Emmabloemcollecte is ook thans nog van groot belang Dokter H. Piccardt verlaat eind maart Haarlemse G.G.D. Haarlems Dagblad Te mager? Voordrachten door Harry van Oss DE BEURS van gisteren Aanmeldingsformulier Amsterdamse Beurs 7 Ruim 17 jaar is hij het hoofd geweest van de psychiatrische voor- en nazorgdienst Keurturnsters naar het Concertgebouw Handbal-jeugdtoernooi van Rapiditas Burgerlijke Stand van Haarlem „Witte Kruis" Bloemendaal wil nieuw wijkgebouw Auto na aanrijding in beslag genomen „Litteris Sacrum" speelde „Spoken" van Ibsen UIT STAD FN STREEK Charles Trenet kan niet naar Teisterbant komen Weer een cantate van Bach in Bakenesserkerk Auto reed bromfietser aan Bijenkorf-litteratuurprijs door Mulisch gewonnen Groot damtoernooi in de openlucht op Linnaeushof DINSDAG 26 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op 1 april zal dc zenuwarts, dokter H. piccardt. die ruim zeventien jaar hoofd is geweest van de psychiatrische voor- en nazorgdienst van dc geneeskundige- en ge zondheidsdienst van de gemeente Haarlem, afscheid nemen als hoofd van deze dienst, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Eigenlijk zou dit afscheid al anderhalf jaar eerder hebben moeten geschieden, omdat de heer Piccardt toen 65 jaar werd. Er kon in die tijd echter geen geschikte opvolger worden gevonden, zo dat dokter Piccardt zich bereid verklaarde nog enige tijd als hoofd van de psychia trische voor- en nazorgdienst aan te blij ven. Deze belofte kon door hem des te ge makkelijker worden gedaan, omdat hij het werk altijd met. het grootste genoegen heeft verricht. Toen hij in 1939 door de gemeen te Haarlem in zijn huidige functie werd benoemd, was er nog geen voor- en na zorgdienst en het werd aan de toenmalige zenuwarts uit Vlissingen toevertrouwd deze dienst van de grond af aan op te bou wen. Dat dit geen eenvoudige zaak was moge blijken uit de omstandigheid, dat de Haarlemse G.G.D., wat betreft de psychia trische verzorging, uit een district bestond, dat naast de gemeente Haarlem, elf an dere gemeenten in Noordholland om vatte. ,,Het was werkelijk soms te veel" meent de heer Piccardt. nu hij gelegenheid heeft op die tijd terug te zien. „Des morgens had je spreekuur en dan moest je voor enkele gevallen naar Aalsmeer en de Haarlem mermeer. Vandaar werd je dan opeens ge roepen naar Beverwijk. Het was een heen en weer trekken". Bij de psychiatrische voorzorg wordt geprobeerd mensen, die door huisartsen en sociale instanties naar de dienst worden verwezen, op te vangen teneinde te voor-- komen, dat zij opgenomen moeten worden in een psychiatrische inrichting. Om dit te bereiken hield dokter Piccardt dagelijks een spreekuur, waarbij met de mensen ge sproken werd en waar zo mogelijk de oor zaak van hun moeilijkheden werd opge spoord. Lagen deze moeilijkheden op he' sociale vlak, dan werden door de dienst maatregelen genomen, waarbij deze sociale oorzaken kwamen te vervallen en waar door de neurotische conflicten geëlimi neerd werden. Hierdoor heeft dokter Pic cardt veel contacten gehad met de afde ling bijzondere bemiddeling van het ge westelijk arbeidsbureau. De nazorg wordt ingeschakeld, als de patiënt in een psychiatrische-inrichting ver pleegd is geweest en weer in het maat schappelijk leven moet worden opgeno men. Gedurende cfe gehele oorlogstijd en een aantal jaren daarna heeft dokter Piccardt alle werkzaamheden, die hiermee verband houden, alleen verricht. Pas enige jaren geleden is daar verandering in gekomen, doordat zeven gemeenten van het district zich, wat de psychiatrische behandeling betreft, hebben aangesloten bij de provin ciale Stichting voor Geestelijke Volksge zondheid. Slechts Amsterdam en Haarlem hebben in Noordholland eigen diensten. Bij de dienst, van Haarlem hebben zich ook de gemeenten Heemstede, Bennebroek, Zandvoort en Bloemendaal aangesloten. Ook heeft dokter Piccardt enige jaren ge leden een assistent gekregen, die hem bij zijn omvangrijke taak kon steunen. Houten bonden Juist in de moeilijke oorlogstijd moest dokter Piccardt het echter alleen doen. „In het begin had ik nog wel benzine en later reed mijn auto op gas, maar daarna moest ik mijn patiënten bezoe ken op een fiets met houten banden" vertelde hij. Oppervlakkig bezien zou men zeggen, dat de taak op psychia trisch gebied in de oorlogstijd meer omvattend zou zijn geweest dan in de tijd daarvoor. Dit is echter niet het ge val. „In de oorlog konden de neurotische mensen hun spanningen afreageren. Zij gingen eten halen en beleefden avonturen en hadden daardoor geen tijd om te piekeren". Na de oorlog kreeg dokter Piccardt echter vele neu rotische patiënten terug. „Gelukkig zijn thans alle gevolgen van de oor log gelikwideerd". Gebrek aan ruimte De moeilijkheden thans liggen op een ander terrein. Er is bijna geen plaats te krijgen in psychiatrische inrichtingen en er is gebrek aan ruimte en aan verpleeg sters. Met deze moeilijkheden zal de opvol ger van dokter Piccardt, de enige maan den geleden benoemde dr. P. H. Esser, di° a: enige tijd op de G.G.D. bezig is zich in te werken, te maken krijgen. Dokter Piccardt zal na i april niet met zijn werk ophouden: hij zal zijn particu liere praktijk blijven voortzetten en zal zich aan ziekenfondsen verbinden. „Hoe wel ik als leider van de voor- en nazorg dienst ook met therapie te maken had, zal ik nu voornamelijk psycho-therapeutisch werkzaam zijn", zei hij. Op Donderdag 28 maart 's morgens zal het personeel van de dienst afscheid nemen van zijn leider. Des middags zal er voor patiënten, oud-patiënten en alle anderen, die met dokter Piccardt te maken hebben gehad, gelegenheid zijn tot afscheid nemen. De heer Piccardt stamt af van een oude Groninger familie en werd in 1890 in De Beemster geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke univeristeit te Amsterdam, waar hij in 1917 artsexamen deed. Na an derhalf jaar ale officier van gezondheid bij het toenmalige veldleger te hebben dienst gedaan vestigde hij zich als huis arts op Wieringen. Hier bleef dokter Pic cardt negen jaar, waarna hij zich in Am sterdam ging specialiseren onder prof. dr. B. Brouwer en de destijds aan het provin ciaal ziekenhuis te Santpoort verbonden dr. (nu prof.) W. M. van der Scheer. Vervolgens is dokter Piccardt zes jaar afdelingsgeneesheer geweest van de Wil lem Arntzstichting te Utrecht. Daarna vestigde hij zich als zenuwarts te Vlissingen, waar hij bleef, totdat hij in 1939 werd benoemd door de gemeente Haarlem in de functie, waarvan hij thans afscheid neemt. Dokter Piccardt is lid geweest van tal van commissies en heeft vele lezingen ge houden over seksuele voorlichting en be jaardenzorg. Bovendien geeft hij cursus sen in geestelijke volksgezondheid aan de school voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam, waarmee hij ook na zijn pensio nering hoopt door te gaan. ADVERTENTIE Schriele figuren, die genoeg of zelfs véél eten en toch maar niet aan willen komen, zien er vaak slecht en onaantrekkelijk uit, voelen zich ongelukkig, hebBen geen weerstand. De Amerikaanse supervoeding Plus-Form - smakelijk en licht verteerbaar - bevat alle bouwstoffen en groeivitaminen, die door het lichaam snel worden omgezet in de ponden die u mist. Met de extra calorieën van Plus-Form komt u zienderogen 5, 8, 12 pond aan, ja zelfs 20 pond is geen uitzondering. Méér weerstand tegen kou en infectie - méér energie en levenslust. En wat een gevoel, zeker te zijn van een gezond en welgevormd lichaam Begin nog vandaag met Plus-Form, f 6.80. SUPER - VOEDINQ De heer G. van Waard is de laatste tijd weer druk in de weer om de Emmabloem- collecte te Haarlem voor te bereiden. Van 1925 af geschiedt dat onder zijn leiding, maar sedert 1912, toen hij in dienst kwam van de Haarlemse Vereniging tot bestrij ding der tuberculose, verleent hij al mede werking. Op het ogenblik is hij drieën zeventig jaar. De heerVan Waard acht daar om de tijd gekomen zijn werkzaamheden aan jongere krachten over te dragen. Daar om zal shet misschien dit jaar voor het laatst zijn dat hij de leiding heeft bij de collecte. Als men-met de heer Van Wadr'd pragt' over de collectes in de afgelopen veertig jaar dan zou men niet de indruk krijgen, dat hij afscheid wil nemen van het werk, want de arbeid heeft hem voldoening ge schonken en nog spreekt hij geestdriftig over het nut van de collecte. „Het lijkt wel of de animo voor de collecte onder de burgerij minder wordt, omdat men gehoord heeft, dat het gevaar voor besmetting door tuberculose minder is ge worden en dat het aantal sterfgevallen niet meer zo groot is als een aantal jaren geleden. Inderdaad neemt het getal sterf gevallen af en patiënten behoeven dikwijls niet zo lang meer verpleegd te worden als vroeger, maar dat heeft andere redenen", aldus vertelde de heer Van Waard. Daarbij besprak hij de voortgang in de wetenschap. De verpleegduur is korter dan voorheen door het toedienen van medicijnen en door operatie toe te passen, maar de kans op het krijgen van de ziekte is groot. En om nog meer verbeteringen toe te passen is geld nodig. Het houden van een collecte biedt de gelegenheid geld te verzamelen. In deze tijd van ontwikkeling der weten schap is het van belang vol te houden om hulp te verlenen. De strijd tegen de tuber culose kan op dit ogenblik met succes wor den gestreden. De Emmabloemcollecte is de oudste col lecte in Haarlem. Men is daarmee in 1910 begonnen naar een Zweeds voorbeeld. In Zweden werd met succes een collecte ge houden en bloempjes werden te koop aan geboden. Aanvankelijk had men geen naam voor de collecte. Koningin Emma had reeds grote belangstelling getoond voor de strijd tegen de tuberculose en meegewerkt aan de stichting van het Oranje-Nassausana- torium. Zij was een voortrekster en toen gesproken werd aan de collecte een naam te geven werd besloten haar Emmabloem collecte te noemen. Deze naam is steeds gebleven. Mogelijk zegt de naam Emmabloemcollecte niet veel voor de jeugd en daarom acht de heer Van Waard het van belang het voortreffelijk werk van Koningin Emma in herinnering te brengen. De Emmabloemcollecte in Haarlem wordt woensdag 3 april gehouden. Uitsluitend staat een straatcollecte op het programma van het comité van voorbereiding. Een huis-aan-huis-collecte wordt niet gehou den, maar het is wel de bedoeling, dat de collectanten en collectrices bij alle bewo- Op 14 april zal in opdracht van het KNGV d'oor de gymnastiek vereniging „Bato" een selectiewedstrijd worden gehouden voor de dames van het Nederlands dames-keurkorps. Deze selectie zal 6 dames naar voren moeten brengen, welke Nederland op 13 mei in O9I0 zullen vertegenwoordigen tegen Noorwegen. Deze wedstrijd zal des middags om half dnïe in het Concertgebouw plaatsvinden. De deel neemsters zijn: Lenie Lens. Dini Krul, Truusje Dam, Nel Sallé, Corrie Ruremonde, Thea Beekman en de jeugdige turnsters van ..Bato" (Haarlem) Beb Drommel en Rini de Wolf. De Haarlemse handbalclub „Rapiditas '3'1 houdt tweede paasdag op het sportveld aan d-e Van Oosten de Bruijnstraat in Haarlem een jeugdhandbaltoernooi. Het jeugdhandbal wint in het Nederlands Handbal verbond steeds meer veld en het is dan ook prettig dat Rapiditas, als restant van de festivitei ten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, ook de toekomst van het verbond niet ver geet. Haarlem 25 maart 3957 ONDERTROUWD, 25 maart: J. B. Brusik en W. H. van Dansik; Ch. G. Holland en C. H. Bruin. BEVALLEN van een zoon. 22 maart: W. H. SteemanSlotemaker; W. Chr. van de Hei steeg— Damen; C. J. Habich—Nuijten; 23 maart: J. F. Smit—Hemels; A. Buijsman— Jong, 2 zoons: M. S. HoogervorstKoek; M. H. J. de BieSmit: 24 maart: G. W. de Vries Leenders; M. J. VinkHenzen. 2 zoons; A. Petter—Broek; M. E. Th. F. Bouwman— Dobelmann; 25 maart: M. A. Kottmann Tèrvoort; J. de BokFeller. BEVALLEN van een dochter, 23 maart: M. E. van der MeijBorst; K. van der Wateren Kleinhout; C. LinthoutVan Eftrik; R. Brondsema—Tolk; I. Tölgyesi—Kaszab; 24 maart: C. van IperenHerben; D. Glaser Swillens; S. JansenBerg; 25 maart: E. H. WittkamperVan Bokhorst. OVERLEDEN, 22 maart: P. C. Boeree. 52 jaar, Gasthuisvest; C. RietvinkMelissen, 83 j.. Patriarchstraat; 23 maart: H. J. Zwe- rus. 57 j„ Kinkerstraat; C. J. van Dam, 23 j., Zonnebloemstraat; 24 maart: H. L. M. van HoofHuijboom, 62 j.. Brouwersvaart; M. AangeenbrugGenis, 71 j„ Delftlaan; H. de RuiterVos, 75 j.. Rijksstraatweg; C. C. Hof Harlaar, 81 jaar, Pijlslaan. ners aanbellen en een bloempje of speldje aanbieden. De heer Van Waard is de laatste tijd naar zijn relaties gegaan om medewerking te vragen. Volgende week woensdag moe ten er weer zeshonderd busjes gereed staan en hij hoopt, dat velen weer bereid zijn te collecteren. Het is wel eens gebeurd, dat er te veel collectanten waren. Die tijd is voorbij, maar de heer Van Waard ver wacht, dat voor het sympathieke doel een groot aantal stadgenoten enige uurtjes wil beschikbaar stellen om té collectei-en. De scholieren hebben zich weer gemeld eh ook zal de Haarlemse brandweer uit rukken. Voor de heer Van Waard is het te hopen, dat zijn laatste collecte een groot succes wordt. De Haarlemmers kunnen hem daarbij helpen door de collecte ruim te gedenken. Het programma, dat de voordrachtkun stenaar Harry van Oss had samengesteld voor de avond, die hij maandag voor de Religieuze Kring te Aerdenhout gegeven heeft, bestond uit liederen van godsdien stige strekking. Misschien gold dit strikt genomen niet voor twee Israëlische liede ren: Bab el Wad (ontstaan in 1948 na de oorlog tegen de Arabieren) en Ben Harim (omstreeks 1950 in de collectieve nederzet tingen in Israel geschreven). Voortgekomen uit een bijzonder geestelijk besef, bleek hun karakter echter zeer wel te passen in de sfeer der overige liederen. In de eerste helft van de avond zong Harry van Oss liederen, die op het Joden dom betrekking hadden. Daarbij was ook de negro-spiritual „Go down Moses" te rekenen, welke weliswaar in christelijk milieu ontstond, maar een bijzonder ge wichtige periode uit de geschiedenis van het Joodse volk in herinnering roept. De overige liederen waren van Joodse origine, afkomstig uit Polen, Roemenië en de Oekraine, uit de centra waar de Joden een eigen leven leidden, hun godsdienstige ge bruiken met zorg handhaafden, maar waar zij ook overgeleverd waren aan vervolgin gen en terreur. Harry van Oss zong deze liederen, zich zelf begeleidend met een tiensnarige luit in de oorspronkelijke taal: het jiddisch, een vermenging van Duits, Pools, Russisch, Hebreeuws of Aramees, weemoedig wiegelied betrof, een klaag- een zeer sterke affiniteit, hetgeen zich openbaarde in de natuurlijke bewogen zeg ging van de tekst, in het scheppen van een karakteristieke sfeer, die of het nu een weemoedig wiegenied betrof-, een klaag zang, een spotliedje, een extatisch-verheer- lijkende zang („Inser Rebbenju") of een gebed van universele intentie, steeds door de toehoorders als een overtuigende erva ring ondergaan kon worden. „Der Mo- schiach" werd zo een aangrijpend droom beeld van de wereld van bevrijding en vol maaktheid. die zou komen bij de verschij ning van de Messias. Na de pauze bracht Harry van Oss gees telijke liederen, betrekking hebbend op het christendom, ten gehore. Het Deense „De tolv heilige Ting" diende als een soort „trait d'union". En daarna volgden, onge veer in overeenstemming met het kerkelijk jaargedeelte tot Pasen, zeven liederen uit Nederland, Italië, Duitsland en Engeland, waarbij menig treffend detail van de voor dracht te noemen zou zijn. Het was overi gens merkwaardig te horen hoe deze zan gen in een verijlde sfeer gebracht werden, zonder de geladenheid, die Harry van Oss aan de voordracht van de Jiddische liede ren wist te geven. P. Zwaarswijh Programma pauzeconcert in Haarlems Concertgebouw Zoals wij reeds meldden zal Piet Kee woensdag in het Haarlemse concertgebouw een pauzeconcert geven. Het programma bestaat uit „Choral" van L. Vierne, andan te-allegro en andante uit „Grand pièce symphonique" van C. Franck en Toccata, adagio en fuga in C gr. t. van J. S. Bach. Maandag hebben zich de eerste bezoe kers van dit jaar op de nationale bloe mententoonstelling Keukenhofte Lisse gem.eld. Tervnjl de arbeiders nog volop aan de slag waren, wandelden de bezoekers langs de bloemenperken, die door een milde lentezon werden beschenen. In de kas waren reeds vele variëteiten te zien en deze trokken dan ook grote belangstelling. De afdeling Bloemendaal van de Noord hollandse vereniging „Het witte kruis" heeft maandagavond in hotel „Zomerzorg" haar ledenvergadering gehouden, waarop behalve de bestuursleden slechts één lid aanwezig was. De voorzitter, dokter H. D. G. A. Immink, toonde zich erover ver baasd, dat zo weinig leden voor deze ver gadering belangstelling toonden. Als. voor naamste punt stond op de agenda het voorstel tot aankoop van het pand Vijver- weg 20. Na verbouwing zou dit pand wor den bestemd tot wijkgebouw. Plet bestuur stelt zich voor er ondermeer een massage- en heilgymnastiekkamcr en een polikliniek in onder te brengen. Voorts dient een magazijn te worden ingericht. Een administrateur zal moeten worden aangesteld, daar de functies van secretaris en penningmeester na ingebruikneming van het nieuwe wijkgebouw te veel werk zaamheden met zich zuilen brengen. Er zal nu een aanvraag tot aankoop van dit pand bij B. en V/. van Bloemendaal worden ingediend, waarbij het college te vens zal worden verzocht de subsidie te verhogen en garant te willen zijn voor de verdere exploitatie. De architect K. J. Aanstoot te Overveen heeft over de inten sieve verbouwing van het pand advies uit gebracht. Uit het jaarverslag over 1956 van de secretaris, dokter S. B. Drijber, bleek dat de groei van het Kruiswerk gestadig toe neemt. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1956 1880 en op 31 december 1956: 1963. Er werd in dat jaar een begin gemaakt met een propaganda-actie onder het mot to „Plet Witte Kruis in ieder huis". De heer G. van Eek zag zich wegens drukke wèrkzaamheden genoodzaakt als secretaris af te treden; wél bleef hij deel van het bestuur uitmaken. Dokter Drijber nam deze functie over. De penningmeester deelde mede, dat vo rig jaar tweeduizend gulden meer contri butie was ontvangen. Mede als gevolg van de salarisverhogingen was er aan het ein de van het jaar echter een nadelig saldo van vijfhonderd gulden. Ter vergadering werd mededeling ge daan van de vele werkzaamheden, die de wijkverpleegsters in het belang van de volksgezondheid hebben verricht. In de afgelopen nacht omstreeks half- twee is een auto tegen een verkeerszuil op de Leidse Vaart ter hoogte van de Schouw- tjesbrug te Haarlem gebotst en hierna doorgereden. De politie heeft naar aanlei ding van een getuigenverklaring een on derzoek ingesteld. In Haarlem-Zuid werd de auto met een ingedeukt rechterspatbord aangetroffen. De bestuurder verklaarde tijdens een verhoor de zuil te hebben aan gereden en daar werd aangenomen, dat hij sterke drank had gebruikt, werd hij aan een bloedproef onderworpen. De auto is in beslag genomen en met een kraanwagen naar de politiegarage gesleept. Plet rijbe wijs van de bestuurder werd ingenomen. Amateurtoneel De laatste voorstellingen voor het Land juweel-zijn thans aan de orde. Maandag avond kwam de Koninklijke Vereniging „Litteris Sacrum" te Leiden voor het voet licht van de Stadsschouwburg met Ibsens „Spoken". Als gastvrouwe fungeerde de letterlievende vereniging „J. J. Cremer". De regie van het stuk werd gevoerd door de heer B. Hageman. De opvoering gold tevens als gastvoorstelling bij het vijfen zeventigjarig bestaan van „Cremer", waar toe reeds „Litteris Sacrum" was uitgeno digd voor in het kader van het Landjuweel de gelegenheid werd geschapen de Leidse vereniging voor het Haarlemse publiek te laten optreden. Nieuws in het kort- Charles Trenet heeft moeten afzie#! van zijn voornemen om twee vakantiedagen in Amsterdam door te brengen. Plierdoor is het hem onmogelijk een bezoek te brengen aan de sociëteit Teisterbant, waar hij enige tijd geleden een prijs won van het Con cours de Disque. Zondagavond 31 maart geeft het Haar lems Bach Ensemble onder leiding van George Robert in de Bakenesserkerk een uitvoering van de cantate 106, de zoge naamde „Actus tragicus" van Johann Se bastian Bach. Voorganger bij de dienst is ds. Van Asperen. Vanmorgen omstreeks half negen is een 47-jarigè bromfietser op het Soendaplein in Haarlem door een auto aangereden. Met een schedelbasisfractuur is de man in het ziekenhuis St Joannes de Deo opgenomen. De bromfietser wilde op dit zeer drukke uur een opeenhoping van fietsers passeren. Op hetzelfde ogenblik werd de bromfiets gepasseerd door een auto, die op haar beurt werd ingehaald door een andere wagen. De bestuurder van de eerstgenoemde auto be merkte dat de ruimte voor de passerende wagen te gering was en week naar rechts uit. Tengevolge van de manoeuvre werd de bromfietser geraakt en tegen het wegdek gesmakt. De auto is doorgereden. Getuigen wordt verzocht zich met de politie in ver binding te stellen. De literatuurprijs 1957 groot f 2000 van de n.v. De Bijenkorf is toegekend aan Plarry Mulisch voor zijn werk „Het Zwar te Licht". De -jury, bestaande uit Anna Blaman, Jeanne van Schaik-Willing, Rem- co Campert, Ben van Elsselsteyn en Mau rice Roelants (voorzitter) heeft daartoe met 3 tegen 2 stemmen besloten, toen na diverse schiftingen waren overgebleven L. P. Boons „Niets gaat ten onder", Marnix Gijsens „Er gebeurt nooit iets" en het werk van de thans bekroonde. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alléén voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Vrouwenkoor. Woensda-gavon'd 3 april geeft het vrouwenkoor Z.I.G.E.A. in het Con certgebouw in Haarlem onder leiding van Rie VringServaas een uitvoering, waaraan wordt medegewerkt door mejuffrouw Behte Davelaar, piano. Onder meer wordt ui'ge- voerd de „Missa in honorum" van de Haar lemse componist Tom de Vries. Les Conférences Francaises. De lezing van mevrouw Claude Suzanne Servoise over „De moderne kunst in Frankrijk sinds 1920" onder auspiciën van „Les Conférences Fran- gaises", wordt op verzoek van de gemeente Haarlem niet in het Stedelijk Gymnasium gehouden, maar in een van de zalen van het Frans Halsmuseum. Oost en West. Woensdag 3 april zal de afdeling Haarlem van de Koninklijke Ver eniging „Oost en West" in hotel „De Leeu werik" te Haarlem haar algemene ledenver gadering houden. De heer Lode van Gent zal vrijdag 12 april in de bovenzaal van het Haarlemse concertgebouw vertellen over zijn zwerftochten door tropisch Afrika. Zijn lezing „Tussen vulkanen en wilde dieren" zal worden geïllustreerd door een kleuren film. „Dc sneeuw was vuil". De Zandvoort- se stichting „Culturele Kring 't Helm" orga niseert een toneelavond op donderdag 4 april in theater Monopole. Het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap zal dan een opvoering geven van „De sneeuw was vuil" (La neige était sale) van G. Simenon. De medespelen den zijn onder meer Cor van Rijn. Elly van Stekelenburg, Herman Bouber, Robert So- bels, Guus Hermus en Johan Elsensohn. Loszittend spatbord. Maandagochtend omstreeks half acht is een 28-jarige wiel- rijdster op de Rijksstraatweg te Haarlem van haar fiets gevallen en met een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding in het Grote Gasthuis opgenomen. Het loszittende spatbord van haar fiets kwam tussen het voorwiel, waardoor dit werd geblokkeerd. Bejaarde man aangereden. Maandag avond omstreeks acht uur is een 74-jarige bromfietser op de Wagenweg te Haarlem door de aanhangwagen van een vrachtauto geraakt. De bejaarde man viel en werd met een hoofdwond naar het Diaconessenhuis vervoerd. Na behandeling werd de man naar zijn woning overgebracht. De vrachtwagen is bij het inhalen van de bromfietser waar- De Haarlemse Damclub, die dit jaar zijn gouden jubileum viert, en de r.-k. damclub St. Bavo. jubilerende in verband met "n 40-jarig bestaan, vormden een commissie voor bet gc/amenliik organiseren van een damdag in de openlucht. Het organisatie comité heeft daarvoor de beschikking ge kregen over het tentoonstellingsterrein „Lin naeushof" te Bennebroek, zodat naast een dampartij kan worden genoten van een rijke bloemenpracht. Dit unieke damfestijn zal worden gehouden op 30 mei (Hemelvaarts dag). Verwacht wordt dat enige bonderden dammers uit geheel Nederland deze dag zullen meemaken. Voor huisdammers en voor de jeugd wordt enige ruimte gereserveerd, doch alleen wan neer men zich vóór 15 mei als deelnemer aanmeldt. Kwartetwedst rijden St Bavq heeft bedrijfskwartetwedstrijden georganiseerd. Er wordt gespeeld in twee groepen. Groep A is voor de gevorderden; groep B voor beginnelingen. De voor de tweede ronde gespeelde wedstrijden resul teerden in: Groep A: ZuiderlingenProblemisten 5-3; SteenhouwersGlippers 5-3. Groep B: Raadsheren—Draaischijven 4-4; DamwarmersKoekebakkers 7-1; Overschot jes-Bosnegers 7-1. Vij f ta llenwedstry d De wedstrijden om de „Drinkgrevebeker" die jaren achtereen door Damclub Stabiel werden georganiseerd, zijn vervangen door vijftallenwedstrijden. De strijd, aanvangende 13 mei, zal gaan tussen DCIJ, KNC, Sportief en Stabiel. Herkamp De door gelijke aankomst op de tweede plaats noodzakelijk geworden herkansings wedstrijden tussen PI. v. Berk, J. Kroon, L. Fopma en W. v. Leuffen zijn deze week aan gevangen. Gespeeld wordt om twee plaatsen in de finale van het - toernooi om het per soonlijk damkampioenschap van Kennemer- iand. H. v. Berk zette tegen W. v. Leuffen een ingewikkelde partij op, die hem langzaam het betere spel en tenslotte de winst bracht. De partij J. KroonL. Fopma moest worden uitgesteld. AMSTERDAM Hei Damrak zette maandag de nieuwe week In met een willige stemming voor aandelen Koninklijke Olie. De olievoor- iaden ui de Sahara schijnen alle verwach tingen te dien aanzien verre te overtreffen. De Koninklijke heeft ook daar haar be langen en dit heeft mede tot gevolg, dat" Parijs weer als grote koper in de markt lag. Ook de gunstige vooruitzichten op een akkoord, inzake de doorvaart door het Suezknnaal, alsmede de betere verstand houding tussen Amerika en Engeland, droegen bij tot een vaste markt in interna tionale waarden. Aandelen Koninklijke Olie, die in de morgenuren op f 175.60 openden en oplie pen tot f 177,zetten 's middags in op 1178,waarna nog een koers van f 178,20 werd bereikt. Deze prijs maakt tegen de oude omrekening 891 pet. uit en betekent, een hoogterecord. De koers van f 178.20 ligt ruim 3 gulden boven pariteit Amerika. Philips kon bij kleine omzettten 37° pet. hoger noteren dan vrijdag, terwijl Unilever een winst kon boeken van ongeveer 5 punten. AKU verbeterde V/2 punt. Van de cultuurwaarden lag Amsterdam rubber iets gevraagd en was 1 pet. hoger, daarentegen Deli Maatschappij een '/s pet. lager. In staatsfondsen ging weinig om; zij waren over de hele linie fractioneel hoger. De scheepvaarthoek lag vrijwel verlaten met lagere koersen vooral voor Stoom vaart Mij. Nederland, welke fonds 4 punten verloor. Een en ander wordt in verband gebracht met de vrees voor aanbod van stockdividenden. Aandelen Fridor werden niet genoteerd. Prolongatie 3% pet. (ANP) NEW YORK Dat de metaalwaarden, enkele auto- en olie-waarden en individuele fondsen niet prijsho dend waren en de spoorwegwaar den vast, is eigenlijk alles wat er van de ongeanimeerde beurs van maandag te zeg gen valt. De belangrijkste groepen sloten wat la ger maar er was geen verkoopdruk, zoals blijkt uit de omzet van 1.590.000 aandelen tegen 1.610.000 op vrijdag. Bij de meest actieve fondsen waren er vele, waarvan men slechts zelden hoort, zoals Lehn and Fink, Chicago Yellow Cab, Gerber Products, die al'meer dan een dollar stegen. Metaalwaarden weerspiegelden een da lende prijstendens en waarschuwingen uit de koperindustrie dat dure produktiecentra zullen moeten worden gesloten als de prij zen niet omhoog gaan. Dalingen van. een dollar of meer deden zich voor bij Ana conda, Aluminium, Kennecott, Inspiration Consolidated en U.S. Smelting; bij de laat ste zelfs van meer dan twee dollar. De oliewaarden vertoonden dalingen van een dollar ol meer bij Seaboard, Con tinental, Shell en Honolulu, maar een stij ging van bijna twee dollar bii Shamrock en van één dollar bij Royal Dutch, dat het op één na actiefste fonds van de dag was. (UP). 3'/s ®/o Nederl. '47 3 n/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsch Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren Heden 13.45 uur 87'/2 87% 91% 9IV2 191 192 30472 304 195 195 29814 297 304 304 271V2 271 251 249 14814 148'/2* 363>/2 36214 223% 224 876% 875 f 177,70 178, 80 >4 81 167% 16772 177% 178 281 281* 92% 91 9514 94% 200% 200% 165 167 165% 165 172 172 66% 65 16814 168 58% 58 39% 39 81% 79% 34% 34%

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9