is alleen RANG als er RANG op staat. A Onverwachte nederlaag van Flamingo's tegen Punch Bevriezenbij basketbal Negende partij remise, Smyslov bleef leiding dus behouden Botwinnik opende weer met c-pion 3SK3 DE BASKETBALCOMPETITIE T afeltenniscompetitie Nuttig gelijk spel van Heemstede tegen Togido Gemeente Deventer koopt tribunes van Go Ahead Haarlemmer Van Dijk won in Etten Reorganisatie van NOC? Zwemkampioenschappen toch in Boedapest Koppel Schulte-Von Bueren won zesdaagse Zürich Sport in het kort OM DE WERELDTITEL SCHAKEN Om de persoonlijke schaak titel van Nederland Commentaar van Flohr op tweekamp in Moskou Nieuw wereldrecord voor Bogdanovsky Ford zette handtekening Jaarverslag NOC Financiële positie thans aanzienlijk beter WOENSDAG 27 MAART 1957 ADVERTENTIE Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De aantrekkelijke districts eerste klasse basketbalwedstrijd tussen Flamingo's en het Delftse Punch is geëindigd in een on verwachte zege van de Delftse studenten (55-49), nadat het einde kwam met een 48-48 gelijke stand. De Haarlemmers waren tot ver in de tweede helft de betere ploeg en het was dan ook zeker niet vreemd dat de Flamingo's op vrij gemakkelijke wijze een grote voorsprong konden nemen (41-18). Hoewel de Haarlemse ploeg in de volgende periode zeker niet voor de gasten onder deed, was de produktiviteit er volledig uit en de gemakkelijkste kansen werden door de aanvallers Jole en Otte gemist. Ondanks het feit dat de verdediging van The Flamingo's met Knol en Bakker uit stekend werk deed, werd het missen van deze kansen in de aanval fataal voor de Haarlemse ploeg, want vooral Jole ver zaakte zijn verdedigende plicht, waardoor de bezoekers scoringskansen kregen, die ook prompt gebruikt werden. De verlenging begon voor de Haarlem mers zeker bemoedigend, want Jole kreeg direct twee strafworpen te nemen, doch faalde, waarna Otte tot tweemaal toe een hoekschot miste. Het was wederom Tensen die door het inschieten van een strafworp de Delftenaren aan een voorsprong hielp (48-49), welke echter door Otte weer werd weggewerkt (49-49). Flamingo's kreeg zonder twijfel ook in deze periode gelegenheid om alsnog een kleine zege te behalen, doch alle kansen gingen door slecht schieten verloren. Aan de andere kant deed Punch het beter en door enkele fraaie doelpunten slaagden de bezoekers er in toch nog met een geheel onverwachte en fraaie overwinning huis waarts te keren (55-49). Bij de bezoekers ADVERTENTIE Heemstede heeft door een gelijk spel op een verzwakt Togido in de TafeltenniscOm- petitie nog steeds een kansje behouden ge lijk te komen met AVGA 2 het team, dat in de overgangsklasse het dichtst bü de Heem stedenaren staat. Harm Hazelhoff verloor bfj de gastheren drie maal, maar Piet Rou- bos en Piet van Eijk klopten zowel Rob Voogt als Guus Wolters. Bij Togido had Bert van Eijk een uitstekende dag. Hij won al zijn wedstrijden op uitstekende wijze. Heem stede slaagde er tenslotte in het dubbel nog te winnen en daarmede de zo gewichtige halve winst te veroveren. TOG en HBC speelden een aardige wed strijd. die in een zes-vier overwinning voor de Haarlemmers eindigde. Veel belang hadden beide partijen uiteraard niet meer bij het resultaat van deze ontmoeting. Bij de gastheren bleven Dick Kuiper en Bert Duits ongeslagen, maar Piet Klabau verloor al zijn wedstrijden. Een spannend dubbel bezorgde HBC miét 2119 in de laatste game niog juist het vierde tegenpunt. Het is jam mer, dat het resultaat van de ontmoeting AVGA 2Povac 2 nog niet bekend is. Heeft AVGA gewonnen, dan is Heemstede zeker van degradatie en zal GTTC volgende week van Piet van Eyk c.s. moeten winnen om veilig te komen. In het andere geval dient Heemstede van GTTC te winnen, te meer daar aangenomen mag worden, dat Togido er in zal slagen AVGA 2 de baas te blijven. Eerste klasse In de eerste klasse deed Prowano goed werk door tegen Togido 2 gelijk te spelen. Met nog één wedstrijd tegen Johez voor de boeg is de achterstand op TOG 2 tot een punt geslonken. De TOG-reserves zijn al uit gespeeld. Bij die dames in 3 A bezorgde Rapidity Prowano een fikse acht-twee nederlaag. Dit betekende, dat de PEN-dem.es op de voor laatste plaats eindigden. Er volgt thans een beslissingswedstrijd tegen Te Zaanen om uit te maken wie er behalve Te Zaanen 2 en Heemstede uit de derde klasse zal degra deren.. De uitslagen De uitslagen waren verder: Heren 2A: CSV—GTTC 2 3—7: 2B: GTTC 3—VGZ 2—8; Rapidity 2Heemstede 2 10—0; Heemstede 2 —HBC 3 0—10; 3A: Uitgeest—Togido 7 4—6; VTC—Heemstede 3 2—8; 3C: VGZ 2— Geel Wit 5—5; CSV 2—Columbia 2—8; Geel WitTe Zaanen 2 28; 3D: Oranje Zwart 4 TYBB 3 82; Hotae 3Te Zaanen 3 55; 4A: Oranje Zwart 5Columbia 2 100; CTTC 2—VTC 3 4—6; 4B: Rijtelbi 2—DIOS 4 5—5; 4C: Heemskerk—Uitgeest 2 64: 4E: T-gido 12Johez 5 73: Dames 3B: Win- fviedJohez 2 73; Oranje ZwartTYBB 6—4; 4A: Doko—VTC 2—8; 4B: VGZ 2—HBC 2 46; 4C: ColumbiaWinfried 2 19; To gido 2Columbia 91. was Tensen met 22 punten topscorer, ter wijl Jole de meeste punten voor de Flamin go's scoorde (21). Somber vooruitzicht Het zag er voor het leidende ZBVS som ber uit toen met enkele invallers moest worden aangetreden tegen HOC, dat reeds menige keer een kampioen deed struikelen. Ofschoon HOC ook in deze ontmoeting zeker een goede gelegenheid heeft gehad de Santpoortenaren in de gewijzigde op stelling de voet dwars te zetten, ging het in de aanval van de Haarlemmers dermate slecht, dat de eenvoudigste kansen werden verknoeid. Slechts Steenkist slaagde er in het de ZBVS-verdediging behoorlijk lastig te maken. Reeds na de eerste helft nam ZBVS een veilige 24-10 voorsprong en ofschoon ook na de hervatting de aanvallen van HOC gevaarlijk waren, bleef het met het schie ten hopeloos gesteld. In deze laatste perio de herstelde HOC zich nog enigszins, waar door de eindstand alsnog kon worden ge bracht op 40-26, waarmede ZBVS wederom twee kostbare punten rijker werd. De resultaten De uitslagen waren: Dames: TyphoonsWhite Stars 2 28-8; AuroraThe Typhoons 2 4-28. Heren: SC Haarlem 2SC Haarlem 3 33-15; Antilopen 2Typhoons 2 27-22; Fla mingo's 2Aurora 28-35; Flamingo's Punch (Delft) 49-55 (na verl.); ZBVS—HOC 40-26. De gemeenteraad van Deventer heeft met vrijwel algemene stemmen besloten de tribunes en overige opstallen van de voet balvereniging Go Ahead aan te kopen voor een bedrag van 100.000 gulden, te betalen over één jaar. Ter overbrugging van de periode tussen aankoop en betaling sloot de voetbalvereniging bij een bank een lening voor genoemd bedrag. De gemeenteraad hechtte zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W om de aflossing en rentebetaling van deze lening gedurende één jaar te ga randeren. Het college van B. en W. en raadsleden oordeelden, dat bij dit besluit het zakelijke aspect het belangrijkste is. Het is voor een stad als Deventer van groot belang wanneer zij beschikt over goede sport- en tribune- accomodatie op een gunstig gelegen terrein zoals in dit geval. En wanneer dan boven dien een vereniging door een dex-gelijk be sluit de kans krijgt om weer in het zadel te komen, dan stemt dit tot dankbaarheid, zo werd zowel door de burgemeester mr. H. W. Bloemers als door enkele raadsleden be toogd. Nadrukkelijk distancicerde men zich overigens van het beleid waarmee Go Ahead zijn herstel wil bewerken. ,.Dit is geen zaak van de overheid en laten wij hopen dat het ook nooit zover komt". De Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk, die sinds verleden jaar mei toen hij in Zundiert een ernstige val maakte niet meer aan wielerwedstrijden heeft deelge nomen, is weer actief en in conditie. Als enige deelnemisr van boven de Moerdijk versloeg hij op het circuit van Etten (NBr.) tal van zuidei-lingen in een veteranenwed- strijd over 53 kilometer. De uitslag luidde: 1. B. van Dijk (Haar lem); 2. J. v. Hooydonk (Zundert); 3. M. de Bruin; 4. P. Maas (beiden Roosendaal); 5. W. de Ridder (Terheyden); 6. M. v. d. Beernt (Etten). Voorlopig heeft Van Dijk de navolgende wedstrijden op zijn programma staan: 14 april: Brasschaet; 21 april: Oostham; 4 mei: Hoogstraten en 12 mei: Tilburg. De eex-ste drie koersen zijn alle in België. Zaterdagmiddag 13 april zal in de Die rentuin in Den Haag de jaarlijkse algeme ne vergadering van het Ned. Olympisch Comité worden gehouden. Op de agenda staat o.m. de verkiezing van drie bestuurs leden wegens periodiek aftreden van de heren dr. J. Linthorst Homan, jhr. L. J. Quarles van Ufford en ir. A. Paulen. Van hen stelt jhr. Quarles van Ufford zich niet herkiesbaar. Een zeer belangrijk punt betreft de re- ox-ganisatie van het N.O.C. De leden zullen zich moeten uitspreken over de vraag of zij een reorganisatie wensen in die zin dafc daai-uit twee lichamen tevoorschijn komen, te weten een gereorganiseerd Olympisch comité en een Nationale Sportfederatie, dan wel dat zij de voorkeur geven aan een gereox-ganiseerd N.O.C. dat kan fungeren als Olympisch Comité en als Nationale Sportfederatie. Dit laatste zou eigenlijk neerkomen op een bestendiging van de be staande toestand omdat het N.O.C. beide taken reeds verricht, en niet meer aan de status van een zuiver Olympisch Comité beantwoordt. Willen de bonden een stap zetten in de richting van een splitsing in twee licha men, dan zal een reorganisatiecommissie moeten worden benoemd die het probleem zal bestuderen en t.z.t. met uitgewerkte voorstellen zal komen. De Hongaarse Zwembond heeft aan de Europese Zwemliga (L.E.N.) officieel mee gedeeld, dat de bond de hem opgedragen organisatie van de Europese kampioenschap pen zwemmen, schoonspringen en waterpolo irx 1958 in Boedapest zal uitvoeren Na de gebeurtenissen in Hongarije in de herfst van het vorig jaar had de L.E.N. in Melbourne beslist, dat Hongarije voor eind maart 1957 een bindende verklaring moest afleggen, of dit land de titelwedstrijden in het bad op het Margareten-eiland in Boedapest al dan niet zal kunnen organiseren. Het Nederlands—Zwitserse koppel Gerrit Schulte en Armin von Bueren heeft de zes daagse van Zürich gewonnen. De eindstand van de zesdaagse van Zürich luidt: 1. Schul teAi-min von Bueren (Ned/Zw) afgelegd 2969.230 km, 304 punten; 2. Van Steenbergen Severyns (Belg.) 155 pnt. Op een ronde: 3. Roth—Bucher (Zw.) 272 pnt. Op twee x-onden: 4. SenfftlebenForlin (Fr.) 525 pnt. 5. GillenDecorte (Lux/Belg) 170 pnt. Op drie ronden: Oskar von BuerenRykaert (Zw/Belg) 229 pnt.; 7. Gx*afDebeuckelaere (Zw/Belg) 180 pnt.; 8. Nielsen—Klamer (Den.) 173 pnt.; 9. SchaerPlantaz (Zw./ Ned.) 116 pnt. Op vier randen: 10. Pfennin- gerBugdahl (Zw/Dld) 422 pnt. Op vijf x-onden: 11. Wengex-Wix-th (Z) 136 pnt. Op negen ronden: 12. MeierTiefenthaler (Zw.) 291 pnt. Na afloop zei de dodelijk vei-moeide Schulte in zijn kleedkamer: Ik ben sinds 25 jaar sprinter maar het valt me moeilijk zo iets taais in mijn herinnering op te roepen als deze eindspurt over 51 x-onden. In dit veld van topklassex-s moest je alles geven om bij te blijven. Het was alles aanzienlijk zwaax-der dan mijn overwinning van ver leden jaar met Nielsen als partner. Men heeft mij gevraagd of ik nu werkelijk serieuze plannen heb om mijn handen van het zesdaagse werk af te trekken. Wel, ik geloof niet dat het nu het goede moment is om daar rustig over te delibei-eren. Amxin von Bueren voegde hieraan toe Gerrit heeft gelijk. Ik heb nooit in een vorige zesdaagse zo iets meegemaakt als in het laatste uur van deze. Gerrit was een ideale teamgenoot. ENGELSE LEAGUE. Voor de eerste divisie van de Engelse league werd gespeeld: Sheffield WednesdayLeeds United 23. ADVERTENTIE een weldaad voor de keel! 99 Nu bekend is geworden dat het in de bedoeling ligt het „bevriezen" bij basketbal niet meer toe te staan, blijkt wel overdui delijk, dat de methode om tijdens het spel „bevriezen" toe te passen, vele voor en tegenstanders heeft. Vele basketballers en toeschouwers zijn van mening dat dit sys teem „onsportief" is en daarom moet wor den afgeschaft, terwijl de tegenstanders de mening zijn toegedaan dat bevriezen van het spel bijzonder nuttig is, met kennis moet worden gespeeld en daarom dan ook zeker niet onsportief, ondanks het feit dat het toepassen hiervan voor de toeschou wers zeker niet aantrekkelijk is. Wij zijn het met de laatste mening eens, want ook wij zijn voorstander van „bevrie zen", indien dit noodzakelijk blijkt. Het is naar onze mening zeker niet altijd het ge voel van onveiligheid, dat een ploeg naar dit wapen doet grijpen, doch eerder de ge dachte geen onnodig risico meer te lopen en daardoor de voor het grijpen liggende zege toch juist niet te behalen. Èen feit is het ongetwijfeld dat lang niet ieder team terug kan grijpen op „bevrie zen" of „balbezit" spelen, want indien deze speelwijze niet terdege bij iedere in het veld staande speler(stex-) in goede handen is, brengt dit slechts gevaar, aangezien het kwijt raken van de bal de mogelijkheden opent voor de tegenstander om een „uit val" te forceren, waardoor vrijwel steeds een doelpunt het gevolg zal zijn. Daarom alleen al kunnen wij het toepas sen van „bevx-iezen" waarderen, want steeds weer blijft de mogelijkheid van „onderscheppen" door de tegenstander aan wezig, terwijl bovendien het steeds weer afgeven van de bal aan eigen „spelers" toch ook wel aanti-ekkelijk kan zijn voor de terzake kundige bezoekei-s van een basketbal ontmoeting. De grote fout schuilt dikwijls bij de „niet bevriezende" partij, aangezien nog teveel wordt afgewacht wat de tegenstanders gaan doen, inplaats van direct door een „man tegen man" verdediging het spelen van de bal te voorkomen, zonder evenwel tot zware „charges" over te gaan. Voorlopig is het echter nog niet zover dat „bevriezen" verboden is en men moet dus maar ï-ustig het verdere verloop af wachten. Nu de competitie in de gewestelijke dis tricts klassen reeds aardig vordert, heeft het bestuur van de Haarlemse afdeling ge meend nog enkele ontmoetingen tegen ster ke Amsterdamse heren eersteklassers te ox-ganiseren. Hiervoor werden de sterkste teams uitgenodigd, waarvoor het volgende programma werd samengesteld: Vrijdag 5 april The Flamingo's-The Wol ves; vrijdag 12 april Antilopen-The Blue Stars; vrijdag 26 april The Typhoons- ITerly. Ofschoon het de bedoeling was de natio nale kampioenschappen te organiseren op zaterdag en zondag 11-12 mei, is thans definitief beslist dat deze kampioenschap pen op zondag 12 mei zullen worden ge houden in de Ahoy Energiehal te Rotter dam. Het district Haarlem zal hier vrijwel zeker worden vertegenwoordigd' door de dames van H.O.C. als gewestelijke kam pioen; het jongens juniorenteam van Z.B. V.S., terwijl bij de meisjes de beslissing nog moet vallen. Kanshebbex-s zijn in deze klasse nog: Antilopen; H.O.C. en White Stars. De negende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwin nik en Smyslov, waarin Botwinnik de wit te stukken had, is by de 40ste zet remise gegeven. De stand is thans Smyslov 5 pun ten, Botwinnik 4 punten. Voor de vijfde maal in deze match had Botwinnik de witte stukken en weer opende hij met de c-pion. In de eerste vier partyen waarin hij wit had, kreeg men achtereenvolgens een Engelse opening, twee Konings-Indiërs en een Nimzo-Indiër op het bord. Ditmaal werd het opnieuw een Konings-Indiër, waarin Smyslov ech ter al spoedig van het pad dat hij by de voorafgaande partyen, waarin deze ope ning voorkwam (de 3de partij, welke re mise werd en de 5de party, welke hij ver loor) had bewandeld, afweek. De negende partij had het volgende ver loop: Wit: Botwinnik zwart: Smyslov. Konings-Indisch 1. c2c4 Pg8—f6; 2. Pblc3 g7—g6;-3. g2g3 Lf8g74. Lfl—g2 0—0; 5. d2— d4 d7d6; 6. Pgl—f3 c7—c6. Tot en met de zesde zet van wit is de partij identiek aan de derde en aan de vijfde matchpartij. In de derde partij leid de Smyslov echter op de zesde zet met Pb8c6 de Joegoslavische variant in. In de vijfde partij speelde hij Lc8— gevolgd door x-uil op f3, waarna hij snel in het nadeel kwam ten gevolge van de zwakte op de witte velden. De tekstzet is minder pretentieus dan de beide zo juist genoemde, maar desondanks zeer solide. 7. 0—0 Lc8—f5; 8. Pf3—h4 Wit wil e2e4 spelen en daartoe de zwarte loper verdrijven of ruilen. 8Lf5e6. Een kleine surprise a la Smyslov. Na tuurlijk had Smyslov dit ook op de ze vende zet kunnen spelen. Maar hij heeft zijn ware bedoeling druk op c4 han dig gecamoufleerd ten einde Botwinnik te provoceren tot het tempoverlies 8. Pf3 h4. 9. d4d5 Botwinnik's temperament dringt hem er toe deze agressieve voortzetting te ver kiezen boven een rustiger voortzetting als b2-b3. Met de tekstzet vergx-oot hij zijn ruimtelijk overwicht. 9c6xd5; 10. c4xd5 Le6d7; 11. Lel e3 Met de bedoeling deze loper naar d4 te spelen. 11Pb8—a6; 12. Le 3—d4 Dd8—a5. Bereidt 13Pa6c5 voor. 13. Tflel Pa6—c5; 14. e2—e4 Pc5—a4. Zwax-t streeft naar vereenvoudiging. 15. Pc3xa4 Da5xa4; 16. b2b3 Da4a3; 17. f2—f4 Nu de zwarte dame afzijdig staat ziet wit de kans schoon een actie in het centrum te beginnen. 17Ld7b5. Het is de vraag of het, gelet op de drei gende opmars der witte pionnen, verstan dig is de witte loper nu reeds van de dia gonaal c8—h3 te verwijderen. In aanmer king kwam stellig ook 17Pf6e8, hoewel zwart ook dan moeilijkheden te overwinnen heeft. 18. e4e5 Pf6d7; 19. e5e6 Wit heeft in enkele zetten een sterke aanval weten te ontwikkelen. 19. Lg7xd4 schaak; 20. Ddlxd4 Da3c5. Smyslov tracht zoveel mogelijk stukken van de tegenpartij buiten gevecht te stel len, ten einde de kansen op het doorslaan van de witte aanval zo gering mogelijk te maken. 21. Ph4f3 Wit slaagt er in het paard, waarmede hij op de 8e zet een tempo verloor, thans met tempowinst weer in het spel te bren gen. Zwart mag nu niet zelf de dames rui len omdat na 22. Pf3xd4 zowel Lb5 als Pd7 aangevallen zijn. 21f7xe6; 22. d5xe6 Pd7—f6; 23. Tal—cl Wit krijgt hiermede de c-lijn onder con trole, terwijl hij, indien zwart nu de da mes ruilt, bovendien de zevende rij kan gaan bezetten, als gevolg van de_ ongedekte positie van Lb5. 23Dc5h5. Zwart onderkent scherp dat uitsluitend defensief spel hem niet meer kan redden. Vandaar dat hij tracht zelf tot tegenaanval te komen. 24. Pf3g5 Met het dubbele doel de aanval op de koningsvleugel te versterken en tevens op de damevleugel een extra ijzer in het vuur te brengen (pion b7). De zwarte stelling is zeer zorgwekkend. 24Lb5c6. Zwart kon pionverlies niet meer verhin deren, doch maakt van deze nood in zover re een deugd dat hij bij deze slechte trans actie zijn ongunstig opgestelde loper weet te ruilen. 25. Lg2xc6 b7xc6; 26. Tclxc6 Pf6g427. h2—h4 h7—h6. Deze zet is praktisch gedwongen om snelle ineenstorting van de zwarte stelling te voorkomen. 28. Pg5f7 Dreigt 29. Dd4h8 mat. De verdediging 28Pg4—f6 faalt op 29. Tc6xd6 met onweerstaanbare aanval. 28Kg8h7. 29. b3—b4 Sterker is hier 29. Tc6—c7, waarmede de aanval beslissend versterkt zou zijn. Bot winnik laat hier voor de eerste maal een steek vallen, nadat hij tot hiertoe voor treffelijk heeft gespeeld. 29Ta8c8. Na hex-nieuwd intensief beraad heeft de Nederlandse schaakkampioen, Max Euwe, zeer tot zijn spijt th* ris definitief moeten be sluiten ervan af te zien zijn titel te verdedi gen in de wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap van Nederland, welke van 30 maart tot en met 13 april a.s. te Amsterdam wordt gehoxiden. Eveneens ten gevolge van bex-oepsbezigheden hebben Lod. Prins en W. J. Muhring van deelneming moeten afzien. De plaatsingscommissie van de Kon. Ned. Schaakbond heeft ter voorziening in de open plaatsen aangewezen de internationale mees ter T. D. van Scheltinga, J. H. O. graaf van den Bosch en de jeugdkampioen, tevens „open kampioen" 1955, Frits Roessel. Deze hebben de uitnoding aanvaard. Smj slov blijft consequent trachten tot tegenaanval te komen. 30. Tc6xc8 Een Botwinnik is zo vriendelijk hem hierbij een handje te helpen. Na 30. Tel cl zou zwart geen schijn van tegenkans gehad hebben. Dit is het tweede steekje dat Botwinnik laat vallen. 30Tf8xc8; 31. Pf7xd6 Wit offert zijn ingesloten paard in de hoop de doortocht voor pion eó te forceren. 31e7xd6. Zou Botwinnik hier 31Tc8d8 ver wacht hebben? Dit zou een ernstige misre kening zijn wegens 32. Dd4xa7, en de e- pion valt ook. De laatste zetten wekken nl. de indruk dat althans de witspeler in hevige tijdnood verkeerd. 32. Dd4xa7 schaak Kh7h8; 33. Da7d7 Hier geeft Botwinnik de winst uit han den. De zet 33. e6e7 zou dan zwai-t voor onoplosbare problemen plaatsen. Op 33. Pg4f6 volgt dan 34. Da7d4 bene vens promotie of stukwinst. En op 33 g6—g5 volgt 34. Da7—d4 schaak, Kh8g8; 35. Dd4xd6 enzovoorts. 33Tc8c3. De tegenkans waarop Smyslov voortdu rend geloerd heeft sorteert zowaar op het scheiden van de markt nog effect. Het inslaan op g3 is voor wit een dodelijke be drieging, welke hij niet mag toelaten. Aan gezien wit deze dreiging niet kan pareren (34. Kglg2 Tc3c2 schaak, enz.) moet hij wel berusten in remise door eeuwig schaak. 34. Dd7d8 schaak Kh8—h7; 35. Dd8—d7 schaak Kh7—h8; 36. Dd7—d8 schaak Kh8— h7. Hierna herhaalden de spelers deze zet ten totdat de 40 zetten waren gedaan, waarna tot remise wegens herhaling van zetten werd besloten. De slotstelling was als volgt; Wit (Bot winnik): Kgl, Dd8, Tel, pionnen a2. b4, e6, f4, g3 en h4. Zwart (Smyslov): Kh7, Dh5, Tc3, Pg4, pionnen d6, g6 er. h6. Smyslov is in deze partij wel op bijzon der fortuinlijke wijze aan de nederlaag ontsnapt. Hij heeft de witte aanval in het centrum onderschat. In het bijzonder zijn 17de zet was dubieus. Evenwel had hij toen reeds door de paardruil op a4 kostbare tijd verloren, welke hij beter aan de defensie had kunne.i besteden. Botwinnik heeft zijn kansen uitstekend waargenomen, doch hieraan vermoedelijk te veel bedenktijd moeten spendei'en om feilloos te kunnen afwikkelen. Smyslov heeft de kleine te- genkansen, welke hem als het ware in de schoot werden geworpen en waarop hij vermoedelijk niet had durven hopen, voox-- treffelijk uitgebuit. Voor Botwinnik bete kenen dit resultaat uiteraax-d een bittere teleurstelling. De tiende partij wordt donderdag ge speeld. In een commentaar op de eerste acht partijen van de tweekamp tussen Botwin nik en Smyslov schrijft grootmeester Salo Flohr o.m.: „Een analyse van de tot nu toe gespeelde partijen toont aan dat Smyslov de wedstrijd grondig heeft voorbereid. In het verleden was zijn openingsrepertoire veel te beperkt, maar thans gaat hij grif op alle varianten in en is hij het die in het begin van de partijen de toon aangeeft. En Botwinnik, die vroeger vermaard was om zijn vèrvooruitziende blik in de openin gen - die de geringste fout van zijn tegen standers, in het begin van een partij be gaan, meedogenloos placht af te straffen - die in 1935 zo'n geraffineerd nieuwigheidje had uitgedacht dat de Weense grootmeester Spielmann bij de twaalfde zet de vlag moest strijken - die Aljechin in 1938 te Amsterdam in de opening overrompelde en hem dwong zijn koning om te leggen - diezelfde Botwinnik weet nu in zijn twee kamp met Smyslov niet hoe hij de proble men van de opening moet oplossen. Twee of drie keer was zijn stelling na de openingsfaze slechter, en de zesde en de achtste partij heeft hij eigenlijk al in het beginstadium verloren. Hoe dit te verklaren? Het is mogelijk dat Botwinnik aan het experimenteren is, en dat hij uit zijn uit gebreid openingsarsenaal plotseling met iets onverwachts op tafel komt. Een der gelijke tactiek is in wedstrijden niet on gebruikelijk. Want Botwinnik is een zeer ervaren spe ler, die bezield wordt door een schier on tembare wil om te winnen. In het verleden heeft hij nog wel voor heter vuren gestaan dan in de huidige tweekamp, waarin hij slechts één punt achter is. Hij heeft veel meer wedstrijdroutine dan Smyslov, die pas voor de tweede keer in een recht streekse titelstrijd is gewikkeld. Er zij op gemerkt dat Botwinnik voor de eerste maal al in 1933 een internationale tweekamp speelde tegen Flohr. De Rus Bogdanovsky heeft tijdens wed strijden in Moskou het wereldrecord in het middengewicht gewichtheffen tweehandig drukken met één kg verbeterd. Hij bracht 135 kg, omhoog. Het oude record, dat op zijn naam stond met 134 kg, dateert van 28 augus tus 1956. In dezelfde wedstrijd bereikte hij voor de dx-ie Olympische oefeningen een totaal van. 422,5 kg, 2.5 kg meer dan zijn wereldrecord. Dit totaal van 422,5 kg kan echter niet als wereldrecord worden ex-kend omdat voor erkenning van het totaal der drie Olympi sche oefeningen voox-geschreven is dat de prestatie in een internationale competitie werd verricht. Naar dit moment heb ben vele duizenden sportliefhebbers in Eindhoven met span ning gewacht - het is namelijk het moment, waarop de beroemde en ook buiten het voetbalveld veel be sproken midvoor van Cardiff City zijn hand tekening zet onder 't contract, dat de Ne derlandse eredivisie club PSV hem bood. Trevor Ford tekende, zoals gemeld, en nu wachten velen met spanning op de eerste wedstrijd van Ford met zijn nieuwe chib. Men verwacht dat hij toestemming zal krij gen om nog dit sei zoen in vriendschap pelijke wedstrijden van PSV uit te komen In het jaarverslag van het Ned. Olym pisch Comité over 1956 wordt geconstateerd dat er tussen 1952 en 1956 een treffende overeenkomst, maar ook een zeer groot verschil valt aan te wijzen. Immers, zelfs meer nog dan in 1952 het geval was, was er in 1956 sprake van een algemene belang stelling voor de Olympische Spelen, echter niet in de eerste plaats zoals in 1952, voor de verrichtingen van onze deelnemers, maar juist vooral omdat het N.O.C. besliste in het geheel niet aan deze spelen deel te nemen. Een besluit dat veel stof heeft doen opwaaien en dat wellicht als nooit tevoren, de aandacht van velen buiten de sport organisaties op de Olympische Spelen en op het N.O.C. heeft gevestigd. Het besluit tot niet-deelneming wordt in het jaarverslag nog eens gemotiveerd. Op een andere plaats spreekt het bestuur zijn dank uit voor de vele vox-men van hulp en medewerking, welke zijn ondervonden. „Anderzijds is ons critiek niet bespaard. Sommige buitenlandse kringen hebben niet begrepen, dat het om een gewetensbeslis sing ging, waarbij van vex-zaking van het Olympisch ideaal geen sprake was. Wel hebben wij in die noyembersituatie dit ideaal aan deze beslissing ondex-geschikt gemaakt. In plaats van verzaking is ons het Olympisch ideaal duidelijker bewust geworden en levendiger dan vroeger opge nomen in het patroon van normen, dat ons leven zin en diepte geeft." In het jaarverslag wordt verder o.m. ver meld dat de publieke belangstelling voor de Olympische Dag op 24 juni 1956 niet tegenviel, alhoewel het Olympisch stadion niet was uitverkocht. De opbrengst bedroeg na aftrek van de directe kosten ruim 43.000. Voor de vaardigheidsproeven lieten zich in 1956 ruim 2l/z maal zoveel kandidaten inschrijven als in 1955. De netto-opbrengst van de eind januari gehouden radio-luisterwedstrijd, ten bate van het Olympisch fonds, was rond ƒ58.000, die van de door de N.O.C. gehouden loterij ongeveer 275.000, een belangrijke bijdrage voor de uitzending naar Melboux-ne. De afgifte van een sei-ie postzegels in de pex-iode 27 augustus tot en met 6 oktober 1956 is eveneens een succes geworden. De opbrengst van de toeslagwaarde op deze zegels na aftrek van de kosten bedroeg circa 133.000. Financiën Wegens het niet deelnemen aan de Olym pische Spelen te Melbourne, is in het fonds Olympische Spelen een ruim saldo aan wezig en wel een bedrag van 490.332,42. In de door het bestuur, in overleg met de financiële commissie, opgesteldbalans en verlies- en winstx-ekening, is uit dit fonds een bedrag van 97.291,06 gereserveerd. Dit bedrag werd bestemd om de risico reserve Olympische Dagen (thans genoemd algemene reserve Olympische Spelen) en het fonds nationale sportbelangen beide te brengen op 50.000, de reserve vernieu wing inventaris tot 6000 te verhogen en het gebouw op 1.af te schrijven. Het bestuur meent dat door deze maat regelen de zeer gewenste versterking van de financiële positie van het N.O.C. wordt bereikt en hoopt dat de algemene vergade ring zich met deze voorstellen zal kunnen verenigen. Voor de „Actie Fondsenwerving Melbourne" was reeds een bedrag van 150.000 in het fonds Olympische Spelen aanwezig, zodat voor deze reserveringen geen gelden, verkregen uit deze actie, zijn gebruikt. Het saldo van het fonds Olympische Spe len bedraagt na de genoemde reserveringen 393.041,36. Het ligt in de bedoeling dit bedrag voor een groot deel te bestemmen voor de financiering van de training voor de Olympische Spelen in 1960. Ten laste van het fonds Olympische Spelen kwamen o.m. bedragen van onge veer 117.000 voor Melbourne en van 100.000 voor hulp aan Hongarije.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11