest over een klankverscheidenheid en (onder de vaardige leiding van Rudolf Würthner) over een technische vaardig heid als ook over een zin voor samenspel, die om originele composities van meer dan gewone betekenis vragen. Wanneer men van de arrangementen afkomt, zal de moderne accordeon het pleit gewonnen hebben. De dirigent Rudolf Würthner toonde zich ook een volmaakt virtuoos als vertolker van de bekende vioolcompositie „Zigeunerweisen" van Sai-asate, waarbij ons als eigenaardigheid opviel, dat Würth ner met de linkerhand de discantpartij speelde. Ook de concertmeester van het orkest, Karl Perent haler, liet zich (met een bril jante vertolking van een compositie van Würthner) als solist gelden. Dit deed ook een ander lid van het ensemble, Rolf Glass, maar dan op een chromatische mondharmonica (Chomonica), die hij op acrobatische manier bespeelde. Jos. de Klerk werk van een schilder bekijkt en het geeft je de kracht het te beleven, zwijg dan liever. Er wordt in zulke gevallen maar al te vaak te veel en onnodige onzin ge debiteerd." Wanneer ge nu het werk van Charles Eyck wilt belevqn, dan moet ge naar Lim burg en daar vraagt ge het eerste hét Êestè dorpspastoorke: „Waar vind ik Charles Eyck?" Wellicht dat hij u meeneemt bin nen zijn kleine godshuis om u stralend van trots een kerkraam te tonen of een altaar stuk van beklemmende schoonheid. En dan zal het pastoorke zeggen: „Hier is Charles Eyck." En ge zult verder trekken en hier en daar monumenten van een voor eeuwen onvergankelijke esthetische vreugde aan treffen. Kruisstaties, altaarwanden, gewelf beschilderingen, kerkramen, beeldhouw werken en ceramieken, die Limburg een maal zullen maken tot een bedevaartplaats voor de schoonheidminnenden van de hele wereld. Ik heb in gezelschap van de meester zelf zo'n tocht mogen beleven en die gang staat in mijn geheugen gegrift als in een gesto ken kader van blank eiken. Wanneer ik nu zo in de nachtelijke stilte van mijn kamer memoreer ons samenzijn van een gehele dag, mèt het werk van deze vriend-van mij, dan acht ik mij gelukkig dat het mij niet gegeven is over zijn kunst in vakter men te moeten spreken. Laat mij de méns Charles Eyck, met wie ik een goed glas dronk op die stralende vroeg-najaarsdag. Dat hem in zijn jeugd het gehoor en spraakvermogen werd ontnomen, het deert deze mens niet. „Als het ons allen zo zou vergaan, stonden we waarschijnlijk dichter bij de wereldvrede," meent hij. Wij begrij pen elkaar die dag, liplezend, schrijvend op een kleine bloknote die nu als een relikwie door mij bewaard wordt. Het is wonderlijk hoe spoedig men went aan het wisselen van gedachten op deze wijze. Hij ziet en zijn zien vergoedt hem honderdvoudig het gemis van het horen. „Mijn hart heeft twee oren en die zijn om de bliksem niet doof." En wat zal ik, als ik bij hem toef, hem vragen gaan stellen over zijn werk? „Het enige wat ik bij mij ter verantwoording roep is: of de mate van overgave waarmee ik iets deed, voldoende zuiver gesteld en verantwoord was." De abstracten? „Ik ga nog eens onzicht bare schilderijen maken om de absolute abstractheid te bereiken." Zijn lach klatert door de stilte van het bos. Ik kom op Ouborg. „De schilderkunst zie ik als een groot gebrandschilderd raam. Er gens zit een klein, grillig gevormd, groen of rood stukje glas. Dat hóórt in het geheel. Als het er uit zou vallen is er een manque. Dus moet het er in blijven om de harmonie niet te storen." Zijn gelaat staat ernstig als hij dit voor mij noteert. In zijn witte huis, verborgen tussen hoog opschietend hout, zie ik vergeefs uit naar een atelier. Ik herinner mij verschillende kamers met hoge vensters, hier en daar een tafel, papier, tekengerei. Hij gebaart en zijn spreken is tekenen, tekenen, eindeloos tekenen, strooiend papieren om zich heen. Dan, laat op die dag weet men alles van het boetseren, het glas met zilvergrond op de muren, de ceramiek, het glas der ramen. En als zijn op drift geraakte geest verstil ling behoeft, de rust van het miniatuur. Velen zullen niet in de gelegenheid zijn geweest hem een vriendenhand te drukken op die zestigste verjaardag. Maar laat ieder die hem en zijn werk kent zo lang mogelijk bij hem zijn met zijn beste en liefste ge dachten. Charles Eyck zal dit geschenk met een glimlach aanvaarden, want hij zal het wéten. Immers, zijn hart heeft twee oren! Jan van Ees In de kleuterschool „De duiventil" te Meppel maken de kleuters zelfs de muurschilderingen in hun klaslokalen. Op grote vellen papier worden de tableaus ontworpen. Een der jeugdige artisten met zijn creatie. De eerste Westduitse marine-attaché in Nederland wordt kapitein Karl Clausen, die sedert maart 1956 aan het ministerie van Defensie te Bonn verbonden is. Clausen heeft zijn militaire opleiding genoten op de kruiser „Emden" en het vestzakslagschip „Deutschland". In de laatste wereldoorlog was de thans 41-jarige kapitein Clausen commandant van een mijnopsporingsflottielje. (Shows, snufjes en alles wal verder ln het domein der vrouw dagelijks aan de orde komt) Deze week is de Haarlemse Vleeshal het middelpunt van de C. A. voorjaars- en zomerkleding. Vier maal daags, 's middags om 14.30 en 16.00 uur, 's avonds om 19.30 en 21 uur, worden shows gehouden van modellen, die dit wijdvertakte bedrijf lan ceert. Aan elke vrouw is gedacht: aan het jonge meisje (soms met Rock and Roll allures), aan het meer bedachtzame moedertype en aan de jonge vrouwen, die in leeftijd hier tussen in liggen. Ook aan kleding voor mijnheer is de nodige aandacht besteed. Voor hem zagen wij onder andere een costuum, dat voor 55 pet. uit terylene een synthetisch materiaal bestaat en dat niet kreukt. Voorts waren er diverse vlotte sportieve herenregenjassen en blazers. Voor het jonge meisje waren vooral de frisse Amerikaanse katoenen jurkjes bij zonder geslaagd, alsook de blouses, die in de rug enigszins gedecolleteerd zijn. Niet onvermeld mogen blijven de blazerjasjes in effen of gestreepte wol, al dan niet ge combineerd met een plooirok. Ronduit prachtig vonden wij een blauw-zwart ge streepte regenmantel in blazerstijl. De sluike Zwitserse mantel in blauwe natté viel ons eveneens als een bijzonder ge slaagde creatie op: Regenkleding in nino- flex poplin, vergezeld van charmante ba- retjes, kreeg een welverdiend applausje. De mantelcostuums hebben grotendeels het klassieke silhouet. Slechts bij uitzonde ring is de nieuwe, vagere coupe toegepast. Heel practisch voor Nederland zijn de ja ponnen, gecombineerd met korte jasjes, die heel wat flatteuser staan dan het eeuwige vestje. Een bruidsstoet met een mooie wit kan ten bruid en wit kanten bruidsmeisjes, begeleid door een mama in het zwart, i vormde het slot. Een 22-jarige chauffeur uit Beverwijk hoorde, toen hij maandagmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Peter sen, terecht stond, een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, tegen zich eisen. De chauf feur, die in dienst van een expeditiebedrijf vis vervoerde, had in januari in IJmuiden vijfmaal mandjes vis onder meer kabel jauw en tong weggenomen. Verdachte was reeds meer veroordeeld. De officier van Justitie, mr. R. W. H. Pitlo, noemde verdachte een „zwakke broe der", die voor de verleiding was bezweken. De verdediger, mr. F. A. Bijvoet, zei de milde eis van de officier te waarderen. De rechter veroordeelde de chaffeur tot twaalf weken gevangenisstraf met aftrek, waar van zes weken voorwaardelijk, en een proeftijd van drie jaar. Een 23-jarige opp^rn}an uit Beverwijk, die geregeld met" de' chauffeur meereed, werd wegens heling veroordeeld tot f 75,— subs, dertig dagen. De opperman had van de chauffeur geld aangenomen, toen deze de gestolen vis aan een vishandelaar in Krommenie had verkocht. De officier had f 75,of dertig dagen, een maand voor waardelijk en drie jaar proeftijd tegen hem gerequireerd. Schroot verkocht Zeven leden van een montage-ploeg, al len werkzaam bij een constructiebedrijf te Beverwijk, hebben in de periode van juli 1955oktober 1956 als zij op karwei waren te eigen bate ijzerafval verkocht, zonder dat zij hiertoe toestemming van hun werk gever hadden. Wel hadden zij toestemming van de montage-chef. De opbrengsten vér deelden zij onder elkander en ook gaven zij soms de chef van de montage-ploeg een klein bedrag. De leden van de montage- ploeg, respectievelijk afkomstig uit Uit geest, Haarlem, Beverwijk, IJmuiden en Egmond aan Zee, hadden zich voor de politierechter onder meer wegens verduis tering te verantwoorden. Twee van hen waren echter niet verschenen. Verdachten gaven toe geregeld schroot te hebben verkocht en de opbrengst daar van in eigen zak te hebben gestopt. Zij zeiden uit „gewoonterecht" te hebben ge handeld. Volgens hen is het op de bouw werken een stilzwijgende overeenkomst, dat de arbeiders het ijzerafval verkopen. „Men kan nu wel spreken van een „ge woonterecht", maar de werkgever had geen toestemming gegeven, het schroot buiten hem om te verkopen", aldus de officier van Justitie, die honderd gulden, subs, dertig dagen, twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar eiste. De rechter legde f 75,— subs, dertig dagen, op. De chef van de montage-ploeg, een 54-jarige Velsenaar, stond eveneens terecht. Ook hij sprak van het „gewoonterecht", dat de arbeiders afval te eigen bate verkopen. De zaak tegen de montagechef werd echter aangehouden, teneinde de werkgever te horen. Vier opkopers van oude metalen uit Be- »XXXCCCOCC«X»OCOCOtriOOCrCO-COOOCCOCOCCCC*XCCC>3CCCCCCO U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE verwijk en Krommenie stonden wegens heling voor de groene tafel. Zij hadden de afvalprodukten van de montageploeg op gekocht. Tegen twee van hen eiste de offi cier dertig gulden boete, subs, twaalf da gen. Hij achtte hen schuldig aan heling, doch hield er rekening mede, dat zij de adressen van de verkopers hadden ge noteerd, teneinde deze in de boeken in te vullen. De rechter sprak deze opkopers vrij, omdat zij. zich van de identiteit van de verkopers op de hoogte hadden gesteld. Tegen de twee andere opkopers requireer- de de officier een week gevangenisstraf, daar zij onvoldoende de identiteit van de verkopers zouden hebben gecontroleerd en overigens reeds enkele malen waren ver oordeeld. De politierechter legde hun een boete van honderd gulden, subs. der+iff dagen, op. Amsterdamse rechtbank Berust op Eurovisiefestival bekroond liedje op plagiaat? „Rendez-vous te Frankfort", een kop bo ven een kort artikel van de radioredacteur II. Leerink in Elseviers Weekblad, en een zinsnede, waarin de schrijver opmerkt, dat een Frans liedje „het proto-typc" is ge weest .voor „Net als toen" (een liedje van Guus Jansen, dat op het Eurovisie-festival in Frankfort werd bekroond) hebben tot een kort geding geleid, dat maandag morgen voor de president van de Amster damse rechtbank is behandeld. Guus Jan sen zelf draaide in de zaal op een grammo foon de beide liedjes af. Namens eiser Guus Jansen voerde mr. Th. Limperg aan, dat de beide liederen niets op elkaar lijken en dat niets minder waar is, dan dat de Nederlandse componist zich bij het samenstellen van het liedje op het Franse „J'ai rendez-vous avec vous" had gebaseerd. Daarom achtte hij het vol komen onjuist, „dat Elsevier mijn cliënt van plagiaat beticht". Hij verzocht de president het weekblad de verplichting op te leggen een rectificatie af te drukken, alsmede een soortgelijke rechtzetting als advertentie in diverse dagbladen te laten opnemen. Optredende voor het weekblad zinspeelde op zijn beurt mr. N. J. Vonck op een „re clamestunt" van Guus Jansen. Het signa leren van een prototype houdt volgens plei ter niets denigrerends in voor de compo nist en Elsevier heeft Guus Jansen dan ook beslist niet van plagiaat beschuldigd. „Waarom wordt de Franse componist, dan deelneming betuigd?" vroeg de president, Mr. U. W. H. Stheeman. „Dat is slechts scherts geweest," ant woordde mr. Vonck. „Enerzijds worden in het artikeltje de Nederlandse musici met hun succes in Frankfort gefeliciteerd, voor de auteur van het prototype schreef de heer Leerink daarna zijn deelneming neer." „Het is een grapje geweest," zei de heer Leerink zelf. „Misschien een flauw grapje dat zijn doel voorbij is geschoten." Volgens mr. Vonck was er inderdaad enige overeenkomst tussen het refrein van „Net als toen" en „J'ai rendez-vous avec vous". Het aantal maten, de baan van de melodie en het ritme zijn identiek, er is overeenkomst in het klankkarakter. Pleiter voerde echter nogmaals aan, dat dit alles nie(;s afdoet aan de appreciatie voor het werk van Guus Jansen. De uitspraak volgt op maandag 1 april om 10 uur. Aan het eind van de maand worden in het Stedelijk Museum in Amsterdam weer drie exposities geopend, op 29 maart „Ark tien jaar kerkbouw", georganiseert door de prof. dr. G. van der Leeuwstichting, en een expositie van werk van de Engelse kunstenaars Yvon Hitchens en Lynn Chad- wick, onder auspiciën van de British Coun cil, en op 30 maart een tentoonstelling van werken van de overleden Rotterdamse schilder Marius Rigters als onderdeel van de permanente tentoonstelling „Vijf gene raties". De eerste expositie duurt tot 2 mei, de tweede tot 1 mei en de derde tot 29 april.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7