Scherpe Russische waarschuwing aan het adres van Noorwegen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NAVO-bases betekenen een onmetelijk gevaar HET WEER Minister Staf in Amerika voor gesprek over wapenleveranties Edouard Herriot overleden Melkhandel heeft bezwaar tegen prijsverlaging per 1 april Hammarskjoeld uit Cairo naar New York vertrokken &'M0RRIStt«A/ Boelganin veroordeelt Amerikaanse politiek Groot politicus, die niet van schipperen hield Men wil liever per 1 juli de prijs niet met zes, maar met vijf cent per liter verhogen Suezkanaal gaat volgende week open, maar Nasser houdt voet bij stuk Tram aan de rollade 71e JAARGANG No 220 WOENSDAG 27 MAART 1957 302e JAARGANG No 68 Benoeming Philip Young Aanhoudend zacht Propaganda Offensief Jordanië zou troepen van Saoedi-Arabië toelaten Ter bezetting van A kaba, de haven bij Eilath Mevrouw Van Ommeren lid van de Eerste Kamer Het woord is aan Nederlands-Duits gesprek De Raad van Europa blijft voorlopig in Straatsburg Vier doden in het verkeer V er keer songelukken DIT JAAR: 251 DODEN j Arbeider dodelijk door balk getroffen Ernstig bedrijfsongeval in Haarlemse fabriek Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Druldcerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, TeL 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 et, p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OSLO, (Reuter De Russische premier, maarschalk Boelganin, heeft zijn Noorse ambtgenoot Einar Gerhardsen in een brief, gedateerd 19 maart, gewaar schuwd tegen het „gevaar, dat Noorwegen bedreigt, nu op zijn gebied bases worden gebouwd, die bedoeld zijn om eventueel tegen de Sovjet-Unie te worden gebruikt''. „De Sovjetregering verzoekt de Noorse autoriteiten echter niet Noor wegen van vavndaag op morgen uit de NAVO te doen treden", aldus de bood schap. Boelganin zegt, „dat de nieuwe aspecten van de Amerikaanse politiek, in het bijzonder aangaande het leveren van kernwapens aan NAVO-landen, een onmetelijk gevaar voor Noorwegen inhouden". Hij schrijft, dat „verscheidene landen de koude oorlog krachtiger voeren" en verwijst naar het Amerikaanse voornemen „militaire eenheden in het Nabije Oosten te gebruiken, met kern wapens uitgeruste Amerikaanse troepen in NAVO-landen te legeren en kern wapens aan West-Duitsland en andere NAVO-landen te leveren". Boelganin meent dat „een dergelijk optreden slechts het gevaar van een nieuwe oorlog naderbij kan brengen" en volgens hem is dit ook de bedoeling. Na met voldoening gewag te hebben ge maakt van de Noorse politiek niet toe te staan dat buitenlandse militaire eenheden in Noorwegen worden gelegerd, vervolgt Boelganin: „doch indien de plannen der NAVO-strategen ten uitvoer worden ge legd, zal het Noorse volk hier duur voor betalen. Er worden in Noorwegen bases gebouwd, waarvan de kosten door andere landen worden gedragen. Met het oog hier op wil ik verklaren dat de Sovjet-Unie op de krachtigst mogelijke wijze zal reageren, indien agressieve handelingen jegens haar zouden worden ondernomen. Zij zou een vernietigende slag toebrengen aan de na bij de Sovjetgrens gelegen bases", aldus de Sovjet-premier. Boelganin vervolgt: „De opstellers van de agressieve plannen jegens de Sovjet- Unie hopen, dat zij bescherming zullen ge nieten door de grote afstand, waarop zij zich van Sovjet-gebied bevinden en zij verwachten dat de landen, die als spring plank moeten dienen voor aanvallen op de Sovjet-Unie, de met moderne wapens uit gevoerde Russische tegenaanval zullen on dergaan. Deze landen vergissen zich. De ontwikkeling der militaire techniek en in DE MINISTER VOOR DEFENSIE, ir. C. Staf is per K.L.M.-vliegtuig in New York aangekomen, om met de Amerikaanse de fensieautoriteiten en in het bijzonder met zjjn collega Wilson besprekingen te voeren over toekomstige Amerikaanse wapenhulp aan ons land. De besprekingen zullen 1, 2 en 3 april in Washington worden gevoerd. Bij zijn vertrek op Schiphol heeft minis ter Staf uitvoerig uiteengezet, waarom hy naar de Verenigde Staten gaat. Het doel is diepgaande besprekingen te houden met daaraan verbonden een algemene oriënta tie over die zaken, waarmee de Amerika nen Nederland op het gebied van de defen sie kunnen helpen. Aan de orde zal worden gesteld de procedure van de hulpverle ning en die van de voorziening van onder delen voor de krijgsmacht, een probleem, waarvoor de minister reeds geruime tijd een oplossing tracht te vinden en dat hij nu in Washington ter sprake zal brengen. Welke consequenties zitten er verder voor Nederland aan vast ten aanzien van het gebruik van raketten en geleide pro jectielen? zo vroeg de minister zich af. „Te weinig weten wij in Nederland welke eisen moeten worden gesteld aan de organisatie en de opleiding van personeel". Op de eer ste plaats zal ook Nederland op de hoogte dienen te komen van het speurwerk en de verdere ontwikkeling van deze wapens en is meer uitwisseling over nieuwe ontwik kelingen op dit gebied gewenst. In de tweede plaats is het van belang, dat ge streefd dient te worden naar een verdere integratie op het gebied van wapens voor de luchtverdediging. Op de diverse bases van marine, land- en luchtmacht in Ame rika zal de minister zich op de hoogte stellen van de vorderingen, die gemaakt zijn ten opzichte van de geleide projec tielen. Wat het Nederlandse leger betreft, dit zou de beschikking moeten hebben over artillerieprojectielen van het type „I-Ionest John". De afweerkracht van ons leger wordt met deze conventionele raket aan zienlijk vergroot. Over deze „Honest John" is reeds op de NAVO-vergadering in de cember van het vorig jaar te Parijs ge- sproken en daar heeft Nederland de toe zegging gekregen van Amerikaanse lever anties van dit wapen. Wat de Marine betreft, gaat de belang stelling van minister Staf uit naar de raket voor de bestrijding van onderzeeboten en naar andere, meer eenvoudige middelen voor dit onderdeel van de defensie. Ten aanzien van de uitrusting van onze marine met geleide projectielen was minister Staf De commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Amerikaanse senaat heeft de be noeming: van Philip Young: tot ambassadeur in Nederland en van John Clifford Folger tot ambassadeur in België goedgekeurd. (UP). »COXOCCOCOKX»COCCODCCOO-a>COCCCCCCCCCCCOOCCCCCCCCCCOOC> VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking niet plaatselijk enige regen of motregen, maar later ook vei-spreide opklarin gen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen. Volledige leerrapporten op pagina twee. :<>LX>3COOCODCXXXXXXX»COOOCCC<XlCOOCOCOCCO DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S van oordeel, dat onze schepen hiervoor niet geschikt zijn. Tenslotte sneed minister Staf de moge lijkheid van atoomaandrijving van schepen aan. Ook hierover zal hij besprekingen in de Verenigde Staten voeren. „Maar hier aan kunnen wij zelf ook iets doen. Wij moeten in eigen land deskundigen krijgen, die hiervan op de hoogte zijn". Het bezoek van minister Staf aan de Ver enigde Staten zal negen dagen duren. het bijzonder de vervaardiging van raket ten maakt, dat er niet langer een afstand op aarde is, die de modernste wapens niet kunnen overbruggen. Volgens Boelganin maakt Noorwegen voor de eerste maal in zijn geschiedenis deel uit van een militair bondgenootschap, dat gericht is tegen een grote nabuurstaat. Ook heeft Noorwegen moeten toelaten dat buitenlandse staven op zijn gebied worden gelegerd. Er zijn plannen opgesteld, die voorzien in het gebruik der Noorse koop vaardijvloot voor militaire doeleinden der NAVO", aldus Boelganin. De brief besluit met verzekeringen van de „vriendschappelijke en vreedzame be doelingen, waardoor de Russische politiek jegens Noorwegen en alle Noordeuropese landen wordt gekenmerkt", waaraan ech ter wordt toegevoegd, dat „het tot stand komen van grotere veiligheid in Noord- Europa in vele gevallen afhankelijk is van de vraag, of de Noorse regering bereid is weerstand te bieden aan de druk der bui tenlandse agressieve krachten, die een conflict tussen de Sovjet-Unie en Noorwe gen willen verwekken en er op uit zijn een gespannen toestand aan de noordelijke grens van Sovjet-Rusland te doen ont staan". Het orgaan van de Sovjet-regering, Iz- vestia, beschuldigt Finse „militaire krin gen" van pogingen „de oorlogspropaganda onder het mom van bezorgdheid voor de verdediging van het land" nieuw leven in te blazen. Finse „militaristen" zouden „oorlogszuchtige redevoeringen" houden met het oogmerk „fascistische organisa ties". die krachtens het RussischFinse vredesvex-drag verboden zijn, weer in het leven terug te roepen. De Izvestia is van mening, dat „zekere kringen binnen en buiten het land klaarblijkelijk het feit niet aanvaarden dat Finland een vredespolitiek volgt". (UP) De brief van Boelganin heeft in Noorwegen geen ontsteltenis teweeg ge bracht, al kwam hij onverwacht. Het re cente „vriendschapsoffensief" op Finland, zo zegt men, en het „koude-offensief' waaraan Zweden is blootgesteld (men noemt de zaak-Wallenberg en de spiona- gezaak) liggen volgens Noorse zegslieden in dezelfde lijn. (Van onze correspondent in Parijs) In de ouderdom van 84 jaar is na een ziekte van verscheidene weken, waarvan hij zich juist weer even scheen te zul len herstellen, dinsdagmiddag om kwart voor vier de Franse staatsman, ere-presi- dent van de Nationale Vergadering en burgemeester van Lyon, Edouard Herriot. gestorven. Met Herriot, die in 1924 en 1932 premier was en ettelijke malen minister is geweest, is een der grote figuren heengegaan van de Franse politiek en de radicaal-socialis tische partij in het bijzonder, waarvan hij ruim een halve eeuw de erkende leider en, sterker, de ziel en het geweten is geweest. Op zijn eigen verzoek zal Herriot niet met nationale eer, maar in alle eenvoud in Lyon worden begraven. De beide Kamers hebben gisteren, toen het overlijden van Herriot bekend werd, onmiddellijk hun zittingen opgeheven, ter wijl het bijzonder congres van de radica len, dat vrijdag geopend zou worden, ten teken van rouw is afgelast. Uit het buiten land zijn van Churchill, Spaak. Adenauer, de Italiaanse regering en van vele andere zijden telegrammen van deelneming in Lyon gearriveerd. Het Franse staatshoofd, René Coty, heeft gisteren Edouard Herriot geëerd als „een der grootste burgers uit dé geschiedenis der Franse republiek". Edouard Herriot behoorde tot het ras der Franse politici van de oude stempel, dat uit het goede hout gesneden was. Een man met een brede, schier universele cul tuur die ondermeer een voortreffelijk boek over Beethoven heeft geschreven met een uitzonderlijk redenaarstalent en een strijdvaardigheid, die hem tot op het laatst van zijn lange leven noopte bijzon der fel partij te kiezen. Tegen Europees leger Zo is Herriot het geweest, die door zijn hartstochtelijk verzet de beslissende door slag gaf, waardoor het project voor het Europese leger in de augustusmaand van 1955 ten val zou worden gebracht. En het vorig jaar was het nogmaals Herriot, die als voorzitter van de radicale partij zich onvoorwaardelijk achter Pierre Mendès- France zou plaatsen, waardoor deze ex- premier de leiding van de partij in handen kon nemen, zodat ec.i scheuring tussen de linker- en rechtervleugel onvermijdelijk werd. Men kon soms van mening verschil len over de juistheid van Plerriot's keuze, maar nimmer behoefden zijn onbaatzuch tigheid en zijn vurig patriottisme in twijfel te worden getrokken. Het laveren tussen de klippen en het sparen van kool en geit behoorde zeker niet tot de overwegende zorgen van Edouard Herriot en in zijn persoonlijke moed en verantwoordelijkheid om zijn daden en beslissingen altijd op eigen schouders te nemen, was zeker het geheim van zijn grootheid gelegen. Herriot heeft op verscheidene belangrij ke posten van het Franse staatkundige leven rollen van betekenis gespeeld. Na PARIJS (Reuter/AFP) Volgens radio- Cairo zou een overeenkomst gesloten zijn tussen Egypte, Jordanië en Saoedi-Arabië tot het zenden van Saoedi-Arabische strijdkrachten naar de Jordaanse haven Akaba, nadat de Britse strijdkrachten zyn teruggetrokken. Het persbureau voor het Nabye-oosten zegt uit officiële Jordaanse kringen vernomen te hebben, dat Saoe- dische troepen reeds het gebied van Akaba z(jn binnengekomen en de terugtocht van de Britse troepen afwachten om de basis te bezetten. Krachtens een Brits-Jordaans akkoord zijn verscheidene jaren Britse strijdkrach ten in Akaba gelegerd geweest. De Isra ëlische haven Eilath ligt hier slechts en kele kilometers vandaan. Na de recente beëindiging van het Brits-Jordaanse ver drag worden de Blitse troepen terugge trokken. Het bericht van radio-Cairo volgde op de gemeenschappelijke verkla ring van koning Saoed en president Sja- moen van Libanon, waarin zij de Golf van Akaba en de Straat van Tiran „Arabische territoriale wateren" noemden. Zij ver klaarden ook te zullen samenwerken om de Boeraimi-oase te herwinnen en „an dere omstreden gebieden, die onscheid bare delen van Saoedi-Arabië zijn". De beide Arabische leiders verklaarden het voorts eens te zijn in hun steun voor de Algerijnse vrijheidsstrijd en in hun „strijd tegen communisme en anarchisme, zionis me en imperialisme". Unie De Syrische regering heeft in het par lement te Damascus verklaard met spoed maatregelen te zullen treffen voor de tot standkoming van een federale unie met Egypte en Jordanië. Tevoren had het par lement de deelneming aan de financiële hulpverlening aan Jordanië bekrachtigd. Op de weg naar Eilath is dinsdagmiddag een particuliere Israëlische auto in een hinderlaag gevallen. De wagen werd nabij de Jardaanse grens van twee kanten be schoten. Een der inzittenden werd gewond. De voorzitter van het Centraal stem bureau heeft in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. Brandenburg (C.P.N.), benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer mevrouw H. J. van Omme ren-Averink te Amsterdam. Mr. M. D. Proper te Haarlem had ver klaard niet voor een benoeming in aan merking te willen komen. Mevrouw Van Ommeren heeft enige jaren geleden deel uitgemaakt van de Haarlemse gemeente raad. Aphra Behn: Waarlijke liefde maakt edelmoedig. Naar in Bremen vernomen wordt, zullen medio april de onderhandelingen tussen Nederland en Westduitsland over de tussen beide landen nog hangende financiële- en grenskwesties beginnen, zo meldt de „stu diegemeenschap voor Privaatrechtelijke Buitenlandse Belangen" in Bremen. (UP). Het bestuur van het Bedrijfschap Detail handel in Melk en Zuivelprodukten heeft de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening verzocht de door de ministers per 1 april verlangde prijsverlaging voor de melk met 1 cent per liter niet te laten doorgaan. Het bestuur van het bedrijfschap merkt op dat als gevolg van de maatregelen tot bestedingsbeperking de melkprijs ingaan de 1 juli met zes cent per liter wordt ver hoogd. De melkhandelaren achten de voorgenomen verlaging per 1 april onge wenst, omdat deze kort op elkaar volgende prijswisselingen hun positie tegenover de afnemers zeer moeilijk zal maken. Zij zou de de verrekening van deze verlaging eventueel willen opvangen door de melk prijs ongewijzigd te laten tot 1 juli en dan de prijs niet met zes maar met vijf cent te verhogen. Het bedrijfschap verklaart voorts dat door de prijsstabilisatie en de prijsstop voor de detailhandel in melk een noodtoe- de Eerste Wereldoorlog bekleedde hij, nauwelijks 35 jaar oud, van 1919 tot 1924 de functie van voornaamste oppositielei der en toen hij in 1926 zelf chef van de regering werd, heeft hij de diplomatieke relaties met Duitsland en met Rusland hersteld. Als minister van Onderwijs heeft Herriot in 1927 het schoolgeld ook voor het middelbaar onderwijs afgeschaft. In 1936 werd Herriot tot presiden' van de Kamer gekozen, welke hoogst gewichtige taak hij, met een onderbreking tijdens de bezet tingsjaren, tot 1954 heeft vervuld. Hij werd toen tot ere-voorzitter van de Nationale Vergadering benoemd, een titel, die spe ciaal voor Herriot geschapen werd. In 1940 was Herriot een van de krachtig ste tegenstanders van de capitulatie. Aan vankelijk steunde hij maarschalk Pétain, maar later veranderde hij van mening en spoedig werd hij door de Duitsers dan ook gevangen gezet. Herriot vertegenwoordigde het departement van de Rhone in de Fran se Kamer, terwijl hij tevens meer dan 50 jaar burgemeester van de stad Lyon is geweest. Zijn bijzondere gaven, zijn slagvaardig heid, intelligentie, en onbetwiste autori teit stempelden Herriot tot een Kamerpre sident van ongemene kwaliteiten. ADVERTENTIE BART EL lORlSSt R HAARUM, IEL 1 3439 vFERD: BOim 48 A DAM TEL 717162 IWEKA LASTEX BADKLEDING CAIRO (Reuter) Secretaris-generaal Hammerskjoeld is vandaag via Beiroet en Rome uit Cairo naar New York vertrokken. Een UNO woordvoerder zei, dat het over leg tussen Hammerskjoeld en de Egyp tische regering „nuttig is geweest". Het is niet uitgesloten, dat hij binnenkort weer een bezoek aan het Nabije-Oosten zal brengen, aldus de woordvoerder. Te Cairo verluidt dat er „aanzienlijke voortgang" is gemaakt bij het overleg. De kwestie van de Israëlische vaart door het Suezkanaal is nog niet definitief geregeld, maar zy zal waarschijnlijk aan het Inter nationale Gerechtshof te Den Haag worden voorgelegd. Het Is nog niet zeker, of een adviserend oordeel van het Hof zal worden gevraagd dan wel of de kwestie als geschil zal worden voorgelegd. Egypte staat er op van alle schepen, die het kanaal passeren, rechtstreeks de tolgelden te krijgen. Een kwart van de bruto-inkomsten zal apart worden gehouden voor het onderhouden en verbeteren van het kanaal. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Egyp te de kwestie van de vaart door de Golf van Akaba meteen aan de orde zal stellen, maar men weet niet, of Jordanië en Saoedi- De slager in de Van der Hoopstraat 152 te Amsterdam kreeg dinsdagmiddag bezoek van lijn 10. Een vrachtwagen had de volgwagen van de tram aange reden, waardoor de motorwagen de rails uitschoof en dwars op de rijbaan kwam te staan. Ze kwam in de etalage vlak naast de winkeldeur van de sla gerij tot stilstand. Er stonden vier klanten in de winkel, die zelfs geen schrammetje opliepen. Ook de slager bleef ongedeerd. De bestuurder van de tram kreeg schaaf loonden. Dat de klap enorm, de schade aanzienlijk en de consternatie groot was, laat zich denken. Arabië een zelfde standpunt zullen inne men. Egypte zou er geen bezwaar tegen hebben, dat het UNO-leger langs de golf is gelegerd. Egypte zou niet van plan zijn, leger- of politie-eenheden naar de kust strook van Gaza te zenden. Ook voor de komst van Hammerskjoeld zou het niet het plan daartoe .hebben gehad. Tegen een gezamenlijk patrouilleren van de inheem se politie met het UNO leger langs de be- stan^sgrens zouden de Egyptenaren geen bezwaar maken. Degenen die zich aan grensschendingen schuldig maken, zouden door de UNO politie worden aangewezen en vervolgens door de inheemse politie worden aangehouden en gestraft. Het UNO leger heeft zich volgens een UNO-publikatie geheel uit de bewoonde plaatsen van de strook van Gaza terug getrokken, met uitzondering van een Bra ziliaans bataljon, dat zich nog in de stad Gaza bevindt. De 2200 man van het leger zijn „geheel langs de demarcatielinie opge steld. W aarnemers Men verwacht, dat generaal Wheeler, die namens de UNO het bergingswerk in het Suezkanaal leidt, bekendmaakt dat deze werkzaamheden volgende week zullen zijn voltooid. Onmiddellijk daarop zal Egypte het kanaal voor geopend verklaren en zijn standpunt inzake de betaling van de tol gelden uiteenzetten. Enige medewerkers van Hammerskjoeld, onder wie dr. Bunche, zullen nog een week te Cairo blijven. De Amerikaanse bankier John McCloy zal zich als financieel adviseur op verzoek van Hammerskjoeld op de hoogte stellen van de stand van zaken in de bergingswerk zaamheden. Verliezen Het verluidt dat de kosten de twintig miljoen dollar niet zullen overschrijden. Het totale verlies, dat de verschillende landen en maatschappijen sinds de slui ting van het kanaal per maand heb ben geleden, zou zeventig miljoen dollar bedragen. STRAATSBURG (AFP) De volgende zitting der Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zal van 29 april tot 4 mei in het Europahuis te Straatsburg worden gehouden. Men heeft van het aan vankelijk bestaande plan om te Parijs t< vergaderen moeten afzien omdat er te wei nig tijd beschikbaar was om de noodzake- lijke voorzieningen daarvoor te treffen,1 stand is ontstaan. Voorheen stelde het be drijfsleven zelf de prijzen vast en droeg hiervoor de verantwoordelijkheid. In feite is het nu de regering die de prijzen bepaalt en vaststelt, welke kosten in re kening mogen worden gebracht, aldus het bedrijfschap. Het bestuur betreurt deze ontwikkeling temeer, aangezien de melk- detailhandel heeft getoond zich zijn ver antwoordelijkheid in dezen bewust te zijn. De stijging der loonkosten met tien per cent en het feit, dat deze kosten 70 percent van de totale distributiekosten uitmaken, betekent een stijging van zeven percent van de totale kosten. Deze kosten mogen echter niet doorberekend worden en ko men geheel voor rekening van de detail handel. Het bedrijfschap vraagt zich met bezorgdheid af of dit offer op den duur blijvend kan worden gebracht. Indien de te verwachten prijsverhogingen als gevolg van het garantieprijsbeleid een omzet daling veroorzaken, is het bedrijfschap van mening, dat overleg moet worden ge pleegd over de doorberekening in de winstmarges en de prijzen. Bij een auto-ongeluk op Rijksweg 12 onder Maarsbergen zijn de 67-jarige Bennekomse advocaat en procureur mr. A. van der Deure, oud-voorzitter van de N.C.R.V. en zijn echtgenote om het leven gekomen. Kort voordat mr. Van der Deure een voor hem rijdende vrachtauto met aanhangwagen zou passeren, sprong zijn rechtervoorband. De auto botste daardoor tegen de linkerachterzijde van de aan hangwagen en werd geheel vernield. De heer en mevrouw Van der Deure waren op slag dood. Dinsdagavond te ongeveer 24.00 uur is de 26-jarige vrachtautochauffeur P. H. Brouwershaven uit Gorinchem, vader van vier kinderen, gedood, toen hij met zijn vrachtwagen met oplegger op de Rijks weg 12 onder de gemeente Wouden berg van achteren op een stilstaande vrachtauto met oplegger botste. Tijdens het onderzoek, dat de rijkspolitie woens dag naar deze botsing instelde is een van de politiemannen, die op de weg bezig was, door een militaire vrachtauto over reden en gedood. Een vrachtauto met trek ker uit Amsterdam stond dinsdagavond rechts van de weg in de richting Utrecht, met brandende achterlichten geparkeerd. Te ongeveer 24 uur reed een trekker met oplegger uit Gorinchem en beladen met stalen buizen van achteren op de stil staande vrachtauto. Als gevolg van de hevige schok schoten de buizen door de be stuurderscabine, waardoor de bestuurder op slag werd gedood. Een ladderwagen van de brandweer is op het kruispunt Ceintuurbaan-Ferd. Bol straat in Amsterdam, na door het rode verkeerslicht te zijn gereden, tegen een kleine Fiat gebotst. De 23-jarige pas sagier van de Fiat werd uit de wagen ge slingerd en moest met een schedelbasis- fractuur in het O.L.V. Gasthuis worden opgenomen. Tengevolge van verkeersonge- j lukken in ons land zijn in 1957 om i het leven gekomen 251 personen, j i van wie 41 kinderen. «■■■■■■■■■■■a •■■■■■■■■■■■■■ui Op het terrein van een machinefabriek in de Waarderpolder te Haarlem is dins dagmiddag om drie uur een ongeval ge beurd, dat het leven heeft gekost aan de vijftig-jarige machinebankwerker J. Chr. Boeree uit Haarlem. Een aannemingsbedrijf uit Heemstede verricht in de fabriek timmerwerkzaam- •ïeden. Dinsdagmiddag was een 39-jarige Haarlemse timmerman bezig op een stei ger, die zich vijftien meter boven de grond oevond, een zware, vier meter lange balk door te zagen, toen hij plotseling struikelde. Hij verloor het evenwicht, waardoor de balk hem ontglipte en van de steiger viel. Met een klap kwam de balk op de grond, viel om en sloeg met geweld tegen het hoofd van de machinebankwerk,r, de heer Boeree. Met een zware hersenschudding werd hij in het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem opgenomen, waar hij in de afge lopen nacht is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1