Structuurplan-Schalkwijk voorziet in autonome stad met eigen karakter Woon-, werk- en recreatieruimte voor veertigduizend Haarlemmers „Eenstemmige afwijzing van de samenvoeging met Haarlemmermeer" Onder bepaalde voorwaarden zal Zuid-Schalkwijk worden afgestaan WOENSDAG 27 MAART 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ió Elastische opzet Tweede woonvertrek Slechts drie ploegen in „Head of the River" W oningbouw Gewijzigde openingstijden postkantoor Vogelenzang Ds. D. Datema overleden Mevrouw Morrell schrapte dr. Adams uit testament Scherpe aanvallen op de rechercheur Hannam UIT STAD EN STREEK Bloemendaal zoals het in vroegere tijden was Doelmatige organisatie in de rijksdienst Het structuurplan voor Haarlems nieuwe satellietstad Schalkwijk, dat door de stedébouwkundige afdeling van de gemeentelijke dienst van Openbare Werken onder leiding van ir. A. van der Steld is opgesteld, houdt rekening zowel met de wensen van Haarlem als met het ontworpen streek- plan-Zuid-Kennémerland. De gehele nieuwe woonwijk zal wórden opgebouwd binnen een veelomvattend verkeers plan, dat met de aan- en afvoërwegen naar en van Haarlem rekening houdt. Deze wegenstructuur moest door de op stellers van het plan als gegeven worden beschouwd. De noodzakelijke woonruimte heelt men daarna geconcipieerd. Behalve de verkeersbelangen heeft men er ook rekening meé willen houden, dat het uitbreidingsplan Schalkwijk voor Haarlem de laatste kans vormt voor het aanbrengen van voorzieningen, die binnen de oude stadsgrenzen niet meer gerealiseerd konden worden. Hierbij moet onder meer gedacht worden aan dé grote nieuw aan te leggen Zuider begraafplaats en aan sportvelden, die eigenlijk nog gebruikt moeten worden door de bewoners van het „oude'' Haarlem. Pas na het projecteren van al deze voorzieningen heeft men kunnen denken aan het eigenlijke doel van Schalkwijk: De ontwerpers van het streekplan Zuid- Kennemerland hebben de aanvoerweg naar Haarlem van het verkeer, komend uit de richting Den Haag, gedacht als een split sing van de oostelijke randweg af ten noorden van de kruising van deze weg met dé Kruisweg. Volgens het streekplan zal al dit verkeer ten slotte worden opge vangen door de Schipholweg. Ditzelfde geldt voor het verkeer komend uit de richting Utrecht. Bij de stedebouwkundige afdeling van de gemeente Haarlem is men daarentegen van oordeel, dat het verkeer van het zuiden bij de kruising met de Kruisweg, niet eerst nog enige kilometers naar het noorden zal rijden om dan pas naar Haarlem af te slaan. Men houdt het voor waarschijnlijk, dat het verkeer reeds bij de Kruisweg links af zal slaan, waarbij hét op de Heemsteedse Dreef en uiteinde lijk op het Houtplein zal komen. Dit nu acht men met het oog op de capaciteit van dit plein en ook van de Heemsteedse Dreef ongewenst. Daarom heeft men zich de af splitsing van de oostelijke randweg naar de Schipholweg gedacht op hetzelfde punt waarop deze randweg de Kruisweg kruist. Van dit punt af wil men dan een weg aanleggen ten westen van Schalkwijk en parallel met het Spaarne, die uitkomt op een te ontwerpen verkeersrotonde in de nabijheid van de Buitenrustbrug. Het ontwikkelingsplan wil echter met de gedachten van het streekplan in zoverre rekening houden, dat de ruimte nodig voor de volgens dit laatste plan noodzakelijke weg ten oosten van Schalkwijk gereser veerd blijft. Men kan dan altijd later nog twee kanten uit ten aanzien van de ver- keersontwikkeling. Zodoende is het gehele structuurplan Schalkwijk elastisch opgezet, waardoor eventuele later invallende verbeteringen en veranderingen, zonder schade te doen aan de gehele opzet, gerealiseerd kunnen worden. De door de gemeente gedachte weg langs de Spaarnezoom zal op gedeeltelijk ver hoogd niveau worden gebracht, zodat geen kruisingen met andere wegen ontstaan. Mén heeft hierbij gedacht aan een ge deeltelijke verzinking van de weg, zodat geen vijf meter hoge dijk ontstaat. Het te ontwerpen verkeersplein nabij de Buitenrustbrug zal het karakter van een „berenkuil" krijgen, waarbij het snelle ver keer over een hooggelegen verkeersring zal worden geleid en het langzame verkeer óver een wijdere laaggelegen buitenste ring. De verbindingen van de nieuwe satel lietstad met het westen zullen worden verzekerd via drie bruggen over het Spaar ne: de verdubbelde Buitenrustbrug, een brug tegenover de Spaarnelaan en een nog zuidelijker gelegen brug ter hoogte van Heemstede. Naar het zuiden kan ge bruik worden gemaakt van de aanvoerweg naar Haarlem, naar het oosten komt een weg naar Vijfhuizen en naar het noorden dienen de Schipholweg en de Prins Bern- hardlaan. Voor een directe verbinding met het industrieterrein zal een stadsrandweg worden aangelegd, die onder de Schiphol weg en Amsterdamse Vaart naar de Waar- derpolder zal leiden. Voordat met de woningbouw kan wor den begonnen zal men eerst rekening moe ten houden met een aantal noodzakelijke voorzieningen. Zo zal ongeveer 20 hectare moeten worden gereserveerd voor de Zui derbegraafplaats, 8 a 10 hectare voor het nieuw te bouwen ziekenhuis, ongeveer 18 hectare voor de aanleg van sportvelden. De sportvelden heeft men zich gedacht ten zuiden van de Schipholweg, waarbij een gedeelte in de onmiddellijke omgeving van de Buitènrustbrug later eventueel in gericht zal kunnen worden als heli-haven. Mocht de noodzakelijkheid van een vlieg veld voor helikopters later komen te ver vallen, dan kunnen de terreinen worden ingericht als park met speelweiden. de woningbouw. Hierbij is tevens begrepen de bouw van die voorzieningen, die voor de bewoners van de nieuwe stadswijk moeten worden getroffen, zoals scholen, winkels, kerken en een vermaakscentrum. Men is bij dit alles uitgegaan van de gedachte, dat geheel Schalkwijk een zelfstandige functie krijgt: een complete satellietstad met slechts die bindingen met Haarlem, die absoluut noodzakelijk zijn. Met het oog hierop hebben de opstellers van het uitbreidingsplan er dan ook op gerekend, dat al diegenen, die in Schalkwijk werken, er ook moeten kunnen wonen. Bij het scheppen van werkgelegenheid voor „Schalkwijkers" is gedacht aan een gordel voor „niet hinderlijke" industrie. De bouw van de woningen zelf zal .geschieden volgens het systeem van afwisselend laag- en hoogbouw, waarbij ten aanzien van de laatste bouwvorm gedacht wordt aan blokken van ten hoogste vier verdie pingen. Eventueel wil men dan tussen deze bebouwing nog grond reserveren voor gegadigden, die van plan zijn met super-hoogbouw te komen, zoals torenflats en dergelijke. Tenslotte kan nog vermeld worden, dat het gehele gebied omgeven zal worden door een groenstrook, die in het zuiden het karakter van een agrarisch verzorgingsgebied zal krijgen. draad hebben de opstellers van hét plan een ruimte van 8 vierkante meter per in woner voor sportvelden gedacht, 1 1/2 vier kante meter voor schoolwerktuinen en 3 vierkante meter voor volkstuinen. Aan de oostrand van het gebied is ruimte gelaten voor niet-hinderlijke industrieën ter groot te van 16 hectare. Na het project aldus te hebben „uit- gepeld", komen wij aan de kern van het leidraad zal dienen voor de woningbouw. Hierbij is steeds gerekend met een tweede woonvertrek. Er is een aantal bejaarden woningen geprojecteerd, dat voor de helft uit tweekamerwoningen en voor de andere helft uit driekamerwoningen bestaat. Een gedeelte zal uit eengezinshuisjes bestaan, een ander gedeelte wordt twee-verdiepin- genbouw. De andere woningen zullen voor 26 percent uit twee- en driekamerwoningen geheel: de woningbouw. Het gebied hier- bestaan voor gezinnen van twee personen. voor is gedacht als een reusachtig klaver- Ongeveer een derde bestaat uit vierkamer- blad: vier ongeveer even grote kwartieren van elkaar gescheiden door een scholen- strook van west naar oost en een vaart van noord naar zuid. Deze laatste is nodig om een goede afwatering te verkrijgen, omdat de beide andere afwateringsgebie- den Spaarne en Ringvaart te ver van el kaar liggen, waardoor er anders misschien waterbezwaren komen. Vier hectaren worden nog gereserveerd voor een zuiveringsinstallatie voor de rio lering. In het centrum van het „klaverblad" komt het hart van de nieuwe satellietstad te liggen. De opstellers van het plan heb ben hierbjj rekening gehouden met „city"- vorming: een natuurlijk centrum met gro tere winkels, één of twee bioscopen, waar van één tevens ingericht kan worden als theater en eventueel een bankgebouw. De conceptie van dit hart staat nog niet ge heel vast, ofschoon de gedachten uitgaan naar een ruimte, waarbij aan de rand par keergelegenheid wordt geschapen en in het midden het domein der voetgangers komt. Ieder kwartier zal ook een eigen centrum krijgen met een klein winkelgalerytje. Op de strook tussen de kwartieren wor den de scholen gebouwd: enige lagere scholen en alle ULO- en middelbare scho len. De kleuterscholen en de andere lagere scholen komen in ieder kwartier zelf. Voorts zal de mogelijkheid wórden opengelaten voor de bouw van een sport- fondsenbad bij het centrum en een open- luchtbad in de groenstrook. Ook de moge lijkheid van een ijsbaan ten zuiden van de begraafplaats wordt overwogen. Bij de woningbouw heeft men zich een getal van 50 per hectare gedacht. Het Ne derlands Economisch Instituut heeft een differentiatie-rapport opgesteld, dat als Slechts drie ploegen zijn ingeschreven voor de 25ste „Head of the River", het lan- ge-afstandskampioenschap van de Amstel voor achten, dat op zondag 7 april a.s. ver- roeid wordt. De teams zijn: Njord, Aegir en Argo. Bij de jonge ploegen is d? animo veel groter. In de tweede divisie zullen na melijk niet minder dan 31 ploegen de strijd aanbinden. ADVERTENTIE woningen voor gezinnen van drie en vier personen en een zelfde percentage wordt gereserveerd voor vijfkamerwoningen voor gezinnen van vier, vijf of zes personen. Tenslotte zal 9 percent worden ingericht voor zeskamerwoningen voor de grotere gezinnen. Van het totale project zal 29 percent uit eengezinswoningen bestaan, de rest wordt gevormd door etagewoningen. In Schalkwijk zullen twee rooms-katho- lieke, twee Nederlands hervormde kerken en één gereformeerde kerk worden ge bouwd. Omtrent de plaats van deze kerken bestaat nog geen zekerheid. Plet principe van het gehele project is, dat iedereen, die in Schalkwijk zal komen te werken, er ook zal moeten kunnen wo nen. De bevolking zal een afspiegeling moeten zijn van de bevolking van geheel Haarlem. Met de bouw zal men uiteraard moeten beginnen op die gronden, die reeds thans eigendom van de gemeente Haarlem zijn. Met'de onteigeningsprocedure is men reeds begonnen, zodat wat dit betreft geen èxtra vertraging zal ontstaan. Zoals wij reeds in een uitgebreid artikel over Schalkwijk op 22 februari hebben meegedeeld, hoopt men in het najaar te beginnen met het ophogen van de grond, die in de gemeente Haarlem is.gelegen. Als alles goed gaat zal men dan eind 1958 de eerste paal voor de woning bouw kunnen slaan. Het bouwen zal van het noorden uit beginnen en naar het zui den worden voortgezet. Hedenmiddag heeft de Haarlemse ge meenteraad zich aan de behandeling van het plan gezet, waarbij de goedkeuring de eerste stap zal vormen voor de bouw van een complete satellietstad, die de woning nood in Haarlem voor een deel zal kunnen opheffen en waarvan de voltooiing tevens de voorlopige ronding zal betekenen van Haarlems uitbreidingsplannen. Onderstaande kaart brengt de grote lijn van het structuurplan voor Schalkwijk duide lijk in beeld. De voor de woningbouw be stemde wijken (de op de kaart met A, B, C en D gemerkte donkere blokken) hebben een totale oppervlakte van 211 hectaren, waarvan 82 hectaren reeds nu op Haarlems gebied zijn gelegen. De rest ligt op terrein, dat nu nog lol gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort. Haarlems toe komstige stadsuitbreiding wordt in het noorden begrensd door de Schipholweg, in het westen door het Zuider Buitenspaarne, in het zuiden en oosten door de Ringvaart. De bebouwing wordt geheel door groene stroken omringd. Schalkwijk, dat ruim tienduizend woningen zal bevatten en plaats zal bieden aan bijna veertigduizend inwoners, zal van de Schipholweg af van drie punten uit bereikbaar zijn, namelijk bij de Buitenrustbrug, bij de Prins Bern- hardlaan en door middel van een oostelijk van Schalkwijk, Parkwijk en het industrie terrein in de Waarderpolder ontworpen randweg. Verder zijn twee verbindingen over het Spaarne geprojecteerd, namelijk ter hoogte van de Spaarnelaan en door de Schouwbroekerpolder in Heemstede. Voorts is er een weg naar Vijfhuizen (ter vervan ging van de bestaande Zomerweg) gepro jecteerd. De grote snelverkeersweg, welke ten westen van de bebounnng van Schalk wijk is getekend, dient niet voor het lokale verkeer, maar voor de verbinding van Haarlem met de oostelijk van Haarlem door de Haarlemmermeer geprojecteerde snelverkeersweg lussen IJmond en de grote steden in Zuid-Holland. De groenstrook langs het Spaarne zal. van noord naar zuid, een helihaven, het reeds bestaande sportcomplex aan de Schalkwijkerweg, de Nazorgihrichtingen en een assortiment van park, sportterrei nen, volks- en school- en werktuinen met de paltrokm.olen „De Eenhoorn" tot cen trum omvatten, in totaal een zestig hecta ren. Aan de zuidkant van Schalkwijk blijft een agrarisch gebied gehandhaafd van on geveer honderd hectaren. Aan de oostkant vindt men tussen de woonwijken en de Ringvaart een klein sportcomplex, een begraafplaats van twintig hectaren, een ijsbaan, een rioolwaterzuiveringsinstallatie en een terrein van ongeveer zestien hecta ren, dat voor verzórgende bed/rijven en andere lichte industrie is gereserveerd. Ook aan de kant van de Schipholweg wordt Schalkwijk door een ongeveer zeventig meter diepe groenstrook van sportvelden en volkstuinen omgeven. Schalkwijk zelf wordt in vier wijken pon tienduizend inwoners elk verdeeld, die ge scheiden worden door brede groenstroken, waarin middelbare scholen en andere be langrijke openbare voorzieningen zijn ge dacht. De kn.rtellijnen geven de singels aan. die nodig zijn voor de drainering èn het aanzicht van de stad verlevendigen. Elke wijk heeft een eigen hart, de vier wijken tezamen hebben een gemeenschappelijk centrum, dat de functie van „Grote Markt" voor Schalkwijk zal vervullen, zij het dat ook daarin het groen zal overwegen. Ten slotte vestigen wij nog de aandacht op de plaats van het nieuwe ziekenhuis, dat het huidige St.. Elisabeth's gasthuis val ver vangen, en dat halverwege de Schipholweg aan de westkant, van de Prins Bernhard- laan is geprojecteerd. Langs het Spaarne komt een groen strook, die men zich als park gedacht heeft. In dit park komen, harmonisch, enige andere objecten te liggen, zoals schoolwerktuinen, volkstuinen en de nu reeds bestaande paviljoens voor de Na zorg. Ten zuiden is een grote strook (on geveer 100 hectare, of één zesde deël van het gehele uitbreidingsplan) gereserveerd voor agrarische doeleinden. De parkgordel zal een oppervlakte van ongeveer 20 hec tare krijgen, hetgeen neerkomt op ongeveer 5 vierkante meter per inwoner. Als lei- Met ingang van 1 april ia het P.T.T.-kan- toor te Vogelenzang des avonds van half zes tot half zeven geopend en niet meer zoals vroeger van zes tot zeven. Deze veranderde lijden gelden ook voor de postdienst. Des zaterdags is de postdienst geopend van negen tot een uur. Deze wijzigingen worden in het kader van de landelijke regeling tot ver vroegde sluiting van hulp-postkantoren uit gevoerd. Op de leeftijd van ruim .89 jaar is te Driebergen overleden ds. S. Datema, eme ritus-predikant van de Gereformeerde Kerken. Hij bezocht het gymnasium te Kampen, studeerde daar aan de Theologi sche Hogeschool en werd in 1894 kandi daat. In december van dat jaar aanvaard de hij het predikambt te Murmerwoude. Hij vertrok in 1898 naar Vrijhoeve-Kapel- le en deed in 1900 te Rotterdam-Delfsha- ven zijn intrede. In 1916 werd de thans overledene predikant te Haarlem en in 1921 deed hij intrede in zijn laatste ge meente Driebergen, waar hij werkzaam is geweest tot aan zijn emeritaat dat hem in 1935 verleend werd. Daarna was ds. Date ma nog werkzaam als hulpprediker te Oldebroek en te Dwingelo. In de jaren dat ds. Datema in Haarlem predikant is geweest heeft hij belangrijk werk verricht. Onder zijn leiding kwam de samensmelting van de kerken A. en B. tot stand. Hij was een geziene predikant en ook na zijn vertrek naar Driebergen werd het contact met Haarlemmers onderhou den. Ds. Datema was medewerker van „De Wachter" en van zijn hand verschenen „Augustinus, Calvijn, Dordtse Synode en I-Iendrick de Cock". Driemaal is dr. Date ma naar de Shettlandse eilanden uitgezon den om daar de belangen van de vissers te behartigen. 1-Iet stoffelijk overschot zal vrijdagmid dag om twee uur na afloop van een rouw dienst in de Gereformeerde kerk van Drie bergen op de Oude Algemene Begraaf plaats aldaar worden ter aarde besteld. LONDEN (Reuter/UP). - In het proces tegen de huisarts dr. John Bodkin Adams uit Eastbourne, die er van wordt beschul digd een rijke patiënte mevrouw Edith Morrell, door het opzettelijk toedienen van te grote doses verdovènde middelen om het leven te hebben gebracht, heeft maan dag een rechtsgeleerde verklaard, dat dr. Adams twee maanden voor het overlijden van de patiënt door haar als legataris uit haar testament was geschrapt. Hierdoor was hij niet meer te beschouwen als ie mand, die belang bij haar dood had. De betrokken jurist, Hubert Sogno, deel de mee. dat hij zesmaal een testament voor mevrouw Morrell had gemaakt. Volgens het laatste stuk zou dr. Adams een kist met zilver, een kast en haar Rolls Royce erven. Deze bepaling herriep zij evenwel later, toen de arts met vakantie was ge gaan zonder haar te waarschuwen. Het stuk, waarin zij het legaat herroept, werd na de dood van mevrouw Morrell door haar zoon verscheurd. Hierdoor had dr. Adams toch de auto-en het zilver gekre gen, niet zozeer op grond van het testa ment als wel op verzoek van de zoon van mevrouw Morrell, Hannam betoogde, dat dr. Adams niet wist, dat hij uit'het testament verdwenen was. Het openbaar ministerie stelt, dat hij haar met verdovende middelen vergiftigd heeft, omdat hij meende, dat hij iets te verwachten had. Hannam werd er door de verdadiger van beschuldigd verscheidene van de belasten de verklaringen, die dr. AÖams tegenover hem afgelegd zou" hebben,-- verzonnen te hebben. De aanval van de verdediging was ge richt op verklaringen, die Hannam heeft afgelegd op een voorlopige behandeling te Eastbourne, welke er toe geleid heeft, dat de berechting van dr. Adams bevolen werd op aanklacht van moord. De aanval van Lawrence op dit getuige nis was verwacht en bracht een sfeer van spanning, die zich even ontlaadde in een grote hilariteit toen Hannam volhield, dat dr Adams bij zijn arrestatie de hand van zijn assistente gegrepen had en gemompeld had: „in de hemel zie ik je terug". Tegen wie zei hij dat?", vroeg Lawrence „was dat „vou" meervoud misschien en tegen de politiemannen bedoeld?" De advocaat ging door met de opmerking dat de assistente zich niet kon herinneren dat die woorden gezegd waren. Hannam die moeite had zijn kalmte te bewaren beet terug dat de assistente huilde en zich enigszins van de dokter had afgekeerd en de woorden dus gemist zou kunnen heb ben. Nieuws in het kort Jubileum. Op 1 april zal het 45 jaar geleden zijn. dat de heer G. J. Tillemans, Palmstraat 13. Haarlem, zijn werkzaam heden als stoker bij de Ripperda-kaz-rne begon. De heer Tillemans, die onlangs 65 jaar oud is geworden, zal met ingang van dezelfde datum met pensioen gaan. Vergadering NCVB. De afdeling Over- veen van de Nederlandse Christen Vrouwen bond houdt op 29 maart haar maandelijkse bijeenkomst in gebouw „Irene" te Overveen. De heer B. Reehorst zal een lezing met lichtbeelden houden over textiel. Hersenschudding. Op de kruising Mid denwegOvertonstraat te Haarlem is dins dagmiddag omstreeks vijf uur een ongeluk gebeurd, waa bij een 23-jarige verpleegster een hersenschudding opliep. Een 67-jarige bromfietser bereed de Overtohstraat in de richting van de Perssusstraat. en heeft waar schijnlijk geen voorrang verleend aan een auto, die op de Middenweg in zuidelijke richting réed. De bromfietser werd aange reden. viel. maar liep geen verwondingen op. Zijn 23-jarige duo-passagiere kwam er ech ter minder geli '"kig van af. Benoemd. Mr. H. M. Palm. werkzaam op de administratie van het kantongerecht te Amsterdam is met ingang van 1 mei be noemd tot adjunct-commies ten raadhuize te Overveen. waar hij werkzaam zal zijn op de afdelingen financiën en onderwijs. Jubileum. De heer J. S. de Vries viert 1 april het feit, dat hij gedurende 25 jaar in dienst is bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Op 30 maart zal hij door het bestuur van de Kamer worden gehuldigd. Momenteel is de heer De Vries werkzaam als administrateur. Onder invloed. De motorpolitie van Zandvoort reed in de afgelopen nacht om streeks kwart over drie op de Zandvoortse- laan aldaar achter een auto, die zig-zag over de weg ging. De bestuurder, een vijfenveer tigjarige inwoner van de badplaats, werd verzocht te stoppen. De politie was van mening, dat hij zodanig onder invloed van drank verkeerde, dat hij niet bekwaam ge acht werd een auto te besturen. De autobe stuurder is ter ontnuchtering ingesloten. Met pensioen. Maandag om half elf zal afscheid worden genomen van de heer W. G. C. Pisarius uit de Floresstraat 62 te Haarlem, die werkzaam is als technisch hoofdambtenaar I bij de afdeling elektrische centrale van het Gemeentelijk Energiebe drijf. De heer Pisarius zal dan met pensioen gaan. De huldiging heeft plaats in de con ferentiekamer van het bedrijf aan de Har- men jansweg. Uitnodiging. De Nederlandse zangeres Jeannette van Dyck, die de laatste tijd veel in het buitenland optreedt, heeft een uit nodiging ontvangen om voor de Beierse radio in München te zingen. Voor een groot aantal leden van de Buurtvereniging „Bloemendaal" heeft de heer Adr. Cassee dinsdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan tijdens vertoning van een groot aantal lichtbeel den. afkomstig uit het Bloemendaalse ge meente-archief welke beelden nog nooit elders vertoond waren, interessante bij zonderheden verteld over Bloemendaals historie. Er werden plaatjes op het doek gebracht van buitens, zoals het vroegere jachtslot Aelbertsberg, daterende uit de elfde eeuw, dat ook een kasteel is geweest en ook een boerderij. In 1636 werd het kerkje aan het Kerkplein gebouwd en daaromheen kwam een nieuwe buurt. Zo ontstond langzamer hand het dorp Bloemendaal Spreker ver telde over het wel en wee en de gezapige rust die heerste op buitens als Saxenburg, Wildhoef, De Rijp, Sparrenheuvel, de Scha penduinen, Caprera, Duin en Daal enz., toen de bewoners nog niets te maken had den met het razende verkeer van deze mo derne tijd. Hij vertelde van de garen- en linnenblekerijen en van de schaapherders en hun kudden, welke laatste men vroeger nog aantrof in de Schapenduinen en bij de Brouwerskolk in Overveen. Ook de fraaie tuinaanleg door tuinarchitecten als Lenötre en Leonard Springer mochten in die tijd gezien worden. Dr. L. Ne her voorzitter In de plaats van wijlen mr. D. G. W. Spitzen is dr. L. Neher voorzitter van de in 1954 opgerichte adviescommissie voor de doelmatige organisatie in de rijksdienst ge worden. Deze adviescommissie heeft tot taak om onder supervisie van de Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst, een ministerieel college, de doelmatige organisatie en ver hoogde efficiency in de rijksdienst te be vorderen. Voorstel aan raad Haarlemmerliede In de volgende week te houden vergade ring van de gemeenteraad van Haarlem merliede en Spaarnwoude zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen, inzake de samenvoeging van de gemeente met Haar lemmermeer. Voorgesteld wordt aan Ge deputeerde Staten van Noordholland te be richten. dat de gemeenteraad zich over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot op heffing van de gemeente ernstig heeft be raden en dat hij unaniem stelling heeft ge nomen tegen dit voorstel. Een der beweegredenen is. dat de agra rische gemeenschap tussen de twee groot ste steden aan de noordrand van de rand stad Holland niet wordt versterkt door sa menvoeging van twee gemeenten. Een ander bezwaar is, dat door de voor gestelde grenswijziging ten opzichte van Spaamdam-Haarlem een dooi'braakgele- genheid naar het oosten in het agrarisch gebied krijgt zodat de bepleite groenstrook door de wijziging meer bedreigd dan be schermd wordt. Haarlemmerliede en Spaarnwoude wordt reeds vele jaren als een agrarisch gebied geheel beschermd; mede door de uitbrei dingsplannen; Haarlemmermeer daarente gen geeft een teruggang te zien van het agrarisch karakter en in het bijzonder het dorp Zwanenburg, dat Haarlemmerliede van de rest van Haarlemmermeer afsluit. Haarlemmerliede kan nooit een integrerend gedeelte van de nieuwe gemeente Haar lemmermeer uitmaken door de excentri sche ligging, aldus het voorstel. Zuid-Schalkwijk Voorts wordt in de ontwerp-brief aan Gedeputeerde Staten aandacht besteed aan de grenswijzigingsaanvraag van Haarlem, omdat deze de aanleiding was voor de voor gestelde opheffing. Volgens de ontwerp- brief js een meerderheid bereid tot een ge deeltelijke inwilliging van de aanvrage mee te werken, indien aan vijf voorwaar den wordt voldaan. Is dit het geval dan zal de gemeente zich niet verder verzetten tot afstand aan Haarlem van Zuid-Schalk wijk, omvattende de gebieden der water schappen Verenigde Grote en Kleine Pol ders, Viifhuizerpolder, de Romolen- en de Poeipolder. De eerste voorwaarde is, dat Haarlem het verzet tegen het voornemen, om een uit breidingsplan in onderdelen voor Spaarn- dam vast te stellen, staakt en medewerking verleent tot voeging van Spaarndam-west bij de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Gevraagd wordt, dat Gedeputeerde Sta ten de verzekering geven, dat de plannen om een watersportgebied c.q. zandwinning in de Verenigde Binnenpolder te doen uit voeren uit het streekplan worden afge voerd en dat op medewerking kan worden gerekend tot rectificatie van de oostgrens der gemeenten met Amsterdam langs het ontworpen zogenaamde boogkanaal. De verdere voorwaarden zijn: Gedepu teerde Staten geven medewerking aan het ontwerpen van een uitbreidingsplan in onderdelen voor het binnen de gemeente Haarlemmerliede c.a. gelegen gedeelte van de Zuiderpolder, opdat aldaar met zoveel mogelijk behoud van het agrarisch recrea tief karakter aansluiting wordt gevonden op het uitbreidingsplan Parkwijk van de gemeente Haarlem. Ook wordt van hei college medewerking gevraagd om te be reiken, dat de bebouwing in Schalkwijk, voor zover thans nog behorend tót Haar lemmerliede c.a., beperkt blijft tot de uit gestrektheden, opgenomen in het struc tuurplan Schalkwijk, met dien verstande dat het ontworpen industrie-terrein, groot 16 ha, niet daarvoor bestemd wordt, maar agrarisch, blijft.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3