Herontdekking van Pascal als een groot christen „De kapitein van Köpenick" l l VOORTREKKERS 2 Raymond Brulez over eigen werk Haarlems Dagblad Geloof en Wetenschap" Boeiende lezing van prof. Robert Garric „Sissi" de jonge keizerin ZOMERSE LENTE ROND SPAARNESTAD Niemeijer grieven aan de redactie A anmeldingsfo rmulier 9 tabak Nieuwe regeling voor ouders-werkgevers T eraardebestelling A. M. Tijsseling AVRO-tournee „Twee in een" -Matig programma voor leden van N.V.V. REMBRANDT ■fin E Vijfde scholendag van christelijke scholen Nachtwaker bij Droste gaat met pensioen Burgerlijke Stand van Haarlem Bloembollentocht van „Jan Passtoors" Examens en dat van zijn Vlaamse landgenoten Hillegommer kreeg geen voorrang en werd gewond Faillissementen WOENSDAG 27 MAART 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 55 „Zeg me niet dat ik niets nieuws gevon den heb: ik heb een nieuwe ordening van de feiten gevonden." Met deze uitspraak van Blaise Pascal begon prof. Robert Gar ric uit Parijs, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, dinsdagavond in Brinkmann zijn lezing voor „Geloof en Wetenschap" over „Een groot christen: Blaise Pascal". Met deze uitspraak van de man, waarover hij sprak, kenmerkte de spreker de resultaten van het onderzoek naar het leven en het werk van deze ge leerde. Bescheidenheid noopt de onderzoe kers te zeggen, dat er in strikte zin niets nieuws is gevonden, maar wel een geheel nieuwe samenhang in alles wat hij ons heeft nagelaten, waaruit hij ons huidige denken nader komt dan iedere andere klassieke geleerde. Zo zelfs, dat prof. Gar ric van een herontdekking gewaagde. De eerste helft van zijn voortreffelijke lezing besteedde de spreker aan het leven van Pascal. Hij beschreef diens opvoeding (Pascal heeft nooit schoolgegaan, maar ont ving zijn vorming van zijn vader, die daar bij twee principes huldigde: de kinderen zélf laten denken en niets te forceren bij de confrontatie met abstracte zaken). Reeds thuis openbaarde zich Pascals genie in diens geometrische studie, waar zijn vader geen weet van had. Op 14-jarige leeftijd sprak hij in Parijs met de grootste geleerden van zijn tijd en van zijn vijf tiende jaar zijn zijn gesprekken met kar dinaal Richelieu bekend. De volgende jaren werkte hij in Rouaan samen met zijn vader ten behoeve van wiens arbeid hij een rekenmachine construeerde na vijftig ex perimenten. Daarna legde hij met zijn on derzoekingen betreffende de luchtdruk de basis voor de moderne hydrostatica. Zijn fenomenale geheugen stelde hem in staat wekenlang over een probleem na te den ken en hij heeft zijn talenten zo intensief gebruikt, dat hij reeds op dertigjarige leef tijd lichamelijk op zijn retour was. In zijn hartstocht voor de waarheid ken de hij geen grenzen, en hij nam geen enkele reserve in acht tegenover de heersende op vattingen, zoals hij als Jansenist wel heeft getoond. Zijn belangstelling voor religieuze problemen is pas goed ontwaakt na zijn contact met enige devote Jansenisten uit Normandië. Prof. Garric stelde echter, dat Pascal nooit helemaal tot deze, in Port Royal ge concentreerde, sekte heeft behoord. Hij noemde diens „Lettres a un Provincial", waarin hfj de Jezuïeten fel bestreed, niet z(jn meest essentiële werk. Voorts merkte hij op, dat Pascal, wanneer men al zijn bezoeken aan Port-Royal optelt, daar niet langer dan zes weken heeft vertoefd en meer een reiziger tussen Parijs en Port- Royal is geweest. Als een bewijs, dat deze wijsgeer niet helemaal in de gedachtenwereld der Jan senisten opging, noemde prof. Garric het feit, dat hij tijdens een van zijn bezoeken aan Port-Royal een nieuw systeem bedacht om kinderen lezen te leren. Voorts achtte de spreker Pascals mystieke leven getui gen van een begrip van Christus, dat ver uitging boven „de wat bekrompen en een weinig farizeïstische opvattingen, die in Port-Royal heersten." Na de pauze beschreef prof. Garric hoe Pascal de mens de weg naar God heeft getekend. Hij richtte zich in zijn op het ziekbed geschreven „Gedachten" vooral tot de onverschilligen, waarbij hij dezen met zijn ongemeen heldere en scherpe taal een spiegel van henzelf voorhield. Zijn „Ge dachten" zijn te scheiden in een strikt wetenschappelijke en een zedelijke bena dering. De eerste toonde de mens tussen het oneindig kleine van het atoom en het oneindig grote van de kosmos, onderworpen aan de keten van oorzaak en gevolg. In zijn tweede benadering ontdekt hij de mens aan zijn vlucht voor de onzekerheid in allerlei vermaak, omdat hij geen vijf uur in een Onder vele blijken van deelneming is dinsdagmiddag op de algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem ter- aardebesteld het stoffelijk overschot van de heer A. M. Tijsseling, die een groot aan tal jaren werkzaam is geweest als ambte naar op het stadhuis (zijn laatste functie was administrateur en hij was chef van de afdeling financiën. Wethouder W. C. Bakker, die met de gemeentesecretaris mr. H. E. Phaff, het ge meentebestuur vertegenwoordigde, zeide dat de heer Tijsseling bekend stond als een knap hoofdambtenaar. Op jeugdige leeftijd kwam hij in dienst der gemeente, in 1922 was hij reeds hoofdcommies en later volgde zijn benoeming tot administrateur. Als chef van de afdeling financiën heeft spreker veel met hem samengewekrt en ge bruik gemaakt van zijn adviezen. De heer Tijsseling was een bestuursambtenaar van 'de oude stempel, die zijn eigen wil niet doordreef, maar alleen adviserend optrad. De heer C. Cornet sprak namens de col lega's van het stadhuis en in het bijzonder namens die der afdeling financiën, die vele jaren met de heer Tijsseling hebben samen gewerkt. Hij was iemand, die belangstelling toonde voor allen, die met en onder hem werkten. Hij gaf steeds een goed voorbeeld, werd zeer gewaardeerd en stond in hoog aanzien. Namens de bondsraad en het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennisbond voerde de voorzitter, mr. H. Wilton het woord, die de verdiensten van de heer Tijsseling schetste voor de bonds raad en namens het district Haarlem van deze bond bracht de voorzitter, de heer A. L. M. Rogmans, de heer Tijsseling dank voor hetgeen hij voor het tennis in Haar lem en omgeving heeft gedaan. Zevenen twintig jaar vervulde hij het voorzitter schap; in die tijd heeft hij er voor gezorgd, dat een clubleven is ontstaan, dat er wezen mocht. Ook de sportieve geest en de goede verstandhouding zijn aan de heer Tijsseling te danken. Als voorzitter van de HFC Haarlem dankte de heer J. P. van Balen Blanken da thans overledene voor diens arbeid voor de voetbalclub. Tweeëntwintig jaar was hij lid van het bestuur en hij ver tegenwoordigde de club in de KNVB en in de HVB. In het bijzonder memoreerde spreker het aandeel van de heer Tijsseling in de aanleg van het nieuwe voetbalveld. Aan de groeve heeft een zoon woorden van dank gesproken. kamertje over de werkelijke problemen durft na te denken. En dan beschrijft Pascal het denken als de bij de schepping meegegeven gave van de mens, die hem van een andere en hogere orde doet zijn dan alles om hem heen. Daar maakt hij contact met Christus, de Ver zoener, de Middelaar en de Bevrijder. Als Pascal het beeld van de Bevrijder gebruikt <rijgen zijn „Gedachten" een profetische ge- geladenheid en men wordt weer bepaald bij Pascals in de nacht van zijn „tweede be kering" neergeschreven woorden „vuur vreugdevreugdetranen van vreugde Nadat prof. Garric zijn lezing beëindigd had, sprak de voorzitter van „Geloof en Wetenschap", mr. F. Vorstman, die hem ook verwelkomd had, een hartelijk dank woord. Flinke belangstelling bestond er dins dagavond in het Concertgebouw te Haar lem voor de voorstelling van de AVRO met Willy Vervoort's cabaretrevue en een vro lijke bruiloft in de Alpen. „Twee in een" was de titel van het programma, dat voor de pauze gewijd was aan vrolijkheid, waar aan medewerking verleenden Tonny Bou cher, Willy Vervoort, de Spelbrekers en Tonny Bakkenes. Tonny Boucher leidde de medewerken den in en trad later met groot succes op met enkele liedjes en in een sketch, waar in zij een filmster uitbeeldde. Het bleek, dat Tonny Bakkenes niet al leen een uitstekend accordeonist was, die op vaardige wijze enkele pospourri's ten gehore bracht, maar ook een goed pianist, die zijn collega's begeleidde. Willy Vervoort oogstte veel bijval met zijn praatje „goede gein behoeft geen krans" en in een tweetal sketches en verder lieten de Spelbrekers zich horen. Het tweetal is bijzonder goed bekend door zijn vlotte liedjes en liet er enkele horen. Het publiek amuseerde zich bijzonder. Voor het tweede deel van de avond stond de vrolijke bruiloft in de Alpen op het programma. Gerda Ziller en Hans Wiljon traden in het huwelijk en uitbun dig is dit feit gevierd met muziek, zang en dans. De ceremoniemeester was Gerard Lebon, die tevens de leiding had van Die Tiroler Holzhacker Bub'n en als bruilofts gasten waren aanwezig Johnny Kraay- kamp, Thea Valdi, John Walda, Joke Smith, Jan Cculemans, Willy Melchers en Jack der Kinderen. Op vlotte wijze werd een aantrekkelijk programma afgewerkt, waarvan de bezoekers veel plezier hebben beleefd. „Niet Voor Vaders" luidde de enigszins raadslachtige titel van het programma, dat maandagavond door het gezelschap Adrie van Oorschot in hotel „De Leeuwe rik" werd opgevoerd voor de vrouwen van leden van het N.V.V. en de Haarlemse be- stuurdersbond en de leden van de vrou wenbond van het N.V.V. Deze bond telt momenteel ruim vijftienduizend leden, ont hulde mevrouw A. Slootweg uit Amster dam als presidente van district I in haar korte openingswoord. Zij noemde dit een verheugend geval. Spreekster betreurde het dat de werkende meisjes over het al gemeen nog zo slecht zijn georganiseerd. De reeds genoemde titel bleek daarna geen andere betekenis te hebben dan de omstandigheid, dat deze avond alleen voor dames was bestemd. Want hij dekte ter nauwernood het programma, dat uit een reeks vrij tamme nummers bestond, die moeilijk als cabaret kon worden samenge vat. Dit ensemble bestaat slechts uit vier personen: Mieke en Adrie van Oorschot, Gerard Heystee en de begeleidende pianist Justus Jesayes. Hiervan toonde Adrie van Oorschot zich onbetwist de leidende fi guur, omdat hij de enige is die over de vereiste slagvaardigheid en een vlotte stijl van optreden beschikt. Maar overigens was het een weinig in teressant programma, dat moest worden aangevuld met voordracht door Mieke van Oorschot en cellomuziek van Gerard Heystee, om de avond geheel te kunnen vullen. Toch waren de dames in de zaal allerminst ontevreden, waarvan de animo waarmee zij tegen het einde in de schets „Volksmuziek" de diverse populaire melo dieën hebben meegezongen, stellig een be trouwbare waardemeter was. President. Tot president van de recht bank te Rotterdam is benoemd mr. J. Over- water, thans vice-president, en tot vice-pre sident mr. Ch. J. Enschedé, thans rechter in deze rechtbank. ADVERTENTIE t/m DONDERDAG VRIJDAG lachen om HEINZ RüHMANN De Bond van Christelijke Scholen voor Haarlem en omstreken zal 3 april in café restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem haar vijfde scholendag houden. De scholen zullen op deze datum vrij heb ben, zodat de onderwijzers in de gelegen heid zijn de bijeenkomst bij te wonen. De heer B. J. Thijsen, voorzitter van de bond. zal de aanwezigen begroeten, waar na de heer G. d'Olivat een lezing zal hou den over „De bijbel en de onderwijzer(es) aan de christelijke school". Des middags zal de heer J. van Linschoten, leraar En gels aan het Marnix van St. Aldegonde Lyceum, iets vertellen over de indrukken, die hij met betrekking tot het onderwijs heeft opgedaan tijdens zijn reis door de Verenigde Statén. De heer H. Boersma, die gedurende 27 jaar in dienst is bij Droste's cacao- en cho coladefabriek n.v., zal met ingang van 1 april met pensioen gaan. Aanvankelijk was de heer Boersma werkzaam als stoker. Toen er enige jaren geleden geen stokerij meer nodig was, omdat de fabriek haar stoom van het Gemeentelijk Energiebedrijf ging betrekken, werd de heer Boersma als nachtwaker aangesteld. Heel wat uren heeft hij 's nachts over het fabrieksterrein rondgezworven om eventuele dieven in de kraag te grijpen. In het afgelopen jaar is het hem inderdaad gelukt een inbreker in te rekenen, waarvoor de directie hem uiter aard erkentelijk was. Directie en personeel zullen de scheiden de nachtwaker op 1 april huldigen. Haarlem, 26 maart 1957 ONDERTROUWD, 25 maart: G. J. Hess en H. Young; 26 maart: K. van Zadelhoff en J. Hangjas; J. H. Abbink en L. G. C. Noordzij; F. Braspenning en E. W. Leautaud; W. Wijk- huijzen en H. G. van Kampen; S. Veldhuis en J. M. Jochem. GEHUWD, 26 maart: J. A. van der Horst en C. M. van den Aakster; Chr. W. van Lut- terveld en E. P. C. Pal; L. H. C. Scbeeve en W. L. Forgtens; A. R. de Boer en B. de Vries. BEVALLEN van een zioon, 25 maart: M. Th. van ZijlSchuitemaker; J. B. de Jónge Van Kampen; A. J. E. BoeréeTen Wolde; 26 maart: H. P. J. Ruigrok—Vierweijzer. BEVALLEN van een dochter, 25 maart: A. C. SchildersVerhagen; Th. M. H. Meijer Drost. OVERLEDEN, 23 maart: D. J. Bijl, 60 j., Schotersingel; H. V. J. E. Haitema Muiier— Surie, 74 j„ Kamperlaan; 24 maart: M. Ho- gendoorn, 60 j., Diederikstraat; J. P. Meijer, 65 j., Gasthuisvest; C. J. Kamp, 2 j., Gast- huisvest; J. Th. Korthoven, 57 j., Vrouwe- hekstraat; J. W. de Graaff, 90 j., Abeelstr. 25 maart: H. M. van Rijn, 57 j., Spionkop straat; P. BoersmaDen Adel, 82 j„ Jan van Walréstraat. Zoals de herfstachtige zomer van 1956 vrijwel on gemerkt in het najaar over ging, zagen we eigenlijk al leen maar op de kalender, dat de „rivièra-winter" op 21 maart van naam is ver anderd en sedertdien lente heet. In de natuur is het voorjaar al begonnen na de paar vorstdagen met een koude oostenwind, die de eerste weken van januari ons brachten. Maar wie enkele weken daarna bui ten dwaalde, vergat alle sombere vooruitzichten. In eens was het lente. Langs de polderwegen kwam ver leden jaar het fluitekruid pas half maart schuchter boven de grond om begin mei haar schermbloemen open te vouwen. Maar dit jaar stond dit schilderach tige kruid begin februari al tien centimeter hoog in de slootkanten en nog voor de maand was verstreken bloeide het. Tegelijk mei de eerste krokussen in een tijd, waarin de thermometer vorig jaar vijfentwintig graden onder nul aan wees. De eerste gele ster retjes van het speenkruid pinkelden in februari tus sen het gras, tegen half april in 1956. Toen de wintermaand half was verstreken, waren er op beschutte plekjes aan de binnenduinrand al zoveel struiken uitgelopen, dat de wandelaar zich tus sen al dat jonge groen in april waande. En als men nu de stand van het kas- tanjelover vergelijkt met een jaar geleden, bemerkt men dat deze boom thans een maand verder is dan in 1956. Maar vooral in de vogel wereld is er feest om de zachte winter, die eigenlijk een vroeg voorjaar was. De zangvogels, die zich ver leden jaar in de barre fe- bruarimaand verdrongen op en om de reddende voe derplaatsen, beschouwden deze dit jaar veelal meer als een welkome bij voeding. Een Haarlemse winkelier vertelde, dat zijn omzet aan met vogelzaad gevulde vetbollen geen honderden, maar duizen den stuks lager ligt dan een jaar geleden. De kieviten, die in de dagen van de januarikou even uit onze omgeving verdwenen, waren begin februari al weer terug bo ven de weilanden, waar zij luid hun lenteroep uit- schalden. Weldra werden zij gevolgd door de grut to's, die in razendsnelle stuntvluchten boven de weiden hun „luchtgevech ten" houden om een hu welijkspartner, de ture luurs en de bonte scholek sters, die met diepzinnige blikken vanaf de stenen ringvaartschoeiing in het voorbij kabbelende water staan te staren. De leeuweriken zingen al anderhalve maand; eerst schuchter, daarna meer uit bundig en nu is in de mor genuren de lucht vervuld van de daverende zang van vele honderden vogels. In de omgeving van het Brouwerskolkje is de tjif tjaf weer uit zijn zuidelijk overwinteringsgebied te ruggekeerd. Daar zingt hij zijn smidshamerliedje te gen een achtergrond van het geluid der andere medewerkers aan het steeds uitbundiger wor dende lenteconcert: de fluittonen van merel en zanglijster (die zich een maand eerder lieten horen dan verleden jaar), de triangelklanken van de koolmees, de solopartijen van de koerende houtdui ven, de kraaiende fazant hanen en de jodelende wulpen in het duin, en het veelstemmige koor van roodborstjes, winterko ninkjes en vinken. Nu is het wachten nog op de traditionele lente bode: de zwaluw. Maar dit jaar zal niemand van de eerste zwaluw kunnen zeg gen, dat deze nog geen len te maakt. Want dat is het reeds twee maanden. De wandelsportvereniging „Jan Pastoors" te Haarlem houdt op 27 en. 28 april 1957 voor de 25ste maal de bloembollentocht. Er wordt weer gestart vanuit „Groenendaal" te Heem stede, zaterdags tussen half twee en half drie, zondags tussen tien en half een. De afstanden zijn: 8 tot en met 11 jaar 10 km; 12 tot en met 13 jaar 10 of 15 km; vanaf 14 jaar 10, 15, 20 of 25 km. LEIDEN: Doctoraalexamen vrije studie richting in de rechtsgeleerdheid: G. J. van der Top, Leiden. Doctoraalexamen sociolo gie mejuffrouw A. Hessels, Den Haag. UTRECHT: De heer I. Molenaar te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde, op een proefschrift getiteld „Ontkal king van harde weefsels". UTRECHT: Semi-artsexamen: G. M. J. Widdershoven, Hoensbroek; M. J. H. A. van Hooydonk, Ulvenhout; J. Lee-Ons Utrecht; H. Leering, IJsselstein; L. Schripsema. Alm- kerk. Artsexamen: mejuffrouw M. G. Broek huizen, Gouda; J. A. M. Frederiks, Kaats heuvel; E. A. A. Marcus, Zwolle; Th. H. J. M. Raab, Roermond; M. W. Rijnten, De Bilt. Kandidaatsexamen rechten: E. Neer voort, Ede. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. G. E. Broekman, Utrecht. Kandidaatsexa men sociale geografie: J. F. Veelders, Utrecht. Doctoraalexamen sociale geografie: W. C. Francois, Hilversum. Doctoraalexamen klassieke letteren: G. van de Vlasakkers, Zierikzee. ADVERTENTIE Handig stoppen! Heerlijk roken! Erkend de beste! De Vlaamse schrijver Raymond Brulez heeft dinsdagavond voor de leden van de Volksuniversiteit, waarin opgenomen de Haarlemse Kunstgemeenschap, in het Frans Halsmuseum iets verteld over zijn werk en over de positie van de Vlaamse letterkunde, dit laatste naar aanleiding van vragen, die na afloop van zijn voordracht werden gesteld. Het was jammer, dat Brulez zijn analyse van eigen werk op schrift had gesteld. Doordat hij de tijd heeft gehad zijn overwegingen nauwkeurig te formuleren was er al onmiddellijk een onbevredigende afstand tussen hem en zijn toehoorders. Bovenden maakt een geschre ven voordracht makkelijk de indruk al eens eerder te zijn voorgelezen, waardoor het contact waarvoor men in dit geval in de eerste plaats komt gauw verloren raakt en de aandacht verslapt. Overigens is men toch een paar aardige feiten over het ontstaan van Brulez' werk te weten ge komen. Over zijn eerste boek de roman „An- dré Terval" zei de schrijver bijvoor beeld, dat hij ertoe werd geïnspireerd door een portret geschilderd door Watteau: de afzijdigheid van alles en iedereen door de figuur op dat schilderij uitgedrukt, intri geerde Brulez en deed hem naar een ver klaring zoeken. Critici meenden destijds het verscheen in 1930 dat deze roman autobiografisch was. Brulez spreekt dit tegen. Zijn autobiografisch werk is pas bij „Het huis te Borgen" begonnen, het eerste deel van de vierdelige cyclus „Mijn wo ningen", waarin hij, vooral geïnspireerd door verzen van Appolinaire, zijn jeugd en zijn ontwikkeling beschrijft en tracht ge wone mensen op een aanvaardbare manier weer te geven.' Gelijk bij „André Terval" waren kleine visuele of auditieve indruk ken de basis voor zijn andere werk. „She- herazade" noemde hij daarvan een goed voorbeeld. Het gelijknamige werk van Rimski-Korsakov was er eens tijdens een concert in Oostende de aanleiding toe. Bru lez zei ook blij te zijn, dat hij zijn auto biografische cyclus heeft kunnen afma ken. Een fragment er uit, „De gast met de zwaluwen" over de Hongaar Sandor, die ieder jaar in het huis te Borgen terug keerde las hij hierna voor. Vlaamse letterkunde Vervolgens beantwoordde Brulez enkele vragen over de positie van de Vlaamse let terkunde. We geven een samenvatting van de voornaamste opmerkingen. Brulez vindt, dat het Vlaamse litteraire leven bloeit op een gezonde basis. Het wordt daarbij aanmerkelijk geholpen door de staat. De drie voornaamste litteraire perio dieken: Het Nieuw Vlaams Tijdschrift. De Vlaamse Gids en Het boek van Nu hebben hun bestaanszekerheid vooral te danken aan het feit, dat de daarin publi cerende Vlaamse auteurs per bladzijde vijfenzeventig Belgische francs van de uitgever en honderd francs van de staat ontvangen. Ze worden gesubsidieerd uit een fonds van de Vlaamse Academie voor Letterkunde, die een lijst van Nederlands lezende buitenlanders heeft, aan wie steeds gratis een exemplaar wordt toege stuurd. Daartoe koopt de academie van ieder tijdschrift al tweehonderd abonne menten. De Vlaamse Gids en het Nieuw Vlaams Tijdschrift staan bovendien onder bescherming van Vlaamse dagbladen. Het ereloon van honderd francs verstrekt de staat niet aan niet-Vlaamse schrijvers die in de tijdschriften publiceren, maar hierin zal misschien nadat prof. dr. Garmt Stuiveling de regeling niet helemaal billijk heeft genoemd verandering komen. Naast de drie genoemde verschijnen en verdwijnen regelmatig kleine nieuwe lit teraire bladen. Brulez noemde Meridiaan, Arsenaal en Taptoe als vooi'beelden. In deze bladen publiceert overwegend de jon gere generatie. Taptoe vooral is sterk pole misch, het richt zich tegen de „gearri- veerden", waartoe Brulez hij zei het met een lachje inplaats van met woorden zich ook wel rekent. Deze polemiek kan in de verste verte niet met die in Ne derland worden vergeleken. „Er zijn hier tegenstellingen", aldus Brulez, „die wij (Verkort weergegeven Neuzen. Op de voorpagina van „Het Haarlems Dagblad" van maandag, trof ik de foto's aan van pres. Eisenhower en pre mier MacMillan van Engeland, die hun neu zen dichtknijpen.om de een of andere onnaspeurlijke redenzoals het onder schrift luidt. Mij komt dit echter niet zo vreemd of onnaspeurlijk voor. Ik meen n.l. dat het louter en alleen is omdat beiden er voor passen door de ander bij de neus genomen te worden, iets wat in de politiek wel meer voorkomt. C. F. P. niet goed begrijpen. Het ontbreken van grote meningsverschillen onder de Vlaam se schrijvers is een gevolg van het feit, dat wij om ons taalgebied te beschermen altijd gedwongen waren solidair te zijn. Daardoor is er nooit plaats voor twee dracht op cultureel gebied geweest. Maar met de jongere generatie kan het natuur lijk veranderen nu Vlaanderen ondanks bet feit, dat Brussel voor het Vlaamse taal gebied verloren dreigt te gaan, in een steeds sterkere positie komt. De Vlaamse schrijvers worden in Vlaanderen nu ook veel meer gelezen. De boeken van Louis Paul Boon en Hugo Claus bijvoorbeeld worden behalve in Nederland ook in Vlaanderen veel verkocht. Daar zijn ook ae in ons land vrijwel onbekende schrij vers Willem Putman, Aster Berkhof en Van Hemeldonck bijzonder populair. Mar nix Gijsen, die in Vlaanderen erg veel ge lezen werd toen hij_ nog gold als een zeer orthodox-katholiek schrijver, heeft sinds hij met het katholicisme heeft gebroken in Nederland vijf tot zes keer meer belang stelling dan in Vlaanderen". Voor Brulez' eigen werk is men van ka tholieke zijde ook niet zo bijzonder enthou siast, maar hij wordt in Vlaanderen geto lereerd omdat hij niet zoals Gijsen liberaal is geworden, maar altijd liberaal is ge weest. Nederlandse schrijvers, die in Vlaanderen het meest worden gelezen, zijn volgens spreker: Bordewijk, Vestdijk, Jo- han Fabricius, Herman de Man en.... Godfried Bomans, van welke laatste zelfs zeer veel wordt verkocht. Uiteraard kon Brulez de verhouding op letterkundig gebied tussen Nederland en Vlaanderen niet tot in details toelichten. Er blijft een aantal belangrijke schrijvers, die wederzijds een rol spelen, niet ge noemd. Maar hij heeft toch de situatie enigszins aangegeven. Zijn relaas was overigens minder zakelijk dan hierboven wordt gesuggereerd. Dit tweede deel van de avond was veel spontaner dan het eer ste, men kreeg daarom ook een betere in druk van de schrijver en men dankt er een aantal leuke, toepasselijke anekdotes aan. Een ervan willen we nog noemen, een die betrekking heeft op de poging van Vlaan deren zijn taalgebied te behouden en te vergroten. Brussel is al lang een omstreden plaats. Men spreekt er liever Frans dan Nederlands. Men rekent in Vlaanderen dan ook, dat alles ten zuiden van Brussel aan het Frans verloren is. Maar Brulez sprak onlangs een Nederlander, die hem zei zijn auto twintig kilometer ten zuiden van Brussel te hebben geparkeerd bij een ben zinestation en daar in het Frans had ge vraag om veertig liter benzine, waarop hij ten antwoord kreeg: „Zeg kaaskop, als je me dat niet in het Nederlands vraagt krijg je 't niet Brulez is hierom werke lijk blij, hij is een ras-Vlaming. Op de splitsing HoofdstraatRijksweg te Santpoort is een bromfietser uit Hillegom, P. J. H., die over het fietspad langs de Rijksweg reed, vrij ernstig gewond bij een aanrijding met een personenauto. De auto mobilist wilde, komend uit Haarlem, de Hoofdstraat inzwenken, toen H. hem uit noordelijke richting tegemoetkwam en op voorrang rekende. De automobilist heeft de brommer blijkbaar niet gezien; een bot sing volgde en H. moest met een linker beenbreuk en een hoofdwonde naar het Antoniusziekenhuis worden gebracht. Zijn voertuig werd vernield. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 25 maart 1957 ge ëindigd het faillissement van: A. A. van der Sijde, administrateur, destijds wonende te Haarlem, Prinsessekade 45, thans wonende te Hoorn. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Cuartor mr. L. S. Römelingh te Haarlem. Zij moeten thans een loonadministratie bijhouden Vroeger behoefde over het loon van kin deren, die werkzaam zijn in het bedrijf van hun ouders en bij die ouders inwonen, geen vereveningsheffing te worden afge dragen, indien het totale loon in de vorm van kost en inwoning, kleding en zakgeld beneden de belastbare grens van het tarief voor de loonbelasting bleef. Door het ver vallen van het Besluit op de Verevenings heffing 1941 bij de invoering van de Alge mene Ouderdomswet heeft deze regeling haar belang verloren. Met de vrijstelling van de verevenings heffing hing echter een andere faciliteit samen, namelijk dat in dergelijke gevallen ook de formaliteiten, die door het Besluit op de Loonbelasting 1940 worden gevor derd, zoals het voeren van een loonadmi nistratie, achterwege kunnen blijven. De minister van Financiën heeft echter aan de belastingadministratie medegedeeld, dat deze faciliteit niet langer kan worden ge handhaafd, omdat voor loontrekkenden de premieheffing voor de Algemene Ouder domswet in tegenstelling tot de loonbe lasting geen vrijgesteld minimum kent. Alle ouders-werkgevers, die tot voor kort onder de vrijstellingsregeling vielen, zul len op dv: belastinginspectie als werkgever worden ingeschreven. De premie voor de ouderdomswet be hoeft uiteraard slechts te worden ingehou den in de gevallen, waarin tussen ouders en kind het bestaan van een dienstbetrek king moet worden aangenomen. Dat is het geval, indien de ouders de beloning voor door hun kinderen in het bedrijf verrich te werkzaamheden volgens een destijds ge troffen regeling in aanmerking brengen bij de winstberekening, hetgeen onder bepaal de voorwaarden alleen is toegestaan ten aanzien van kinderen van 16 jaar en ouder. Zij die van deze regeling gebruik maken dienen zich ook voor de premieheffing op het standpunt te stellen, dat een dienstbe trekking aanwezig is. Leiden, 26 maart: Aangevoerd 201 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: lichte varkens f 1.691.72; slagersvarkens f 1.721.76; zeugen f 1.47—1.54. Handel was vlug. Elf nuchtere kalveren waarvan geen notering. (ADVERTENTIE) Graag geschonken.. mat smaak gedronken 3n Moscatel Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met Ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. zy die zich met ingang van 1 april 1957 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 maart 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Een heerlijk lichte baaitabak-mélange van 16 edele tabakssoorten. In handige tabakszak mee patcnt-accordeonvouw, VARKENSMARKT LEIDEN. Zoete, rode Kaapse wijn, waarvan Uw gasten evenveel zullen genieten als Uzelf. Geïmporteerd door OUD-Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13