Brits-Canadees contract voor uraniumlevering „Zonder voorbehoud en naar waarheid" dagj Atoomlaboratoria aan de kust krijgen een hoge-flux reactor a r Van dag tot Atomen aan de kust Schuilevinkje Wetenschap optimistisch over de lozing der afvalstoffen Londen zou slechts beginsel van vrije vaart door het Suezkanaal handhaven 0p de raatótoel Uurhmt leeft w! Endocil rHoe is het ontstaan Kort nieuws IN TWEE JAAR GEREED Gevarencijfers Overleg over de onderwijzerssalarissen IlcÜ^C-KlloTL C/5 I Mantels Japonnen I Deux-pièces VERMOGENSBELASTING Reactorlaboratorium in Arnhem komt dit jaar gereed NIET VOOR EEN KLEINTJE VERVAARD ZIJN «d.J WOENSDAG 27 MAART 1957 Er is een klein, cynisch grapje gemaakt, dat uit één snedig zinnetje bestaat: „Hoedt u voor Petten". Een grapje, waarmee de vestiging van een atoomreactor in het rustige duin be noorden Schoorl en in de omgeving van het magnifieke Zwanenwater misprijzend werd begroet. Indien de plannen doorgaan zal de reac tor waarschijnlijk in St. Maartenszee wor den gebouwd. De bekommernis is na giste ren ook wel enigszins geluwd, maar of alle vrees geweken is, staat nog te bezien. Het atoom heeft helaas een lugubere klank gekregen na Hiroshima en de Bikini atol, de ontwapeningsconferenties en alle andere besprekingen op topniveau, die tot geen andere resultaten leidden, dan dat er steeds nieuwe paddestoelwolken van moe der Aarde opstegen en er steeds meer ra dioactiviteit in de dampkring kwam. Daarbij is maar al te vaak vergeten, dat een middelgrote stad vierentwintig uur energie kan putten uit één gram uranium en dat Groenland een goedverwarmd en exploitabel eiland zou kunnen zijn, als er een paar ton uranium werd heenge bracht, vooropgesteld, dat men er kern reactoren voor de opwekking van ener- gie zou willen bouwen. En dat de Sa hara een paradijs zou kunnen worden, in dien men deze woestijn der woestijnen kon bevloeien met behulp van kernenei'gie. Deze fantasie, die wellicht de werkelijk heid van een nabije toekomst is, ligt aan de goede keerzijde van het atoom, maar dat kleinste aller deeltjes heeft nu eenmaal door het misbruik een slechte naam ge kregen. Het zal een noodzaak zijn, dat ook Ne derland zijn kernenergie gaat opwekken, want dit land schept elk uur tonnen dure steenkool in de centrales en de industrieën, maar het zal evenzeer en een wellicht nog harder noodzaak zijn, de mens tegen zich zelf en de door hem ontketende natuur krachten te beschermen. In Kopenhagen is nog onlangs tijdens een conferentie van medici gesteld, dat de in vloeden van de radio-activiteit op de men selijke erfelijkheidsmaterie niet te onder schatten zijn. Doorslaande bewijzen waren er niet voor tenzij de muizen en ratten, die nu eenmaal een snellere opeenvolging hun ner generaties produceren dan de mens, als maatstaf genomen worden. Maar éls de bewijzen er waren, was het al veel te laat en daarom is het goed, dat de kernreactor aan Noordhollands kust wordt ingekapseld in een zo stevig en betrouwbaar mogelijk doosje en dat alle mogelijke voorzorgen zullen worden genomen om nog niet met zekerheid te berekenen gevaren zoveel doenlijk te bezweren. Men kan van de Egyptische president Nasser zeggen wat men wil, dat hij handig is valt niet te ontkennen. Hij is er in ge slaagd, de Amerikaanse regering en zelfs een groot deel van de Verenigde Naties een rad voor de ogen te draaien en kan nu op zijn twijfelachtige lauweren rusten. Want het Suezkanaal is, door anderen en op kosten van anderen, nu vrijwel ont daan van alle obstakels die hij er in had laten aanbrengen en de guerilla-oorlog tegen Israel wil hij nu verder blijkbaar ook door anderen en op kosten van anderen laten voeren. Terwijl Cairo namelijk een verzamel punt is van hoge ambtenaren van de Ver enigde Naties en alle inspanningen van de heren Hammarskjoeld, Bunche en hun medewerkers op Egypte waren gericht, zijn een aantal strategische punten langs de Golf van Akhaba, ook op Jordaans gebied, kalmweg bezet doorlijfeigenen van- dezelfde koning Saoed, die zo kort geleden door de Amerikaanse regering uitgekozen werd om als voorbeeld van een coöperatief Arabisch vorst te worden gesteld. Voorts heeft deze koning verklaard dat de Golf van Akhaba tot de territoriale watei-en van zijn koninkrijk behoort. Wij vrezen, dat noch achter de bezetting van stra- tegische punten langs de golf, noch achter laatstgenoemde verklaring de heimelijke bedoeling schuilt, innige samenwerking tussen de Arabische wereld enerzijds en Israel en de westelijke landen anderzijds te verzekeren. In tegenstelling tot de heer Dulles, die nog altijd een verbazingwek kend optimisme ten aanzien van de situatie in het Nabije Oosten aan de dag legt, lijkt het ons zelfs zonneklaar, dat Nasser een voudig schuilevinkje speelt achter het wij de middeleeuwse gewaad van koning Saoed. En dat de Amerikaanse dollars, aan Saoed toegezegd ter verkrijging van zijn vriendschappelijke medewerking, zul len worden gebruikt om in de Golf van Akhaba precies datgene te doen, wat Nas ser de Amerikanen beloofd had, niet te zullen doen. De naïviteit, die vroeger wel eens aan Oosterse volken werd toegeschreven, schijnt heden ten dage een wijkplaats te hebben gevonden in een heel ander deel van de wereld. Olifantje voor Nederlandse jeugd. Op zaterdag 23 maart is het olifantje, dat door de Pakistaanse jeugd aan de jeugd van Nedei-land geschonken zal worden in Chit- tagong scheep gegaan op de „Maaskerk", die omstreeks Pasen in Nederland zal arriveren. Het is nog een geheim, welke klas van de Nederlandse scholen het olifantje na-mens de schooljeugd zal aanvaarden. (Van een onzer redacteuren) HET CENTRALE PROBLEEM bij de bouw van een kernreactor aan de kust van Noordholland zal de lozing van de zogenaamde „lichte" afvalstoffen zijn het water uit de laboratoria, dat uiteraaKd radio-actief is, maar niet in die mate, dat het, zoals de „zware" produkten van de reactor, omzichtig in lood of klei verpakt ver in zee hoeft te worden geloosd. Dr. ir. R. Houwink, de technisch directeur van het Reactor Centrum Nederland, die naar wij gisteren al meldden voor de raad van de gemeente Zijpe een uiteenzetting gaf over de gevolgen van dit project voor.deze gemeente en voor de omstreken, heeft zijn uiteenzetting in de middaguren in andere vorm herhaald voor een gehoor van gemeentebestuurders uit de rest van Noordholland en de besturen der VVV's, die daartoe in Het Wapen van Heemskerk te Alkmaar bijeen waren. De lozing van de niet direct gevaarlijke afvalstoffen wil men oplossen door middel van een ongeveer twee kilometer lange pijpleiding in zee, waarbij de wetenschap aan de hand van de nog slechts op dierproeven berustende ervaringen vermoedt, dat er geen enkele risico voor de mens uit zal voortkomen. Maar tenslotte is de kernsplitsing nog maar vijftien jaar oud en ook ir. Houwink en zijn mededirecteur prof. dr. J. M. W. Milatz moesten dit geheel toegeven er zijn nog ettelijke vraagtekens, zoals ten aanzien van de invloed der radio-activiteit op latere geslachten. Niettemin kwam uit de openhartige uit eenzettingen wel vast te staan, dat de atoombomproeven een veel ergere straling veroorzaken dan reactoren als men van zins is in St. Maartenszee te bouwen en dat niettemin elk van de 300 personeelsleden elke morgen een stukje film in het knoops gat zal krijgen, teneinde aan het eind van de dagtaak na het ontwikkelen van de filmstrookjes te kunnen vaststellen of en zo ja in hoeverre de omgang met kern splitsingsmaterialen gevaarlijk zou kunnen worden. De afvalstoffen zouden in principe ge heel „schoongemaakt" kunnen worden, zo vertelde de heer Houwink, maar dit zou een veel te kostbare bezigheid worden, zo dat men liever tot een scherp gestelde tole rantie gaat om de onderzoekingen niet nodeloos duur te maken. Burgemeester Huygens van Bergen sprak tijdens de bijeenkomst in Alkmaar als zijn mening uit, dat de beoordeling van het gevaar rustig aan de wetenschapsmensen kan worden overgelaten, die zichzelf met alle mogelijke veiligheidsvoorwaarden heb ben omgeven en bovendien de Gezond heidsraad als graag-gewenste toeschouwer bij het onderzoekingswerk hebben geroe pen. Hij waarschuwde voor bangmakerij in dit opzicht, waarmee de belangen van wetenschap en economie bepaald niet ge diend zijn. Stromingen en tegenslag Uit de vergadering was de bezorgdheid omtrent het project kennelijk nog niet ge heel geweken, ook niet, toen ir. Houwink glimlachend opmerkte, dat als er geld overbleef hij voor de 300 werkers in de reactor graag een zwembad zou willen laten bouwen boven de lozingsbuis aan het strand bij St. Maartensdijk. Men vroeg zich af. wat de stromingen in de Noordzee zullen doen en wat er gebeurt, als alles in het „atoombedryf" eens tegen loopt en er biivoorbceld een teveel aan radio-actief afval moet worden geloosd, terwijl de stromingen en winden naar de kust zijn gericht. „Dan zetten we het werk gewoon stop" antwoordde de heer Hou wink, „want dit is tenslotte een laborato rium en geen energiecentrale". Dankbaar toonde hij zich voor de bezorgdheid, die onlangs ook van regeringszijde is getoond voor de bescherming tegen radio-activiteit. Niet dun-bevolkt De burgemeester van Langendijk, de heer H. Schelhaas, attendeerde op de bevolkings prognoses voor de kop van Noordholland, die met haar 200.000 toekomstige inwoners eerlang niet meer tot de dunbevolkte stre ken gerekend kan worden en stelde de vraag, wat er zou gebeuren, als er rond de Noordzee nu eens 1000 kernreactoren zou den worden gebouwd - de heer Houwink kaatste terug, dat atoomgebruik steeds meer een zaak van internationaal overleg zal moeten worden, opdat de aarde op den duur niet teveel last krijgt van de radio activiteit. Dat het Nationaal Planbureau akkoord kon gaan met de plaats van vesti ging van de Nedei'landse laboratoria was voor hem voldoende bewijs voor de door dachtheid van het project. Uiteraard kwamen er vele beduchtheden los over de aantasting van het Noordhol landse recreatiegebied door de plannen en namens zes badplaatsen is er een serie vragen afgevuurd over de ervai'ingen in het Noors Nederlandse atoomcentrum te Kjeller, over mogelijke „explosies" binnen in de reactor en over de mogelijkheid, dat met deze vestiging de „tweede basisindu strie" wordt bedoeld, die IJmuiden liever niet onderdak wilde helpen. „Het is geen industrie en het zal er ook nooit één wor den" repliceei-de de directeur van het R.C.N.; een explosie doet zich in het ura nium zelf al voor, als er nog niets mee gebeurt, maar in de reactor wordt dit pro ces een handje geholpen en in Noorwegen kijkt men ietwat vei'baasd naar de om zichtigheid, waarmee Nederland zijn eigen project behandelt: daar is men allang over de bezwaren heengestapt. De totale opper vlakte van de reactor en de bijbehorende laboratoria wordt op een hectare of di'ie geschat, waarnaast men optie houdt op on geveer zeventig hectare rondom nabij de marinestellingen in de duinen van St. Maartenszee. Afstandsbediening Wij ontlenen aan het jaarverslag van het Reactorcentrum Nederland tenslotte de concrete plannen: Op het terrein zullen worden geplaatst een hoge-flux-reactor in gasdichte behui zing, een laboratorium- en administratie gebouw en een zogenaamd „hot labora tory". Het hoofdgebouw (laboratoria en administratie) denkt men zich als een cen traal gedeelte met vier aangebouwde vleu gels met in het centrale deel ruimten voor bestuur, directie administratie, bibliotheek, documentatiedienst, vergaderingen en dis cussies, zitkamers, instrumentenwerkplaats en de huishoudelijke dienst. In de vleugels worden de laboratoria ondergebracht als voor physica, chemie, metallurgrafie, reac tortheorie, elektronica, reactorbeveiligin gen, gezondheidsbeveiliging, isotopen en economie. In het „hot laboratory" zullen de sterke radio-actieve stoffen met behulp van afstandsbediening achter dikke beton nen wanden behandeld worden. Wanneer de Staten-Generaal het project goedkeuren, zal het in anderhalf a twee .jaar verwezenlijkt kunnen worden. »occocxxx»ccccooocooccccooccoooxoccoo30occoocxxxxxccoo 8 Als men in aanmerking neemt, dat de x kans op het „uit de hand lopen" een kernreactor geschat wordt op één g keer per 10.000 jaar, waarbij dan alleen 8 nog maar gevaar voor de omgeving op- treedt, indien de mantel (die daarop p berekend is) zou scheuren (wat dus uitermate onwaarschijnlijk is), dan ont- gj staat de conclusie, dat die gevarenkans 8 veel geringer is dan de kans op een p ernstig verkeersongeluk of op een brand. 8 Dat desondanks dergelijke reactoren8 toch buiten bewoonde centra gebouwd g worden komt, omdat men in het atoom- g vak van meet af aan de veiligheid voor- p op gesteld heeft. 9 Men wil geen risico lopen bij eenp nieuw vak dat zich nog moet inburge- p ren, en dat vanwege de atoombom nu 8 eenmaal in een bepaalde reuk staat. 3 Dat men hier doeltreffend in geslaagd g 8 is volgens het RCN, blijkt uit het feit 8 dat volgens gegevens uit 1955 in Ame- rika de navolgende aantallen ongeluk- g ken per miljoen arbeidsuren, die tot 8 verlies aan bedrijfsuren leidden, vast- 8 gesteld zijn: elektrische stroomopwekking chemische industrie gemiddelde voor alle industrieën atoomenergie Men kan dus zeggen, dat het toepas- 8 8 sen van atoomsplijting niet gevaarlijker a is dan wat normaal in de industrie voor- 3 komt, mits men maar goede voorzorgenp Ijj treft. p XXXXXX)OOC>DOOOCX)OOOOOOCX)GC<X^OOCOOOOOOCOCCOCXX)COOCOCCCOOO De bijzondere commissie voor het geor ganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het lager onderwijs heeft dins dag de besprekingen over de onderwijzers- salarissen voortgezet. Voornamelijk kwam daarbij een door de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie gedaan voorstel tot wijziging van het regeringsontwerp inzake de nieuwe regeling der salarissen aan de orde. De commissie zal op 1 april opnieuw bijeenkomen. ADVERTENTIE tfit merk garandeert 0 da sterkste matras tot ip beden gemeekt dankzij de fepitentiirdb blnnenvering volgens het Amerilteeme systeem D.W.U.-SOUPLEX MATR ASSENFABRIEK EN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM HAMILTON/LONDEN (Reuter) Pre mier MacMillan van Groot-Brittannië en zyn Canadese ambtgenoot Saint Laurent hebben na afloop van hun besprekingen op Bermuda bekend gemaakt, dat Canada in de komende vyf jaar uranium voor vreedzame doeleinden ter waarde van 115 miljoen dollar aan Groot-Brittannië zal verkopen. Er zijn voorts maatregelen be sproken, „die wellicht kunnen worden ge nomen om een aanvaardbare regeling van vraagstukken op korte termyn in het Na- bye Oosten te verzekeren". De conferentie van de twee premiers en hun ministers van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd en Lester Pearson, heeft twee dagen geduurd. De Britse regering heeft te Londen ge vestigde scheepvaartondernemingen mee gedeeld, dat zij om technische redenen, waaronder de mogelijkheid van mijnen, voor het ogenblik geen gebruik moeten maken van het Suezkanaal, zo is verluidt in Londen. De regering zal geen mede delingen doen omtrent de tolgelden, voor dat secretaris-generaal Hammarskjoeld verslag heeft uitgebracht over zijn bespre kingen met president Nasser. AFP verneemt, dat de conferenties op Bermuda van MacMillan met Eisenhower en Laurent een belangrijke wijziging heb ben aangetoond in de Britse houding ten opzichte van het Suezkanaal. Een aantal vroegere beginselen zou niet meer nood zakelijk geacht worden. Dit zou in het bij zonder gelden voor de betaling van de kanaalgelden en het beheer van het kanaal. Slechts het beginsel van de vrijheid van scheepvaart zou gehandhaafd zijn. (Reuter) MacMillan en St. Laurent zeggen in een communiqué, dat „hoewel er ADVERTENTIE Z X 01 O 01 3 S" 3 <S. 3 5' 3 O t O ua 03 73 Z Chique aparte tegen populaire prijzen (Van onze belastingmedewerker) Anders dan de inkomstenbelasting, die altijd het inkomen over een bepaald tijds verloop moet belasten, vraagt de ver mogensbelasting naar het vermogen op een bepaald ogenblik. De aangifte is als het ware een moment-opname van het vermogen, genomen bij de aanvang van het belastingjaar. Dat het vermogen bij het begin van het belastingjaar moet woi-- den aangegeven heeft tot gevolg, dat de aangifte voor de inkomstenbelasting altijd gaat over het jaar vóór de aangifte voor de vermogensbelasting. De inkomsten voor de inkomstenbelasting 1956 worden aange geven gelijk met het vermogen op 1 ja nuari 1957, zijnde de aanvang van het be lastingjaar 1957. De kinderaftrek voor de vermogensbe lasting loopt vrijwel parallel met die voor de inkomstenbelasting. De vermogensbe lasting heeft echter geen bepaling, die overeenkomt met het voorschrift uit de in komstenbelasting, dat het inkomen van de kinderen voor wie aanspraak op kin deraftrek bestaat, bij dat van de ouders geteld moet worden. Daardoor komt het nogal eens voor, dat kinderen, bijvoorbeeld wanneer één der ouders over leden is, zelf in de vermogensbelasting moeten worden aangeslagen. Deze eigen aanslag van het kind doet de aftrek voor de ouders verloren gaan. De kinderaftrek wordt gegeven in de vorm van belastingvrije sommen van 7.500 voor ieder kind waarvoor de aan gever recht heeft op kinderaftrek. Boven dien is er een belastingvrije som van 22.500 voor een ongehuwde, 30.000 voor een echtpaar en bovendien 20.000 voor een aangeslagene boven de 65 jaar. Een gehuwde belastingplichtige met aftrek voor twee kinderen heeft dus reeds een vrije som van 45.000 als hij onder de 65 jaar is. Vermelden we hier nog bij, dat zij, die van tafel en bed gescheiden zijn, als ongehuwden gelden en weduwen en weduwnaars, die voor het overlijden van de huwelijkspartner normaal getrouwd waren, als gehuwden blijven gelden. We zullen nog enkele posten van de aangifte de révue laten passeren. De on roerende goederen moeten aaixgegeven worden naar de verkoopwaarde. Alles wat deze verkoopwaarde beïnvloedt, zo ten gunste als ten ongunste, moet in aanmer king worden genomen. Zo kan het feit, dat een nabij gelegen fabriek het goed voor haar uitbreiding nodig heeft, de waarde omhoog brengen, anderzijds kan een ongunstige ligging of dreigende ont eigening de waarde drukken. Effecten worden aangegeven aan de hand van de bij effectenbezitters bekende koerslijsten. Moeilijkheden schuilen daar nauwelijks in. Die zijn er wel bij de aan gifte van aandelen in een familie-ven nootschap, maar ze zijn van geval tot ge val verschillend en moeten daarom onbe sproken blijven. De aangifte van hypothecaire en andere vorderingen heeft gewoonlijk plaats naar het nominale bedrag. Niet alle aangevers weten, dat dit geen vereiste is. Er kunnen namelijk factoren zijn, die de waarde drukken. Zulke factoren zijn bijvoorbeeld de geringe gegoedheid van de debiteur, waardoor hij niet aan zijn verplichting kan of zal kunnen voldoen. Ook kan hij de vordering betwisten. Bij hypothecaire le ningen kan het onderpand niet toereikend zijn om de rente en aflossing op te ver halen. Al deze omstandigheden kunnen reden zijn, om de vordering lager te schat ten dan het nominale bedrag. Voor het aangeven van een lijfrente geeft de toelichting voldoende aanwijzing. De waarde van een lijfrente wordt ver kregen door het jaarlijkse bedrag te ver menigvuldigen met een getal, dat afhan kelijk is van de leeftijd. Een lijstje van deze cijfers geeft de toelichting. Voor de leeftijd van 50-55 jaar is het bijvoorbeeld zestien. Deze zelfde cijfers worden ook gebruikt voor het aangeven van het vermogen in vruchtgebruik. De waarde van het vrucht gebruik wordt gevonden door vier percent van dat vermogen te vermenigvuldigen met dezelfde factor als voor een lijfrente. Het aangiftebiljet wijst hier en ook bij de aangifte van vermogen in blote eigen dom de weg vrijwel vanzelf. Tenslotte wijzen we er nog op, dat de vermogensbelasting thans geen progressie kent. Het tarief is steeds f 2,50 per 500 van het vermogen, verminderd met de vrije sommen en dan naar beneden afge- ï'ond op 500. Men kan de aanslag dus gemakkelijk berekenen. Kinderaftrek Wat in ons vorig artikel, handelend over buitengewone lasten die aftrekbaar zijn, niet duidelijk tot uiting blijkt te zijn ge komen, wordt hierbij nog eens uiteengezet: Aftrekbaar zijn onder meer buitenge wone lasten, gevormd door uitgaven tot voorziening in het levensonderhoud van kinderen voor wie geen kinderaftrek is verleend. Eveneens aftrekbaar zijn uit gaven terzake van ziekte (dus niet dienend tot levensonderhoud) van kinderen voor wie wel kinderaftrek wordt genoten. Het verschil is dus gelegen in de for mule „dienend tot levensonderhoud" en „ingevolge ziekte". zich wel eens verschillen in benadering van, of reactie op, internationale vraag stukken kunnen voordoen, de twee re geringen er op vertrouwen, dat de speciale verwantschap het steeds mogelijk zal ma ken op doeltreffende wijze samen te wer ken. De regeringsleiders hebben van ge dachten gewisseld over de gevolgen voor de Canadese handel van de plannen voor een Europese Economische Gemeenschap en een vrijhandelsgebied in Europa. Tevens zijn andere handels- en financiële kwes ties van gemeenschappelijk belang be sproken. De regeringsleiders erkennen de noodzaak het werk van de UNO te steunen. Eensgezind Over defensiebesprekingen worden geen bijzonderheden gegeven. MacMillan en St. Laurent hebben hun besprekingen eerder kunnen afsluiten dan zij hadden verwacht. Over alle punten van discussie waren zij het eens, aldus officiële woordvoerders. Volgens Britse en Canadese woordvoer ders hebben de premiers niet gesproken over de mogelijkheid van terugtrekking van het Canadese contingent uit het UNO- leger in het Nabije Oosten. Canada, dat eerder verruiming dan beperking van de taak van het UNO-leger voor staat, zou, naar men meende, zijn contingent willen terugtrekken als Egypte het politieleger zou dwingen tot uitsluitende patrouillering van de grens van Gaza. In Londen verluidt, dat MacMillan op de Bermuda-conferentie een voorstel van pre sident Eisenhower heeft aanvaard tot de instelling van een gemeenschappelijke groep voor plannen en inlichtingen inzake het Nabije Oosten. In opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in Den Haag heeft de Amsterdamse kunstschilder Cor Dik een schilderij vervaardigd van Robert de Vries in de rol van de vader van Anne Frank. In de loop van dit jaar zal het eerste Nederlandse kernreactorlaboratorium, dat te Arnhem op het terrein van de KEMA (naamloze vennootschap tot keuring van elektrotechnische materialen) wordt opge richt, in gebruik worden genomen. Dit is de verwezenlijking van een onderdeel van de plannen van het Reactoi-centrum Ne derland, dat de KEMA opdracht heeft ge geven te trachten een eigen Nederlands type reactor tot ontwikkeling te brengen. Deze reactor, die geconstrueerd wordt vol gens de denkbeelden van prof. dr. J. J. Went, hoofdnatuurkundige bij de KEMA, draagt de naam van „suspensiereactor". Het wordt een prototype voor een reactor, die bestemd is voor energieproduktie. Het Reactorcentrum Nederland zal zelf, waarschijnlijk in Petten, ook een kern reactorlaboratorium bouwen, maar de daar op te stellen reactor zal van een ge heel ander type zijn. In dat laboratorium namelijk zal een „hoge fluxreactor" wor den geplaatst, die als een daarvoor onmis baar hulpmiddel dienst zal doen bij het uitvoeren van onderzoekingen op het ge hele gebied vaix de toepassing der kern energie, onder meer materiaalonderzoek, de produktie van isotopen, het verrichten van wetenschappelijk werk en de oplei ding van personeel. De derde reactor hier te lande zal opge steld worden ten behoeve van de Tech nische Hogeschool te Delft. Deze reactor, „bassinreactor" geheten, zal deze zomer op de expositie „Het Atoom" te Amsterdam voor het publiek te bezichtigen zijn en wel door middel van een onderwatertelevisie toestel. Dit apparaat geschikt om des noods 150 meter onder water te werken wordt gemonteerd op de bodem van de kuip van de reactor en zal de bezoekers in staat stellen op schermen, die op verschil lende plaatsen van de tentoonstelling zichtbaar zijn, het proces dat zich in de kernreactor afspeelt, gade te slaan. Dit zal de eerste maal zijn, dat de mens een blik gegund wordt in het binnenste van een kernreactor in werking. i Plezier Op de ramen van het café stond: „Heden avond Cabaret der Onbekenden" en mijn vrouw zei: „Kom, laten we even binnen wippen", want ze paart een raszuivere vrouwelijke nieuwsgierigheid aan een be denkelijk gevoel voor humor wanneer ze iemand anders een figuur ziet slaan. Persoonlijk heb ik het niet op zulke amateuristische manifestaties begrepenIk lijd intens mee met elke hapering in de tekst, ik krijg bij elke valse noot een scheut in de maagstreek en als er een leukerd op treedt, die met een wit vertrokken gezicht om zijn eigen grapjes staat te lachen om dat niemand anders daartoe in staat is, loopt het koude zweet mij tappelings langs de rug. Niettemin zaten wij twee minuten later naar een paar Onbekende rokkenrollers te kijken, die zich bij het aanzienlijk gerucht van een Bill Haley plaatje grote moeite getroostten om niet van het toneeltje af te roll-en. Een kogelronde official kwam ons inmiddels melden, dat wij aan het tafeltje van de jury hadden plaatsgenomen. Nadat we haastig naar een minder riant hoekje waren uitgeweken, donderde de stem van de conferencier door de luidsprekers met de mededeling, dat er een kunstfluitende goochelaar aan bod zou komen. Het bleek een goochelaar kunstfluiter te zijn, die tijdens een enerverende fluitsolo, welke juist een kwart toon lager lag dan de pianopartij, enkele grapjes vertoonde uit de goocheldoos van mijn oudste doch tertje. Toch kreeg hij nog een ferm ap plaus, want het publiek is bij zulke gele genheden van een hartverheffende mild heid, ook al omdat het zeker voor de helft bestaat uit supporters van andere Onbe kende Sterren en zoiets geeft een mooie solidariteit. De twee „Sisters", die vervolgens door de stug doorroeiende, energiek lachende conferencier werden aangekondigd, zongen niet eens onverdienstelijk, zij het ook, dat hun Engels geënt bleek op een authentiek Amsterdams accent. De koffie was op en ik zei voorzichtig: „Zeg, zullen we maar weer es?" Maar mijn vrouw had er nog niet genoeg van. Het valt mij zwaar het hier neer te schrijven maar ik weet zeker, dat zij wachtte op de Grote Mislukking. Die kwam trouwens prompt, want nadat de Sisters uitbundig waren toegejuicht verscheen er een bleke gepukkelde heer, die niet alleen een ernstig levenslied zou gaan zingen, maar tevens beloofde dat hij zich daarbij, al zingende, in diverse suggestieve ver mommingen zou steken. Het werd een volledig fiasco. Zelfs de zaal, die wel wat gewend was op het ge bied van première-koorts, kreeg op het laatst zodanig de slappe lach, dat het mij niet zou verwonderen wanneer de goede man er een ernstige neurose uit heeft overgehouden. Hij hakkelde maar wat in zijn tekst, zong voortdurend uit de maat en struikelde herhaaldelijk over zijn at tributen, tvaardoor de verkleedpartij meer leek op een klucht van Abbott en Costello dan op iets anders ter wereld. Omdat ik het niet langer kon aanzien maande ik mijn vrouw dermatepositief tot onmiddellijk vertrek, dat zij gewillig met mij mee ging. Toen ik buiten een uit gebreide tirade wilde afsteken over het vreselijke incident, pakte ze opgewekt mijn arm. en zei, nog nagiechelend: „Ik vond het kostelijk en die laatste vent was zó gek". „Maar vond je het dan niet pijnlijk voor die stakker?", vroeg ik verontwaardigd. „Pijnlijk?", antwoordde ze luchtigjes, „hij doet het toch voor zijn plezier!" Am. de Vita ADVERTENTIE Endocil HORMOONcrême wekt dc huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwijnen. Endocil, gebruikt als nachtcrème, voedt de huid zonder vettig te zijn. Overdag gaat de hormoonwerking door gebruik Endocil ook als basis voor poeder of make-up. Ontsluier uw schoonheid met w Sc I *S hormooncrême van Organon-Oss per tube f 2,90 Wie niet voor een kleintje vervaard- is, laat zich geen vrees aanjagen, is onversaagd. Logisch redenerend zou men moeten zeggen: wie niet voor een kleintje vervaard is, is wel bang voor iets groots. Maar men gebruikte de term oorspronkelijk van paarden die in de oorlog dienst deden. „Een goed trompetterspaard is van geen gerucht vervaard", was een zegswijze, waarin gerucht betekent: klank, krijgsrumoer, trompetgeschal. Daarna vervormde men gerucht tot geruchtje, voegde er het bij voeglijk naamwoord klein aan toe en liet tenslotte het zelfstandig naamwoord

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5